Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65618, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
_____________________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"01" липня 2026 р.м. Одеса Справа № 916/912/26
Господарський суд Одеської області у складі:
судді Малярчук І.А.,
секретаря судового засідання: Бурмехи В.С.,
за участю представників сторін:
від позивача: Миронюк В.О. - за довіреністю від 23.12.2025 № 01-17-1887-вак,
від відповідача: Петрова А.М. - за ордером від 10.04.2026 серія ВН № 1689881,
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу №916/912/26 за позовом ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ХМЕЛЬНИЦЬКЕНЕРГОЗБУТ" (29019, м. Хмельницький, вул. Степана Бандери, 1/1, код ЄДРПОУ 42035266) до ПІВДЕННОГО РЕГІОНАЛЬНОГО УПРАВЛІННЯ КОНЦЕРНУ "ВІЙСЬКТОРГСЕРВІС" (65012, м. Одеса, провул. Штабний, буд. 1, код ЄДРПОУ 35123222) про стягнення 2 827 402,84 грн,
ВСТАНОВИВ:
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача, вирішені судом заяви, клопотання сторін, вчинені судом процесуальні дії у справі:
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що 23.07.2019 між Управлінням комунальної власності Херсонської міської ради, правонаступником якого є Департамент розвитку об`єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради, (орендодавець) та Фізичною особою-підприємцем Жуком Ігорем Валерійовичем (орендар) був укладений договір оренди комунального майна міської територіальної громади № 2103, посвідчений приватним нотаріусом Херсонського міського нотаріального округу Живцовою Н.М., зареєстрований в реєстрі за № 2941. Строк дії договору № 2103 від 23.07.2019 був визначений до 23.07.2068. 23.07.2019 сторонами договору № 2103 від 23.07.2019 був підписаний акт прийняття-передачі об`єкта комунальної власності міської територіальної громади від балансоутримувача суб`єкту підприємницької діяльності та відповідно до умов вказаного Договору Орендарю передано у строкове платне користування будівлі літ. «А», «Б», «В», загальною площею 678,6 кв.м., що розташовані за адресою: м. Херсон, вул. Суворова, буд. 37. Між тим, відповідачем не виконано обов`язок щодо своєчасної та повної оплати орендної плати. Так, станом на 01.01.2022 у відповідача була наявна заборгованість у розмірі 2 206,04 грн, а за період з 01.01.2022 по 31.12.2023 позивачем нараховано відповідачу орендну плату у розмірі 275 791,69 грн. Однак, як стверджує позивач, відповідачем було сплачено лише 18 000,00 грн орендної плати. При цьому, позивачем не здійснювалось нарахування орендної плати за період з 24.02.2022 по 31.12.2022 та з 01.01.2024, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634. Відтак, позивач стверджує, що у відповідача існує заборгованість перед ним щодо сплати орендної плати, нарахованої відповідно до умов договору № 2103 від 23.07.2019 у розмірі 259 997,74 грн. Внаслідок не виконання відповідачем покладених на нього зобов`язань, позивач також просить суд розірвати договір № 2103 від 23.07.2019, укладений між Управлінням комунальної власності Херсонської міської ради та Фізичною особою-підприємцем Жуком Ігорем Валерійовичем.
У відзиві на позовну заяву від 29.04.2026 за вх.№ 14842/26 відповідач відмічає, що відповідно до пп. 1 п.1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» №634 від 27.05.2022 у редакції, чинній на час існування спірних правовідносин до 07.05.2024, на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування, але у будь-якому разі до 31.12.2022, за договорами оренди державного і комунального майна, чинними станом на 24.02.2022 або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24.02.2022 або раніше, звільняються від орендної плати орендарі державного і комунального майна: які використовують майно, розташоване в адміністративно-територіальних одиницях, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану (Донецька область; Запорізька область в межах Бердянського, Василівського, Мелітопольського, Пологівського районів; Луганська область; Миколаївська область в межах Баштанського, Вознесенського районів (крім селищ міського типу Доманівка, Братське, м. Южноукраїнська), Миколаївського району (крім м. Миколаєва); Харківська область в межах Богодухівського району (крім мм. Валків, Богодухова, смт Краснокутськ), Ізюмського району, Куп`янського і Харківського районів (крім м. Мерефи, смт Нова Водолага, м. Харкова), Чугуївського району (крім м. Змієва); Херсонська область; Автономна Республіка Крим; м. Севастополь) (далі - визначені території). Відповідно до пп.5 п.1 Постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022 звільнення або перерахунок орендної плати відповідно до цього пункту здійснюється без окремого рішення орендодавця. Виходячи з вищезазначених положень Постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022 в редакції до 07.05.2024, тобто в редакції чинній протягом всього періоду заявленої до стягнення заборгованості (з січня по грудень 2023), приймаючи до уваги місцезнаходження орендованого нерухомого майна м. Херсон, з огляду на те, що законодавець не пов`язує звільнення від орендної плати з окремим рішенням орендодавця, відповідач вважає, що у період з 01.01.2023 по 31.12.2023 був звільнений від орендної плати за орендоване нерухоме майно, оскільки в цей період тривав воєнний стан в Україні. При цьому, положення Постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022 не містять обмеження щодо кінцевої дати звільнення від сплати орендної дати 31.12.2022, наявність правової конструкції «але у будь-якому разі до 31.12.2022» свідчить, що така дата вказана як кінцева лише у разі припинення воєнного стану раніше 31.12.2022.
