Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
08 липня 2026 року Справа 215/5608/26
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Ремез К.І., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в особі начальника відділу обслуговування громадян Моць Світлани Миколаївни про встановлення наявності компетенції та зобов`язання вчинити певні дії,-
УСТАНОВИВ:
16.06.2026 до Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в особі начальника відділу обслуговування громадян Моць Світлани Миколаївни, у якій позивач просить суд:
- встановлення наявності компетенції (повноважень) Головного управління ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В Дніпропетровській області в особі начальника відділу обслуговування громадян Моць Світлани Миколаївни при отриманні заяви від 28.10.25р вх 50620\С-0400-25 створювати штучні перешкоди для надання повідомлення про дату, час, місце розгляду моєї заяви та визнати такі перешкоди протиправною бездіяльністю, а таку процедуру протиправною діяльністю та зобов`язати повторно розглянути заяву з додерженням правового порядку дку ст 59,120 Конституції України.
Ухвалою Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 17.06.2026 позовну заяву передано до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
07.07.2026 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області надійшли матеріали адміністративної справи №215/5608/26.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддям, справу розподілено судді Ремез К.І.
Відповідно до пунктів 3 та 6 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, та чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Частиною 3 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Розмір судового збору обчислюється відповідно до ч.1, 2 ст.4 Закону України «Про судовий збір».
Згідно з ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до положень статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» встановлено з 1 січня 2026 року прожитковий мінімум для працездатних осіб у сумі 3328 грн.
Зокрема, відповідно до приписів п.п.1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, встановлено ставку судового збору 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 1331,20 грн.
Водночас, судовий збір позивачем не сплачено, проте разом з позовною заявою позивачем подано до суду довідку, відповідно до якої позивач є інвалідом І групи.
Розглянувши вказану заяву про звільнення від сплати судового збору, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються особи з інвалідністю І та ІІ груп, законні представники дітей з інвалідністю та недієздатних осіб.
Частиною 3 статті 4 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» №875-ХІІ від 21.03.1991 встановлено, що пільги особам з інвалідністю надаються на підставі посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до законів України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю", Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю", в яких зазначено групу та причину інвалідності (для повнолітніх осіб), категорію дитина з інвалідністю (для дітей), а також у відповідних випадках вказано їх основні нозологічні форми захворювань (по зору, слуху та з ураженням опорно-рухового апарату).
З огляду на викладене, право особи на одержання пільг та привілеїв підтверджується не довідками відповідних органів, де особа перебуває на відповідному обліку, а посвідченням встановленого зразка. Також довідка МСЕК до таких документів у силу закону не належить, тим більше, що не передбачає в своїй формі вклеювання фотокартки, що унеможливлює встановлення особи власника за відсутності паспорта чи іншого посвідчення особи.
Суд звертає увагу, що направлення до суду копії зазначеного посвідчення не створює жодних перешкод у доступі до правосуддя, не потребує надання додаткових документів, у тому числі, на підтвердження перебування її на обліку у відповідних державних органах. За умови відсутності сумнівів у звернені до суду з адміністративним позовом безпосередньо ОСОБА_1 та підписання нею позовної заяви, надання копії посвідчення особи з інвалідністю не викликає, на переконання суду, жодних складнощів. Надання довідки МСЕК, не передбачено наведеними вище нормативно-правовими актами, тому долучена позивачем до матеріалів справи відповідна довідка, не є підставою для застосування пільги по сплаті судового збору.
Аналогічний висновок вказаний у Постанові Третього апеляційного адміністративного суду від 11.04.2023 по справі №215/3631/22
Оскільки позивачем не надано суду належних доказів в обґрунтування обставин, що унеможливлюють сплату судового збору, підстави для звільнення від сплати судового збору, наведені в заяві не можуть бути визнані поважними, в зв`язку з чим заява задоволенню не підлягає.
Отже, недоліки позовної заяви можуть бути усунені шляхом надання документу, що підтверджує підстави звільнення від сплати судового збору документу про сплату судового збору (квитанції установи банку або відділення зв`язку, які прийняли платіж або платіжне доручення, підписане уповноваженою посадовою особою банку і скріплене печаткою установи банку з відміткою про дату виконання платіжного доручення) за подання адміністративного позову немайнового характеру у відповідності до Закону України «Про судовий збір» у розмірі 1331, 20 грн.
Судовий збір необхідно сплатити за реквізитами: отримувач: ГУК у Дн-кiй обл/Чечел.р/ 22030101, код отримувача ЄДРПОУ (отримувача) 37988155, рахунок отримувача: UA368999980313141206084004632, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), МФО 899998, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу: судовий збір, (ПІБ чи назва установи, організації позивача) Дніпропетровський окружний адміністративний суд.
На підставі наведеного та керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 243, 248 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в особі начальника відділу обслуговування громадян Моць Світлани Миколаївни про встановлення наявності компетенції та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Позивачу надати строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 5 (п`яти) робочих днів, з моменту отримання копії даної ухвали, шляхом надання:
- документу про сплату судового збору (квитанції установи банку або відділення зв`язку, які прийняли платіж або платіжне доручення, підписане уповноваженою посадовою особою банку і скріплене печаткою установи банку з відміткою про дату виконання платіжного доручення) у розмірі 1331,20 грн;
- або належним чином завіреної копії документу, що підтверджує підстави звільнення від сплати судового збору.
Копію цієї ухвали направити особі, яка звернулась до суду із позовною заявою.
Попередити позивача про наслідки невиконання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені частиною 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, за якою позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Ухвала про залишення позовної заяви без руху набирає законної сили в порядку статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та оскарженню не підлягає.
Суддя К.І. Ремез