Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 липня 2026 року Київ справа №320/19460/25
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Сас Є.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області
про визнання протиправними дій суб`єкта владних повноважень та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Рух справи.
Позивач звернувся до Київського окружного адміністративного суду з вимогами:
1. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління пенсійного фонду України у Київській області №262940021552 від 07.03.2025 року щодо відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) з 28.02.2025.
2. Зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України у Київській області призначити та виплатити пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) з врахуванням періодів до пільгового стажу по Списку №2 з 13.09.1991 року по 31.01.2019, починаючи з 28.02.2025.
В обґрунтування своїх вимог, позивач зазначив, що 28.02.2025 звернувся до Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах за списком № 2. За принципом екстериторіальності заяву розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області, яким відмовлено в призначенні пенсії за рішенням про відмову у призначенні пенсії №262940021552 від 07.03.2025, в тексті якого зазначено, що вік заявника 55 років. Необхідний страховий стаж, визначений п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058-IV (Список №2) становить 30 років. Необхідний пільговий стаж на роботах із важкими і шкідливими умовами праці визначений п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058-IV (Список №2) становить 12 років 6 місяців на зазначених роботах. Заявником не надана довідка яка підтверджує пільговий стаж. Страховий стаж особи становить 35 років 4 місяці 25 днів. Стаж за списком № 2 не підтверджено. На думку позивача, факт роботи на посадах, які надають право на пенсію за Списком №2, підтверджується поданими документами разом із заявою, зокрема трудовою книжкою, архівною довідкою, наказами про прийняття на роботу, переведення та звільнення, особовими картками, документами про заробітну плату, а також документами щодо атестації робочих місць. Позивач зазначає, що усі записи у трудовій книжці внесені належним чином, містять посилання на відповідні накази, засвідчені підписами та печатками, не мають виправлень і повністю підтверджують безперервне виконання позивачем робіт за професіями електрозварника ручного зварювання, електрозварювальника ручного зварювання, електрогазозварювальника та зварника. Також, звертає увагу, що наказами про результати атестації робочих місць, картами умов праці та протоколами дослідження виробничих факторів підтверджено, що робочі місця електрозварників віднесені до робіт із шкідливими та важкими умовами праці, які дають право на пенсійне забезпечення за Списком №2. Крім того, зазначає, що орган Пенсійного фонду під час розгляду заяви позивача не вжив усіх передбачених законом заходів для перевірки та витребування необхідних документів, хоча мав відповідні повноваження. Відповідач не звертався до архівних установ, підприємств чи їх правонаступників для отримання додаткових відомостей щодо пільгового стажу позивача, а тому фактично переклав обов`язок зі збору доказів виключно на заявника. Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Київський окружний адміністративний суд ухвалою від 23.04.2025 відкрив провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач правом на надання відзиву на позовну заяву не скористався, про відкриття провадження у справі був проінформований належним чином, шляхом направлення ухвали про відкриття провадження у справі в електронний кабінет в підсистемі "Електронний суд", про що свідчить довідка про доставку електронного листа, сформована програмним забезпеченням "Діловодство спеціалізованого суду".
Обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин.
28.02.2025 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 звернувся з заявою при значення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, яка розглянута за принципом екстериторіальності відповідачем.
Рішенням №262940021552 від 07.03.2025 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2 відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу, передбаченого п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
В рішенні зазначено, що вік заявника 55 років. Страховий стаж особи становить 35 років 4 місяці 25 днів. Пільговий стаж особи за Списком №2 не підтверджено. До страхового стажу зараховано весь період трудової діяльності.
