Єдиний державний реєстр судових рішень
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" липня 2026 р. справа № 300/8712/25
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Главач І.А., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Калуської районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (надалі, також - позивачка, ОСОБА_1 ) звернулася в суд з позовною заявою до Калуської районної державної адміністрації (надалі, також - відповідач, Калуська РДА) в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати наказ № 119-в від 15.09.2025 року Калуської районної державної адміністрації про надання відпустки ОСОБА_1 ;
- визнати протиправним та скасувати наказ № 141-в від 19.09.2025 року Калуської районної державної адміністрації про продовження відпустки ОСОБА_1 ;
- зобов`язати Калуську районну державну адміністрацію зарахувати відпустку з 01.09.2025 року по 16.09.2025 року як невикористану та здійснити перерахунок ОСОБА_1 заробітної плати за фактично відпрацьований робочий час за період дії наказів про відпустки з 01.09.2025 року по 27.09.2025 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач всупереч вимог законодавства не повідомив позивачку про надання їй відпустки з 01.09.2025 за її заявою після завершення частини строку щорічної основної відпустки, в якій позивачка перебувала з 18.08.2025 по 31.08.2025 включно. Оскільки ознайомлення позивачки із відповідним наказом не відбулося, вона приступила до виконання посадових обов`язків з 01.09.2025, тобто з дня початку другої частини запитуваної позивачкою щорічної основної відпустки. Позивачка зауважує, що незважаючи на її запит про надання інформації, яким вона просила відповідача підтвердити факт надання позивачці щорічної основної відпустки з 01.09.2025, відповіді на такий запит від відповідача не надходило. У зв`язку з цим, позивачка продовжила виконувати посадові обов`язки. Після закінчення періоду тимчасової непрацездатності позивачки відповідачем було видано наказ про продовження строку дії відпустки, яким позивачці продовжено строк дії відпустки на період її непрацездатності, однак, позивачка зауважує, що продовження строку відпустки відбулося без її фактичного надання. Оскільки реальні відносини між сторонами є іншими, ніж ті, які задокументовані відповідачем, то позивачка просить накази відповідача про надання їй відпустки та продовження строку дії відпустки скасувати, а дану відпустку зарахувати позивачці як невикористану. Оскільки відповідачем нарахування заробітної плати позивачці відбулося з порушенням вимог законодавства, то позивачка вважає, що наявні підстави для зобов`язання відповідача провести перерахунок її заробітної плати за період документально оформленої відпустки, виходячи із фактично відпрацьованого часу. З огляду на вищенаведене, просить позов задовольнити (а.с. 1-62).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.12.2025 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (а.с. 64-65).
22.12.2025 до Івано-Франківського окружного адміністративного суду через підсистему "Електронний суд" від відповідача надійшов відзив на позовну заяву. У своєму відзиві відповідач заперечив проти наведених позивачкою у позовній заяві аргументів. Зокрема, відповідач зауважує, що позивачці було погоджено її заяву про надання їй відпустки з 01.09.2025, про що позивачці було відомо з усного погодження керівника апарату, яке пізніше відобразилося у відповідній резолюції. Відповідач зауважує, що оскільки позивачка не з`явилася до відповідача для ознайомлення із наказом про надання їй відпустки із 01.09.2025 строком 16 календарних днів, то такий наказ було направлено на офіційну електронну пошту відділу, в якому працює позивачка. Крім того, спроби повідомити позивачку про видачу наказу про надання їй відпустки були вчинені відповідачем шляхом дзвінків на особистий номер позивачки. Оскільки відповідний наказ було направлено на офіційну електронну адресу відділу ведення Державного реєстру виборців апарату районної державної адміністрації, то відповідач вважає безпідставними доводи позивачки щодо її не ознайомлення з таким наказом та звертає увагу на безпідставності тверджень щодо приховування від неї відповідної інформації. З приводу ненадання відповіді на запит позивачки, то відповідач зауважує, що ним була надана належна відповідь на такий запит наступного дня після надходження запиту від позивачки. Відповідач зауважує, що позивачка не відкликалася з відпустки та не залучалася до роботи під час перебування у відпустці. Щодо продовження строку дії відпустки на період непрацездатності позивачки, то відповідач зауважує, що незважаючи на відмову позивачки написати заяву про продовження відпустки ним було продовжено строк дії відпустки на період непрацездатності позивачки. Поряд з цим, відповідач також звертає увагу на те, що в нього не виникло обов`язку повідомляти позивачку про початок відпустки за два тижні до її початку, оскільки надання відпустки в цій ситуації відбулося поза графіком з ініціативи позивачки, що вказує на її обізнаність про дату початку відпустки та її тривалість. З огляду на вищенаведене, просить у задоволенні позову відмовити (а.с. 68-75).
23.12.2025 на адресу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від відповідача надійшов друкований примірник відзиву на позовну заяву із додатками (а.с. 76-178).
23.12.2025 на адресу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від відповідача надійшло клопотання про долучення доказів, яким до матеріалів справи долучено витребувані судом докази (а.с. 179-210).
02.01.2026 на адресу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від позивачки надійшла заява про уточнення позовних вимог. Відповідно до змісту цієї заяви, позивачка уточнює позовні вимоги та просить вважати викладеною позовну вимогу 1 в такій редакції:
"- визнати протиправним та скасувати наказ № 119-в від 15.08.2025 року Калуської районної державної адміністрації про надання відпустки ОСОБА_1 ;" (а.с. 211-214).
02.01.2026 на адресу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від позивачки надійшла відповідь на відзив. У своїй відповіді на відзив позивачка зауважила, що ознайомлення із наказом про надання їй відпустки з 01.09.2025 відповідно до її заяви не було здійснено, а надсилання такого наказу на офіційну електронну пошту відділу відбулося в позаробочий час. У зв`язку з цим, просить позов задовольнити (а.с. 215-222).
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 15.10.2007 працює на посаді начальника відділу ведення Державного реєстру виборців апарату райдержадміністрації, що підтверджується копією розпорядження Калуської районної державної адміністрації № 48-р/п від 15.10.2007 (а.с. 13).
За змістом пункту 1.15 розділу І колективного договору між адміністрацією і трудовим колективом Калуської РДА на 2023-2027 роки, схваленого на загальних зборах трудового колективу від 27.07.2023, одним із обов`язків адміністрації (Калуської районної державної адміністрації) є надання щорічних основних та додаткових оплачуваних відпусток відповідно до затвердженого графіку. Відповідно до положень пункту 1.15 розділу ІІІ договору, адміністрація зобов`язується надавати державним службовцям основну щорічну відпустку тривалістю 30 календарних днів, з виплатою грошової допомоги. Відповідно до пункту 1.7 розділу ІІ договору визначено, що виплата заробітної плати працівникам за весь період щорічної відпустки проводиться не пізніше, ніж за 3 робочі дні до початку відпустки відповідно до статті 21 Закону України "Про відпустки". За письмовою заявою працівника виплату відпускних здійснювати у найближчий термін, встановлений для виплати заробітної плати. Пунктом 1.18 розділу ІІІ договору встановлено, що за бажанням працівника, дозволяти поділ щорічної відпустки на частини за умови, що основна безперервна частина буде становити не менше 14 календарних днів відповідно до положень статті 12 Закону України "Про відпустки". Правилом 1.20 розділу ІІІ договору визначено, що відпустки працівникам адміністрації надавати відповідно до графіку, затвердженого керівником апарату, головою адміністрації за погодженням з профспілковим комітетом до 15 січня поточного року та доведеним до відома працівників (а.с. 148-163).
Даний колективний договір між Калуською РДА та трудовим колективом Калуської РДА зареєстрований управлінням соціального захисту населення Калуської міської ради за № 964 від 04.08.2023 (а.с. 164).
Виходячи із змісту переліку службових електронних пошт для здійснення інформаційного обміну, з метою забезпечення офіційного, безпечного та ідентифікованого каналу комунікації, що гарантує підтвердження належності адреси, захисту даних та ефективну взаємодію між працівниками структурних підрозділів районної державної адміністрації, офіційною електронною адресою відділу ведення Державного реєстру виборців є електронна пошта ІНФОРМАЦІЯ_2, а відділу управління персоналом - ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с. 123).
За змістом графіка відпусток працівників апарату районної державної адміністрації та структурних підрозділів районної державної адміністрації без статусу юридичної особи публічного права на 2025 рік, період надання відпустки ОСОБА_1 - липень-серпень (запис № 17) (а.с. 93-97).
13.08.2025 ОСОБА_1 звернулася до керівника апарату районної державної адміністрації Вібли Наталії із заявою про надання їй основної щорічної відпустки за робочий рік 11.07.2024 по 10.07.2025 терміном 14 календарних днів з 18.08.2025. Обов`язки начальника відділу покласти на головного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців апарату районної державної адміністрації Ганущак Ж.І. належну суму відпускних просила виплатити із заробітною платою за другу половину серпня (а.с. 91).
