Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 липня 2026 рокуСправа №160/31899/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бухтіярової М.М.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач, з урахуванням уточнення позовних вимог, просить:
-визнати протиправними дії Пенсійного фонду України Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49000 , м. Дніпро, пр.. Набережна - Перемоги, 26, Код ЄДРПОУ 21910427) щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 (Паспорт серія НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 реєстрація та мешкання: АДРЕСА_1 ,) без урахування довідки про заробітну плату в зоні відчуження, виданої ВАТ «Павлоградське управління шахтобудмеханізації» від 31.09.1998 року 1998 року № 157, від 22.09.2025 року Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області;
-зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49000, м. Дніпро, пр. Набережна - Перемоги, 26, Код ЄДРПОУ 21910427) перерахувати та виплатити починаючи від 01.09.2025 року пенсію ОСОБА_1 (Паспорт серія НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 реєстрація та мешкання: АДРЕСА_1 ,) з урахуванням довідки про заробітну плату в зоні відчуження видану ВАТ «Павлоградське управління шахтобудмеханізації» від 31.09.1998 року 1998 року № 157.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що вона перебуває на обліку у Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію у зв`язку з втратою годувальника, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи, обчисленої у розмірі відшкодування фактичних збитків із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках годувальником, відповідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», враховуючи норми ст. 49 п. 1, ст. 54, 55, 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Однак з 01.09.2025 розмір пенсії значно зменшений. Позивач вказує, що зверталась до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату в зоні відчуження №157, видану ВАТ «Павлоградським управління шахтобудмеханізації». Відповідач у листі № 0400-010313-8/177037 від 22.09.2025 повідомив, що у довідці померлого годувальника відсутні документи, які підтверджують період роботи (виїзди), зону небезпеки, де проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, первинні документи які підтверджують годинну тарифну ставку, довідка про заробітну плату без розрахунків. Позивач категорично не погоджується з такою позицією відповідача та зазначає, що її чоловіку, ОСОБА_2 , була призначена пенсія по інвалідності відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення» у 1997 році, внаслідок захворювання, пов`язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, розмір пенсії обрахований за довідкою про заробітну плату від 31.09.1998, яка перевірена за актом спеціалістами пенсійного органу від 14.10.1998. Всі підтверджуючі документи, як-то розпорядження № 138025 від 12.04 2001, довідка про заробітну плату від 04.11.97, довідка від 31.09 1998, наявні в матеріалах пенсійної справи. На переконання позивача, відповідач мав здійснив перевірку довідки про заробітну плату в зоні відчуження, видану ВАТ «Павлоградське управління шахтобудмеханізації» від 31.09.1998 № 157, якщо вважає, що даних недостатаньо для обрахунку пенсії. Зауваження відповідача про неналежне оформлення довідки від 31.09.1998 № 157 є цілком безпідставними та не можуть бути підставою для її неврахування, оскільки формальні неточності у документах за загальним правилом не можуть бути підставою для органів Пенсійного фонду щодо обмеження особи у реалізації конституційного права на соціальний захист. Внаслідок протиправних дій відповідача щодо обрахунку пенсії без урахування вказаної довідки про заробітну плату вона позбавлена значної частини належних їй відповідно до закону сум пенсії, що зумовило звернення до суду за захистом порушеного права.
При вирішенні питання про відкриття провадження у справі встановлено, що позовна заява подана без додержання вимог, встановлених ст. 161 КАС України.
Ухвалою суду від 10.11.2025 позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачеві строк для усунення недоліків позову.
17.11.2025 від позивача надійшло клопотання про усунення недоліків, до якої було долучено платіжну інструкцію про сплату судового збору.
Ухвалою суду від 24.11.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/31899/25, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні), а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання цієї ухвали.
Цією ж ухвалою суду витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області: засвідчену належним чином копію пенсійної справи ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ); розрахунок пенсійної виплати з 01.01.2025 та з 01.03.2025.
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується доказами, що містяться в матеріалах справи.
09.12.2025 позивачем подано клопотання про прийняття до розгляду уточнену позовну заяву щодо позовних вимог зобов`язальної частини.
Розглядаючи питання про можливість прийняття до розгляду уточненої позовної заяви, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 47 КАС України, крім прав та обов`язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову. Позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п`ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Отже, з аналізу вказаних норм вбачається, що збільшення або зменшення розміру позовних вимог можливе не пізніше ніж за п`ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Суд зазначає, що станом на час подання позивачем уточненої позовної заяви, з якої фактично вбачається збільшення розміру первинно заявлених позовних вимог до відповідача, розгляд справи по суті не розпочався.
