Рішення № 137961203, 06.07.2026, Господарський суд Сумської області

Дата ухвалення
06.07.2026
Номер справи
920/652/26
Номер документу
137961203
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

06.07.2026м. СумиСправа № 920/652/26

Господарський суд Сумської області у складі

судді Резніченко О.Ю.,

розглянув без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами у порядку спрощеного позовного провадження матеріали справи

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» (вул. Шолуденка, 1, м. Київ, 04116, код ЄДРПОУ 44907200) в особі: Сумської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» (вул. Лебединська, 13, м. Суми, Сумська область, 40021, код ЄДРПОУ 45202808)

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю Ластівка (проспект Миру, 1, м. Конотоп, Сумська область, 41600, код ЄДРПОУ 14024926)

про стягнення 126 381 грн 36 коп.

Стислий виклад позицій сторін по справі. Заяви, які подавались сторонами. Процесуальні дії, які вчинялись судом.

Позивач звернувся з позовом, у якому просить суд стягнути з відповідача 126 381 грн 36 коп. вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу. Також, позивач просить суд стягнути з відповідача суму судового збору.

Позов обґрунтовано тим, що працівниками позивача 08.12.2025 на об`єкті відповідача за адресою: м.Конотоп, проспект Миру, 1 було виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, про що складено акт про порушення.

02.02.2026 за результатами розгляду акту про порушення на засіданні комісії позивача за участі представника відповідача ухвалено рішення про визначення об`єкту необлікованого природного газу та розрахована його вартість у розмірі 126 381 грн 36 коп. згідно вимог ГРМ.

05.03.2026 позивач надіслав на адресу відповідача лист-вимогу, який залишився без відповіді.

Відповідач відзив на позов не подав, ухвала суду про відкриття провадження у справі направлена 25.05.2026 відповідачу на адресу, зазначену позивачем у позові.

Ухвала суду була повернута з відміткою «адресат відсутній». Відповідно до абз.1 п.5 ч.6 ст.242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Тому, згідно із ч. 2 ст. 178 ГПК України суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Рух справи.

Ухвалою суду від 25.05.2026 було відкрито провадження у справі та постановлено розглядати справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та за наявними у справі матеріалами.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

01 жовтня 2023 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Сумської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» (далі Позивач, Оператор ГРМ, Сумська філія) і Товариством з обмеженою відповідальністю «Ластівка (ЄДРПОУ 14024926) (далі Відповідач, ТОВ «Ластівка») було укладено договір розподілу природного газу шляхом підписання Заяви-приєднання № 09420E0OPQBP016 до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) на умовах Типового договору, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2498. Цей Договір укладено на невизначений строк (п. 12.1 Договору).

Договір розподілу природного газу, який є договором приєднання та у відповідності до п. 1.1 якого зазначений типовий договір розподілу природного газу є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.

Вищевказаним Договором Сторони наділені взаємними правами та обов`язками.

Згідно додатку 4 до Типового договору розподілу природного газу, який додається до заяви-приєднання № 09420E0OPQBP016, у Споживача за адресою м. Конотоп, просп. Мира, буд. 1 встановлено комерційний вузол обліку газу лічильник ОКТАВА № 364208 типорозмір G6 та газоспоживаюче обладнання котел Маяк АОГВ-50Т, кількість 1 од.

27 жовтня 2025 року представниками Сумської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» опломбовано вузол обліку газу споживача за адресою проспект Миру 1 у м. Конотоп лічильник газу ОКТАВА G6 № 364208, встановлено пломби на гайці: R41549488, на корпусі В26786502. Акт підписано представником споживача Міленіною В.Г., чим споживач прийняв даний ВОГ з пломбами на відповідальне зберігання.

07.11.2025 було відновлено газопостачання на об`єкті відповідача, що підтверджується актом відновлення газопостачання від 07.11.2025. Згідно даного акту на об`єкті споживача встановлено лічильник газу ОКТАВА № 364208 типорозмір G6 та газоспоживаюче обладнання котел Маяк АОГВ-50Т, кількість 1 од.

08 грудня 2025 року працівниками Сумської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» на об`єкті споживача ТОВ «Ластівка» за адресою м. Конотоп, проспект Миру, 1 було виявлено порушення п.п. 3 п. 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ, що кваліфікується як несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу), про що працівниками Оператора ГРМ складено в присутності представника споживача Міленіна А.В. складено Акт про порушення № М00289 від 08.12.2025.