Наказом Калуської районної державної адміністрації № 117-В від 13.08.2025, начальнику відділу ведення Державного реєстру виборців апарату районної державної адміністрації ОСОБА_1 надано частину основної щорічної відпустки за робочий рік 11.07.2024 по 10.07.2025 терміном 14 календарних днів з 18.08.2025. До роботи приступити: 01.09.2025. Підстава - заява ОСОБА_1 від 13.08.2025. Обов`язки начальника відділу ведення Державного реєстру виборців апарату районної державної адміністрації, на час відпустки ОСОБА_1 покладено на головного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців апарату районної державної адміністрації Ганущак Ж.І. (а.с. 14, 92).
Даний наказ було надіслано на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_2 з електронної пошти ІНФОРМАЦІЯ_3 13.08.2025 о 16:23 (а.с. 98-100).
15.08.2025 ОСОБА_1 звернулася до керівника апарату районної державної адміністрації Вібли Наталії із заявою про надання їй основної щорічної відпустки за робочий рік 11.07.2024 по 10.07.2025 терміном 16 календарних днів з 01.09.2025. Обов`язки начальника відділу покласти на головного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців апарату районної державної адміністрації Ганущак Ж.І. належну суму відпускних просила виплатити із заробітною платою за першу половину вересня (а.с. 101).
Наказом Калуської районної державної адміністрації № 119-В від 15.08.2025, начальнику відділу ведення Державного реєстру виборців апарату районної державної адміністрації ОСОБА_1 надано частину основної щорічної відпустки за робочий рік 11.07.2024 по 10.07.2025 терміном 16 календарних днів з 01.09.2025. До роботи приступити: 17.09.2025. Підстава - заява ОСОБА_1 від 15.08.2025. Обов`язки начальника відділу ведення Державного реєстру виборців апарату районної державної адміністрації, на час відпустки ОСОБА_1 покладено на головного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців апарату районної державної адміністрації Ганущак Ж.І. (а.с. 15, 102).
29.08.2025 о 10:19 з електронної пошти ІНФОРМАЦІЯ_2 на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_3 було надіслано лист наступного змісту: "Добрий день. Можете надати копію наказів про відпустки (продовження відпустки) працівників відділу для завантаження в систему (а.с. 16).
Наказом Калуської районної державної адміністрації № 71-р/к від 29.08.2025, обов`язки начальника відділу ведення Державного реєстру виборців апарату районної державної адміністрації, на час перебування ОСОБА_2 на тимчасовому листку непрацездатності, тимчасово покладено на головного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців апарату районної державної адміністрації Максимця В.В. з 29.08.2025 по 01.09.2025 (а.с. 141).
Даний наказ було надіслано на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_2 з електронної пошти ІНФОРМАЦІЯ_3 29.08.2025 о 15:33 (а.с. 143-145).
Відповідно до змісту протоколу № 1 від 29.08.2025, до відома в.о. начальника відділу ведення Державного реєстру виборців апарату районної державної адміністрації Максимця В. та працівників відділу доведено, в т.ч. наказ № 119-В від 15.08.2025 "Про надання відпустки ОСОБА_1 " шляхом сканування та надсилання на офіційну електронну пошту відділу ведення Державного реєстру виборців апарату районної державної адміністрації (а.с. 106-109).
Наказ № 119-В від 15.08.2025 було надіслано на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_2 з електронної пошти ІНФОРМАЦІЯ_3 29.08.2025 о 16:08 (а.с. 103-105).
01.09.2025 начальник відділу ведення Державного реєстру виборців апарату районної державної адміністрації ОСОБА_1 звернулася до керівника апарату районної державної адміністрації Вібли Наталії із доповідною запискою № 5/08-04, в якій зазначила, що на її заяву про надання відпустки та виплату матеріальної допомоги не було надано для ознайомлення ні наказ про надання відпустки, ні вмотивовану відмову в наданні частини щорічної основної відпустки. Виплата відповідних коштів також здійснена не була. У зв`язку з цим, просила вважати 01.09.2025 та всі подальші дні робочими, оскільки у зв`язку з відсутністю відповідного наказу доступ позивачки до Державного реєстру виборців не є заблокованим (а.с. 17-18).
02.09.2025 на даній доповідній записці проставлена резолюція, в якій зазначено: "Згідно вашої заяви та наказу РДА від 15.08.2025 № 119-В вам надано відпустку з 01 по 16 вересня 2025 року наказом РДА від 29.08.2025 № 71-р/к обов`язки начальника відділу ведення державного реєстру виборців апарату районної державної адміністрації тимчасово покладено на головного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців апарату районної державної адміністрації Максимця Владислава Володимировичаз 29.08.2025 по 01.09.2025. З протоколом про доведення інформації маєте право ознайомитися у відділі управління персоналом апарату (а.с. 137-138).
Дана відповідь була направлена на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_2 з електронної пошти ІНФОРМАЦІЯ_3 03.09.2025 о 16:09 (а.с. 139-140).
09.09.2025 Калуська РДА звернулася до Центральної виборчої комісії із листом № 277/01-21/01, в якому просила надати відомості щодо вчинених ОСОБА_1 дій в Державному реєстрі виборців у період перебування її в щорічній основній відпустці з 01.09.2025 по 09.09.2025 (а.с. 165-166).
Листом Центральної виборчої комісії № 21-28-2654 від 19.09.2025 голову Калуської районної державної адміністрації - начальника районної військової адміністрації Івано-Франківської області проінформовано про те, що в період з 01.09.2025 по 09.09.2025 відомості про надання відпустки начальнику ведення Державного реєстру виборців апарату Калуської районної державної адміністрації ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії не надходили, а дані про її відпустку до картки користувача Системи не вносилися, у зв`язку з чим її доступ до бази даних реєстру заблоковано не було (а.с. 35-36, 167).
19.09.2025 ОСОБА_1 подала керівнику апарату районної державної адміністрації заяву для обміну кадровими документами, в якій просила використовувати такі засоби електронного зв`язку: електронна пошта - ІНФОРМАЦІЯ_4 , месенджер (WhatsApp) за номером телефону НОМЕР_1 (а.с. 133).
У зв`язку з відмовою позивачки в написанні заяви про перенесення або продовження відпустки, наданої згідно із наказом районної державної адміністрації 15.08.2025 № 119-В "Про надання відпустки ОСОБА_1 " та під час перебування у якій, у період з 09.09.2025 по 16.09.2025 вона перебувала на листках непрацездатності № 18647323-2034554934-1 та № 18647323-2034554934-1 начальником відділу управління персоналом апарату районної державної адміністрації Лабатій Н.В., в.о. начальника відділу бухгалтерського обліку, звітності та закупівель, в.о. головного бухгалтера апарату районної державної адміністрації Галій З.М. та головним спеціалістом з питань запобігання та виявлення корупції юридичного відділу апарату районної державної адміністрації Рутковською М.З. складено 19.09.2025 акт № 1, який позивачка підписати відмовилася (а.с. 125-126).
Наказом Калуської районної державної адміністрації № 141-В від 19.09.2025, начальнику відділу ведення Державного реєстру виборців апарату районної державної адміністрації ОСОБА_1 продовжено начальнику відділу ведення Державного реєстру виборців апарату районної державної адміністрації ОСОБА_1 основну щорічну відпустку за робочий рік 11.07.2024 по 10.07.2025 терміном на 8 календарних днів з 19.09.2025, у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю під час відпустки у період з 09 по 16 вересня 2025 року. До роботи приступити: 27.09.2025. Підставою для видачу наказу слугував акт № 1 про відмову начальника відділу ведення Державного реєстру виборців апарату районної державної адміністрації ОСОБА_1 від написання заяви про перенесення або продовження відпустки від 19.09.2025 (а.с. 51, 124).
Даний наказ було надіслано позивачці з використанням соціальної мережі WhatsApp на узгоджений номер телефону НОМЕР_2 та на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 131, 134-135).
Наказом Калуської районної державної адміністрації № 79-р/к від 22.09.2025, обов`язки начальника відділу ведення Державного реєстру виборців апарату районної державної адміністрації, на час відпустки ОСОБА_1 покладено на головного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців апарату районної державної адміністрації Ганущак Ж.І. з 22.09.2025 по 26.09.2025 (а.с. 146).
Ганущак Ж.І. було ознайомлено з даним наказом 22.09.2025, що підтверджується відповідним підписом у наказі (зворотна сторона а.с. 146).
