Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
______ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.05.10 Справа № 23/18пн
За позовом Алчевської міської ради Луганської області, м. Алчевськ Луганської області
до фізичної особи підприємця ОСОБА_1, м. Алчевськ Луганської області
про зобов'язання виконати певні дії
Суддя Воронько В.Д.
Секретар судового засідання Маценко О.В.
в присутності представників сторін:
від позивача Гринько О.В., довіреність № 1/с573 від 20.03.2008р.
від відповідача ОСОБА_1, паспорт серії НОМЕР_2, виданий 22.02.2000р. Алчевським МВ УМВС України в Луганській області.
Суть спору: Алчевська міська рада Луганської області звернулась до господарського суду Луганської області з позовною заявою до фізичної особи підприємця ОСОБА_1 про зобов'язання останнього знести самочинно збудовані об'єкти, що розташовані за адресою: Луганська область, м. Алчевськ, по фасадах будівель на вул. Горького №№ 16, 18 та з тилового фасаду будівлі на вул. Горького № 18 та зобов'язати привести орендовані земельні ділянки у придатний для використання стан.
По справі, згідно ст. 77 Господарського процесуального кодексу України, в судовому засіданні 24.04.2010р. оголошено перерву до 13.05.2010р. до 12 год. 15 хв.
Розглянувши матеріали справи, суд
в с т а н о в и в:
Рішенням Алчевської міської ради від 25.10.2005р. № 40/13 "Про передачу в оренду ОСОБА_1 земельної ділянки, яка розташована на вулиці Горького, 18" ОСОБА_1 було надано в оренду терміном до 30.09.2054р. земельну ділянку площею 0,2069 га для реконструкції та експлуатації нежитлової будівлі, будівництва гаражних боксів на вул. Горького, 18 (нежитлова будівля на вул. Горького, 18 належить відповідачу на праві власності на підставі договору купівлі-продажу, нотаріально посвідченого 27.11.2002р. за № 2812).
Рішенням Алчевської міської ради від 27.08.2009р. № 47/15 "Про регулювання земельних відносин щодо земельної ділянки на вул. Горького, 16" ОСОБА_1 було надано в оренду терміном до 01.09.2019р. земельну ділянку площею 0,1735 га для експлуатації нежитлової будівлі на вул. Горького, 16, яка належить йому на праві власності (рішення третейського суду при Асоціації "Незалежний арбітраж" від 13.03.2008р.), що зареєстровано в Реєстрі прав власності на нерухоме майно 05.05.2008р. за № 652587.
На підставі зазначених рішень між Алчевською міською радою та ОСОБА_1 були укладені відповідні договори оренди землі:
-договір оренди землі від 26.10.2005р., що зареєстрований 26.12.2005р. Алчевським міським відділом Луганської регіональної філії ДП "ЦДЗК при Держкомземі України" в книзі 4 Державної реєстрації договорів оренди землі за № 040541200166;
-договір оренди землі від 04.09.2009р., що зареєстрований 19.10.2009р. Алчевським міським реєстраційним офісом Луганської регіональної філії ДП "ЦДЗК при Держкомземі України" в книзі 4 Державної реєстрації договорів оренди землі за № 040941200287.
Підпунктами 19 Договорів оренди землі передбачено заборону самовільної забудови орендованих земельних ділянок.
15.02.2010р. Алчевська міська рада звернулась до суду з даним позовом, посилаючись на те, що в порушення чинного законодавства та взятих на себе зобов'язань за договором (здійснювати будівництво за письмовою згодою міської ради та згідно із затвердженою у встановленому порядку дозвільною і технічною документацією) відповідачем з 15.10.2009р. на орендованих земельних ділянках розпочато самочинне будівництво капітальних будівель.
Відповідач відзивом від 09.03.2010р. проти позову заперечує, зазначаючи, що 01.10.2009 року він звернувся до Голови Алчевської міської ради із заявою про надання дозволу на розміщення групи малої архітектурної форми для провадження підприємницької діяльності. В цієї заяві він просив дозволити йому розміщення груп малої архітектурної форми за адресою: м. Алчевськ, вул. Горького, 16 та вул. Горького, 18, де вказував технічні характеристики цих малих архітектурних форм: стаціонарні павільйони, тимчасовий пристрій для торгівлі загальною площею 1290 кв.м., строком розміщення з 01.10.2009р. до 01.10.2013р.
