Постанова № 138016823, 06.07.2026, Болградський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
06.07.2026
Номер справи
497/1693/26
Номер документу
138016823
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

БОЛГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

06.07.2026

Справа № 497/1693/26

Провадження № 3/497/402/26

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06.07.2026 року м.Болград

Болградський районний суд Одеської області у складі:

головуючого судді - Кодінцевої С.В.,

за участю секретаря судового засідання Мунтянової В.Р.,

особи відносно, якої складено протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Болград матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Ялта, Автономної Республіки Крим, громадянина України, одруженого, на утриманні має одну неповнолітню дитину, не є особою з інвалідністю, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , на час події займав посаду командира військової частини НОМЕР_1 , особу якого встановлено на підставі паспорту громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого 1-м відділом Ялтинського МУ ГУМВС України в Криму, ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ,

про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.172-14 ч.2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

14.06.2026 близько 14:45 години за адресою: м.Болград, поруч з базою відпочинку «ПОЛЯНА ХРИСТЕВ», мобільно-вогнева група №408 військової частини НОМЕР_4 (підпорядковується командиру військової частини НОМЕР_1 ), у складі 2 (двох) військовослужбовців військової частини НОМЕР_4 старшого солдата ОСОБА_2 та солдата ОСОБА_3 , за усною вказівкою командира військової частини НОМЕР_4 підполковника ОСОБА_4 , якому, в свою чергу, віддав усний наказ його прямий начальник, командир військової частини НОМЕР_1 полковник ОСОБА_1 безпідставно без наявних загроз повітряного нападу противника та відповідної для того обстановки, відкрила стрільбу у повітря (3 черги по 20 патронів) з великокаліберного кулемету 12,7 мм SAR-127MT у громадському місці, що викликало суспільний резонанс і соціальну напругу у суспільстві.

Тобто своїми діями ОСОБА_1 вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-14 КУпАП, а саме: перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень, тобто умисне вчинення дій, які явно виходять за межі наданих цій особі прав чи повноважень вчинені в умовах особливого періоду,

За даним фактом 18.06.2026 року начальником відділення запобігання вчиненню, виявлення і припинення правопорушень - заступником начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковником ОСОБА_5 складено протокол про адміністративне правопорушення передбачене ч.2 ст.172-14 КУпАП відносно ОСОБА_1 (надалі протокол).

В судовому засіданні особа, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 визнав свою провину у вчиненні вказаного правопорушення та надав пояснення з підстав, зазначених в протоколі. Пояснив, що усвідомив наслідки вчиненого ним правопорушення, у вчиненому щиро кається.

Всебічно і об`єктивно дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення особи, відносно якої складено протокол, суд приходить до наступного висновку, виходячи з таких підстав.

Стаття 278 КУпАП регламентує, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Згідно вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до вимог ст.ст.251, 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.

Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_1 на час події, яка йому інкримінується, займав посаду командира військової частини НОМЕР_1 .

Так, у зв`язку із військовою агресією російської федерації проти України, відповідно до Указу Президента України №69/2022 від 24.02.2022 Про загальну мобілізацію на території України почав діяти особливий період, який триває по теперішній час.

Відповідно до ст. 65 Конституції України, захист Батьківщини, незалежності і територіальної цілісності України є обов`язком громадян України та ст. 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, військовослужбовці зобов`язані свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок; постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати і виконувати свої обов`язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України; знати і утримувати в готовності до застосування закріплене озброєння, бойову та іншу техніку; дорожити бойовою славою Збройних Сил України та своєї військової частини, честю і гідністю військовослужбовця Збройних Сил України.

Згідно із ст. 49 Статуту військовослужбовці повинні постійно бути зразком високої культури, скромності й витримки, берегти військову честь, захищати свою й поважати гідність інших людей, зобов`язані завжди пам`ятати, що за їх поведінкою судять не лише про них, а й про Збройні Сили України в цілому.

Положеннями ст. ст. 1, 2, 3 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України визначено, що військова дисципліна досягається шляхом особистої відповідальності кожного військовослужбовця за дотримання Військової присяги, виконання своїх обов`язків, вимог військових статутів, а також зобов`язує кожного військовослужбовця додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно, відбувати вимоги військових статутів та накази командирів.

