Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 560/6648/26
РІШЕННЯ
іменем України
07 липня 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , у перерахунку та виплаті пенсії із 01.06.2025 року із врахуванням додаткової вислуги, в тому числі пільгової, під час служби в зоні АТО, із грошового забезпечення отриманого під час останнього проходження служби з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";
-зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , пенсію з 01.06.2025 року із врахуванням додаткової вислуги, в тому числі пільгової вислуги 1:3 під час служби в зоні АТО, з урахуванням, при її обчисленні, грошового забезпечення отриманого під час проходження служби в ЗСУ (головного корабельного старшини) у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та нарахувати індексацію 2023-2026 років;
- звернути постанову до негайного виконання. Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду, шляхом зобов`язання Головного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві подати установлений судом термін, з моменту набрання рішення законної сили, звіт про виконання рішення суду.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач після призначення пенсії проходив військову службу за контрактом у Збройних Силах України, у тому числі в зоні АТО, однак під час перерахунку пенсії відповідач не врахував його додаткову, зокрема пільгову, вислугу років та грошове забезпечення, отримане під час останнього проходження служби, незважаючи на наявність відповідних документів у пенсійній справі та неодноразові звернення позивача, у зв`язку з чим позивач вважає таку відмову протиправною та такою, що порушує його право на належне пенсійне забезпечення.
Ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Відповідач правом на подання відзиву на адміністративний позов у наданий йому строк згідно ухвали не скористався, жодних документів до суду не подав.
Будь-яких заперечень чи клопотань у визначений законодавством термін від відповідача не надходило.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, з`ясувавши всі обставини справи, суд встановив наступне.
Позивач перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
З 02.11.2005 ОСОБА_1 уповноваженим структурним підрозділом Міністерства внутрішніх справ України прийнято рішення про призначення пенсії за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закону.Nє2262) у розмірі 55% суми грошового забезпечення, яку він отримував по 03.01.2021.
У період з 04.01.2021 по 31.07.2025 ОСОБА_1 отримував пенсію по інвалідності відповідно до Закону Nє2262 у розмірі 60% з урахуванням грошового забезпечення станом на 03.01.2021 на підставі подання та документів, наданих ІНФОРМАЦІЯ_1 19.04.2021 за вх.Nє5838/8.
Оскільки рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи на адресу головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не надходило, на підставі заяви ОСОБА_1 від 11.08.2025 головним управлінням прийнято рішення про поновлення пенсії за вислугу років з 01.08.2025 згідно Закону №2262 у розмірі 55% суми грошового забезпечення (5813,45 грн) згідно довідки ліквідаційної комісії управління МВС України в Хмельницькій області про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського - інспектор.
Позивач є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 06.08.2019.
Наказом командира (по особовому складу), від 04.01.2021 року № 1 позивача було звільнено з військової служби у запас відповідно до підпункту "б" пункту два частини п`ятої статті 26 Закону України "Про військовий обов`язок та військову службу" (за станом здоров`я).
Вислуга років у Збройних Силах становить: календарна 23 роки 03 місяці, пільгова становить 28 років 02 місяці.
Відповідач листом від 06.02.2026 №2200-0203-8/9557, наданим за результатами розгляду адвокатського запиту від 30.01.2026, повідомив, що визначення грошового забезпечення для обчислення пенсії та розрахунок вислуги років на день звільнення зі служби здійснюються відповідними міністерствами та відомствами, а всі перерахунки, які пов`язані із зміною вислуги років або складових грошового забезпечення, проводяться на підставі наданих документів уповноваженими структурними підрозділами міністерств та відомств, у зв`язку з чим позивачу роз`яснено необхідність звернутися із відповідною заявою до уповноваженого структурного підрозділу силового відомства з питання подання в органи Пенсійного фонду України документів для перегляду розміру пенсії.
Листом від 30.03.2026 №2200-0307-8/23263, наданим за результатами розгляду адвокатського запиту від 16.03.2026 №8, відповідач зазначив, що за результатами розгляду заяви позивача від 26.02.2026 листом від 27.03.2026 №7455-4961/П-02/8-2200/26 йому вже було надано роз`яснення щодо перерахунку пенсії з урахуванням вислуги років за період служби в Збройних Силах України, та повторно вказав, що для вирішення питання перерахунку пенсії з урахуванням вислуги років і грошового забезпечення під час проходження служби в зоні АТО позивачу необхідно звернутися з відповідною заявою в уповноважений структурний підрозділ силового відомства, а після надходження з уповноваженого органу (структурного підрозділу) заяви та документів Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області буде прийнято рішення щодо перерахунку або відмови у перерахунку пенсії за вислугу років.
Вважаючи відмову відповідача в проведенні перерахунку пенсії протиправною, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Спеціальним законом, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII (далі - Закон №2262-XII).
