Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 401/568/26
Провадження № 2-о/401/51/26
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"07" липня 2026 р. м. Світловодськ
Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі:
головуючий суддя Макарова Ю.І.,
присяжні Царственна М.В.,
Бут Н.М.,
з участю:
секретар судового засідання Горбатюк К.А.,
заявник ОСОБА_1 ,
представник заявника Деречина О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Деречина Олена Валеріївна, заінтересовані особи: Військова частина НОМЕР_1 , Міністерство оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , Світловодський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Олександрійському районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про оголошення фізичної особи померлою, -
ВСТАНОВИВ:
03 березня 2026 року представник заявника звернулася до суду в інтересах ОСОБА_1 із заявою про оголошення померлим ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, уродженця м. Світловодська Кіровоградської області, військовослужбовця Збройних Сил України військової частини НОМЕР_2 , який загинув поблизу населеного пункту Бахмут Донецької області під час виконання бойового завдання за призначенням у ході ведення бойових дій за обставин безпосередньої участі у бойових діях під час захисту Батьківщини, внаслідок збройної агресії з боку збройних сил російської федерації. Датою смерті ОСОБА_2 вважати ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце смерті - м. Бахмут, Донецька область, Україна.
Заява обґрунтована тим, що заявник є дружиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Мати ОСОБА_2 - ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , а батько - ОСОБА_4 - помер понад 20 років тому. Вказує, що від шлюбу заявник та ОСОБА_2 мають сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . Згідно із сповіщенням сім`ї 20 грудня 2022 року, старший лейтенант ОСОБА_2 , заступник командира батальйону військової частини НОМЕР_2 , зник безвісти 07 грудня 2022 року під час виконання бойового завдання поблизу населеного пункту Бахмут Донецької області. Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру ветеранів війни ОСОБА_2 мав статус учасника бойових дій. 22 грудня 2022 року Бахмутським РВП ГУНП в Донецькій області за фактом безвісного зникнення військовослужбовця ОСОБА_2 в ЄРДР зареєстровано кримінальне провадження № 12022120000001082. За результатом службового розслідування складено акт від 02 лютого 2023 року, відповідно до якого старшого лейтенанта ОСОБА_2 визнано таким, що зник безвісти 07 грудня 2022 року під час захисту Батьківщини в зоні ведення бойових дій із відсічі збройної агресії рф.
Враховуючи викладене, заявник змушена звернутися до суду із даною заявою з метою оголошення свого чоловіка померлим та подальшої реалізації прав як члена сім`ї загиблого Захисника України. (а.с. 1-4)
Ухвалою суду від 04 березня 2026 року відкрито провадження по справі, призначено справу до судового розгляду на 30 березня 2026 року. (а.с. 42-43)
19 березня 2026 року від представника заінтересованої особи - військової частини НОМЕР_1 , яка є правонаступником військової частини НОМЕР_2 , надійшли письмові пояснення, у яких просить суд відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про оголошення померлим ОСОБА_2 . Зазначає, що фізична особа, яка пропала безвісти у зв`язку з воєнними діями або збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій, а з урахуванням конкретних обставин справи - не раніше спливу шести місяців від дня їх завершення. Звертає увагу, що станом на час розгляду справи активні бойові дії на відповідній території не завершені, а тому відлік встановленого у ст. 43 ЦК України дворічного та шестимісячного строків не розпочався. У зв`язку з цим військова частина НОМЕР_1 вважає звернення заявника до суду передчасним та просить відмовити у задоволенні заяви про оголошення ОСОБА_2 померлим. (а.с. 56-61)
Ухвалою Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 19 березня 2026 року виправлено описку в ухвалі Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 04 березня 2026 року. (а.с. 62-63)