22.09.2025 начальник відділу ведення Державного реєстру виборців апарату районної державної адміністрації ОСОБА_1 звернулася до керівника апарату районної державної адміністрації Вібли Наталії із доповідною запискою № 7/08-04, в якій зазначила, що 19.09.2025 приступила до виконання своїх посадових обов`язків після закриття листка тимчасової непрацездатності 18.09.2025, однак цього ж дня на електронну пошту позивачки надійшов наказ про продовження строку дії відпустки. Позивачка зазначила, що виконання такого наказу неможливе з кількох причин, зокрема із фактичним виконанням позивачкою трудових обов`язків протягом дня 19.09.2025, що не дозволяє визнати такий день відпусткою. Також зауважила, що в наказі про продовження відпустки відсутні відомості про особу, яка буде виконувати обов`язки начальника відділу в період відпустки позивачки. Поряд з цим, звернула увагу, що до початку періоду непрацездатності позивачка не перебувала у відпустці та із відповідним наказом її не було ознайомлено. Крім того, не надана відповідь на її доповідну записку № 5/08-04 від 01.09.2025 (а.с. 37-38).
У зв`язку з продовженням виконання позивачкою своїх посадових обов`язків в період дії відпустки з 19.09.2025 та внаслідок цього - порушення ОСОБА_1 трудової дисципліни у зв`язку з невиконанням наказу Калуської районної державної адміністрації № 141-В від 19.09.2025, начальником відділу управління персоналом апарату районної державної адміністрації Лабатій Н.В., начальником відділу організаційної роботи апарату районної державної адміністрації Мацієвським В.Я. та головним спеціалістом відділу ведення Державного реєстру виборців апарату районної державної адміністрації, на яку покладено виконання обов`язків начальника відділу ведення Державного реєстру виборців апарату районної державної адміністрації Ганущак Ж.І. складено акт про порушення трудової дисципліни та невиконання наказу № 2 від 26.09.2025 (а.с. 136).
Листом Південно-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці № ПЗ/1/895-ЦА-25 від 26.09.2025 позивачку проінформовано про заходи позапланового контролю Калуської районної державної адміністрації за зверненням позивачки. Зокрема, зазначається, що ані наказ про відпустку № 117-В так і в наказі № 119-В відсутні відомості про ознайомлення позивачки з такими наказами. Натомість, Калуська РДА до перевірки надала копії листів з електронної пошти про надсилання наказів на електронну адресу відділу ведення Державного реєстру виборців апарату районної державної адміністрації 13.08.2025 о 16:24 та 29.08.2025 о 16:08 відповідно. Орган з питань праці зауважив, що між позивачкою та Калуською РДА не було погоджено порядку надсилання відповідних документів в електронній формі. Надсилання даних наказів на електронну пошту відділу попередньо погоджено також не було, у зв`язку з чим контролюючим органом притягнено до адміністративної відповідальності посадову особу Калуської РДА та внесено припис на усунення порушень (а.с. 52-54).
Листом Південно-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці № ПЗ/3/983-ЦА-25 від 22.10.2025 позивачку проінформовано про заходи позапланового контролю Калуської районної державної адміністрації за зверненням позивачки. Зокрема, зазначається, що відповідно до відомостей табелю обліку використання робочого часу працівників апарату Калуської РДА за вересень 2025, з 01.09.2025 по 08.09.0225 позивачка перебувала у відпустці, з 09.09.2025 по 18.09.2025 - період тимчасової непрацездатності; з 19.09.2025 по 26.09.2025 - у відпустці; з 29.09.2025 по 30.09.2025 перебувала на роботі. Факт роботи позивачки 19.09.2025 та в інші дні відповідачем заперечується. Зауважується, що з наказом про продовження відпустки позивачку ознайомлено в належний спосіб. За змістом відомостей про розмір заробітної плати, її було нараховано за два робочі дні - 29.09.2025-30.09.2025. Зазначається про порушення строків виплати заробітної плати, за що було притягнуто до адміністративної відповідальності головного бухгалтера апарату Калуської РДА та видано відповідний припис (а.с. 55-58).
15.10.2025 ОСОБА_1 звернулася до керівника апарату районної державної адміністрації Вібли Наталії із запитом про надання інформації про кількість днів основної та додаткової щорічної відпустки, які були використані у 2025 році та про залишок невикористаної відпустки у 2025 році (а.с. 59).
Службовою запискою від 27.10.2025 позивачку було проінформовано про те, що в період з 01.01.2025 по 27.10.2025 позивачкою було використано, серед іншого частину щорічної основної відпустки за робочий рік з 11.07.2024 по 10.07.2025 терміном 16 календарних днів з 01.09.2025 з виплатою грошової допомоги, яку було продовжено на 8 календарних днів з 19.09.2025 у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю під час відпустки у період з 09.09.2025 п о 16.09.2025 (а.с. 60).
За змістом табеля обліку робочого часу за період з 01.08.2025 по 31.08.2025, ОСОБА_1 працювала 01.08.2025, з 04.08.2025 по 08.08.2025, з 11.08.2025 по 15.08.2025. В період з 18.08.2025 по 31.08.2025 позивачка перебувала у відпустці (а.с. 120).
За змістом табеля обліку робочого часу за період з 01.09.2025 по 30.09.2025, ОСОБА_1 працювала з 29.09.2025 по 30.09.2025. В період з 01.09.2025 по 08.09.2025 та з 19.09.2025 по 26.09.2025 позивачка перебувала у відпустці. В період з 09.09.2025 по 18.09.2025 позивачка перебувала на листку непрацездатності (а.с. 121-122).
Відповідно до звіту про результати розрахунку показників статистики роботи користувачів, ОСОБА_1 01.09.2025 вчинено наступні дії в такій кількості: "Виконано наказів" - 2; "Відомості ПП: реєстрація порожніх" - 2; "Відомості ПП: створення" - 1; "ЕД: внесено підпис" - 4; "ЕД: створення" - 2; "Розпорядчі документи: створення" - 1. Всього - 12 (а.с. 19-20).
Відповідно до звіту про результати розрахунку показників статистики роботи користувачів, ОСОБА_1 02.09.2025 вчинено наступні дії в такій кількості: "Виконано наказів" - 6; "Відомості ПП: реєстрація порожніх" - 1. Всього - 7 (а.с. 21-22).
Відповідно до звіту про результати розрахунку показників статистики роботи користувачів, ОСОБА_1 03.09.2025 вчинено наступні дії в такій кількості: "Виконано наказів" - 4; "Відомості ПП: встановлення висновків" - 22; "Відомості ПП: реєстрація порожніх" - 1. Всього - 27 (а.с. 23-24).
Відповідно до звіту про результати розрахунку показників статистики роботи користувачів, ОСОБА_1 04.09.2025 вчинено наступні дії в такій кількості: "Виконано наказів" - 4; "Відомості ПП: встановлення висновків" - 3. Всього - 7 (а.с. 25-26).
Відповідно до звіту про результати розрахунку показників статистики роботи користувачів, ОСОБА_1 05.09.2025 вчинено наступні дії в такій кількості: "Виконано наказів" - 4; "Відомості ПП: створення" - 3; "ЕД: внесено підпис" - 8; "ЕД: створення" - 7; "Формування звітів" - 4. Всього - 26 (а.с. 27-28).
Відповідно до звіту про результати розрахунку показників статистики роботи користувачів, ОСОБА_1 08.09.2025 вчинено наступні дії в такій кількості: "Виконання пошукових запитів" - 2; "Виконано наказів" - 6; "Відомості ПП: встановлення висновків" - 8; "Відомості ПП: реєстрація порожніх" - 7; "Відомості ПП: створення" - 2. Всього - 25 (а.с. 29-30).
Відповідно до звіту про результати розрахунку показників статистики роботи користувачів, ОСОБА_1 09.09.2025 вчинено наступні дії в такій кількості: "Виконано наказів" - 3; "Відомості ПП: встановлення висновків" - 1; "Відомості ПП: створення" - 2. Всього - 6 (а.с. 31-32).
В період з 09.09.2025 по 12.09.2025 ОСОБА_1 була тимчасово непрацездатною внаслідок захворювання або травми, що не пов`язані з нещасним випадком на виробництві, що підтверджується копією тимчасового листка непрацездатності № 18647323-2034485402-1 (а.с. 127).
В період з 13.09.2025 по 18.09.2025 ОСОБА_1 була тимчасово непрацездатною внаслідок захворювання або травми, що не пов`язані з нещасним випадком на виробництві, що підтверджується копією тимчасового листка непрацездатності № 18647323-2034554934-1 (а.с. 128).
Відповідно до звіту про результати розрахунку показників статистики роботи користувачів, ОСОБА_1 19.09.2025 вчинено наступні дії в такій кількості: "Виборці, які вибули з УВК та ВЧ: опрацювання записів" - 2; "Виконано наказів" - 4; "Відомості ПП: встановлення висновків" - 76; "Відомості ПП: створення" - 1; "ЕД: внесено підпис" - 8; "ЕД: створення" - 4; "Запити до суб`єктів надання відомостей: створення" - 3; "Запити до суб`єктів надання відомостей: створення складу" - 5; "Формування звітів" - 8. Всього - 111 (а.с. 39-40).