Акт про порушення містить інформацію про час та місце зсідання комісії з розгляду акту про порушення, вказано контактний номер телефону відповідальної особи. Зазначений акт про порушення підписано представником споживача без зауважень.

Порушення усунуто шляхом демонтажу лічильника газу для проведення експертизи, газопостачання припинено на вводі шляхом пломбування.

Представник споживача з Актом про порушення від 08.12.2025 №М00289 ознайомлений, про що мається його підпис в акті та копію акту про порушення отримав. Зауваження щодо акту від представника споживача не надходили.

В акті про порушення зазначено дату та місце проведення засідання комісії Оператора ГРМ з розгляду цього Акту про порушення, а саме 21 січня 2026 року за адресою: вул. Лебединська, 13 у м. Суми. Вказано контактний номер телефону представника Оператора ГРМ для уточнення необхідної інформації у разі необхідності.

Протоколом направлення ПЛГ на експертизу від 08.12.2025 лічильник газу ОКТАВА G6 № 364208, який встановлено у споживача ТОВ «Ластівка» за адресою м. Конотоп, проспект Миру, 1, направлено для проведення експертизи ПЛГ Оператором ГРМ, яка мала проходити 10.12.2025 о 10-00 год. за адресою м. Суми, вул. Лебединська 13. Протокол про направлення ПЛГ на експертизу складено в присутності представника споживача, підписано споживачем без зауважень.

Протоколом щодо направлення ПЛГ на експертизу від 08.12.2025 запрошено споживача для участі в експертизі лічильника газу. Згідно протоколу від 08.12.2025 щодо направлення ПЛГ на експертизу, визначено місце проведення експертизи лічильника газу споживача м. Суми, вул. Лебединська, 13, зазначено дату 10 грудня 2025 року та час початку проведення експертизи 10:00 год. Споживач з даним протоколом ознайомлений, про що міститься його підпис в протоколі.

Споживач, будучи ознайомленим належним чином про дату, час та місце проведення експертизи лічильника газу, на експертизу не прибув, участь представника не забезпечив. При цьому, згідно пункту 4 глави 10 розділу Х Кодексу ГРМ, неприбуття споживача на експертизу проведення експертизи ЗВТ, не перешкоджає проведенню експертизи.

Актом експертизи ЗВТ № 72 від 10.12.2025 підтверджено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, шляхом доопрацювання вимірювального механізму, що дає можливість впливати на роботу лічильника, а саме на вимірювальний механізм за допомогою постійного магнітного поля, внаслідок чого витрати природного газу не обліковуються, що призводить до викривлення даних показників обліку газу.

Зазначене в розумінні п.п.3 п.1 глави 2 Розділу ХІ Кодексу ГРМ, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 № 2494 та Зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 р. за № 1379/27824 є порушенням, яке кваліфікується як несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).

Згідно довідки про непридатність, підписаної працівником Сумської філії «Полтавський регіональний науково-технічний центр стандартизації, метрології та сертифікації» № С 5448 від 10 грудня 2025 року лічильник газу побутовий ОКТАВА типорозмір G6 № 364208 2000 р.в. визнано непридатним.

На засідання комісії з розгляду актів про порушення, яка відбулась 21 січня 2026 року, про час, дату та місце засідання якої споживач був повідомлений належним чином згідно акту про порушення № М00289 від 08.12.2025, не прибув. З метою забезпечення прав споживача, з врахуванням принципу змагальності, диспозитивності, захищеності прав споживача, всебічного розгляду справи та дослідження всіх доказів, надання можливості споживачу навести свої аргументи та заперечення, рішенням комісії від 21.01.2026 про необхідність додаткового обстеження / перевірки / отримання додаткових пояснень було вирішено перенести розгляд акту про порушення від 08.12.2025 № М00289 на 02.02.2026 на 10:00 год, про що повідомити споживача.

На виконання рішення комісії з розгляду актів про порушення від 21.01.2026 про необхідність додаткового обстеження / перевірки / отримання додаткових пояснень 23.01.2026 споживачу було направлено цінний лист з описом вкладення №СФ/300-ВИХ-459-26 від 22.01.2026 із запрошенням на засідання комісії з розгляду акту про порушення № М00289 від 08.12.2025 р. на 02.02.2026 на 10.00 год.

