Ухвала суду № 137969892, 06.07.2026, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.07.2026
Номер справи
420/15232/25
Номер документу
137969892
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/15232/25

УХВАЛА

30 червня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., за участю секретаря судового засідання Грабової Т.П., позивача ОСОБА_1 , представника позивача Зелінського О.І., представника відповідача Татрулаідзе Л.Т., розглянувши відкритому судовому засіданні звіт ГУ ПФУ в Одеській області про виконання судового рішення по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії та заяву ОСОБА_1 про накладення штрафу на керівника ГУ ПФУ в Одеській області,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 11.12.2025 року позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області задоволено частково.

Вказаним рішенням визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 23.08.2024 року відповідно до подання ІНФОРМАЦІЯ_1 про перерахунок пенсії від 31.03.2025 року.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження перерахованої пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром, що не перевищує десять прожиткових мінімумів, втсановлених для осіб, які втратили працездатність.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію, відповідно до подання ІНФОРМАЦІЯ_1 про перерахунок пенсії від 31.03.2025 року, з 23.08.2024 року без обмеження її максимальним розміром, сплативши різницю від раніше виплачених сум.

У решті позову - відмовлено.

Встановлено судовий контроль за виконанням рішення суду.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати до суду звіт про виконання судового рішення протягом одного місяця з дня набрання рішенням суду законної сили.

Рішення набрало законної сили 13.01.2026 року.

27.03.2026 року ОСОБА_1 подав до суду заяву, в якій просить: по факту неподання звіту по виконанню судового рішення по справі № 420/15232/25 від 11.12.2025 року у строк, встановлений судом, та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання - встановити новий найкоротший строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 КАС України, а також накласти штраф на керівників Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - голови управління пана ОСОБА_2 та його заступника куратора військового відділу ОСОБА_3 у відповідності до частин 3, 8 та 10 ст.382-3 КАС України.

03.04.2026 року (вхід. від 06.04.2026 року) до суду надійшов звіт ГУ ПФУ в Одеській області про виконання рішення по справі № 420/15232/25, в якому останнє просило:

1. Прийняти звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.12.2025 по справі №420/15232/25.

2. У разі постановлення рішення про відмову у прийнятті звіту звільнити від сплати штрафу керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та встановити Головному управлінню додатковий (новий) 3 (трьох) місячний строк для його повторного подання.

Ухвалою від 10.04.2026 року заяву ОСОБА_1 про накладення штрафу - задоволено частково. Відмовлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області у прийнятті звіту, поданого 03.04.2026 (вхід. від 06.04.2026) про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.12.2025 у справі № 420/15232/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії. Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк для подання звіту про виконання судового рішення у справі № 420/15232/25. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати протягом 2 (двох) місяців з дати отримання цієї ухвали звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.12.2025 у справі № 420/15232/25. Накладено на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області ОСОБА_2 штраф за невиконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.12.2025 у справі № 420/15232/25 у розмірі двадцяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 66560 грн, половину з якого стягнути на користь заявника, а іншу половину - до Державного бюджету України. У решті заяви - відмовлено. Клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про звільнення від сплати штрафу керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - задоволено. Звільнено керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області ОСОБА_2 від сплати штрафу у розмірі двадцяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 66560 грн, на підставі ч.5 ст.382-3 КАС України.

08.06.2026 року (вхід. від 09.06.2026 року) до суду надійшов звіт ГУ ПФУ в Одеській області про виконання рішення по справі № 420/15232/25, в якому останнє просить:

1. Прийняти звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.12.2025 року по справі №420/15232/25.

2. У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту звільнити від сплати штрафу керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та встановити Головному управлінню додатковий (новий) 3 (трьох) місячний строк для його повторного подання.

У поданому звіті ГУ ПФУ в Одеській області зазначило наступне.

Головне управління на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.12.2025 по справі № 420/15232/25, яке набрало законної сили 13.01.2026, зобов`язано перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію, відповідно до подання ІНФОРМАЦІЯ_1 про перерахунок пенсії від 31.03.2025 року, з 23.08.2024 року без обмеження її максимальним розміром, сплативши різницю від раніше виплачених сум.

Розмір пенсії ОСОБА_1 , встановлений після виконання зазначеного рішення, становить 53457,65 грн. Виплата нарахованої 24.03.2026 та 05.06.2026 доплати пенсії за період з 23.08.2024 по 30.06.2026 в сумі 510402,19 грн. і з 01.04.2026 по 30.06.2026 - 66647,22 грн. (поточна заборгованість) буде здійснено після виділення відповідних коштів на погашення заборгованості пенсійних виплат за рішеннями суду з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821.

