Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.06.2026м. ДніпроСправа № 904/7024/25
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Рудь І.А., за участю секретаря судового засідання Цибульської К.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Садівничого товариства "Криниця", с. Грушувато-Криничне, Синельниківський р-н, Дніпропетровська обл.
до Державного міжрайонного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Дніпро-Західний Донбас", с. Воронове, Синельниківський р-н, Дніпропетровська обл.
про зобов`язання вчинити певні дії
Представники:
від позивача: не з`явився;
від відповідача: Лященко С.С., довіреність, самопредставництво.
СУТЬ СПОРУ:
Садівниче товариство "Криниця" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Державного міжрайонного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Дніпро-Західний Донбас" щодо застосування тарифу 69,384 грн/м? до Садівничого товариства "Криниця";
- визнати Садівниче товариство "Криниця" колективним споживачем у розумінні Закону України Про житлово-комунальні послуги;
- зобов`язати Державне міжрайонне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства "Дніпро-Західний Донбас" застосовувати до Садівничого товариства "Криниця" тариф для населення, встановлений Постановою НКРЕКП №1024 від 28.05.2024: 30,20 грн/м? (без ПДВ), заморожений на рівні 24.02.2022;
- зобов`язати Державне міжрайонне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства "Дніпро-Західний Донбас" здійснити перерахунок розміру нарахувань за послуги водопостачання за тарифом для населення за весь період неправильного застосування тарифу, починаючи з 24.02.2024 року.
- стягнути з Державного міжрайонного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Дніпро-Західний Донбас" на користь Садівничого товариства "Криниця" надмірно сплачені кошти, визначені в результаті перерахунку, у сумі, яка буде встановлена судом.
Судові витрати позивач просить покласти на відповідачів.
Ухвалою суду від 15.12.2025 позовну заяву залишено без руху.
Запропоновано Садівничому товариству "Криниця" протягом семи днів з дня вручення цієї ухвали, в тому числі через систему "Електронний суд", усунути недоліки позовної заяви надавши до суду:
- докази наявності у особи, яка підписала позовну заяву, відповідних повноважень (копія договору про надання правничої допомоги/доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правничої допомоги № б/н від 01.09.2025);
- докази на підтвердження реєстрації електронного кабінету у Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами;
- визначитися з ціною позову;
- обґрунтований розрахунок надмірно сплачених грошових коштів;
- надати уточнену позовну заяву з зазначеним в прохальній частині надмірно сплачені кошти, визначені в результаті перерахунку;
- докази сплати судового збору за чотири немайнові вимоги у розмірі 6 661 грн 60 коп.
- докази сплати судового збору (майнова вимога) в розмірі, виходячи із суми заявлених позовних вимог х 1,5% х коефіцієнт 0,8.
24.12.2025 позивачем через систему "Електронний суд" подано заяву про усунення недоліків, разом з уточненою позовною заявою, в якій останній змінив прохальну частину позову виклавши її в наступній редакції:
"Визнати протиправними дії Державного міжрайонного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Дніпро-Західний Донбас" щодо застосування тарифу 69,384 грн/м3 до Садівничого товариства "Криниця" та зобов`язати Державне міжрайонне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства "Дніпро-Західний Донбас" застосовувати до оформлених договором № 162 від 08.02.2023 року правовідносин тариф на централізоване водопостачання, встановлений для населення.".
05.01.2025 позивачем через систему "Електронний суд" подано уточнену позовну заяву, в якій останній просить суд зобов`язати Державне міжрайонне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства "Дніпро-Західний Донбас" застосовувати до оформлених договором № 162 від 08.02.2023 року правовідносин тариф на централізоване водопостачання, встановлений для населення.
Ухвалою суду від 05.01.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; призначено підготовче засідання на 27.01.2026.
12.01.2026 від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній вказує на те, що на виконання умов п. 20 Договору, позивач був належним чином повідомлений про зміну тарифу на послугу з централізованого водопостачання з 01 червня 2024 року, згідно постанови НКРЕКП № 1024 від 28.05.2024р. Про встановлення тарифів на послугу з централізованого водопостачання ДМП ВКГ «ДЗД» та з 01.01.2025 року, згідно постанови НКРЕКП № 2317 від 24.12.2024р. Про встановлення тарифів на послугу з централізованого водопостачання ДМП ВКГ «ДЗД», шляхом оприлюднення на офіційному веб- сайті відповідача www.vodadzd.org.ua, що є загальнодоступною інформацією.
