Єдиний державний реєстр судових рішень
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 липня 2026 року ЛуцькСправа № 140/6669/26
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Лозовського О.А.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , відповідач) звернулась із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі ГУ ПФУ у Київській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення від 23.04.2026 №033050011994 про відмову у призначенні дострокової пенсії за віком; зобов`язання призначити з 14.04.2026 дострокову пенсію за віком відповідно до пункту четвертого частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" як дружині військовослужбовця, померлого внаслідок захворювання, пов`язаного із захистом Батьківщини.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 є дружиною загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 , померлого внаслідок захворювання, отриманого пов`язаного із захистом батьківщини. Позивач має статус члена сім`ї загиблого Захисника, що підтверджується посвідченням, виданим Управлінням соціального захисту населення Ковельської райдержадміністрації Волинської області серії НОМЕР_1 від 04.05.2018.
14.04.2026 позивачка звернулась до органів ПФУ України із заявою про призначення їй дострокової пенсії на підставі п. 4 ч. 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» як член сім`ї загиблого Захисника, до якої надала всі необхідні документи відповідно до переліку. Однак, рішенням ГУ ПФУ у Київській області від 23.04.2026 №033050011994 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії, оскільки не надано документи про проходження військової служби (служби) та документи, які підтверджують смерть (загибель) цих осіб у період проходження військової служби (виконання службових обов`язків) згідно підпункту 6 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій.
З урахуванням наведеного просила суд задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 01.06.2026 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до пункту 2 частини першої статті 262 КАС України.
Відповідач, отримавши ухвалу про відкриття провадження, відзив на позов не подав.
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до частини четвертої статті 159 КАС України неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин кваліфікується як визнання позову.
Дослідивши письмові докази, перевіривши доводи позову, суд встановив такі обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є дружиною загиблого військовослужбовця, померлого ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2 , виданого 13.07.2003 Облапською сільською радою, Ковельського району, Волинської області (а. с. 11).
Позивач має статус члена сім`ї загиблого Захисника, що підтверджується посвідченням, виданим Управлінням соціального захисту населення Ковельської райдержадміністрації, Волинської області серії НОМЕР_1 від 04.05.2018.
14.04.2026 ОСОБА_1 звернулась до органів ПФУ України із заявою про призначення їй дострокової пенсії на підставі пункту четвертого частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» як член сім`ї загиблого Захисника. До вказаної заяви позивачка надала всі необхідні документи відповідно до переліку.
Вказана заява була опрацьована та розглянута за принципом екстериторіальності ГУ ПФУ у Київській області, рішенням якого від 23.04.2026 №033050011994 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії, оскільки не надано документи про проходження військової служби (служби) та документи, які підтверджують смерть (загибель) цих осіб у період проходження військової служби (виконання службових обов`язків) згідно підпункту 5 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій.
Не погодившись із рішенням відповідача про відмову у призначенні дострокової пенсії на підставі п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" як дружині, якій надано статус сім`ї загиблого Захисника, позивач звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За частиною 3 статті 4 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються види пенсійного забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення.
Згідно з частиною 1 статті 8 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку.
Відповідно до частини 1 статті 9 вказаного Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:
1) пенсія за віком;
2) пенсія по інвалідності;
3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" право на призначення дострокової пенсії за віком мають: військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, особи начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, осіб начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов`язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов`язків військової служби (службових обов`язків), захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20, 21 і 25 частини першої статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12, 13 і 16 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (крім працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів), особи з числа резервістів, військовозобов`язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім`ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до пунктів 3 і 4 частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, пункту 5 частини першої статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов`язаних, а також пункту 6 частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Отже, на момент подання заяви про призначення дострокової пенсії позивачка відповідала всім визначеним вище умовам: досягла віку 50 років, має страховий стаж більше 20 років, має статус члена сім`ї загиблого Захисника відповідно до пункту 5 частини першої статті 10-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 10-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" до сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України належать: сім`ї військовослужбовців (резервістів, військовозобов`язаних, добровольців Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовців військових прокуратур, осіб рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейських, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, осіб рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань, осіб начальницького складу Національного антикорупційного бюро України, осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та загинули (пропали безвісти), померли внаслідок травми (поранення, контузії, каліцтва) або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, у забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також сім`ї працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до забезпечення проведення антитерористичної операції, забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, до здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, та загинули (пропали безвісти), померли внаслідок травми (поранення, контузії, каліцтва) або захворювання, одержаних під час забезпечення проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах та у період її проведення, забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Відповідно до частини другої статті 10-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2015 №740 затверджено "Порядок надання статусу члена сім`ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України" (далі - Порядок №740).