Відповідно до звіту про результати розрахунку показників статистики роботи користувачів, ОСОБА_1 22.09.2025 вчинено наступні дії в такій кількості: "Виконано наказів" - 3; "Відомості ПП: встановлення висновків" - 29; "ЕД: внесено підпис" - 6; "ЕД: створення" - 3; "Опрацювання осіб з Указів щодо громадянства" - 3; "Формування звітів" - 3. Всього - 47 (а.с. 41-42).
Відповідно до звіту про результати розрахунку показників статистики роботи користувачів, ОСОБА_1 23.09.2025 вчинення позивачкою дій в системі не зафіксовано (а.с. 43-44).
Відповідно до звіту про результати розрахунку показників статистики роботи користувачів, ОСОБА_1 24.09.2025 вчинено наступні дії в такій кількості: "Виконано наказів" - 9; "Відомості ПП: встановлення висновків" - 16; "Довідник ПДВ: створено та опрацьовано змін" - 7. Всього - 32 (а.с. 45-46).
Відповідно до звіту про результати розрахунку показників статистики роботи користувачів, ОСОБА_1 25.09.2025 вчинення позивачкою дій в системі не зафіксовано (а.с. 47-48).
Відповідно до звіту про результати розрахунку показників статистики роботи користувачів, ОСОБА_1 26.09.2025 вчинено наступні дії в такій кількості: "Виконано наказів" - 6; "Відомості ПП: встановлення висновків" - 5; "Довідник ПДВ: створено та опрацьовано змін" - 1; "Довідник ПДВ: створено/змінено геометрії та маркери" - 1; "ЕД: внесено підпис" - 12; "ЕД: створення" - 6; "Формування звітів" - 6. Всього - 37 (а.с. 49-50).
Вважаючи дії відповідача щодо видачі оскаржуваних наказів протиправними, з метою скасування відповідних наказів та зарахування спірного періоду відпустки як невикористаної з перерахунком позивачці заробітної плати за спірний період, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд встановив таке.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.
Відповідно до статті 45 Конституції України, кожен, хто працює, має право на відпочинок. Це право забезпечується наданням днів щотижневого відпочинку, а також оплачуваної щорічної відпустки, встановленням скороченого робочого дня щодо окремих професій і виробництв, скороченої тривалості роботи у нічний час. Максимальна тривалість робочого часу, мінімальна тривалість відпочинку та оплачуваної щорічної відпустки, вихідні та святкові дні, а також інші умови здійснення цього права визначаються законом.
Правові засади і гарантії здійснення громадянами України права розпоряджатися своїми здібностями до продуктивної і творчої праці визначає Кодекс законів про працю України (надалі, також - КЗпП України).
За змістом частини 2 статті 2 КЗпП України, працівники мають право, серед іншого, на відпочинок відповідно до законів про обмеження робочого дня та робочого тижня і про щорічні оплачувані відпустки.
За змістом статті 74 КЗпП України, громадянам, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи, надаються щорічні (основна та додаткові) відпустки із збереженням на їх період місця роботи (посади) і заробітної плати.
Положеннями статті 75 КЗпП України передбачено, що щорічна основна відпустка надається працівникам тривалістю не менш як 24 календарних дні за відпрацьований робочий рік, який відлічується з дня укладення трудового договору. Для деяких категорій працівників законодавством України може бути передбачена інша тривалість щорічної основної відпустки. При цьому тривалість їх відпустки не може бути меншою за передбачену частиною першою цієї статті.
Правилом статті 78 КЗпП України визначено, що дні тимчасової непрацездатності працівника, засвідченої у встановленому порядку, а також відпустки у зв`язку з вагітністю та пологами до щорічних відпусток не включаються.
Порядок та умови надання щорічних відпусток та порядок відкликання з відпусток врегульовано статтею 79 КЗпП України.
За змістом частини 4 статті 79 КЗпП України, черговість надання відпусток визначається графіками, які затверджуються роботодавцем за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), і доводиться до відома всіх працівників. При складанні графіків ураховуються інтереси виробництва, особисті інтереси працівників та можливості їх відпочинку.
Відповідно до частини 5 статті 79 КЗпП України, конкретний період надання щорічних відпусток у межах, установлених графіком, узгоджується між працівником і роботодавцем, який зобов`язаний письмово повідомити працівника про дату початку відпустки не пізніш як за два тижні до встановленого графіком терміну.
Частиною 5 статті 79 КЗпП України передбачено, що поділ щорічної відпустки на частини будь-якої тривалості допускається на прохання працівника за умови, що основна безперервна її частина становитиме не менше 14 календарних днів.
Положенням частини 8 статті 79 КЗпП України передбачено, що відкликання з щорічної відпустки допускається за згодою працівника лише для відвернення стихійного лиха, виробничої аварії або негайного усунення їх наслідків, для відвернення нещасних випадків, простою, загибелі або псування майна підприємства, установи, організації з додержанням вимог частини шостої цієї статті та в інших випадках, передбачених законодавством. У разі відкликання працівника з відпустки його працю оплачують з урахуванням тієї суми, що була нарахована на оплату невикористаної частини відпустки.
Порядок перенесення щорічної основної відпустки врегульовано статтею 80 КЗпП України.
Відповідно до положень цієї статті, щорічна відпустка на вимогу працівника повинна бути перенесена на інший період у разі: 1) порушення роботодавцем терміну письмового повідомлення працівника про час надання відпустки (частина п`ята статті 79 цього Кодексу); 2) несвоєчасної виплати роботодавцем заробітної плати працівнику за час щорічної відпустки (частина третя статті 115 цього Кодексу). Щорічна відпустка повинна бути перенесена на інший період або продовжена у разі: 1) тимчасової непрацездатності працівника, засвідченої у встановленому порядку; 2) виконання працівником державних або громадських обов`язків, якщо згідно із законодавством він підлягає звільненню на цей час від основної роботи із збереженням заробітної плати; 3) настання строку відпустки у зв`язку з вагітністю та пологами; 4) збігу щорічної відпустки з відпусткою у зв`язку з навчанням; 5) встановлення згідно із Законом України "Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей" факту позбавлення працівника особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України. Щорічна відпустка за ініціативою роботодавця, як виняток, може бути перенесена на інший період тільки за письмовою згодою працівника та за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) у разі, коли надання щорічної відпустки в раніше обумовлений період може несприятливо відбитися на нормальному ході роботи підприємства, установи, організації, та за умови, що частина відпустки тривалістю не менше 24 календарних днів буде використана в поточному робочому році. У разі перенесення щорічної відпустки новий термін її надання встановлюється за згодою між працівником і роботодавцем. Якщо причини, що зумовили перенесення відпустки на інший період, настали під час її використання, то невикористана частина щорічної відпустки надається після закінчення дії причин, які її перервали, або за згодою сторін переноситься на інший період з додержанням вимог статті 12 Закону України "Про відпустки".
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначає Закон України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 (надалі, також - Закон № 889-VIII)
Відповідно до статті 57 Закону № 889-VIII, державним службовцям надається щорічна основна оплачувана відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законом не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою грошової допомоги.
Відповідно до частини 1 статті 59 Закону № 889-VIII, щорічні відпустки надаються державним службовцям у порядку та на умовах, визначених законодавством про працю.
Державні гарантії права на відпустки працівників, визначає умови, тривалість і порядок надання їх працівникам для відновлення працездатності, зміцнення здоров`я, а також для виховання дітей, задоволення власних життєво важливих потреб та інтересів, всебічного розвитку особи визначає Закон України "Про відпустки" № 504/96-ВР від 15.11.1996 (надалі, також - Закон № 504/96-ВР).
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону № 504/96-ВР, право на відпустки мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи (далі - підприємство).
За змістом статті 4 Закону № 504/96-ВР, установлюються такі види відпусток: 1) щорічні відпустки: основна відпустка (стаття 6 цього Закону); додаткова відпустка за роботу із шкідливими та важкими умовами праці (стаття 7 цього Закону); додаткова відпустка за особливий характер праці (стаття 8 цього Закону); інші додаткові відпустки, передбачені законодавством; 2) додаткові відпустки у зв`язку з навчанням (статті 13, 14 і 15 цього Закону); 3) творча відпустка (стаття 16 цього Закону); 3-1) відпустка для підготовки та участі в змаганнях (стаття 16-1 цього Закону); 4) соціальні відпустки: відпустка у зв`язку з вагітністю та пологами (стаття 17 цього Закону); відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (стаття 18 цього Закону); відпустка у зв`язку з усиновленням дитини (стаття 18-1 цього Закону); додаткова відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи (стаття 19 цього Закону); відпустка при народженні дитини (стаття 19-1 цього Закону); 5) відпустки без збереження заробітної плати (статті 25, 26 цього Закону).
Відносини щодо надання щорічної основної відпустки та її тривалість визначаються статтею 6 Закону № 504/96-ВР.
Відповідно до частини 1 цієї статті, щорічна основна відпустка надається працівникам тривалістю не менш як 24 календарних дні за відпрацьований робочий рік, який відлічується з дня укладення трудового договору.