Таким чином, полковник ОСОБА_1 , зобов`язаний виконувати покладені на нього службові обов`язки.

Згідно із ст. 26 Статуту військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення та провини несуть з урахуванням бойового імунітету, визначеного Законом України Про оборону України дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до вимог ст. 172-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень, віднесене до військових адміністративних правопорушень

Відтак, будучи військовослужбовцем, полковник ОСОБА_1 відповідно до ст. 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24 березня 1999 року № 548-XIV (із подальшими змінами) (далі-Статут) необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов`язаннями України покладає на військовослужбовців такі обов`язки: свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок; бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим; постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов`язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України.

Згідно із ст. 16 Статуту кожний військовослужбовець зобов`язаний виконувати службові обов`язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов`язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.

Відповідно до ст. 36 Статуту командир (начальник) відповідає за відданий наказ, його наслідки та відповідність законодавству, а також за невжиття заходів для його виконання, за зловживання, перевищення влади чи службових повноважень. За віддання і виконання явно злочинного наказу (розпорядження) винні особи притягаються до відповідальності згідно із законом.

Згідно із ст. 59 Статуту командир (начальник) зобов`язаний: планувати роботу і здійснювати заходи щодо підтримання та удосконалення бойової та мобілізаційної готовності і вимагати їх виконання, своєчасно вносити до планів роботи необхідні зміни (уточнення), вживати заходів для охорони державної таємниці, забезпечення прихованого управління військами; знати стан справ у дорученій йому військовій частині, на кораблі (у підрозділі), ділові, морально-психологічні якості безпосередньо підпорядкованих військовослужбовців, бойову та іншу техніку, озброєння, що є в частині, на кораблі (у підрозділі), вміло керувати військовою частиною, кораблем (підрозділом) як у повсякденному житті, так і під час виконання бойових завдань; організовувати та безпосередньо керувати бойовою підготовкою, здійснювати контроль за її ходом, об`єктивно оцінювати досягнуті підлеглими результати, підбивати підсумки й заохочувати кращих, узагальнювати та впроваджувати передовий досвід у практику навчання особового складу, ефективно використовувати навчально-матеріальну базу, спрямовувати кошти та матеріальні засоби на вдосконалення цієї бази; завжди мати точні відомості про особовий склад, озброєння, боєприпаси, бойову та іншу техніку, пальне, матеріальні засоби (кошти), що є у військовій частині, на кораблі (у підрозділі) за штатом, списком і в наявності; встановлювати у військовій частині, на кораблі (у підрозділі) такий внутрішній порядок, який гарантував би неухильне виконання законів України і положень статутів Збройних Сил України; показувати приклад дисциплінованості, неухильного виконання вимог законодавства, наказів і розпоряджень командирів (начальників); бути ввічливим і справедливим у ставленні до підлеглих, не принижувати їх честі і гідності.

Так, ч. 1 ст. 172-14 КУпАП передбачена відповідальність за адміністративне правопорушення, склад якого полягає у перевищенні військовою службовою особою влади чи службових повноважень, тобто умисне вчинення дій, які явно виходять за межі наданих цій особі прав чи повноважень. Відповідальність за ч. 2 ст. 172-14 КУпАП наступає за діяння, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені в умовах особливого періоду.

Проте, командир ОСОБА_1 перевищив свої службові повноваження, тобто вчинив дії, які явно виходять за межі наданих цій особі прав чи повноважень, вчинив військове адміністративне правопорушення передбачене ч.2 ст.172-14 КУпАП, а саме: перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень, тобто умисне вчинення дій, які явно виходять за межі наданих цій особі прав чи повноважень вчинені в умовах особливого періоду.

