Постанова № 138001702, 07.07.2026, Ічнянський районний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
07.07.2026
Номер справи
733/771/26
Номер документу
138001702
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Ічнянський районний суд Чернігівської області

Провадження № 2-а/733/10/26

Єдиний унікальний №733/771/26

Рішення

Іменем України

07 липня 2026 року м. Ічня

Ічнянський районний суд Чернігівської області

у складі головуючого судді Овчарика В.М.

за участю секретаря Щур О.П. та

представника відповідача Мінчук Р.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ічня у режимі відеоконференції за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) в особі Управління державного нагляду (контролю) у Рівненській області про визнання протиправними дій та скасування рішення суб`єкта владних повноважень,

установив:

У травні 2026 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в обгрунтування якого вказав, що постановою Управління державного нагляду (контролю) у Рівненській області № 007435 від 05 травня 2026 року останнього притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 132-2 КУпАП з накладенням адмінстягнення у виді штрафу в розмірі 17 000 грн, з чим він не згоден, вважаючи її неправомірною та винесеною з порушеннями норм чинного законодавства, оскільки він не є суб`єктом відповідальності за вказаною вище статтею, так як суб`єкт вчинення правопорушення, передбаченого ст. 132-2 КУпАП, виключно спеціальний вантажовідправник, який вносив інформацію щодо вагових параметрів вантажу до товарно-транспортної накладної. Фактичне здійснення функцій вантажовідправника, оформлення товарно-транспортної накладної, контроль за відвантаженням деревини та організація перевезення були делеговані філії «Подільський лісовий офіс» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», яка є відокремленим підрозділом Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України». Пункт 4.1 Положення про філію до складу Філії входять функціональні, виробничі та інші підрозділи (управління з виробництва, відділення, дільниці, надлісництва, лісництва тощо), що забезпечують її діяльність та діють на підставі положень, затверджених директором Філії. Згідно товарно-транспортних накладних вантажовідправником в них зазначено Клиновецьке лісництво Ізяславського надлісництва, який є структурним підрозділом філії «Подільський лісовий офіс» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», який являється належним суб`єктом відповідальності, а не він сам, як керівник ДП «Ліси України». Згідно наказу директора філії «Подільський лісовий офіс» від 27.12.2024 року № 37-к, станом на 24.03.2026 року, начальником Ізяславського надлісництва вказаної філії рахувався ОСОБА_2 . На виконання вимог Положення про надлісництво, ним як посадовою особою державного підприємства було видано довіреність від 31.12.2025 № 961, згідно якої ОСОБА_2 як начальник Ізяславського надлісництва, станом на 24.03.2026 був уповноважений, зокрема, затверджувати акти виконаних робіт (наданих послуг) підрядних організацій виробничого характеру (вивезення, навантаження, перевезення, розвантаження лiсопродукцiї). Крім того, вказаною довіреністю було уповноважено начальника Ізяславського надлісництва підписувати акти надання послуг філією: перевезення, навантаження, розвантаження, пакування тощо, а також акти приймання-передачі товарно-матеріальних цінностей товарно-транспортні накладні. Таким чином, Гончар В.Б. як директор філії (структурного підрозділу юридичної особи), і ОСОБА_2 як начальник Ізяславського надлісництва філії (структурного підрозділу структурного підрозділу юридичної особи), станом на 24.03.2026 року були наділені організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями від підприємства юридичної особи, а тому були уповноваженими посадовими особами (керівниками) Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» в межах господарської діяльності його структурного підрозділу, порушення правил здійснення якої призвело до виникнення спірних правовідносин у цьому спорі. Тобто, організація оформлення перевезення, контроль за діяльністю працівників, причетних до внесення відомостей до ТТН, а також забезпечення належного функціонування відповідного структурного підрозділу належали до компетенції посадових осіб філії та надлісництва, а не його, як керівника ДП «Ліси України». Сам факт перебування на посаді керівника ДП «Ліси України» не є достатнім та самостійним доказом його особистої причетності до внесення недостовірних відомостей до ТТН або організації конкретного перевезення, оскільки матеріали постанови не містять жодного належного та допустимого доказу того, що саме він був відповідальною особою за оформлення ТТН, внесення відомостей щодо вагових параметрів вантажу або організацію відповідного перевезення. Таким чином, постанова відповідача від 05 травня 2026 року ПС № 007435 є безпідставною, необґрунтованою та такою, що суперечить чинному законодавству, а тому підлягає скасуванню.