За змістом частини 10 статті 6 Закону № 504/96-ВР, положення цієї статті щодо тривалості щорічної основної відпустки не поширюються на працівників, тривалість відпустки яким установлюється іншими актами законодавства, проте тривалість їх відпустки не може бути меншою за передбачену частинами першою, сьомою і восьмою цієї статті.
Частиною 10 статті 10 Закону № 504/96-ВР, черговість надання відпусток визначається графіками, які затверджуються власником або уповноваженим ним органом за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом, і доводиться до відома всіх працівників. При складанні графіків ураховуються інтереси виробництва, особисті інтереси працівників та можливості для їх відпочинку.
Відповідно до частини 11 статті 10 Закону № 504/96-ВР, конкретний період надання щорічних відпусток у межах, установлених графіком, узгоджується між працівником і власником або уповноваженим ним органом, який зобов`язаний письмово повідомити працівника про дату початку відпустки не пізніш як за два тижні до встановленого графіком терміну.
Порядок перенесення щорічної основної відпустки врегульовано статтею 11 Закону № 504/96-ВР.
Відповідно до частини 1 статті 11 Закону № 504/96-ВР, щорічна відпустка на вимогу працівника повинна бути перенесена на інший період у разі: 1) порушення власником або уповноваженим ним органом терміну письмового повідомлення працівника про час надання відпустки (частина десята статті 10 цього Закону); 2) несвоєчасної виплати власником або уповноваженим ним органом заробітної плати працівнику за час щорічної відпустки (частина перша статті 21 цього Закону).
За змістом частини 2 статті 11 Закону № 504/96-ВР, щорічна відпустка повинна бути перенесена на інший період або продовжена в разі: 1) тимчасової непрацездатності працівника, засвідченої у встановленому порядку; 2) виконання працівником державних або громадських обов`язків, якщо згідно з законодавством він підлягає звільненню на цей час від основної роботи із збереженням заробітної плати; 3) настання строку відпустки у зв`язку з вагітністю та пологами; 4) збігу щорічної відпустки з відпусткою у зв`язку з навчанням; 5) встановлення згідно із Законом України "Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей" факту позбавлення працівника особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України.
Положенням частини 3 статті 11 Закону № 504/96-ВР визначено, що щорічна відпустка за ініціативою власника або уповноваженого ним органу, як виняток, може бути перенесена на інший період тільки за письмовою згодою працівника та за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) або іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом у разі, коли надання щорічної відпустки в раніше обумовлений період може несприятливо відбитися на нормальному ході роботи підприємства, та за умови, що частина відпустки тривалістю не менше 24 календарних днів буде використана в поточному робочому році.
Частиною 4 статті 11 Закону № 504/96-ВР закріплено, що у разі перенесення щорічної відпустки новий термін її надання встановлюється за згодою між працівником і власником або уповноваженим ним органом. Якщо причини, що зумовили перенесення відпустки на інший період, настали під час її використання, то невикористана частина щорічної відпустки надається після закінчення дії причин, які її перервали, або за згодою сторін переноситься на інший період з додержанням вимог статті 12 цього Закону.
Єдині вимоги щодо створення управлінських документів і роботи зі службовими документами, а також порядок їх архівного зберігання в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності визначені Правилами організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженими Наказом Міністерства юстиції України № 1000/5 від 18.05.2015 (надалі, також - Правила № 1000/5).
За змістом пункту 2 глави 10 розділу ІІ Правил № 1000/5, розпорядчі документи (накази, розпорядження) з кадрових питань (особового складу) також можуть бути складені на підставі міжгалузевих типових уніфікованих форм, затверджених в установленому порядку.
Відповідно до пункту 7 глави 10 розділу ІІ Правил № 1000/5, у розпорядчих документах з кадрових питань (особового складу) розпорядча частина починається, як правило, з дієслова у формі інфінітива: "ПРИЙНЯТИ", "ПРИЗНАЧИТИ", "ПЕРЕВЕСТИ", "ЗВІЛЬНИТИ", "ВІДРЯДИТИ", "НАДАТИ", "ОГОЛОСИТИ" тощо. Далі зазначаються великими літерами прізвище працівника, на якого поширюється дія розпорядчого документа, і малими - його ім`я та по батькові.
Формулювання пунктів повинні бути чіткими, конкретними, відповідати нормам Кодексу законів про працю України (КЗпП) або іншим правовим актам.
У разі призначення або звільнення працівника зазначаються повна дата (число, місяць, рік) фактичного виходу працівника на роботу (припинення трудових відносин), розміри його посадового окладу відповідно до штатного розпису, надбавок та доплат.
У кожному пункті розпорядчого документа з кадрових питань (особового складу) зазначається підстава щодо його видання (заява працівника, контракт, доповідна записка, рішення атестаційної комісії тощо).
Розпорядчі документи з кадрових питань (особового складу) оформлюють у вигляді індивідуальних (стосуються одного працівника) і зведених (стосуються кількох працівників).
Відповідно до пункту 11 глави 10 розділу ІІ Правил № 1000/5, з розпорядчим документом з кадрових питань (особового складу) обов`язково ознайомлюють згаданих у ньому осіб, які на першому примірнику документа чи на спеціальному бланку проставляють свої підписи із зазначенням дати ознайомлення.
Порядок проходження електронного документа з моменту його створення або одержання і до моменту відправлення або передавання до архівного підрозділу установи, загальні засади функціонування та використання системи електронної взаємодії органів виконавчої влади та оперативний інформаційний обмін з використанням службової електронної пошти визначає Типова інструкція з документування управлінської інформації в електронній формі та організації роботи з електронними документами в діловодстві, електронного міжвідомчого обміну, затверджена постановою Кабінету Міністрів України № 55 від 17.01.2018 (надалі, також - Типова інструкція № 55).
Пунктом 80 розділу ІІ Типової інструкції № 55 передбачено, що накази (розпорядження) видаються як рішення організаційно-розпорядчого чи нормативно-правового характеру. За змістом управлінської дії накази видаються з основної діяльності установи, з кадрових питань (особового складу) або адміністративно-господарських питань.
Відповідно до пункту 97 розділу ІІ Типової інструкції № 55, накази (розпорядження) з кадрових питань (особового складу) оформлюються у вигляді індивідуальних і зведених наказів (розпоряджень). В індивідуальних наказах (розпорядженнях) міститься інформація про одного працівника, у зведених - про кількох незалежно від того, які управлінські рішення щодо них приймаються (прийняття на роботу, призначення на посаду, переведення на іншу посаду (роботу), звільнення тощо).
Положенням пункту 98 розділу ІІ Типової інструкції № 55 визначено, що зміст індивідуального наказу (розпорядження) з кадрових питань (особового складу) стисло викладається в заголовку, який починається з прийменника "Про" і складається за допомогою віддієслівного іменника, наприклад: "Про призначення...", "Про прийняття...". У зведених наказах (розпорядженнях) може застосовуватися узагальнений заголовок, наприклад: "Про кадрові питання", "Про особовий склад".
За змістом пункту 99 розділу ІІ Типової інструкції № 55, у тексті наказів (розпоряджень) з кадрових питань (особового складу), як правило, констатуюча частина (преамбула) не зазначається, крім випадків призначення на посаду або звільнення з посади керівних працівників органом вищого рівня або за іншою процедурою. У такому разі в констатуючій частині (преамбулі) наводиться посилання на відповідний нормативно-правовий акт органу вищого рівня у такій послідовності: вид акта, установа - автор, дата, номер, повна назва.
Пунктом 100 розділу ІІ Типової інструкції № 55 визначено, що розпорядча частина наказу (розпорядження) з кадрових питань (особового складу) починається, як правило, з дієслова у формі інфінітиву "ПРИЙНЯТИ", "ПРИЗНАЧИТИ", "ПЕРЕВЕСТИ", "ЗВІЛЬНИТИ", "ВІДРЯДИТИ", "НАДАТИ", "ОГОЛОСИТИ" тощо. Далі зазначаються великими літерами прізвище працівника, на якого поширюється дія наказу (розпорядження), і малими - його власне ім`я, по батькові (за наявності) та текст наказу. У кожному пункті наказу (розпорядження) з кадрових питань зазначається підстава для його видання. Під час ознайомлення з наказом (розпорядженням) згаданими у ньому особами на першому примірнику наказу чи на спеціальному бланку проставляються підписи із зазначенням дати ознайомлення. У наказі (розпорядженні) про призначення або звільнення працівника зазначається повна дата (число, місяць, рік) фактичного виходу працівника на роботу (припинення трудових відносин), розміри його посадового окладу відповідно до штатного розпису, надбавок та доплат.
Системний аналіз вищенаведених норм законодавства дає підстави для висновку про те, що з наказами, що стосуються кадрових питань обов`язково ознайомлюється особа, якої стосується такий наказ.
Повертаючись до матеріалів справи, суд звертає увагу на наступне.