Відповідач звертає увагу суду на те, що відповідними Постановами НКРЕКП ні садівничі товариства, ні неприбуткові організації, ні обслуговуючі кооперативи не вказані як такі, що прирівнюються до населення.
Позивач безпідставно вважає, що повинен сплачувати за тарифом на централізоване водопостачання, який застосовується для населення та невірно розуміє значення терміну «колективний споживач», посилаючись при цьому на ст.6 Закон № 2189.
Садівниче товариство «КРИНИЦЯ» не відповідає категорії колективний споживач згідно законодавства, яке регулює відносини у сфері надання комунальних послуг, зокрема послуг з централізованого водопостачання, та умовам Типового договору з колективним споживачем про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.
Обрана модель договірних відносин узгоджується з Правилами № 690 та затвердженим Постановою № 690 Типовим договором .
Відповідач вважає що, під час надання позивачу послуг з централізованого водопостачання за відповідною моделлю організації договірних відносин, відповідач правильно застосував тариф, установлений споживачам, які не є суб`єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, 50,52 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість) з 01 червня 2024 року та 57,82 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість) з 01 січня 2025 року.
У підготовче засідання 27.01.2026 сторони явку повноважних представників не забезпечили, про причини неявки суд не повідомили.
Ухвалою суду від 27.01.2026 підготовче засідання відкладено на 24.02.2026.
10.02.2026 від позивача до суду подано відповідь на відзив, в якій останній зазначає таке:
- згідно зі ст. 2 Закону України «Про кооперацію», СТ «КРИНИЦЯ» є обслуговуючим кооперативом. Це неприбуткова організація, яка не має на меті отримання прибутку, а створена для забезпечення потреб своїх членів.
Таким чином, СТ виступає як «колективний споживач» (п. 9 ч. 1 ст. 1 Закону № 2189- VIII), що акумулює кошти громадян для розрахунку за послугу, яка за своїм характером є побутовою.
Правова позиція відповідача суперечить усталеній практиці Верховного Суду, так у постанові Верховного Суду від 25.04.2018 у справі №904/6253/17 зазначено, що визначальним критерієм тарифної класифікації є фактичний характер використання ресурсу, а не юридична форма споживача. У постанові Верховного Суду від 12.02.2020 у справі №911/3421/18 підкреслено, що об`єднання фізичних осіб, які отримують комунальні послуги для побутових потреб своїх членів, не можуть автоматично оплачувати їх за тарифами інших категорій лише через організаційно- правову форму.
- У постанові КГС ВС від 22.01.2020 у справі №910/7586/19 суд звернув увагу, що централізовані розрахунки юридичної особи за комунальні послуги, які фактично споживаються фізичними особами, свідчать про колективний характер споживання.
У постанові Верховного Суду від 16.11.2022 у справі №922/1964/21 наголошено на необхідності дослідження реального економічного змісту правовідносин, а не лише формальних ознак сторін.
24.02.2026 відповідачем подано до суду пояснення по справі, в яких останній вказує на те, що позивачем аргументується зміна тарифу на оплату аналогією з ОСББ, ЖБК, але Позивач садове товариство, яке відрізняється від об`єднання співвласників багатоквартирного будинку та житлово-будівельний кооператив тим, що учасники Позивача обслуговують не квартири, а земельні ділянки, які можуть бути площею 0,12 гектару. Земельні ділянки призначені для садівництва потребують іншої кількості води ніж квартири, а тому для садових товариств Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг товариств визначено інший тариф ніж для таких юридичних осіб як ОСББ та ЖБК.
У підготовче засідання 24.02.2026 відповідач явку повноважного представника не забезпечив, будучи повідомлений належним чином.
Представник позивача не заперечував щодо продовження строку на 30 днів.
Ухвалою суду від 24.02.2026 продовжено строк проведення підготовчого провадження на 30 днів; відкладено підготовче засідання на 12.03.2026.
11.03.2026 від відповідача подано до суду клопотання про зупинення провадження у справі та клопотання про залучення належного відповідача у справі.
У підготовчому засіданні 12.03.2026 клопотання відповідача залишено на вирішенні у суду.
У засідання позивач явку повноважного представника не забезпечив.
Ухвалою суду від 12.03.2026 підготовче засідання відкладено на 31.03.2026.
27.03.2026 від відповідача надійшло до суду клопотання про закриття провадження у справі.