30 березня 2026 року від представника заінтересованої особи - Міністерства оборони України, надійшли письмові пояснення, у яких просить суд врахувати подані пояснення при вирішенні справи і прийняти законне та обґрунтоване рішення. Зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 46 ЦК України фізична особа, яка пропала безвісти у зв`язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців. Крім того, при розгляді справи просить врахувати правові висновки, викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 11 грудня 2024 року по справі № 755/11021/22, у тому числі щодо початку відліку строку, передбаченого ч. 2 ст. 46 ЦК України, для оголошення судом фізичної особи померлою. Крім того, просить суд витребувати в Об`єднаного центру з координації пошуку та звільнення військовополонених, незаконно позбавлених волі осіб внаслідок агресії проти України при Службі безпеки України інформацію щодо можливого перебування в полоні ОСОБА_2 (а.с. 69-73)
Ухвалою суду від 30 березня 2026 року залучено до участі у справі правонаступника заінтересованої особи Військової частини НОМЕР_2 - Військову частину НОМЕР_1 . Розгляд справи відкладено до 04 травня 2026 року. (а.с. 88-89)
Ухвалою суду від 30 березня 2026 року задоволено клопотання представника заінтересованої особи про витребування доказів. Витребувано в Об`єднаного центру з координації пошуку та звільнення військовополонених, незаконно позбавлених волі осіб внаслідок агресії проти України при Службі безпеки України інформацію щодо можливого перебування в полоні ОСОБА_2 (а.с. 90-92)
Розгляд справи, призначений на 04 травня 2026 року, відкладено до 01 червня 2026 року у зв`язку з направленням нагадування до Об`єднаного центру з координації пошуку та звільнення військовополонених, незаконно позбавлених волі осіб внаслідок агресії проти України при Службі безпеки України щодо обов`язковості виконання ухвали суду про витребування доказів. (а.с. 105)
07 травня 2026 року Об`єднаним центром з координації пошуку та звільнення військовополонених, незаконно позбавлених волі осіб внаслідок агресії проти України при Службі безпеки України на виконання ухвали суду надано витребувані докази. (а.с. 116)
Розгляд справи, призначений на 01 червня 2026 року, відкладено до 02 липня 2026 року за клопотанням присяжної. (а.с. 123)
Заявник та представник заявника в судовому засіданні підтримали заявлені вимоги, просили їх задовольнити з підстав, викладених у заяві.
Представник Міністерства оборони України в судове засідання не з`явився, про причини своєї неявки суду не повідомив, про місце, дату та час судового засідання по справі повідомлений належним чином в установленому законом порядку, що підтверджується довідкою про доставку електронного документу. (а.с. 129)
Представник військової частини НОМЕР_1 у судове засідання не з`явився, подав до суду письмову заяву про розгляд справи без його участі. (а.с. 57)
Представник ІНФОРМАЦІЯ_1 у судове засідання не з`явився, про причини своєї неявки суду не повідомив, про місце, дату та час судового засідання по справі повідомлений належним чином в установленому законом порядку, що підтверджується довідкою про доставку електронного документу. (а.с. 127)
Представник Світловодського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Олександрійському районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) у судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, у якій зазначив, що заперечення по справі відсутні. (а.с. 52)
Суд, заслухавши заявника та представника заявника, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, всебічно та повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають істотне значення для розгляду справи та її вирішення по суті, дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви.
Згідно із свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 , ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_6 у м. Світловодську Кіровоградської області, батьками якого записані ОСОБА_4 та ОСОБА_3 . (а.с. 13)
Відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_4 , 31 серпня 2002 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 зареєстровано шлюб. (а.с. 12)
Згідно з витягом із Єдиного державного реєстру ветеранів війни № 20250121-00002591 від 21 січня 2025 року, з 11 листопада 2015 року ОСОБА_2 мав статус учасника бойових дій. Строк дії статусу - 30 квітня 2023 року. (а.с. 11)
Відповідно до витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) № 323 від 19 листопада 2022 року, старшого лейтенанта ОСОБА_2 , командира 3 механізованої роти військової частини НОМЕР_2 , наказом командувача військ оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_7 " (по особовому складу) № 492 від 18 листопада 2022 року, призначеного на вакантну посаду заступника командира військової частини НОМЕР_2 , з 19 листопада 2022 року справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов`язків з посадовим окладом 5070 гривень на місяць, ВОС - 0210003, шпк "майор". (а.с. 35)