Крім того, відповідач просить суд звернути увагу суду, що на момент прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови №634 від 27.05.2022р. діяв наказ Міністерства юстиції України від 01.04.2022 №1307/5 «Про затвердження Переліку адміністративно територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану», згідно з яким (в редакції станом на дату винесення Постанови Кабінету Міністрів України від №634 від 27.05.2022) до переліку адміністративно територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану, включено Херсонську область. Наказом Міністерства юстиції України від 17.11.2022 №5152/5 внесено зміни до Переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 01.04.2022 № 1307/5, та до вказаного Переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану включено Херсонський район (крім смт Білозерка, сіл Дар`ївка, Музиківка, Станіслав, міста Херсон, села Чорнобаївка). Наказ Міністерства юстиції України від 01.04.2022 №1307/5 «Про затвердження Переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану» втратив чинність на підставі Наказу Міністерства юстиції №5840/5 від 27.12.2022, який набрав чинності 13.01.2023. При цьому, відповідач відмічає, що нового нормативно-правового акту, який визначає перелік адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану, прийнято не було.
Також, до Постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022 неодноразово вносились зміни, зокрема, згідно з Постановами Кабінету Міністрів України №1026 від 13.09.2022, №1236 від 18.10.2022, №280 від 24.03.2023 та №35 від 16.01.2024, і в жодній із зазначених редакцій не було змінено положення пп.1 п.1 Постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022. Вказаний підпункт Постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022 було змінено лише на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 07.05.2024 №512, тобто лише після 08.05.2024 було виключено положення щодо звільнення від орендної плати орендарів комунального майна, яке розташоване в адміністративно-територіальних одиницях, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану із визначеним переліком таких адміністративно територіальних одиниць.
Враховуючи викладене, відповідач вважає, що відсутні підстави для стягнення з відповідача заборгованості за період січень по грудень 2023 року.
06.05.2026 за вх.№ 15711/26 до суду від позивача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній зазначає, що Постанова Кабінету Міністрів України № 634 не є актом, що визначає порядок віднесення адміністративно-територіальних одиниць до територій в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів. Порядок їх визначення у спірний період передбачено Постановою Кабінету Міністрів України № 209 від 06.03.2022 «Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану» ( яка за своєю юридичною силою рівнозначна Постанові Кабінету Міністрів України № 634), а також прийнятих на її виконання наказу Міністерства юстиції України від 01.04.2022 № 1307/5 «Про затвердження Переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану» та наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 22.12.2022 № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією». Зокрема, на момент прийняття постанови Кабінету Міністрів України № 634, пунктом 1-2 Постанови Кабінету Міністрів України № 209 від 06.03.2022 визначалося, що протягом дії воєнного стану припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в межах адміністративно-територіальних одиниць, Міністерством юстиції. перелік яких затверджується Наказом Міністерства юстиції України від 01.04.2022 № 1307/5 затверджено Перелік адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану. До 17.11.2022 до вказаного переліку входив й Херсонський район Херсонської області. Втім, Наказом Міністерства юстиції України від 17.11.2022 № 5152/5 (набрав чинності з 18.11.2022) внесено зміни до Переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 01.04.2022 № 1307/5, та до вказаного Переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану включено Херсонський район (крім смт Білозерка, сіл Дар`ївка, Музиківка, Станіслав, міста Херсон, села Чорнобаївка). Відтак, на думку позивача, м. Херсон з 18.11.2022 було виключено з Переліку адміністративно територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України.
Окрім того, 27.12.2022 видано наказ Міністерства юстиції України № 5840/5 «Про визнання таким, що втратив чинність, наказу Міністерства юстиції України від 01.04.2022 = № 1307/5», який набрав чинності з 13.01.2023. При цьому, як вбачається з преамбули наказу Міністерства юстиції України від 27.12.2022 № 5840/5, його прийнято відповідно до підпункту 1 пункту 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 № 209 «Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану». А згідно із підпунктом 1 пункту 1-2 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану» від 06.03.2022 № 209, у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 № 1364, яка набрала чинності 25.12.2022, установлено, що протягом дії воєнного стану припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в межах адміністративно територіальних одиниць, що належать до територій, на яких ведуться активні бойові дії або тимчасово окупованих, інформація про які міститься в переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. Також, постановою Кабінету Міністрів України від 09.05.2023 № 469, яка набрала чинності 23.05.2023, до вказаної норми внесено зміни, згідно із якими, установлено, що протягом дії воєнного стану припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в межах адміністративно-територіальних одиниць, що належать до територій активних бойових дій (крім територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси) або тимчасово окупованих російською федерацією територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації. Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією. Отже, починаючи з грудня 2022 року змінилося правове регулювання порядку визначення територій на яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції.