З урахуванням викладеного, суд не вбачає правових підстав для відмови позивачу та вважає за необхідне прийняти до розгляду подане до суду клопотання про уточнення позовних вимог, в подальшому розгляд справи здійснювати з урахуванням уточнення позовних вимог.
15.12.2025 відповідачем подано відзив на відзив, в якому зазначає непогодження з доводами позивача, вважає, що позовні вимоги необґрунтовані та безпідставні з наступного. На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» розміри пенсії у зв`язку з втратою годувальника, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи, обчислені у розмірі відшкодування фактичних збитків із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, або із заробітної плати, визначеної з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати за формулою, визначеною постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210, перераховані шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, на коефіцієнт 1,115 та з урахуванням обмежень, визначених пунктом 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168, пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 та пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 (понад 1500 грн). Враховуючи зазначене, виплата пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, зазначеній категорії осіб після проведення індексації з 01.03.2025 здійснюється без обмеження максимальним розміром. Розмір пенсії станом на 01.03.2025 становить 23610,00 грн. В ході перевірки виявлено, що в пенсійній справі померлого годувальника відсутні документи, які підтверджують період роботи (виїзди), зону небезпеки де проводилась робота по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, первинні документи, які підтверджують годинну тарифну ставку. Довідка про заробітну плату надана без розрахунків. Пенсійну справу розглянуто та перераховано відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особи з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС мають право обчислювати пенсію із заробітної плати (доходу), визначеної з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. Розмір пенсії станом на 01.09.2025 становить 12662,77 грн., підстави для перерахунку пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату не має.
22.12.2025 позивачем подано до суду подано відповідь на відзив щодо позовної заяви, в якій зазначає, що відповідач не подав будь-якого доказу на спростування зазначених в позовній заяві обставин. Отже висновки, зазначені у відзиві на позовну заяву є необґрунтованими.
Відповідач своїм правом на подання заперечень на відповідь позивача не скористався.
Відповідно до частини п`ятої та восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Згідно з частиною п`ятою статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення у порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.
Розумність строків є одним із основоположних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до пункту 8 частини третьої статті 2 КАС України. Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним уважається строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального і процесуального права.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , документована паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Позивач є дружиною ОСОБА_2 , який перебуваючи у трудових правовідносинах з підприємством Комбінатом «Дніпрошахтобуд» Павлоградського управління шахтобудмеханізації, у 1986 році був залучений до робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження у періоді з 17.05.1986 по 31.05 1986.
Відповідно до довідки зведеного загону Міністерства вугільної промисловості СРСР, яка видана ОСОБА_2 в тому, що він дійсно працюючи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, був підданий впливу радіаційного фактора та отримав сумарну дозу опромінення у розмірі 27,2 бер.
Згідно з відомостями з пенсійної справи №912160176480, ОСОБА_2 мав статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1986 року першої категорії (посвідчення серія НОМЕР_3 від 22.04.2019), з 1997 року отримував пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», з 01.04.2001 - пенсію по інвалідності І групи внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, в розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до статті 54 Закону України від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», обчислену з урахуванням довідки від 31.03.1997 № 157 про заробітну плату за роботу в зоні відчуження за період з 17.05.1986 по 31.05.1986, видану ВАТ «Павлоградське управління шахтобудмеханізація», 19.05.2020 помер у віці 61 рік, смерть настала у зв`язку із захворюванням, пов`язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Позивач з 11.09.2020 отримує пенсію по втраті годувальника померлого чоловіка ОСОБА_2 , учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії (інвалідність 1 група) відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно довідки про доходи №6441 2044 3325 1429, розмір пенсійної виплати позивача такий: березень 2025 року 23610,00 грн., квітень 2025 року 23610,00 грн., травень 2025 року 23610,00 грн., червень 2025 року 23610,00 грн., липень 2025 року 23610,00 грн., серпень 2025 року 23610,00 грн., вересень 2025 року 12662,77 грн., жовтень 2025 року 12662,77 грн.
Позивач звернулась до відповідача з питань перерахунку та виплати пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату годувальника ОСОБА_2 за період роботи в зоні відчуження з 17.05.1986 по 31.05.1986.