За змістом графіка відпусток працівників апарату районної державної адміністрації та структурних підрозділів районної державної адміністрації без статусу юридичної особи публічного права на 2025 рік, період надання відпустки ОСОБА_1 - липень-серпень (запис № 17).
13.08.2025 ОСОБА_1 звернулася до керівника апарату районної державної адміністрації Вібли Наталії із заявою про надання їй основної щорічної відпустки за робочий рік 11.07.2024 по 10.07.2025 терміном 14 календарних днів з 18.08.2025.
Наказом Калуської районної державної адміністрації № 117-В від 13.08.2025, начальнику відділу ведення Державного реєстру виборців апарату районної державної адміністрації ОСОБА_1 надано частину основної щорічної відпустки за робочий рік 11.07.2024 по 10.07.2025 терміном 14 календарних днів з 18.08.2025.
Даний наказ було надіслано на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_2 з електронної пошти ІНФОРМАЦІЯ_3 13.08.2025 о 16:23.
15.08.2025 ОСОБА_1 звернулася до керівника апарату районної державної адміністрації Вібли Наталії із заявою про надання їй основної щорічної відпустки за робочий рік 11.07.2024 по 10.07.2025 терміном 16 календарних днів з 01.09.2025.
Наказом Калуської районної державної адміністрації № 119-В від 15.08.2025, начальнику відділу ведення Державного реєстру виборців апарату районної державної адміністрації ОСОБА_1 надано частину основної щорічної відпустки за робочий рік 11.07.2024 по 10.07.2025 терміном 16 календарних днів з 01.09.2025.
Відповідно до змісту протоколу № 1 від 29.08.2025, до відома в.о. начальника відділу ведення Державного реєстру виборців апарату районної державної адміністрації Максимця В. та працівників відділу доведено, в т.ч. наказ № 119-В від 15.08.2025 "Про надання відпустки ОСОБА_1 " шляхом сканування та надсилання на офіційну електронну пошту відділу ведення Державного реєстру виборців апарату районної державної адміністрації.
Наказ № 119-В від 15.08.2025 було надіслано на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_2 з електронної пошти ІНФОРМАЦІЯ_3 29.08.2025 о 16:08.
В контексті даних обставин, суд звертає увагу на те, що позивачка з 18.08.2025 перебувала у щорічній основній відпустці, та була відсутня на робочому місці. Відпустка позивачки за наказом № 117-В тривала до 31.08.2025 включно.
Останнім робочим днем позивачки до початку її відпустки 18.08.2025 було 15.08.2025 (п`ятниця), тобто день написання нею заяви про надання їй іншої частини щорічної основної відпустки тривалістю 16 календарних днів.
Суд зауважує, що в матеріалах справи відсутні докази ознайомлення позивачки із наказом про надання їй відпустки № 119-В від 15.08.2025. Обґрунтованих пояснень причин неознайомлення позивачки із згаданим наказом 15.08.2025 та доказів неможливості своєчасного ознайомлення із таким 15.08.2025, тобто в останній робочий день позивачки перед початком щорічної основної відпустки, матеріали справи не містять.
Щодо доводів відповідача про надсилання відповідного наказу на електронну пошту відділу та наявність протоколу про доведення змісту даного наказу посадовим особам відділу, то суд вважає такі доводи необґрунтованими, оскільки 29.08.2025 ОСОБА_1 перебувала у щорічній основній відпустці та була відсутня на робочому місці, у зв`язку з чим, ознайомлення позивачки із змістом такого наказу не могло відбутися цього дня. Доказів наявності у ОСОБА_1 доступу до електронної пошти відділу поза робочим місцем позивачки матеріали справи не містять.
Стосовно доводів відповідача про здійснення ним телефонних дзвінків на мобільний телефон позивачки, то стосовно даних аргументів суд зважає на наступне.
Особливості проходження державної служби, служби в органах місцевого самоврядування, особливості трудових відносин працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої належності, представництв іноземних суб`єктів господарської діяльності в Україні, а також осіб, які працюють за трудовим договором, укладеним з фізичними особами (далі - працівники), у період дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану" визначає Закон України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану № 2136-ІХ від 15.03.2022 (надалі, також - Закон № 2136-ІХ).
Відповідно до частини 2 статті 7 Закону № 2136-ІХ, у період дії воєнного стану сторони трудового договору можуть домовитися про альтернативні способи створення, пересилання і зберігання наказів (розпоряджень) роботодавця, повідомлень та інших документів з питань трудових відносин та про будь-який інший доступний спосіб електронної комунікації, який обрано за згодою між роботодавцем та працівником.
За змістом частини 3 статті 7 Закону № 2136-ІХ, кожна із сторін трудового договору зобов`язана постійно (у тому числі під час призупинення дії трудового договору) забезпечувати можливість комунікації з нею та невідкладно (у строк не більше 10 календарних днів) інформувати іншу сторону трудового договору про зміну своїх контактних даних, зокрема адреси місцезнаходження (місця проживання), адреси електронної пошти (за наявності), номерів телефону тощо. Виконання цього обов`язку забезпечується: роботодавцем - шляхом внесення відповідних змін до відомостей про нього, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; роботодавцем - фізичною особою, яка не є підприємцем, - шляхом надсилання інформації на адресу місцезнаходження (місця проживання), адресу електронної пошти та/або за номером телефону працівника; працівником - шляхом надсилання інформації на адресу місцезнаходження роботодавця або адресу електронної пошти роботодавця, зазначені в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. У разі відсутності у працівника можливості надіслати інформацію засобами поштового зв`язку та/або технічними засобами електронних комунікацій роботодавець може бути повідомлений з використанням засобів телефонного зв`язку шляхом надсилання текстового повідомлення на офіційний номер телефону роботодавця.
Виходячи із матеріалів справи, погодження способів електронної комунікації між сторонами відбулося 19.09.2025 після подання позивачкою відповідної заяви. В той час, як наказ № 119-В від 15.08.2025 було прийнято відповідачем 15.08.2025, тобто до погодження між сторонами порядку електронної комунікації.
Суд критично ставиться до аргументів відповідача про способи повідомити позивачку про наявність наказу про надання їй відпустки з 01.09.2025 шляхом повідомлення з використанням телефонного дзвінка, оскільки положення Типової інструкції № 55 та Інструкції № 1000/5 передбачають необхідність ознайомлення відповідної особи під підпис. Крім того, відповідачем не надано жодних доказів того, що шляхом телефонного дзвінка позивачку планували повідомити саме про наявність наказу про відпустку. Жодних належних доказів такого факту суду не надано.
Таким чином, матеріалами справи підтверджується, що позивачка із відповідним наказом не була ознайомлена до дати початку її відпустки, у зв`язку з чим обов`язку виконувати наказ № 119-В від 15.08.2025 у позивачки не виникло.
Суд зауважує, що працівник зобов`язаний виконувати лише ті накази власника або уповноваженого ним органу, з якими працівник ознайомлений.
Оскільки до відома позивачки наказ про надання їй відпустки не було доведено, вона обґрунтовано приступила до виконання посадових обов`язків начальника відділу ведення Державного реєстру виборців.
В цьому аспекті варто звернути увагу на наступне.
Правові та організаційні засади створення і ведення єдиного Державного реєстру виборців в Україні визначає Закон України "Про державний реєстр виборців" № 698-V від 22.02.2007 (надалі, також - Закон № 698-V).
Відповідно до частини 1 статті 14 Закону № 698-V, до органів Державного реєстру виборців (далі - органи Реєстру) належать: 1) розпорядник Державного реєстру виборців (далі - розпорядник Реєстру); 2) органи ведення Державного реєстру виборців (далі - органи ведення Реєстру); 3) регіональні органи адміністрування Державного реєстру виборців (далі - регіональні органи адміністрування Реєстру).
Пунктом 6 частини 2 статті 14 Закону № 698-V визначено, що розпорядник Реєстру надає доступ до бази даних Реєстру та встановлює порядок такого доступу відповідно до цього Закону.
За змістом частини 9 статті 14 Закону № 698-V, повноваження регіональних органів адміністрування Реєстру здійснюють регіональні представництва Центральної виборчої комісії, утворені відповідно до Закону України "Про Центральну виборчу комісію".
За змістом пункту 1 Положення про відділ ведення Державного реєстру виборців апарату районної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням районної державної адміністрації - районної військової адміністрації № 2 від 04.01.2024, до прийняття Центральною виборчою комісією рішення про початок роботи її регіональних та територіальних представництв органом (відділом) ведення Державного реєстру виборців у Калуському районі є відділ ведення Державного реєстру виборців апарату Калуської районної державної адміністрації.
Частиною 7 статті 14 Закону № 698-V визначено, що органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру в порядку, встановленому цим Законом та розпорядником Реєстру.
Відповідно до частини 1 статті 15 Закону № 698-V, орган ведення Реєстру має доступ до персональних даних Реєстру в обсязі та порядку, що встановлені розпорядником Реєстру.
