Постанова № 137974982, 06.07.2026, Богунський районний суд м. Житомира

Дата ухвалення
06.07.2026
Номер справи
295/8784/26
Номер документу
137974982
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа №295/8784/26

3/295/2158/26

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.07.2026 року м. Житомир

Богунський районний суд м. Житомира в складі:

головуючого - судді Луньової Д.Ю.,

за участю: секретаря судового засідання Желєвої Т.Г.,

представника Житомирської митниці Держмитслужби Кондратюка А.В.,

розглянувши матеріали, які надійшли від Житомирської митниці Держмитслужби про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,

за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 485 Митного кодексу України,

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про порушення митних правил № 0261/UA101000/2026 від 11.03.2026 року, ОСОБА_1 при формуванні та подачі нею електронної митної декларації № 26UA101090002292U2 з метою неправомірного зменшення розміру сплати митних платежів невірно розрахувала та заявила у вказаній митній декларації відомості, необхідні для нарахування ПДВ, що призвело до зменшення розміру сплати митних платежів (ПДВ) на суму - 448,95 грн, чим вчинила порушення митних правил, передбачене статтею 485 Митного кодексу України.

В судовому засіданні представник Житомирської митниці, зазначив, що матеріали справи містять достатньо доказів на підтвердження порушення ОСОБА_1 митних правил та просив останню притягнути до адміністративної відповідальності за ст. 485 МК України та накласти на неї адміністративне стягнення.

ОСОБА_1 в судове засідання, не з`явилась, хоча про час, дату та місце розгляду справи була повідомлена належним чином. Судом направлялися судові повістки та згідно із повернутого до суду рекомендованого повідомлення має статус вручене. Окрім того, повістки направлялися в електронному вигляді на її номер телефону, які згідно із довідки про доставку електронного листа мають статус доставлені. Однак, незважаючи на викладене ОСОБА_1 не з`явилась, будь-яких заяв та клопотань не подавала, тому, суд прийшов до висновку розглядати справу у її відсутність.

Заслухавши думку представника митниці, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

На підтвердження вини ОСОБА_1 в порушенні митних правил, передбачених ст. 485 МК України до протоколу про порушення митних правил № 0261UA101000/2026 від 11.03.2026 року долучені наступні докази із яких суд встановив:

Із митної декларацію типу ІМ40ДЕ № 26UA101090002292U2 вбачається, що 10.03.2026 до митного поста «Звягель» Житомирської митниці, особою уповноваженою на роботу з митними органами ТОВ «КЛОВ» ОСОБА_1 було подано вище вказану декларацію на товар: «Борна кислота, хімічна формула НЗВО3, діюча речовина - оксиду бору 56,45%, CAS № 10043-35-3, REACH № 01-2119486683-25-хххх номер партії 26-004276 (0097), призначена для використання в сільському господарстві, та товаросупровідні документи на вказаний товар: рахунок-фактура від 04.03.2026 № FV/DODAT/2026/03/000001, накладна УМВС від 04.03.2026 № 00176, контракт від 15.05.2017 № ZZ-CLOV-15/7/24, сертифікат про походження товару від 04.03.2026 № PL/MF/AN 0155820, відправлення від 04.03.2026 № 26PL341010000ВHBВ6. Відправником товару є (графа 2 ЕМД): Zlote Ziarno Sp. Z o.o. ul. Wspolna 70, 00-687 Warszawa Poland; одержувач/імпортер (графа 8), особа відповідальна за фінансове регулювання (графа 9) та декларант/представник (графа 14): ТОВ «КЛОВ» 01001 м. Київ, вул. Десятинна буд. 4/6, поверх 3, кабінет 34-Б,код ЄДРПОУ 31111564; умови поставки (гр. 20) DAP - Хрубешув. Код товару (гр. 33) 2810009000; країна походження товару (гр. 34) - US; вага товару брутто/нетто (графи 35, 38) 10980 кг та 10800 кг відповідно; фактурна вартість товару (гр. 42), 11880,00 USD, митна вартість товару заявлена за основним методом визначення митної вартості та складає (гр. 45) - 521485,67 гривень. Декларант (графа 54): ОСОБА_1 , у графі 47 (нарахування платежів) ЕМД № 26UA101090002292U2 для зазначеного товару зазначено наступні ставки платежів: мито (вид платежу 020), основа нарахування - 521485,670 грн, ставка 5,5%, сума - 28681,71 грн, спосіб платежу «01», ПДВ (вид платежу 028), основа нарахування 547922,650 грн, ставка 20%, сума - 109584,53 грн, спосіб платежу «01», загальна сума митних платежів по товару - 138266, 24 гривень.