Винність ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого правопорушення підтверджується наступними матеріалами справи:

- протоколом про адміністративне правопорушення серії ОДО № 330 від 18.06.2026 року, з якого вбачаються дані про його особу, дату, час, місце та обставини скоєного ним правопорушення (а.с.2-7);

- витягом з наказу № 6 від 23.02.206 року «Про призначення посадових осіб, яким надано право складати протоколи…» (а.с.8);

- рапортом начальника відділення ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_6 (а.с.9), згідно якого вбачається, що 14.06.2026 о 15:00 до відділення ІНФОРМАЦІЯ_4 надійшла інформація від цивільного населення, що в місті Болград біля бази відпочинку « ІНФОРМАЦІЯ_5 » мобільно-вогнева група здійснює хаотичні постріли у повітря. Під час виїзду на місце події встановлено, що на даній базі відпочинку відпочиває командир військової частини НОМЕР_1 полковник ОСОБА_1 , із заступниками (прізвища не вдалось встановити) та командир військової частини НОМЕР_4 підполковник ОСОБА_4 (з нагоди присвоєння чергового військового звання). Під час з`ясування обставин пострілів встановлено, що командир військової частини НОМЕР_1 викликав із населено пункту Котловина до бази відпочинку в АДРЕСА_2 (дистанція становить 51 км) екіпаж мобільно-вогневої групи, щоб останні здійснили три черги із МВГ у повітря в знак пошани загиблим військовослужбовцям (а.с.9);

-рапортом начальника відділення запобігання вчиненню, виявлення і припинення правопорушень - заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_7 , відповідно, до якого останнім 18.06.2026 отримано той об`єм інформації, з приводу подій, що мали місце 14.06.2026 в м. Болград, Одеської області поблизу бази відпочинку « ІНФОРМАЦІЯ_5 » за участю командира військової частини НОМЕР_1 полковника ОСОБА_1 (щодо відкриття хаотичного вогню мобільно-вогневою групою військової НОМЕР_4 ), з якого в діях командира військової частини НОМЕР_1 вбачаються ознаки вчинення військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв`язку з вищевикладеним, пропонує скласти протокол відносно командира військової частини НОМЕР_1 полковника ОСОБА_1 (а.с.11);

- письмовими пояснення підполковника ОСОБА_4 згідно яких він вказав, що 14.06.2026 року о 12:30 йому зателефонував його командир ОСОБА_1 і віддав усний наказ приїхати до бази відпочинку « ІНФОРМАЦІЯ_5 » разом із МВГ. О 14:35 командир ОСОБА_1 віддав наказ про те, щоб МВГ перейшов у бойову готовність та о 14: НОМЕР_5 відкрили стрільбу в повітря (з черги по 20 патронів) (а.с.13-14);

- письмовими поясненим старшого мобільно-вогневої групи №408 старшого солдата ОСОБА_2 та члена мобільно-вогневої групи №408 солдата ОСОБА_3 , якими підтверджуються вищевказані обставини (а.с.16-17, 18-19);

- копією посвідчення офіцера ОСОБА_1 (а.с.20-22);

- копією посвідчення офіцера ОСОБА_4 , ОСОБА_8 (а.с.23, 24-27);

- копією військового квитка на ім`я ОСОБА_2 (а.с.28- 32);

- витягом з наказу № 796 від 11.10.2023 року командира повітряних Сил Збройних Сил України ОСОБА_9 про призначення ОСОБА_1 командиром військової частини НОМЕР_1 (а.с.33);

- витягом з наказу № 291 від 24.10.2023 року про прийняття посади ОСОБА_1 (а.с.34);

- медичною характеристикою на ім`я ОСОБА_1 з описом стану здоров`я останнього (а.с.35);

- службовою характеристикою полковника ОСОБА_1 - командира військової частини НОМЕР_1 , який характеризується виключно позитивно (а.с.36);

- витягом з наказу № 148 від 26.05.2026 про призначення майора ОСОБА_4 на посаду командира військової частини НОМЕР_6 , НОМЕР_1 , за підписом ОСОБА_1 (а.с.37, 38);

- витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_1 № 155 від 04.06.2024 року про призначення на посаду майора ОСОБА_8 (а.с.39);

- витягами з наказів командира військової частини НОМЕР_1 № 86, 81 від 09.04.2022 про призначення на посаду ОСОБА_2 (а.с.40, 41);

- витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_1 № 260 від 28.11.2018 про укладення контракту про проходження військової служби на посаду солдата ОСОБА_3 (а.с.42);

- актом огляду на стан алкогольного сп`яніння з використання спеціального технічного засобу без дати за результатами якого зазначено, що ОСОБА_1 відмовився від проходження обстеження на стан алкогольного сп`яніння (а.с.45);

- відеозаписами на флеш-носіях отриманими від адміністрації бази відпочинку «ПОЛЯНА ХРИСТЕВ», з приводу вчиненого правопорушення (а.с.46-47).