Так, відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, територію Херсонської міської територіальної громади віднесено до наступних територій: 1) з 01.03.2022 до 11.11.2022 - територія тимчасово окупована Російською Федерацією (підпункт 1.9 пункту 1 розділу І); 2) з 11.11.2022 до 01.05.2023 - територія можливих бойових дій (пункт 11 розділу ІІ); 3) з 01.05.2023 - територія активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси (підпункт 3.6. пункту 3 розділу І, в редакції наказу від 13.07.2023 № 199). Отже, позивач робить висновки, що у період з 18.11.2022 до 01.05.2023 територія Херсонської міської територіальної громади не відносилася до територій активних бойових дій або тимчасово окупованих Російською Федерацією територій. А тому в цей період положення постанови Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 № 209 «Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану» щодо припинення доступу користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, на території Херсонської міської територіальної громади не застосовувалися. Починаючи з 01.05.2023 Херсонська міська територіальна громада відноситься до територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, тобто територій, на яких наявний доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України. Отже, позивач стверджує, що вказане свідчить про те, що після 18.11.2022 території населених пунктів Херсонської міської територіальної громади більше не було включено до територій в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, а тому орендарі комунального та державного майна, розташованого в м. Херсоні не мали права на звільнення від орендної плати у 2023 році на підставі пп. 1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 634 від 27.05.2022.
Таким чином, позивач вважає, що норми постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634, як у редакції, чинній до 07.05.2024, так і після внесених змін, не можуть бути правовою підставою для звільнення Відповідача від сплати орендних платежів за 2023 рік за користування комунальним майном, переданим йому за договором оренди.
Разом з тим, позивач звертає увагу суду на те, що висновки щодо відсутності підстав для звільнення орендарів комунального та державного майна, розташованого у м. Херсоні, від сплати орендної плати за 2023 рік на підставі положень пп. 1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 634 від 27.05.2022 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» були викладені в багатьох інших постановах у справах з подібним предметом спору, що розглядалися Південно-західним апеляційним господарським судом, а саме у справах ГСОО № 916/5266/24, №916/5659/24, № 916/5363/24, № 916/5692/24, № 916/5694/24, № 916/5689/24, № 916/5658/24, № 916/5522/24, № 916/5058/24, № 916/5729/24, № 916/5615/24, № 916/413/25.
Ухвалою суду від 18.03.2026 відкрито провадження у справі №916/912/26; постановлено розглядати справу №916/912/26 в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання суду на 13.04.2026 о 11:20.
Підготовче засідання по справі №916/912/26 призначене на 13.04.2026 не відбулось у зв`язку із оголошенням засобами цивільного зв`язку сигналу повітряної тривоги у м. Одесі, ухвалою суду від 13.04.2026 призначено підготовче засідання по справі № 916/912/26 на 11.05.2026 о 11:30.
У підготовчому засіданні 11.05.2026 судом протокольною ухвалою суду було закрито підготовче провадження по справі № 916/912/26 та призначено справу до розгляду по суті на 01.06.2026 о 11:40.
У судовому засіданні по розгляду справи №916/912/26 по суті судом оголошено перерву у судовому засіданні до 01.07.2026 о 12:30.
Зміст спірних правовідносин, фактичні обставини справи та докази, на підставі яких судом встановлені обставини справи:
23.11.2019 між Управлінням комунальної власності Херсонської міської ради, правонаступником якого є департамент розвитку об`єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради, (Орендодавець) та Фізичною особою-підприємцем Жуком Ігорем Валерійовичем (Орендар) було укладено договір оренди комунального майна міської територіальної громади № 2103, посвідчений приватним нотаріусом Херсонського міського нотаріального округу Живцовою Н.М. та зареєстрований в реєстрі за № 2941, за яким Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування будівлі літ. «А», «Б», «В», загальною площею 678,6 (шістсот сімдесят вісім цілих шість десятих) кв.м., за адресою: місто Херсон, вулиця Суворова, будинок 37 (тридцять сім), вартість яких визначено відповідно до незалежної оцінки, виконаної Приватним підприємством «Оціночна компанія «Омега», станом на 31.05.2019, становить 1 859 273 (один мільйон вісімсот п`ятдесят дев`ять тисяч двісті сімдесят три) гривні 00 копійок, які необхідні йому для здійснення підприємницької та іншої діяльності для розміщення центру з надання послуг по ремонту комп`ютерної та побутової техніки згідно з протоколом постійно діючої комісії з питань оренди об`єктів комунальної власності від 26.06.2019 № 146, затвердженого наказом начальника управління 26.06.2019 № 147. Відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державну реєстрацію права власності на нежилі приміщення літ. «В», що передається в оренду за даним Договором, проведено без видачі документа, що посвідчує таке право. Право власності на вищевказане нерухоме майно зареєстровано за Орендодавцем у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державним реєстратором прав на нерухоме майно Херсонською міською радою, Херсонської області 12.10.2016 року, номер запису про право власності: 17770876, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 103212265101, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, отриманим приватним нотаріусом Херсонського міського нотаріального округу Живцовою Н.М. шляхом безпосереднього доступу до нього від 23.07.2019 року. Відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державну реєстрацію права власності на одноповерхову нежитлову будівлю літ. «Б», що передається в оренду за даним Договором, проведено без видачі документа, що посвідчує таке право. Право власності на вищевказане нерухоме майно зареєстроване за Орендодавцем у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державним реєстратором прав на нерухоме майно Херсонською міською радою, Херсонської області 12.10.2016 року, номер запису про право власності: 17361671, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1080419665101, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, отриманою приватним нотаріусом Херсонського міського нотаріального округу Живцовою Н.М. шляхом безпосереднього доступу до нього від 23.07.2019 року. Відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державну реєстрацію права власності на нежитлові приміщення 1-го та 2-го поверхів літ. «А», що передається в оренду за даним Договором, проведено без видачі документа, що посвідчує таке право. Право власності на вищевказане нерухоме майно зареєстроване за Орендодавцем у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державним реєстратором прав на нерухоме майно Херсонською міською радою, Херсонської області 12.10.2016 року, номер запису про право власності: 17353860, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1080001665101, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, отриманою приватним нотаріусом Херсонського міського нотаріального округу Живцовою Н.М. шляхом безпосереднього доступу до нього від 23.07.2019 року (розд. 1 Договору).
