Рішення № 138031251, 02.07.2026, Господарський суд Вінницької області

Дата ухвалення
02.07.2026
Номер справи
902/715/26
Номер документу
138031251
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"02" липня 2026 р. Cправа № 902/715/26

Господарський суд Вінницької області у складі судді Матвійчука В.В., за участю секретаря судового засідання Ткача Д.В., за відсутності сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: Вінницького обласного центру зайнятості (вул. Стрілецька, буд. 3а, м. Вінниця, 21009)

до: Товариства з обмеженою відповідальністю "Вінпромбуд" (вул. Юрія Іллєнка, буд. 104А, кв. 20, м. Вінниця, 21021)

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" (вул. Госпітальна, буд. 12Г, м. Київ, 01001)

про стягнення 250 000,00 грн

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

На розгляд Господарського суду Вінницької області через підсистему ЄСІТС "Електронний суд" надійшла позовна заява № б/н від 28.05.2026 (вх. № 787/26 від 28.05.2026) Вінницького обласного центру зайнятості з вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю "Вінпромбуд" про стягнення коштів мікрогранту в сумі 250 000,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору про надання мікрогранту, а саме невиконанням зобов`язань щодо своєчасного створення робочих місць, що, на думку позивача, є підставою для повернення отриманих коштів мікрогранту.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28.05.2026 дану позовну заяву передано для розгляду судді Матвійчуку В.В.

Суд за вказаним позовом відкрив провадження у справі № 902/715/26 за правилами спрощеного позовного провадження з призначенням судового засідання для розгляду справи по суті на 02.07.2026. Одночасно до участі у справі залучив третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Акціонерне товариство "Державний ощадний банк України", про що 02.06.2026 постановив відповідну ухвалу.

19.06.2026 через підсистему ЄСІТС "Електронний суд" від третьої особи надійшли письмові пояснення № б/н від 19.06.2026 (вх. № 01-30/6270/26 від 19.06.2026), подані на виконання пункту 11 ухвали суду від 02.06.2026.

У поданих поясненнях третя особа зазначає, що відповідно до вимог Порядку Банком було здійснено перевірку ділової репутації ТОВ "Вінпромбуд", за результатами якої ділову репутацію товариства оцінено як позитивну.

За результатами проведеної перевірки відповідну інформацію було направлено до Державного центру зайнятості для прийняття рішення щодо надання або відмови у наданні гранту у вигляді безповоротної державної допомоги суб`єктам господарювання (мікрогранту).

Крім того, третя особа зазначає, що 13.10.2022 ТОВ "Вінпромбуд" звернулося до Банку, де цього ж дня було підписано заяву про приєднання до договору про надання мікрогранту та відкрито поточний рахунок для обліку коштів мікрогранту.

30.12.2022 кошти мікрогранту у сумі 250 000,00 грн були зараховані на поточний рахунок ТОВ "Вінпромбуд" № НОМЕР_1 . Як зазначає третя особа, зазначені кошти були використані товариством у повному обсязі.

Посилаючись на пункт 21 Порядку, третя особа вказує, що рішення про повернення мікрогранту приймаються регіональними центрами зайнятості, а у разі неповернення отримувачем коштів їх стягнення здійснюється відповідно до вимог законодавства.

У зв`язку з невиконанням ТОВ "Вінпромбуд" вимог щодо повернення отриманого мікрогранту, 31.12.2025 Вінницьким обласним центром зайнятості видано наказ № 152 про повернення товариством коштів мікрогранту у розмірі 250 000,00 грн.

На визначений час у судове засідання 02.07.2026 повідомлені належним чином сторони не з`явилися, у зв`язку з чим фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Статтею 42 Господарського процесуального кодексу України визначено права та обов`язки учасників судового процесу, зокрема учасники справи зобов`язані: виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи; з`являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов`язковою; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази тощо.

Також суд зазначає, що відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17.07.1997 (Закон України від 17.07.1997 № 475/97 - ВР), кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Перебіг строків судового розгляду у цивільних справах починається з часу надходження позовної заяви до суду, а закінчується ухваленням остаточного рішення у справі, якщо воно не на користь особи (справа "Скопелліті проти Італії" від 23.11.1993), або виконанням рішення, ухваленого на користь особи (справа "Папахелас проти Греції" від 25.03.1999).

Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду неефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (параграфи 66, 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").