Запрошення на комісію з розгляду актів про порушення Кодексу ГРМ споживачем отримано 28.01.2026.

02 лютого 2026 року відбулось засідання комісії Сумської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» за участю представника споживача ТОВ «Ластівка» Міленіної В.Г. За наслідками розгляду акту про порушення № М00289 від 08.12.2025 комісією з розгляду актів про порушення комісією ухвалено рішення про задоволення акту про порушення від 08.12.2025 №М00289 щодо споживача послуги розподілу природного газу ТОВ «Ластівка» повністю. Вирішено визначити об`єм необлікованого природного газу згідно пункту 1 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ, вартість природного газу прийняти згідно вимог Кодексу ГРМ.

При цьому комісією були заслухані пояснення представника споживача, надано оцінку її доводам. Також було враховано висновки проведеної експертизи ЗВТ та пломб (акт експертизи № 72) від 10.12.2025 року лічильника природного газу ОКТАВА G6 № 364208 2000 р.в., під час якої встановлено наступне:

- цілісність лічильного механізму та корпусу не порушена, відповідає вимогам НТД заводу-виробника. Охоронні пломби-наклейки №В26786502 та №9777168 фіксують кришку лічильного механізму з верхнім корпусом ЗВТ, цілісність не порушена. Цілісність корпусу ЗВТ порушена, не відповідає вимогам НТД заводу-виробника, а саме пошкоджене лакофарбове покриття верхнього корпусу лічильника зі зворотньої сторони (чисельні подряпини). При перевірці лічильника на дію постійного магнітного поля виявлено, що лічильник підлягає впливу дії постійного магнітного поля. При піднесення неодимового магніту до верхнього корпусу лічильника, лічильний та вимірювальний механізми зупиняються, але вимірювальний механізм пропускає крізь себе повітря. За допомогою спеціального приладу ендоскопічної камери з підсвіткою, було виявлено всередині лічильника інорідний матеріал візуально схожий на магніт приклеєний до кришки золотникової пари.

Висновок комісії:

- несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ шляхом доопрацювання вимірювального механізму, що дає можливість впливати на роботу лічильника, а саме на вимірювальний механізм за допомогою дії постійного магнітного поля, внаслідок чого витрати природного газу не обліковуються, що призводить до викривлення даних показників обліку газу.

Згідно акту-розрахунку вартість необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості за Актом про порушення № М00289 від 08 грудня 2025 року складає 126 381,36 грн.

На підставі акту-розрахунку споживачу виписано рахунок на оплату № 50 від 09 лютого 2026 року.

Листом № СФ/104/3-ВИХ-983-26 від 16.02.2026 споживачу 16.02.2026 направлено акт-розрахунок та рахунок на оплату № 50 від 09.02.2026, зазначено термін оплати протягом 10 календарних днів з дати його отримання, проте споживач не сплатив вартість необлікованого об`єму природного газу у встановлений строк. Зазначений лист споживачем отримано 20.02.2026, проте залишено без відповіді та без задоволення.

05.03.2026 Сумська філія Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» направила на адресу ТОВ «Ластівка» Лист-вимогу № СФ/104/3-ВИХ-1722-26 від 04.03.2026, який залишився без відповіді та без задоволення.

На підставі цього Товариство з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Сумської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» вимушено звернутись до суду для захисту своїх майнових прав.

На момент звернення з відповідною позовною заявою відповідач не звертався до суду щодо оскарження рішення комісії від 24.12.2025 року, об`єму та/або вартості необлікованого природного газу.

Законодавство, що підлягає застосуванню. Висновки суду.

Правовою основою функціонування ринку природного газу є Конституція України, Закони України «Про ринок природного газу», міжнародні договори України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, та інші акти законодавства.

Пунктом 35 частини першої статті 1 ЗУ «Про ринок природного газу» визначено, що розподіл природного газу господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов`язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу.

Права та обов`язки оператора газорозподільної системи закріплені статтею 38 ЗУ «Про ринок природного газу», а також визначаються іншими нормативно-правовими актами, кодексом газотранспортної системи, кодексом газорозподільних систем, а також договором розподілу природного газу.