Згідно із медичною характеристикою від 12 січня 2023 року, наданою ТВО начальника медичної служби - начальника медичного пункту в/ч НОМЕР_2 солдатом ОСОБА_6 , старший лейтенант ОСОБА_2 при первинному медичному огляді скарг на стан здоров`я не пред`являв. До медичного пункту за допомогою не звертався. На диспансерному обліку не перебував. 30 серпня 2022 року отримав вибухову травму ЗЧМТ струс головного мозку. Стійкий цефалічний синдром акубаротравми. Двобічна нейросенсорна приглухуватість, ангіопатія сітківки обох очей. 08 вересня 2022 року направлений на стаціонарне лікування з діагнозом: Розповсюджений остеохондроз хребта локальні опіки шкіри спини після потрапляння на шкіру розжарених уламків. (а.с. 34)
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 , ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 у м. Світловодську Олександрійського району Кіровоградської області, актовий запис № 1013. (а.с. 15)
Згідно із сповіщенням сім`ї від 20 грудня 2022 року, старший лейтенант ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , заступник командира батальйону військової частини НОМЕР_2 , зник безвісти 07 грудня 2022 року після виконання бойового завдання поблизу населеного пункту Бахмут Донецької області. (а.с. 8)
Із матеріалів проведення службового розслідування від 02 лютого 2023 року встановлено, що 10 грудня 2022 року зроблена доповідь № 1359 за фактом безвісного зникнення військовослужбовця військової частини НОМЕР_2 , в якій зазначено, що 07 грудня 2022 року командир військової частини НОМЕР_2 підполковник ОСОБА_7 доповів рапортом (вх. № 5483 від 07 грудня 2022 року), з якого стало відомо, що 07 грудня 2022 року поблизу н.п. Бахмут Донецької області, під час виконання бойового завдання безвісти зник військовослужбовець військової частини НОМЕР_2 , а саме: заступник командира батальйону військової частини НОМЕР_2 старший лейтенант ОСОБА_2 , що також підтверджується витягом із журналу ведення бойових дій (том 4) Військової частини НОМЕР_2 за номенклатурою на 2022 рік № 9/Т від 26 листопада 2022 року. (а.с. 19-20, 36)
Відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_2 № 75 від 02 лютого 2023 року, призначено службове розслідування стосовно зникнення безвісти 07 грудня 2022 року старшого лейтенанта ОСОБА_2 . (а.с. 21)
У бланку отримання пояснень військовослужбовця в розпорядженні командира військової частини НОМЕР_2 , старшого сержанта ОСОБА_8 зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 при виконанні службових обов`язків поблизу н.п. Бахмут Донецької області, під час виконання військовою частиною НОМЕР_2 бойового завдання поблизу н.п. Бахмут Донецької області, відбулося бойове зіткнення з переважаючими ворожими силами противника, після якого, під час перевірки особового складу встановлено, що старший лейтенант ОСОБА_2 безвісно зник. Тіло старшого лейтенанта ОСОБА_2 виявлено не було, пошуки військовослужбовця позитивних результатів не дали, його документи відсутні, зв`язок з ним відсутній, його місцезнаходження є невідомим. (а.с. 22-23)
У бланку отримання пояснень старшого офіцера відділу морально-психологічного забезпечення військової частини НОМЕР_1 , старшого лейтенанта ОСОБА_9 зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 при виконанні службових обов`язків поблизу н.п. Бахмут Донецької області була відправлена завчасно сформована група військовослужбовців, серед яких був старший лейтенант ОСОБА_2 . Близько 14 год. 00 хв. до приміщення командно-спостережного пункту військової частини НОМЕР_2 , у АДРЕСА_1 , вищезазначена група повернулася із виконання бойового завдання. Командир ВЧ НОМЕР_2 підполковник ОСОБА_10 , який контролював дану групу, усно повідомив, що старший лейтенант ОСОБА_2 під час інтенсивного зіткнення з ворожими силами противника поблизу н.п. Бахмут Донецької області, безвісно зник, перестав виходити на радіозв`язок, пошукові заходи результатів не принесли. На позиціях перебував у засобах захисту. (а.с. 24-25)
Відповідно до копії акту службового розслідування за фактом безвісного зникнення військовослужбовця військової частини НОМЕР_2 старшого лейтенанта ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 під час захисту Батьківщини в зоні ведення бойових дій по відсічі збройної агресії російської федерації, зник безвісти заступник командира військової частини НОМЕР_2 старший лейтенант ОСОБА_2 (а.с. 26-29, 30-32)