Суд нагадує, що роль національних суддів полягає у швидкому та ефективному розгляді справ (&51 рішення Європейського суду з прав людини від 30.11.2006 у справі "Красношапка проти України"). Роль національних судів - організовувати судові провадження таким чином, щоб вони були без затримок та ефективними (див. рішення Суду у справі Шульга проти України, no. 16652/04, від 02.12.2010). До того ж організація провадження таким чином, щоб воно було швидким та ефективним, є завданням саме національних судів (див. рішення Суду у справі Білий проти України, no. 14475/03, від 21.10.2010).

Враховуючи положення ст.ст. 13, 74 ГПК України, якими в господарському судочинстві реалізовано конституційний принцип змагальності судового процесу, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та заперечень та здійснені всі необхідні дії для забезпечення сторонами реалізації своїх процесуальних прав, а тому вважає за можливе розглядати справу за наявними в ній матеріалами і документами.

Будь-яких письмових заяв і клопотань щодо відкладення розгляду справи на день розгляду справи від відповідача до суду не надійшло.

Поряд з цим слід зазначити, що положеннями ст. 178 Господарського процесуального кодексу України визначено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

За таких обставин, справа підлягає вирішенню за наявними матеріалами з огляду на приписи ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України.

З урахуванням неявки представників сторін суд зважає на положення ч. 1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України, якою передбачено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

У судовому засіданні 02.07.2026 прийнято судове рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд,

ВСТАНОВИВ:

З використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг "Дія" Скрипнік Олена Анатоліївна, діючи від імені ТОВ "Вінпромбуд", подала заяву № 465ZQX від 17.09.2022 про отримання мікрогранту, до якої було додано бізнес-план щодо розширення діяльності товариства та збільшення обсягів надання медичних послуг.

За результатами перевірки відомостей, зазначених у заяві, оцінки ділової репутації, проведеної уповноваженим банком, а також співбесіди, проведеної Вінницьким обласним центром зайнятості, Державним центром зайнятості прийнято рішення про надання ТОВ "Вінпромбуд" мікрогранту у розмірі 250 000,00 грн, що затверджено наказом Державного центру зайнятості від 28.09.2022 № 107.

13.10.2022 ТОВ "Вінпромбуд" в особі директора Скрипнік Олени Анатоліївни подало заяву про приєднання до договору про надання мікрогранту, відповідно до якої приєдналося до умов зазначеного договору, оприлюдненого на офіційному вебсайті Державного центру зайнятості.

Відповідно до умов заяви про приєднання укладення договору передбачало надання ТОВ "Вінпромбуд" мікрогранту у розмірі 250 000,00 грн на підставі рішення Державного центру зайнятості про надання мікрогранту, прийнятого за результатами розгляду заяви та поданого бізнес-плану.

Крім того, у заяві про приєднання зазначено, що однією з обов`язкових умов Договору про надання мікрогранту є створення отримувачем двох робочих місць.

На виконання договору про надання мікрогранту від 13.10.2022 уповноваженим банком 30.12.2022 на грантовий рахунок ТОВ "Вінпромбуд" перераховано кошти мікрогранту у сумі 250 000,00 грн, що підтверджується випискою Акціонерного товариства "Державний ощадний банк України".

12.07.2023 відповідно до пункту 21 Порядку та пункту 8 розділу IV Договору про надання мікрогранту Вінницькою філією Вінницького обласного центру зайнятості проведено моніторинг та контроль за виконанням ТОВ "Вінпромбуд" умов договору шляхом виїзного огляду місця провадження господарської діяльності.

За результатами проведеної перевірки встановлено, що ТОВ "Вінпромбуд" виконано умови договору про надання мікрогранту, зокрема створено два робочі місця у межах шестимісячного строку відповідно до умов бізнес-плану, а також придбано обладнання, передбачене бізнес-планом.

Вказані обставини зафіксовано в акті перевірки дотримання умов договору про надання мікрогранту № 10.3-15/92.

Листом Вінницької філії Вінницького обласного центру зайнятості від 13.11.2025 № 10.1-14/3240-25 ТОВ "Вінпромбуд" повідомлено про завершення 30.12.2025 трирічного строку реалізації проєкту в межах урядового проєкту "Єробота" та необхідність подання відповідних документів для проведення перевірки.

Крім того, листом-повідомленням від 13.11.2025 № 10.3-14/3242-25 отримувача мікрогранту повідомлено про дату запланованого моніторингового візиту (перевірки) за адресою провадження господарської діяльності: м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, буд. 92.

