Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ
майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,
e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ 03499916
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 травня 2026 р. м. Житомир Справа № 906/1404/25
Господарський суд Житомирської області у складі судді: Машевської О.П.
за участю секретаря судового засідання: Газарової Є.Д.
за участю представників сторін:
від позивача: Черниш А.В., адвокат, ордер серії АМ №1200128 від 13.04.2026
від відповідача: Приведьон В.М., адвокат, ордер серії АМ №1108975 від 11.12.2024 (в засіданні 11.05.2026)
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Поліський енергетичний хаб"
до Акціонерного товариства "Житомиробленерго"
про визнання додаткової угоди укладеною
Процесуальні дії по справі.
Господарський суд Житомирської області з 28.10.2025 розглядав справу за позовом ТОВ "Поліський енергетичний хаб" до АТ "Житомиробленерго" про визнання додаткової угоди укладеною за правилами загального позовного провадження ( далі - Товариство, Обленерго, Господарський суд).
Господарський суд ухвалою від 16.12.2025 закрив підготовче провадження та призначив справу №906/1404/25 до розгляду по суті на 15.01.2026.
Розгляд справи по суті тривав у період з 15.01.2026 до 20.02.2026.
Господарський суд ухвалою від 20.02.2026 перейшов зі стадії розгляду справи по суті до стадії підготовчого провадження та залучив до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні Обленерго - Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (м. Київ).
Господарський суд ухвалив з 16.03.2026 розглядати позов Товариства за вимогою визнати укладеною Додаткову угоду №2 до Договору про нестандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу "під ключ" № 22353-н/151/510 від 26.11.2024, укладеного між АТ "Житомиробленерго" та ТОВ "Поліський енергетичний хаб", а також до ТУ№ТЖО-22353 від 29.11.2024, у наведеній позивачем редакції.
Цією ухвалою Господарський суд закрив підготовче провадження та призначив справу №906/1404/25 до судового розгляду по суті на 14.04.2026
Розгляд справи по суті тривав у період з 14.04.2026 до 11.05.2026.
Господарський суд ухвалою від 11.05.2026 відклав стадію проголошення судового рішення до 21.05.2026 о 14:20.
В судовому засіданні 21.05.2026 Господарський суд оголосив вступну та резолютивну частини рішення про задоволення позову.
Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.
ТОВ «Поліський енергетичний хаб» просить в судовому порядку визнати укладеною Додаткову угоду №2 з Акціонерним товариством «Житомиробленерго» про внесення змін до Договору про нестандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу «під ключ» № 22353-н/151/510 від 26.11.2024 та Технічних умов № ТЖО-22353 від 29.11.2024 у запропонованій редакції ( у тексті Товариство, Обленерго).
Фактичні підстави позову: на підставі Типового договору про нестандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу «під ключ» № 22353-н/151/510 від 26.11.2024 Обленерго видано Товариству Технічні умови № ТЖО-22353 від 29.11.2024 ( далі Договір приєднання «під ключ» та ТУ № ТЖО-22353). Однак Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг за результатами проведеної перевірки дотримання Обленерго ліцензійних умов з розподілу електричної енергії встановила у діях оператора системи розподілу порушення вимог законодавства при наданні послуги з нестандартного приєднання до електричних мереж системи розподілу « під ключ» , які зафіксовані в Акті №129 від 10.06.2025 та на їх усунення видано Розпорядження № 102-р від 04.07.2025. У цьому розпорядженні зобов`язано Обленерго привести договірні відносини з Товариством у відповідність з чинним законодавством , враховуючи, що межа балансової належності електроустановок за лінійною частиною приєднання визначається на межі земельної ділянки замовника або за його згодою на території такої земельної ділянки. Спосіб усунення недоліків у договірних відносинах НКРЕКП залишила на розсуд сторін Договору приєднання «під ключ». Для виконання Розпорядження НКРЕКП № 102-р від 04.07.2025 Обленерго звернулось до Товариства з пропозицією № 039/25000 від 28.07.2025 укласти додаткову угоду до Договору приєднання «під ключ» та змінений розрахунок за послугу приєднання. Товариство у листі-відповіді № 16 від 05.08.2025 внесло зустрічну пропозицію щодо внесення змін до Договору приєднання «під ключ», а саме у ТУ № ТЖО-22353 в частині визначення іншої земельної ділянки для розміщення зарядної станції для електроавтомобілів. Однак Обленерго залишило зустрічну пропозицію Товариства без змін.
Правові підстави позову: послуга з нестандартного приєднання до електричних мереж системи розподілу надається , зокрема, шляхом проектуванням лінійної частини приєднання замовником шляхом укладення публічного договору приєднання, який укладається за відповідною типовою формою ( додаток 2 до Кодексу системи розподілу , затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №310, ст.ст. 633,634,641,642 ЦК України). Технічні умови на нестандартне приєднання разом з розрахунком вартості плати за приєднання до електричних мереж та рахунком на сплату вартості послуги з приєднання надаються письмово замовнику не пізніше 10 робочих днів, починаючи з наступного робочого дня від дати реєстрації заяви про приєднання , та 20 робочих днів у разі необхідності їх погодження з ОСП. Договір про приєднання вважається укладеним з дати подання замовником належним чином оформленої заяви про приєднання та документів, що додаються до неї. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду ( ст.188 ГК України, ст.ст. 640, 642 ЦК України).
Обленерго у відзиві на позовну заяву підтвердило, що Типовий договір про нестандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу "під ключ" між Обленерго та Товариством укладено 26.11.2024 за №22353-н/151/510.
29.11.2024 Товариству видано ТУ №ТЖО-22353 нестандартного приєднання до електричних мереж електроустановок станції для зарядки електромобілів за адресою м. Житомир, пров. Львівський, 3а, кадастровий номер земельної ділянки 1810136300:09:022:0021. В період з 14.05.2025 по 10.06.2025 НКРЕКП проводило перевірку дотримання Обленерго вимог законодавства та ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, за результатами якої був складений Акт №129. Розпорядженням НКРЕКП №102-р від 04.07.2025 "Про усунення порушень АТ "Житомиробленерго" зобов`язано Обленерго привести договірні відносини Товариством у відповідність до вимог чинного законодавства враховуючи наявність лінійної частини приєднання та необхідність розташування точки приєднання (межі балансової належності електроустановок) на межі земельної ділянки замовника (споживача) або за його згодою на території такої земельної ділянки (...). На виконання зазначеного розпорядження, Обленерго було підготовлено та направлено Товариству для погодження та підписання два примірники Додаткової угоди №2 до Договору про нестандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу "під ключ" від 26.11.2024 за №22353-н/151/510 та до Технічних умов №ТЖО-22353. Листом від 05.08.2025 за №16 Товариство змінило об`єкт приєднання (інша земельна ділянка та інша адреса) та точка приєднання, що унеможливлює внесення змін до технічних умов №ТЖО-22353, а тягне за собою отримання нових технічних умов на інший об`єкт. Вимоги п.п. 4.4.1. - 4.4.2 глави 4.4. Кодексу у листі Товариства від 05.08.2025 за №16 не були виконані, а додане до позовної заяви рішення Виконкому Житомирської міської ради №1118 датоване 20.08.2025. Також листом від 21.08.2025 за №039/28137 Товариству було повідомлено, що згідно вимог ст. 26 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" право на забудову земельної ділянки реалізовується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації. Проектування та будівництво об`єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок в т.ч. після отримання замовником або проектувальником вихідних даних. Посилаючись на норми ст.ст. 29-30 вказаного Закону Обленерго доводить, що у разі зміни місця розташування земельної ділянки на якій планується будівництво відповідного об`єкту, власнику або користувачу земельної ділянки необхідно отримати нові технічні умови.