Так, статтею 1 Закону №2262-XII визначено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Пунктом а частини 1 статті 12 Закону № 2262-XII визначено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах б-д, ж статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше.
Статтею 17-1 Закону №2262-ХІІ передбачено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На виконання вказаних вимог закону, Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей".
Згідно пп. "а" п. 3 Порядку №393 до вислуги років для призначення пенсій" особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць за три місяці час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
Судом встановлено, позивач є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 06.08.2019.
З матеріалів справи видно, що вислуга років на день звільнення позивача складає: календарна 23 роки 03 місяці, пільгова становить 28 років 02 місяці.
Зі змісту підпункту "а" пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 вбачається, що пільговому зарахуванню підлягає саме час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції. Тобто юридичне значення для вирішення спору має не лише факт набуття статусу учасника бойових дій, а й встановлення конкретних періодів безпосередньої участі особи в АТО, які повинні бути підтверджені належними документами уповноваженого органу.
Суд зазначає, що наявність у позивача статусу учасника бойових дій підтверджує відповідний статус, однак не підтверджує конкретні періоди безпосередньої участі в АТО, які підлягають зарахуванню до вислуги років на пільгових умовах у співвідношенні один місяць служби за три місяці.
За таких обставин позивачем не доведено наявності підстав для зарахування спірного періоду служби на пільгових умовах 1:3, а отже позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.
Щодо перерахунку пенсії із грошового забезпечення отриманого під час останнього проходження служби, суд зазначає наступне.
Частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ установлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до частини третьої статті 51 згаданого Закону перерахунок пенсій у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
При цьому суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 р. № 3-1 (далі Порядок № 3-1).
Відповідно до п. 23, 24 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону 2262-XII. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
Тобто нормами чинного законодавства визначено, що якщо пенсіонер подасть додаткові документи, які дають право на підвищення його пенсії, то у нього виникає право на перерахунок пенсії.
Суд встановив, що з 02.11.2005 ОСОБА_1 було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ у розмірі 55% суми грошового забезпечення. У період з 04.01.2021 по 31.07.2025 позивач отримував пенсію по інвалідності у розмірі 60% з урахуванням грошового забезпечення станом на 03.01.2021 на підставі подання та документів, наданих ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У подальшому, у зв`язку з ненадходженням до відповідача рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, на підставі заяви позивача від 11.08.2025 відповідачем поновлено виплату пенсії за вислугу років з 01.08.2025 у розмірі 55% суми грошового забезпечення згідно з довідкою ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області за прирівняною посадою поліцейського інспектор.
Суд враховує, що відповідач у листах від 06.02.2026 №2200-0203-8/9557 та від 30.03.2026 №2200-0307-8/23263 повідомив позивача про необхідність звернення до уповноваженого структурного підрозділу силового відомства для подання до органів Пенсійного фонду України документів, необхідних для перегляду розміру пенсії. Також відповідач роз`яснив, що питання про перерахунок або відмову в перерахунку пенсії буде вирішене після надходження відповідної заяви та документів від уповноваженого органу.
Доказів того, що після звільнення позивача зі служби до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від уповноваженого структурного підрозділу надійшли подання, розрахунок вислуги років та належні документи для перерахунку пенсії із грошового забезпечення, отриманого під час останнього проходження служби, матеріали справи не містять.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що на момент звернення позивача до відповідача та до суду не було підтверджено наявності всіх необхідних правових і документальних підстав для перерахунку пенсії із грошового забезпечення, отриманого під час останнього проходження служби.
Таким чином, позовні вимоги в частині зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.06.2025 із грошового забезпечення, отриманого під час останнього проходження служби в Збройних Силах України, задоволенню не підлягають.
Щодо вимоги про нарахування індексації пенсії за 20232026 роки, суд зазначає, що така вимога є необґрунтованою, оскільки позивачем не наведено конкретних обставин, які б свідчили про ненарахування або неправильне нарахування відповідачем індексації пенсії у спірний період. Матеріали справи не містять доказів звернення позивача до відповідача з питання індексації, прийняття відповідачем рішення про відмову в її нарахуванні чи вчинення інших дій, які б підтверджували порушення прав позивача в цій частині.
За таких обставин суд дійшов висновку, що порушення відповідачем права позивача на індексацію пенсії є недоведеним, а тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд зазначає, що відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, та в межах заявлених позовних вимог.
Отже, надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить саме з предмета та підстав позову, визначених позивачем, і не може виходити за межі заявлених ним вимог, самостійно змінювати їх зміст або вирішувати питання, які не були предметом звернення до суду.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача, оцінивши досліджені під час розгляду справи докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Оскільки за результатами розгляду справи суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, підстави для звернення рішення суду до негайного виконання відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницький р-н, Хмельницька обл.,29005 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя П.І. Салюк