Згідно із службовою характеристикою від 02 лютого 2023 року, затвердженою командиром військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_11 , заступник командира військової частини НОМЕР_2 старший лейтенант ОСОБА_2 за час проходження служби в частині на займаній посаді зарекомендував себе відмінно. Має високий рівень професійної підготовки. Обов`язки за посадою опанував у повному обсязі, виконує їх на належному рівні. Не губиться перед труднощами. Знає вимоги статутів та керівних документів в обсязі займаної посади. За даною посадовою особою корупційних діянь та прийнятих по ним рішень не обліковується. (а.с. 33)
Із відповіді Бахмутського РВП ГУНП в Донецькій області № 8496/401-2024 від 16 липня 2024 року встановлено, що у слідчому відділі Бахмутського РВП ГУНП в Донецькій області знаходиться кримінальне провадження № 12022120000001082 від 22 грудня 2022 року, за фактом зникнення безвісти військовослужбовця ОСОБА_2 . Досудовим розслідування встановлено, що з 06 грудня 2022 року безвісно зник військовослужбовець ЗСУ (ВЧ НОМЕР_2 ) ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який перебував у зоні проведення бойових дій, а саме неподалік н.п. Бахмут Донецької області. (а.с. 10)
Відповідно до довідки № 360 про склад сім`ї від 30 січня 2025 року, виданої ОСББ "Світанок 2019", за адресою: АДРЕСА_2 зареєстровані: дружина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , син ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , чоловік ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (не зареєстрований, але фактично проживав за даною адресою разом із дружиною та вели спільне господарство). (а.с. 7)
Згідно із витягом з інформаційної системи з питань поводження з військовополоненими № 2025-18-0402 від 26 листопада 2025 року, відомості про ОСОБА_2 у системі відсутні. (а.с. 9)
Відповідно до довідки від 03 жовтня 2025 року, наданою командиром військової частини НОМЕР_1 полковником ОСОБА_12 , на виконання директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 07 червня 2025 року № 321/78/ДСК, військові частини НОМЕР_2 та НОМЕР_1 переформовано у військову частину НОМЕР_1 , з анулюванням умовного найменування військової частини " НОМЕР_2 " та ідентифікаційного коду "26613639". (а.с. 61)
Згідно з відповіддю № 34.7-зв-3610 від 09 квітня 2026 року, наданою Об`єднаним центром з координації пошуку та звільнення військовополонених, незаконно позбавлених волі осіб внаслідок агресії проти України при Службі безпеки України на запит суду, в обліку Об`єднаного центру наявна інформація про зникнення військовослужбовця військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Офіційні фактичні дані щодо місцезнаходження, у т.ч. утримання в полоні держави-агресора, вказаного військовослужбовця в Об`єднаному центрі відсутні. (а.с. 117)
При вирішенні справи суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Частиною 1 ст. 8 Конституції України передбачено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Суддя, здійснюючи правосуддя, керується верховенством права (частина перша статті 129 Конституції України).
Суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України (стаття 2 Закону України "Про судоустрій і статус суддів").
Статтею 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Суд, зокрема, розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.
Отже, чинним процесуальним законодавством передбачено розгляд справ про визнання особи померлою в окремому провадженні.
Згідно із ч. 1 ст. 46 ЦК України фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців, а за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру - протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
За змістом ч. 2 ст. 46 ЦК України фізична особа, яка пропала безвісти у зв`язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців від настання обставин, які загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель.
Особливості цієї категорії справ є те, що висновок суду про оголошення громадянина померлим ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи.
Оголошення фізичної особи померлою пов`язується з виникненням у її родичів та інших заінтересованих осіб прав і законних інтересів, як-от: право на спадкування майна, отримання соціальних виплат, призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника, припинення шлюбу, припинення зобов`язань, пов`язаних із такою особою, або інші матеріальні чи нематеріальні інтереси, пов`язані зі смертю цієї особи, тощо. Зазначене рішення також має важливе значення для правового статусу членів сім`ї, їх соціального забезпечення та можливості розпоряджатися майном особи, яка була оголошена померлою. Це оголошення має наслідки й для договірних зобов`язань, кредитних відносин і будь-яких інших правочинів, у яких брала участь особа, оскільки це може вплинути на вимоги кредиторів та інші правовідносини, пов`язані із зобов`язаннями.