Зазначені листи були направлені ТОВ "Вінпромбуд" за вказаною адресою рекомендованими поштовими відправленнями з повідомленням про вручення. Водночас поштові відправлення не були вручені адресату та повернулися відправнику у зв`язку з відсутністю адресата за зазначеною адресою.

09.12.2025 на підставі пункту 21 Порядку фахівцем та начальником відділу надання послуг роботодавцям Вінницької філії Вінницького обласного центру зайнятості проведено моніторинговий візит з метою перевірки виконання ТОВ "Вінпромбуд" умов договору про надання мікрогранту за період з 30.12.2022 по 09.12.2025.

За результатами проведеного моніторингового візиту складено акт перевірки дотримання умов договору про надання мікрогранту від 09.12.2025 № 10.3-15/1005.

Відповідно до зазначеного акта встановлено, що ТОВ "Вінпромбуд" не виконало передбачену договором обов`язкову умову щодо створення двох робочих місць протягом шести місяців з дня зарахування коштів мікрогранту на рахунок отримувача та працевлаштування на них найманих працівників відповідно до вимог пункту 20 Порядку.

Під час перевірки встановлено, що за даними Єдиної інформаційно-аналітичної системи Державної служби зайнятості щодо працівників ТОВ "Вінпромбуд" відсутня інформація про дату створення нових робочих місць, що стало підставою для висновку про невиконання товариством зазначеної умови договору.

Крім того, відповідно до відомостей, зафіксованих в акті перевірки від 09.12.2025 № 10.3-15/1005, під час моніторингового візиту встановлено відсутність ТОВ "Вінпромбуд" за адресою, зазначеною як місце провадження господарської діяльності.

За вказаною адресою фактично знаходиться Комунальне некомерційне підприємство "Вінницька міська клінічна лікарня № 1", при цьому місцезнаходження ТОВ "Вінпромбуд" за результатами проведеного огляду не підтверджено.

Листом від 05.12.2025 № 01-6/2868 КНП "Вінницька міська клінічна лікарня № 1" повідомило, що приміщення за адресою: м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, буд. 92, які використовувалися ТОВ "Вінпромбуд" для здійснення господарської діяльності, є власністю Вінницької міської територіальної громади та перебувають на балансі КНП "Вінницька міська клінічна лікарня № 1". Також зазначено, що вказані приміщення були звільнені орендарем 23.01.2024.

З метою завершення перевірки виконання умов договору про надання мікрогранту Вінницькою філією Вінницького обласного центру зайнятості 22.12.2025 направлено на адресу ТОВ "Вінпромбуд", зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань (21021, м. Вінниця, вул. Іллєнка Юрія, буд. 104 А, кв. 20), лист № 10.1-14/3516-25 щодо завершення 30.12.2025 трирічного строку реалізації проєкту в межах урядового проєкту "Єробота" та необхідності подання відповідних документів.

Разом з тим, вказане поштове відправлення не було вручено адресату та повернулося відправнику у зв`язку із закінченням встановленого строку зберігання.

25.12.2025 з метою додаткової перевірки виконання ТОВ "Вінпромбуд" обов`язкової умови договору про надання мікрогранту щодо створення двох робочих місць Вінницькою філією Вінницького обласного центру зайнятості направлено лист від 25.12.2025 № 10.03-14/3535-25 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 30.12.2025 № 0200-0704-8/147945 надано інформацію щодо трудових відносин страхувальника ТОВ "Вінпромбуд" із застрахованими особами станом на 26.12.2025.

Згідно із наданою інформацією, за ТОВ "Вінпромбуд" обліковуються трудові відносини із двома працівниками, а саме:

ОСОБА_1 - дата початку трудових відносин 02.02.2023, дата закінчення трудових відносин не зазначена, відомості про дату створення нового робочого місця відсутні;

ОСОБА_2 - дата початку трудових відносин 01.06.2023, дата закінчення трудових відносин не зазначена, відомості про дату створення нового робочого місця відсутні.

Також у листі Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зазначено, що ТОВ "Вінпромбуд" не подавало звітність до Пенсійного фонду України за період з жовтня 2023 року по дату надання інформації, у зв`язку з чим відсутні відомості щодо дат припинення трудових відносин із зазначеними працівниками.

За результатами опрацювання отриманої інформації Вінницькою філією Вінницького обласного центру зайнятості 30.12.2025 складено акт перевірки дотримання умов договору про надання мікрогранту № 10.3-15/1062/1 отримувачем мікрогранту ТОВ "Вінпромбуд".