Відповідно до записів трудової книжки НОМЕР_2 від 13.07.1988 позивач працював :
- 11.07.1988 (наказ №265 від 30.06.1988) по 22.05.1989 (наказ №210 від 22.05.1989) електромонтером по ремонту та обслуговуванню електрообладнання на Виробничому об`єднанні "Завод Арсенал";
- 29.07.1991 (наказ №273 від 25.07.1991) по 28.08.1991 (наказ №330 від 27.08.1991) електромонтером по ремонту та обслуговуванню електрообладнання на Виробничому об`єднанні "Завод Арсенал";
- 13.09.1991 (наказ №473-к від 12.09.1991) зварником 2 розряда арматурних сіток та каркасів в арматурних цех на Заводі залізобетонних виробів. 01.06.1992 переведений зварником арматурних сіток та каркасів 3 розряду в арматурний цех. 01.04.1994 переведений зварником арматурних сіток та каркасів 4 розряду в арматурний цех. 16.01.1996 переведений електрозварником ручної зварки 4 розряду в арматурний цех. 01.10.1998 переведений електрозварником ручної зварки 4 розряду в формований цех. 31.05.2000 (наказ №213-к від 31.05.2000) Звільнений за власним бажанням;
- 04.09.2000 (наказ №16-ок від 11.09.2000) по 25.11.2000 (наказ №20-ок від 30.11.2000) в ТОВ "Динамо-Безпека";
- 13.03.2001 (наказ №90-к від 12.03.2001) по 08.01.2002 (наказ №11к від 08.01.2002) електромонтером 3 розряда в формувальному цеху на Заводі залізобетонних виробів;
- 11.01.2002 (наказ №4-к від 10.01.2002) по 29.04.2022 (наказ №30-к від 29.04.2002) електрослюсарем на ВАТ "ДБК-3";
- 23.05.2002 (наказ №34 к від 23.05.2002) по 27.05.2002 (наказ №35 к від 27.0.2002) електрозварювальником ручного зварювання 4 розряду;
- 08.07.2002 (наказ №399-к від 08.07.2002) прийнятий електрозварником ручного зварювання 3 розряду в формувальний цех №1 на Завод залізобетонних виробів. 16.09.2002 переведений зварником ручного зварювання 4 розряду в формувальний цех №1. 24.06.2008 (наказ №219-к від 24.06.2008) Звільнений за власним бажанням;
- 01.07.2008 (наказ №887-к від 03.07.2008) по 06.11.2008 (наказ №1608-к від 06.11.2008) електрозварювальником в ТОВ "БМ Будмеханізація";
- 26.01.2009 (наказ №7-к від 26.01.2009) по 22.06.2009 (наказ №60-к від 22.06.2009) електрозварником на ВАТ "КОММАШ";- 09.07.2009 (наказ №104-к від 08.07.2009) по 14.05.2010 (наказ №80-к від 14.05.2010) електрозварником на автоматичних та напівавтоматичних машинах на ПАТ "ЛЕОКОН";
- 27.05.2010 (наказ №171-к від 27.05.2010) по 31.03.2011 (наказ №104-к від 28.03.2011) електрогазозварником 5 розряду на Заводі залізобетонних виробів ВАТ "ДБК-3";
- 01.04.2011 (наказ №61-к від 01.04.2011) по 27.09.2012 (наказ №380-к від 26.09.2012) зварником, електрозварником ручного зварювання ПАТ "Домобудівний комбінат №3";
- 28.09.2012 (наказ №57-к від 28.09.2012) по 12.10.2012 (наказ №61-к від 12.10.2012) електрозварником ручного зварювання в ТОВ "Роял Стар";
- 17.10.2012 (наказ №562к від 16.10.2012) по 12.02.2015 (наказ №65к від 12.02.2015) на Заводі ЗБВ ПАТ "ДБК-3" електрозварником ручного зварювання 5 розряду;
- 09.03.2016 (наказ №134-к від 04.03.2016) по 31.01.2019 (наказ №34 к від 31.01.2019) електрозварником ручного зварювання 4 розряду формувального цеху на ПАТ "Домобудівний комбінат №3";
- 01.02.2019 (наказ №25-к від 28.01.2019) по 04.06.2019 (наказ №271-к від 03.06.2019) в ТОВ "Домобудівельна компанія "Фундамент" №1 електрозварником ручного зварювання 4 розряду формувального цеху №2;
- 07.06.2019 (наказ №177-к від 06.06.2019) по 08.10.2021 (наказ №249-к від 08.10.2021) слюсарем із складання металевих конструкцій в ТОВ "Вент-Сервіс";
- 01.11.2021 (наказ №493-к від 29.10.2021) електромонтером по теперішній час в КП "Київблагоустрій".