30.03.2026 від позивача до суду надійшли заперечення на клопотання відповідача про зупинення провадження у справі, про закриття провадження у справі та заперечення на клопотання про заміну належного відповідача.
У підготовчому засіданні 31.03.2026 клопотання відповідача відхилено судом, представники сторін не заперечували щодо закриття підготовчого провадження та призначення розгляду справи по суті.
Ухвалою суду від 31.03.2026 закрито підготовче провадження. Справу призначено до судового розгляду по суті в засіданні на 23.04.2026.
01.04.2026 від відповідача надійшли до суду пояснення про справі.
22.04.2026 відповідачем подано до суду письмові пояснення.
23.04.2026 від позивача надійшли до суду додаткові пояснення у справі.
У судовому засіданні 23.04.2026 оголошено перерву до 07.05.2026.
07.05.2026 у судове засідання сторони явку повноважних представників не забезпечили.
Ухвалою суду від 07.05.2026 розгляд справи відкладався до 25.06.2026.
25.06.2026 від позивача до суду надійшло клопотання про розгляд справи без участі його представника.
Враховуючи достатність часу, наданого учасникам справи для подання доказів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивної господарського процесу, закріплені у статті 129 Конституції України та статтях 13, 14, 74 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд вважає, що в межах наданих йому повноважень, створені належні умови учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених Господарським процесуальним кодексом України, висловлення своєї правової позиції у спорі та надання відповідних доказів.
У матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у ній документами без участі представника позивача.
У судовому засіданні 25.06.2026 відповідач заперечував проти позовних вимог, просив суд відмовити в їх задоволенні в повному обсязі.
В порядку ст. 240 ГПК України у судовому засіданні оголошено скорочене рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши відповідача прокурора, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Предметом доказування у даній справі є наявність/відсутність підстав для зобов`язання Державного міжрайонного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Дніпро-Західний Донбас" застосовувати до оформлених договором № 162 від 08.02.2023 року правовідносин тариф на централізоване водопостачання, встановлений для населення.
Звертаючись з даним позовом позивач вказує на те, що Садове товариство "Криниця" (далі Позивач) є неприбутковою юридичною особою, створеною для задоволення соціальних, економічних і господарських потреб своїх членів фізичних осіб, власників присадибних земельних ділянок. Позивач не провадить підприємницької діяльності та не здійснює комерційного перепродажу води.
В свою чергу, Садівниче товариство "Криниця" уклало 08.02.2023 року з Державним міжрайонним підприємством водопровідно-каналізаційного господарства Дніпро-Західний Донбас договір № 162 про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.
Виконавець зобов`язується надавати споживачу послуги з централізованого водопостачання (далі - послуги) відповідної якості, а споживач зобов`язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надані послуги за тарифами, встановленими відповідно до законодавства, в строки і на умовах, визначених цим договором (п. 1. договору).
Інформація про споживача: дислокація об`єктів споживача на момент укладання договору: адреса об`єкту: с. Грушувато-Криничне, вул. Придніпровська, буд. 23, призначення об`єкту: сади/дачі (п. 2. договору).
Вартість послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення визначається за обсягом спожитих послуг та встановленими відповідно до законодавства тарифами. Станом на дату укладення цього договору тариф (без урахування податку на додану вартість) на послугу з централізованого водопостачання становить 30,20 гривень за куб. метр, відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 16.06.2016 № 1141 Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення (у редакції постанови НКРЕКП № 2854 від 22.12.2021, що набрала чинності з 01.01.2022). У разі прийняття уповноваженим органом рішення про зміну цін/тарифів на послугу з централізованого водопостачання та/або на послугу з централізованого водовідведення виконавець у строк, що не перевищує 15 днів з дати введення її у дію, повідомляє про це споживачу з посиланням на рішення відповідного органу шляхом їх оприлюднення на офіційному веб-сайті без внесення сторонами додаткових змін до цього договору. У разі зміни зазначених тарифів протягом строку дії цього договору новий розмір тарифів застосовується з моменту його введення в дію без внесення сторонами додаткових змін до цього договору. Виконавець зобов`язаний забезпечити їх оприлюднення на офіційному веб-сайті www.vodadzd.org.ua (п. 20. договору).