Згідно з пунктами 2, 3 Порядку №740 надання статусу члена сім`ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України - публічна (електронна публічна) послуга, що надається місцевим структурним підрозділом з питань ветеранської політики за заявою, поданою в паперовій або електронній формі, за результатами розгляду якої приймається рішення про надання (відмову у наданні) статусу члена сім`ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України. Статус члена сім`ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України надається заявникам з числа членів сімей осіб, зазначених у пунктах 2-6 частини першої статті 10-1 Закону.
Як убачається зі змісту посвідчення, Управлінням соціального захисту населення Ковельської райдержадміністрації, Волинської області серії НОМЕР_1 від 04.05.2018, позивачка отримала статус члена сім`ї загиблого Захисника на підставі п.5. ч. 1 ст. 10-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі -Порядок №22-1).
Відповідно до пункту 1.1. Порядку №22-1 заява про призначення пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Підпунктом 6 пункту 2.1. Порядку № 22-1 визначені документи, які підтверджують право на призначення дострокової пенсії за віком, зокрема, дружинам (чоловікам), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батькам, яким надано статус сім`ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців четвертого і п`ятого частини першої статті 10-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а також абзацу шостого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов`язаних:
посвідчення члена сім`ї загиблого (померлого) Захисника і Захисниці України;
документи, які підтверджують родинні стосунки;
свідоцтво про смерть (при призначенні пенсії згідно з пунктом 4 частини першої статті 115 Закону).
Отже, позивачка під час подання заяви про призначення дострокової пенсії подала відповідачу всі необхідні документи, передбачені підпунктом 6 пункту 2.1. Порядку №22-1 для призначення їй дострокової пенсії як члену сім`ї загиблого Захисника, а отже відмова відповідача у призначенні їй пенсії є протиправною.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області від 23.04.2026 №033050011994 про відмову ОСОБА_1 у призначенні дострокової пенсії на підставі пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" як дружині, якій надано статус сім`ї загиблого Захисника, протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Суд звертає увагу, що відповідач не скористався наданим йому процесуальним правом на подання відзиву на позовну заяву та не надав матеріалів, які стали підставою для прийняття оскаржуваного рішення про відмову у призначенні пенсії.
У зв`язку з цим суд позбавлений можливості перевірити, які саме обставини були встановлені відповідачем під час розгляду заяви позивача, які документи досліджувалися, а також чи відповідають висновки, викладені в рішенні про відмову, вимогам законодавства та фактичним обставинам справи.
За таких обставин суд не може самостійно вирішити питання про наявність у позивача права на призначення пенсії, оскільки це належить до дискреційних повноважень пенсійного органу за умови належного дослідження поданих документів.
Враховуючи викладене, належним способом захисту порушеного права є визнання рішення про відмову протиправним, його скасування та зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії, із урахуванням висновків суду, наданих у цьому рішенні.
Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з частиною 1 статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до частини 1, 3 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Таким чином, оцінюючи встановлені факти, виходячи із заявлених позовних вимог, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.
Підстави для вирішення судом питання про розподіл між сторонами судових витрат у відповідності до статті 139 КАС України відсутні, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, а доказів понесення інших судових витрат учасниками справи суду не надано.
Керуючись статтями 2, 72-77, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (08500, Київська область, місто Київ, вулиця Саєнка Андрія, 10, ЄДРПОУ 22933548) про визнання протиправним та скасування рішення та зобов`язання вчинити дії, задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 23.04.2026 №033050011994 про відмову ОСОБА_1 у призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до пункту четвертого частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" як дружині військовослужбовця, померлого внаслідок захворювання, пов`язаного із захистом Батьківщини.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 14.04.2026 про призначення дострокової пенсії на підставі пункту четвертого частини першої сттаті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" як дружині військовослужбовця, померлого внаслідок захворювання, пов`язаного із захистом Батьківщини, з урахуванням висновків суду в даній справі.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.А. Лозовський