Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 590/362/26
Провадження 3/590/156/26
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 липня 2026 року с-ще Ямпіль
Суддя Ямпільського районного суду Сумської області Деркач І.М., розглянув матеріали, що надійшли від ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, працюючого на посаді молодшого інспектора прикордонної служби 1 категорії помічника гранатометника першої групи інспекторів прикордонної служби, солдата ІНФОРМАЦІЯ_3 НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України, в/ч НОМЕР_3 , учасника бойових дій, фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше до адміністративної відповідальності притягувався: 07.10.2025 за ч.3 ст.172-20 КУпАП,
за ч.3 ст.172-20 КУпАП,-
УСТАНОВИВ:
В провадженні Ямпільського районного суду Сумської області перебуває справа про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.3 ст.172-20 КУпАП.
Згідно з протоколу про адміністративне правопорушення серії СхРУ №121821 від 14.04.2026 року: 13.04.2026 о 17-30 год, в умовах особливого періоду та воєнного стану, під час перевірки організації в місці розосередження техніки (Сумська область, Шосткинськимй район, Дружбівська територіальна громада) було виявлено молодшого інспектора прикордонної служби 1 категорії помічника гранатометника першої групи інспекторів прикордонної служби ІНФОРМАЦІЯ_1 солдата ОСОБА_1 з явними ознаками алкогольного сп`яніння, в результаті чого в подальшому 13.04.2026 солдату ОСОБА_1 було запропоновано пройти медичний огляд в наркологічному відділенні КНП «Шосткинська центральна районна лікарня» Шосткинської міської ради на стан алкогольного сп`яніння, на що він надав згоду. О 17 год. 40 хв. 13.04.2026 вищевказаного військовослужбовця було доставлено до КНП «Шосткинська центральна районна лікарня» Шосткинської міської ради для проведення медичного огляду з метою встановлення стану алкогольного сп`яніння. Висновок огляду ОСОБА_1 перебуває у стані алкогольного сп`яніння. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги ст. 11, 13, 16 Статуту внутрішньої служби ЗСУ, ст.4 Дисциплінарного статуту ЗСУ, п.1 Контракту про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній служби України, чим вчинив правопорушення передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП.
У судовому засіданні 10.06.2026 ОСОБА_1 свою провину у вчиненні інкримінованого йому адміністративного правопорушення не визнав та пояснив, що він не перебував в стані алкогольного сп`яніння. Вважає, що огляд проведено з порушенням вимог ст.266-1 КУпАП, а тому є недійсним та не може бути прийнятий судом як доказ. Просив суд закрити провадження у справі, у зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП.
У підтвердження вчинення зазначеного правопорушення особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, надано:
- протокол про адміністративне правопорушення серії СхРУ №121821 від 14.04.2026 року, складеного відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст.172-20 КУпАП;
- рапорт начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 майора ОСОБА_2 від 13.04.2026;
- довідку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №120 від 13.04.2026, відповідно до якої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебував в стані алкогольного сп`яніння, дата 13.04.2026, час заповнення 19-20 год.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством (ст.1 КУпАП).
Відповідно до вимог ст. 245, 280 КУпАП завданням провадження в справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин, вирішення її в точній відповідності з законом. При розгляді справи про адміністративне правопорушення в обов`язковому порядку має бути з`ясовано: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують чи обтяжують її відповідальність, тощо.
Згідно з ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Оцінка доказів, відповідно до ст.252 КУпАП, відбувається за внутрішнім переконанням особи, що приймає рішення та ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному досліджені всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
Протокол про адміністративне правопорушення є документом, який є підставою для висунутого обвинувачення, однак може визнаватись джерелом доказів у справі лише за умови його відповідності вимогам ст. 254-256 КУпАП.
Статтею 256 КУпАП передбачено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначається, зокрема суть адміністративного правопорушення.
Постанова суду, згідно ст.283 КУпАП, має ґрунтуватися на обставинах, встановлених при розгляді справи, на достатніх і незаперечних доказах.
Дослідивши долучені до матеріалів справи письмові докази, суддя доходить наступного висновку.
Так, дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.3 ст.172-20 КУпАП, яка передбачає відповідальність за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Положеннями частини 1 статті 172-20 КУпАП передбачена відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов`язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об`єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп`яніння, або виконання ними обов`язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп`яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння.
Частина 2 статті 172-20 КУпАП передбачає відповідальність за участь начальників (командирів) та інших керівників у розпиванні з підлеглими військовослужбовцями, а також військовозобов`язаними та резервістами під час проходження зборів алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів під час виконання ними обов`язків військової служби, або невжиття ними заходів для відсторонення від обов`язків військової служби осіб, які перебувають у нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп`яніння, або приховування випадків розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів, появи на території військової частини в нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп`яніння підлеглих військовослужбовців, а також військовозобов`язаних та резервістів під час проходження зборів.
