Рішення № 138045220, 08.07.2026, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.07.2026
Номер справи
160/11286/26
Номер документу
138045220
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 липня 2026 рокуСправа №160/11286/26

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Голобутовського Р.З.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до Жовтоводської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Комунальне підприємство "Спортивно-оздоровчий комплекс" Жовтоводської міської ради про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

30.04.2026 Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (далі позивач) звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Жовтоводської міської ради (далі відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Комунальне підприємство "Спортивно-оздоровчий комплекс" Жовтоводської міської ради, у якій просить звернути стягнення податкового боргу Комунального підприємства "Спортивно-оздоровчий комплекс" Жовтоводської міської ради у розмірі 15585,85 грн на кошти з Жовтоводської міської ради.

Позовні вимоги мотивовані тим, що на обліку в Головному управлінні ГУ ДПС у Дніпропетровській області перебуває Комунальне підприємство «Спортивно-оздоровчий комплекс «Жовтоводської міської ради» (ЄДРПОУ 42507348). Податковий борг КП «СОК» ЖМР, що підлягає погашенню шляхом звернення стягнення такого податкового боргу з Дніпровської міської ради становить 15585,85 грн. Рішенням Жовтоводської міської ради від 26.02.2020 №3455-64/VII «Про припинення діяльності Комунального підприємства «Спортивно-оздоровчий комплекс» Жовтоводської міської ради вирішено припинити діяльність шляхом ліквідації юридичної особи Комунального підприємства «Спортивно-оздоровчий комплекс» Жовтоводської міської ради з 16.03.2020. Створено ліквідаційну комісію для здійснення організаційно-правових заходів ліквідації КП «СОК» Жовтоводської міської ради. Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області на адресу Жовтоводської міської ради направлялись листи з вимогою вжити заходи щодо погашення податкового боргу Комунального підприємства "Спортивно-оздоровчий комплекс" Жовтоводської міської ради. Станом на день звернення до суду, контролюючий орган не отримував від органу управління Жовтоводської міської ради відповіді щодо одного з прийнятих рішень відповідно до п. 96.1 ст 96 ПК України, що зумовило звернення до суду з цим позовом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.05.2026 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.

21.05.2026 від представника Жовтоводської міської ради надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнав та просив суд відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування правової позиції зазначив, що Жовтоводською міською радою 26.02.2020 було прийнято рішення №3455-64/VII «Про припинення діяльності Комунального підприємства «Спортивно-оздоровчий комплекс» Жовтоводської міської ради» та затверджено склад ліквідаційної комісії. Прийняте Жовтоводською міською радою зазначене вище рішення було направлено до Жовтоводського відділення Кам`янської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС України у Дніпропетровській області. В порушення приписів п. 97.3 ст. 97 ПК України позивачем не надано доказів того, що Жовтоводська міська рада несе повну або додаткову відповідальність за зобов`язаннями платника податків. Жовтоводська міська рада звертає увагу суду на те, що відповідно до ст. 96 Цивільного кодексу України: юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов`язаннями (ч. 1). Учасник (засновник) юридичної особи не відповідає за зобов`язаннями юридичної особи, а юридична особа не відповідає за зобов`язаннями її учасника (засновника), крім випадків, встановлених установчими документами та законом (ч. 3). Жовтоводською міською радою, як засновником КП «СОК», не приймалось рішення щодо прийняття на себе зобов`язань за комунальним підприємством, що ліквідується, та статутними документами комунального підприємства не передбачено такої відповідальності.

25.05.2026 представником позивача подано до суду відповідь на відзив, в якій вказано, що податковий борг Комунального підприємства "Спортивно-оздоровчий комплекс" Жовтоводської міської ради, що підлягає погашенню шляхом звернення стягнення такого податкового боргу з Жовтоводської міської ради становить 15585,85 грн. На виконання ст. 59 ПК України, позивачем сформовано та вручено платнику податкову вимогу №53888-13 від 18.02.2021, яку отримано 05.03.2021, про що свідчить підпис в рекомендованому повідомленні про вручення. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.01.2024 по справі №160/32823/23 задоволено позов ГУ ДПС у Дніпропетровській області про стягнення податкового боргу з КП «СОК» ЖМР. Стягнуто 17113,70 грн. На виконання рішення суду до установ банків направлялись платіжні інструкції на примусове списання (стягнення) в квітня 2025 року. В подальшому повернуті з позначками: «кошти відсутні», «арешт за іншим виконавчим документом». Згідно даних ІКС «Податковий блок» у платника станом на 23.03.2026 відсутні відкриті розрахункові рахунки. Позивачем вжито всі можливі заходи щодо стягнення податкового боргу з КП «СОК» ЖМР та додержано процедуру, передбачену ст. 96 ПК України.

Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини справи.

Комунальне підприємство «Спортивно-оздоровчий комплекс «Жовтоводської міської ради» (код ЄДРПОУ 42507348) зареєстровано юридичною особою 01.10.2018.