Відповідно до архівної довідки №108-1898 від 18.02.2025 виданої Солом`янською РДА в м. Києві, про перейменування заводу ЗБВ ДБК № 3 наявні такі відомості:
- Завод ЗБВ № 1 ДБК-3 перетворено на завод ЗБВ Проектно-промислово-будівельне об`єднання Головкиївміськбуду (Наказ № 43 від 22.02.1989);
- Завод ЗБВ ППБО перейменовано на завод ЗБВ державного комунального об`єднання ДБК-3 корпорації "Київміськбуд" (Наказ № 129 від 16.07.1993);
- Завод ЗБВ ДКП ДБК-3 перейменовано на завод ЗБВ Державного комунального підприємства "Домобудівний комбінат № 3" корпорації "Київміськбуд" (Наказ № 101 від 23.09.1994);
- Завод залізобетоних виробів Державного комунального підприємства "Домобудівний комбінат №3" перейменовано на завод ЗБВ відкритого акціонерного товариства "Домобудівний комбінат № 3" (Наказ № 62 від 23.05.1995);
- Завод ЗБВ ВАТ "ДБК-3" перейменовано на завод ЗБВ публічного акціонерного товариства "Домобудівний комбінат №3" (Наказ № 243 від 13.09.2012);
- Завод ЗБВ ПАТ "Домобудівний комбінат №3" перейменовано на публічне акціонерне товариство "Домобудівний комбінат №3" (Наказ № 281 від 01.11.2012);
- Публічне акціонерне товариство "Домобудівний комбінат №3" перейменовано на Приватне акціонерне товариство "Домобудівний комбінат № 3" (Наказ № 25 від 18.05.2017);
Відповідно до архівної довідки №168-1900 від 18.02.2025 виданої Солом`янською РДА в м. Києві, у документах фонду №С-1262 ПАТ "Домобудівний комбінат №3", які зберігаються в архівному відділі, містяться відомості про позивача:
- був прийнятий з 13 вересня 1991 року в арматурний цех зварником арматурних сіток та каркасів 2 розряду (наказ від 12.09.1991 №473-к);
- переведений з 01.06.1992 в арматурному цеху зварником арматурних сіток та каркасів 3 розряду (наказ від 01.06.1992 №207-к);
- переведений з 01.04.1994 в арматурному цеху зварником арматурних сіток та каркасів 4 розряду (наказ від 31.03.1994 №66-к);
- переведений з 16.01.1996 в арматурному цеху електрозварником ручної зварки 4 розряду (наказ від 16.01.1996 №12-к);
- переведений з 01.10.1998 з арматурного цеху в формований електрозварником ручної зварки 4 розряду (наказ від 01.10.1998 №355-к);
- звільнений 31 травня 2000 року за власним бажанням (наказ від 31.05.2000 №213-к);- прийнятий на постійну роботу з 13 березня 2001 року до цеху №1 електромонтером 3 розряду (наказ від 12.03.2001 №90-к);
- звільнений 08 січня 2002 року за власним бажанням (наказ від 08.01.2002 №11 прийнятий на роботу з 08 липня 2002 року до цеху №1 електрозварювальником ручного зварювання 3 розряду (наказ від 08.07.2002 №399-к);
- перевести з 16.09.2002 у цех №1 дільниці 1 електрозварювальником ручного зварювання 4 розряду (наказ від 16.09.2002 №531-к);
- звільнити з 24.06.2008 за власним бажанням (наказ від 24.06.2008 №219-к); прийняти на роботу з 27 травня 2010 року електрогазозварювальником 5 розряду (наказ від 27.05.2010 №171-к);
- звільнити з 31.03.2011 за переведенням у ВАТ "ДБК-3"; прийняти на роботу з 1 квітня 2011 року електрозварювальником ручного зварювання 5 розряду;
- присвоїти з 01.12.2011 6-ий розряд електрозварювальника; звільнити з роботи 27 вересня 2012 року за власним бажанням (наказ від 26.09.2012 №380-к п.1);
- прийняти на роботу електрозварювальником ручного зварювання 5 розряду в цех комплектації заводу ЗБВ ПАТ "ДБК-3" з 17 жовтня 2012 року;
- перевести з 01.04.2013 електрозварювальником ручного зварювання 4 розряду формувального цеху №2 ПАТ "ДБК-3" (наказ від 01.04.2013 №90-к п.9);
- звільнити з 12 лютого 2015 року за власним бажанням (наказ від 12.02.2015 №65-к);
- прийняти на роботу електрозварювальником ручного зварювання 4 розряду з 9 березня 2016 року (наказ від 04.03.2016 №134-к п.1);
- звільнити 31 січня 2019 року за власним бажанням (наказ від 31.01.2019 №34-к п.5).