Тому суд, зважаючи на конкретні обставини справи, повинен застосовувати норми права, які сприяють досягненню справедливого та передбачуваного результату. Правило про мінімальний шестимісячний строк дозволяє використовувати правові приписи до специфічних умов з огляду на активні бойові дії, соціальний контекст і правову невизначеність, яка виникає внаслідок збройної агресії рф.
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (ч. 1 ст. 2 ЦПК України).
При цьому, стаття 48 ЦК України регулює правові наслідки появи фізичної особи, яка була оголошена померлою. Ця стаття передбачає механізм скасування судом рішення про оголошення фізичної особи померлою у разі, якщо вона з`являється або стає відомою інформація про її місцезнаходження. Завдяки цьому механізму законодавець також прагне забезпечити справедливість, враховуючи потребу в захисті прав людини та її законних інтересів. Стаття 48 ЦК України формує справедливий та розумний баланс між інтересами держави, суспільства та окремих осіб, у яких у зв`язку з вірогідною смертю зниклої фізичної особи виникають певні цивільні права та правомірні інтереси, що є ключовим для функціонування правової системи.
Як роз`яснено в п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", слід звернути увагу суду на необхідність відрізняти оголошення особи померлою від встановлення факту смерті особи. Оголошення фізичної особи померлою - це ствердження судовим рішенням припущення про смерть даної особи, тобто констатація високого ступеня ймовірності смерті. Встановлення факту смерті можливо, якщо суд на підставі незаперечних доказів ствердить, тобто доведе обставини, які вірогідно свідчать про смерть особи у точно визначений час, обставини, за яких настала смерть і факт неможливості реєстрації органом державної РАЦС факту смерті.
Згідно із постановою Верховного Суду від 29 травня 2024 року у справі № 127/28463/23, початок перебігу шестимісячного строку, визначеного ч. 2 ст. 46 ЦК України, для оголошення фізичної особи померлою пов`язується не з днем закінчення воєнних дій, а з днем настання конкретних обставин, які стали підставою для застосування судом шестимісячного строку. За відсутності лише тіла загиблого військовослужбовця, при наявності достатніх доказів його загибелі при проведенні бойових дій, відмова у позові про визнання такого військовослужбовця померлим не може вважатися такою, що відповідає завданням цивільного судочинства та узгоджується з принципом правової визначеності.
У постанові від 11 грудня 2024 року по справі № 755/11021/22 Велика Палата Верховного Суду зазначила, що шість місяців, які визначені в реченні другому частини другої статті 46 ЦК України, мають відраховуватися від дня закінчення активних бойових дій на місці (на території) ймовірної загибелі фізичної особи, що дозволятиме надати правову охорону людям, які постраждали від війни та у яких у зв`язку з вірогідною смертю зниклої фізичної особи виникають певні цивільні права та правомірні інтереси, і забезпечуватиме правову справедливість (п. 81).
Конкретні воєнні дії мають територіальну і часову характеристики. Джерелом офіційної інформації про ці характеристики є Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 (далі - Наказ № 309) (п. 82).
У цьому Наказі № 309 зазначені (1) території, на яких ведуться (велися) бойові дії, зокрема: (а) території можливих бойових дій; (б) території активних бойових дій; (в) території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси; (2) тимчасово окуповані рф території України. До того ж цей Наказ містить інформацію про дату початку та завершення бойових дій на відповідній території (п. 83).
Отже, суди можуть використовувати дані, зокрема з Наказу № 309, для визначення часових характеристик ведення воєнних дій на конкретній території України (п. 84).
Велика Палата Верховного Суду наголошує на тому, що обрахування шестимісячного строку, зазначеного у реченні другому частини другої статті 46 ЦК України, від дня припинення або скасування воєнного стану в Україні загалом або закінчення воєнних дій, збройного конфлікту на усій її території суперечило б принципу правовладдя (верховенства права) та його складовій - правовій визначеності (п. 85).
Україна є соціальною, правовою державою (стаття 1); людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю (частина перша статті 3 Конституції України) (п. 86).