Засновником Комунального підприємства «Спортивно-оздоровчий комплекс «Жовтоводської міської ради» є Жовтоводська міська рада.

Рішенням Жовтоводської міської ради від 26.02.2020 №3455-64/VII «Про припинення діяльності Комунального підприємства «Спортивно-оздоровчий комплекс» Жовтоводської міської ради вирішено припинити діяльність шляхом ліквідації юридичної особи Комунального підприємства «Спортивно-оздоровчий комплекс» Жовтоводської міської ради з 16.03.2020. Створено ліквідаційну комісію для здійснення організаційно-правових заходів ліквідації КП «СОК» Жовтоводської міської ради.

18.02.2021 Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області направлено на адресу Комунального підприємства «Спортивно-оздоровчий комплекс» Жовтоводської міської ради вимогу про сплату боргу №53888-13 на суму 17113,70 грн, яка була отримана Комунальним підприємством «Спортивно-оздоровчий комплекс» Жовтоводської міської ради, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.01.2024 у справі №160/32823/23 позовну заяву Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до Комунального підприємства «Спортивно-оздоровчий комплекс» Жовтоводської Міської Ради про стягнення податкового боргу - задоволено.

Стягнуто з рахунків Комунального підприємства «Спортивно-оздоровчий комплекс» Жовтоводської Міської Ради (код ЄДРПОУ 42507348, місцезнаходження: вул. Маяковського, буд. 57, м. Жовті Води, Дніпропетровська область, 52200) у банках, обслуговуючих такого платника податків, на користь Державного бюджету кошти в рахунок погашення податкового боргу в сумі 17113,70 грн.

На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.01.2024 у справі №160/32823/23 до установ банків направлялись платіжні інструкції на примусове списання (стягнення) в квітня 2025 року. В подальшому повернуті з позначками: «кошти відсутні», «арешт за іншим виконавчим документом».

Згідно даних ІКС «Податковий блок» у платника станом на 23.03.2026 відсутні відкриті розрахункові рахунки.

ГУ ДПС у Дніпропетровській області на адресу Жовтоводської міської ради направлено лист від 22.03.2023 №10710/5/04-36-13-02-14 про прийняття рішення у відповідності до п. 96.1 ст. 96 ПК України, виділити кошти місцевого бюджету на сплату податкового боргу.

На адресу ГУ ДПС у Дніпропетровській області надійшов лист від 19.04.2023 №1/1-727-01-12 (вх. ГУ ДПС від 19.04.2023 №30757/5) від Жовтоводської міської ради, в якому повідомлено, що Жовтоводською міською радою прийнято рішення про припинення діяльності шляхом ліквідації юридичної особи Комунального підприємства «Спортивно-оздоровчий комплекс» Жовтоводської міської ради.

ГУ ДПС у Дніпропетровській області на адресу Голови ліквідаційної комісії КП «СОК» ЖМР направлено лист від 21.04.2023 №22822/6/04-36-13-09-10 про прохання вжити заходів, які сприятимуть погашенню податкового боргу підприємства, про що повідомити контролюючий орган. Відповідь не надано.

ГУ ДПС у Дніпропетровській області на адресу Жовтоводської міської ради направлено лист від 18.04.2024 №12534/5/04-36-13-02-14 з проханням винесення на розгляд найближчої сесії міської ради питання про виділення майна для продажу в рахунок погашення податкового боргу КП «СОК» ЖМР. Відповідь не надано.

ГУ ДПС у Дніпропетровській області на адресу Жовтоводської міської ради направлено лист від 25.06.2025 №30719/5/04-36-13-09-10 про прийняття рішення у відповідності до п. 96.1 ст. 96 ПК України. Відповідь не надано.

ГУ ДПС у Дніпропетровській області на адресу КП «СОК» ЖМР направлено лист 21.07.2025 № 67014/6/04-36-13-09-10 щодо надання інформації про розмір дебіторської заборгованості, як джерело погашення заборгованості. Відповідь не надано.

Відповідно до довідки про час виникнення податкового боргу, згідно даних інтегрованих карток платника податків Комунального підприємства «Спортивно-оздоровчий комплекс» Жовтоводської міської ради станом на 23.06.2026 за підприємством рахується податковий борг у загальному розмірі 15585,85 грн, який складається з:

- податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами з доходів платника податку у вигляді заробітної плати на суму 14422,66 грн;

- військового збору на суму 1163,19 грн.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).

Згідно із п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

За п. 38.1 ст. 38 ПК України, виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.

Судом встановлено, що податковий борг Комунального підприємства «Спортивно-оздоровчий комплекс» Жовтоводської міської ради станом на 23.06.2026 складає 15585,85 грн.

На виконання ст. 59 ПК України позивачем сформовано та направлено на податкову адресу Комунального підприємства «Спортивно-оздоровчий комплекс» Жовтоводської міської ради податкову вимогу №53888-13 на суму 17113,70 грн, яку отримано представником юридичної особи.