Товариство у відповіді на відзив зазначає, що у листі №16 від 05.08.2025 запропоновано змінити місце розташування станції для зарядки електромобілів, виходячи з техніко-економічної діяльності реалізації проєкту будівництва об`єкта та результатів перевірки НКРЕКП. Рішенням Виконкому Житомирської міської ради №1118 від 20.08.2025 було надано Товариству дозвіл на порушення об`єкта благоустрою для встановлення станції зарядки електромобілів строком на 1 рік. Запропонована Товариством редакція Додаткової угоди №2 не змінює типу приєднання (нестандартне приєднання до мереж ОСТ), не змінює замовленої потужності та категорії надійності, а лише спрямована на узгодження місця розташування об`єкта та точки приєднання таким чином, щоб виконати приписи НКРЕКП та вимоги п. 4.1.18 КСР (щодо розташування точки приєднання на межі земельної ділянки замовника або на його території). Вважає твердження Обленерго про те, що будь-яка зміна земельної ділянки автоматично створює "інший об`єкт" і унеможливлює внесення змін до чинних технічних умов такими, що не ґрунтується на прямих приписах Кодексу системи розподілу.
Обленерго у запереченні на відповідь на відзив наполягає на доводах про те, що у листі від 05.08.2025 за №16 Товариство змінює об`єкт приєднання (інша земельна ділянка та інша адреса) та точку приєднання, що унеможливлює внесення змін до ТУ №ТЖО-22353, а тягне за собою отримання нових технічних умов на інший об`єкт, а рішення Виконавчого комітету Житомирської міської ради №1118 датоване 20.08.2025, тобто його не існувало станом на 05.08.2025, та стосується іншої земельної ділянки, на якій планується розташувати станцію для зарядки електромобілів.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг підтвердила висновки , викладені в Акті перевірки ліценціата №129 від 10.06.2025 та щодо обов`язковості для останнього вимог Розпорядження НКРЕКП № 102-р від 04.07.2025. Регулятор підтвердив, що станом на 10.06.2025 послуга приєднання знаходилась у стадії реалізації, однак Обленерго порушило вимоги п.п. 26 п.2.2. глави 2 Ліцензійних умов, якими встановлено, що ліцензіат повинен надавати послуги з приєднання електроустановки замовника до системи розподілу електричної енергії з урахуванням положень ст. 21 Закону України "Про ринок електричної енергії" за умови дотримання замовником вимог КСР, а також п. 24 Порядку №352, яким визначено порядок оплати замовниками послуг з приєднання установок зберігання електричної енергії, зокрема у вигляді авансових платежів вартості плати за приєднання, враховуючи відсутність необхідності сплати ними складової плати за приєднання потужності. У п. 4.1.19 глави 4.1 розділу IV КСР, положенням якого передбачають, що для визначення відстані, відповідно до якої здійснюється розрахунок плати за лінійну частину приєднання при нестандартному приєднанні, що здійснюється за процедурою "під ключ", вимірюється найкоротша відстань по прямій лінії від прогнозованої точки приєднання електроустановок замовника до найближчої точки в існуючих (діючих) електричних мережах (повітряна лінія, трансформаторна підстанція або розподільний пункт), рівня напруги в точці приєднання, яка визначається відповідно до величини максимальної розрахункової (прогнозованої) потужності з урахуванням замовленої до приєднання та існуючої дозволеної потужності.
Після ознайомлення з письмовими поясненнями НКРЕКП , 12.03.2026 Товариство подало заяву про зміну предмету позову шляхом подання проекту Додаткової угоди № 2 до Договору про нестандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу "під ключ" від 26.11.2024 за №22353-н/151/510 в новій редакції. Господарський суд ухвалою від 16.03.2026 постановив розглядати позов Товариства до Обленерго у новій редакції.
На стадії судових дебатів представники Товариства та Обленерго підтримали викладені доводи та заперечення щодо предмету спору, викладені у процесуальних заявах по суті.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
ТОВ «Поліський енергетичний хаб» подало заяву про приєднання електроустановки певної потужності за вх.2314 № 2000-151/ТУ від 26.11.2024, у якій визначено, що об`єктом замовника буде станція зарядки електроавтомобілів, розміщена на земельній ділянці по пров. Львівському, 3а, к.н. 1810136300:09:022:0021 у м. Житомирі; встановлення точки нового приєднання (межа балансової належності електроустановок замовника та ОСР) на території земельної ділянки замовника обрано варіант - заперечую; бажання замовника здійснювати проектування лінійної частини приєднання обрано варіант - самостійно. До заяви про приєднання електроустановки певної потужності за вх.2314 № 2000-151/ТУ від 26.11.2024 додано ситуаційний план розміщення електроустановок для зарядки електроамтомобілів та витяг з Державного реєстру речових прав № 404257887 від 18.11.2024 щодо земельної ділянки, площею 0,0177 з к.н. 1810136300:09:022:0021 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, право оренди на яку зареєстровано за Товариством 15.11.2024 на строк до 08.11.2027. Згідно з договором оренди землі від 08.11.2024 земельну ділянку надано в оренду для встановлення трансформаторної підстанції та інших об`єктів технічної (інженерної) інфраструктури , у тому числі для зарядки електроавтомобілів ( а. с. 63-67).
Договір про нестандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу "під ключ" між ТОВ «Поліський енергетичний хаб» та АТ «Житомиробленерго» укладено 26.11.2024 за №22353-н/151/510 на підставі Типового договору (у тексті - Товариство, Обленерго, Сторони та Договір про нестандартне приєднання до електричних мереж від 26.11.2024 за №22353-н/151/510).
Технічні умови № ТЖО-22353 нестандартного приєднання до електричних мереж електроустановок станції для зарядки електромобілів Товариства видано Обленерго 29.11.2024 (ідентифікатор ТУ 0062802911241055120000001) ( далі - ТУ№ ТЖО-22353) ( а. с. 34).
У п.6 ТУ№ ТЖО-22353 передбачено, що точка приєднання: на наконечниках КЛ -10 кВ в РУ-10 в ЗТП-350 м. Житомир ( а. с. 34).
У розділі " І. Вимоги до електроустановок замовника" ТУ№ ТЖО-22353 передбачено , що для одержання потужності Товариству необхідно, серед іншого:
1.1.1. спорудити ТП-10/0,4 кВ з трансформатором 1000 кВА, тип ТП-10/0,4 кВ, тип трансформатора , місце встановлення ТП-10/0,4 кВ визначити проектом;
1.1.2. електропостачання ТП-10/0,4 кВ, що проектується, виконати КЛ-10 кВ від РУ-10 кВ ЗТП-350, м. Житомир. Трасу КЛ-10 кВ, марку, переріз кабелю та обсяг робіт визначити проектом та погодити з Житомирським РЕМ та іншими зацікавленими організаціями на стадії проектування;
1.1.3. електропостачання об`єкту виконати ЛЕП-0,4 кВ від ТП-10/0,4 кВ, що проектується. Тип, параметри ЛЕП-0,4 кВ та обсяг робіт визначити проектом.