Ухвалою судді від 19 травня 2026 року відкрите провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи (а.с. 41); за заявою представника відповідача (а.с. 44-45), ухвалою суду від 22 травня 2026 року визначено судове засідання по справі, призначене на 12-30 год 26 травня 2026 року, та всі наступні судові засідання проводити в режимі відеоконференції за її участі (а.с. 78); за клопотанням представника позивача (а.с. 49), ухвалою суду від 22 травня 2026 року визначено судове засідання по справі, призначене на 12-30 год 26 травня 2026 року проводити в режимі відео конференції за її участі (а.с. 79).

21 травня 2026 року представником відповідача Державної служби України з безпеки на транспорті Мінчук Р.С. через систему «Електронний суд» був надісланий відзив на позовну заяву, в якому остання просила відмовити в задоволенні позовних вимог, вказуючи на те, що 24.03.2026 року посадовими особами Управління державного нагляду (контролю) у Рівненській області Укртрансбезпеки здійснювалась рейдова перевірка (перевірка на дорозі) відповідно до направлення від 20.03.2026 року № ЕНР 000502. 24.03.2026 року на ділянці автомобільної дороги Н-25 Городище-Рівне Старокостянтинів було зупинено вантажний автомобіль DAF, реєстраційний номер НОМЕР_1 з напівпричепом SCHMITZ, реєстраційний номер НОМЕР_2 . Зазначений транспортний засіб здійснював вантажне перевезення на підставі наданої товарно-транспортної накладної від 24.03.2026 року № ЛАЧ052272. О 18-33 год 24.03.2026 року було винесено рішення про супроводження вантажного автомобіля DAF реєстраційний номер НОМЕР_1 з напівпричепом SCHMITZ реєстраційний номер НОМЕР_2 до пункту габаритно вагового контролю автомобільної дороги Н-25 Городище-Рівне-Старокостянтинів 137 км. Відповідно до пункту 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ від 10.10.2001 № 1306 рух транспортних засобів та їх составів допускається у разі, коли їх параметри не перевищують встановлених нормативних параметрів. На відповідному габаритно-ваговому комплексі було проведено зважування вказаного вище вантажного автомобіля та встановлено перевищення визначених законодавством габаритно-вагових норм, а саме: загальна маса транспортного засобу склала 45,1 тон при допустимих 40 т (12,7 % перевищення). О 19-58 год у зв`язку з відмовою водія транспортного засобу привести вагові параметри транспортного засобу у відповідність шляхом розвантаження/перевантаження - посадовими особами Управління державного нагляду (контролю) в Рівненській області було складено акт про блокування № АБ 006692 транспортного засобу - вантажний автомобіль DAF, р.н. НОМЕР_1 з напівпричепом SCHMITZ, р.н. НОМЕР_2 . Відповідно до товарно-транспортної накладної від 24.03.2026 року № ЛАЧ052272 вантажовідправником є Ізяславське надлісництво філії «Подільський лісовий офіс» ДП «Ліси України». Враховуючи вищезазначене, вантажовідправником було внесено відомості про масу вантажу до ТТН, які не відповідали фактично зафіксованим ваговим показникам, та перевищували встановлені законодавством вагові нормативи на 12,7%. 05.05.2026 року начальником Управління було винесено постанову №007435 від 05.05.2026 року про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 , як керівника ДП «Ліси України», якою встановлено, «що вантажовідправником Ізяславське надлісництво філії «Подільський лісовий офіс» ДП «Ліси України» до ТТН №ЛАЧ052272 від 24.03.2026 року внесено відомості про масу вантажу, що не відповідають фактичним даним, які перевищують нормативні встановлені законодавством вагові параметри понад 10%, але не більше 20%». Згідно товарно-транспортної накладної № ЛАЧ052272 вантажовідправником є Філія «Подільський лісовий офіс» Ізяславське надлісництво державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», але так як ОСОБА_1 є його керівником, то в розумінні ч 2 ст. 132-2 КУпАП він є уповноваженою посадовою особою вантажовідправника. Адже передбачена ст. 132-2 КУпАП адміністративна відповідальність у вигляді штрафу накладається на спеціального суб`єкта - уповноважену посадову особу вантажовідправника. Ізяславське надлісництво філії «Подільський лісовий офіс» не є окремою юридичною особою, не має самостійної адміністративної правосуб`єктності та діє виключно від імені ДП «Ліси України». Посилання позивача на положення внутрішніх локальних актів ДП «Ліси України», зокрема пункти 6.2 та 8.9 Положення про філію, не спростовують правомірності притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 132-2 КУпАП та фактично стосуються виключно внутрішньої організації діяльності філії, розподілу господарських, бухгалтерських і майнових обов`язків між працівниками підприємства. Крім того, доводи позивача про нібито «завищення обсягу відпущеної деревини» та можливі матеріальні збитки підприємству не стосуються предмета доказування у даній справі, оскільки адміністративна відповідальність за статтею 132-2 КУпАП настає не за заподіяння майнової шкоди підприємству, а за сам факт внесення до товарно-транспортної накладної недостовірних відомостей про масу вантажу, що призвело до перевищення нормативно-вагових параметрів транспортного засобу. Таким чином, позивачем фактично не спростовано сам факт вчинення правопорушення, а саме внесення до товарно-транспортної накладної недостовірних відомостей щодо маси вантажу та наявності перевищення нормативно вагових параметрів транспортного засобу, встановленого під час здійснення габаритно-вагового контролю. Водночас, здійснення габаритно-вагового контролю посадовими особами Державної служби України з безпеки на транспорті має на меті забезпечення збереження автомобільних доріг загального користування, безпеки дорожнього руху та запобігання передчасному руйнуванню дорожнього покриття внаслідок руху великовагових транспортних засобів із перевищенням нормативних параметрів (а.с. 54-63).

