Єдиний державний реєстр судових рішень
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 липня 2026 року Чернігів Справа № 620/6066/26
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Тихоненко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Чернігівській області до Фізичної особи ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Чернігівська митниця про стягнення податкового боргу,
У С Т А Н О В И В:
Головне управління ДПС у Чернігівській області звернулося до суду з позовом до Фізичної особи ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Чернігівська митниця, в якому просить: стягнути в дохід бюджету з фізичної особи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ) кошти у сумі 19 746,36 гривень (дев`ятнадцять тисяч сімсот сорок шість гривень 36 копійок) для погашення податкового боргу з митних платежів:- з податку на додану вартість з ввезених на митну територію України товарів фізичними особами (код платежу - 14070100), в сумі 14223,39 грн. на бюджетний рахунок отримувача UA448999980313060031005025739, отримувач - ГУК у Черніг.обл/м.Чернігів/14070100, код банку отримувача - 37567646, код отримувача - 37972475, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);- за платежем мито на транспортні засоби та шини, що ввозяться на територію України фізичними особами (код платежу - 15010500), в сумі 5522,97 грн. на бюджетний рахунок отримувача UA438999980313080082005025739, отримувач - ГУК у Черніг.обл/тг м.Чернігів/15010500, код банку отримувача - 37567646, код отримувача -37972475, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП).
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що відповідач є платником податків і зобов`язаний сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законодавством терміни, однак всупереч вимогам Податкового кодексу України відповідач має податковий борг на загальну суму 19 746,36 грн.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 02.06.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив, заперечень та пояснень.
Відповідачем відзив на позов подано не було.
Про відкриття провадження у справі відповідач був повідомлений належним чином за адресою вказаною в Єдиному державному демографічному реєстрі.
Третя особа подала пояснення, в яких зазначила, що станом на дату подачі письмових пояснень сума податкового боргу в добровільному порядку Відповідачем не сплачена, тому митниця підтримує позовні вимоги Головного управління ДПС у Чернігівській області та просить суд стягнути в дохід бюджету з ОСОБА_1 кошти для погашення податкового боргу, в тому числі з ввізного мита та податку на додану вартість з ввезених на територію України товарів в сумі на суму 12 063,32 грн, штрафних санкцій на суму 2 073,38 грн та пені у сумі 5 609,66 грн.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) є платником податку на додану вартість з ввезених на митну територію України товарів фізичними особами.
За приписами пункту 15.1 статті 15 Податкового кодексу України відповідач є платником податку та згідно підпунктів 16.1.3, 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 цього Кодексу зобов`язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Порядок сплати податків та зборів встановлюється Податковим кодексом або законами з питань митної справи для кожного податку окремо (пункт 35.3. ст. 35 ПК України).
Приписами пункту 3.1. статті З ПК України визначено, що податкове законодавство України складається з Конституції України; цього Кодексу; Митного кодексу України та інших законів з питань митної справи у частині регулювання правовідносин, що виникають у зв`язку з оподаткуванням митом операцій з переміщення товарів через митний кордон України (далі - законами з питань митної справи).
Положеннями пункту 6.1. статті 6 ПК України визначено, що податком є обов`язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету або на єдиний рахунок, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
В Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори (пункт 8.1. ст. 8 ПК України).
Як зазначено в пункті 8.2. ст. 8 ПК України, до загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені цим Кодексом і є обов`язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Згідно пункту 9.1. статті 9 ПК України, до загальнодержавних податків належить, зокрема, податок на додану вартість та мито.
Частиною 1 ст. 271 Митного кодексу України (далі - МК України) встановлено, що мито - це загальнодержавний податок, встановлений Податковим кодексом України та цим Кодексом, який нараховується та сплачується відповідно до цього Кодексу, законів України та міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно з ст. 19-1 ПК України, до функції податкових органів, зокрема належить: адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проведення відповідно до законодавства перевірок та звірок платників податків; своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків, зборів, платежів
Підпунктом 14.1.113. пункту 1 статті 14 ПК України визначено, що митні платежі - податки, що відповідно до цього Кодексу або митного законодавства справляються під час переміщення або у зв`язку з переміщенням товарів через митний кордон України та контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи.
Згідно з п. 27 ч. 1 ст. 4 МК України, до митних платежів відносяться мито, акцизний податок із ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції) та податок на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів (продукції).
Статтею 303 МК України встановлено, що у разі несплати або неповної сплати митних платежів у порядку і в строки, встановлені цим Кодексом та Податковим кодексом України, несплачена сума митних платежів вважається податковим боргом особи, визначеної відповідно до частини першої або другої статті 293 цього Кодексу, та стягується у порядку і строки, встановлені Податковим кодексом України.
Таким чином, стягнення мита та митних платежів законодавством України покладено на податкові органи в порядку стягнення податкового боргу.
Положеннями пункту 38.1 статті 38 ПК України визначено, що виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.
Підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до підпункту 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Згідно підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.