Відповідно до п.п. 2.1.-2.5. Договору № 2103 від 23.11.2019 вступ Орендаря у користування майном настає одночасно з підписанням сторонами цього Договору та акта прийняття-передачі вказаного майна з орендодавцем. Передача майна в оренду не спричиняє передачу Орендарю права власності на це майно. Власником орендованого майна залишається міська територіальна громада, а Орендар користується ним протягом строку оренди. Передача орендованого майна в користування іншим фізичним та юридичним особам, а також у суборенду забороняється. Передача майна в оренду здійснюється за вартістю, визначеною незалежною оцінкою цього майна. Вартість майна, що передається Орендарем Орендодавцю, визначається на підставі незалежної експертної оцінки, зробленої на момент укладання цього Договору. Майно вважається повернутим Орендодавцю з моменту підписання сторонами акта приймання-передачі.
Згідно п.п. 3.1.-3.7. Договору № 2103 від 23.11.2019 орендна плата визначається відповідно до Положення про розрахунок та порядок використання плати за оренду об`єктів комунальної власності міської територіальної громади, затвердженого рішеннями міської ради від 28.12.2011 № 499, і становить 136 199 (сто тридцять шість тисяч сто дев`яносто дев`ять) гривень 15 копійок, без ПДВ рік (додаток 1). Орендна плата становить 11 349 (одинадцять тисяч триста сорок дев`ять) гривень 93 копійки (базовий липень 2019 року) згідно з рішенням міської ради від 28.12.2011 № 499, перераховується Орендарем управлінню комунальної власності на р/р 37119016178145, Державна казначейська служба України м. Київ, код 820172, ЄДРПОУ 37465469, не пізніше 25 (двадцять п`ятого) числа поточного місяця з урахуванням щомісячного індексу інфляції та податку на додану вартість відповідно до чинного законодавства. Розмір орендної плати може бути переглянуто, на вимогу однієї зі сторін, у разі зміни Методики її розрахунку, зміни централізованих цін і тарифів та в інших випадках, передбачених чинним законодавством України. Орендна плата, перерахована несвоєчасно або в не повному обсязі, стягується Орендодавцем відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі 2-ох облікових ставок НБУ від суми заборгованості за весь час прострочення платежу. У разі, якщо на дату сплати орендної плати заборгованість за нею становить загалом не менше ніж три місяці, Орендар також сплачує штраф у розмірі 10 % від суми заборгованості, але не менше 200,00 (двісті) гривень 00 копійок. Наднормативна сума орендної плати, що надійшла до бюджету (Орендодавцю), підлягає в установленому порядку поверненню Орендарю або заліку в рахунок наступних платежів. У разі припинення (розірвання) Договору оренди Орендар сплачує орендну плату до дня повернення майна за актом прийняття-передачі включно. Закінчення строку дії Договору оренди не звільняє Орендаря від обов`язку сплатити заборгованість по орендній платі, якщо така виникла, у повному обсязі, враховуючи санкції.
Цей Договір діє з 23.07.2019 (двадцять третього липня дві тисячі дев`ятнадцятого) року до 23.07.2068 року. Зміна або розірвання цього Договору можуть мати місце за погодженням сторін. Зміни та доповнення, що вносяться, розглядаються сторонами протягом одного місяця. Договір оренди може бути розірвано за згодою сторін. На вимогу Орендодавця, договір оренди може бути достроково розірваний з підстав: Орендар використовує об`єкт оренди не за призначенням; передачі орендованого майна в суборенду; Орендар не приступив до проведення капітального ремонту в строки, встановлені договором оренди; Орендар порушив умови, передбачені підпунктом 5.5 пункту 5 цього договору; не внесення орендної плати у повному обсязі протягом 3-х місяців поспіль (п.п. 11.1., 11.2., 11.4. Договору № 2103 від 23.11.2019).
Додатком до Договору № 2103 від 23.11.2019 є Розрахунок плати за базовий місяць оренди комунального майна, за яким орендна плата за базовий місяць оренди липень 2019 року становить 11 349,93 грн. Сума орендної плати оподатковується податком на додану вартість згідно з чинним законодавством.