Листом від 22.09.2025 №0400-010313-8/177037 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомлено позивачу, що з виплата пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, зазначеній категорії осіб після проведення індексації з 01.03.2025 здійснюється без обмеження максимальним розміром. Перерахунок проводиться після ретельної перевірки документів, наданих для розрахунку пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідно до статті 54 Закону України від 28.02.1991 № 796-ХІІ пенсії можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, у розмірі відшкодування фактичних збитків. Довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження видаються підприємствами, установами та організаціями на підставі документів про період роботи, населений пункт (об`єкт), де виконувалися роботи, особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів. Працівникам підприємств, організацій і установ, які були відряджені для виконання робіт, пов`язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища, зарахованим у штат ЧАЕС і інших підприємств, нарахування заробітної плати провадилося за місцем командирування. Таким працівникам в місці відрядження надавались дві довідки встановленого зразка: про начислену заробітну плату в розрізі видів нарахувань у двох екземплярах, один із яких направлявся в бухгалтерію підприємства, яке відряджало працівника, для відображення по обліку заробітної плати про безпосередню зайнятість на роботах, які дають право на державну пенсію на пільгових умовах. В ході перевірки виявлено, що в пенсійній справі померлого годувальника відсутні документи, які підтверджують період роботи (виїзди), зону небезпеки, де проводилась робота по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, первинні документи, які підтверджують годинну тарифну ставку. Довідка про заробітну плату надана без розрахунків. У зв`язку з викладеним, пенсійну справу розглянуто та перераховано відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особи з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС мають право обчислювати пенсію із заробітної плати (доходу), визначеної з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. Розмір пенсії на 01.09.2025 становить 12662,77 грн.
Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо перерахунку та виплати пенсії без урахування довідки про заробітну плату годувальника в зоні відчуження у періоді з 17.05.1986 по 31.05.1986, звернулась до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ від 28.02.1991 (далі - Закон №796-ХІІ).
Статтею 10 Закону №796-ХІІ визначено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт в зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівників державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.
Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 54 Закону №796-ХІІ пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Статтею 57 Закону № 796-ХІІ визначено, що обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань (частина третя статті 54 Закону №796-ХІІ в редакції, чинної на час виникнення спірних правовідносин).
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Постанова КМУ №1210) затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі по тексту - Порядок №1210), який визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Таким чином, призначення пенсії та її розмір ставиться у залежність від заробітної плати, яка фактично отримана працівником у період роботи у зоні відчуження.
Згідно з частиною четвертою статті 15 Закону №796-ХІІ видача довідок про період роботи(служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).
Відповідно до пункту 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Відповідно до пункту 2 Постанови №1210 було постановлено Пенсійному фонду України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 №1307 було внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і від 26 вересня 2012 року № 886 Про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, яка набрала чинності з 1 січня 2022 р., крім підпунктів 6 та 8 пункту 1 змін, затверджених цією постановою, які набирають чинності з 1 грудня 2022 року, зокрема було постановлено Пенсійному фонду України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за документами, що містяться в матеріалах пенсійних справ з 1 грудня 2022 р. на найбільш вигідних умовах.
Зазначеною постановою було передбачено, що в разі, якщо розмір пенсії, обчислений відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням змін, затверджених цією постановою, буде більшим від розміру пенсії, обчисленої відповідно до Законів України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» і «;Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», здійснюється автоматичне, без звернення особи, переведення на пенсію на умовах, передбачених Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, за документами, що містяться в матеріалах пенсійних справ, про що органи Пенсійного фонду України інформують зазначених осіб шляхом надсилання листа або смс-повідомлення на номер мобільного телефону операторів мобільного зв`язку.
У ході судового розгляду встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та з 11.09.2020 отримує пенсію по втраті годувальника померлого чоловіка ОСОБА_2 .
Як слідує з матеріалів пенсійної справи, ОСОБА_2 у періоді з 17.05.1986 по 31.05.1986 брав участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження, був підданий впливу радіаційного фактора та отримав сумарну дозу опромінення у розмірі 27,2 бер, за життя отримував пенсію по інвалідності І групи внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, в розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до статті 54 Закону №796-ХІІ.
В матеріалах пенсійної справи, окрім іншого, міститься довідка №157 від 31.03.1997 про заробітну плату ОСОБА_2 за період роботи в зоні відчуження з 17.05.1986 по 31.05.1986 по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що видана ВАТ «Павлоградське управління шахтобудмеханізація», на підставі якої позивач просила відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії.
