Ухвала суду № 137999042, 07.07.2026, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.07.2026
Номер справи
160/11331/21
Номер документу
137999042
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

07 липня 2026 року Справа №160/11331/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Юркова Е.О., розглянувши звіт Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.09.2021 року по справі №160/11331/21 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації та Комунального закладу "Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення" Дніпропетровської обласної ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2021 року у справі № 160/11331/21 позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Комунального закладу "Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення" Дніпропетровської обласної ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 ПН НОМЕР_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком; зобов`язано Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ПН НОМЕР_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги; в задоволенні іншої частини вимог відмовлено.

17 листопада 2021 року позивачем отримано виконавчий лист №160/11331/21.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 травня 2022 року постановлено видати ОСОБА_1 дублікат виконавчого документа у справі № №160/11331/21 за позовною заявою ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації та Комунального закладу "Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення" Дніпропетровської обласної ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.03.2023 зобов`язано Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації (вул.Набережна Перемоги, б.26, м.Дніпро, 49094, ІК в ЄДРПОУ 25946540) подати звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2021 року у справі №160/11331/21 у строк - один місяць з дня отримання ухвали про встановлення судового контролю.

Ухвалою суду від 02.04.2026 року відмовлено у прийнятті звіту Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації про виконання судового рішення від 14.09.2021 по адміністративній справі №160/11331/21; встановлено новий строк для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2021 року у справі №160/11331/21 який становить три місяці, з дати отримання копії цієї ухвали.

01.07.2026 від Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації до суду надійшов звіт про виконання ухвали від 02.04.2026 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.09.2021 у справі №160/11331/21.

В обґрунтування звіту зазначено, що Департамент є бюджетною установою, власних доходів не має і вправі здійснювати бюджетні платежі тільки за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого Законом України Про Державний бюджет України. Виконання рішення суду в частині виплати грошової допомоги до 5 травня буде проведено з дотриманням вимог, зазначених у Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1652/0/192-25, від 13.04.2026 № 2460/0/192-26, від 11.05.2026 № 3102/0/192- 26, від 08.06.2026 № 3785/0/192-26. Оскільки Департамент є структурним підрозділом Дніпропетровської облдержадміністрації, то за підписом керівництва ОДА також направлялись листи до Мінсоцполітики щодо виділення додаткових коштів від 25.02.2026 № 1173/0/526-26, від 26.03.2026 № 1931/0/526-26, від 29.04.2026 № 2634/0/526-26, від 27.05.2026 № 3197/0/526/26, від 29.06.2026 № 3852/0/526-26. На звернення облдержадміністрації Мінсоцполітики надало відповіді за вих. № 2313-5481/03-26 (зареєстровану в. облдержадміністрації за № 2484/0/535-26), 06.04.2026 за вих. № 2313-13607/03-26 (зареєстровану в облдержадміністрації 07.04.2026 за № 6580/0/535-26), за вих. № 2313-21056/03-26 (зареєстровану в облдержадміністрації 21.05.2026 за № 9155/0/535-26), що фінансування бюджетної програми на 2026 рік складає 100 мдн. гри,, що дорівнює 3,85% від загальної потреби. Останнє виконане Департаментом судове рішення, відповідно доданого списку і враховуючи пункт 7 Порядку, яке включено до списку за черговістю отримання, містить дату отримання - 19.07.2021 № 39 списку. Рішення по справі позивача, ОСОБА_1 , № 160/11331/21 отримано 30.09.2021, що за списком значиться за № 42. Разом з тим, повідомляємо, що відповідно до пунктів 7 та 8 Порядку рішення суду буде виконано в порядку черговості в межах бюджетних асигнувань, виділених Мінсоцполітики на цю мету. Станом на сьогодні можливість виконання зазначеного судового рішення відсутня з незалежних від Департаменту причин. Отже, неможливість здійснення виплати недоплаченої грошової допомоги до 5 травня позивачу пов`язана з нестачею бюджетних асигнувань. Таким чином, у даному випадку має місце тимчасове невиконання судового рішення, яке набрало законної сили, з підстав обмеженого бюджетного асигнування, що не є тотожним обставинам ухилення або свідомого невиконання судового рішення. Департаментом вживаються всі заходи, спрямовані на повне виконання судового рішення. Департамент жодним чином не ухиляється від зобов`язань щодо виконання судового рішення та не може впливати на виділення додаткових асигнувань. Директор департаменту не має на меті умислу на перешкоджання або невиконання рішення від 14.09.2021 по справі №160/11331/21.

Дослідивши поданий відповідачем звіт про виконання рішення суду та доводи наведені в ньому, суд зазначає наступне.

За приписами частин першої, другої статті 381-1 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.

Згідно із частиною першою статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до частин другої, третьої статті 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб`єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

За приписами частини першої статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Згідно із частиною першою статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

Приписами частини одинадцятої статті 382-3 КАС України визначено, якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб`єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

Таким чином, головною метою судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах є реалізація завдання адміністративного судочинства, оскільки ефективний захист прав осіб завершується виконанням судового рішення.

Розглядаючи звіт суб`єкта владних повноважень про виконання рішення, суд повинен перевірити чи досягнуто мети задля якої постановлено судове рішення, тобто, чи відбулося фактичне відновлення порушеного права.

Суд зазначає, що матеріали справи не містять доказів виплати позивачу недоплаченої грошової допомоги за 2021 рік у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.

Таким чином, суд вважає за необхідне відмовити у прийнятті звіту Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації та з урахуванням клопотання Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації про звільнення від сплати штрафу та наданих доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у відповідача, як суб`єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань на момент розгляду звіту - суд вважає за можливе звільнити від сплати штрафу керівника Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації та встановити новий строк для подання звіту.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 121, 241-243, 248, 256, 295, 381-1, 382, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у прийнятті звіту Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації про виконання судового рішення від 14.09.2021 по адміністративній справі №160/11331/21.

Звільнити керівника Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації від сплати штрафу на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.09.2021 по адміністративній справі №160/11331/21.

Продовжити Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації строк для подання звіту про виконання рішення суду від 14.09.2021 по адміністративній справі №160/11331/21, який становить три місяці, з дати отримання копії цієї ухвали.

Роз`яснити, що звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення має відповідати вимогам, встановленим частинами другою, третьою статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Е.О. Юрков