У розділі " ІІ. Вимоги до електроустановок оператора системи розподілу" ТУ№ ТЖО-22353 передбачено, що для одержання потужності в точці приєднання проектна документація від точки забезпечення потужності до точки приєднання має передбачати, серед іншого:
1.1.1. в РУ-10 кВ ЗТП-350 м. Житомир встановити лінійну комірку 10 кВ з ВН-16.Тип, параметри комутаційного обладнання та обсяг робіт визначити проектом і погодити з Житомирським РЕМ.
2. Найближча точка в існуючих мережах оператора системи розподілу, від якої відповідно до норм проектування може бути забезпечена потреба замовника в заявленій потужності: в РУ-10кВ ЗТП-350 м. Житомир ( а.с. 36).
Додаткову угоду № 1 до Договору про нестандартне приєднання до електричних мереж від 26.11.2024 за №22353-н/151/510 укладено Сторонами 10.12.2024 ( далі - Додаткова угода № 1 від 10.12.2024) ( а.с.17).
Додатковою угодою № 1 від 10.12.2024 Сторони пункти 3.1.5 та 3.2 Договору про нестандартне приєднання до електричних мереж від 26.11.2024 за №22353-н/151/510 виклали в новій редакції.
Зокрема, п.3.1.5 в новій редакції передбачає здійснення первинного підключення електроустановок замовника з метою проведення випробувань електрообладнання схеми зовнішнього електрозабезпечення електроустановок замовника та підключення електроустановки замовника до електричних мереж системи розподілу після повної (стовідсоткової ) оплати послуги з приєднання впродовж 5 робочих днів після отримання заяви замовника або впродовж 10 робочих днів, якщо підключення потребує припинення електропостачання інших користувачів, після виконання сторонами умов цього Договору та укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії ( або внесення змін до діючих договорів). Первинне підключення станцій зарядки електромобілів замовника до електричної мережі здійснюється виключно за наявності підключеної до внутрішніх електричних мереж станцій зарядки електромобілів за відповідності схеми їх підключення розробленій та погодженій виконавцем послуг проектній документації ( а.с. 17).
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг за результатами проведеної перевірки дотримання АТ «Житомиробленерго» ліцензійних умов з розподілу електричної енергії встановила, що ТОВ «Поліський енергетичний хаб» 26.11.2024 звернулося до АТ «Житомиробленерго» із заявою про приєднання електроустановки по пров. Львівському, 3а у м. Житомирі в межах земельної ділянки з кадастровим номером 1810136300:09:022:0421 з замовленою потужністю 800кВт, напругою 10 кВ, для розміщення станції зарядки електроавтомобілів. У заяві зазначено, що мета приєднання - нове приєднання та про бажання здійснювати проектування лінійної частини приєднання самостійно. Тобто, замовник обрав послугу нестандартного приєднання з проектуванням замовником лінійної частини. Точка приєднання згідно заяви Товариства визначена в РУ-10 кВ ЗТП-350 для прокладання КЛ-10кВ самостійно. 29.11.2024 на підставі наданої замовником заяви про приєднання, Обленерго видало ТУ № ТЖО=22353 нестандартного приєднання до електричних мереж електроустановок станції для зарядки електроавтомобілів Товариства до електричних мереж електроустановок потужністю 800кВт (ідентифікатор ТУ0062802911241055120000001), кадастровий номер земельної ділянки 1810136300:09:022:0421.Також замовнику надано розрахунок вартості плати за нестандартне приєднання до електромереж, у якому зазначено , що згідно розрахунку "під ключ" плата за створення електричних мереж лінійної частини приєднання становить 0,00грн. Згідно ТУ № ТЖО=22353 найближча точка в існуючих мережах ОСР, від якої може бути забезпечена потреба замовника в заявленій потужності: в РУ-10 кВ ЗТП-350 м. Житомир. Однак згідно з вимогами ст. 30 Закону України " Про регулювання містобудівної діяльності" у технічних умовах враховується, що місце приєднання інженерних мереж замовника до магістральних чи інших інженерних мереж розташовується на межі земельної ділянки або за його згодою на території такої земельної ділянки. Лінійна частина приєднання не може бути відсутня, оскільки точка приєднання не може фізично співпадати із точкою забезпечення потужності, якщо першу визначено у відповідності до вимог чинного законодавства, а саме на межі земельної ділянки замовника. Відповідно до викладеного ТУ № ТЖО=22353 видано з порушенням п.4.1.18 глави 4.1 розділу IV КСР. За результатами перевірки складено Акт №129 від 10.06.2025 ( а.с. 10-13).
Розпорядженням НКРЕКП № 102-р від 04.07.2025 зобов`язано Обленерго привести договірні відносини з Товариством у відповідність до вимог чинного законодавства враховуючи наявність лінійної частини приєднання та необхідність розташування точки приєднання (межі балансової належності електроустановок) на межі земельної ділянки замовника або за його згодою на території такої земельної ділянки, про що повідомити Регулятора у строк до 01.09.2025 ( а.с. 40-41).
Обленерго на підставі Розпорядження НКРЕКП № 102-р від 04.07.2025 звернулось до Товариства з листом-пропозицією № 039/25000 від 28.07.2025 укласти Додаткову угоду № 2 до Договору про нестандартне приєднання до електричних мереж від 26.11.2024 за №22353-н/151/510 та до ТУ № ТЖО-22353. А також доведено до відома Товариства новий розрахунок вартості плати за приєднання до електричних мереж Обленерго згідно ТУ № ТЖО-22353, та що розрахунок такої плати від 29.11.2024 втратив чинність ( а.с. 19,20, 24-25).
У проекті Додаткової угоди № 2 до Договору про нестандартне приєднання до електричних мереж від 26.11.2024 за №22353-н/151/510 запропоновано також викласти в новій редакції пункт 6 ТУ № ТЖО-22353, вказавши точку приєднання: на наконечниках КЛ-10 кВ в РУ-10 кВ ТП-10/0,4 кВ, що проектується на межі земельної ділянки замовника ( а. с. 22-23).
Товариство звернулось до Обленерго з листом - пропозицією № 16 від 05.08.2025 внести зміни у ТУ № ТЖО-22353 у зв`язку з вибором іншої земельної ділянки для будівництва станції зарядки електромобілів, яка буде розташована ближче до ТП -350, що дозволить суттєво скоротити протяжність ЛЕП та зменшити витрати на проектування, будівництва та погодження. Одночасно повідомлено про залишення точки приєднання без змін - на наконечниках КЛ-10 кВ в РУ-10кВ ТП -350 ( а.с. 102).
Обленерго у листі-відповіді № 039/28137 від 21.08.2025 повідомило, в разі зміни місця розташування земельної ділянки на якій планується будівництво відповідного об`єкту, власнику або користувачу земельної ділянки необхідно отримати нові технічні умови , а точка приєднання електроустановки (станції зарядки електроавтомобілів) повинна бути розташована на межі земельної ділянки Товариства або, за його згодою, на території цієї земельної ділянки ( а.с. 62).