Нормою частини 2 статті 15 Закону № 698-V визначено, що внесення до бази даних Реєстру нових записів, внесення змін до бази даних Реєстру, знищення записів бази даних Реєстру на підставах та в порядку, встановлених цим Законом, і згідно з прийнятими відповідно до цього Закону рішеннями розпорядника Реєстру здійснюються в режимі реального часу органом ведення Реєстру. Внесення змін щодо виборчої адреси виборця здійснюється в порядку, встановленому розпорядником Реєстру відповідно до цього Закону.
Правилом частини 3 статті 15 Закону № 698-V передбачено, що програмні та інші засоби доступу надаються розпорядником Реєстру працівникам органу ведення Реєстру.
Перелік можливих дій щодо ведення Реєстру визначений статтею 16 Закону № 698-V, за змістом якої, ведення Реєстру включає організаційно-правову підготовку та виконання в режимі записування таких дій: 1) внесення запису про виборця до бази даних Реєстру; 2) внесення змін до персональних даних Реєстру; 3) знищення запису Реєстру. Організаційно-правова підготовка і виконання дій, зазначених у частині першій цієї статті, здійснюються відповідним органом ведення Реєстру на підставах та у спосіб, встановлені цим Законом та рішеннями розпорядника Реєстру, прийнятими відповідно до цього Закону, з використанням візуального та автоматизованого контролю за повнотою та коректністю персональних даних Реєстру. Орган ведення Реєстру веде облік усіх дій щодо зміни бази даних Реєстру в порядку та за формою, що встановлені розпорядником Реєстру. У разі неможливості виконання органом ведення Реєстру дій щодо ведення Реєстру актуалізація бази даних Реєстру стосовно записів про виборців, виборча адреса яких відноситься до території, на яку поширюються повноваження цього органу, здійснюється в порядку, встановленому розпорядником Реєстру.
Порядок доступу до Державного реєстру виборців затверджено постановою Центральної виборчої комісії № 74 від 24.11.2023 (надалі, також - Порядок № 74).
Відповідно до пункту 1.3 розділу 1 Порядку № 74, працівники органів ведення Реєстру мають доступ до всіх записів Реєстру стосовно виборців у режимі читання, а також у режимі записування щодо персональних даних виборців, виборча адреса яких визначена відповідно до статті 8 Закону, знаходиться в межах території, на яку поширюються повноваження цих органів.
За змістом пункту 1.7 розділу 1 Порядку № 74, доступ до бази даних Реєстру надається працівникам органів ведення Реєстру, регіональних органів адміністрування Реєстру, членам Комісії, працівникам Секретаріату Комісії та працівникам державних органів, які мають право доступу до Реєстру, за наявності доступу до Системи. Особи, яким надається доступ до Системи, є користувачами Системи.
Правилом пункту 1.8 розділу 1 Порядку № 74 передбачено, що доступ до бази даних Реєстру надається після автентифікації, що здійснюється з використанням кваліфікованих електронних довірчих послуг.
Відповідно до пункту 2.1 розділу 2 Порядку № 74, доступ користувача Системи до Системи забезпечується шляхом використання таких засобів електронної ідентифікації: індивідуального системного імені (логіна) користувача Системи; індивідуального системного пароля користувача Системи; програмно-апаратного засобу ідентифікації (далі - ПАЗІ) користувача Системи, який є засобом кваліфікованого електронного підпису (далі - КЕП); індивідуального пароля доступу до ПАЗІ (ПІН-коду) користувача Системи. ПАЗІ призначено для зберігання: особистого ключа КЕП для доступу до бази даних Реєстру; особистого ключа електронного підпису для автентифікації в Системі.
Положенням пункту 3.1 розділу 3 Порядку № 74 передбачено, що доступ користувача Системи до бази даних Реєстру забезпечується шляхом авторизації з використанням КЕП відповідно до законодавства у сфері електронних довірчих послуг. Службою розпорядника Державного реєстру виборців Секретаріату Комісії (далі - Служба) засобами Системи забезпечується облік осіб, яким надається доступ до Системи та доступ до бази даних Реєстру, а також здійснення їх перевірки на виконання вимог цього Порядку.
За змістом пункту 3.8 розділу 3 Порядку № 74, у разі тимчасової відсутності користувача Системи (відпустка, відрядження, хвороба тощо) відомості про це вносяться до його картки користувача Системи та його доступ до бази даних Реєстру тимчасово (на час його відсутності) блокується Службою.
Аналіз наведених норм законодавства дає підстави для висновку, що у випадку тимчасової неможливості відповідної посадової особи органу ведення Реєстру виконувати свої посадові обов`язки, в т.ч. у зв`язку з перебуванням такої особи у відпустці, доступ до Реєстру такої особи блокується.
Листом Центральної виборчої комісії № 21-28-2654 від 19.09.2025 голову Калуської районної державної адміністрації - начальника районної військової адміністрації Івано-Франківської області проінформовано про те, що в період з 01.09.2025 по 09.09.2025 відомості про надання відпустки начальнику ведення Державного реєстру виборців апарату Калуської районної державної адміністрації ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії не надходили, а дані про її відпустку до картки користувача Системи не вносилися, у зв`язку з чим її доступ до бази даних реєстру заблоковано не було.
Виходячи із наведеного, суд робить висновок про те, що відповідачем порушено порядок видачі відповідного наказу, ознайомлення із ним та направлення його відповідним суб`єктам. Такі дії відповідача призвели до того, що про такий наказ було відомо тільки відповідачу. Доказів протилежного матеріали справи не містять.
У зв`язку з вищенаведеним, оскільки матеріалами справи підтверджується недотримання відповідачем низки вимог щодо видачі та доведення до відома відповідного наказу, суд робить висновок про те, що наказ Калуської районної державної адміністрації № 119-В від 15.08.2025 "Про надання відпустки ОСОБА_1 " підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
Щодо аргументів сторін про правомірність чи неправомірність дій відповідача щодо продовження позивачці строку дії її щорічної відпустки, то суд звертає увагу на те, що наказ про продовження відпустки є взаємопов`язаним із наказом про надання такої відпустки.
Наказ про продовження позивачці строку дії основної відпустки № 141-В від 19.09.2025 було доведено до відома позивачки належним чином, що підтверджується матеріалами справи. Основне заперечення щодо дії такого наказу стосується того, що позивачка не перебувала у щорічній основній відпустці, у зв`язку з чим відповідач не міг продовжувати дію відпустки, яка не розпочалася.
Як встановлено судом вище, матеріали справи не містять жодних належних доказів доведення до відома позивачки наявності наказу про надання відпустки позивачці з 01.09.2025.
Оскільки наказ про продовження відпустки є похідним від наказу про надання відпустки, та беручи до уваги те, що наказ про надання відпустки ОСОБА_1 визнано судом протиправним та скасовано, то вимоги позивачки, що стосуються визнання протиправним та скасування наказу Калуської районної державної адміністрації № 141-В від 19.09.2025 "Про продовження відпустки ОСОБА_1 " підлягають задоволенню як похідні.
Щодо позовних вимог про зобов`язання відповідача зарахувати щорічну основну відпустку тривалістю 16 календарних днів як невикористану та зобов`язання відповідача здійснити перерахунок заробітної плати за фактично відпрацьований час, суд звертає увагу на наступне.
За змістом табеля обліку робочого часу за період з 01.09.2025 по 30.09.2025, ОСОБА_1 працювала з 29.09.2025 по 30.09.2025. В період з 01.09.2025 по 08.09.2025 та з 19.09.2025 по 26.09.2025 позивачка перебувала у відпустці. В період з 09.09.2025 по 18.09.2025 позивачка перебувала на листку непрацездатності.
Відповідно до звіту про результати розрахунку показників статистики роботи користувачів, ОСОБА_1 01.09.2025 вчинено наступні дії в такій кількості: "Виконано наказів" - 2; "Відомості ПП: реєстрація порожніх" - 2; "Відомості ПП: створення" - 1; "ЕД: внесено підпис" - 4; "ЕД: створення" - 2; "Розпорядчі документи: створення" - 1. Всього - 12.
Відповідно до звіту про результати розрахунку показників статистики роботи користувачів, ОСОБА_1 02.09.2025 вчинено наступні дії в такій кількості: "Виконано наказів" - 6; "Відомості ПП: реєстрація порожніх" - 1. Всього - 7.
Відповідно до звіту про результати розрахунку показників статистики роботи користувачів, ОСОБА_1 03.09.2025 вчинено наступні дії в такій кількості: "Виконано наказів" - 4; "Відомості ПП: встановлення висновків" - 22; "Відомості ПП: реєстрація порожніх" - 1. Всього - 27.
Відповідно до звіту про результати розрахунку показників статистики роботи користувачів, ОСОБА_1 04.09.2025 вчинено наступні дії в такій кількості: "Виконано наказів" - 4; "Відомості ПП: встановлення висновків" - 3. Всього - 7.