За правилами п.6 ст.266-1 КУпАП під час проведення огляду з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування огляд проводиться в присутності двох свідків. Зазначена вимога не застосовується до огляду, який проводиться лікарем в закладі охорони здоров`я. У даній справі огляд на стан алкогольног сп`яніння ОСОБА_1 проводив лікар КНП «Шосткинська центральна районна лікарня» Шосткинської міської ради, а отже були відсутні підстави для застосування технічних засобів відеозапису або залучення двох свідків.
Постановою суду від 10.06.2026 клопотання ОСОБА_1 про витребування доказів було задоволено: витребувано з КНП «Шосткинська центральна районна лікарня» Шосткинської міської ради (вул. Ляшка Мирослава, 1, м. Шостка, Сумська область, 41100): копію акту медичного огляду ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та копію висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №120 від 13.04.2026; інформацію про назву, марку алкотестера, який використовувався при огляді ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на стан алкогольного сп`яніння 13.04.2026 року, копії свідоцтва про його повірку та сертифікату відповідності.
На виконання вказаної постанови суду, 24.06.2026 (в електронном вигляді) та 30.06.2026 (в паперовому вигляді) від КНП «Шосткинська центральна районна лікарня» Шосткинської міської ради надійшли витребувані документи.
Так, відповідно до направлення на огляд з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 13.04.2026, виданого Шістнадцятою прикордонною заставою ч ІНФОРМАЦІЯ_4 НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України, військовослужбовець в/ч НОМЕР_3 ОСОБА_1 був направлений до КНП «Шосткинська центральна районна лікарня» Шосткинської міської ради для проходження огляд на стан алкогольного сп`яніння, підстави: у результаті огляду, проведеного уповноваженою посадовою особою, виявлено ознаки сп`яніння (характерний запах з ротовохї порожнини, нечітка мова).
Відповідно до довідки щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №120 від 13.04.2026 та висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №120 від 13.04.2026, виданих КНП «Шосткинська центральна районна лікарня» Шосткинської міської ради, встановлено, щоОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебував в стані алкогольного сп`яніння, дата 13.04.2026, час заповнення 19-20 год, від підпису довідки ОСОБА_1 відмовився.
Відповідно до акту медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №120 від 13.04.2026, виданого КНП «Шосткинська центральна районна лікарня» Шосткинської міської ради, огляд ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проводився в наркологічному стаціонарному відділенні КНП «Шосткинська центральна районна лікарня» Шосткинської міської ради 13.04.2026 о 19-20 год, результат огляду алкогольне сп`яніння, 1,95‰. Огляд проводився за допомогою алкотестера Alkotest 6820, свідоцтво про його повірку №858, остання повірка вказаного алкотестера була проведена 22.12.2025.
Доводи ОСОБА_1 про те, що протокол про адміністративне правопорушення серії СхРУ №121821 від 14.04.2026 року складений з порушенням вимог чинного законодавства, не відповідають фактичним обставинам та повністю спростовуються сукупністю доказів, які містяться в матеріалах провадження.
За таких обставин суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, у повному обсязі доведена.
Обставин, що пом`якшують відповідальність за адміністративне правопорушення, судом не встановлено.
Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, судом не встановлено.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, з метою виховання порушника та для попередження здійснення ним нових правопорушень, вважаю за доцільне з урахуванням викладеного накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу..
Відповідно до вимог п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» та на підставі ст.40-1 КУпАП з правопорушника ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 665,60 грн.
Керуючись ст.40-1, ч.3 ст.172-20, ст.279, ст.280, ст.283-285 КУпАП, суддя,
постановив:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ), визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 грн (сімнадцять тисяч грн. 00 коп.).
Банківські реквізити для сплати штрафу: призначення платежу: штраф по справам про адміністративні правопорушення та кримінальним справам; отримувач коштів: ГУК Сум.обл/Ямпільська СТГ/21081100; код ЄДРПОУ: 37970404; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок: UA338999980313000106000018568; код платежу: 21081100.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Державної судової адміністрації України, місце знаходження: вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01602, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (код ЄДРПОУ): 26255795, судовий збір у розмірі 665,60 грн. (шістсот шістдесят п`ять грн. 60 коп.).
Банківські реквізити для сплати судового збору: призначення платежу: судовий збір по справі про адміністративне правопорушення про накладення адміністративного стягнення з вказівкою прізвища, ім`я та по-батькові, отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); МФО: 899998; рахунок: UA908999980313111256000026001; код платежу: 22030106.
Відповідно до ст.307 та ч.2 ст.308 КУпАП штраф має бути сплачений правопорушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня отримання копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається в порядку примусового виконання та з правопорушника підлягає стягненню подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги до Сумського апеляційного суду через суд першої інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.
Суддя: І.М. Деркач