Відповідно до п. 59.5 ст. 59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Відповідно до п. 60.6 ст. 60 ПК України, якщо нарахована сума грошового зобов`язання або податкового боргу збільшується внаслідок їх адміністративного оскарження, раніше надіслане (вручене) податкове повідомлення-рішення або податкова вимога не відкликаються. На суму збільшення грошового зобов`язання надсилається окреме податкове повідомлення-рішення, а на суму збільшення податкового боргу окрема податкова вимога не надсилається (не вручається).

У відповідності до вимог ст. 95 ПК України, податковим органом вжито ряд заходів що мали на меті погашення податкового боргу Комунального підприємства «Спортивно-оздоровчий комплекс» Жовтоводської міської ради.

На користь податкового органу ухвалено судове рішення щодо стягнення податкового боргу з Комунального підприємства «Спортивно-оздоровчий комплекс» Жовтоводської міської ради у розмірі 17113,70 грн.

Станом на теперішній час, у боржника відсутні відкриті банківські рахунки, що унеможливлює направлення платіжних інструкцій до відповідних банківських установ.

Відповідно до п. 102.4 ст. 10 ПК України, у разі якщо грошове зобов`язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв`язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов`язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу, крім випадків, передбачених абзацом третім пункту 59.1 статті 59 цього Кодексу.

Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.

Відповідно до постанови Верховного Суду від 06.04.2023 у справі №440/14765/21, однією із обов`язкових умов для виникнення у контролюючого органу права на звернення до суду з відповідним позовом є наявність майна платника податків-боржника у податковій заставі.

Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта Комунального підприємства «Спортивно-оздоровчий комплекс» Жовтоводської міської ради станом на 23.03.2026 відсутнє майно, на яке поширюється право податкової застави.

Тобто, контролюючий орган позбавлений можливості здійснити заходи з погашення податкового боргу з рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.

Таким чином, усі можливі заходи стягнення, передбачені ст. 95 ПК України, були вжиті контролюючим органом та не призвели до погашення відповідачем податкового боргу.

За даними інтегрованої картки платника, надходження в рахунок погашення податкового боргу відсутні.

Відповідно до п. 96.1 ст. 96 ПК України у разі відсутності у комунального підприємства власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, контролюючий орган зобов`язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення про:

- виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Рішення про фінансування таких витрат розглядається на найближчій сесії відповідної ради;

- затвердження плану досудової санації такого платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу;

- ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії;

- прийняття сесією відповідної ради рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків.

Судом встановлено, що позивач листами від 22.03.2023 №10710/5/04-36-13-02-14, від 18.04.2024 №12534/5/04-36-13-02-14, від 25.06.2025 №30719/5/04-36-13-09-10 звертався до Жовтоводської міської ради з проханням прийняттяти рішення у відповідності до п. 96.1 ст. 96 ПК України.

Органом управління не прийнято жодного рішення, передбаченого ст. 96 ПК України.

Відповідно до п. 96.3 ст. 96 ПК України відповідь щодо прийняття одного з зазначених рішень надсилається контролюючому органу протягом 30 календарних днів з дня направлення звернення.

У разі неотримання зазначеної відповіді у визначений цим пунктом строк або отримання відповіді про відмову у задоволенні його вимог, контролюючий орган зобов`язаний звернутися до суду із позовною заявою про звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу чи органу місцевого самоврядування, в управлінні якого перебуває таке державне (комунальне) підприємство або його майно.

Отже, позивачем вжито всі можливі заходи щодо стягнення податкового боргу з комунального підприємства та додержано процедуру, передбачену ст. 96 ПК України, а тому суд доходить висновку щодо необхідності звернення стягнення на кошти відповідача в рахунок погашення наявної заборгованості.

Згідно з вимогами ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

З огляду на викладене, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку про наявність законних підстав для задоволення позову.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Враховуючи звільнення позивача від сплати судового збору та відсутність у позивача заходів, передбачених ч. 2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судовий збір на його користь стягненню з відповідача не підлягає.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд.17А, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ ВП 44118658) до Жовтоводської міської ради (бульв. Свободи, буд. 33, м. Жовті Води, Дніпропетровська область, 52204, код ЄДРПОУ 26368938), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Комунальне підприємство "Спортивно-оздоровчий комплекс" Жовтоводської міської ради (вул. Авангардна, буд. 57, м. Жовті Води, Дніпропетровська область, 52210, код ЄДРПОУ 42507348) про звернення стягнення податкового боргу задовольнити.

Звернути стягнення податкового боргу Комунального підприємства "Спортивно-оздоровчий комплекс" Жовтоводської міської ради у розмірі 15585 (п`ятнадцять тисяч п`ятсот вісімдесят п`ять) грн 85 коп. на кошти з Жовтоводської міської ради.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Р.З. Голобутовський