Постанова № 137963246, 04.06.2026, Шевченківський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
04.06.2026
Номер справи
761/15563/26
Номер документу
137963246
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 761/15563/26

Провадження № 3/761/3689/2026

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2026 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Притула Н.Г., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України,

за ознаками адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-21 КУпАП,

В С Т А Н О В И В:

23.04.2026 року до суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 50-32/137 від 06.04.2026 року в якому зазначено, що ОСОБА_1 як керівник політичної партії «Соціал-демократична партія України (об`єднана)» всупереч вимогам частини 9 статті 17 Закону України «Про політичні партії» не подав звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру за ІV квартал 2025 року, який мав бути поданий до 09.02.2026 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП.

ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, хоча належним чином повідомлявся про час та місце слухання справи за адресою місця знаходження політичної партії. Матеріали справи містять пояснення ОСОБА_1 щодо обставин, зазначених в протоколі про адміністративне правопорушення за якими він зазначає, що не є керівником політичної партії так як Міністерство юстиції прийняло рішення про відмову в реєстрації змін до відомостей про партію. Документи парія повторно не подавала, з того часу він вийшов з членів партії і не має до неї будь-якого відношення. Рішенням суду у справі №761/4921/25 встановлено що ОСОБА_1 не є головою політичної партії «Соціал-демократична партія України (об`єднана)».

Статтею 212-21 КУпАП передбачена відповідальність за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.

Частина 9 статті 17 Закону України «Про політичні партії» визначає, що політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов`язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Згідно з положеннями частини 11 статті 17 Закону України «Про політичні партії», звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру обов`язково включає такі розділи:

1) "Майно та нематеріальні активи станом на кінець звітного періоду", в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію щодо майна (грошові кошти на всіх рахунках, цінні папери, нерухоме майно, транспортні засоби, інше рухоме майно, вартість якого перевищує п`ятдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня звітного року) та нематеріальних активів, які належать партії, її місцевій організації, що в установленому порядку набула статусу юридичної особи, на праві власності або праві користування;

2) "Внески та інші надходження за звітний період", в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію про внески (грошові внески; майнові внески; внески роботами або послугами; внески нематеріальними активами; внески, надані шляхом фінансування заходів або діяльності на користь політичної партії чи її місцевої організації, яка у встановленому порядку набула статусу юридичної особи; кошти державного фінансування (у разі його отримання відповідно до закону); доходи, майно та нематеріальні активи, які не є внесками відповідно до цього Закону; кошти, які не є ні доходами, ні внесками, отримані політичною партією, місцевою організацією політичної партії, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи, протягом звітного кварталу);

3) "Платежі та інші витрати за звітний період", в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію про платежі з окремого рахунку, відкритого для зарахування коштів з державного бюджету, інших рахунків політичної партії та її місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи (з узагальненням інформації за кожним видом рахунків окремо); повернення грошових внесків (чи їх частин) та помилкових грошових надходжень, повернення майнових внесків та нематеріальних активів, внесків, здійснених шляхом фінансування заходів або діяльності на користь політичної партії за згодою партії, повернення до державного бюджету невикористаної частини коштів державного фінансування, перерахування до державного бюджету сум внесків, які неможливо повернути особам, які їх здійснили;

4) "Зобов`язання фінансового характеру станом на кінець звітного періоду", в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію про всі фінансові зобов`язання політичної партії (її місцевої організації, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи). Якщо фінансове зобов`язання політичної партії (її місцевої організації, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи) виникло у звітному періоді та було виконано політичною партією (її місцевою організацією, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи) у цьому самому звітному періоді, таке фінансове зобов`язання не відображається у звіті політичної партії про її майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру.

Крім того, згідно з положеннями частини 13 статті 17 Закону України «Про політичні партії», уся інформація у звіті політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру повинна бути диференційована залежно від того, стосується вона політичної партії (як окремої юридичної особи) чи всіх інших її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи. При цьому інформація, що стосується місцевих організацій партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, вноситься щодо кожної такої організації окремим додатком.

При цьому, пунктом 1 розділу ІІ Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, затвердженого наказом НАЗК від 19.02.2021 р. № 102/21 передбачено подання звіту керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту.

Як зазначено в протоколі про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 як керівник політичної партії «Соціал-демократична партія України (об`єднана)» всупереч вимогам частини 9 статті 17 Закону України «Про політичні партії» не подав звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру за ІV квартал 2025 року.