Пунктом 2 абз. 1 Глави І Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 № 2494 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 р. за № 1379/27824 (далі Кодекс ГРМ) визначено, що взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу, а також правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем врегульовані Кодексом газорозподільних систем, який затверджено Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 № 2494 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 р. за № 1379/27824. Дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів, об`єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.

Відповідно до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1769 від 29.09.2023 «Про внесення змін до додатка до постанови НКРЕКП від 26 грудня 2022 року № 1839 та врегулювання питань щодо провадження ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» з 01.10.2023 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Сумської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» (далі Сумська філія «ТОВ «ГРМУ») здійснює розподіл природного газу на території міста Суми, Сумської області та села Мойка Богодухівського району Харківської області.

Основним видом діяльності Сумської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України», є розподілення газоподібного палива через місцеві (локальні) трубопроводи (основний)

Згідно з положеннями пунктів 3, 4 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ та пункту 1.3 розділу І Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2498 (далі Типовий договір), договір розподілу природного газу є публічним і є договором приєднання та укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України, на невизначений строк.

Пункт 1 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ встановлює обов`язок всім споживачам, об`єкти яких в установленому порядку підключені до/через ГРМ, що на законних підставах перебуває у власності чи користуванні Оператора ГРМ, укласти договори розподілу природного газу.

01 жовтня 2023 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Ластівка (ЄДРПОУ 14024926) підписало Заяву-приєднання № 09420E0OPQBP016 до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим), чим приєдналось до умов Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2498, взяв на себе в тому числі зобов`язання за даним договором.

Закон України «Про ринок природного газу» у статті 18 визначає, що приладовий облік природного газу здійснюється з метою отримання та реєстрації достовірної інформації про обсяги і якість природного газу під час його транспортування, розподілу, постачання, зберігання та споживання. Приладовий облік природного газу здійснюється з метою визначення за допомогою вузла обліку природного газу обсягів його споживання та/або реалізації, на підставі яких проводяться взаєморозрахунки суб`єктів ринку природного газу.

У той же час відповідно до положення глави 6 розділу X Кодексу ГРМ власник комерційного ВОГ або суб`єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).

Згідно зі ст. 18 Закону «Про ринок природного газу» приладовий облік природного газу здійснюється з метою отримання та реєстрації достовірної інформації про обсяги і якість природного газу під час його транспортування, розподілу, постачання, зберігання та споживання. Приладовий облік природного газу здійснюється з метою визначення за допомогою вузла обліку природного газу обсягів його споживання та/або реалізації, на підставі яких проводяться взаєморозрахунки суб`єктів ринку природного газу.

Вимоги до складових частин вузла обліку природного газу, правил експлуатації приладів обліку, порядку вимірювання обсягів та визначення якості природного газу визначаються технічними регламентами та нормами, правилами і стандартами, що встановлюються і затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в нафтогазовому комплексі (ч.2 ст.18 Закону).

Згідно з частиною 1 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.

Несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу) згідно п.п. 3 п. 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ є порушенням, яке кваліфікується як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок якого споживачу здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу.

Пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ визначено, що несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу це втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ визначено приховані заходи несанкціоновані заходи, здійснені споживачем чи іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, проведення земельних робіт, демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ або дактилоскопічної експертизи чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ.

Абзацом 1 пункту 1 розділу Х Кодексу ГРС визначено, що суміжні суб`єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об`єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо:

1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору;

2) працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання;

3) відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб;

4) відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу;

5) перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв`язки газового та газорегулюючого обладнання;

6) відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

Відповідно до абз.2 п.2 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ, акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акту про порушення свої зауваження та заперечення.

За приписами п.8 глави 5 Розділу XI Кодексу ГРМ, зокрема, акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо нього відповідне рішення.

Одночасно, зі змісту п. 10 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії не перешкоджає розгляду акту про порушення.

Відповідно до п.1 глави 1 розділу XI Кодексу ГРМ норми цього розділу щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу споживачу, у тому числі побутовому споживачу, який уклав з Оператором ГРМ договір розподілу природного газу, а також несанкціонованому споживачу, який знаходиться на території ліцензованій діяльності Оператора ГРМ, застосовуються за наявності акта про порушення, складеного Оператором ГРМ відповідно до вимог цього розділу

Згідно з абз. 3 пункту 1 глави 4 розділу XI Кодексу ГРМ, у разі несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природного газу, визначається з дня встановлення відповідного ЗВТ та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців.