В Україні визнається і діє принцип верховенства права (стаття 8 Конституції України). Цей принцип є однією з основних засад цивільного судочинства (пункт 1 частини третьої статті 2 ЦПК України). Суд під час розгляду справи керується принципом верховенства права (частина перша статті 129 Конституції України, частина перша статті 10 ЦПК України), на якому має бути засноване судове рішення (частина перша статті 263 ЦПК України) (п. 87).
Одним з елементів верховенства права є принцип правової визначеності. Він вимагає чіткості, зрозумілості й однозначності правових норм, зокрема їх передбачуваності (прогнозованості) та стабільності (п. 88).
Згідно з принципом правової визначеності відрахування шестимісячного строку від дня припинення або скасування воєнного стану чи закінчення воєнних дій, збройного конфлікту на усій території України не забезпечувало б достатньої передбачуваності та сталості правових відносин. В умовах триваючої збройної агресії рф проти України, що супроводжується численними випадками зникнень осіб та постійною нестабільністю, передбачити момент закінчення такої агресії неможливо. На час прийняття цієї постанови російсько-українська війна все ще триває, що посилює правову невизначеність і може ускладнювати ефективне застосування закону та забезпечення захисту прав осіб, які постраждали внаслідок воєнних дій, збройного конфлікту та у яких, у зв`язку з вірогідною смертю зниклої фізичної особи, виникають певні цивільні права та правомірні інтереси (п. 92).
Як зазначено в Рішенні Конституційного Суду України від 02 листопада 2004 року № 15-рп/2004, одним із проявів верховенства права є те, що право не обмежується лише законодавством як однією з його форм, а включає й інші соціальні регулятори, зокрема норми моралі, традиції, звичаї тощо, які легітимовані суспільством і зумовлені історично досягнутим його культурним рівнем. Справедливість є однією з основних засад права та є вирішальною у визначенні права як регулятора суспільних відносин, одним із загальнолюдських вимірів права. Верховенство права вимагає від держави його втілення у правотворчу та правозастосовну діяльність, зокрема у закони, які за своїм змістом мають бути проникнуті передусім ідеями соціальної справедливості, свободи, рівності тощо (п. 93).
Велика Палата Верховного Суду наголошує, що під час визначення моменту для початку відліку шестимісячного строку, встановленого реченням другим частини другої статті 46 ЦК України, суд повинен враховувати соціальний контекст та засаду справедливості. Оскільки в умовах російської агресії, яка триває на території України, ситуація в країні залишається недостатньо стабільною, будь-які правові рішення повинні бути чутливими до складних життєвих обставин, у яких опинилися люди (п. 94).
Відрахування шестимісячного строку з дня припинення або скасування воєнного стану чи закінчення воєнних дій, збройного конфлікту було б непропорційним обмеженням прав та інтересів значної кількості цивільних осіб, членів сімей Захисників і Захисниць України (п. 95).
Велика Палата Верховного Суду наголошує на тому, що у частині другій статті 46 ЦК України йдеться про воєнні дії, збройний конфлікт, а не про воєнний стан. Не можна тлумачити цей припис як такий, що його можливо застосувати стосовно оголошення особи померлою винятково після скасування воєнного стану на усій території України (п. 96).
Також не можна відраховувати шестимісячний строк, передбачений частиною другою статті 46 ЦК України, від дати ймовірної загибелі фізичної особи на території ведення активних бойових дій, оскільки внаслідок триваючих активних бойових дій ситуація на певній території може бути невизначеною та непередбачуваною. Зокрема, зв`язок із особою може перерватися з різних причин, особа може бути змушена змінити місце постійного проживання, перебування або потрапити в полон, що ускладнює встановлення обставин її зникнення. В умовах воєнних дій, збройного конфлікту часто бракує достовірної інформації, що унеможливлює навіть гіпотетичне визначення дати ймовірної загибелі, а відтак і об`єктивне обчислення строків для оголошення особи померлою (п. 97).