Товариство звернулось до Обленерго з листом № 20 від 02.10.2025 у якому, серед іншого, повідомило, що на виконання п.6 ТУ № ТЖО-22353 надсилає технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж частини земельної ділянки , на яку поширюється право земельного сервітуту на земельну ділянку з кадастровим номером 1810136300:09:019:0019 на користь Товариства , а саме право прокладення та експлуатації ліній електропередачі, електронних комунікаційних мереж, трубопроводів, інших лінійних комунікацій (код 07.03), площею 0,0058 га, яка розташована на майдані Перемоги, 7 у м. Житомирі. Також запропоновано залишити можливість замовнику проектувати лінійну частину приєднання за кошт замовника від точки приєднання на наконечниках КЛ-10 кВ в РУ-10 кВ ЗТП-350 у відповідності до вимог до Договору про нестандартне приєднання до електричних мереж від 26.11.2024 за №22353-н/151/510 ( а.с. 28).
Підставою для такого звернення до Обленерго стало рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради № 1118 від 20.08.2025 "Про погодження проведення заходів з благоустрою території на майдані Перемоги". Цим рішенням постановлено Управлінню транспорту і зв`язку Житомирської міської ради надати Товариству дозвіл на порушення об`єкта благоустрою - встановлення станцій зарядки електромобілів строком на 1 рік ( а.с.29-30).
Обленерго ініціювало позов до Товариства про визнання додаткової угоди укладеною в редакції оператора системи розподілу. Господарський суд Житомирської області ухвалою від 29.08.2025 відкрив провадження у справі № 906/1137/25 та ухвалою від 10.11.2025 зупинив у ній провадження до вирішення цієї справи по суті.
Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.
Наявність підстав для захисту порушеного права позивача, про яке ним зазначається в позовній заяві, визначається судом крізь призму оцінки спірних правовідносин та обставин (юридичних фактів), якими позивач обґрунтовує заявлені вимоги. Одним з таких юридичних фактів є договір як один із різновидів правочину (ч.2 ст.202 ЦК України).
У випадку виникнення між сторонами договірних правовідносин визначальною в даному контексті є оцінка договору, який згідно із ч.2 ст.11 ЦК України є підставою виникнення у сторін певного обсягу прав та обов`язків.
Отже, визначення правової природи договору, як правочину, нерозривно пов`язано з оцінкою дій сторін, направлених на набуття (зміну, припинення) ними певних прав та обов`язків.
Положення ч.2 ст.16 ЦК України передбачають такий спосіб захисту порушеного права, як зміна правовідношення.
Згідно з цивільним законодавством, договір може бути змінено за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом ( ст. 651 ЦК України).
Відповідно до ст. 648 та ч.1 ст. 649 ЦК України зміст договору, укладеного на підставі, зокрема, правового акта органу державної влади, обов`язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту. Особливості укладення такого договору встановлюються актами цивільного законодавства. Розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору на підставі, зокрема, правового акта органу державної влади, вирішуються судом.
Порядок зміни господарських договорів визначала ст. 188 ГК України ( втратив чинність 28.08.2025), у ч.4 якої було передбачено, що у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни договору, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Сама по собі правова конструкція передачі спору щодо укладення договору на підставі рішення суду (як і внесення на його підставі змін до діючих договорів або їх розірвання) має місце, коли сторони не досягли згоди як до необхідності його укладення внаслідок відмови однієї з сторін від його укладення, так і не погодження однією з сторін окремих його істотних умов.
Іншими словами, звертаючись до суду з відповідним позовом, сторони (або сторона) договору прагнуть не констатації факту його укладення ( зміни, розірвання) у випадку досягнення згоди щодо всіх його істотних умов, а вирішення спору, яке включає в себе визначення судом (з урахуванням вимог законодавства та позицій сторін) його істотних умов. При цьому кожна сторона має право обґрунтовувати та доводити свою позицію у справі з урахуванням принципів справедливості, добросовісності, розумності, диспозитивності, змагальності тощо.
Згідно з ч. 1 ст. 631 ЦК України, строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов`язки відповідно до договору.
Внесення змін можливе лише до чинного договору (такого, що діє на час звернення до суду з позовом та прийняття відповідного судового рішення). В іншому разі буде відсутній предмет спору, яким і є у такому разі договір, до якого вносяться зміни ( див. постанови Верховного Суду від 10.02.2021 року у справі №908/288/20 та від 09.03.2023 року у справі №914/3461/21).
Спір у цій справі виник щодо правовідносин нестандартного приєднання Товариства до електричних мереж системи розподілу, які врегульовані Законом України "Про ринок електричної енергії" та Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 за №310.
Стаття 4 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачає, що учасники ринку електричної енергії провадять діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори про приєднання до системи розподілу.
Розподіл електричної енергії здійснюється оператором системи розподілу (ч. 1 ст. 45 Закону України "Про ринок електричної енергії").
За вимогами ч.ч. 1,3 ст. 46 зазначеного Закону оператор систем розподілу забезпечує недискримінаційний доступ до системи розподілу; надає послуги з приєднання до системи розподілу відповідно до кодексу систем розподілу. При цьому оператор систем розподілу зобов`язаний укладати договори, які є обов`язковими для здійснення діяльності на ринку електричної енергії, та виконувати умови таких договорів.
Приєднання електроустановки (далі - приєднання) - надання замовнику оператором системи передачі або оператором системи розподілу послуги із створення технічної можливості для передачі (прийняття) у місце приєднання електроустановки замовника відповідної потужності до електричних мереж системи передачі або системи розподілу (у тому числі новозбудованих) електричної енергії необхідного обсягу з дотриманням показників її якості та надійності (п. 70 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про ринок електричної енергії").
Оператор системи передачі та оператори систем розподілу не мають права відмовити в приєднанні електроустановок замовника до системи передачі або системи розподілу за умови дотримання замовником кодексу системи передачі та кодексу систем розподілу, процедури приєднання, визначеної в кодексі системи передачі та кодексі систем розподілу ( ч.1 ст.21 Закону України "Про ринок електричної енергії").
Технічні умови на приєднання, які є додатком до договору про приєднання, укладеного замовником з оператором системи передачі або оператором системи розподілу, є чинними на строк виконання зобов`язань щодо будівництва та введення об`єктів в експлуатацію, але не більше трьох років з дня їх видачі, незалежно від зміни замовника за договорами про приєднання об`єкта будівництва з визначенням строків та черговості його будівництва. Термін дії технічних умов визначається за терміном завершення останньої черги будівництва, крім випадків, визначених абзацом п`ятим цієї частини (ч.4 ст.21 Закону України "Про ринок електричної енергії").
Приєднання електрозарядних станцій, що не підпадає під критерії стандартного приєднання, на вимогу замовника здійснюється оператором системи розподілу за процедурою отримання послуги з нестандартного приєднання "під ключ" ( абз. 2 ч.6 ст.21 Закону України "Про ринок електричної енергії").