Як вже було зазначено, за адресою відповідача м. Конотоп проспект Миру 1 встановлено лічильник газу ОКТАВА № 364208 типорозмір G6, 2000 р.в. Лічильник з пломбами взято споживачем на відповідальне зберігання згідно акту пломбування від 27.10.2025.

Отже, Сумською філією ТОВ «ТОВ «ГРМУ» було правомірно здійснено нарахування ТОВ «Ластівка» необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу за результатами розгляду акту про порушення від 08.12.2025 №М00289.

Пунктом 84 Постанови Великої Палати Верховного Суду від 11.03.2026 року по справі №542/881/19 визначено, що відповідно до статті 13 Закону України «Про ринок природного газу» споживач має право на отримання природнього газу належної якості та кількості, фізико-хімічні показники якого відповідають встановленим нормам, відповідно до умов укладеного договору, крім випадків припинення (обмеження) постачання природнього газу відповідно до вимог законодавства та умов договору.

Водночас на споживача покладений обов`язок не допускати несанкціонований відбір природного газу; забезпечити безперешкодний доступ уповноважених представників оператора газотранспортної системи, оператора газорозподільної системи до вузлів обліку природного газу та з метою встановлення вузлів обліку газу.

У разі порушення або невиконання своїх обов`язків споживач несе відповідальність згідно із законом.

Велика Палата Верховного Суду в постанові від 11.03.2026 у справі № 542/881/19, критично аналізуючи Закон України» Про ринок природного газу», положення Кодексу ГРМ, вимоги Цивільного кодексу України, ствердно мовить про те, що факт виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ / лічильника газу; втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема, лічильника газу) після ухвалення відповідних процедурних рішень (складення акта про порушення, розгляд комісією (уповноваженою на такий розгляд), додаткова перевірка (обстеження), пояснення тощо) дає правові підстави Оператору ГРМ скласти акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу та його вартості і направити споживачу для його повного відшкодування виходячи з такого.

Відповідно до пункту 7 глави 1 розділу X Кодексу ГРС будь-які роботи, пов`язані з порушенням роботи чи схеми комерційного вузла обліку, або зміни типу ЗВТ проводяться за погодженням з Оператором ГРМ у присутності представників споживача і Оператора ГРМ та оформляються відповідним актом.

Зі змісту наведених положень можна зробити висновок про те, що правові відносини між Оператором ГРМ та споживачем чітко регулюються цим Кодексом та будь-яке несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ / газового лічильника із сторони споживача тягне наслідки, передбачені Кодексом ГРС.

Відповідно до Кодексу ГРС будь-яке втручання в ЗВТ / газовий лічильник без присутності Оператора ГРМ суворо забороняється. Роботи, пов`язані з порушенням роботи чи схеми комерційного вузла обліку, або зміни типу ЗВТ проводяться за погодженням з Оператором ГРМ у присутності представників споживача і оператора ГРМ та оформляються відповідним актом.

Після здійснення всіх необхідних робіт працівниками ГРМ він опломбовується та відповідно до глави 1 розділу X Кодексу ГРМ передається на належне зберігання споживачу.

У разі встановлення відповідним рішенням комісії прихованого втручання у ЗВТ / газовий лічильник відповідальність за нього, відповідно до типового договору та Кодексу ГРМ, несе виключно споживач, який прийняв його на належне зберігання після його повірки та опломбування (проставивши власний підпис в акті про пломбування).

Кодекс ГРМ прямо передбачає відповідальність для споживача у разі встановлення ним несанкціонованого втручання, у зв`язку із чим відбувається споживання необлікованої кількості газу.

Резюмуючи наведене вище, Велика Палата Верховного Суду вважає, що Оператор ГРМ після виявлення втручання в ЗВТ / лічильник газу та після низки проведених ним процедурних питань, передбачених безпосередньо Кодексом ГРС, зокрема і тим, що у споживача відповідно до умов типового договору та цього Кодексу є обов`язок з належного користування ЗВТ / лічильником газу і його збереження, має право нарахувати йому заборгованість відповідно до того втручання, яке відбулося ним чи іншою особою та за той період часу, що прямо передбачений Кодексом ГРС.