В той же час матеріали справи не містять відомостей про те, що ОСОБА_1 є керівником політичної партії «Соціал-демократична партія України (об`єднана)» (ЄДРПОУ 00042636).

Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, керівником політичної партії «Соціал-демократична партія України (об`єднана)» є ОСОБА_2 .

В той же час, як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

При складанні протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , уповноважена особа Національного агентства з питань запобігання корупції посилалась на протокол з`їзду політичної партії «Соціал-демократична партія України (об`єднана)» від 25.01.2024 року яким ОСОБА_1 обрано головою партії строком на 4 роки.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про політичні партії в Україні» політична партія забезпечує внесення змін до відомостей про політичну партію, її обласні, міські і районні організації або інші структурні утворення, передбачені статутом партії, а також про первинні осередки політичної партії, що містяться в Єдиному державному реєстрі, в порядку, визначеному Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», у 10-денний строк після прийняття рішень з цих питань.

Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» визначено порядок державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі у разі внесення змін до складу керівних органів, а також визначено перелік документів, які подаються для вчинення відповідних реєстраційних дій.

Обов`язок надання відомостей про юридичну особу, зокрема для включення до Єдиного державного реєстру змін до відомостей про юридичну особу, покладено на юридичну особу.

З положень Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» вбачається, що лише уповноважена, в даному випадку політичною партією, особа має право звернутись до державного реєстратора із заявою про внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі про політичну партію, пов`язаних із зміною керівника.

Таким чином, оскільки станом на 06.04.2026 (дату складання протоколу про адміністративне правопорушення) уповноваженою на те політичною партією «Соціал-демократична партія України (об`єднана)» не вчинено визначених чинним законодавством України дій для внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі про політичну партію, пов`язаних із зміною керівника, не свідчить про те, що з дати складання протоколу № 1 від 25.01.2024 про з`їзд політичної партії «Соціал-демократична партія України (об`єднана)» ОСОБА_1 є її керівником.

Крім того, варте уваги також те, що згідно протоколу № 1 від 25.01.2024 про з`їзд політичної партії «Соціал-демократична партія України (об`єднана)» також прийнято рішення про перейменування політичної партії на «Об`єднана соціальна демократична партія», скорочено ПП «ОСДП», при цьому, дані зміни також відсутні в реєстрах.

Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.

Положеннями ст. 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, іншими документами тощо.

Статтею 252 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.

Відповідно до положень ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з положеннями ст. 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення - це документ, що засвідчує факт неправомірних дій та є одним з основних джерел доказів, складається за встановленою формою і має містити дані необхідні для вирішення справи. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз`яснюються його права і обов`язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.

Відповідно до п. 1.8 роз`яснення НАЗК щодо застосування та дотримання окремих положень Закону України «Про політичні партії в Україні» стосовно фінансування та подання звітності політичних партій - звіт подається до Національного агентства за підписом керівника політичної партії (уповноваженої особи політичної партії).

Отже, саме керівник політичної партії забезпечує виконання вимог щодо дотримання порядку та строків подання щоквартальних звітів партії та своїм підписом підтверджує достовірність та повноту інформації, яка повинна бути відображена у цих звітах, відтак адміністративна відповідальність за ст. 212-21 КУпАП покладається на керівника партії як посадову особу.

Згідно з положеннями статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Як встановлено під час судового розгляду, ОСОБА_1 не є посадовою (уповноваженою) особою політичної партії «Соціал-демократична партія України (об`єднана)», оскільки він не зареєстрований як такий у встановленому законодавством порядку, а тому не є суб`єктом інкримінованого йому адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачено ст. 212-21 КУпАП.

Таким чином, оскільки суду не надано належних та допустимих доказів на підтвердження тієї обставини, що на момент подання звіту (станом на 09.02.2026 року) ОСОБА_1 був керівником політичної партії «Соціал-демократична партія України (об`єднана)», суд не вбачає підстав для притягнення його до адміністративної відповідальності за ст. 212-21 КУпАП та провадження у справі підлягає закриттю за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 212-21, 221, 247, 283-284 КУпАП, суддя,

П О С Т А Н О В И В:

Провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 212-21 КУпАП закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Шевченківський районний суд міста Києва.

Суддя: Н.Г.Притула