Кодекс систем розподілу (в редакції, чинній на момент звернення Товариства із відповідною заявою до Обленерго - 26.11.2024) у пункті 2.1 глави 2 розділу IІ цього Кодексу визначав терміни в таких значеннях:
- договір про приєднання до електричних мереж (договір про приєднання) - письмова домовленість сторін, що є документом установленої форми, який визначає зміст та регулює правовідносини між сторонами щодо приєднання електроустановок замовника до електричних мереж ОСР, ОМСР або іншого власника електричних мереж (основного споживача);
- нестандартне приєднання - приєднання до електричних мереж електроустановки, за умов приєднання якої ступені напруги в точці приєднання та точці забезпечення потужності не збігаються та/або за умови перевищення числових значень для стандартного приєднання, приєднання до електричних мереж суб`єкта господарювання, який не є ОСР;
- технічні умови на приєднання - комплекс умов та вимог до інженерного забезпечення об`єкта замовника, заявленого до приєднання до електричних мереж, які повинні відповідати його розрахунковим технічним і технологічним параметрам та меті приєднання (виробництво, розподіл, споживання електричної енергії) та є невід`ємним додатком до договору про приєднання;
- замовник послуги з приєднання (замовник) - фізична або юридична особа, яка письмово або іншим способом, визначеним цим Кодексом, повідомила ОСР про намір приєднати до електричних мереж новозбудовані електроустановки або змінити технічні параметри діючих електроустановок внаслідок реконструкції чи технічного переоснащення;
- місце приєднання (точка приєднання) електроустановки - існуюча або запроектована межа балансової належності електроустановок споживача або замовника, розташована на межі земельної ділянки замовника або, за згодою замовника, на території цієї земельної ділянки.
Значення технічних умов на приєднання до електричних мереж новозбудованих електроустановок, окрім приписів Закону України "Про ринок електричної енергії" та Кодексу систем розподілу, розкрито у ст. 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", і зокрема:
- юридична особа, яка має намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває в її користуванні, має право на одержання технічних умов згідно із поданою нею заявою;
- технічні умови повинні відповідати законодавству, містити достовірну інформацію та обґрунтовані вимоги до об`єктів будівництва, а також відповідати намірам заявника щодо забудови земельної ділянки;
- у технічних умовах враховується, що місце приєднання інженерних мереж замовника до магістральних чи інших інженерних мереж розташовується на межі земельної ділянки замовника або за його згодою на території такої земельної ділянки;
- термін чинності технічних умов на приєднання до електричних мереж визначається з урахуванням Закону України "Про ринок електричної енергії";
- зміни до технічних умов можуть вноситися лише за згодою замовника.
Оператор системи розподілу (ОСР) не має права відмовити в приєднанні електроустановок замовника до системи розподілу за умови дотримання замовником вимог розділу IV Кодексу систем розподілу. Послуга з приєднання надається на підставі договору про приєднання, що укладається за типовою формою (додаток 1) ( абз. 1 та 2 п. 4.1.2 гл. 4.1 розділу IV КСР).
ОСР надає послугу з нестандартного приєднання «під ключ» або нестандартного приєднання з проєктуванням лінійної частини приєднання замовником відповідно до умов договору про нестандартне приєднання, невід`ємним додатком до якого є технічні умови, що викладаються за формою, наведеною в додатку 8 до цього Кодексу ( п.4.3.1 глави 4.3 розділу IV Кодексу систем розподілу).
Послуга з нестандартного приєднання з проєктуванням замовником лінійної частини приєднання надається ОСР у строки, передбачені главою 4.3 цієї глави, без урахування строку на проєктування електричних мереж лінійної частини приєднання ( абз.8 пункту 4.3.3 глави 4.3 розділу IV КСР).
ОСР зобов`язаний, а замовник має право здійснювати усі можливі заходи в межах чинного законодавства з метою вирішення питання щодо відведення в установленому порядку земельних ділянок для розміщення об`єктів електроенергетики, у тому числі направлення відповідних листів до органів місцевого самоврядування та контролюючих органів, ініціювання проведення узгоджувальних нарад та робочих зустрічей в органах місцевого самоврядування за участю замовника (уповноваженого представника замовника) тощо з метою максимального прискорення здійснення заходів щодо відведення земельних ділянок для розміщення відповідних об`єктів електроенергетики (абз. 15 п. 4.3.3 глави 4.3 розділу IV КСР).
Технічні умови та технічне завдання на проєктування є чинними до завершення будівництва, реконструкції та/або технічного переоснащення електроустановок зовнішнього інженерного забезпечення та об`єкта замовника відповідно до договору про приєднання (абз. 17 п. 4.3.3 глави 4.3 розділу IV КСР).
За умовою п.4.3.4. глави 4.3 розділу IV КСР послуга з нестандартного приєднання з проєктуванням замовником лінійної частини приєднання надається ОСР, якщо проєктування електричних мереж лінійної частини приєднання за рішенням замовника виконується обраним ним виконавцем проєктних робіт.
У п. 4.3.5. глави 4.3 розділу IV КСР передбачено, що комплекс робіт, що виконується ОСР з нестандартного приєднання з проєктуванням замовником лінійної частини приєднання, відповідає стандартному приєднанню та виконується за тією ж процедурою з урахуванням наступного:
1) проєктування лінійної частини приєднання вилучається з обсягу робіт, що виконуються ОСР;
2) замовник розробляє, узгоджує з ОСР та іншими заінтересованими сторонами проєктну документацію на будівництво електричних мереж лінійної частини приєднання та передає її ОСР у 4 примірниках для виконання ним зобов`язань за договором про приєднання до електричних мереж;
3) замовник здійснює заходи щодо відведення на користь ОСР земельних ділянок для розміщення відповідних об`єктів електроенергетики.
За умовою п.п. 4.3.6. глави 4.3 розділу IV КСР ОСР проводить розрахунок вартості плати за нестандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу з проєктуванням лінійної частини приєднання замовником до електричних мереж відповідно до Методики (порядку) формування плати за приєднання.
У п.п. 4.3.10. глави 4.3 розділу IV КСР передбачено, що ОСР зобов`язаний надати замовнику у випадку проєктування ним лінійної частини приєднання всі необхідні документи з надання повноважень для здійснення замовником заходів з відведення на користь ОСР земельних ділянок для розміщення відповідних об`єктів електроенергетики не пізніше трьох робочих днів від дати відповідного звернення замовника.
Подання заяви про приєднання до електричних мереж врегульовано у главі 4.4 розділу IV КСР.
Так, Замовник звертається до ОСР із заявою про приєднання електроустановки (електроустановок) певної потужності до електричних мереж системи розподілу (далі - заява про приєднання), типова форма якої наведена в додатку 3 до цього Кодексу (абз. 1 п. 4.4.1 глави 4.4 розділу IV КСР).
У заяві замовник має вказати про свій намір або його відсутність щодо самостійного проєктування лінійної частини приєднання.
За змістом п.п. 4.4.2 глави 4.4 розділу IV КСР у заяві про приєднання зазначаються відомості, зокрема, про номер запису про право власності та реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
До заяви про приєднання додаються , серед іншого,
- копія документа, що підтверджує право власності чи користування об`єктом нерухомого майна у разі відсутності відомостей у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;
- графічні матеріали із зазначенням місця розташування об`єкта (об`єктів) замовника, земельної ділянки замовника та прогнозованої точки приєднання (для об`єктів, що приєднуються до електричних мереж уперше);
Згідно з п. 4.4.3 глави 4.4 розділу IV КСР наданій замовником заяві з додатками до неї відповідно до пункту 4.4.2 цієї глави ОСР присвоює реєстраційний номер.
У п. 4.4.4 глави 4.4 розділу IV КСР передбачено, що у разі відсутності повного комплекту документів та/або неналежного оформлення документів, що додаються до заяви, та/або неналежно заповненої замовником заяви про приєднання (незаповнення колонки(нок) заяви або неправильне наповнення колонки) ОСР приймає частину належним чином оформлених документів та надає замовнику зауваження щодо всіх виявлених невідповідностей з посиланням на вимоги цього Кодексу та вносить відповідну інформацію до реєстру заяв.
