Постанова № 137968356, 06.07.2026, Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
06.07.2026
Номер справи
345/2814/26
Номер документу
137968356
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа №345/2814/26

Провадження № 3/345/319/2026

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06.07.2026 року м.Калуш

Суддя Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області Якимів Р.В., розглянувши матеріали справи, які надійшли від ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , жителя АДРЕСА_1 , офіцера адміністративного відділення ІНФОРМАЦІЯ_3 , старшого лейтенанта, громадянина України, 01.04.2026 притягувався до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.172-15 КУпАП, за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, -

в с т а н о в и в :

Офіцер адміністративного відділення ІНФОРМАЦІЯ_3 старший лейтенант ОСОБА_1 , під час проходження військової служби у зазначеному центрі комплектування, у порушення ст.ст. 11,49 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст.ст.1,4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України та своїх функціональних обов`язків, 07.05.2026 року не належним чином виконував свої службові обов`язки за посадою, а саме перебував в стані алкогольного сп`яніння, що було встановлено актом огляду на стан сп`яніння від 07.05.2026 №24 (результат 1,067 проміле), що потягнуло неспроможність виконання ним в належному порядку своїх функціональних обов`язків відповідно до займаної посади, зокрема щодо забезпечення дотримання єдиних вимог щодо підготовки документів та організації роботи з ними із застосуванням електронного документообігу, виконання роботи зі зверненням громадян, установ, підприємств, військовослужбовців та учасників бойових дій, формування справ та підготовки документів до передачі в архів, забезпечення систематизації справ та інших вимог передбачених Інструкціїю МОУ, в умовах особливого періоду. Своїми незаконними діями порушив вимоги ч.2 ст.172-15 КУпАП.

В судовому засідання ОСОБА_1 вини у в чиненому адміністративному правопорушенні не визнав та пояснив, що хоч і вживав в той день алкогольні напої, однак свої функціональні обов`язки виконував належним чином.

В судовому засіданні представник ІНФОРМАЦІЯ_4 у ЗСУ ОСОБА_2 вказав, що 07.05.2026 року було виявлено перебування ОСОБА_1 під час виконання своїх службових обов`язків у стані алкогольного сп`яніння. Даний факт підтверджено актом огляду на стан сп`яніння від 07.05.2026 №24, а саме результат тесту - 1,067 проміле. Внаслідок перебування ОСОБА_3 в стані алкогольного сп`яніння він не міг належним чином виконувати свої функціональні обов`язки передбачені Інструкцією МОУ. Просить визнати його винуватим за ч.2 ст.172-15 КУпаП та притягнути до адміністративної відповідальності.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Частиною 2 статті 172-15 КУпАП передбачена відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.

Відповідно до ст.11 Закону України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» військовослужбовець зобов`язаний: свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок; бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим; беззастережно виконувати накази командирів (начальників) і захищати їх у бою, як святиню оберігати Бойовий Прапор своєї частини . Ст.12 Закону України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» передбачено, що про все, що сталося з військовослужбовцем і стосується виконання ним службових обов`язків, та про зроблені йому зауваження військовослужбовець зобов`язаний доповідати своєму безпосередньому начальникові, крім тих обставин, щодо надання яких є пряма заборона у законі (таємниця сповіді, лікарська таємниця, професійна таємниця захисника, таємниця нарадчої кімнати тощо).

Відповідно до ст.16 Закону України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» кожний військовослужбовець зобов`язаний виконувати службові обов`язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов`язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.