23.07.2019 сторонами Договору № 2103 від 23.11.2019 був підписаний Акт прийняття-передачі об`єкта комунальної власності міської територіальної громади від балансоутримувача суб`єкту підприємницької діяльності, за яким Орендодавець передав Орендарю у строкове платне користування будівлі літ. «А», «Б», «В», загальною площею 678,6 кв.м., що розташовані за адресою: м. Херсон, вул. Суворова, буд. 37.
Згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права № 174918751, сформованим 24.07.2019 зареєстровано інше речове право щодо об`єкта нерухомого майна з реєстраційним номером 1080001665101, а саме нежитлових приміщень 1-го та 2-го поверхів загальною площею 394 кв. м, розташованих за адресою: Херсонська область, м. Херсон, вул. Суворова, будинок 37, будівля літ. «А». Підставою виникнення іншого речового права є договір оренди комунального майна міської територіальної громади, серія та номер 2941, виданий 23.07.2019 приватним нотаріусом Херсонського міського нотаріального округу Живцовою Н.М. Підставою внесення запису зазначено рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №47917951 від 24.07.2019, прийняте приватним нотаріусом Живцовою Надією Миколаївною. Вид іншого речового права визначено як право користування, найму або оренди будівлею чи іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами, зі строком дії до 23.07.2068. Орендодавцем зазначено Управління комунальної власності Херсонської міської ради, код ЄДРПОУ 37465469, а орендарем Жука Ігоря Валерійовича, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , громадянина України, фізичну особу-підприємця. Об`єктом іншого речового права є нежитлові приміщення 1-го та 2-го поверхів.
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права №174914546, сформованим 24.07.2019, зареєстровано інше речове право щодо об`єкта нерухомого майна з реєстраційним номером 1080449665101, а саме одноповерхової нежитлової будівлі загальною площею 206,1 кв. м, розташованої за адресою: Херсонська область, м. Херсон, вул. Суворова, будинок 37, літ. «Б». Підставою виникнення іншого речового права є договір оренди комунального майна міської територіальної громади, серія та номер 2941, виданий 23.07.2019 приватним нотаріусом Херсонського міського нотаріального округу Живцовою Н.М. Підставою внесення запису зазначено рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №47917440 від 24.07.2019, прийняте приватним нотаріусом Живцовою Надією Миколаївною. Вид іншого речового права визначено як право користування, найму або оренди будівлею чи іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами, зі строком дії до 23.07.2068. Орендодавцем зазначено Управління комунальної власності Херсонської міської ради, код ЄДРПОУ 37465469, а орендарем Жука Ігоря Валерійовича, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , громадянина України, фізичну особу-підприємця.
Згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права №174910722, сформованим 24.07.2019, зареєстровано інше речове право щодо об`єкта нерухомого майна з реєстраційним номером 1103212265101, а саме нежитлових приміщень загальною площею 78,5 кв. м, розташованих за адресою: Херсонська область, м. Херсон, вул. Суворова, будинок 37, в літ. «В». Підставою виникнення іншого речового права є договір оренди комунального майна міської територіальної громади, серія та номер 2941, виданий 23.07.2019 приватним нотаріусом Херсонського міського нотаріального округу Живцовою Н.М. Підставою внесення запису зазначено рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 47916812 від 24.07.2019, прийняте приватним нотаріусом Живцовою Надією Миколаївною. Вид іншого речового права визначено як право користування, найму або оренди будівлею чи іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами, зі строком дії до 23.07.2068. Орендарем зазначено Жука Ігоря Валерійовича, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , громадянина України, який діє як фізична особа-підприємець, а орендодавцем Управління комунальної власності Херсонської міської ради, код ЄДРПОУ 37465469.
Висновком оцінювача про ринкову вартість об`єкта оцінки від 31.05.2019, затвердженим начальником Управління комунальної власності Херсонської міської ради Вербицькою А.А., суб`єктом оціночної діяльності ПП «Оціночна компанія Омега» на підставі договору на проведення незалежної оцінки майна № 59ат від 10.06.2019, укладеного з Управлінням комунальної власності Херсонської міської ради та ФОП Жуком Ігорем Валерійовичем, проведено оцінку будівель загальною площею 678,6 кв. м, розташованих за адресою: м. Херсон, вул. Суворова, 37, визначено ринкову вартість будівель загальною площею 678,6 кв. м станом на 31.05.2019, без урахування ПДВ, у розмірі 1 359 273,00 грн, у тому числі: будівля літ. «А-2» другий поверх 600 946,64 грн, будівля літ. «А-2» перший поверх 336 972,31 грн, будівля літ. «Б-1» 376 855,81 грн, будівля літ. «В-1» 44 498,38 грн.
18.06.2021 Херсонською міською радою було прийнято рішення № 346 «Про внесення змін до рішень міської ради від 26.02.2021 №73, від 16.03.2021 № 144 та визнання такими, що втратили чинність, рішень міської ради», відповідно до п. 4.2 якого вирішено припинити юридичну особу, виконавчий орган Херсонської міської ради Управління комунальної власності Херсонської міської ради, реорганізувавши шляхом приєднання до департаменту розвитку об`єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 44279728), який, є правонаступником його прав та обов`язків, викладено Положення про департамент в новій редакції.
