Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65618, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
______________________________
УХВАЛА
про відкриття провадження у справі
"06" липня 2026 р.м. Одеса Справа № 916/2760/26
Господарський суд Одеської області у складі судді Деркач Т. Г.,
розглянувши матеріали за вх.№2830/26 від 02.07.2026
за позовом Одеської міської ради (65026, м. Одеса, пл. Біржова, 1, код ЄДРПОУ 26597691);
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «ЖЗБ ЛТД» (65114, м. Одеса, вул. Академіка Корольва, 42/1, код ЄДРПОУ 41349011);
про стягнення 37 656,30 грн
В С Т А Н О В И В:
Одеська міська рада звернулась до Господарського суду Одеської області з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «ЖЗБ ЛТД» 37 656,30 грн.
В обґрунтування позовних вимог Одеська міська рада посилається на безпідставно збережені Товариством з обмеженою відповідальністю «ЖЗБ ЛТД» кошти за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 5110136900:20:043:0001, загальною площею 0,0098 га, яка розташована за адресою: м. Одеса, вул. Академіка Корольова, 42/1, з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (адміністративних будинків, офісних приміщень та інших будівель громадської забудови, які використовуються для здійснення підприємницької та іншої діяльності, пов`язаної з отриманням прибутку) за період з 02.04.2021 по 30.04.2026 у розмірі 37 656,30 грн.
Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 176 ГПК України за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п`яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому статтею 174 цього Кодексу.
Розглянувши матеріали позовної заяви, господарський суд визнав їх достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду, відкриття провадження у справі та розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, оскільки відповідно до вимог п. 1 ч. 5 ст. 12 ГПК України вказана справа за ціною позову є малозначною.
Відповідно до ст. 12 ГПК України господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку наказного або позовного провадження (загального або спрощеного). При цьому, спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Частиною 5 ст. 12 ГПК України визначено, що для цілей цього Кодексу малозначними справами є справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб та справи незначної складності, визнані судом малозначними, крім справ, які підлягають розгляду лише за правилами загального позовного провадження, та справ, ціна позову в яких перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 247 ГПК України у порядку спрощеного позовного провадження розглядаються малозначні справи. У порядку спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка інша справа, віднесена до юрисдикції господарського суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Згідно з ч. 1 ст. 250 ГПК України питання про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
За приписами ч. 5 ст. 252 ГПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З урахуванням того, що дана справа за критерієм ціни позову (до ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб) відноситься до малозначних справ, а обсяг та характер доказів у справі не потребують розгляду справи з повідомленням (викликом) сторін, суд дійшов висновку про розгляд справи № 916/1267/26 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у порядку письмового провадження.
У позовній заяві позивач просить залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Департамент архітектури, містобудування та земельних відносин Одеської міської ради.
В обґрунтування залучення Департаменту архітектури, містобудування та земельних відносин Одеської міської ради, позивач зазначає, згідно із п. 1.1 Положення про Департамент архітектури, містобудування та земельних відносин Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 16.04.2025 № 2945-VIII (далі Положення), Департамент архітектури, містобудування та земельних відносин Одеської міської ради (далі Департамент) є виконавчим органом Одеської міської ради.
Департамент є правонаступником повноважень Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради та Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради.
Відповідно до п. 2.1 Положення Департамент на території міста Одеси реалізує повноваження у сфері земельних відносин, містобудування, планування та забудови територій, архітектурної діяльності та дизайну міського середовища, здійснює державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності, а також координацію здійснення землеустрою в межах визначених Одеською міською радою повноважень та порядку, встановленому законодавством України.
Зокрема, згідно із п.п. 2.2.1, 2.2.34 п. 2.2 Положення до функцій Департаменту відноситься попередній розгляд клопотань юридичних та фізичних осіб з питань надання земельних ділянок комунальної власності територіальної громади м. Одеси у власність чи користування, а також інших питань у сфері земельних відносин; підготовка проєктів рішень Одеської міської ради, зокрема, з питань земельних відносин.
Відповідно до п.п. 2.2.40 п. 2.2 Положення Департамент здійснює підготовку документів, що посвідчують право оренди земельної ділянки, а саме: розрахунків розміру орендної плати за землю при підготовці проєктів договорів оренди землі, поновленні договорів оренди землі, внесенні змін до договорів оренди землі; проєктів договорів оренди землі для розгляду Одеською міською радою; документів для укладання договорів оренди землі у письмовій формі, їх нотаріального посвідчення та державної реєстрації на виконання відповідних рішень Одеської міської ради.
Також Департамент здійснює перевірки виконання орендарями умов договорів оренди землі (п.п. 2.2.41 п. 2.2 Положення). Крім того, згідно із п.п. 2.2.51 п. 2.2 Положення Департамент здійснює претензійно-позовну роботу з питань, пов`язаних з реалізацією повноважень у сфері земельних правовідносин.
Відповідно до ч. 2, 3 та ч. 4 ст. 50 ГПК України, якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Суд, розглянувши матеріали позовної заяви, враховуючи, що рішення суду вплине на права та обов`язки Департаменту архітектури, містобудування та земельних відносин Одеської міської ради оскільки згідно п. 2.1 Положення Департамент на території міста Одеси реалізує повноваження у сфері земельних відносин, містобудування, планування та забудови територій, архітектурної діяльності та дизайну міського середовища, здійснює державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності, а також координацію здійснення землеустрою в межах визначених Одеською міською радою повноважень та порядку, встановленому законодавством України, суд дійшов висновку про залучення Департаменту архітектури, містобудування та земельних відносин Одеської міської ради до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача.
Керуючись ст. 12, 50, 120, 176, 234, 247, 250 Господарського процесуального кодексу України, суд
П О С Т А Н О В И В:
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
2. Справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у порядку письмового провадження.
3. Залучити Департамент архітектури, містобудування та земельних відносин Одеської міської ради (65011, м. Одеса, вул. Успенська, 83/85, код ЄДРПОУ 45839467).
4. Встановити відповідачу строк на подання до суду відзиву на позов протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
5. Встановити позивачу строк на подання до суду відповіді на відзив протягом 7 днів з дня отримання відзиву на позов.
6. Встановити відповідачу строк на подання до суду заперечень на відповідь на відзив протягом 7 днів з дня отримання відповіді на відзив.
7. Запропонувати залученій третій особі надати до суду пояснення щодо позовних вимог.
6. Роз`яснити сторонам про можливість звернення до суду з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін у строки, визначені ч. 7 ст. 252 ГПК України.
Інформацію у справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://od.arbitr.gov.ua
Ухвала набирає законної сили 06.07.2026 та оскарженню не підлягає.
Суддя Т.Г. Деркач