Шестимісячний строк, який у цьому випадку обраховується з дня закінчення активних бойових дій, виконує функцію своєрідного запобіжника, спрямованого на захист прав та інтересів фізичної особи, яка може перебувати в невідомому місці або тимчасово не мати змоги вийти на зв`язок з різних причин, пов`язаних з обставинами воєнних дій, збройного конфлікту. Така правова гарантія запобігає передчасному оголошенню особи померлою, враховуючи, що в умовах війни можуть бути численні фактори, які заважають встановленню фактичного місця перебування людини. Цей строк забезпечує можливість з`ясування додаткових обставин або отримання нової інформації про зниклу особу, що сприяє уникненню помилкових судових рішень, які могли б призвести до негативних правових наслідків для самої особи, її родичів і суспільства загалом (п. 98).
Велика Палата Верховного Суду звертає увагу, що з урахуванням конкретних обставин справи суд може розпочати відлік шестимісячного строку для оголошення особи померлою від дня настання події, яка спричинила загибель фізичної особи, у разі якщо ця подія відбулася за межами території ведення активних бойових дій, проте є наслідком воєнних дій (п. 99).
У такому випадку у разі подій (наприклад, авіаударів, ракетних обстрілів, терактів, підривів на мінах, загибелі під час евакуації чи гуманітарної місії) на територіях, які формально не є зоною активних бойових дій, але мають прямий зв`язок з воєнними діями, збройним конфліктом, суд має право розпочати відлік шестимісячного строку з моменту такої події. Якщо докази, як-от: відеоматеріали, документи або показання свідків тощо, дозволяють з високим ступенем вірогідності припустити ймовірну загибель особи, зволікання у визнанні фізичної особи померлою стає невиправданим і не відповідає принципу правової визначеності (п. 100).
Разом із цим, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду розглянув 18 лютого 2026 року касаційну скаргу у справі № 759/22513/24 конкретизував висновки Великої Палати Верховного Суду у постанові від 11 грудня 2024 року у справі № 755/11021/22, та зазначив, що Велика Палата Верховного Суду у цій справі вирішила виключну правову проблему щодо початку відліку строку, передбаченого частиною другої статті 46 ЦК України, для оголошення судом фізичної особи померлою у разі, якщо є підстави припускати про вірогідну смерть (загибель) особи на території, на якій велись активні бойові дії. Велика Палата Верховного Суду наголосила, що в частині другій статті 46 ЦК України йдеться про воєнні дії, збройний конфлікт, а не про воєнний стан. Не можна тлумачити цей припис як такий, що його можливо застосувати стосовно оголошення особи померлою винятково після скасування воєнного стану на всій території України. На підставі чого Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду дійшов висновку, що Велика Палата Верховного Суду у справі № 755/11021/22 не формулювала висновок для ситуації, коли територія, на якій відбулась вірогідна загибель військовослужбовця, на момент такої події була територією активних бойових дій, а потім окупована супротивником, тому у таких випадках суд може оголосити особу померлою за наявності достатніх доказів.
Абзацом 1 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 1364 від 06 грудня 2022 року "Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією" визначено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони з урахуванням пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.
Наказ № 309 від 22 грудня 2022 року "Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" втратив чинність на підставі Наказу Міністерства розвитку громад та територій № 376 від 28 лютого 2025 року.
Відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 28 лютого 2025 року № 376 "Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ", активні бойові дії у місті Бахмут Донецької області розпочалися 24 лютого 2022 року та закінчилися 12 грудня 2023 року, а з 13 грудня 2023 року вказаний населений пункт є тимчасово окупованим рф.
Тобто, саме від 12 грудня 2023 року, на переконання суду, слід відраховувати шестимісячний строк для оголошення ОСОБА_2 померлим, оскільки саме 12 грудня 2023 року офіційно визнано днем припинення активних бойових дій у місті Бахмут Донецької області, в якому відбулося зникнення безвісти ОСОБА_2 під час виконання бойового завдання.
Отже, суд вважає, що до даних правовідносин в частині визначення строку, встановленого ст. 46 ЦК України, підлягає врахуванню саме позиція, висловлена у постанові Верховного Суду від 18 лютого 2026 року у справі № 759/22513/24, тому суд не враховує доводи військової частини НОМЕР_1 щодо передчасності звернення заявника до суду.