Ст.126 Закону України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» передбачено, що командир відділення зобов`язаний: підтримувати бойову готовність особового складу, озброєння і техніку відділення; забезпечувати додержання особовим складом відділення військової дисципліни, виконання правил носіння військової форми одягу, доповідати головному сержантові взводу про застосовані ним заохочення і накладені на військовослужбовців відділення стягнення; забезпечувати виконання розпорядку дня особовим складом підрозділу, вживати заходів для запобігання вчиненню правопорушень військовослужбовцями відділення; негайно доповідати командирові взводу та головному сержантові взводу про надзвичайні події у відділенні, факти порушення військової дисципліни, випадки втрати чи несправності озброєння, техніки та інших матеріальних засобів; постійно працювати над удосконаленням особистого стилю роботи, бути взірцем для особового складу відділення щодо виконання службових обов`язків; підтримувати на належному рівні морально-психологічний стан військовослужбовців відділення, сприяти формуванню в особового складу почуття взаємоповаги і взаємодовіри, відповідальності за успішні дії підрозділу; проводити підготовку особового складу, озброєння, техніки та іншого майна відділення до занять (стрільб, навчань), виконання завдань за призначенням; контролювати наявність озброєння і техніки протягом занять (навчань), виконання завдань за призначенням, доповідати командирові взводу та головному сержантові взводу щодо втрат серед особового складу, втрат та пошкодження озброєння і техніки, потреби в їх евакуації та поповненні (відновленні); перевіряти наявність особового складу та наявність, стан і комплектність озброєння, техніки, боєприпасів, навчально-тренувальних, імітаційних та бойових засобів, іншого майна після закінчення занять (стрільб, навчань), виконання завдань за призначенням, проводити технічне обслуговування озброєння і техніки, чищення зброї і шанцевого інструменту, організовувати поповнення боєприпасів та інших матеріально-технічних засобів; постійно знати наявність особового складу відділення, місце його перебування та чим він займається.

Вина ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, підтверджується дослідженими у судовому засіданні письмовими доказами, а саме:

- відомостями, які містяться у протоколі №110 від 08.05.2026 року про вчинення військового адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, складеним уповноваженою посадовою особою у встановленому законом порядку;

- витягом з наказу т.в.о. начальника ОСОБА_4 №342 від 08.12.2025 року, з якого вбачається, що старшого лейтенанта ОСОБА_1 було призначено на посаду офіцера адміністративного відділення ОСОБА_1 з 08.12.2025 року;

- письмовими поясненнями ОСОБА_1 в яких він вказав, що 07.05.2026 зранку випив 200 мг горілки, внаслідок чого не міг виконувати свої функціональні обов`язки в повному обсязі;

- письмовими поясненнями старшого офіцера відділення запобіганню, вчинення і припинення кримінальних та інших правопорушень ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 від 08.05.2026;

- письмовими поясненнями старшого офіцера відділення запобіганню, вчинення і припинення кримінальних та інших правопорушень ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 від 08.05.2026;

- актом №24 від 07.05.2026 огляду на стан сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів, яким встановлено пребування ОСОБА_1 07.05.2026 в стані алкогольного сп`яніння . Результан огляду тз «Алконт»U8300- №83014740 -1,067 проміле;

Отже, проаналізувавши вищевказані норми законодавства та наявні матеріали справи, суд приходить до висновку, що дії ОСОБА_1 правильно кваліфіковані за ч. 2 ст.172-15 КУпАП, як недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.

Відповідно до положень ст. 23 КУпАП метою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності з законом.

Згідно вимог ст. 33 КУпАП при накладенні адміністративного стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини що пом`якшують і обтяжують відповідальність.

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, те, що він протягом року притягувався до адміністративної відповідальності, з метою виховання останнього і запобіганню вчинення нових правопорушень відносно ОСОБА_1 слід обрати адміністративне стягнення в межах санкції ч. 2 ст. 172-15 КУпАП у вигляді штрафу.

Згідно зі ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

ОСОБА_1 звільняється від сплати судового збору в розмірі 665,60 грн. на підставі п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», згідно якого від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов`язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - справах, пов`язаних з виконанням військового обов`язку, а також під час виконання службових обов`язків.

Керуючись статтями 9, 33, 40-1, 245, 251, 283, 284, 294 КУпАП,-

п о с т а н о в и в:

ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, та обрати адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 гривень 00 копійок.

Штраф сплатити за наступними реквізитами: Код обл.09, Отримувач:Калуське УК/ОТГ м.Калуш/21081100, Код отримувача (ЄДРПОУ) 37824037, Банк отримувача Казначейство України (ел.адм.подат.), Номер рахунку (IBAN) UA628999980313060106000009614, Код класифікації доходів бюджету 21081100, Найменування коду класифікації доходів бюджету Адміністративні штрафи та інші санкції, Наявність відомчої ознаки: «00» Без деталізації за відомчою ознакою.

Роз`яснити, що штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення апеляційної скарги без задоволення.

На підставі ч. 2 ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у вищенаведений строк, у порядку примусового виконання постанови стягується подвійний розмір штрафу.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Івано-Франківського апеляційного суду через Калуський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя