Рішення № 137964960, 03.07.2026, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.07.2026
Номер справи
140/6805/26
Номер документу
137964960
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 липня 2026 року ЛуцькСправа № 140/6805/26

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Лозовського О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) звернулась з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними дій відмови у призначенні пенсії у зв`язку із втратою годувальника в розмірі 70 відсотків грошового забезпечення померлого годувальника; зобов`язання призначити пенсію у зв`язку із втратою годувальника в розмірі 70 відсотків грошового забезпечення померлого годувальника відповідно до пункту «а» статті 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії у зв`язку із втратою годувальника на підставі оновленої довідки, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03.10.2025 №ХА20953 про розмір грошового забезпечення, із обов`язковим урахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, з 01.04.2019; зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити перерахунок та виплату пенсії у зв`язку із втратою годувальника на підставі оновленої довідки, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03.10.2025 №ХА20953 про розмір грошового забезпечення, із обов`язковим урахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, з 01.04.2019.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачка, як член сім`ї померлого військовослужбовця ОСОБА_2 , отримує пенсію у зв`язку з втратою годувальника. 15.10.2025 позивач звернулася до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 03.10.2025 №ХА20953 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 . Листом №17014-15481/А-02/8-0300/25 від 06.11.2025 відповідач повідомив про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019, посилаючись на те, що повідомлення Міністерство соціальної політики України про проведення такого перерахунку до Пенсійний фонд України не надходило.

Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не здійснення обчислення і перерахунку його пенсії звернувся до суду із даним позовом для захисту своїх законних прав та інтересів.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 01.06.2026 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

У відзиві на позов представник відповідача позовних вимог позивача не визнав, вважає позов необґрунтованим і безпідставним, просить відмовити в його задоволенні. Свою позицію обґрунтовує тим, що підстав для перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 про розмір грошового забезпечення від 03.10.2025 №ХА20953, у розмірі 70 відсотків, з 01.04.2019 немає.

26.06.2026 на адресу суду надійшла відповідь на відзив, у якій позивачка зазначила, що ГУ ПФУ У Волинській області безпідставно відмовили у перерахунку пенсії в разі втрати годувальника на підставі оновленої довідки від 03.10.2025 №ХА20953.

Перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини.

Позивачка ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області як одержувач пенсії відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 №2262-XII).

15.10.2025 позивач звернулася до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 03.10.2025 №ХА20953 про розмір грошового забезпечення померлого годувальника ОСОБА_2 .

Листом №17014-15481/А-02/8-0300/25 від 06.11.2025 відповідач повідомив про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019, посилаючись на те, що повідомлення Міністерство соціальної політики України про проведення такого перерахунку до Пенсійний фонд України не надходило.

Не погоджуючись із діями відповідача щодо не проведення перерахунку основного розміру пенсії, виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного у новій (оновленій) довідці, позивачка звернулась до суду за захистом свого права із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон №2262-ХІІ.

Частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Процитована норма статті 43 Закону міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій.

Згідно з пунктом другим статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі Закон №2011-ХІІ) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (пункт третій статті 9 Закону №2011-ХІІ).

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (Постанова №704), яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Зокрема, цією Постановою передбачено такі додаткові види грошового забезпечення, як надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови №704); надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 Постанови №704).

Підпунктом 2 пункту 5 Постанови №704 також надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Частина вісімнадцята статті 43 Закону №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Порядок перерахунку пенсій врегульований розділом VIII Закону №2262-XII. За приписами частин першої, другої та четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

За приписами частин першої, другої та четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 затвердив Порядок №45.

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII Кабінет Міністрів України 21.02.2018 прийняв Постанову №103, пунктом 1 якої встановив перерахувати з 1 січня 2018 року пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови №704.

Також пунктом 6 Постанови №103 внесено зміни до Порядку №45. Абзацом першим пункту 5 Порядку №45 в редакції Постанови №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції та у ній відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Разом з тим, Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку №45.

Оскільки зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до додатка 2 Порядку №45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатка 2 до Порядку №45 до зазначених змін.

Рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, з 05.03.2019 з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/3858/18 - виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.

Статтею 36 Закону №2262-ХІІ визначено розміри пенсій в разі втрати годувальника. Так, пунктом «б» означеної статті передбачено, що сім`ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які померли внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби, пенсії в разі втрати годувальника призначаються в розмірі 30 процентів заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім`ї.

Відповідно до вимог статті 45 Закону №2262-ХІІ сім`ям пенсіонерів з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом пенсії в разі втрати годувальника обчислюються з того ж грошового забезпечення (заробітку), з якого було обчислено пенсію годувальникові.

Отже, за вищенаведених обставин розрахунок пенсії в разі втрати годувальника з 05.03.2019 повинен проводитись виходячи з розміру грошового забезпечення померлого годувальника з обов`язковим урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.