26 травня 2026 року представником позивача подана відповідь на відзив (а.с. 80-81); 01 червня 2026 року представником відповідача подані заперечення на відповідь на відзив (а.с. 96, 98-99). Разом з тим нормами КАС України (ч. 1 ст. 269) не передбачено подання відповіді на відзив та заперечення на відповідь на відзив по вказаній вище категорії справ, у зв`язку з чим такі докази судом не досліджувалися.

Інших заяв та клопотань від учасників справи не надходило.

У судове засідання позивач та його представник не з`явилися, при цьому від останньої надійшло клопотання про проведення судового засідання за відсутності позивача та представника. Позовні вимоги підтримує.

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнала з підстав зазначених у відзиві на позов.

Дослідивши усі докази по справі, суд дійшов наступного висновку.

Судом установлено, що постановою № 007435 від 05 травня 2026 року накладено на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за порушення ч. 2 ст. 132-2 КУпАП у виді штрафу в розмірі 17 000 грн за те, що 24.03.2026 року о 19-58 год під час здійснення габаритно-вагового контролю на 137 км автомобільної дороги Н-25 Городище-Рівне-Старокостянтинів під час зважування вантажного автомобіля DAF, реєстраційний номер НОМЕР_1 встановлено, що вантажовідправником Ізяславське надлісництво філії «Подільський лісовий офіс» ДП «Ліси України» до ТТН № ЛАЧ052272 від 24.03.2026 року внесено відомості про масу вантажу, що не відповідають фактичним даним, які перевищують нормативно встановлені законодавством вагові параметри понад 10 %, але не більше 20 % (а.с. 33).

Із товарно-транспортної накладної ТТН № ЛАЧ052272 від 24.03.2026 року вбачається, що автомобільним перевізником є ФОП ОСОБА_3 , вантажовідправником деревини є Ізяславське надлісництво філії «Подільський лісовий офіс» ДП «Ліси України», вантажоодержувачем є ТОВ «ОДЕК» УКРАЇНА (а.с. 72).

Підставою для складення постанови № 007435 від 05 травня 2026 року слугувала доповідна записка старшого державного інспектора відділу державного контролю на наземному транспорті Управління державного нагляду (контролю) в Рівненській області О.Ямпілець від 26.03.2026 року (а.с. 69), акт № ОАВ004033 від 24.03.2026 року про перевищення транспортним засобомнормативних вагових параметрів (а.с. 69 на звороті), довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 24.03.2026 року (а.с. 70), акт про блокування /розблокування автомобільного транспортного засобу від 24.03.2026 року (а.с. 70 на звороті), рішення про супроводження автомобільного транспортного засобу від 24.03.2026 року (а.с. 71) та чек зважування автомобіля (а.с. 71 на звороті).