Відповідно до Наказу Державного комунального об`єднання "Домобудівний комбінат № 3" №65 від 26.08.1993 "Про підсумки проведення атестації робочих місць за умовами праці для визначення права працівників на пільгове пенсійне забезпечення" та Перелік робочих місць, виробництв, робот, професій та посад, працівникам яких підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення по Списку №2, затверджено - електрозварники ручної зварки;
Картою умов праці ВАТ ДБК-3 від 11.11.2009, робоче місце електрозварника ручного зварювання, згідно якої робоче місце відноситься до шкідливих та особливо шкідливих умов праці, пільгове забезпечення - Список №2 (копія надається).
Протокол ВАТ ДБК-3 №5 від 11.11.2009 проведення досліджень повітря робочої зони електрозварника ручного зварювання, умови відносяться до 3 - го класу - шкідливі.
Відповідно до протокол ВАТ ДБК-3 №5 від 11.11.2009 проведення досліджень метеорологічних факторів умови відносяться до 3 - го класу - шкідливі.
Відповідно до Наказу ВАТ "ДБК-3" №211 від 21.11.2004 "Про результати атестації робочих місць за умовами праці для визначення права працівників на пільгове пенсійне забезпечення" та Перелік робочих місць, виробництв, робот, професій та посад, працівникам яких підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення по Списку №2, затверджено - електрозварники ручної зварки;
Відповідно до Наказу ВАТ "ДБК-3" №119 від 15.12.2009 "Про результати атестації робочих місць за умовами праці для визначення права працівників на пільгове пенсійне забезпечення" та Перелік робочих місць, виробництв, робот, професій та посад, працівникам яких підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення по Списку №2, затверджено - електрозварники ручної зварки, електрозварники сіток і каркасів на автоматичних та напівавтоматичних машинах, газозварники;
Відповідно до Наказу ПАТ "ДБК-3" №48 від 09.12.2014 "Про результати чергової атестації робочих місць за умовами праці для визначення права працівників на пільгове пенсійне забезпечення" та Перелік робочих місць, виробництв, робот, професій та посад, працівникам яких підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення по Списку №2 затверджено - електрозварники ручного зварювання;
Відповідно до довідки форми ОК-5 (індивідуальні відомості про застраховану особу) щодо позивача обліковується спеціальний стаж на підприємстві:
- з кодом ЄДРПОУ: 04012773 з кодом підстави для обліку спецстажу ЗП3013Б1: 1998 - 2008 роки;
- з кодом ЄДРПОУ: 04012000 з кодом підстави для обліку спецстажу ЗП3013Б1: 2009 весь рік - травень 2010;
- з кодом ЄДРПОУ: 04012773 з кодом підстави для обліку спецстажу ЗП3013Б1: травень 2010 - січень 2019 роки;
Вважаючи рішення відповідача про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Норми права, які застосував суд та мотиви їх застосування
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними (ч. 2 ст. 46 Конституції України).
01.01.2004 набрав чинності Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 (далі також - Закон № 1058-IV).
Однією з умов для призначення пенсії в солідарній системі є страховий стаж.