Як встановлено судом та слідує з матеріалів справи згідно з інформацією щодо наявності податкового боргу з митних платежів за даними Держмитслужби відповідач має непогашений податковий борг перед бюджетом у сумі 19 746,36 грн., який складається з податку на додану вартість з ввезених на митну територію України товарів фізичними особами (код платежу - 14070100), в розмірі 14223,39 грн. (8293,53 грн. - основний платіж, 2073,38 грн. - штрафні санкції, 3856,48 грн. - пеня) та з мита на транспортні засоби та шини, що ввозяться на територію України фізичними особами (код платежу - 15010500), в розмірі 5522,97 грн. (3769,79 грн. - основний платіж, 1753,18 грн. - пеня).
За змістом пунктів статті 336 МК України посадові особи митних органів здійснюють митний контроль, зокрема, шляхом проведення документальних перевірок дотримання вимог законодавства України з питань митної справи.
Так, Чернігівською митницею Держмитслужби, проведена перевірка у відповідача, яка оформлена актом від 10.09.2025 року № 22/25/19.
На підставі акту перевірки, відповідно до ч. 12 ст. 354 МК України, Чернігівською митницею Держмитслужби прийняті податкові повідомлення-рішення (форма «Р»): № UA102000202544 від 04.11.2025 року з мита на транспортні засоби та шини до них, що ввозяться на територію України фізичними особами (код платежу - 15010500), яким збільшене податкове зобов`язання на суму 3769,79 грн. та в порядку п. 129.1.2 ст. 129 ПК України нарахована пеня в розмірі 1753,18 грн; № UA102000202545 від 04.11.2025 року з податку на додану вартість з ввезених на митну територію України товарів фізичними особами (код платежу - 14070100), яким збільшене податкове зобов`язання на суму 8293,53 грн., визначені штрафні санкції в сумі 2073,38 грн. та в порядку п. 129.1.2 ст. 129 ПК України нарахована пеня в розмірі 3856,48 грн.
Підпунктом 14.1.162. пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що пеня - це сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми податкових зобов`язань та/або на суми штрафних (фінансових) санкцій, не сплачених у встановлені законодавством строки, а також нарахована в інших випадках та порядку, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Порядок нарахування пені встановлений статтею 129 ПК України.
Пунктом 131.1 статті 131 ПКУ встановлено, що нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків, проте самостійно платник пеню не сплатив.
У разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення (пункт 57.3 статті 57 ПК України).
Зазначені податкові повідомлення-рішення скеровані відповідачу з дотриманням вимог пункту 58.3 статті 58 ПК України та відповідно до положень пункту 42.2 статті 42 ПК України (рекомендованим листом з повідомленням про вручення за податковою адресою), однак, були повернуті до контролюючого органу з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».
Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному п. 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Керуючись п. 42.5 ст. 42 ПК України, в якому зазначено, що у разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв`язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.
З огляду на положення пунктів 56.17 та 56.18 статті 56 ПК України податкові зобов`язання відповідача, визначені зазначеним ППР, є узгодженими, однак не виконані у встановлений законом строк.
Пунктами 59.1, 59.3, 59.5 статті 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання. У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
На виконання вказаних норм відповідачу було надіслано податкову вимогу від 26.01.2026 № 0000193-1306-2501, однак вказані заходи не призвели до погашення податкового боргу.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що податковий борг виник внаслідок несплати відповідачем узгодженого податкового зобов`язання, а передбачені чинним законодавством заходи не призвели до погашення вказаного податкового боргу.
Відповідно до пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (абзац перший пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).
Таким чином, з урахуванням того, що податкова заборгованість відповідачем у встановлені законодавством строки не сплачена, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд вважає, що позовні вимоги Головного управління ДПС у Чернігівській області є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Головного управління ДПС у Чернігівській області до Фізичної особи ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Чернігівська митниця про стягнення податкового боргу - задовольнити повністю.
Стягнути в дохід бюджету з Фізичної особи ОСОБА_1 кошти у сумі 19 746 (дев`ятнадцять тисяч сімсот сорок шість) грн 36 коп. для погашення податкового боргу з митних платежів:
з податку на додану вартість з ввезених на митну територію України товарів фізичними особами (код платежу - 14070100), в сумі 14223,39 грн на бюджетний рахунок отримувача UA448999980313060031005025739, отримувач - ГУК у Черніг.обл/м.Чернігів/14070100, код банку отримувача - 37567646, код отримувача - 37972475, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);
за платежем мито на транспортні засоби та шини, що ввозяться на територію України фізичними особами (код платежу - 15010500), в сумі 5522,97 грн. на бюджетний рахунок отримувача UA438999980313080082005025739, отримувач - ГУК у Черніг.обл/тг м.Чернігів/15010500, код банку отримувача - 37567646, код отримувача -37972475, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Головне управління ДПС у Чернігівській області, вул. Реміснича, 11, Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ ВП 44094124.
Відповідач: Фізична особа ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 .
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Чернігівська митниця, прос. Перемоги, 6. м. Чернігів, 14017, код ЄДРПОУ 43985581.
Повне судове рішення складено 03.07.2026.
Суддя Оксана ТИХОНЕНКО