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до статті 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законів.

Положеннями статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про дорожній рух» регулює суспільні відносини у сфері дорожнього руху та його безпеки, визначає права, обов`язки і відповідальність суб`єктів - учасників дорожнього руху, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, об`єднань, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та господарювання (далі - міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та об`єднань).

Статтею 14 вказаного Закону передбачено, що учасниками дорожнього руху є особи, які використовують автомобільні дороги, вулиці, залізничні переїзди або інші місця, призначені для пересування людей та перевезення вантажів за допомогою транспортних засобів. До учасників дорожнього руху належать водії та пасажири транспортних засобів, пішоходи, велосипедисти, погоничі тварин. Учасники дорожнього руху зобов`язані, у тому числі, знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.

Згідно з частиною другою статті 29 Закону України «Про дорожній рух», з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабміну України №30 від 18.01.2001, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові та габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху України на 2% (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Статтею 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" №2344 (далі - Закон №2344) визначено, що реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року №103 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) (далі по тексту - Положення), яка є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

Укртрансбезпека, відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті; здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів у зонах габаритно-вагового контролю; у випадках, передбачених законом, складає протоколи про адміністративні правопорушення, розглядає справи про адміністративні правопорушенні і накладає адміністративні стягнення (п. 5 Положення).

Пунктом 7 Положення визначено, що для виконання покладених на неї завдань, Укртрансбезпека має право: використовувати у своїй діяльності транспортні засоби, зокрема спеціалізовані, та засоби вимірювальної техніки; у разі виявлення порушень законодавства щодо габаритно-вагового контролю під час проведення рейдової перевірки (перевірки на дорозі) копіювати, сканувати документи, які пред`являють водії транспортних засобів під час проведення такої перевірки, та використовувати їх як доказ під час розгляду справи про порушення законодавства; використовувати засоби фото і відеофіксації процесу перевірки, зокрема в автоматичному режимі.

З огляду на зазначене слідує, що Укртрансбезпека з метою забезпечення виконання покладених на неї законодавством завдань, зокрема в частині здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів має право: проводити рейдові перевірки (перевірки на дорозі); використовувати засоби фото- і відеофіксації процесу перевірки, зокрема в автоматичному режимі.

Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" №2862-IV визначено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Положеннями пункту 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306, встановлено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т. (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т), або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.

Згідно пункту 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабміну України №30 від 18.01.2001, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.

Відповідно до пункту 2 Порядку проведення рейдових перевірок затверджених постановою Кабінету міністрів України від 08 листопада 2006 р. №1567 (далі - Порядок №1567) рейдовим перевіркам (перевіркам на дорозі) підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних автомобільних перевізників (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.

Положеннями пункту 14 Порядку №1567 визначено, що рейдовою перевіркою (перевіркою на дорозі) є перевірка транспортних засобів автомобільних перевізників на всіх видах автомобільних доріг на маршруті руху в будь-який час з урахуванням інфраструктури (автовокзали, автостанції, автобусні зупинки, місця посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортних засобів, місця навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, зони габаритно-вагового контролю, інші об`єкти, що використовуються автомобільними перевізниками для забезпечення діяльності автомобільного транспорту) щодо додержання автомобільними перевізниками вимог законодавства про автомобільний транспорт.

Відповідно до пункту 15 Порядку №1567 під час проведення рейдової перевірки (перевірки на дорозі) перевіряється виключно:

- наявність визначених статтями 39 і 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.

Водій транспортного засобу зобов`язаний мати при собі та передавати для перевірки уповноваженим на те посадовим особам документи, передбачені законодавством, для здійснення зазначених перевезень (Закон №2344).

Відповідно до пункту 2 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 27 червня 2007 р. №879 габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Нормами ч. 1-3 ст. 73 КАС України встановлено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Частинами 1, 2 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, суб`єкт владних повноважень зобов`язаний довести правомірність своїх рішень, дій чи бездіяльності, а позивач повинен заперечувати проти доводів суб`єкта владних повноважень.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Отже, фактичні дані, на основі яких встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи у його вчиненні та інші обставини, встановлюються, зокрема, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, іншими визначеними законодавством доказами.