Відповідно до звіту про результати розрахунку показників статистики роботи користувачів, ОСОБА_1 05.09.2025 вчинено наступні дії в такій кількості: "Виконано наказів" - 4; "Відомості ПП: створення" - 3; "ЕД: внесено підпис" - 8; "ЕД: створення" - 7; "Формування звітів" - 4. Всього - 26.
Відповідно до звіту про результати розрахунку показників статистики роботи користувачів, ОСОБА_1 08.09.2025 вчинено наступні дії в такій кількості: "Виконання пошукових запитів" - 2; "Виконано наказів" - 6; "Відомості ПП: встановлення висновків" - 8; "Відомості ПП: реєстрація порожніх" - 7; "Відомості ПП: створення" - 2. Всього - 25.
Відповідно до звіту про результати розрахунку показників статистики роботи користувачів, ОСОБА_1 09.09.2025 вчинено наступні дії в такій кількості: "Виконано наказів" - 3; "Відомості ПП: встановлення висновків" - 1; "Відомості ПП: створення" - 2. Всього - 6.
В період з 09.09.2025 по 12.09.2025 ОСОБА_1 була тимчасово непрацездатною внаслідок захворювання або травми, що не пов`язані з нещасним випадком на виробництві, що підтверджується копією тимчасового листка непрацездатності № 18647323-2034485402-1.
В період з 13.09.2025 по 18.09.2025 ОСОБА_1 була тимчасово непрацездатною внаслідок захворювання або травми, що не пов`язані з нещасним випадком на виробництві, що підтверджується копією тимчасового листка непрацездатності № 18647323-2034554934-1.
Відповідно до звіту про результати розрахунку показників статистики роботи користувачів, ОСОБА_1 19.09.2025 вчинено наступні дії в такій кількості: "Виборці, які вибули з УВК та ВЧ: опрацювання записів" - 2; "Виконано наказів" - 4; "Відомості ПП: встановлення висновків" - 76; "Відомості ПП: створення" - 1; "ЕД: внесено підпис" - 8; "ЕД: створення" - 4; "Запити до суб`єктів надання відомостей: створення" - 3; "Запити до суб`єктів надання відомостей: створення складу" - 5; "Формування звітів" - 8. Всього - 111.
Відповідно до звіту про результати розрахунку показників статистики роботи користувачів, ОСОБА_1 22.09.2025 вчинено наступні дії в такій кількості: "Виконано наказів" - 3; "Відомості ПП: встановлення висновків" - 29; "ЕД: внесено підпис" - 6; "ЕД: створення" - 3; "Опрацювання осіб з Указів щодо громадянства" - 3; "Формування звітів" - 3. Всього - 47.
Відповідно до звіту про результати розрахунку показників статистики роботи користувачів, ОСОБА_1 23.09.2025 вчинення позивачкою дій в системі не зафіксовано.
Відповідно до звіту про результати розрахунку показників статистики роботи користувачів, ОСОБА_1 24.09.2025 вчинено наступні дії в такій кількості: "Виконано наказів" - 9; "Відомості ПП: встановлення висновків" - 16; "Довідник ПДВ: створено та опрацьовано змін" - 7. Всього - 32.
Відповідно до звіту про результати розрахунку показників статистики роботи користувачів, ОСОБА_1 25.09.2025 вчинення позивачкою дій в системі не зафіксовано.
Відповідно до звіту про результати розрахунку показників статистики роботи користувачів, ОСОБА_1 26.09.2025 вчинено наступні дії в такій кількості: "Виконано наказів" - 6; "Відомості ПП: встановлення висновків" - 5; "Довідник ПДВ: створено та опрацьовано змін" - 1; "Довідник ПДВ: створено/змінено геометрії та маркери" - 1; "ЕД: внесено підпис" - 12; "ЕД: створення" - 6; "Формування звітів" - 6. Всього - 37.
Суд звертає відповідача, що між ним та позивачкою фактично існували інші правовідносини ніж відображені ним у розпорядчих документах та табелі обліку робочого часу.
З огляду на те, що судом визнано порушення відповідачем процедури надання відпустки та з огляду на фактичне виконання позивачкою посадових обов`язків, то суд вважає протиправними дії відповідача щодо зарахування щорічної основної відпустки позивачки тривалістю 16 календарних днів як використаної та відображення в табелі обліку робочого часу перебування позивачки у відпустці.
Позивачкою з даного приводу заявлено наступну позовну вимогу:
"- зобов`язати Калуську районну державну адміністрацію зарахувати відпустку з 01.09.2025 року по 16.09.2025 року як невикористану та здійснити перерахунок ОСОБА_1 заробітної плати за фактично відпрацьований робочий час за період дії наказів про відпустки з 01.09.2025 року по 27.09.2025 року.".
Суд звертає увагу позивачки, що у табелі обліку робочого часу відповідачем відображено період тимчасової непрацездатності позивачки з 10.09.2025 по 18.09.2025, у зв`язку з чим дана позовна вимога в даній частині задоволенню не підлягає як необґрунтована.
Щодо 09.09.2025, то суд бере до уваги те, що період тимчасової непрацездатності позивачки розпочався 09.09.2025. Однак, іншими матеріалами справи підтверджується виконання позивачкою своїх посадових обов`язків 09.09.2025, у зв`язку з чим суд вважає за необхідне включити дану дату в період, за який позивачці має бути нарахована заробітна плата (за час фактичного виконання посадових обов`язків).
З огляду на наведене, дана позовна вимога підлягає задоволенню шляхом зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату заробітної плати ОСОБА_1 за період з 01.09.2025 по 09.09.2025 та з 19.09.2025 по 27.09.2025 за фактично відпрацьований позивачкою час з врахуванням виплачених позивачці коштів, які були нараховані та виплачені у зв`язку з наданням відпустки позивачці.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.
Слід зазначити, що частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Закон України "Про судоустрій і статус суддів" встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.
Відповідно до статей 1 та 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Так, згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10.02.2010, заява № 4909/04, відповідно до пункту 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 09.12.1994, серія A, №303-A, пункт 29).
Крім того, згідно пункту 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до частини 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд робить висновок про часткове обґрунтування заявлених позовних вимог, тому позов підлягає задоволенню частково.
Суд вказує, що задовольняючи позовні вимоги, суд користується повноваженнями, передбаченими частиною другою статті 9, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: самостійно визначає формулювання резолютивної частини рішення суду, з метою її більш ефективного виконання та надання повного захисту правам позивача.
Щодо судових витрат, суд зазначає наступне.
Частина 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Документально підтвердженими судовими витратами в даній справі є витрати позивачки на сплату судового збору в розмірі 2422,40 грн згідно квитанції до платіжної інструкції № 1.418938845.1 від 26.11.2025 та № 1.418954841.1 від 26.11.2025 (т. І, а.с. 8-9).
Як наслідок, на користь позивачки за рахунок бюджетних асигнувань Калуської районної державної адміністрації підлягає стягненню частина сплаченого судового збору в розмірі 1937,92 грн, пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Інші витрати, питання про розподіл яких може бути вирішено судом, відсутні.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати наказ Калуської районної державної адміністрації № 119-В від 15.08.2025 року "Про надання відпустки ОСОБА_1 ".
Визнати протиправним та скасувати наказ Калуської районної державної адміністрації № 141-В від 19.09.2025 року "Про продовження відпустки ОСОБА_1 ".
Зобов`язати Калуську районну державну адміністрацію зарахувати ОСОБА_1 період відпустки тривалістю 16 календарних днів з 01.09.2025 року по 08.09.2025 та з 19.09.2025 по 26.09.2025 року як невикористану щорічну основну відпустку.
Зобов`язати Калуську районну державну адміністрацію здійснити перерахунок заробітної плати ОСОБА_1 за вересень 2025 року, виходячи з фактично відпрацьованого робочого часу з 01.09.2025 по 09.09.2025 та з 19.09.2025 по 27.09.2025, внести відповідні зміни до табеля обліку робочого часу щодо ОСОБА_1 , а також здійснити виплату між заробітною платою за фактично відпрацьований час та виплаченими раніше грошовими коштами.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Калуської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 20551682, вул. Шевченка, буд. 6, м. Калуш, Калуський район, Івано-Франківська область, 77300) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) частину сплаченого судового збору в розмірі 1937 (одна тисяча дев`ятсот тридцять сім) гривень 92 (дев`яносто дві) копійки.
Копію рішення надіслати учасникам справи.
Відповідачу копію цього рішення надіслати через підсистему "Електронний суд".
Перебіг процесуальних строків, початок яких пов`язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету в розділ "Мої справи".
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивачка - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 );
відповідач - Калуська районна державна адміністрація (код ЄДРПОУ 20551682, вул. Шевченка, буд. 6, м. Калуш, Калуський район, Івано-Франківська область, 77300).
Суддя Главач І.А.