Ухвала суду № 137969837, 06.07.2026, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.07.2026
Номер справи
420/18762/25
Номер документу
137969837
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/18762/25

УХВАЛА

06 липня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ТанцюриК.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м. Одесі звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 30.06.2026 та клопотання в порядку ч.5 ст.382-3 КАС України від 30.06.2026,-

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 02.09.2025 по справі №420/18762/25 задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 ; визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо здійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії, відповідно до Довідок станом на 29.01.2020 рік, 01.01.2020 рік, 01.02.2021 рік, 01.02.2022 рік, 01.02.2023 рік з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які надійшли до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області листом Головного управління ДФС в Одеській області №492/ДФС від 05.11.2024; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 відповідно до довідок про перерахунок ОСОБА_1 пенсії станом на 29.01.2020 рік, 01.01.2020 рік, 01.02.2021 рік, 01.02.2022 рік, 01.02.2023 рік з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, з врахуванням раніше виплачених сум; стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385; м.Одеса, вул. Канатна 83) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

Ухвалою суду від 27.02.2026 частково задоволено заяву представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виправлення описки від 09.02.2026; виправлено описку в тексті рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02.09.2025 по справі №420/18762/25 шляхом зазначення номеру листа Головного управління ДФС в Одеській області, з яким до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області направлені довідки станом на 29.01.2020 рік, 01.01.2020 рік, 01.02.2021 рік, 01.02.2022 рік, 01.02.2023 рік № 491/ДФС, замість помилково вказаного №492/ДФС; у задоволенні іншої частини заяви відмовлено.

23.02.2026 до суду від ОСОБА_1 надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, з огляду на його невиконання.

Ухвалою суду від 27.02.2026 задоволено заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення у справі; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області у 30-денний строк з моменту отримання копії ухвали подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02.09.2025 по справі №420/18762/25.

25.03.2026 до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов звіт про виконання рішення суду.

Ухвалою суду від 01.04.2026 відмовлено у прийняти звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 25.03.2026 про виконання судового рішення у справі №420/18762/25; встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк для подання звіту про виконання судового рішення від 02.09.2025 по справі №420/18762/25 у 30 календарних днів з дня отримання ним копії ухвали.

Ухвалою суду від 06.05.2026 відмовлено у прийняти звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 30.04.2026 року про виконання судового рішення у справі №420/18762/25; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати до Одеського окружного адміністративного суду відомості про керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення від 02.09.2025 по справі №420/18762/25, встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк для подання звіту про виконання судового рішення від 02.09.2025 по справі №420/18762/25 у 30 календарних днів з дня отримання ним копії ухвали; у задоволенні заяви ОСОБА_1 від 21.04.2026 відмовлено.

Ухвалою суду від 24.06.2026 відмовлено у прийняти звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 04.06.2026 року про виконання судового рішення у справі №420/18762/25; накладено на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 , місце перебування -65012, м.Одеса, вул. Канатна 83) штраф за невиконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02.09.2025 по справі №420/18762/25 у розмірі двадцяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 66 560,00 грн.; стягнуто з керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 , місце перебування -65012, м.Одеса, вул. Канатна 83) на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) штраф у розмірі 33280 (тридцять три тисяч двісті вісімдесят) грн.; стягнуто з керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Буряченко Олександр Євгенович (РНОКПП НОМЕР_2 , місце перебування -65012, м.Одеса, вул. Канатна 83) на користь Державного бюджету України штраф у сумі 33280 (тридцять три тисяч двісті вісімдесят) грн.; встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк для подання звіту про виконання судового рішення від 02.09.2025 по справі №420/18762/25 у 30 календарних днів з дня отримання ним копії ухвали.

До суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшли звіт про виконання рішення суду від 30.06.2026 та клопотання в порядку ч.5 ст.382-3 КАС України від 30.06.2026.

Обґрунтовуючи підстави для прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 30.06.2026 представник відповідача вказав, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02.09.2025 по справі № 420/18762/25, з урахуванням висновків суду, викладених ухвалах Одеського окружного адміністративного суду від 27.02.2026 та від 24.06.2026, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідок про перерахунок пенсії станом на 29.01.2020, 01.01.2020, 01.02.2021, 01.02.2022, 01.02.2023 з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії. Новий розмір пенсії ОСОБА_1 , встановлений після виконання зазначеного рішення, становить 25269,83 грн. Повідомлено, що після доопрацювання програмного забезпечення ПВП ДКГ у червні 2026 року, Головним управлінням було повторно доопрацьовано перерахунки пенсії ОСОБА_1 по справі № 420/18762/25 відповідно до наданих Головним управлінням ДФС в Одеській області довідок. Водночас, як вказав представник відповідача, перерахунки пенсії ОСОБА_1 проведено з урахуванням зазначених у довідках додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за особливості проходження служби та премії у відповідних розмірах. Загальна сума доплати пенсії за період з 01.01.2020 по 30.06.2026 склала 556270,21 грн (з 01.01.2020 по 31.03.2026 529491,25 грн та поточна заборгованість пенсії з 01.04.2026 по 30.06.2026 26778,96 грн). Частина нарахованої доплати пенсії в сумі 4575,00 грн в квітні-червні 2026 (поточна заборгованість) зарахована на картковий рахунок ОСОБА_1 за рахунок виділених асигнувань додатковими відомостями (скріншот виплати додається) та станом на день подання звіту заборгованість становить 551695,21 грн. У свою чергу, Головне управління вказало, що не може визначити орієнтовні строки виконання рішення у справі №420/18762/25 в частині виплати всієї суми заборгованості, оскільки виплата напряму залежить від виділених бюджетних асигнувань та у зв`язку зі скасуванням Постанови № 821, прийняття Кабінетом Міністрів України нового порядку, який би регулював виплати з Державного бюджету на погашення боргових сум за рішенням суду.