Згідно ст. 132- 2 КУпАП внесення (зазначення) вантажовідправником відомостей про масу або габарити вантажу до товарно-транспортної накладної або іншого визначеного законодавством документа на вантаж, що не відповідають фактичним даним, які перевищують нормативно встановлені законодавством вагові або габаритні параметри від 5 відсотків до 10 відсотків включно, крім вантажовідправника, який одночасно є перевізником цього вантажу, а так само внесення (зазначення) вантажовідправником відомостей про масу або габарити вантажу до товарно-транспортної накладної або іншого визначеного законодавством документа на вантаж, що перевищують нормативно встановлені законодавством вагові або габаритні параметри від 5 відсотків до 10 відсотків включно, за відсутності оформленого дозволу на проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян, фізичних осіб - підприємців або уповноважених посадових осіб вантажовідправника в розмірі п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Дії, передбачені частиною першою цієї статті, у разі якщо фактичні дані вантажу або внесені (зазначені) відомості перевищують нормативно встановлені законодавством вагові або габаритні параметри понад 10 відсотків, але не більше 20 відсотків включно, - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян, фізичних осіб - підприємців або уповноважених посадових осіб вантажовідправника в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Дії, передбачені частиною першою цієї статті, у разі якщо фактичні дані вантажу або внесені (зазначені) відомості перевищують нормативно встановлені законодавством вагові або габаритні параметри понад 20 відсотків, але не більше 30 відсотків включно, - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян, фізичних осіб - підприємців або уповноважених посадових осіб вантажовідправника в розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Дії, передбачені частиною першою цієї статті, у разі якщо фактичні дані вантажу або внесені (зазначені) відомості перевищують нормативно встановлені законодавством вагові або габаритні параметри понад 30 відсотків, - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян, фізичних осіб - підприємців або уповноважених посадових осіб вантажовідправника в розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За диспозицією вказаної норми на вантажовідправника вантажу покладається відповідальність за внесення (зазначення) ним відомостей про масу або габарити вантажу до товарно-транспортної накладної або іншого визначеного законодавством документа на вантаж, що не відповідають фактичним даним.

Як вбачається із довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 24.03.2026 року (а.с. 70) та чеку про зважування повна маса вказаного вище автомобіля складає 45,1 т (а.с. 70, 71 на звороті).

За наслідками перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, уповноваженими особами Державної служби з питань безпеки на транспорті складено акт № ОАВ004033 від 24.03.2026 року про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, відповідно до якого фактична маса автомобіля DAF, реєстраційний номер НОМЕР_1 з напівпричепом SCHMITZ, реєстраційний номер НОМЕР_2 45,1 т, при допустимій 40,00 т (а.с. 69 на звороті).

Таким чином, у процесі габаритно-вагового контролю було виявлено порушення п. 22.5 ПДР, а саме перевезення вантажу (округлі лісоматеріали вільха) виконувалися з перевищенням встановлених вагових норм на 12,7 %, при дозволених 40,00 т, фактична загальна маса склала 45.1 т.

Разом з тим, визначаючись щодо суб`єкта відповідальності за ст. 132-2 КУпАП, як уповноваженої посадової особи вантажовідправника, суд враховує наступне.

Статтею 279-5 КУпАП передбачено, що у разі якщо адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, передбачені частиною другою статті 122-2, частинами другою, третьою статті 132-1 цього Кодексу, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, або в разі вчинення адміністративних правопорушень, передбачених статтею 132-2 цього Кодексу, уповноважені на те посадові особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, за даними Єдиного державного реєстру транспортних засобів, а в разі необхідності - за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань встановлюють відповідальну особу, зазначену у частині першій статті 14-3 цього Кодексу, або вантажовідправника.

Так, статтею 132-2 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність у виді штрафу, що накладається на спеціального суб`єкта - уповноважену посадову особу вантажовідправника.

У свою чергу, відповідно до ст. 14 КУпАП посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення зв`язані недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров`я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до службових обов`язків.

Відтак застосування ст. 132-2 КУпАП підлягає в сукупності із ст.14 КУпАП.