Отже, винність ОСОБА_1 підтверджується сукупністю належних та допустимих доказів, повно та всебічно досліджених судом, отриманих з передбачених законом джерел, у передбачений законом спосіб, зафіксовані у належній процесуальній формі, узгоджуються між собою як в цілому, так і в деталях, та доповнюють один одного, та є такими, що не викликають сумніву.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

За змістом ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оборону України», особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Згідно з Указом Президента України «Про ведення воєнного стану в України», який затверджено Законом України №2102-IX від 24.02.2022, введено в Україні воєнний стан, який продовжувався відповідними Указами Президента України та діє по теперішній час.

Отже, станом на час вчинення ОСОБА_1 правопорушення, особливий період в Україні тривав. Тобто дії ОСОБА_1 , що зафіксовані протоколом про адміністративне правопорушення, вчинені в умовах особливого періоду.

Протокол про адміністративне правопорушення складений уповноваженою посадовою особою, його зміст відповідає вимогам ст. 256 КУпАП.

Доказів на спростування своєї винуватості, ОСОБА_1 суду не надав, не встановлено таких і в судовому засіданні.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 своїми умисними діями вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-14 КУпАП, а саме перевищення військовою службовою особою службових повноважень, тобто умисне вчинення дій, які явно виходять за межі наданих цій особі прав чи повноважень, вчинених в умовах особливого періоду.

Відповідно до ст.23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Згідно ст.33 КУпАП, при накладенні стягнення ураховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, відношення до скоєного правопорушення, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.

Обставиною, що пом`якшує відповідальність ОСОБА_1 за вчинення ним даного правопорушення, суд визнає його щире розкаяння. Обставини, що обтяжують його відповідальність судом не встановлені.

При визначенні виду адміністративного стягнення, яке необхідно застосувати до ОСОБА_1 , за вчинення вказаного адміністративного правопорушення суд приймає до уваги обставини справи та характер вчиненого правопорушення ОСОБА_1 , особу порушника, який вперше притягується до адміністративної відповідальності, свою вину у вчиненні правопорушення визнав, а також ураховує, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Зважаючи на вказані обставини, суд дійшов висновку про те, що до ОСОБА_1 необхідно застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Отже, з ОСОБА_1 також потрібно стягнути судовий збір в сумі 665 грн 60 коп., сплата якого передбачена п. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір».

Ураховуючи викладене та керуючись статтями 9-11, 22, 23, 33, 40-1, 172-14, 221, 283-285 КУпАП, Законом України «Про судовий збір», суд -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення і призначити йому адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000.00 (сімнадцять тисяч) гривень в дохід держави;

Реквізити для оплати адміністративного штрафу:

Болградська громада

отримувач коштів ГУК в Одеській області/м. Болград/21081100

код за ЄДРПОУ 37607526

банк отримувача Казначейство України (ЕАП)

код банку отримувача: 899998

рахунок отримувача: UA088999980313040106000015660

код класифікації доходів бюджету 21081100

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або внесення на неї подання прокурора не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або подання без задоволення (ч.1 ст.307 КУпАП).

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:

- подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу;

- витрати на облік зазначених правопорушень.

Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України (ст.308 КУпАП).

Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України, за винятком штрафу, що стягується на місці вчинення правопорушення, якщо інше не встановлено законом (ч.3 ст.307 КУпАП).

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в дохід держави судовий збір в сумі 665.60 гривень (шістсот шістдесят п`ять гривень шістдесят копійок).

Реквізити для оплати судового збору:

отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106

код за ЄДРПОУ 37993783

банк отримувача Казначейство України (ЕАП)

рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001

код класифікації доходів бюджету 22030106

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Одеського апеляційного суду через Болградський районний суд Одеської області.

Повний текст судового рішення складно і проголошено о 08:00 годині 08.07.2026 року.

Суддя: С.В.Кодінцева