27.11.2024 Департаментом розвитку об`єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради було скеровувано ФОП Жук І.В. вимогу від 26.11.2024 за № 01-20-1698-вих. про розірвання договору оренди комунального майна міської територіальної громади від 23.07.2019 № 2103 та сплати заборгованості з орендної плати.
В матеріалах справи наявний Розрахунок орендної плати за Договором № 2103 від 23.11.2019 із заборгованістю відповідача перед позивачем на суму 259 997,74 грн.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши пояснення сторін, мотивовану оцінку кожного аргументу щодо наявності підстав для задоволення чи відмови у позові, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Згідно ч. 1 ст. 2 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 509 ЦК України встановлено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Статтею 629 ЦК України визначено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Частиною 1 ст. 526 ЦК України визначено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) (ст. 610 ЦК України).
Згідно з ч. 1, ч. 3 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендар за користування об`єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності. Строки внесення орендної плати визначаються у договорі.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.773 ЦК України наймач зобов`язаний користуватися річчю відповідно до її призначення та умов договору. Якщо наймач користується річчю, переданою йому у найм, не за її призначенням або з порушенням умов договору найму, наймодавець має право вимагати розірвання договору та відшкодування збитків.
Відповідно до ч.2 ст.651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Згідно ч.ч.2, 3 ст. 653 ЦК України у разі розірвання договору зобов`язання сторін припиняються. У разі зміни або розірвання договору зобов`язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов`язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
У разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендар зобов`язаний повернути орендодавцеві об`єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди (ч.1 ст.27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»).
Статтями 525, 526, 530 ЦК України передбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору. Зобов`язання повинні виконуватись в установлений законом або договором строк.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч.ч.1, 2 ст.73, ч.ч.ч.1, 3 ст.74 ГПК України).
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Наявність обставин, на які сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ч.2 ст.76, ч.1 ст.77, ч.ч.1, 2 ст.79 ГПК України).
Отже, як встановлено судом, 23.07.2019 між Управлінням комунальної власності Херсонської міської ради, правонаступником якого є Департамент розвитку об`єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради, (орендодавець) та Фізичною особою-підприємцем Жуком Ігорем Валерійовичем (орендар) був укладений договір оренди комунального майна міської територіальної громади № 2103, посвідчений приватним нотаріусом Херсонського міського нотаріального округу Живцовою Н.М., зареєстрований в реєстрі за № 2941. Строк дії договору № 2103 від 23.07.2019 був визначений до 23.07.2068. 23.07.2019 сторонами договору № 2103 від 23.07.2019 був підписаний акт прийняття-передачі об`єкта комунальної власності міської територіальної громади від балансоутримувача суб`єкту підприємницької діяльності та відповідно до умов вказаного Договору Орендарю передано у строкове платне користування будівлі літ. «А», «Б», «В», загальною площею 678,6 кв.м., що розташовані за адресою: м. Херсон, вул. Суворова, буд. 37. Відповідно до п. 3.2. договору № 2103 від 23.07.2019 орендна плата становить 11 349 (одинадцять тисяч триста сорок дев`ять) гривень 93 копійки (базовий липень 2019 року) згідно з рішенням міської ради від 28.12.2011 № 499, перераховується орендарем управлінню комунальної власності на р/р 37119016178145, Державної казначейської служби України м. Київ, код 820172, ЄДРПОУ 37465469, не пізніше 25 (двадцять п`ятого) числа поточного місяця з урахуванням щомісячного індексу інфляції та податку на додану вартість відповідно до чинного законодавства.
Між тим, як стверджує позивач, у період з 24.02.2022 по 31.12.2022, відповідач був звільнений від сплати орендної плати відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634, однак, подалі, у 2023 році позивач вважає, що відповідач не був звільнений від сплати орендної плати за договором № 2103 від 23.07.2019, внаслідок чого у відповідача утворилася заборгованість за період з січня по грудень 2023 року на суму 259 997,74 грн.
Поряд із цим, позивач посилався на висновки, викладені Південно-західним апеляційним господарським судом у справах ГСОО № 916/5266/24, №916/5659/24, № 916/5363/24, № 916/5692/24, № 916/5694/24, № 916/5689/24, № 916/5658/24, № 916/5522/24, № 916/5058/24, № 916/5729/24, № 916/5615/24, № 916/413/25, щодо відсутності підстав для звільнення орендарів комунального та державного майна, розташованого у м. Херсоні, від сплати орендної плати за 2023 рік на підставі положень пп. 1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 634 від 27.05.2022 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану».