Зауваження щодо неналежного заповнення заяви мають містити номер рядка та назву колонки, яка неправильно заповнена замовником, та детальний опис зауваження із посиланням на положення цього Кодексу. До зауважень додається копія заяви.
Для нестандартного приєднання з проєктуванням лінійної частини замовником ОСР направляє замовнику через особистий кабінет замовника, на електронну адресу та у разі наявності в заяві про приєднання відповідної відмітки - на поштову адресу технічні умови на приєднання разом з розрахунком вартості складової плати за приєднання потужності та рахунком на оплату складової плати за приєднання потужності згідно з умовами договору (абз. 3 п. 4.4.6 глави 4.4 розділу IV КСР).
Рахунок на оплату вартості послуги з приєднання має містити виключно вартість надання послуги з приєднання згідно з умовами договору, а рахунок на оплату вартості послуги з комерційного обліку електричної енергії має містити виключно вартість надання послуги з комерційного обліку електричної енергії.
Глава 4.5 КСР визначає порядок розроблення та надання замовнику технічних умов на приєднання, рахунка та розрахунку вартості плати за приєднання до електричних мереж.
Зокрема, згідно з п. 4.5.1 глави 4.5 розділу IV КСР (у редакції чинній на час звернення позивача із заявою 26.11.2024) технічні умови на приєднання та розрахунок вартості плати за приєднання до електричних мереж (додаток 7) є невід`ємними додатками до договору про приєднання.
Згідно п. 4.5.2. глави 4.5 розділу IV КСР технічні умови викладаються у вигляді єдиного документа та мають містити ідентифікатор, яким є унікальний набір даних (послідовність символів), що присвоюється автоматично програмними засобами інформаційно-телекомунікаційних систем ОСР. Ідентифікатор за формою додатка 6 до цього Кодексу має містити інформацію щодо номера технічних умов, дати видачі технічних умов, типу електроустановки, порядкового номера ОСР, маркування територіальної одиниці ОСР, до електричних мереж якої приєднується замовник, типу приєднання (стандартне приєднання; нестандартне приєднання «під ключ»; нестандартне приєднання з проєктуванням лінійної частини замовником), інформацію щодо внесення змін тощо.
Інформація про видані технічні умови розміщується на офіційному вебсайті ОСР в електронному реєстрі технічних умов на приєднання.
Якщо замовник у заяві на приєднання виявив свій намір щодо самостійного проєктування лінійної частини приєднання, ОСР у технічних умовах зазначає вихідні дані для проєктування та визначає найближчу точку в існуючих (діючих) електричних мережах (повітряна лінія, трансформаторна підстанція або розподільний пункт) ОСР відповідного ступеня напруги, від якої має проєктуватися лінійна частина приєднання до точки приєднання електроустановок замовника.
У п. 4.5.8 глави 4.5 розділу IV КСР передбачено, що технічні умови на приєднання розробляються ОСР з урахуванням детальних планів території та планів розвитку системи розподілу.
Згідно п. 4.6.3 глави 4.6 розділу IV КСР у разі розроблення проєкту лінійної частини нестандартного приєднання замовником завдання на проєктування має бути сформульовано замовником щодо одного з варіантів створення лінійної частини приєднання (від найближчої або від альтернативної точки приєднання до мереж ОСР) відповідно до наданих ОСР технічних умов. ОСР на запит замовника або проєктної організації замовника має надавати всі необхідні для проєктування дані. У такому разі замовник забезпечує узгодження з ОСР та іншими заінтересованими сторонами проєктної документації на будівництво електричних мереж лінійної частини приєднання та здійснює заходи щодо відведення земельних ділянок для розміщення відповідних об`єктів електроенергетики у випадках, визначених законодавством.
У п. 4.1.9. глави 4.1 розділу IV КСР передбачено, що послуга з приєднання електроустановок замовника до системи розподілу є платною послугою та надається ОСР відповідно до умов договору про приєднання.
НКРЕКП прийняла постанову № 352 від 26.03.2022 «Про особливості тимчасового приєднання електроустановок до системи розподілу у період дії в Україні воєнного стану», якою затвердила Порядок тимчасового приєднання електроустановок до системи розподілу у період дії в Україні воєнного стану ( далі Порядок тимчасового приєднання до системи розподілу № 352).
У п.4 Постанови НКРЕКП № 352 від 26.03.2022 ( в редакції, чинній станом на 26.11.2024) було передбачено, що до 01 січня 2025 року надання замовникам послуг з приєднання станцій зарядки електромобілів суб`єкта господарювання, що здійснює діяльність з надання послуг із зарядки електромобілів, та/або установок зберігання енергії здійснюється з урахуванням особливостей, визначених п. 24 Порядку.
У п. 24. Порядку тимчасового приєднання до системи розподілу № 352 передбачено, що ОСР здійснює приєднання станцій зарядки електромобілів суб`єкта господарювання, що здійснює діяльність з надання послуг із зарядки електромобілів (далі - станція зарядки електромобілів), та/або установок зберігання енергії замовників до 01 січня 2025 року без плати за приєднання потужності.
З метою отримання замовником послуги з приєднання установок зберігання енергії та/або станцій зарядки електромобілів без плати за приєднану потужність між ОСР та замовником має бути укладена додаткова угода до договору про приєднання, яка містить зобов`язання замовника щодо:
- розроблення та погодження з ОСР проєкту внутрішнього електропостачання об`єктів замовника;
- надання замовником ОСР до завершення процедури приєднання паспорту на електроустановки, призначення яких - станція зарядки електромобілів та/або установка зберігання енергії.
В свою чергу, відповідно до п. 4.1.18 глави 4.1. розділу ІV КСР точка приєднання електроустановок замовника має бути розташована на межі земельної ділянки замовника або, за згодою замовника, на території цієї земельної ділянки. Точка приєднання електроустановок замовника зазначається в договорі про приєднання.
За змістом наведених норм Кодексу системи розподілу необхідною умовою для реалізації замовником свого права на приєднання його електроустановки до електричних мереж ОСР шляхом укладення відповідного договору про нестандартне приєднання до електричних мереж ОСР з проєктуванням лінійної частини приєднання замовником є дотримання вимог нормативно-правових актів, у тому числі розділу IV цього Кодексу, який, серед іншого, містить вимоги щодо розташування точки приєднання електроустановок замовника ( див. постанову ВС від 16.07.2025 у cправі № 915/1243/23).
Як встановив Суд, Товариство у заяві про приєднання електроустановки певної потужності за вх.2314 № 2000-151/ТУ від 26.11.2024 вказало, що об`єктом замовника буде станція зарядки електроавтомобілів, розміщена на земельній ділянці по пров. Львівському, 3а, к.н. 1810136300:09:022:0021 у м. Житомирі.
Водночас Товариство в частині визначення точки нового приєднання (межа балансової належності електроустановок замовника та ОСР) на території земельної ділянки замовника у формі заяви про приєднання від 26.11.2024 із запропонованих варіантів "заперечую/не заперечую" обрало варіант - заперечую, одночасно заявивши про своє бажання здійснювати проектування лінійної частини приєднання.
В свою чергу, Обленерго не дотрималось вимог п. 4.4.4 глави 4.4 розділу IV КСР , якими передбачено, що у разі неправильного наповнення замовником колонки заяви про приєднання ОСР, серед іншого, надає зауваження щодо її неналежного заповнення , які мають містити номер рядка та назву колонки, яка неправильно заповнена замовником, та детальний опис зауваження із посиланням на положення цього Кодексу. До зауважень додається копія заяви.
29.11.2024 Обленерго видало Товариству Технічні умови № ТЖО-22353(ідентифікатор ТУ 0062802911241055120000001) у п.6 яких передбачив, що точка приєднання: на наконечниках КЛ -10 кВ в РУ-10 вВ ЗТП-350 м. Житомир.
У розділі " І. Вимоги до електроустановок замовника" ТУ№ ТЖО-22353 Обленерго передбачено , що для одержання потужності Товариству необхідно, серед іншого:
1.1.1. спорудити ТП-10/0,4 кВ з трансформатором 1000 кВА, тип ТП-10/0,4 кВ, тип трансформатора , місце встановлення ТП-10/0,4 кВ визначити проектом;
1.1.2. електропостачання ТП-10/0,4 кВ, що проектується, виконати КЛ-10 кВ від РУ-10 кВ ЗТП-350, м. Житомир. Трасу КЛ-10 кВ, марку, переріз кабелю та обсяг робіт визначити проектом та погодити з Житомирським РЕМ та іншими зацікавленими організаціями на стадії проектування;
1.1.3. електропостачання об`єкту виконати ЛЕП-0,4 кВ від ТП-10/0,4 кВ, що проектується. Тип, параметри ЛЕП-0,4 кВ та обсяг робіт визначити проектом.
У розділі " ІІ. Вимоги до електроустановок оператора системи розподілу" ТУ№ ТЖО-22353 Обленерго передбачено, що для одержання потужності в точці приєднання проектна документація від точки забезпечення потужності до точки приєднання має передбачати, серед іншого:
1.1.1. в РУ-10 кВ ЗТП-350 м. Житомир встановити лінійну комірку 10 кВ з ВН-16.Тип, параметри комутаційного обладнання та обсяг робіт визначити проектом і погодити з Житомирським РЕМ.
У п. 2 передбачено, що найближча точка в існуючих мережах оператора системи розподілу, від якої відповідно до норм проектування може бути забезпечена потреба замовника в заявленій потужності: в РУ-10кВ ЗТП-350 м. Житомир.
Зміст п. 1.1.1 розділу І ТУ№ ТЖО-22353 чітко покладає на Товариство обов`язок спорудити ТП-10/0,4 кВ з трансформатором 1000 кВА, тип ТП-10/0,4 кВ, тип трансформатора , місце встановлення ТП-10/0,4 кВ визначити проектом.
Трансформаторна підстанція - це електрична підстанція, призначена для перетворення електричної енергії однієї напруги в енергію іншої напруги за допомогою трансформаторів ( Правил безпечної експлуатації електроустановок (НПАОП 40.1-1.01-97), затверджені наказом Держнаглядохоронпраці № 257 від 06.10.1997).
Очевидно, що у п. 1.1.1. розділу ІІ ТУ№ ТЖО-22353 йдеться про розподільний пристрій ( РУ) напругою 10 кВ у закритій трансформаторній підстанції ЗТП-350, яка належить Обленерго та в якій заплановано встановити лінійну комірку 10 кВ з ВН-16 для розподілення електричної енергії до приєднаних електроустановок Товариства через КЛ-10 кВ від передбаченої проектом ТП-10/0,4 кВ, у визначеному ним місці її встановлення.
Закрита трансформаторна підстанція підстанція, устаткування якої розташоване в будівлі (приміщенні) або в металевій чи залізобетонній оболонці і обслуговується зсередини цього приміщення (оболонки) (Методика обрахування плати за спільне використання технологічних електричних мереж, затверджена постановою НКРЕ від 12.06.2008 № 691).
Отже, Товариство у будь-якому разі зобов`язане спорудити ТП-10/0,4 кВ з трансформатором 1000 кВА, тип ТП-10/0,4 кВ.
Оскільки точка приєднання не може фізично співпадати із точкою забезпечення потужності, а має проходити на межі земельної ділянки замовника відповідно до п.4.1.18 глави 4.1 розділу IV КСР, місце встановлення ТП-10/0,4 кВ також має бути визначене проектом відповідно до вимог цього пункту Кодексу.
Оскільки у п.6 ТУ№ ТЖО-22353 передбачено, що точка приєднання: на наконечниках КЛ -10 кВ в РУ-10 В ЗТП-350 м. Житомир, яка є точкою забезпечення потужності, що не відповідає пункту 4.1.18 глави 4.1. розділу IV КСР, Технічні умови мають бути приведені у відповідність до вимог зазначеного Кодексу та інших нормативно-правових актів у цій сфері відносин.
Щодо зміни Товариством місця будівництва станції зарядки електроавтомобілів замість земельної ділянки, площею 0,0177га з кадастровим номером 1810136300:09:022:0021 по пров. Львівському, 3а на земельну ділянку, площею 0,0058 га з кадастровим номером 1810136300:09:019:0019 на майдані Перемоги, 7 у м. Житомирі.
Так, у п. 4.1.20 глави 4.1 розділу IV КСР передбачено, що при проєктуванні лінійної частини нестандартного приєднання замовником ОСР має визначити найближчу точку в його існуючих мережах (повітряна лінія, трансформаторна підстанція або розподільний пункт), від якої має бути забезпечено замовником проєктування лінійної частини нестандартного приєднання (нове будівництво ліній електропередавання).
Якщо за нормами проєктування для забезпечення приєднання електроустановок замовника на заявленій ним напрузі 0,4-35 кВ необхідно здійснити нове будівництво лінії електропередавання напругою 10 - 110 (150) кВ та трансформаторної підстанції, технічні умови для розробки проєкту лінійної частини приєднання можуть містити вимогу щодо нового будівництва ліній електропередавання наступного ступеня напруги та трансформаторної підстанції. У цьому випадку вартість послуг з проєктування, землевідведення, виконання будівельно-монтажних робіт трансформаторної підстанції визначається окремо в проєктно-кошторисній документації та не включається в оплату замовником вартості лінійної частини приєднання.
Включення до технічних умов вимоги замовнику щодо проєктування робіт з реконструкції, технічного переоснащення існуючих мереж ОСР заборонено.
У разі незгоди замовника із запропонованою ОСР найближчою точкою в існуючих електричних мережах, від якої має бути забезпечена потреба замовника в заявленій потужності та/або замовник має намір здійснити проєктування лінійної частини приєднання з іншої точки в існуючих електричних мережах ОСР, замовник має право розробити ТЕО вибору схеми приєднання. ТЕО розробляється за рахунок замовника, вихідні дані для розробки ТЕО надаються ОСР безкоштовно протягом 10 робочих днів з дня отримання звернення замовника.
У ст. 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачено, що зміни до технічних умов можуть вноситися лише за згодою замовника.
Згідно п. 4.5.2. глави 4.5 розділу IV КСР технічні умови викладаються у вигляді єдиного документа та мають містити ідентифікатор, який має містити інформацію , зокрема, щодо номера технічних умов, дати їх видачі, типу приєднання (нестандартне приєднання з проєктуванням лінійної частини замовником), інформацію щодо внесення змін тощо.