Таким чином, законодавцем визначено, що суб`єктом правопорушення може бути як керівник, так і інша посадова особа, до повноважень якої віднесено виконання відповідних службових обов`язків.

Судом встановлено, що керівником ДП «Ліси України», а також головою комісії з перетворення Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» є позивач ОСОБА_1 , що не заперечується сторонами.

Разом з тим у ДП «Ліси України» є філії, зокрема, філія «Подільський лісовий офіс» ДП «Ліси України», яка діє на підставі положення про філії.

Пункт 1.1 Положення про філію «Подільський лісовий офіс» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» від 03.10.2024 визначає, що філія «Подільський лісовий офіс» державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» є відокремленим підрозділом державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», код СДРПОУ 44768034.

Пунктом 1.1 Положення про Ізяславське надлісництво філії «Подільський лісовий офіс» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» від 20 січня 2025 року (далі Положення про надлісництво) встановлено, що Iзяславське надлiсництво є структурним підрозділом філії «Подільський лісовий офіс» державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», який створюється та ліквідується відповідно до затвердженої організаційної структури Філії.

Згідно пункту 2.1 Положення про надлісництво, до складу надлiсництва входять виробничі та інші підрозділи, що забезпечують його діяльність відповідно до мети та предмету діяльності філії та діють на підставі положень, затверджених директором Філії, та внутрішніх документів підприємства.

Відповідно до положень вказаних вище філій, філія має печатку зі своїм найменуванням. Відкриває рахунки в установах банків. Керівництво філії відповідно до статуту Підприємства та положення здійснюється директором Філії, який здійснює поточне керівництво та управління діяльністю філії, відповідно до планів, затверджених Підприємством.

Досліджуючи положення про вказані вище філії, суд вважає, що відповідно до цих положень керівники філій наділені організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, а тому є посадовими особами.

Водночас, філії не є окремими юридичними особами ні в силу закону, ні згідно Статуту та Положень, тому, виходячи з відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань уповноважені особи Укртрансбезпеки відповідно до положень ч.1 ст. 279-5 КУпАП при складанні акта правильно встановили відповідальну особу вантажовідправника ОСОБА_1 , так як відповідно до змісту ст.132-2 КАС України та ТТН, зазначена в ТТН будь-яка особа не може автоматично вважатися тією уповноваженою посадовою особою, яка може мати статус суб`єкта вказаного вище правопорушення.

Позивачем суду не надано будь-якого розпорядчого документу з якого б слідувало, що керівником ДП «Ліси України» уповноважено, до прикладу, директора філії на виконання відповідних обов`язків, починаючи з відвантаження та закінчуючи передачею зазначеного в ТТН вантажу вантажоодержувачу.

Посилання позивача на те, що до службових обов`язків генерального директора не входить фізичне зважування вантажів чи оформлення ТТН у відокремлених підрозділах, не спростовує правомірності оскаржуваної постанови, оскільки відповідальність у даному випадку пов`язана не з виконанням технічних операцій, а зі статусом уповноваженої особи вантажовідправника, яким є керівник юридичної особи.

Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Враховуючи викладене вище, оцінивши наявні в справі докази в їх сукупності, суд вважає, що обставини, вказані у постанові про накладення адміністративного стягнення № 007435 від 05 травня 2026 року, під час розгляду справи доведені та встановлено наявність у діях позивача складу адміністративного правопорушення, за яке встановлена адміністративна відповідальність за частиною другою статті 132-2 КУпАП, а тому підстави для задоволення позову відсутні.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, в силу статті 139 КАС України та з огляду на відмову у задоволенні позовних вимог, суд не вбачає підстав для відшкодування понесених позивачем судових витрат.

Керуючись статтями 2, 5, 19, 20, 25, 77, 139, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 262, 269, 286 КАС України, суд

ухвалив:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) в особі Управління державного нагляду (контролю) у Рівненській області про визнання протиправними дій та скасування рішення суб`єкта владних повноважень відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Позивач: ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .

Відповідач: Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) в особі Управління державного нагляду (контролю) у Рівненській області, місце знаходження: вул. Антоновича, 51, м. Київ, ЄДРПОУ 39816845.

Повне судове рішення складено 07 липня 2026 року.

Головуючий суддя В. М. Овчарик