Під час проведення перевірки митними органами ЕМД 26UA101090002292U2 встановлено, що декларантом невірно обраховано основу нарахування ПДВ (вид платежу 028) для задекларованого товару, що в свою чергу призвело до зменшення суми митних платежів на 448,95 гривень. А саме, у разі вірного розрахунку станом на 10.03.2026 (дата подачі митної декларації № 26UA101090002292U2) сплаті підлягають наступні платежі: мито (вид платежу 020), основа нарахування - 521485,670 грн, ставка 5,5%, сума - 28681,71грн, спосіб платежу «01»,ПДВ (вид платежу 028), основа нарахування 550167,38, грн, ставка 20%, сума - 110033,48 грн, спосіб платежу «01», загальна сума митних платежів по цьому товару - 138715,19 гривень.

Із письмових пояснень ОСОБА_1 , які наявні в матеріалах справи вбачається, що при подачі документів нею було оформлено митну декларацію типу ЕМД 26UA101090002292U2, в якій вона допустила помилку в графі 47 нарахування платежу 028 ПДВ зазначено 028 547922,65 грн 20 % 109584,53 грн 01, а правильно 028 550167,38 грн 20 % 110033,48 грн 01, дана помилка була допущена у зв`язку із тим, що стався збій в налаштуваннях програмного забезпечення, свою провину визнає.

Згідно з ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушення.

Відповідно до ч. 1 ст. 495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 1 статті 257 МК України передбачено, що декларування здійснюється шляхом з`явлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії. Відповідно до пункту 3.2 Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30 травня 2012 р. № 651, зареєстрованого в Міністерстві фінансів України 14.08.2012 за № 1372/21684 (із змінами), відомості, заявлені у митній декларації декларантом або уповноваженою ним особою, є відомостями, необхідними для митних цілей. У відповідності до пунктів 1, 3 та 4 частини 1 статті 266 Митного кодексу України декларант зобов`язаний: - здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого Митним кодексом України; - надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; - у випадках, визначених Митним кодексом України та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу Х Митного кодексу України.

Згідно частини 1 статті 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Відповідно до ч. 2 ст. 459 МК України суб`єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств. Посадова особа підприємства керівник та інші працівники підприємства (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов`язків відповідають за виконання вимог, встановлених законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України з питань митної справи. Відповідно до статті 65 Господарського кодексу України: пункт 3 - для керівництва господарською діяльністю підприємства власник (власники) або уповноважений ним орган призначає (обирає) керівника підприємства; пункт 5 - керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами, формує адміністрацію підприємства і вирішує питання діяльності підприємства в межах та порядку, визначених установчими документами.

Частиною 5 статті 266 МК України передбачено, що особа, уповноважена на декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, від імені декларанта, має такі самі обов`язки, права і несе таку саму відповідальність, що й декларант.

Згідно з частиною 8 статті 264 МК України з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Частиною 10 статті 269 МК України встановлено, що у разі виявлення порушень митних правил щодо задекларованих у митній декларації товарів, транспортних засобів комерційного призначення внесення змін, відкликання та визнання недійсною цієї декларації до закінчення провадження у відповідних справах забороняються. Згідно пункту 34 розділу «Порядок внесення змін до митної декларації та її відкликання» Положення про митні декларації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 № 450 (із змінами і доповненнями), не дозволяється: - внесення змін до граф 1 (перший і другий підрозділи), 14, 37 (перший підрозділ) і 54 митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа; - внесення змін або відкликання митної декларації у разі виявлення порушень митних правил щодо задекларованих у цій митній декларації товарів; - внесення змін до митної декларації, якщо з поданих документів не випливає, що відомості, зазначені у цій митній декларації, необхідно змінювати; - внесення змін або відкликання митної декларації після надання декларанту або уповноваженій ним особі митним органом, якому подана така митна декларація, інформації про призначення митним органом митного огляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення або перевірки документів на товари (крім випадків, коли після проведення зазначених митних формальностей порушень митних правил не виявлено); (абзац п`ятий пункту 34 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28.11.2012 № 1081); - внесення змін до митної декларації або її відкликання у разі відсутності документів, що підтверджують необхідність внесення таких змін або її відкликання; - внесення змін до митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа з метою подання відомостей у випадках, коли Митним кодексом України передбачена необхідність подання з цією метою додаткової декларації.

Статтею 485 МК України встановлено, що з`явлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв`язку з якими було надано такі пільги, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від 50 до 150 відсотків несплаченої суми митних платежів.

Приймаючи до уваги характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь її вини і майновий стан та обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, суд приходить до висновку, що на ОСОБА_1 слід накласти стягнення в межах встановленою санкцією ст. 485 МК України.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 665 грн. 60 коп.

Керуючись ст. 483, 485, 489, 495, 527-529 Митного кодексу України, ст. 40-1, 283-285, 287-290, 303 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 485 Митного кодексу України та призначити покарання у виді штрафу в розмірі 50 % від несплаченої суми митних платежів, що становить 224 (двісті двадцять чотири) гривні 47 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі ДСА України судовий збір у розмірі 665,60 грн.

Реквізити для стягнення судового збору: Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Богунський районний суд м. Житомира протягом 10 днів з дня її винесення.

Суддя Д.Ю.Луньова

Постанова підлягає пред`явленню до виконання протягом трьох місяців з дня її винесення.