Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 454/1535/25
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 липня 2026 року Сокальський районний суд Львівської області в складі:
головуючого - судді Адамович М. Я.
за участю секретаря: Калиш В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Сокаль справу за позовом
ОСОБА_1
до Головного управління національної поліції України у Львівській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
в с т а н о в и в:
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача
Представник позивача звернувся до суду з даним позовом, який мотивовано тим, що оскаржуваною постановою на нього накладено стягнення за ч.1 ст.122 КУпАП за те, що він не виконав вимогу дорожнього знаку «Стоп контроль».
Вважає, що його незаконно та необґрунтовано притягнуто до адміністративної відповідальності, оскільки він не вчиняв жодного правопорушення та доказів вчинення ним невиконання вимог дорожнього знаку не існує.
Відповідач відзиву на позов не подав.
Інші процесуальні дії
Ухвалою суду постановлено проводити розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
На підставі ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Фактичні обставини справи, встановлені судом
Постановою від 19.04.2025р. на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у виді 340грн. за ч.1 ст.122 КУпАП за те, що він у вказаний день близько 18.21год. в с.Стоянів, керуючи транспортним засобом марки «Volkswagen Passat» р.н.з. НОМЕР_1 , не виконав вимогу дорожнього знаку «Стоп контроль», чим порушив п.8.4.в. Правил дорожнього руху України.
Оцінка суду
Згідно із статтею 251КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото-і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до п.9 Розділу ІІІ «Інструкції з оформлення поліцейським матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі», розгляд справи розпочинається з представлення поліцейського, який розглядає цю справу. Поліцейський, що розглядає справу, оголошує, яка справа підлягає розгляду, хто притягається до адміністративної відповідальності, роз`яснює особам, які беруть участь у розгляді справи, їх права і обов`язки. Після цього оголошується протокол про адміністративне правопорушення (якщо складення протоколу передбачається КУпАП), заслуховуються особи, які беруть участь у розгляді справи, досліджуються докази і вирішуються клопотання. Під час розгляду справи потерпілого може бути опитано як свідка.
В той же час, в постанові відсутні покликання на будь-які докази та покази свідків. Таких доказів також не надано суду.
За обставинами справи копія постанови про притягнення до адміністративної відповідальності не може бути визнана належним та достатнім доказом по даній справі в розумінні статті 251 КУпАП, оскільки за своєю правовою природою вона не є самостійним беззаперечним доказом, являє собою рішення про притягнення до адміністративної відповідальності і обставини викладені в ній повинні бути перевірені за допомогою інших доказів, які б підтверджували вину особи, яка притягується до адміністративної відповідальності і не викликали сумніви у суду.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В силу презумції невинуватості та відповідно до ст. 62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь, а недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості.
При цьому, якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Таким чином, для того, щоб особа була притягнута до адміністративної відповідальності необхідно довести наявність в її діях (бездіяльності) складу та події адміністративного правопорушення.
Вказані обставини не дають змоги суду однозначно оцінити дії позивача як такі, що містять склад адміністративного правопорушення передбаченого ч.5 ст.121 КУпАП.
Відповідно до положень статті 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням не інакше як на підставах та у порядку, встановлених законом.
Таким чином, відповідачем порушено права та охоронювані законом інтереси позивача, що є підставою скасування оскаржуваних постанов та закриття проваджень у справах про адміністративні правопорушення.
Розподіл судових витрат
Відповідно до положень ст.134, ст.139 КАС України, позивачу підлягають відкшодування витрати на сплату судового збору та на правничу допомогу за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
З наявної в матеріалах справи квитанції встановлено, що позивач сплатив 605,60грн. судового збору та вказана сума підлягає відшкодуванню позивачу.
Щодо витрат на правничу допомогу, то суд дійшов висновку, що 2000грн. будуть відповідати складності справи, виконаним адвокатом роботам та витраченому ним часу (переліку та обсягу яких суду не надано).
Керуючись ст.ст. 5, 19, 241-245, 286 КАС України, суд
в и р і ш и в:
Позов задовольнити.
Скасувати постанову серії ЕНА №4540622 від 19.04.2025р. про накладення на ОСОБА_1 за ч.1 ст.122 КУпАП адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 340грн.
Стягнути з Головного управління національної поліції України у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 605 (шістсот п`ять)грн. 60коп. судового збору та 2000 (дві тисячі) грн. витрат на правничу допомогу.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення - закрити.
Рішення може бути оскаржено протягом десяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Відомості, які зазначаються в рішенні суду відповідно до п.4) ч.5 ст.246 КАС України та не проголошуються, відповідно до ч.2 ст.250 КАС України.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Головне управління національної поліції у Львівській області, ЄДРПОУ:40108833, місцезнаходження: пл.Генерала Григоренка,3, м.Львів.
Головуючий: М. Я. Адамович