Однак, листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 22.09.2025 №0400-010313-8/177037 позивачу було повідомлено про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату за роботу годувальника в зоні відчуження №157 від 31.03.1997, у зв`язку з відсутністю документів, які підтверджують період його роботи (виїзди), зону небезпеки, де проводилась робота по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, первинні документи, які підтверджують годинну тарифну ставку, довідка про заробітну плату надана без розрахунків.
Суд критично оцінює таку позицію відповідача, оскільки саме на підставі цієї довідки здійснювався обрахунок та виплата пенсії за життя ОСОБА_2 , сумнівів у достовірності даних такої довідки у відповідача не виникало.
Поряд з цим, суд зазначає, що довідка №157 від 31.03.1997 про заробітну плату за роботу в зоні відчуження, видана ВАТ «Павлоградське управління шахтобудмеханізація», є чинною і не відкликаною.
Невідповідність по формі виданої довідки, яка при цьому містить підписи уповноважених осіб, печатку установи та інформацію про виплачені ОСОБА_2 кошти за період роботи у зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, не може бути обґрунтованою підставою для відмови у здійсненні перерахунку на підставі усіх наявних матеріалів в пенсійній справі годувальника, а відповідачем не зазначено, що дані, які зазначені в довідці про заробітну плату за його роботу в зоні відчуження, не містять необхідної інформації, на підставі якої можливо здійснити обрахунок пенсії позивачу.
За таких обставин, зауваження відповідача щодо довідки №157 від 31.03.1997, видана ВАТ «Павлоградське управління шахтобудмеханізація», не обґрунтовані та свідчать про надмірний формалізм з боку відповідача.
Наявність сумнівів щодо некоректних записів у документах із сторони відповідача може бути лише підставою для перевірки. Формальні неточності у документах, за загальним правилом, не можуть бути підставою для органів пенсійного фонду щодо обмеження особи у реалізації конституційного права на соціальний захист.
Відповідна правова позиція була висловлена Верховним Судом у постановах від 30.09.2019 y справі №638/18467/15-а та від 25.04.2019 у справі №593/283/17.
В силу положень частини першої статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення», частини третьої статті 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» саме органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Отже, правом вимагати додаткові документи від підприємств, організацій і окремих осіб наділені лише органи, що призначають пенсії, а не особі, якій призначається пенсія. Тому, в разі сумніву в розмірі заробітної платні, яка враховується при обчисленні пенсії, пенсійний орган має право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Проте, в матеріалах справи відсутні докази, які б свідчили про вчинення відповідачем дій, спрямованих на проведення перевірки відомостей у довідці №157 від 31.03.1997, що видана ВАТ «Павлоградське управління шахтобудмеханізація».
З огляду на викладене, з урахуванням наведених судом законодавчих норм, висновків Верховного Суду та встановлених обставин, суд вважає, що відмовляючи у здійсненні перерахунку та виплаті позивачу пенсії з 01.09.2025 з урахуванням довідки про заробітну плату №157 від 31.03.1997, відповідач діяв протиправно, тому з метою ефективного захисту та відновлення порушених прав позивача суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.09.2025 з урахуванням довідки №157 від 31.03.1997 про заробітну плату ОСОБА_2 за період роботи в зоні відчуження, виданої ВАТ «Павлоградське управління шахтобудмеханізація», та з урахуванням раніше виплачених сум.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Згідно з положеннями частини першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не доведено правомірності своїх дій у спірних правовідносинах.
Враховуючи викладене, на підставі наданих доказів у їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню.
Частиною першої статті 139 КАС України передбачено, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на викладене, судові витрати зі сплати судового збору, понесені позивачем при зверненні до суду з цією позовною заявою у розмірі 1211,20 грн., підлягають стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 9, 72-90, 242-246, 250, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26) про визнання протиправними дій та зобов`язати вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26) щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) з урахуванням довідки від 31.03.1997 №157 про заробітну плату ОСОБА_2 за період роботи в зоні відчуження, виданої ВАТ «Павлоградське управління шахтобудмеханізація».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26) здійснити з 01.09.2025 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) з урахуванням довідки №157 від 31.03.1997 про заробітну плату ОСОБА_2 за період роботи в зоні відчуження, виданої ВАТ «Павлоградське управління шахтобудмеханізація», та провести виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок.).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду оскаржується шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду.
Суддя М.М. Бухтіярова