Також, Головне управління звернулось до суду із клопотання в порядку ч.5 ст.382-3 КАС України, у прохальній частині якого просить суд зупинити виконання ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 24.06.2025 по справі № 420/18762/25 в частині стягнення з керівника Головного управління штрафу у розмірі 66560,00грн.в порядку ст. 382-3 України та звільнити від сплати штрафу, накладеного на керівника суб`єкта владних повноважень начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385) ОСОБА_2 , у розмірі 66560,00 грн. (шістдесяти шести тисяч п`ятсот шістдесяти гривень 00 копійок).

Так, представник відповідача у клопотанні від 30.06.3026 вказав, що Головним управлінням було повторно доопрацьовано перерахунки пенсії ОСОБА_1 по справі №420/18762/25 відповідно до наданих Головним управлінням ДФС в Одеській області довідок, із зазначенням, із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії. Таким чином, покладені судом зобов`язання виконані в повному обсязі, у порядку, встановленому чинним законодавством, та у межах повноважень, покладених на Головне управління. З урахуванням вищевикладеного, як вказав представник відповідача, Головним управлінням, як територіальним органом Пенсійного фонду України, вчинено всі дії, спрямовані на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду, у межах та у спосіб, передбачений чинним законодавством України. Представник відповідача просить звернути увагу, що матеріали адміністративної справи № 420/18762/25 не містять доказів щодо ухиляння Головним управлінням від виконання рішення суду, а Головним управлінням проведено перерахунок та виплату пенсії на підставі покладених зобов`язань та надано до суду вичерпні докази в обґрунтування зазначеного. Вищевикладені обставини, як вважає відповідач, та надані Головним управлінням докази є достатньою підставою для прийняття рішення щодо звільнення керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від сплати накладеного штрафу.

Розглянувши матеріали справи, звіт відповідача і клопотання в порядку ч.5 ст.382-3 КАС України, судом встановлено наступне.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Отже, право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов`язкове виконання судових рішень складовою права на справедливий судовий захист.

Стаття 14 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

При цьому відповідно до ч.1 ст.370 Кодексу адміністративного судочинства України наголошується на тому, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Обов`язковість судових рішень, що набрали законної сили, для їх виконання на всій території України передбачена також приписами Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

Зазначені приписи чинного законодавства України свідчать, що судове рішення, що набрало законної сили, підлягає обов`язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов`язок. Це означає, що особа, якій належить виконати судове рішення, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому ст.8 Конституції України принципу верховенства права.

Процесуальне законодавство визначає наступні види судового контролю за виконанням судового рішення, а саме, зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення, накладення штрафу (стаття 382 КАС України) та визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду (стаття 383 КАС України).

Таким чином Кодексом адміністративного судочинства України передбачено спеціальні норми, спрямовані на забезпечення належного виконання судового рішення.

Конституційний Суд України неодноразово зазначав, що виконання судового рішення є невід`ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (п.2 мотивувальної частини рішення від 13.12.2012 №18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (п.3 мотивувальної частини рішення від 25.04.2012 №11-рп/2012).

Як зазначено судом, ухвалою суду від 24.06.2026 відмовлено у прийняти звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 04.06.2026 року про виконання судового рішення у справі №420/18762/25; накладено на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 , місце перебування -65012, м.Одеса, вул. Канатна 83) штраф за невиконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02.09.2025 по справі №420/18762/25 у розмірі двадцяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 66 560,00 грн.; стягнуто з керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 , місце перебування -65012, м.Одеса, вул. Канатна 83) на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) штраф у розмірі 33280 (тридцять три тисяч двісті вісімдесят) грн.; стягнуто з керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Буряченко Олександр Євгенович (РНОКПП НОМЕР_2 , місце перебування -65012, м.Одеса, вул. Канатна 83) на користь Державного бюджету України штраф у сумі 33280 (тридцять три тисяч двісті вісімдесят) грн.; встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк для подання звіту про виконання судового рішення від 02.09.2025 по справі №420/18762/25 у 30 календарних днів з дня отримання ним копії ухвали.

Підставою накладення на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області ОСОБА_2 штрафу стало те, що згідно здійснених перерахунків, відповідно до довідок про перерахунок ОСОБА_1 пенсії станом на 29.01.2020 рік, 01.01.2020 рік, 01.02.2021 рік, 01.02.2022 рік, 01.02.2023 рік, вбачається, що відповідачем не враховано у зазначених довідках премія та надбавка за особливості проходження служби.

В свою чергу, до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшли звіт про виконання рішення суду від 30.06.2026 та клопотання в порядку ч.5 ст.382-3 КАС України від 30.06.2026.

Разом із вказаними звітом та клопотанням, представником відповідача надано перерахунки пенсії ОСОБА_1 , здійснені 25.06.2026, відповідно до довідок станом на 29.01.2020 рік, 01.01.2020 рік, 01.02.2021 рік, 01.02.2022 рік, 01.02.2023 рік, які містять, такі складові як: надбавка за специфічні умови проходження служби - 50%, премію - 20,831%.

Таким чином, з урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що Головне управління Пенсійного фонду в Одеській області на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 в межах покладених зобов`язань.

Щодо виплати перерахованої пенсії позивача, суд зазначає, що обставини, на які посилається Пенсійний фонд у звіті, є загальновідомими та у своїй сукупності свідчать, що невиплата в повному обсязі перерахованої пенсії не зумовлена недбалістю управління чи неналежним виконанням своїх обов`язків.

Встановлені обставини справи свідчать про те, що вже перераховані суми пенсії не виплачені позивачу у зв`язку з відсутністю бюджетного асигнування.

Поряд з цим, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області звернулось до Пенсійного фонду України із заявою від 11.06.2026 щодо роз`яснення подальших дій, з огляду на втрату чинності постанови КМУ №821 та із заявою від 29.06.2026 щодо видалення коштів у розмірі 551 695,21 грн для виконання рішення суду по справі №420/18762/25.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач та його керівник вчинив достатніх і вичерпних дій, спрямованих на виконання судового рішення та встановлення бюджетних асигнувань, що виключає необхідність застосування до нього негативних наслідків, встановлених ст. 382 КАС України.

Верховний Суд у постановах від 07.11.2019 року у справі №420/70/19, від 23.04.2020 року у справі №560/523/19 та від 24.01.2018 року у справі №405/3663/13-а, від 13.10.2021 року у справі №360/4708/20 та від 13.10.2021 року у справі №360/4705/20 неодноразово зазначав, що невиконання судового рішення ГУ ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Стосовно клопотання про звільнення від сплати штрафу, накладеного на керівника суб`єкта владних повноважень - начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, суд зазначає наступне.

Згідно з приписами ч.5 ст.382-3 КАС України суд за клопотанням суб`єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб`єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб`єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Посилення судового контролю за виконанням судових рішень та наділення суду з цією метою правом накладати штрафні санкції визнається заходом для забезпечення конституційного права громадян на судовий захист. Специфіка застосування штрафної санкції, полягає в тому, що вона накладається на керівника суб`єкта владних повноважень, яким не забезпечено виконання судового рішення та який є відповідальним за діяльність державного органу, який він очолює. Можливість накладення штрафу розглядається не самостійно, а за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або у разі неподання такого звіту. Накладення на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штрафу є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях суб`єкта владних повноважень, які свідчать про ухилення останнього від виконання рішення суду.

Зважаючи на приписи наведених положень процесуального закону, з урахуванням характеру спірних правовідносин, надання до суду доказів виконання рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області в межах повноважень, які підтверджують здійснення керівником такого суб`єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними, суд приходить висновку, про наявність підстав для звільнення керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від сплати штрафу за невиконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02.09.2025 по справі №420/18762/25 у розмірі 60 560,00 грн.

Враховуючи, що станом на дату подання цього звіту рішення Одеського окружного адміністративного суду в частині виплати пенсії ОСОБА_1 залишається невиконаним, суд, відповідно до приписів ч.11 ст.382-3 КАС України, вважає за необхідне встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02.09.2025 по справі №420/18762/25.

Керуючись статтями 248, 256, 382-2, 382-3 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 30.06.2026 року про виконання судового рішення у справі №420/18762/25.

Клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про звільнення від сплати штрафу - задовольнити.

Звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області ОСОБА_2 від сплати штрафу у розмірі 60 560,00 грн., накладеного ухвалою суду від 24.06.2026, за наслідком відмови у прийнятті звіту від 04.06.2026 про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02.09.2025 по справі №420/18762/25.

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк для подання звіту про виконання судового рішення від 02.09.2025 по справі №420/18762/25 у 60 календарних днів з дня отримання ним копії ухвали.

Ухвала суду набирає законної сили у строк та порядок визначений ст. 256 КАС України та оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.294- 296 КАС України.

Суддя К.О. Танцюра