Розрахунковим періодом для оплати обсягу спожитих послуг є календарний місяць. Плата за абонентське обслуговування нараховується споживачу щомісяця та зазначається в рахунку. Початок і закінчення розрахункового періоду для розрахунку розміру плати за абонентське обслуговування завжди збігаються з початком і закінченням календарного місяця відповідно. У разі зміни розміру плати за абонентське обслуговування протягом строку дії цього договору новий розмір плати за абонентське обслуговування застосовується з моменту його введення в дію без внесення сторонами додаткових змін до цього договору. Виконавець зобов`язаний забезпечити їх оприлюднення на офіційному веб-сайті vvvvw.vodadzd.org.ua. Розмір плати за абонентське обслуговування: плата за абонентське обслуговування по договору для споживачів, які мають власний вузол комерційного обліку (без розподілу обсягу послуг централізованого водопостачання) становить 35,12 грн. з ПДВ (п. 21. договору).
Цей договір набирає чинності з моменту його підписання і діє протягом одного року з дати набрання чинності. Сторони цього договору домовились, що відповідно до частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України умови цього договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладання і діють з 01.01.2023, а в частині проведення розрахунків до повного виконання (п. 42. договору).
Якщо за один місяць до закінчення строку дії цього договору жодна із сторін не повідомить письмово іншій стороні про відмову від договору, цей договір вважається продовженим на черговий однорічний строк (п. 43. договору).
Так, пунктом 20 договору сторони договору визначили, що вартість послуг з централізованого водопостачання станом на час укладення цього правочину становить 30,20 грн за 1 м3 і визначається відповідно до постанови НКРЕКП № 1141 від 16.06.2016 у редакції постанови № 2854 від 22.12.2021, якою Державному міжрайонному підприємству водопровідно каналізаційного господарства Дніпро-Західний Донбас встановлені тарифи на централізоване водопостачання з такою структурою:
-споживачам, які є суб`єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, 15,45 грн за 1 м3 (без податку на додану вартість);
-споживачам, які не є суб`єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, 30,20 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість).
Позивач зазначає, що в даному випадку фактичними кінцевими споживачами послуг за вказаним договором є члени товариства фізичні особи, які отримують воду для побутових, санітарно-гігієнічних потреб та поливу садових ділянок.
Незважаючи на це, Відповідач, виходячи виключно з формального статусу Позивача як юридичної особи, застосовує тариф 69,384 грн/м3, призначений для інших споживачів, замість тарифу, встановленого для населення.
На думку позивача, такі дії безпідставно збільшують фінансове навантаження на членів товариства та порушують їхні права як кінцевих побутових споживачів.
Вказані обставини і стали причиною виникнення даного спору.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представника відповідача, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.
Предметом регулювання Закону України "Про житлово-комунальні послуги" є відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та управління побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках. Норми цього Закону застосовуються з урахуванням особливостей, встановлених законами, що регулюють відносини у сферах постачання та розподілу електричної енергії і природного газу, постачання теплової енергії, централізованого постачання гарячої води, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, управління побутовими відходами (ч. 1, 3 ст. 2 Закону України "Про житлово-комунальні послуги").
Статтею 13 Закону України Про житлово-комунальні послуги визначено, що договір про надання комунальної послуги укладається між виконавцем відповідної послуги та споживачем або особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача.
Послуга з централізованого водопостачання надається згідно з умовами договору, що укладається з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та вимогами правил надання послуг з централізованого водопостачання, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, якщо інше не передбачено законом (ч. 4 ст. 23 Закону України Про житлово-комунальні послуги).
Постановою Кабінету Міністрів України № 690 від 05.07.2019 (в редакції постанови КМУ № 85 від 02.02.2022) затверджені Правила надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (Правила № 690).
Пункт 5 Правил № 690 встановлює, що послуги надаються споживачу згідно з умовами типового договору про надання послуг, що укладається з урахуванням особливостей, визначених Законом України Про житлово-комунальні послуги.
Згідно з пунктом 9 Правил № 690 виконавець забезпечує постачання питної води у відповідній кількості та якості послуги, що встановлені нормативами:
- за індивідуальним договором про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем (далі індивідуальний договір про надання послуг з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем) до межі внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку (будівлі) та інженерно-технічних систем приміщення споживача;
- за колективним договором про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (далі колективний договір), договором з колективним споживачем про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (далі договір про надання послуг з колективним споживачем), індивідуальним договором про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (далі індивідуальний договір), договором з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (далі договір з власником (користувачем) будівлі) до межі зовнішніх інженерних мереж постачання послуг виконавця та внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку (будівлі).
Закон України Про житлово-комунальні послуги надає визначення термінам колективний споживач та індивідуальний споживач. Так, відповідно до пунктів 6, 9 статті 1 Закону індивідуальний споживач фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги; колективний споживач юридична особа, що об`єднує споживачів у будівлі та в їхніх інтересах укладає договір про надання комунальної послуги.
Матеріалами справи підтверджується, що Садівниче товариство Криниця уклало 08.02.2023 з Державним міжрайонним підприємством водопровідно-каналізаційного господарства Дніпро-Західний Донбас договір № 162 про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.
Сторони договору визначили, що вартість послуг з централізованого водопостачання станом на час укладення цього правочину становить 30,20 грн за 1 м3 і визначається відповідно до постанови НКРЕКП № 1141 від 16.06.2016 у редакції постанови № 2854 від 22.12.2021.
Положення договору № 162 передбачають порядок застосування нового тарифу на послуги водопостачання у разі прийняття уповноваженим органом рішення про зміну цін/тарифів на послугу.
Постановою НКРЕКП № 1024 від 28.05.2024 Державному міжрайонному підприємству водопровідно-каналізаційного господарства Дніпро-Західний Донбас встановлені тарифи на централізоване водопостачання з такою структурою:
- споживачам, які є суб`єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, 25,83 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість);
- споживачам, які не є суб`єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, 50,52 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість). Встановлено, що тариф на централізоване водопостачання застосовується для населення на рівні тарифу, що застосовувався станом на 24.02.2022, а саме: на централізоване водопостачання 30,20 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість).
Таким чином, постановою № 1024 збільшено тариф споживачам, які не є суб`єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання до 50,52 грн за 1 м3, а для населення цей тариф залишено на рівні 24.02.2022 30,20 грн за 1 м3.
Статтею 12 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачено, що договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Договори про надання комунальних послуг можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір, індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем, колективний договір) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач (співвласник багатоквартирного будинку, власник будівлі, у тому числі власник індивідуального садибного житлового будинку), колективний споживач).
Статтею 19 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" передбачено, що Послуги з централізованого питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання з урахуванням вимог Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" на підставі договору з:
- юридичними особами, що безпосередньо користуються централізованим питним водопостачанням;
- юридичними особами, у яких житловий фонд перебуває на праві узуфрукта державного або комунального майна чи на іншому речовому праві на чуже майно, передбаченому законом, до обов`язків яких належить надання споживачам послуг з питного водопостачання;
- об`єднаннями співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельними кооперативами та іншими об`єднаннями власників житла, яким передано право управління багатоквартирними будинками та забезпечення надання послуг з водопостачання на підставі укладених ними договорів;
- власниками будинків, що перебувають у приватній власності;
- індивідуальними і колективними споживачами житлово-комунальних послуг, визначеними Законом України "Про житлово-комунальні послуги".
Проаналізувавши зазначені положення чинного законодавства, суд вважає за необхідно зазначити, що існує дві моделі організації договірних відносин: за індивідуальним договором або за колективним договором, тому визначальним у спірних правовідносинах є те, для задоволення чиїх потреб у отриманні житлово-комунальних послуг укладається відповідний договір (для власних чи в інтересах об`єднання споживачів).
Пунктом 2.2 статуту Садівничого товариства Криниця визначено, що товариство є некомерційною організацією, заснованою громадянами на добровільних засадах для сприяння її членів у рішенні загальних соціально-господарських задач ведення садівництва та відпочинку.
Товариство є некомерційною організацією, що не має метою одержання прибутку в якості основних цілей і задач своєї діяльності (п. 3.3 статуту).
Отже, позивач згідно з нормами чинного законодавства є юридичною особою, яка утворена шляхом об`єднання власників земельних ділянок, з метою сприяння в отриманні останніми, зокрема, комунальних послуг, які включають в себе і централізоване водопостачання.
При цьому метою укладення Садівничим товариством "Криниця" договору № 162 з Державним міжрайонним підприємством водопровідно-каналізаційного господарства "Дніпро-Західний Донбас" є забезпечення потреб членів товариства питною водою, необхідною для задоволення санітарно-гігієнічних потреб та зрошення земельних ділянок.
Тобто у цьому випадку позивач має особливий статус, відмінний від інших юридичних осіб, оскільки створюється та функціонує як неприбуткова організація, не займається виробничою діяльністю, не використовує воду для власних потреб.