Згідно з ч. 4 п. 2 Порядку розміщення малих архітектурних форм для провадження підприємницької діяльності, затвердженого постановою КМУ від 26.08.2009р. № 982, малою архітектурною формою вважається тимчасова одноповерхова споруда соціально-культурного, побутового, торговельного та іншого призначення для провадження підприємницької діяльності висотою не вище ніж: 4 метри, що має по зовнішньому контуру площу близько ЗО кв.м., виготовляється з полегшених конструкцій і встановлюється тимчасово без закладення фундаменту. Ці ознаки повністю відповідають характеристикам об'єктів, зведених відповідачем на орендованих земельних ділянках.
До поданої заяви відповідачем були додані копії договорів оренди земельних ділянок, довідки ДПА про відсутність заборгованості з орендної плати, витяг з ЄДПР, схема прив'язки групи малих архітектурних форм до місцевості та ескізний проект на 3-х аркушах, тобто вичерпний перелік документів, який передбачений при поданні таких заяв ст. 7 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності»та п. 5 Порядку розміщення малих | архітектурних форм для провадження підприємницької діяльності, затвердженого постановою КМУ від 26.08.2009р. № 982.
Дії відповідача знаходились у повній відповідності до п. 5 Порядку розміщення малих архітектурних форм для провадження підприємницької діяльності, затвердженого постановою КМУ від 26.08.2009р. № 982, та до ст. 7 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», якою визначений порядок видачі місцевими дозвільними органами документів дозвільного характеру.
Протягом двох тижнів з дня реєстрації його заяви уповноважений дозвільний орган зобов'язаний був видати йому перелік документів, які необхідно подати для прийняття рішення щодо розміщення малої архітектурної форми, що передбачено Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності»та Постановою КМУ «Про заходи щодо впорядкування видачі документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності»від 21.05.2009р.
Уповноваженим дозвільним органом позивача є єдиний дозвільний офіс міста Алчевська, створений 26.05.2005р.
Крім того, відповідно до п.8 Порядку розміщення малих архітектурних форм для провадження підприємницької діяльності, затвердженого постановою КМУ від 26.08.2009р. №982, позивач зобов'язаний був в місячний строк зі дня реєстрації поданої відповідачем заяви прийняти рішення щодо попереднього узгодження місця розташування малих архітектурних форм.
Ні у встановлений законом місячний термін, ні у будь-який інший, позивач не прийняв рішення щодо розміщення малих архітектурний форм за заявою відповідача.
На такий випадок законом, а саме п. 10 Порядку розміщення малих архітектурних форм для провадження підприємницької діяльності, затвердженого постановою КМУ від 26.08.2009р. № 982, та абз. 9 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності»в редакції від 15.12.2009 року, передбачено, що діє принцип «мовчазної згоди», тобто вважається, що розміщення малих архітектурних форм дозволяється.
Відповідно до ч. 5 ст.4 вищевказаного закону в разі, якщо у встановлений строк суб'єкту господарювання не видано або не направлено документ дозвільного характеру чи рішення про відмову у його видачі, то через десять робочих днів з дня закінчення строку, встановленого для прийняття рішення про видачу або відмову у видачі документа дозвільного характеру, суб'єкт господарювання має право провадити певні дії щодо здійснення господарської діяльності. Копія опису прийнятих документів з відміткою про дату їх прийняття є підтвердженням подання заяви та документів дозвільному органу.
Відповідачем під запис також здійснена заява про непідвідомчість спору господарському суду у зв'язку з прийняттям Конституційним Судом України рішення від 01.04.2010р. по справі № 1-6/2010.
Аналіз даного рішення та положень ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України дає підстави вважати, що даний спір підвідомчій господарському суду, тому заява відповідача відхиляється.
Враховуючи обставини справи, надані матеріали, суд приходить до наступного.
Відповідно до положень ст. 95 Земельного кодексу України, ч. 1 ст. 375 Цивільного кодексу України та ч. 1 ст. 25 Закону України "Про оренду землі" відповідач, як тимчасовий землекористувач, з урахуванням умов надання земельної ділянки та її цільового призначення, має право зводити будівлі та споруди лише за письмовою згодою орендодавця.
Підпунктом 2 пункту 31 договору оренди землі від 26.10.2005р. передбачено право орендаря зводити у встановленому законодавством порядку житлові, виробничі, торговельні, культурно-побутові та інші будинки, будівлі та споруди лише за письмовою згодою орендодавця. Відповідно до підпункту 9 пункту 32 цього є договору орендар зобов'язаний зводити тимчасові або капітальні споруди тільки згідно із затвердженими будівельним паспортом, проектною і технічною документацією, що погоджена у встановленому законодавством порядку.
Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Луганській області із залученням представника прокуратури міста Алчевська було проведено позапланову перевірку виконання фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 вимог, встановлених законодавством, стандартами, нормами та правилами у сфері будівництва. За результатами перевірки складено Акт від 18.11.2009р. № 1.2.8-5в, яким зафіксовано факт будівництва по фасадам будівель на вул. Горького №№ 16, 18 та з тилового фасаду будівлі на вул. Горького № 18 без дозвільної та проектної документації металевих конструкцій на кабельній трасі потужністю 6 кВ, що живить насосну станцію ПС № 120 Відкритого акціонерного товариства "Алчевський металургійний комбінат". Зафіксовано також факт будівництва без дозволу на виконання будівельних робіт, ліцензії на виконання функцій генпідрядника будівництва об'єктів, без здійснення авторського та технічного нагляду.
23.11.2009р. за фактом зняття та перенесення відповідачем ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу при здійсненні самочинного будівництва державним інспектором з контролю за використанням і охороною земель в Луганській області було складено протокол від 23.11.2009р. ЛГ № 0623 про адміністративне правопорушення за ст. 533 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Постановою державного інспектора з контролю за використанням і охороною земель в Луганській області від 23.11.2009р. № 09-03-187 ОСОБА_1 визнано винним у адміністративному правопорушенні та застосовано адміністративне стягнення у виді штрафу з відшкодуванням матеріальної шкоди.
23.11.2009р. відповідач звертався із заявою від 01.10.2009р. до голови Алчевської міської ради про надання дозволу на розміщення групи малих архітектурних форм на земельній ділянці за адресою м. Алчевськ, вул. Горького 16 та 18 для провадження підприємницької діяльності. У цій заяві відповідачем були зазначені технічні характеристики малих архітектурних форм: стаціонарні павільйони, тимчасовий пристрій для торгівлі загальною площею 1290 м2, строком розміщення з 01.10.2009р. до 01.10.2013р.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 26.08.2009р. № 982 "Про затвердження Порядку розміщення малих архітектурних форм для провадження підприємницької діяльності" під стаціонарною малою архітектурною формою слід розуміти тимчасову одноповерхову споруду соціально-культурного, побутового, торговельного та іншого призначення для провадження підприємницької діяльності висотою не вище ніж 4 метри, що має по зовнішньому контуру площу близько 30 кв. метрів, виготовляється з полегшених конструкцій і встановлюється тимчасово без закладення фундаменту.
13.01.2010р. постійною комісією міської ради з питань земельних ресурсів, регулювання земельних відносин та містобудування (орган міської ради, що відповідно до ч. 1 ст. 47 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" обирається з числа її депутатів) за участю представників виконавчих органів міської ради (головного архітектора міста, начальника управління з питань архітектури, містобудування та землекористування) та Відкритого акціонерного товариства "Алчевський металургійний комбінат " було проведено виїзне засідання за місцем здійснення відповідачем самочинного будівництва.
На момент проведення виїзного засідання постійної комісії міської ради було встановлено: будівельні роботи здійснюються, висота будівель понад 4 метри, під колонами каркасу виконано монолітний стовбчастий фундамент, земельні роботи виконані з порушенням правил техніки безпеки.
Інформація постійної комісії міської ради щодо самочинного будівництва була розглянута на пленарному засіданні Алчевської міської ради 28.01.2010р., на якому було прийнято рішення "Про хід виконання рішення міської ради від 24.12.2009р. № 51/114" № 52/83. Пунктом 2 зазначеного рішення міська рада доручили Управлінню з питань архітектури, містобудування та землекористування підготувати та направити до суду позов за фактом здійснення фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 самочинного будівництва на орендованих земельних ділянках.
Посилання відповідача на положення Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" щодо принципу "мовчазної згоди", є безпідставним, оскільки ці зміни до Закону внесені значно пізніше, ніж відповідач без будь-яких дозволів розпочав будівництво.
Відповідач стверджує, що ним будується група малих архітектурних форм, але матеріали справи свідчать, що відповідачем збудована споруда площею більше 1000 м2, поділена на ряд боксів. Споруда має один дах, загальні наружні стінки. З фототаблиці також вбачається наявність під спорудою фундаменту. Всі ці ознаки виключають можливість визнання споруди групою малих архітектурних форм.