За визначенням наведеним в ст. 1 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого:
- особа підлягала державному соціальному страхуванню;
- якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше;
- та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
При цьому, у ч. 1 ст. 24 Закону № 1058-IV (Розділ ІІ Страховий стаж у солідарній системі) зазначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Крім цього законодавством передбачено зарахування до страхового стажу інших періодів, зокрема, при визначенні права на окремі види пенсійних виплат.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними:
- що містяться в системі персоніфікованого обліку;
- за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом;
- а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (абз. 1 ч. 2 ст. 24 Закону № 1058-IV).
Періоди роботи після призначення пенсії зараховуються до страхового стажу на загальних підставах (абз. 7 ч. 3 ст. 24 Закону № 1058-IV).
Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом (абз. 8 ч. 3 ст. 24 Закону № 1058-IV).
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (ч. 2 ст. 24 Закону №1058-IV).
Зокрема, періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (абз. 1 ч. 4 ст. 24 Закону № 1058-IV).
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років (абз. 3 ч. 4 ст. 24 Закону № 1058-IV).
Під "законодавством, що діяло раніше" розуміється в першу чергу Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII, який введено в дію 01.01.1992.
Згідно з приписами статті 62 Закону №1788-ХІІ основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Так, відповідно до п. б ч. 1 ст. 13 Закону "Про пенсійне забезпечення", з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 № 1-р/2020, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:
працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування":
чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи;
жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи. Зазначене зменшення пенсійного віку жінкам застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року;
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затвердженим постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).
Відповідно до пункту 1.1. Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (згідно бланків, доданих до Порядку), тощо подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) або через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
Згідно з пунктом 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз`яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов`язкового пенсійного страхування; проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17-19 Порядку підтвердження наявного стажу роботи. Опитування свідків проводиться згідно із пунктом 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії; з`ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам`ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів. (пункт 4.3 Порядку № 22-1).
Згідно з пунктом 4.7 Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.
Частиною 3 статті 44 Закону № 1058-IV, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Відповідно до ч. 1 ст. 56 Закону № 1788-XII до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі Порядок №637 в редакції на час спірних відносин).
Згідно з пунктом 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пункт 3 Порядку № 637 встановлює, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу органами Пенсійного фонду на місцях приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
За змістом приписів пункту 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 (далі - Порядок №383), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Пунктом 10 Порядку № 383 установлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку з оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку з наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та в разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку № 637.
Відповідно до п.2.2. Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України 29.07.93 № 58 (далі - Інструкція № 58), до трудової книжки вносяться:
- відомості про працівника: прізвище, ім`я та по батькові, дата народження;
- відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення;
- відомості про нагородження і заохочення: про нагородження державними нагородами України та відзнаками України, заохочення за успіх у роботі та інші заохочення відповідно до чинного законодавства України;
- відомості про відкриття, на які видані дипломи, про використані винаходи і раціоналізаторські пропозиції та про виплачені у зв`язку з цим винагороди.
Відповідно до пункту 2.14 Інструкції № 58 - якщо працівник має право на пенсію за віком на пільгових умовах, запис у трудовій книжці робиться на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць, і має відповідати найменуванню Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 № 18-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 за № 1231/13105, затверджено Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Порядок №18-1).
Цей Порядок визначає механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника.
Згідно з пунктом 2 Порядку №18-1 його дія поширюється на осіб, які працювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, а також на осіб, яким призначено пенсію до набрання чинності цим Порядком (далі - робота, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років).
Відповідно до п. 3 Порядку № 18-1 підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - підтвердження стажу роботи), здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Комісії).
Приписами пункту 4 Порядку визначено, що комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов`язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної служби України з питань праці. До складу Комісії за згодою включаються представники членських організацій Федерації професійних спілок України та регіональних організацій роботодавців та їх об`єднань.
Пунктом 6 Порядку № 18-1 передбачено, що основними завданнями Комісії є: розгляд заяв про підтвердження стажу роботи (додаток 1) та прийняття рішень щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні в установленому порядку.
Згідно п. 10 Порядку 18-1 рішення про результати розгляду заяви (додаток 2) приймається більшістю голосів членів Комісії, присутніх на засіданні, підписується головою або його заступником. Рішення про результати розгляду заяви набуває чинності з моменту прийняття рішення.