Водночас, Велика Палата Верховного Суду в ухвалі від 01.04.2026 по справі №916/5555/24 зазначила, що: "на розгляді у Касаційному господарському суді у складі Верховного Суду перебувала справа № 905/1552/24, предметом якої є вимоги Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях про стягнення з Товариства з додатковою відповідальністю «Шахта Білозерська» заборгованості з орендної плати в сумі 127 628 004, 12 грн, пені в сумі 19 653 010, 08 грн та розірвання договору оренди державного майна, у зв`язку з неналежним виконанням відповідачем зобов`язань за договором оренди від 13.11.2008 № 2/2008 щодо повного та своєчасного внесення орендної плати. Переглядаючи в касаційному порядку прийняті у справі судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій, КГС ВС у постанові від 03.03.2026 погодився з висновком апеляційного господарського суду, що за змістом підпункту 1 пункту 1 Постанови № 634 у редакції, чинній станом на час її прийняття, та до внесення до неї змін постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2024 № 512, було передбачено звільнення орендарів державного і комунального майна за договорами, укладеними, зокрема до 24.02.2024, які використовують майно, розташоване в адміністративно-територіальних одиницях, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану, у тому числі - Донецька область на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування, але у будь-якому разі до 31.12.2022. У цій постанові колегія суддів суду касаційної інстанції визнала підтвердженою передбачену пунктом 3 частини другої статті 287 ГПК України підставу касаційного оскарження (відсутність висновку Верховного Суду щодо застосування норми права), що слугувало підставою для формулювання висновку про застосування норми підпункту 1 пункту 1 Постанови № 634 у редакції від 27.05.2022 у подібних правовідносинах, виснувавши, що за змістом вказаних положень у редакції, чинній станом на час її прийняття, та до внесення до неї змін постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2024 № 512, було передбачено звільнення орендарів державного і комунального майна за договорами оренди державного і комунального майна, чинними станом на 24.02.2022 або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися раніше 24.02.2022, від орендної плати орендарів державного і комунального майна фізичних осіб та фізичних осіб - підприємців, які були призвані або прийняті на військову службу після оголошення воєнного стану; які використовують майно, розташоване в адміністративно-територіальних одиницях, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану, на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування, але у будь-якому разі до 31.12.2022. Словосполучення, яке використовується у підпункті 1 пункту 1 Постанови № 634, «на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування, але у будь-якому разі до 31.12.2022» підлягає трактуванню таким чином, що визначене коло орендарів звільняється від орендної плати за оренду державного і комунального майна на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування, але у будь-якому разі щонайменше до 31.12.2022, якщо до цієї дати воєнний стан буде припинено чи скасовано та сплине три місяці після дати його припинення чи скасування. Якщо до 31.12.2022 воєнний стан не буде припинено чи скасовано та не сплине три місяці після його припинення чи скасування, визначене коло орендарів звільняється від орендної плати за оренду державного і комунального майна на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування……Оскільки КГС ВС уже сформував висновки щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, однак колегія суддів у своїй ухвалі цього висновку не відобразила та не навела власної позиції щодо нього, зокрема, не вказала причин, з яких у разі незгоди з цими висновкам питання відступу від них не може вирішити відповідна палата чи об`єднана палата КГС ВС у порядку, встановленому частинами першою, другою статті 302 ГПК України, а також не покликалась на необхідність узгодження висновків Верховного Суду, зроблених за результатами розгляду справ судами різних юрисдикцій у подібних правовідносинах, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку про те, що наявність виключної правової проблеми у цій справі не підтвердилась, а на її розгляд передано питання, яке може вирішити КГС ВС як належний суд."
Також, Верховний суд у постанові від 26.05.2026 по справі №916/5555/24 вказав про те, що оскільки Верховний Суд сформував висновок стосовно застосування підпункту 1 пункту 1 Постанови № 634 у постанові від 03.03.2026 у справі № 905/1552/24 у подібних правовідносинах, і вказану постанову прийнято після подання касаційної скарги у справі № 916/5555/24, колегія суддів зазначає, що висновки апеляційного суду про припинення дії пільги 31.12.2022 суперечать актуальному висновку Верховного Суду у справі № 905/1552/24, а тому суд апеляційної інстанції дійшов помилкового висновку, що несплата відповідачем орендної плати за договором оренди у період з лютого 2023 по грудень 2023 року є порушенням вимог чинного законодавства та умов цього договору. Відтак, правильним є висновок місцевого господарського суду, що з урахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022 відповідач був звільнений від обов`язку вносити орендну плату як в період з 24.02.2022 по 31.12.2022, так і в період з 01.01.2023 по 31.12.2023. При цьому, враховуючи встановлені місцевим господарським судом (та не спростовані судом апеляційної інстанції обставини), що станом на 01.01.2022 у відповідача була наявна переплата по договору на суму 1 913,58 грн. 31.03.2022 відповідач сплатив на користь позивача 3 755,00 грн, а 13.04.2022 - 2 035,66 грн, що відображено у цьому ж розрахунку та узгоджується зі змістом надісланої відповідачу вимоги щодо розірвання договору, і станом на 01.01.2023 у відповідача була наявна переплата за договором на суму 4 179,51 грн, Верховний Суд погоджується з висновками місцевого господарського суду, що доводи позивача щодо істотного порушення відповідачем умов договору в частині повного та своєчасного внесення орендної плати не знайшли свого підтвердження.
Отже, з урахуванням викладеного та висновків викладених Верховним судом та Великою палатою Верховного суду по справі №916/5555/24, суд доходить висновку, що ФОП Жук І.В. був звільнений від сплати орендної плати починаючи з 24.02.2024, оскільки положення Постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022 не містять обмеження щодо кінцевої дати звільнення від сплати орендної дати 31.12.2022, наявність правової конструкції але у будь-якому разі до 31.12.2022 свідчить, що така дата вказана як кінцева лише у разі припинення воєнного стану раніше 31.12.2022.
Таким чином, судом не підлягає задоволенню заявлена позивачем позовна вимога щодо стягнення з відповідача на користь позивача 259 997,74 грн заборгованості за договором № 2103 від 23.07.2019, оскільки відповідач був звільнений від сплати орендної плати починаючи з 24.02.2024.
Що ж стосується заявленої позивачем позовної вимоги щодо розірвання договору оренди комунального майна міської територіальної громади № 2103 від 23.07.2019, посвідченого приватним нотаріусом та зареєстрованого у реєстрі за № 2941, суд зазначає наступне.
Так, у постановах Верховного Суду від 21.01.2020 у справі №914/252/19 та від 13.11.2019 у справі №908/1399/17, зроблені висновки про те, що норми чинного законодавства України не позбавляють сторону договору права на безпосереднє звернення до суду з вимогою про розірвання договору оренди без дотримання порядку досудового врегулювання спору, а відтак право наймодавця на відмову від договору найму, передбачене частиною першою статті 782 Цивільного кодексу України, не є перешкодою для звернення наймодавця (орендодавця) до суду з вимогою розірвати договір у разі несплати наймачем (орендарем) платежів, якщо вбачається істотне порушення умов договору. Розірвання договору в судовому порядку з причин істотного порушення договору є правовим наслідком порушення зобов`язання стороною договору відповідно до пункту 2 частини першої статті 611 Цивільного кодексу України, тобто способом реагування та захисту права від порушення договору, яке вже відбулося. Оскільки, законодавець визначає однією із істотних умов договору оренди орендну плату, то основний інтерес особи, яка передає майно в оренду, полягає в отриманні орендної плати за таким договором. Порушення цього інтересу має наслідком завдання шкоди, через що сторона (орендодавець) значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні відповідного договору оренди об`єкта комунальної форми власності. З огляду на викладене, істотне порушення орендарем такої умови договору оренди державного (комунального) майна, як невнесення орендної плати, є достатньою правовою підставою для дострокового розірвання зазначеного договору оренди в судовому порядку. У разі звернення до суду з вимогою про розірвання договору оренди у зв`язку з несплатою орендарем орендної плати протягом трьох місяців позивачу необхідно довести факт такої несплати та її триваючий характер (протягом трьох місяців).
При цьому, як встановлено судом, з урахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022 відповідач був звільнений від обов`язку вносити орендну плату як в період з 24.02.2022 по 31.12.2022, так і в період з 01.01.2023 по 31.12.2023, з огляду на що доводи позивача щодо істотного порушення відповідачем умов договору № 2103 від 23.07.2019 в частині повного та своєчасного внесення орендної плати не знайшли свого підтвердження.
Крім того, суд також відмічає, що розірвання договору як санкція має бути максимально збалансованим і відповідати тяжкості допущеного порушення. Вирішальне значення для застосування зазначеного припису закону має співвідношення шкоди з тим, що могла очікувати від виконання договору сторона. У кожному конкретному випадку питання про істотність порушення має вирішуватися з урахуванням усіх обставин справи, що мають значення (постанова Верховного Суду від 09.12.2020 у справі № 199/3846/19). Отже, у кожному конкретному випадку істотність порушення договору потрібно оцінювати з урахуванням усіх обставин справи, що мають значення.
Таким чином, суд доходить висновку про недоведеність позивачем обставин істотності порушення умов договору № 2103 від 23.07.2019, як підстави для його розірвання у судовому порядку у розумінні ч. 2 ст. 651 ЦК України.
Враховуючи викладене, судом не підлягає задоволенню позовна заява ДЕПАРТАМЕНТУ РОЗВИТКУ ОБ`ЄКТІВ КОМУНАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ ХЕРСОНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ до Фізичної особи-підприємця Жука Ігоря Валерійовича про стягнення 259 997,74грн та розірвання договору оренди.
Згідно ч.1 ст.123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Положення п.2 ч.1 ст.129 ГПК України передбачають, що судовий збір покладається: у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи те, що позовні вимоги позивача не підлягають судом задоволенню, судовий збір не підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 123, 124, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Відмовити повністю у задоволенні позову ДЕПАРТАМЕНТА РОЗВИТКУ ОБ`ЄКТІВ КОМУНАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ ХЕРСОНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ( 73003, м. Херсон, просп. Незалежності, 37, код ЄДРПОУ 442797283) до Фізичної особи-підприємця Жука Ігоря Валерійовича ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення 259 997,74грн та розірвання договору оренди.
2. Витрати по сплаті судового збору за подання позовної заяви покласти на ДЕПАРТАМЕНТ РОЗВИТКУ ОБ`ЄКТІВ КОМУНАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ ХЕРСОНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ( 73003, м. Херсон, просп. Незалежності, 37, код ЄДРПОУ 442797283).
Рішення господарського суду набирає законної сили згідно зі ст.241 ГПК України, після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відповідно до п.1 ст.256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 06.07.2026.
Суддя І.А. Малярчук