Проте пенсія позивачу призначена виходячи з грошового забезпечення померлого годувальника, визначеного станом на 01.01.2018, що не узгоджується з приписами чинного законодавства.

Таким чином, суд виснуває, що право позивача на перерахунок пенсії є беззаперечним, а передумовою для його проведення є довідка про розмір грошового забезпечення від 03.10.2025 №ХА20953 видана ІНФОРМАЦІЯ_3 .

За висновком Верховного Суду у постанові від 20.11.2018 у справі №328/4303/16-а (2-а/328/8/17) органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в цій частині шляхом визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ у Волинській області щодо не проведення ОСОБА_1 з 01.04.2019 перерахунку та виплати пенсії, зобов`язання відповідача провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_4 про розмір грошового забезпечення від 03.10.2025 №ХА20953 (з урахуванням раніше виплачених сум), а тому позовні вимоги підлягають до задоволення повністю.

Щодо позовних вимог щодо визнання протиправними дій відмови у призначенні пенсії у зв`язку із втратою годувальника в розмірі 70 відсотків грошового забезпечення померлого годувальника; зобов`язання призначити пенсію у зв`язку із втратою годувальника в розмірі 70 відсотків грошового забезпечення померлого годувальника відповідно до пункту «а» статті 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд зазначає наступне.

Стаття 36 Закону України №2262-ХІІ «Про розміри пенсій у разі втрати годувальника» визначає розмір пенсії залежно від причин смерті (загибелі) військовослужбовця чи іншої особи, яка має право на пенсію за цим Законом.

Зокрема, одному непрацездатному члену сім`ї пенсія призначається у розмірі 70 відсотків грошового забезпечення годувальника, якщо смерть настала за обставин, визначених пунктом «а» статті 36 Закону №2262-ХІІ. Якщо право на пенсію мають двоє і більше непрацездатних членів сім`ї, кожному з них призначається по 50 відсотків грошового забезпечення годувальника. У випадках, передбачених пунктом «б» статті 36 Закону №2262-ХІІ, пенсія призначається у розмірі 30 відсотків грошового забезпечення годувальника на кожного непрацездатного члена сім`ї.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до витягу з протоколу засідання ЦВЛК №934 від 15.04.2019 встановлено причинний зв`язок між травмою та смертю військовослужбовця.

Згідно з висновком ЦВЛК старший солдат ОСОБА_2 отримав поєднану травму голови, грудей, живота, тазу та кінцівок унаслідок дорожньо-транспортної пригоди, яка стала причиною його смерті ІНФОРМАЦІЯ_5 .

На підставі свідоцтва про смерть, лікарського свідоцтва про смерть та акта спеціального розслідування Центральна військово-лікарська комісія дійшла висновку, що травма одержана в результаті нещасного випадку, а причина смерті пов`язана з проходженням військової служби.

Відповідно до пункту «б» статті 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» сім`ям військовослужбовців, які померли внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби, або внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням військової служби, пенсія у разі втрати годувальника призначається у розмірі 30 відсотків грошового забезпечення годувальника на кожного непрацездатного члена сім`ї.

Натомість пункт «а» статті 36 зазначеного Закону застосовується у випадках, коли смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, одержаних при виконанні обов`язків військової служби або за інших обставин, прямо визначених цією нормою, що має підтверджуватися відповідним висновком військово-лікарської комісії.

Як убачається із постанови Центральної військово-лікарської комісії, вона не містить висновку про те, що травма була одержана при виконанні обов`язків військової служби, а визначає її як травму, одержану внаслідок нещасного випадку.

За таких обставин суд доходить висновку, що відповідач правомірно застосував пункт «б» статті 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та призначив позивачу пенсію у зв`язку із втратою годувальника у розмірі 30 відсотків грошового забезпечення померлого годувальника.

З огляду на викладене суд дійшов висновку, що дії ГУ ПФУ у Волинській області відповідають вимогам чинного законодавства, а тому підстави для визнання протиправними дій відмови у призначенні пенсії у зв`язку із втратою годувальника в розмірі 70 відсотків грошового забезпечення померлого годувальника; зобов`язання призначити пенсію у зв`язку із втратою годувальника в розмірі 70 відсотків грошового забезпечення померлого годувальника відповідно до пункту «а» статті 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відсутні.

Частинами першою та другою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Отже, зважаючи на встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.

Відповідно статті 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 6, ЄДРПОУ 13358826) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо не проведення ОСОБА_1 з 01.04.2019 перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_6 про розмір грошового забезпечення від 03.10.2025 №ХА20953, із обов`язковим урахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести ОСОБА_1 з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням раніше виплачених сум) на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_6 про розмір грошового забезпечення від 03.10.2025 №ХА20953, з обов`язковим урахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.А. Лозовський