Оцінка аргументів учасників справи та висновки суду
Щодо вимоги визнати протиправним та скасувати рішення відповідача №262940021552 від 07.03.2025 року про відмову в призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 з 28.02.2025.
Основним документом, що підтверджує стаж роботи до 01 січня 2004 року, зокрема пільговий, є трудова книжка. Проте якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження пільгового трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У позовній заяві позивач зазначає, що вимога відповідача про надання уточнюючої довідки, яка підтверджує пільговий стаж роботи, суперечить положенням статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення", відповідно до якої основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а за її відсутності або відсутності відповідних записів у ній трудовий стаж підтверджується в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Однак суд не може погодитися з такими доводами позивача.
Суд звертає увагу, що трудова книжка серії НОМЕР_2 від 13.07.1988 містить записи щодо періодів роботи позивача та займаних ним посад, однак не містить відомостей про характер виконуваної роботи, умови праці чи зайнятість повний робочий день на роботах за професіями і посадами, віднесеними до Списку № 2, що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах, а обов`язковість таких записів передбачена п. 2.14 Інструкції № 58.
При цьому однією з умов призначення пенсії за віком на пільгових умовах є підтвердження факту зайнятості працівника повний робочий день на роботах із шкідливими та важкими умовами праці, передбачених Списком № 2.
Хоча матеріалами справи, зокрема наданими архівними довідками та записами у трудовій книжці, підтверджується факт роботи позивача на відповідних підприємствах та безперервність трудових відносин, такі документи самі по собі не містять відомостей, які б підтверджували виконання ним робіт в умовах, що відповідно до Списку № 2 надають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Отже у цьому випадку необхідним є отримання уточнюючої довідки за формою, встановленою Порядком № 637.
При цьому, у разі ліквідації (припинення) підприємства без правонаступника пільговий стаж зараховуються на підставі рішення комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років про підтвердження стажу роботи згідно Порядку № 18-1.
Верховний Суд у постанові від 23.09.2021 у справі № 227/4273/16-а виснував, що необхідність звернення до комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років необхідно у тому випадку, коли що у трудовій книжці відсутні дані про безпосередню зайнятість протягом повного робочого дня у виробництві зі шкідливими умовами праці.
Таким чином, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах записи трудової книжки та інші подані позивачем документи самі по собі не підтверджують виконання позивачем роботи в умовах, передбачених Списком № 2, а тому для підтвердження пільгового стажу можуть бути необхідними уточнююча довідка відповідно до Порядку № 637 або, у випадках, визначених законодавством, рішення комісії з питань підтвердження стажу роботи згідно з Порядком № 18-1.
Стосовно зарахуання пільгового стажу за даними системи персоніфікованого обліку.
Суд вважає, що за змістом абз. 1 ч. 2 ст. 24 Закону № 1058-IV страховий стаж, у тому числі пільговий, може обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону, зокрема, за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Положеннями статті 21 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що органами пенсійного фонду здійснюється персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. На кожну застраховану особу відкривається персональна електронна облікова картка, якій присвоюється унікальний номер електронної облікової картки. Персональна електронна картка застрахованої особи повинна містити такі відомості, як ознака особливих умов праці, що дають право на пільги в системі пенсійного забезпечення.
Статтею 20 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" реєстр застрахованих осіб - автоматизований банк відомостей, створений для ведення єдиного обліку фізичних осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню відповідно до закону.
Реєстр застрахованих осіб складається з електронних облікових карток застрахованих осіб, до яких включаються відомості про застрахованих осіб, інформація про набуття прав на одержання страхових виплат за всіма видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та інформація про виплати за всіма видами загальнообов`язкового державного соціального страхування і соціальними та іншими виплатами, передбаченими законодавством, та електронного реєстру листків непрацездатності, порядок організації ведення та надання інформації з якого встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд.
Положенням про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління ПФУ від 18.06.2014 №10-1, передбачено, що дооблікових карток Реєстру застрахованих осіб вносяться відомості про фізичних осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню відповідно до законодавства: про трудовий та страховий стаж, особливі умови праці, які дають право на пільги в пенсійному забезпеченні.