На підставі викладеного, Господарський суд не поділяє доводи Обленерго в частині, що зміна Товариством місця розташування станції для зарядки електромобілів замість земельної ділянки з кадастровим номером 1810136300:09:022:0021 на земельну ділянку з кадастровим номером 1810136300:09:019:0019 зумовлює втрату чинності ТУ№ ТЖО-22353 , а тому Товариство має отримати нові технічні умови.
Приведення Договору про нестандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу "під ключ" від 26.11.2024 за №22353-н/151/510 та ТУ № ТЖО-22353 у відповідність до вимог п.4.1.18 глави 4.1 розділу IV КСР є можливим шляхом укладення додаткової угоди, в тому числі , в судовому порядку.
Одним із принципів господарського судочинства є принцип змагальності сторін, закріплений у статті 13 ГПК України, який передбачає у частині другій вказаної статті обов`язок кожної сторони довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, а суд сприяє учасникам процесу в реалізації ними прав, запобігає зловживанню правами та вживає заходи для виконання ними їхніх обов`язків ( п.п. 4, 5 ч. 5 ст. ст. 13 ГПК України).
Суд розглядає справи не інакше як на підставі доказів, поданих учасниками справи (ч.1 статті 14 ГПК України).
Частина 2 ст. 86 ГПК України визначає, що суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (частина третя статті 86 ГПК України).
З врахуванням викладеного, рішення суду ухвалено на підставі безпосередньо досліджених доказів, що визначають предмет доказування у цій справі, та які і вплинули на сформульовані у рішенні суду висновки.
Щодо розподілу судового збору
При ухваленні рішення суд вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати (п.5 ч.1 ст.237 ГПК України). У резолютивній частині рішення зазначається розподіл судових витрат (п.2 ч.5 ст.238 ГПК України).
Як у п.2 ч.1 ст.129 ГПК України, так і у п.3 ч.4 ст.129 ГПК України встановлено, що судові витрати покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Отже, законом встановлений принцип пропорційності розподілу судових витрат (постанова Верховного Суду від 20.03.2024 року у cправі № 910/12731/22).
Водночас ч. 9 ст.129 ГПК визначено два випадки, за яких суд з власної ініціативи може відступити від загального правила розподілу судових витрат (від правила їх пропорційного розподілу): 1) зловживання стороною чи її представником процесуальними правами; 2) виникнення спору внаслідок неправильних дій сторони.
Верховний Суд у постанові від 21.03.2023 у справі №911/813/21 вказав, що ч.9 ст.129 ГПК наділяє суд дискреційними повноваженнями щодо покладання на сторону, внаслідок неправильних дій якої виник спір, судових витрат повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору, однак за умови, що відповідний висновок суду має бути належним чином обґрунтованим. Наведена норма виступає процесуальною санкцією, яка застосовується господарським судом незалежно від того, чи заявлялося відповідне клопотання заінтересованою стороною. Така позиція Верховного Суду є сталою та послідовною, викладена також у постановах Верховного Суду від 02.04.2020 у справі №912/2171/18, від 25.03.2021 у справі №905/717/20, від 08.04.2021 у справі №905/716/20, від 25.11.2021 у справі №904/5929/19, від 31.05.2022 у справі №927/515/21, від 15.09.2022 у справі №910/10159/21 та в додаткових постановах Верховного Суду від 04.03.2021 у справі №916/376/19, від 12.07.2022 у справі №910/18970/19.
При зверненні з цим позовом до суду Товариство сплатило судовий збір у розмірі 3028,00грн, що підтверджується платіжною інструкцією № 8 від 14.10.2025. Оскільки Товариство у заяві про приєднання електроустановки певної потужності за вх.2314 № 2000-151/ТУ від 26.11.2024 вказало, що об`єктом замовника буде станція зарядки електроавтомобілів, розміщена на земельній ділянці по пров. Львівському, 3а, к.н. 1810136300:09:022:0021 у м. Житомирі, однак в частині визначення точки нового приєднання (межа балансової належності електроустановок замовника та ОСР) на території земельної ділянки замовника у формі заяви про приєднання від 26.11.2024 із запропонованих варіантів "заперечую/не заперечую" обрало варіант - заперечую, одночасно заявивши про своє бажання здійснювати проектування лінійної частини приєднання, судовий збір покладається на позивача.
Керуючись статтями 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати укладеною Додаткову угоду №2 до Договору про нестандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу «під ключ» №22353-н/151/510 від 26.11.2024, укладеного між АТ «Житомиробленерго», що діє на підставі ліцензії на провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, виданої постановою НКРЕКП від 16.11.2018 №1441, та ТОВ «Поліський енергетичний хаб», а також до Технічних умов № ТЖО-22353 від 29.11.2024 року у наступній редакції:
ДОДАТКОВА УГОДА №2
до Договору про нестандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу «під ключ» № 22353-н/151/510 від 26.11.2024 року та до Технічних умов №ТЖО-22353 нестандартного приєднання
м. Житомир «____» __ 20__року
Акціонерне товариство «Житомиробленерго», в особі Голови Правління Шекети Олексія Михайловича, що діє на підставі Статуту (далі - Виконавець послуг), з однієї сторони, та Товариство з обмеженою відповідальністю «Поліський енергетичний хаб», в особі директора Ходаківського Євгена Петровича, що діє на підставі Статуту (далі -Замовник), з іншої сторони, разом іменовані «Сторони», уклали цю Додаткову угоду №2 до Договору про нестандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу «під ключ» №22353-н/151/510 від 26.11.2024 року (далі Договір) про таке:
1. Внесення змін до технічних умов
1.1. Внести зміни до Технічних умов нестандартного приєднання № ТЖО-22353від 29 листопада 2024 року.
1.2. Пункт 1 Технічних умов викласти у наступній редакції: «Місце розташування об`єкта Замовника: земельна ділянка за адресою: м. Житомир, майдан Перемоги, 7, відповідно до рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради від 20.08.2025року №1118».
1.3. Пункт 6 Технічних умов викласти у наступній редакції:
«Точка приєднання на наконечниках КЛ-10 кВ в РУ-10 кВ ТП-10/0,4 кВ м, що проектується на межі земельної ділянки Замовника за адресою: м. Житомир, майдан Перемоги, 7, відповідно до рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради від 20.08.2025 року № 1118».
2. Інші умови договору
2.1. Інші умови Договору про нестандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу «під ключ» №22353-н/151/510 від 26.11.2024 року залишаються без змін.
2.2. Ця Додаткова угода є невід`ємною частиною Договору.
Реквізити сторін
Виконавець послуг
АТ «Житомиробленерго»
10008, м. Житомир, вул. Косенка Віктора, 32/8
Код ЄДРПОУ 22048622
Голова Правління
____ О.М. Шекета
Замовник
ТОВ «Поліський енергетичний хаб»
10024, м. Житомир, вул. Київська, 11
Код ЄДРПОУ 45566448
Директор
____ Є.П. Ходаківський".
2. Витрати ТОВ «Поліський енергетичний хаб» по сплаті судового збору у розмірі 3028,00грн покласти на позивача.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено: 08.07.26
Суддя Машевська О.П.
Віддрукувати: 1 - справу, 2-3- сторонам через Ел.суд