Таким чином, враховуючи, що станом на час розгляду справи з 12 грудня 2023 року (дати закінчення активних бойових дій у місті Бахмут) минуло більше шести місяців, а також те, що ОСОБА_2 зник безвісти саме у зв`язку з воєнними діями, суд дійшов висновку, що матеріали справи підтверджують наявність підстав для оголошення ОСОБА_2 померлим ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Такий висновок узгоджується з висновками Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, зокрема у постановах від 29 травня 2024 року у справі № 127/28463/23 (щодо оголошення померлим військовослужбовця, який зник безвісти в районі населеного пункту Бахмут Донецької області), від 24 грудня 2025 року у справі № 692/95/25 (щодо оголошення померлим військовослужбовця, який зник безвісти в населеному пункті Одрадівка Бахмутського району Донецької області), від 21 січня 2026 року у справі № 127/11048/24 (щодо оголошення померлим військовослужбовця, який зник безвісти в районі населеного пункту Бахмут Донецької області), від 04 березня 2026 року у справі № 761/684/25 (щодо оголошення померлим військовослужбовця, який зник безвісти в районі населеного пункту Бахмут Донецької області), від 13 березня 2026 року в справі № 352/1828/25 (щодо оголошення померлим військовослужбовця, який зник безвісти в районі с. Роботине Пологівського району Запорізької області).
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що заява про оголошення фізичної особи померлою є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 3, 10-11, 208, 209, 246-249, 293 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Деречина Олена Валеріївна, заінтересовані особи: Військова частина НОМЕР_1 , Міністерство оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , Світловодський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Олександрійському районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про оголошення фізичної особи померлою - задовольнити.
Оголосити померлим ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, уродженця міста Світловодська Кіровоградської області, військовослужбовця Збройних Сил України військової частини НОМЕР_2 , який зник безвісти поблизу населеного пункту Бахмут Донецької області під час виконання бойового завдання за призначенням у ході ведення бойових дій за обставин безпосередньої участі у бойових діях під час захисту Батьківщини, внаслідок збройної агресії з боку збройних сил російської федерації.
Датою смерті ОСОБА_2 вважати ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце смерті - місто Бахмут, Донецька область, Україна.
У порядку ч. 2 ст. 308 ЦПК України після набрання законної сили рішенням про оголошення фізичної особи померлою надіслати рішення відповідному органу державної реєстрації актів цивільного стану для реєстрації смерті фізичної особи, а також до нотаріуса за місцем відкриття спадщини, а в населеному пункті, де немає нотаріуса, - відповідного органу місцевого самоврядування для вжиття заходів щодо охорони спадкового майна. За наявності в населеному пункті кількох нотаріусів, а також у випадках, коли місце відкриття спадщини невідоме, рішення надсилається до державного нотаріального архіву з метою передачі його за належністю уповноваженому нотаріусу для вжиття заходів з охорони спадкового майна.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Кропивницького апеляційного суду в порядку ст. 355 ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
У разі одержання заяви про появу фізичної особи, яку було визнано безвісно відсутньою або оголошено померлою, або відомостей про місцеперебування цієї особи суд за місцеперебуванням особи або суд, який ухвалив рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголосив її померлою, призначає справу до слухання за участю цієї особи, заявника та інших заінтересованих осіб і скасовує своє рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою. Заяву може бути подано особою, яку було визнано безвісно відсутньою або оголошено померлою, або іншою заінтересованою особою.
Відомості про учасників справи:
заявник - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , паспорт серії НОМЕР_6 , виданий 17 грудня 1996 року Світловодським МРВ УМВС України в Кіровоградській області, РНОКПП НОМЕР_7 , місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 ;
заінтересована особа - Військова частина НОМЕР_1 , ЄДРПОУ НОМЕР_8 , адреса: АДРЕСА_3 ;
заінтересована особа - Міністерство оборони України, ЄДРПОУ 00034022, юридична адреса: 03168, м. Київ, Проспект Повітрофлотський, буд. 6;
заінтересована особа - ІНФОРМАЦІЯ_1 , ЄДРПОУ НОМЕР_9 , місцезнаходження за адресою: АДРЕСА_4 ;
заінтересована особа - Світловодський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Олександрійському районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), ЄДРПОУ 41491065, місцезнаходження за адресою: вул. Павлівська, буд. 13А, м. Світловодськ, Олександрійський район, Кіровоградська область.
Головуючий суддя: Ю.І. Макарова
Присяжні: М.В. Царственна
Н.М. Бут