Постановою ПФУ від 18.06.2014 №10-1 також затверджено форму довідки ОК-5
Довідка ОК-5 це індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Відповідно до «Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», затвердженого наказом Міністерства фінансів України 14.04.2015 № 435 (далі - Порядок № 435).
Абзацом 2 пункту 1 розділу 3 Порядку № 435 звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, надбавки, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів подається за формою № Д4 згідно з додатком 4 до цього Порядку.
Відповідно до п. 13 розділу 4 Порядку № 435 таблиця 7 додатка 4 та таблиця 2 додатка 5 до цього Порядку формуються та подаються страхувальниками в разі визначення страхувальниками періодів (строків) трудової або іншої діяльності, що відповідно до законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від умов загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, зараховуються при визначенні права на відповідну пенсію, а також періоди страхового стажу, не пов`язані з трудовою та/або професійною діяльністю.
Таким чином, таблиця 7 додатка 4 подається у випадках, коли роботодавець визначає періоди трудової або іншої діяльності, що відповідно до законодавства зараховуються до спеціального (пільгового) стажу та враховуються при визначенні права особи на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років.
Зазначена звітність у разі правильності та повноти її заповнення містить усі необхідні відомості необхідні для зарахування пільгового стажу, зокрема, дату і номер наказу про атестацію робочого місця.
Відтак, відомості, внесені до таблиці 7 звіту за формою № Д4, є джерелом персоніфікованої інформації про спеціальний стаж застрахованої особи та використовуються органами Пенсійного фонду України під час вирішення питання про зарахування відповідних періодів до пільгового стажу і призначення пенсії. Відсутність або неналежне подання таких відомостей може впливати на підтвердження спеціального стажу та, відповідно, на визначення права особи на призначення пенсії на пільгових умовах.
Аналогічні по суті приписи містили нормативно-правові акти, які врегульовували подання страхувальниками відповідної звітності, які діяли до Порядку № 435.
Відповідно до довідки форми ОК-5 (індивідуальні відомості про застраховану особу) щодо позивача обліковується спеціальний стаж за кодом ЗП3013Б1, зокрема, із покликанням на номер та дату наказів про проведення атестації робочого місця.
Відповідно до Довідника кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства (Додаток 3 до Порядку № 435):
- код підстави для обліку спецстажу ЗП3013Б1 якому належать працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 Закону № 1058-IV, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам.
За змістом правозастосування, яке міститься у постанові від 23.09.2021 року Верховного Суду в складі Касаційного адміністративного суду у справі №227/4273/16-а довідка форми ОК-5 є належним джерелом відомостей про характеристики зайнятості особи в спорах цієї категорії.
Враховуючи, що довідка форми ОК-5 містить відомості про спеціальний стаж позивача, зазначений у ній пільговий (спеціальний) стаж підлягав обов`язковому врахуванню відповідачем при вирішенні питання про призначення пенсії, проте, оскаржуване рішення не містить мотивів неврахування відповдних періодів та породжує правову невизначенність.
Неврахування відповідачем зазначених відомостей свідчить про неповне з`ясування обставин, що мають значення для правильного вирішення питання про призначення пенсії.
За таких обставин оскаржуване рішення є передчасним, не відповідає вимогам законності та обґрунтованості.
З огляду на наведене суд дійшов висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області № 262940021552 від 07.03.2025 про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо вимоги зобов`язати відповідача призначити та виплатити пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 з врахуванням періодів до пільгового стажу по Списку №2 з 13.09.1991 року по 31.01.2019, починаючи з 28.02.2025.