Частина нарахованої доплати пенсії зарахована на картковий рахунок ОСОБА_1 в загальній сумі 2639,00 грн. (поточна заборгованість) та 301,00 (відкладена заборгованість) за рахунок виділених асигнувань додатковими відомостями з 01.04.2025 по 30.06.2026 року.

Тобто, станом на день подання даного звіту до суду залишок невиплаченої заборгованості за рішенням суду від 11.12.2025 по справі № 420/15232/25 становить 574109,41 грн., який обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації.

Інформація про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.12.2025 по справі № 420/15232/25 Головним управлінням внесена до реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.

На лист Головного управління № 1500-0404-5/50358 від 03.04.2026, який надавався до суду з минулим звітом від 03.04.2026, Пенсійний фонд України листом № 2800-030101-9/32857 від 06.05.2026 повідомив, що механізм фінансування з бюджету Пенсійного фонду України на 2026 рік видатків на виплату ретроспективних судових рішень та перерахованих пенсій за рішенням суду, який передбачає здійснення виплат за окремими напрямами у розрізі джерел їх виплати визначено пунктом 14 розділу Прикінцеві положення Закону України Про Державний бюджет України на 2026 рік. Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 (далі Порядок). Порядком визначено механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання законної сили рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування).

Крім того, листом Головного управління №1500-0504-5/88664 від 05.06.2026 здійснено запит до Пенсійного фонду України щодо сформування бюджетного запиту для виділення коштів з Державного бюджету України з метою виплати за рішенням суду по справі № 420/15232/25.

Станом на день подання даного звіту до суду відповідь від Пенсійного фонду України на вищезазначений запит до Головного управління не надходила.

Таким чином, вказує відповідач, покладені судом зобов`язання виконані в повному обсязі, в порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на Головне управління. Виплата перерахованої пенсії та нарахованої доплати до пенсії буде здійснена після виділення відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821.

Розглянувши звіт ГУ ПФУ в Одеській області про виконання рішення суду у справі № 420/15232/25, суд дійшов наступного.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до приписів частини другої статті 14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.

Згідно зі ст.370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

У частинах першій, другій, третій, четвертій, п`ятій, одинадцятій статті 382-3 КАС України закріплено, що за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

У поданому звіті в обґрунтування вчинених на виконання судового рішення у цій справі дій Головне управління посилається на порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821.

Пунктом 4 цього Порядку було передбачено, що видатки на виплату нарахованих пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за рішеннями суду за минулий час (тобто за період, визначений за рішеннями суду, які набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень, на виконання яких визначено зобов`язання органу Пенсійного фонду України здійснити нарахування/перерахунок/виплату сум пенсії, доплат, надбавок тощо до пенсії, довічного грошового утримання суддям у відставці, за час, що передує даті набрання законної сили такими рішеннями суду) та перерахованих пенсій за такими рішеннями суду здійснюються за окремими напрямами, передбаченими в бюджеті Пенсійного фонду України на таку мету, за джерелами виплати відповідних сум, визначених законодавством.

Згідно з пунктами 5, 6 Порядку, виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік. Видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.

Відповідно до пункту 7, 8 Порядку для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку. Невиплачені протягом поточного бюджетного періоду суми нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час і перерахованих пенсій за рішенням суду виплачуються в наступному бюджетному періоді в межах встановлених бюджетних асигнувань у порядку, передбаченому пунктами 5-7 цього Порядку.

Разом з тим, суд бере до уваги, що станом на дату подання відповідачем звіту Порядок №821 втратив чинність на підставі рішення Київського окружного адміністративного суду від 04 березня 2026 р. у справі № 320/51895/25, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 08.06.2026 року.

За таких обставин, у відповідача відсутні підстави для обмеження перерахованої пенсії позивача максимальним розміром 48165,74 грн при нарахованій сумі з 01.03.2025 року - 50040,74 грн, та при нарахованій сумі з 01.03.2026 року - 53457,65 грн, оскільки такого "максимального розміру" як 48165,74 грн чи будь-якого іншого максимального розміру суд не встановлював.

Також у відповідача відсутні підстави для обмеження виплати позивачу пенсії сумою 25950 грн, оскільки Порядок № 821 втратив чинність, і нарахована позивачу пенсія має виплачуватися йому без обмеження будь-яким розміром, у нарахованій сумі (з 01.03.2025 року - 50040,74 грн, з 01.03.2026 року - 53457,65 грн).