У зазначеному акті зроблено висновок про невиконання ТОВ "Вінпромбуд" обов`язкової умови договору про надання мікрогранту щодо створення двох робочих місць протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача та працевлаштування на них найманих працівників відповідно до вимог пункту 20 Порядку.

Крім того, у висновку до акта перевірки дотримання умов Договору про надання мікрогранту № 10.3-15/1062/1 від 30.12.2025 зазначено, що відповідно до абзаців 14-18 пункту 21 Порядку та за результатами інформаційного обміну між Державною службою зайнятості, Пенсійним фондом України та Державною податковою службою України встановлено факт сплати ТОВ "Вінпромбуд" єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за двох працевлаштованих осіб, а саме:

ОСОБА_1 - за період з лютого по вересень 2023 року;

ОСОБА_2 - за період з червня по вересень 2023 року.

Водночас, враховуючи дати початку трудових відносин із зазначеними працівниками - 02.02.2023 та 01.06.2023, періоди сплати єдиного внеску, а також відсутність поданої ТОВ "Вінпромбуд" звітності до Пенсійного фонду України за період з жовтня 2023 року по 30.12.2025, у висновку до акта перевірки зазначено про відсутність підтвердження виконання товариством обов`язкової умови договору щодо забезпечення зайнятості працівників протягом не менш як 24 місяців у межах трирічного строку реалізації проєкту.

31.12.2025 відбулося засідання постійно діючої комісії № 2 Вінницького обласного центру зайнятості з питань надання мікрогрантів/грантів та створення або розвитку власного бізнесу.

Відповідно до порядку денного засідання розглядалося питання щодо повернення мікрогранту отримувачем мікрогранту ТОВ "Вінпромбуд" відповідно до Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 № 738, та умов договору про надання мікрогранту.

За результатами розгляду зазначеного питання комісією прийнято рішення про повернення ТОВ "Вінпромбуд" коштів мікрогранту у розмірі 250 000,00 грн, що відповідає використаній сумі наданого мікрогранту.

Підставою для прийняття такого рішення стало невиконання ТОВ "Вінпромбуд" обов`язкової умови договору про надання мікрогранту щодо створення робочих місць протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача та працевлаштування на них осіб відповідно до вимог Порядку.

При цьому комісією враховано порушення ТОВ "Вінпромбуд" вимог абзацу восьмого пункту 20 Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, а також пунктів 1, 6 розділу VII "Відповідальність сторін" та підпункту 2 пункту 2 розділу VI "Права та обов`язки сторін" договору про надання мікрогранту.

Зазначене рішення оформлено протоколом засідання постійно діючої комісії № 8 від 31.12.2025.

Враховуючи встановлені обставини невиконання ТОВ "Вінпромбуд" умов договору про надання мікрогранту та вимог Порядку, керуючись положеннями зазначених нормативних актів, Вінницьким обласним центром зайнятості 31.12.2025 видано наказ № 152 "Про повернення мікрогранту", яким прийнято рішення про повернення ТОВ "Вінпромбуд" використаної суми мікрогранту у розмірі 250 000,00 грн.

Зазначений наказ прийнято з урахуванням результатів проведених перевірок та інформації банківської установи про те, що кошти мікрогранту були використані ТОВ "Вінпромбуд" у повному обсязі.

З метою досудового врегулювання питання повернення коштів Вінницьким обласним центром зайнятості листами від 12.01.2026 та 23.01.2026 "Щодо повернення мікрогранту" на адресу ТОВ "Вінпромбуд" було направлено наказ № 152 від 31.12.2025 та повідомлено про необхідність повернення коштів мікрогранту.

Однак зазначені поштові відправлення не були отримані відповідачем та повернулися відправнику: одне - 16.01.2026 у зв`язку з відсутністю адресата за зазначеною адресою, інше - 15.02.2026 у зв`язку із закінченням строку зберігання.

За таких обставин, враховуючи, що порушення ТОВ "Вінпромбуд" умов договору про надання мікрогранту та Порядку встановлено актами перевірки від 09.12.2025 № 10.3-15/1005 та від 30.12.2025 № 10.3-15/1062/1, а вимога про повернення отриманих коштів у добровільному порядку залишена без виконання, відповідач був зобов`язаний повернути суму мікрогранту у розмірі 250 000,00 грн у визначений строк.

