Єдиний державний реєстр судових рішень
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 липня 2026 р. справа № 400/5936/26 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., в спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін, в письмовому провадженні, розглянув адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2
до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області , вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008,
провизнання протиправним та скасування рішення, викладеного в листі від 30.04.2026 року; зобов`язання вчинити певні дії
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, викладене в листі від 30.04.2026 року про відмову в проведенні перерахунку і виплати пенсії за вислугу років;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити з 01.02.2026 року перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років, відповідно до порядку виконання рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року № 7-р(ІІ)/2019, а саме згідно частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року № 1697 в первісній редакції, статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ (в редакції, що діяла на час призначення пенсії), ст. ст. 22, 58, 64 Конституції України з розміру 90 відсотків від суми місячної заробітної плати (грошового забезпечення) на підставі довідки Офісу Генеральної прокуратури № 21-342зп від 14.04.2026 року без обмеження її граничного розміру.
Ознайомившись з матеріалами позову, судом встановлено, що позивач просить суд перерахувати пенсію згідно довідки № 21-342зп від 14.04.2026 року Офісу Генеральної прокуратури, при цьому, до матеріалів позову надано довідку за № 21-329зп, яка видана Офісом Генерального прокурора, а не Офісом Генеральної прокуратури. Відтак, у тексті рішення суд вказує довідку Офісу Генерального прокурора від 14.04.2026 року за № 21-329зп, що додана позивачем до позову.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що збільшення розміру заробітної плати працюючим прокурорам шляхом підвищення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу прокурора окружної прокуратури з 01.01.2026 року не відбулося, а вже існувало з 01.08.2025 року. Тобто, наведене дає підстави для висновку, що обставини, які тягнуть за собою зміну (збільшення) розміру пенсії пенсіонерів прокуратури у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам, настали з 01.01.2026 року. Тому, рішення про відмову в перерахунку пенсії позивача є протиправним.
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначає, що 30.04.2026 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області за принципом екстериторіальності прийнято рішення № 930040306845 про відмову в проведенні перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 1697. З 01.01.2022 року не приймалися ніякі законодавчі акти щодо підвищення заробітної плати працівникам прокуратури на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників. Виплата пенсії з 01.04.2020 року здійснюється з урахуванням рішення окружного адміністративного суду м. Києва від 26.08.2021 року у справі № 620/27444/20 та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 16.11.2021 року у справі № 620/27444/20, відповідно до порядку виконання рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року № 7-р(II)/2019, а саме згідно частини 20 статті 86 Закону № 1697-VII в первісній редакції, на підставі довідки Офісу Генеральної Прокуратури № 21-1342зп від 30.06.2020 року в розмірі 90% суми місячної заробітної плати (грошового забезпечення) без обмеження її граничного розміру. Отже, враховуючи вищевикладене, відсутні правові підстави для проведення позивачу перерахунку пенсії з 01.02.2026 року за вислугу років на підставі довідки від 14.04.2026 року № 21-329зп, виданої Офісом Генерального прокурора
Суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 14.10.2014 року № 1697-VII Про прокуратуру.
24.04.2026 року позивач звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від 14.10.2014 року № 1697-VII Про прокуратуру (далі Закон № 1697). До заяви було надано довідку від 14.04.2026 року № 21-329зп, видану Офісом Генерального прокурора.
30.04.202 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області за принципом екстериторіальності прийнято рішення № 930040306845 про відмову в проведенні перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 1697.
Вважаючи рішення відповідача протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України регулює Закон № 1697-VII.
Пенсійне забезпечення працівників прокуратури регулюється положеннями статті 86 вказаного Закону, за правилами частин першої, другої якої, прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років.
Пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Нормами частини 20 (в первинній редакції) статті 86 спеціального Закону № 1697-VII установлено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців».
Відповідно до частини 3 статті 81 Закону № 1697-VII, посадовий оклад прокурора окружної прокуратури з 1 січня 2022 року становить 25 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.
Згідно із п.1 ч.4 ст.81 Закону №1697-VII, посадові оклади інших прокурорів установлюються пропорційно до посадового окладу прокурора окружної прокуратури з коефіцієнтом: прокурора обласної прокуратури - 1,2.
Відповідно до п.п. 1, 3 Закону України № 4571-IX від 20.08.2025 року «Про внесення змін до Закону України «Про Держаний бюджет України на 2025 рік», внесено зміни у статтю 7 Закону від 19.11.2024 року № 4059-ІХ «Про Держаний бюджет України на 2025 рік», зокрема, доповнено частиною другою такого змісту: «Прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадового окладу прокурора окружної прокуратури, становить: з 1 січня 2025 року по 31 липня 2025 року - 1600 гривень, з 1 серпня 2025 року по 31 грудня 2025 року - 2102 гривні.
Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону № 4571-IX встановлено, що у 2025 році положення частини другої статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік", не є підставою для перегляду (перерахунку) раніше призначених пенсій прокурорам та видачі органами прокуратури довідок про розмір заробітної плази (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії.
Приписами статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» від 03.12.2025 року № 4695-ІХ установлено, що з 1 січня 2026 року прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, посадового оклад) прокурора окружної прокуратури, посадових окладів працівників інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, а також працівників податкових і митних органів, визначається на рівні, встановленому для відповідною державного орган) станом на 31 грудня 2025 року.
Отже, незважаючи на втрату чинності з 01.01.2026 року статті 7 Закону № 4059-IX, в редакції змін внесених Законом № 4571-IX розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу прокурора окружної прокуратури зі січня 2026 року пролонговано, тобто залишено без змін в розмірі 2102,00 грн.
Таким чином, збільшення розміру заробітної плати працюючим прокурорам шляхом підвищення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу прокурора окружної прокуратури з 01.01.2026 року не відбулося, а вже існувало з 01.08.2025 року.
Наведене дає підстави для висновку, що обставини щодо зміни (збільшення) розміру пенсії пенсіонерів прокуратури у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам, настали з 01.01.2026 року.
Крім того, варто зазначити, що Закон України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» (на відміну від Закону № 4571-IX) не містить жодних застережень щодо перегляду (перерахунку) раніше призначених пенсій прокурорам.
При цьому, що частина 20 (в первинній редакції) статті 86 Закону № 1697-VII, є чинною та неконституційною не визнавалась.
Верховний Суд у постанові від 14.09.2020 року у справі № 560/2120/20, з подібних правовідносин у зразковій справі про перерахунок пенсій прокурорів відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року № 7-р(ІІ)/2019, дійшов таких висновків:
«Твердження Пенсійного органу про той факт, що для реалізації пенсіонерами права на перерахунок пенсії, визначеного статтею 86 Закону №1697-УП(у редакції, що діє з 13.12,2019), обов`язковою умовою є прийняття урядом нової постанови про підвищення заробітної плати прокурорським працівникам, є хибним з огляду на те, що на момент прийняття Конституційним Судом України зазначеного рішення вже існувала сутгєва різниця в оплаті праці діючих працівників прокуратури та розмірі заробітних плат, з яких розраховані пенсії прокурорських пенсіонерів. І така нерівність має усуватись Пенсійним Фондом України шляхом беззастережного (відносно дати ухвалення рішення про збільшення заробітку діючих працівників прокуратури) задоволення заяв пенсіонерів про перерахунок пенсії, поданих після 13.12.2019». Різниця у розмірі заробітної плати, із якої обрахована пенсія, що я отримую зараз (88 816,00 грн) і заробітної плати, зазначеною у довідці №21-21 від 16.02.2026 року (116 681,72 грн) становить 27 865,72 грн, що є суттєвою.
У правовому висновку Верховного Суду, викладеного у пунктах 28-29 у постанові від 21.12.2021 у справі № 580/5962/20, та у пунктах 39-40 у постанові від 08.03.2023 у справі № 620/3634/21, Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду зазначив: «У рішенні Конституційного Суду України від 22.05.2018 N5-p/2018 зазначено, що гарантією належного пенсійного забезпечення працівників прокуратури є право на безумовний перерахунок розміру пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Таке право за своєю суттю направлене на збільшення розміру виплачуваної працівнику прокуратури пенсії, а гарантія дотримання конституційного права на соціальний захист. зокрема щодо недопущення зменшення такого розміру у випадку перерахунку пенсії, має бути забезпечена виплатою пенсії в раніше встановленому розмірі».
З урахуванням наведеного, суд висновує, що позивач має право на перерахунок пенсії за вислугу років у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам, згідно довідки Офісу Генерального прокурора від 14.04.2026 року за № 21-329зп про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій.
При цьому, суд зауважує, що позивачу на підставі довідки Офісу Генерального прокурора від 14.04.2026 року за № 21-329зп перерахунок ще не був здійснений, відповідно пенсія позивачу у розмірі 90% та максимальним розміром не обмежувалась, відповідно в цій частині права позивача не порушені. Тому, суд відмовляє в цій частині вимог, оскільки такі є передчасними.
Згідно із частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. ( ч. 2 ст. 77 КАС України).
З урахуванням вищевикладеного, суд доходить висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Судові витрати у справі відсутні.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241-246, 262 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, ЄДРПОУ 13844159), задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, ЄДРПОУ 13844159) від 30.04.2026 року № 930040306845 про відмову в перерахунку.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, ЄДРПОУ 13844159) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.02.2026 року на підставі довідки Офісу Генерального прокурора від 14.04.2026 року за № 21-329зп, з урахуванням раніше проведених виплат.
4. В решті позовних вимог відмовити.
5. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А. О. Мороз