Ураховуючи наведене, з огляду на встановлені обставини цієї справи та правове регулювання спірних правовідносин у своїй сукупності, суд дійшов висновку, що позивач Садівниче товариство "Дружба" як юридична особа, що створена шляхом об`єднання власників земельних ділянок (фізичних осіб), які у розумінні Закону України "Про житлово-комунальні послуги" є споживачами, споживаючи питну воду для забезпечення потреб таких осіб, є колективним споживачем.
Верховний Суд в своїй постанові від 22.07.2025 по справі № 904/3697/24 сформулював такий висновок: "Якщо юридична особа (зокрема, садівниче товариство, обслуговуючий кооператив) виступає як колективний споживач у розумінні Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та закуповує комунальну послугу в інтересах своїх членів фізичних осіб для задоволення їхніх побутових потреб, до таких правовідносин має застосовуватися тариф, встановлений для категорії "населення".
В своєю чергу, постановою Кабінету Міністрів України № 502 від 29.04.2022 протягом дії воєнного стану в Україні, але не раніше завершення поточного опалювального періоду, рекомендовано органам, уповноваженим встановлювати тарифи, не підвищувати тарифи на теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання), у тому числі тарифи на теплову енергію, вироблену з використанням альтернативних джерел енергії, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для населення та застосовувати їх до споживача (населення) на рівні тарифів, що застосовувалися станом на 24.02.2022.
На виконання рекомендацій Кабінету Міністрів України, викладених у постанові № 502 від 29.04.2022, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постановою № 1024 від 28.05.2024 встановила, що тариф на централізоване водопостачання застосовується для населення на рівні тарифу, що застосовувався станом на 24.02.2022, а саме: на централізоване водопостачання 30,20 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість).
З огляду на викладене, господарський суд доходить висновку, що при розрахунку вартості наданих за договором № 162 послуг з централізованого постачання, споживачами за якими є фізичні особи власники земельних ділянок Садівничого товариства Криниця, підлягає застосуванню тариф на централізоване постачання, встановлений для населення.
Враховуючи викладене, позовні вимоги про зобов`язання Державного міжрайонного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства Дніпро-Західний Донбас застосовувати до правовідносин із Садівничим товариством Криниця, що оформлені договором № 162 від 08.02.2023, тариф на централізоване водопостачання, встановлений для населення, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Заперечення відповідача спростовуються матеріалами справи або не впливають та не спростовують вищенаведеної правової оцінки матеріалів, обставин справи згідно з вимогами закону, тому відхиляються господарським судом.
Враховуючи положення частини 1 статті 9 Конституції України та беручи до уваги ратифікацію Законом України від 17.07.1997 № 475/97-ВР Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і Першого протоколу та протоколів № 2,4,7,11 до Конвенції та прийняття Закону України від 23.02.2006 № 3477-IV (3477-15) "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди також повинні застосовувати Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та рішення Європейського суду з прав людини як джерело права.
Відповідно до пункту 58 рішення Європейського суду з прав людини "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010 у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 09.12.1994, пункт 29).
У рішенні Суду у справі "Трофимчук проти України" від 28.10.2010 Європейським судом з прав людини також зазначено, що вимога щодо обґрунтованості рішень не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід сторін.
Тому суд вважає за необхідне відзначити, що інші доводи та міркування учасників справи судом розглянуті, але до уваги та врахування при вирішенні даної справи не приймаються, оскільки на результат вирішення спору не впливають.
Згідно зі ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь позивача в розмірі 3028,00 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 185, 232, 233, 236-238, 240, 241, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Зобов`язати Державне міжрайонне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства "Дніпро-Західний Донбас" (52591, Дніпропетровська область, с. Воронове, вул. Дніпровська, буд. 28, ідентифікаційний код 03564045) застосовувати до оформлених договором № 162 від 08.02.2023 року правовідносин, із Садівничим товариством "Криниця" (52591, Дніпропетровська область, с. Грушувато-Криничне, вул. Придніпровська, буд. 23, ідентифікаційний код 23372862), тариф на централізоване водопостачання, встановлений для населення.
Стягнути з Державного міжрайонного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Дніпро-Західний Донбас" (52591, Дніпропетровська область, с. Воронове, вул. Дніпровська, буд. 28, ідентифікаційний код 03564045) на користь Садівничого товариства "Криниця" (52591, Дніпропетровська область, с. Грушувато-Криничне, вул. Придніпровська, буд. 23, ідентифікаційний код 23372862) витрати по сплаті судового збору у розмірі 3028,00 грн.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку з дня складання повного судового рішення і може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 06.07.2026.
Суддя І.А. Рудь