Водночас станом на дату звернення до суду ТОВ "Вінпромбуд" кошти мікрогранту у добровільному порядку не повернуло, у зв`язку з чим Вінницький обласний центр зайнятості звернувся до суду із позовом про їх стягнення.

З огляду на встановлені обставини справи, суд враховує таке.

Правові та економічні засади державної політики у сфері підтримки та розвитку малого і середнього підприємництва визначаються Законом України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємства в Україні".

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 12 Закону України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємства в Україні" державна підтримка надається суб`єктам малого і середнього підприємництва, які відповідають критеріям, встановленим частиною третьою статті 55 Господарського кодексу України. Державна підтримка передбачає формування програм, в яких визначається механізм цієї підтримки. Програми державної підтримки розробляються та впроваджуються спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва із залученням інших центральних органів виконавчої влади та громадських організацій, що представляють інтереси суб`єктів малого і середнього підприємництва. Державні програми підтримки затверджуються Кабінетом Міністрів України в установленому законом порядку.

Згідно із ч. 1 ст. 16 Закону України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємства в Україні" надання фінансової державної підтримки здійснюється спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва, іншими органами виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, Українським фондом підтримки підприємництва та іншими загальнодержавними фондами, регіональними та місцевими фондами підтримки підприємництва. Фінансова державна підтримка надається за рахунок державного та місцевих бюджетів.

На виконання положень статей 12 та 16 Закону України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 № 738 затверджено Порядок надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 1 Порядку (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) цей Порядок визначає умови, критерії, механізм використання коштів, передбачених Мінекономіки у загальному фонді за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету за програмою "Надання грантів для створення або розвитку бізнесу" для надання безповоротної державної допомоги фізичним особам, суб`єктам господарювання (далі - отримувач) у формі мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу (далі - мікрогрант).

Головним розпорядником бюджетних коштів є Мінекономіки (п. 2 Порядку).

Відповідно положень пункту 4 Порядку розмір мікрогранту, який надається одному отримувачу, визначається відповідно до його запиту, але не менше 50000 гривень та не перевищує: 150000 гривень у випадку зобов`язання отримувача створити одне робоче місце після отримання мікрогранту та прийняття на нього працівника або залучення до роботи у сімейному фермерському господарстві додаткового члена сімейного фермерського господарства; 250000 гривень у випадку зобов`язання отримувача створити не менше двох робочих місць після отримання мікрогранту та прийняття на них працівників або залучення до роботи у сімейному фермерському господарстві двох додаткових членів сімейного фермерського господарства. У разі зазначення у бізнес-плані витрат, не пов`язаних з напрямами, передбаченими пунктом 5 цього Порядку, розмір мікрогранту, що надається, визначається за винятком таких витрат.

Надання мікрогрантів здійснюється Мінекономіки через АТ "Ощадбанк" (далі - уповноважений банк) на підставі рішень Державного центру зайнятості, включених до подання про надання мікрогрантів (далі - подання), відповідно до договору про взаємодію між Мінекономіки, уповноваженим банком та Державним центром зайнятості (далі - договір про взаємодію) (п. 6 Порядку).

Пунктом 9 Порядку закріплений порядок подачі заяви на отримання мікрогранту, а саме: Заява формується отримувачем особисто або у відділенні уповноваженого банку засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) після проходження ним ідентифікації та автентифікації з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, та/або інших засобів ідентифікації, які дають змогу однозначно встановлювати особу отримувача. Заява формується засобами Порталу Дія у довільній формі, придатній для сприйняття її змісту, відповідно до відомостей, визначених пунктами 10 і 11 цього Порядку. Формування заяви закінчується накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису або електронної системи BankID. Невід`ємним додатком до заяви є бізнес-план, форма якого визначається Мінекономіки.

Рішення про надання мікрогранту приймається Державним центром зайнятості не пізніше ніж протягом десяти робочих днів з дня кінцевого строку подання заяв на основі інформації уповноваженого банку, яка включає оцінку бізнес-плану та результати перевірки ділової репутації отримувача, а також оцінку співбесіди з отримувачем, проведеної регіональними центрами зайнятості. Порядок обміну та передачі документів між уповноваженим банком та Державним центром зайнятості визначається договором про взаємодію (п. 17 Порядку).