Згідно з частиною четвертою статті 245 КАС, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
У справі № 580/710/24 (постанова від 22.07.2025) Верховний Суд наголосив, що за приписами вказаних норм у разі, якщо суб`єкт владних повноважень використав надане йому законом право на прийняття певного рішення або вчинив бездіяльність за наслідками звернення особи, але таке рішення чи вчинена бездіяльність визнані судом протиправними з огляду на невідповідність чинному законодавству, то суд, як виняток, за відсутності сумнівів у тому, що суб`єктом звернення (позивачем у справі) дотримано усіх визначених законом умов для отримання позитивного результату за наслідками розгляду його звернення та за умови відсутності у суб`єкта, що уповноважений прийняти відповідне рішення за наслідками звернення позивача, дискреції (можливості на власний розсуд визначити зміст рішення та обрати на підставі поданих позивачем документів один з варіантів дій), вправі зобов`язати суб`єкта владних повноважень прийняти конкретне рішення.
У разі якщо межі заявлених позовних вимог не дозволяють суду під час розгляду справи здійснити перевірку того, чи забезпечив позивач на момент його звернення до відповідного суб`єкта владних повноважень виконання всіх без винятку вимог закону для отримання позитивного рішення та(або) якщо суб`єкт до якого звертається позивач має право діяти при прийнятті відповідного рішення на власний розсуд (тобто має альтернативні варіанти поведінки за наслідками розгляду звернення позивача), то суд, у межах свого розсуду, з метою уникнення перебирання на себе повноважень щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції іншого органу, повинен зобов`язати суб`єкта владних повноважень прийняти рішення з урахуванням оцінки, наданої судом у рішенні.
Таким чином, зобов`язання судовим рішенням суб`єкта владних повноважень до вчинення конкретних дій (прийняття конкретних рішень) можливе, за загальним правилом, лише за умови почергового встановлення судом двох обставин: позивач на момент звернення до відповідного суб`єкта владних повноважень забезпечив виконання всіх без винятку вимог закону для отримання конкретного рішення; зобов`язання суб`єкта владних повноважень розглянути повторно звернення позивача з урахуванням висновків суду є недоцільним (об`єктивно встановлено безальтернативність рішення суб`єкта владних повноважень, яке може бути прийняте за встановлених судом обставин у конкретній справі).
Верховний Суд у постановах від 11.02.2020 у справі № 0940/2394/18, від 14.09.2021 у справі № 320/5007/20 та від 23.12.2021 у справі №480/4737/19 дійшов подібного висновку та вказав, що адміністративний суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного владними суб`єктами, і вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення з урахуванням обставин конкретної справи. Перебирання непритаманних суду повноважень державного органу не відбувається за відсутності обставин для застосування дискреції.
Оскільки на даний час відсутні підстави для висновку про наявність усіх умов для призначення пенсії позивачу згідно поданої заяви, суд дійшов висновку, що належним способом захисту прав позивача буде зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській повторно розглянути заяву позивача від 28.02.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням правової оцінки наданої судом у рішенні.
Суд наголошує, що при повторному розгляді заяви позивача відповідач не може прийняти рішення, яке по суті повторює рішення, що визнане судом протиправним, і повинен вирішити заяву позивача з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цій справі.
Висновки суду, викладені в мотивувальній частині його рішення є в однаковій мірі обов`язковими для врахування суб`єктом владних повноважень при здійсненні своїх повноважень на виконання рішення суду, як і висновки, визначені в резолютивній частині рішення. Суд зауважує, що при визначенні меж встановлених зобов`язань необхідно враховувати як резолютивну, так і мотивувальну частини судового рішення.
Дії зобов`язального характеру щодо повторного розгляду заяви про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, що розглядав заяву позивача, яким у цьому випадку є Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області.
За вказаних обставин, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Розподіл судових витрат
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору розподіл судових витрат не проводиться.
Керуючись статтями 242-246, 255 КАС України, суд,
У Х В А Л И В:
1. Адміністративний позов - задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області №262940021552 від 07.03.2025 про відмову у призначені пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2 ОСОБА_1 .
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.02.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням правової оцінки наданої судом.
4. Надіслати учасникам справи (їх представникам) копію судового рішення в порядку, передбаченому ч. 5 ст. 251 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення та набирає законної сили в порядку встановленому статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Учасники справи:
позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ;
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області: Київська обл., м. Фастів, вул. Андрія Саєнка, буд. 10; код ЄДРПОУ 22933548.
Суддя Сас Є.В.