Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа №296/4163/26
Категорія 13
2-о/295/181/26
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.07.2026 року м. Житомир
Богунський районний суд м. Житомира в складі:
головуючого судді Зосименка О.М.
при секретарі Хінцинської В.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Житомирі справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Житомирі Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про встановлення факту народження дитини,
установив:
Заявник звернулась до суду з даною заявою, в якій із врахуванням заяви про уточнення вимог просить встановити факт народження дитини - ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Бахмут (колишній Артемівськ) Донецької області, Україна. Встановити факт народження дитини - ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Бахмут (колишній Артемівськ) Донецької області, Україна; зобов`язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Житомирі Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України провести державну реєстрацію народження дітей із внесенням до актових записів відомостей про дітей та їх батьків згідно з рішенням суду та видати свідоцтво про народження державного зразка.
В обґрунтування заяви зазначила, що громадянка Республіки Білорусь ОСОБА_1 народила двох дітей: ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) та ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ). Пологи проходили у медичному закладі «Артемівська центральна районна лікарня» Донецької області. Факт народження дітей підтверджується медичними свідоцтвами, виданими зазначеною установою: №422 від 17.11.2010 р. та №293 від 09.07.2014 р. відповідно. Однак у зв`язку з відсутністю громадянства України та дійсної посвідки на постійне чи тимчасове проживання на території України, вона не змогла здійснити державну реєстрацію народження своїх дітей. У подальшому територія населеного пункту була окупована російською федерацією, що унеможливило подальшу реєстрацію народження дітей. 06.03.2026 р. ОСОБА_1 звернулася до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Житомирі Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України з метою реєстрації народження своїх дітей. У відповідь вона отримала відмову, де зазначено, що подана заява не може бути підставою для реєстрації та видачі свідоцтв про народження. У зв`язку з неповнотою відповіді, представник ОСОБА_1 - адвокат Ковалець М. І. - направив до Відділу ДРАЦС адвокатський запит про надання мотивованих роз`яснень. У відповідь на запит Відділ листом повідомив, що державна реєстрація народження дитини, яка досягла одного року і більше, проводиться за наявності документів про перебування дитини під наглядом закладу охорони здоров`я та довідки з місця проживання дитини. Надалі ОСОБА_1 звернулася до Дитячої поліклініки Богунського району м. Житомира з проханням взяти дітей під медичний нагляд. Однак заклад охорони здоров`я проігнорував це звернення. У зв`язку з цим 30.03.2026 представник ОСОБА_1 - адвокат Ковалець М. І. - направив до КП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Житомирської міської ради клопотання №19/03-26. У ньому містилося прохання взяти під нагляд неповнолітнього ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) та малолітнього ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ) і видати відповідні довідки. У відповідь було отримано відмову, оформлену листом № 660 від 01.04.2026. Заклад послався на наказ МОЗ України № 503 від 19.03.2018 «Про затвердження Порядку вибору лікаря, який надає первинну медичну допомогу, та форми декларації про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу», згідно з яким для осіб, що не досягли 14-річного віку, необхідно надати свідоцтво про народження. Через викладені обставини заявниця позбавлена можливості самостійно оформити документи для державної реєстрації народження дітей.
Сторони в судове засідання не з`явились, представник заявника в заяві від 30.06.2026 року просить розгляд справи проводити без участі заявниці та її представника, заяву підтримують в повному обсязі на підставі наданих суду документів. Представник заінтересованої особи направив заяву в якій просить розгляд справи проводити без присутності представника відділу, вирішити питання згідно із матеріалами справи, із урахуванням наданих роз`яснень та відповідно вимог чинного законодавства України.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що відповідно до медичного свідоцтва про народження № 422 від 17.11.2010 року, у ОСОБА_1 народилась дитина чоловічої статі ІНФОРМАЦІЯ_5 , мати дитини у зареєстрованому шлюбі не перебувала.
Також відповідно до медичного свідоцтва про народження № 293 від 09.07.2014 року, у ОСОБА_1 народилась дитина чоловічої статі ІНФОРМАЦІЯ_6 , мати дитини у зареєстрованому шлюбі не перебувала.
Згідно довідки про склад зареєстрованих/Склад сім`ї, виданої ТОВ «УП «ВЖРЕП-14», за адресою АДРЕСА_1 , фактично проживають без реєстрації наступні особи: ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Отримати свідоцтва про народження у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки, факт народження відбувся на тимчасово окупованій території України.
Встановлення факту народження дитини необхідно для отримання свідоцтва про народження та відповідної реєстрації у встановленому законом порядку.
Відповідно до пункту 5 частини другої статті 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Пунктом 7 частини першої статті 315 ЦПК України закріплено, що суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до частини 1 статті 316 ЦПК України, заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.
За приписами частини 1 статті 144 СК України батьки зобов`язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
Відповідно до п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року №5 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно до пункту 4 частини 4 статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», за відсутності документа закладу охорони здоров`я, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації народження є рішення суду про встановлення факту народження особи.
Разом з тим, як встановлено судом, заявниця зверталася до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Житомирі Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції для проведення державної реєстрації народження дитини, однак у здійсненні такої реєстрації їй було відмовлено.
Оскільки іншим способом здійснити державну реєстрацію народження дитини заявниця не має можливості, а надані суду заявницею докази є належними, допустимими та достатніми для підтвердження факту народження дитини, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для встановлення факту народження дитини.
Разом з тим, заявниця просила зобов`язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Житомирі Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції провести державну реєстрацію народження дітей та видати свідоцтва про народження дитини.
Суд виходить із того, що відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, після набрання законної сили рішенням суду про встановлення факту народження орган державної реєстрації актів цивільного стану зобов`язаний провести державну реєстрацію народження дитини та видати свідоцтво про народження.
Отже, рішення суду про встановлення факту народження є достатньою правовою підставою для проведення державної реєстрації народження дитини, у зв`язку з чим вимоги заяви в цій частині задоволенню не підлягають.
Керуючись, ст. ст. 19, 76-81, 89, 259, 265, 273, 293, 294, 315-318 Цивільного процесуального кодексу України, суд,
ухвалив:
Заяву задовольнити частково.
Встановити факт народження у матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , громадянки Республіки Білорусь, дитини чоловічої статі ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Бахмут (колишній Артемівськ) Донецької області, Україна, батьками якого є:
- матір: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , громадянка Республіки Білорусь, проживає за адресою АДРЕСА_1 .
- батько: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , громадянин України, проживає за адресою АДРЕСА_1 (підстава внесення запису ч.1 ст.135 Сімейного кодексу України).
Встановити факт народження у матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , громадянки Республіки Білорусь, дитини чоловічої статі ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Бахмут (колишній Артемівськ) Донецької області, Україна, батьками якого є:
- матір: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , громадянка Республіки Білорусь, проживає за адресою АДРЕСА_1 .
- батько: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , громадянин України, проживає за адресою АДРЕСА_1 (підстава внесення запису ч.1 ст.135 Сімейного кодексу України).
У задоволенні решти вимог заяви, відмовити
Копію рішення суду направити до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Житомирі Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Зосименко