Відповідно до п. 21 Порядку Державний центр зайнятості через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості здійснює моніторинг та контроль виконання умов договору шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача протягом трьох років з дня укладення отримувачем договору мікрогранту або до повного виконання обов`язкової умови договору, визначеної абзацом третім пункту 20 цього Порядку.

Для здійснення моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту отримувачем центр зайнятості може залучати відповідні центральні та/або місцеві органи влади.

У разі неможливості встановлення факту цільового використання мікрогранту або встановлення факту нецільового використання мікрогранту під час моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту, який здійснюється центром зайнятості, витрачені кошти протягом одного місяця повертаються отримувачем до уповноваженого банку, який протягом п`яти робочих днів повертає зазначені кошти на рахунок Мінекономіки, відкритий в Казначействі, для подальшого їх перерахування до Державного бюджету України в установленому порядку. Неповернуті отримувачем кошти стягуються з нього в установленому порядку.

У разі несвоєчасного та/або неповного виконання пунктів 20 і 21 цього Порядку сума мікрогранту вважається заборгованістю, стягнення якої здійснюється Державним центром зайнятості та/або регіональним центром зайнятості у судовому порядку.

Судові витрати на проведення позовної роботи здійснюються за рахунок коштів, передбачених у Державному бюджеті України.

Державний центр зайнятості щокварталу до 20 числа місяця, наступного за звітним періодом, подає Мінекономіки звіт щодо виконання отримувачами умов договору, який містить інформацію про кількість отримувачів, суми наданих відповідно до цього Порядку мікрогрантів, кількість найманих працівників, а також суми сплачених податків, зборів (обов`язкових платежів), єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування отримувачами, яким надано мікрогранти.

Для реалізації умов цього Порядку інформація щодо сум сплачених податків, зборів (обов`язкових платежів), єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування отримувачами подається ДПС за запитом Державного центру зайнятості. Форма подання такої інформації встановлюється Державним центром зайнятості разом з ДПС.

Як убачається з матеріалів справи, 17.09.2022 Скрипнік Олена Анатоліївна, діючи від імені ТОВ "Вінпромбуд", за допомогою Єдиного державного вебпорталу електронних послуг "Дія" подала заяву № 465ZQX про отримання мікрогранту, до якої додано бізнес-план щодо розширення діяльності товариства та збільшення обсягів надання медичних послуг.

За наслідками розгляду заяви, перевірки поданих відомостей, оцінки ділової репутації уповноваженим банком та проведеної співбесіди Державним центром зайнятості прийнято рішення про надання ТОВ "Вінпромбуд" мікрогранту у сумі 250 000,00 грн, що затверджено наказом від 28.09.2022 № 107.

Згідно із частинами 1, 2 статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку (ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України).

Правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (частина перша статті 202 Цивільного кодексу України).

Частинами першою, третьою статті 626 Цивільного кодексу України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору.

За положеннями п. 20 Порядку для отримання мікрогранту отримувач укладає договір мікрогранту. У договорі мікрогранту обов`язково зазначаються цілі використання мікрогранту з переліку, визначеного пунктом 5 цього Порядку, умови, невиконання або неналежне виконання яких може призвести до повернення отримувачем отриманих коштів. Обов`язковою умовою договору мікрогранту є створення протягом шести місяців з дня укладення договору мікрогранту робочих місць залежно від розміру мікрогранту, визначеного пунктом 4 цього Порядку, та працевлаштування на них осіб на строк не менш як на 24 місяці.

Форма договору про надання мікрогранту затверджена Наказом Міністерства економіки України 06 липня 2022 року № 1969.

13.10.2022 ТОВ "Вінпромбуд" в особі директора Скрипнік Олени Анатоліївни подало заяву про приєднання до договору про надання мікрогранту, відповідно до якої товариство приєдналося до умов зазначеного Договору, оприлюдненого на офіційному вебсайті Державного центру зайнятості.

Як убачається з матеріалів справи, на виконання умов договору про надання мікрогранту 30.12.2022 на рахунок ТОВ "Вінпромбуд", відкритий для обліку коштів мікрогранту, зараховано кошти у розмірі 250 000,00 грн, що підтверджується випискою Акціонерного товариства "Державний ощадний банк України".

Відповідно до розділу V Договору мікроганту обов`язковою умовою є створення отримувачем протягом строку дії цього договору робочих місць залежно від розміру мікрогранту відповідно до умов Порядку, кількість яких визначається з урахуванням бізнес-плану та рішення ДЦЗ про надання мікрогранту і зазначається у заяві про приєднання.