Викривлення даних обліку газу, передумовою для якого є несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу / ЗВТ, після проведення всіх процедурних питань доведення цього Оператором ГРМ, є підставою для нарахування споживачу необлікованого спожитого газу за той період та відповідно до того втручання, яке відбулося.

У постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у справі № 903/160/21 зроблено правовий висновок, де вказано, що сама можливість викривлення даних обліку газу, яка була для цього підготовлена або створена, вже є порушенням, яке кваліфікується як несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу / ЗВТ та, відповідно, є підставою для нарахування вартості необлікованого спожитого газу, і його тлумачення в іншому розумінні не знаходить свого підтвердження, адже відповідно до абзацу 37 пункту 4 глави 1 розділу I Кодексу ГРС несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ / лічильника газу це втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема, лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача / коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Відповідно до сталої та сформованої практики Верховного Суду, зокрема і до мотивів, сформульованих у цій постанові, Велика Палата Верховного Суду дійшла до висновку, що споживач після підписання акта про опломбування лічильника газу несе відповідальність за його збереження і що після будь-якого прихованого втручання ним або/чи іншою особою, що має наслідком викривлення даних обліку споживання газу повинен відповідати шляхом нарахування йому необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу.

За приписами ст. 59 ЗУ «Про ринок природного газу» суб`єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.

Стаття 22 ЦК України передбачає, що особа, якій завдано збитків в результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

Відповідно до ст. 526, п. 4 ч. 1 ст. 611 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема відшкодування збитків.

Згідно з частинами першою і другою статті 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Дане порушення оформлено належним чином, з дотриманням положень глави 5 Розділу ХІ Кодексу ГРМ, зафіксовано актом про порушення від 08 грудня 2025 року за №М00289 (акт про порушення), який було складено представником Оператора ГРМ за участі представника споживача ТОВ «Ластівка». Акт про порушення підписано представником споживача без зауважень.

Акт про порушення у відповідності до положень глави 5 Розділу ХІ Кодексу ГРМ 02 лютого 2026 року розглянуто та задоволено комісією Сумської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» з розгляду актів про порушення Кодексу ГРМ.

З урахуванням прийнятого комісією з розгляду актів про порушення рішення відносно ТОВ «Ластівка», було проведено нарахування необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу за період з 07.11.2025 р. по 08.12.2025 р., який склав 4492,27 м. куб на загальну суму 126 381,36 грн. (копія акту розрахунку додано з детальним описом, а.с.22-23).

За змістом п. 11 гл.5 розділу XI Кодексу ГРМ визначено, що за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

Згідно з пунктом 12 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акту про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

При складанні Акта-розрахунку та при визначенні періоду, за який визначається обсяг необлікованого (донарахованого) газу, Оператором ГРМ були враховані дата та місяць прийняття рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, і, відповідно, і його вартість.

Таким чином, Сумською філією ТОВ «ТОВ «ГРМУ» були здійсненні нарахування ТОВ «Ластівка» за результатами розгляду акту про порушення від 08.12.2025 №М00289 у відповідності до вимог п. 1 глави 4 розділу XI Кодексу ГРМ.

Тому, на підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку про обгрунтованість позовних вимог та їх задоволення у повному обсязі.

Розподіл судових витрат між сторонам.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи те, що позовні вимоги судом визнано обґрунтованими, витрати зі сплати судового збору в розмірі 2662 грн 40 коп. покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 ГПК України, суд

В И Р І Ш И В :

1. Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Сумської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю Ластівка про стягнення 126 381 грн 36 коп. задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Ластівка (проспект Миру, 1, м. Конотоп, Сумська область, 41600, код ЄДРПОУ 14024926) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Сумської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» (вул. Лебединська, 13, м. Суми, 40021, код ЄДРПОУ 45202808; р/р НОМЕР_1 , МФО 337568, банк отримувача ФіліяСумське обласне управління АТ Державний Ощадний банк України) 126 381 грн 36 коп. вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, 2662 грн 40 коп. витрат по сплаті судового збору.

3. Видати позивачу - Товариству з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Сумської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» наказ після набрання рішенням законної сили.

4. Відповідно до ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

5. Згідно з ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повні реквізити сторін зазначені у п. 2 резолютивної частини даного рішення.

Повне судове рішення складено 06.07.2026.

СуддяО.Ю. Резніченко