Відповідно до ч. 1 ст. 376 Цивільного кодексу України будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Відповідно до ч. 16 ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій»та п. 19 Порядку надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2009р. № 1104, виконання будівельних робіт на об'єктах без дозволу на виконання будівельних робіт, а також: без належно затвердженого проекту вважається самовільним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно із законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про планування і забудову територій»право на забудову земельної ділянки реалізується її користувачем за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням та відповідно до містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки, встановлених згідно з вимогами цього Закону.
Положеннями Законів України «Про планування і забудову територій»та «Про основи містобудування»визначено певний порядок набуття права на будівництво та набуття права на початок виконання будівельних робіт.
За ст. ст. 23, 24, 27, 29 Закону України "Про планування і забудову територій" для зведення об'єктів будівництва, крім набуття речових прав на земельну ділянку, забудовник повинен:
отримати дозвіл міської ради на розроблення містобудівного обґрунтування розміщення об'єктів;
- розробити містобудівне обґрунтування, в якому відповідно до державних будівельних та інших норм, стандартів і правил, положень містобудівної документації повинні бути визначені містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки, обов'язкові для врахування при проектуванні цього об'єкта;
- погодити містобудівне обґрунтування розміщення об'єктів з відповідними органами містобудування та архітектури, земельних ресурсів, охорони культурної спадщини, природоохоронним та санітарно-епідеміологічним органом;
- забезпечити в порядку, встановленому цим Законом, проведення громадського обговорення містобудівного обґрунтування;
- отримати рішення міської ради про затвердження містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки та містобудівного обґрунтування;
- отримати вихідні дані для проектування об'єкта містобудування, основними складовими яких є: містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки, технічні умови щодо інженерного забезпечення об'єкта містобудування, завдання на проектування;
- забезпечити розроблення проектної документації на будівництво об'єктів згідно з вихідними даними на проектування з дотриманням вимог державних стандартів, норм і правил, регіональних і місцевих правил забудови;
- отримати (на підставі вищезазначеної документації, а також документу, що засвідчує право користування земельною ділянкою за відповідними умовами її використання, тобто рішення Алчевської міської ради, як органу, який відповідно до п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України здійснює повноваження по розпорядженню землями у межах населених пунктів) в Інспекції ДАБК в Луганській області дозвіл на виконання будівельних робіт, тобто документ, що засвідчує право замовника на виконання підготовчих і будівельних робіт, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд.
Відповідно до п. п. 5, 6, 8, 10 пп. 32 Договорів оренди землі орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку згідно з договором; дотримуватися екологічної безпеки землекористування і зберігання родючості ґрунтів, не допускати погіршення екологічного стану земельної ділянки в результаті своєї господарської діяльності; дотримуватися державних стандартів, норм і правил, чинного законодавства України; дотримуватися санітарних і протипожежних норм.
Будівництво відповідачем здійснюється без належного дозволу Інспекції ДАБК в Луганській області, без належно затвердженого проекту та за відсутності контролю за виконанням будівельних робіт, що відповідно до ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій»здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю, то залишилися поза увагою відповідних державних органів питання про правильне поєднання між собою будівельних матеріалів і конструкцій, відповідність створюваних споруд державним будівельним стандартам, нормам і правилам, наявність у споруд необхідної міцності, стійкості та експлуатаційної надійності, що, у свою чергу, не тільки тягне за собою порушення прав власника земельної ділянки - Алчевської міської ради, але і несе у собі суспільну небезпеку, потенційну загрозу як навколишньому середовищу, так і життю та здоров'ю людей.
Враховуючи вищевикладене, позов слід визнати обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.
У судовому засіданні відповідно до ст. 85 ГПК України за згодою представників сторін оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 82, 84, 85 ГПК України, суд
в и р і ш и в:
1.Позов задовольнити повністю.
2.Зобов'язати фізичну особу - підприємця ОСОБА_1, Луганська область, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1:
- знести самочинно збудовані об'єкти, що розташовані за адресою: м. Алчевськ, Луганська обл., по фасадах будівель на вул. Горького №№ 16, 18 та з тилового фасаду будівлі на вул. Горького № 18.
- привести орендовані земельні ділянки у придатний для використання за умовами договорів оренди землі від 26.10.05 та 04.09.09 стан.
3.Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, Луганська область, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 на користь Алчевської міської ради Луганської області, Луганська область, м. Алчевськ, вул. Леніна, 48, ідентифікаційний код 25991285 державне мито у розмірі 85 грн. 00 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у розмірі 236 грн. 00 коп., наказ видати позивачу після набрання рішенням законної сили.
4.Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
5.Рішення підписане 18.05.2010р.
СуддяВ.Д. Воронько