Підпунктом 5 пункту 2 розділу VI Договору про надання мікрогранту передбачено, що отримувач зобов`язується повернути до Уповноваженого банку різницю між сумою отриманого мікрогранту та фактично сплаченими відповідно до Порядку податками, зборами (обов`язковими платежами), єдиним внеском на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у разі невиконання обов`язкової умови.

У пункті 20 Порядку передбачено, що у разі невиконання обов`язкової умови договору мікрогранту отримувач зобов`язаний повернути різницю між сумою отриманого мікрогранту та фактично сплаченими податками, зборами (обов`язковими платежами), єдиним внеском на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Відповідне рішення приймається регіональним центром зайнятості. Отримувач здійснює повернення зазначеної різниці уповноваженому банку не пізніше останнього робочого дня місяця, у якому спливає трирічний строк реалізації проекту. Уповноважений банк протягом п`яти робочих днів повертає зазначені кошти на рахунок Мінекономіки, відкритий в Казначействі, для подальшого їх перерахування до Державного бюджету України в установленому порядку. Неповернуті отримувачем кошти стягуються з нього відповідно до законодавства.

Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Виходячи з норм ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання мають виконуватися сторонами належним чином згідно з умовами договору, вимогами кодексів та інших актів законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту чи інших вимог, які традиційно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх необхідних заходів для належного виконання нею зобов`язань.

Згідно із статтями 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

За приписами частини першої статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до частини першої статті 631 Цивільного кодексу України строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов`язки відповідно до договору.

Зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (частини першої статті 599 Цивільного кодексу України)

Згідно із частиною першою статті 610, частиною першою статті 611 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

12.07.2023 відповідно до пункту 21 Порядку та пункту 8 розділу IV Договору про надання мікрогранту Вінницькою філією Вінницького обласного центру зайнятості проведено моніторинг виконання ТОВ "Вінпромбуд" умов Договору. За результатами перевірки встановлено, що Товариством виконано умови Договору, зокрема створено два робочі місця у визначений строк та придбано обладнання, передбачене бізнес-планом, про що складено акт перевірки від 12.07.2023 № 10.3-15/92.

У зв`язку із завершенням трирічного строку реалізації проєкту Вінницька філія Вінницького обласного центру зайнятості повідомила ТОВ "Вінпромбуд" про необхідність проведення завершальної перевірки та направила повідомлення про проведення моніторингового візиту. Поштові відправлення повернулися без вручення.

09.12.2025 проведено повторний моніторинговий візит, за результатами якого складено акт перевірки № 10.3-15/1005. Під час перевірки встановлено відсутність ТОВ "Вінпромбуд" за місцем здійснення господарської діяльності, а також відсутність у Єдиній інформаційно-аналітичній системі Державної служби зайнятості відомостей про створення нових робочих місць.

На запит Вінницької філії Вінницького обласного центру зайнятості Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повідомило про перебування ТОВ "Вінпромбуд" у трудових відносинах із двома працівниками, однак відомості про створення нових робочих місць були відсутні. Крім того, встановлено, що Товариство не подавало звітності до Пенсійного фонду України починаючи з жовтня 2023 року, що не дало можливості підтвердити виконання умови щодо забезпечення зайнятості працівників протягом не менше 24 місяців.

За результатами перевірки 30.12.2025 складено акт № 10.3-15/1062/1, у якому зроблено висновок про невиконання ТОВ "Вінпромбуд" умов договору щодо створення робочих місць та забезпечення зайнятості працівників.

31.12.2025 постійно діюча комісія Вінницького обласного центру зайнятості прийняла рішення про повернення ТОВ "Вінпромбуд" коштів мікрогранту у розмірі 250 000,00 грн у зв`язку з невиконанням умов договору та Порядку, що оформлено протоколом № 8. На підставі зазначеного рішення видано наказ від 31.12.2025 № 152 "Про повернення мікрогранту".

З метою досудового врегулювання спору позивач направив відповідачу копію наказу та вимоги про повернення коштів мікрогранту, однак поштові відправлення повернулися без вручення.

Враховуючи встановлені обставини, суд дійшов висновку, що відповідачем не виконано обов`язкової умови договору про надання мікрогранту та вимог пункту 20 Порядку, а саме не забезпечено створення та збереження двох нових робочих місць протягом строку реалізації проєкту.