За викладених обставин, суд доходить висновку, що рішення суду не виконане відповідачем належним чином. Тому суд відмовляє у прийнятті цього звіту.

Вирішуючи питання щодо наявності підстав для накладення на керівників ГУ ПФУ в Одеській області штрафу за невиконання рішення суду по цій справі, суд зазначає таке.

Так, у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб`єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення (ч.3 ст.382-3).

Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.

Суд за клопотанням суб`єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб`єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб`єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними (абз.2 ч.5 ст.382-3 КАС України).

Якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб`єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

З аналізу положень ст.382-3 КАС вбачається, що у разі відмови у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення, додатково до встановлення нового строку для подання звіту, суд накладає на керівника суб`єкта владних повноважень штраф.

За викладених обставин, суд доходить висновку про наявність підстав для накладення штрафу на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області ОСОБА_2 (місце роботи боржника: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385) у розмірі двадцяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

Щодо тверджень позивача про неподання відповідачем звіту у строк, встановлений судом, слід зауважити, що звіт відповідачем подано вчасно, а необізнаність позивача про подання звіту обґрунтована відсутністю у позивача на даний час доступу до електронного кабінету, який ним використовувався під час перебування на посаді командира військової частини.

Водночас, суд зауважує, що відповідно до абзацу першого частини п`ятої статті 382-3 КАС України, суд за клопотанням суб`єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб`єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Відповідно до абзацу другого частини п`ятої статті 382-3 КАС України, якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб`єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Відтак, КАС України передбачає, що у разі вжиття суб`єктом владних повноважень усіх можливих заходів для виконання рішення суду, яке стосується пенсійних виплат, керівника суб`єкта владних повноважень може бути звільнено від сплати штрафу.

Суд враховує, що Верховний Суд в постановах від 07.11.2019 у справі №420/70/19, від 23.04.2020 у справі №560/523/19 та від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а, від 13.10.2021 у справі №360/4708/20 та від 13.10.2021 у справі № 360/4705/20 зазначав, що невиконання пенсійним органом судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

У наведених рішеннях суд касаційної інстанції наголошував на тому, що переслідуючи мету забезпечення реалізації конституційного принципу обов`язковості судових рішень, адміністративні суди мають зважено підходити до вибору процесуальних засобів такого забезпечення, а саме: встановлювати дійсні причини виникнення затримки у виконанні судового рішення, аналізувати акти законодавства, враховувати здійснені відповідною посадовою особою дії, спрямовані на виконання судового рішення, та їх відповідність вимогам законодавства, встановлювати наявність та форму вини такої посадової особи, а також зазначати про співмірність розміру штрафу та доходів (фінансової спроможності) такої посадової особи.

Це, на думку Верховного Суду, не повинно зумовлювати порушення основоположних засад адміністративного судочинства, зокрема, пропорційності, необхідності дотримання оптимального балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи та цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) тощо. Такі засоби не можуть бути надмірними за визначених умов та не мають призводити до порушення прав, гарантованих Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.

Накладення штрафу на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в порядку ст.382-3 КАС України жодним чином не прискорить виділення бюджетних коштів Пенсійному фонду України, для виплати позивачу заборгованості з пенсії за минулий період.

Враховуючи викладене, а також ту обставину, що Порядок № 821 втратив чинність у день подання відповідачем звіту, суд доходить висновку щодо наявності підстав для звільнення керівника ГУ ПФУ в Одеській області ОСОБА_2 від сплати штрафу, накладеного у зв`язку з неприйняттям звіту.

Керуючись ст.248, 256, 382-1, 382-2, 382-3 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про накладення штрафу - задовольнити частково.

Відмовити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області у прийнятті звіту, поданого 03.04.2026 (вхід. від 06.04.2026) про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.12.2025 у справі № 420/15232/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк для подання звіту про виконання судового рішення у справі № 420/15232/25.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (адреса: вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) подати протягом 2 (двох) місяців з дати отримання цієї ухвали звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.12.2025 у справі № 420/15232/25.

Накласти на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області ОСОБА_2 (місце роботи боржника: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385) штраф за невиконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.12.2025 у справі № 420/15232/25 у розмірі двадцяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 66560 грн, половину з якого стягнути на користь заявника, а іншу половину - до Державного бюджету України.

У решті заяви - відмовити.

Клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про звільнення від сплати штрафу керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - задовольнити.

Звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Буряченка Олександра Євгеновича від сплати штрафу у розмірі двадцяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 66560 грн, на підставі ч.5 ст.382-3 КАС України.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом 15 днів з дня складення ухвали.

Повний текст ухвали складено 06 липня 2026 року.

Суддя В.В. Андрухів