Матеріали справи свідчать, що хоча під час первинного моніторингу від 12.07.2023 було встановлено створення двох робочих місць, у ході завершального моніторингу не підтверджено виконання відповідачем обов`язку щодо забезпечення зайнятості працівників протягом встановленого договором строку.

Зокрема, відповідач не подавав звітності до Пенсійного фонду України починаючи з жовтня 2023 року, що унеможливило підтвердження перебування працівників у трудових відносинах протягом не менше 24 місяців, а також був відсутній за місцем здійснення господарської діяльності під час проведення моніторингового візиту.

Оскільки відповідач добровільно кошти мікрогранту не повернув, а відповідно до абзацу дванадцятого пункту 21 Порядку та пункту 8 розділу VII Договору у разі несвоєчасного та/або неповного виконання вимог пунктів 20, 21 Порядку сума мікрогранту вважається заборгованістю, що підлягає стягненню Державним центром зайнятості та/або регіональним центром зайнятості у судовому порядку, суд дійшов висновку про наявність у відповідача обов`язку повернути кошти мікрогранту.

Визначаючись щодо розміру коштів, які підлягають поверненню, суд виходить із такого.

Відповідно до підпункту 5 пункту 2 розділу VI Договору про надання мікрогранту та пункту 20 Порядку у разі невиконання обов`язкової умови договору отримувач зобов`язаний повернути різницю між сумою отриманого мікрогранту та фактично сплаченими податками, зборами (обов`язковими платежами) і єдиним внеском на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Разом із тим матеріали справи не містять належних та допустимих доказів щодо розміру фактично сплачених відповідачем податків, зборів (обов`язкових платежів) та єдиного внеску, які відповідно до умов Договору та Порядку підлягають врахуванню при визначенні суми коштів, що підлягає поверненню. Відповідач, будучи належним чином повідомленим про розгляд справи, таких доказів суду не подав.

За таких обставин, з огляду на неподання відповідачем доказів, які б свідчили про наявність підстав для зменшення суми коштів, що підлягає поверненню, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги про стягнення з відповідача коштів мікрогранту у розмірі 250 000,00 грн є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Статтею 14 ГПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

У відповідності до ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Зі змісту ст. 77 ГПК України вбачається, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частинами ч.ч. 1, 2, 3 ст. 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п. 87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005).

У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008 зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.

Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.

Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об`єктивного з`ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.

Водночас, відповідачем не надано належних доказів в спростування доводів позивача та підтверджених матеріалами справи обставин.

Отже, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є доказово обґрунтованими та нормативно підставними, а відтак суд вважає за можливе їх задовольнити з наведених вище мотивів.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається: у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

З огляду на наведене, на відповідача покладаються витрати позивача по сплаті судового збору в сумі 3 000,00 грн.

Враховуючи вищенаведене та керуючись статтями 2, 4, 5, 7, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 18, 73, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 242, 326 Господарського процесуального кодексу України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Вінпромбуд" (вул. Юрія Іллєнка, буд. 104А, кв. 20, м. Вінниця, 21021; код ЄДРПОУ 39362138) 250 000 грн 00 коп коштів мікрогранту із зарахуванням на рахунок Акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" (отримувач: АТ "Ощадбанк", код ЄДРПОУ 00032129, надавач платіжних послуг отримувача АТ "Ощадбанк", рахунок (IBAN): НОМЕР_2 , призначення платежу: "Повернення повної суми гранту (Мікрогрант) ТОВ "Вінпромбуд", код ЄДРПОУ 39362138").

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Вінпромбуд" (вул. Юрія Іллєнка, буд. 104А, кв. 20, м. Вінниця, 21021; код ЄДРПОУ 39362138) на користь Вінницького обласного центру зайнятості (вул. Стрілецька, буд. 3а, м. Вінниця, 21009; код ЄДРПОУ 05392714; рахунок UA688201720355429002700706358, банк Казначейство України (ЕАП), м. Київ, МФО 899998, призначення платежу: "Повернення судового збору") судовий збір за подання позовної заяви у сумі 3 000 грн 00 коп.

Примірник повного судового рішення надіслати сторонам до електронних кабінетів в ЄСІТС.

Рішення суду набирає законної сили у строки передбачені ст. 241 ГПК України.

Рішення може бути оскаржене до Північно-західного апеляційного господарського суду, в порядку та строки визначені ст.ст. 256, 257 ГПК України.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повне рішення складено 07 липня 2026 р.

Суддя Василь МАТВІЙЧУК

віддрук. прим.:

1 - до справи