Рішення № 137958453, 30.06.2026, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
30.06.2026
Номер справи
914/1074/26
Номер документу
137958453
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.06.2026 Справа № 914/1074/26

За позовом: Першого заступника керівника Золочівської окружної прокуратури, м. Золочів Золочівського р-ну Львівської обл.,

в інтересах держави в особі позивача: Золочівської міської ради Золочівського району Львівської області, м. Золочів Золочівського р-ну Львівської обл.,

до відповідача-1: Товариства з обмеженою відповідальністю «Тіса біо», с. Ботар Виноградівського р-ну Закарпатської обл.,

до відповідача-2: Товариства з обмеженою відповідальністю «Акріс-Захід», м. Київ,

про: стягнення заборгованості, розірвання договору оренди землі та повернення земельної ділянки.

Суддя І. Б. Козак

При секретарі Р.Волошин

Представники сторін:

Прокурор: Трач О.А.

Від позивача: не з`явився;

Від відповідача-1: не з`явився;

Від відповідача-2: не з`явився.

На розгляд Господарського суду Львівської області Першим заступником керівника Золочівської окружної прокуратури подано позов в інтересах держави в особі позивача: Золочівської міської ради Золочівського району Львівської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Тіса біо» та до Товариства з обмеженою відповідальністю «Акріс-Захід» про стягнення заборгованості, розірвання договору оренди землі та повернення земельної ділянки.

Ухвалою суду від 08.04.2026 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 12.05.2026.

Ухвалою суду від 02.06.2026 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 30.06.2026.

Правова позиція прокурора.

У судове засідання 30.06.2026 прокурор з`явився, позов підтримав повністю. Правова позиція обґрунтована тим, що відповідачем-1 всупереч умовам договору оренди землі від 13.08.2015 допущено заборгованість з орендної плати в розмірі 42 539,88 грн, відповідачем-1 всупереч вимогам пункту 6.3 договору укладено договір суборенди земельної ділянки без згоди на це орендодавця. У зв`язку наведеним просить суд про стягнення з відповідача на користь позивача 42 539,88 грн заборгованості з орендної плати (з березня 2022 року по березень 2026 року), розірвання договору оренди землі від 13.08.2015 та повернення земельної ділянки у комунальну власність.

Попередній розрахунок судових витрат:

- 7987,2 грн - сплачений судовий збір.

Правова позиція позивача.

Представник позивача у судове засідання 30.06.2026 не з`явився, подав 17.04.2026 заяву про розгляд справи без участі представника позивача (вх.№10848/26), позовні вимоги прокурора підтримав повністю.

Правова позиція відповідача-1.

Представник відповідача-1 у судове засідання 30.06.2026 не з`явився, відзиву на позовну заяву не подавав.

Правова позиція відповідача-2.

Представник відповідача-2 у судове засідання 30.06.2026 не з`явився, проти задоволення позову заперечив у відзиві на позовну заяву (вх.№11768/26 від 27.04.2026). В обґрунтування своїх заперечень вказує, що у спірних правовідносинах відсутня будь-яка можливість подальшого відчуження об`єкта оренди чи його вибуття із власності держави. Об`єкт оренди (земельна ділянка) не вибула із власності держави. Крім того, заборгованість із сплати орендної плати є незначною (42 тисячі грн) та складає невеликий період її не виплати, та й беручи до уваги матеріали справи така плата раніше сплачувалась. Відтак, із даних правовідносин не спостерігається взагалі можливість настання жодних негативних наслідків для Золочівської міської ради. Натомість про факт стабільності орендних відносин свідчить довготривале (із 2015 року) повне та належне виконання умов договору оренди.

У зв`язку з наведеним просить суд відмовити в задоволенні позову повністю.

Прокурор проти аргументів відповідача-2 заперечив у відповіді на відзив на позовну заяву (вх.№12505/26 від 04.05.2026).

Обставини справи.

13.08.2015 між Головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області та Товариством з обмеженою відповідальністю «ТІСА БІО» (Орендар) на підставі протоколу електронних земельних торгів №205 від 13.08.2015 укладено договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності (кадастровий номер 4621881500:08:000:0148) площею 11,9388 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, у тому числі 11,9388 га пасовища, розташованої за межами населених пунктів на території Великовільшаницької сільської ради Золочівського району Львівської області.

За умовами п.2.1 Договору, в оренду передається земельна ділянка із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 11,9388 га, у тому числі: 11,9388 га пасовища.

Згідно пунктів 2.3, 2.4 Договору категорія земель: землі сільськогосподарського призначення. Код використання згідно з класифікатором видів цільового призначення земель (КВЦПЗ): А.01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

На земельній ділянці відсутні об`єкти нерухомого майна та об`єкти інфраструктури (п. 2.5. Договору). Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на дату укладення договору становить 64485,31 грн.

Відповідно до п.2.7 Договору земельна ділянка, яка передається в оренду не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню.

У п. 3.1 Договору вказано, що такий укладено на строк 14 років.

Відповідно до п.6.3. Договору Орендар не має права передавати земельну ділянку в суборенду без згоди Орендодавця.

Орендодавець має право вимагати від Орендаря, а Орендар зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі вносити орендну плату (п.п. 9.1.1., 9.4.6. Договору).

Відповідно до п. 9.3.4. Договору за згодою Орендодавця Орендар має право передавати орендовану земельну ділянку або її частину іншій особі у суборенду за умови забезпечення використання її за цільовим призначенням та умовам Договору.

Відповідно до інформації Золочівської міської ради №1106 від 11.03.2026 встановлено, що остання як власник земельної ділянки не давала письмової згоди ТзОВ «ТІСА БІО» на передачу вказаної земельної ділянки у суборенду ТзОВ «АКРІС ЗАХІД».

Згідно акту прийому-передачі земельної ділянки від 13.08.2015 ГУ Держгеокадастру у Львівській області передало а Товариство з обмеженою відповідальністю «ТІСА БІО» прийняло земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського з виробництва, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Великовільшаницької сільської ради Золочівського району Львівської області площею 11,9388 га.

31.08.2015 внесено зміни до відомостей про державну реєстрацію іншого речового права - права оренди до 30.08.2029 ТОВ «ТІСА БІО» на вказану земельну ділянку, змінено орендодавця Головне управління Держгеокадастру у Львівській області на Золочівську міську раду (номер запису 11048689).

22.12.2020 державним реєстратором зареєстровано право комунальної власності на вказану земельну ділянку за Золочівською міською радою (код ЄДРПОУ 04055908) (номер запису про право власності: 39958024) та одночасно внесено запис про припинення права державної власності в особі Головного управління Держгеокадастру у Львівській області.

Підставою для здійснення реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку став Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин».

25.04.2022 між Товариством з обмеженою відповідальністю «ТІСА БІО» та суборендарем Товариством з обмеженою відповідальністю «АКРІС-ЗАХІД» (Суборендар) укладено Договір суборенди земельної ділянки на строк до 13.08.2029.

Згідно п. 1 Договору суборенди Товариство з обмеженою відповідальністю «ТІСА БІО» надає, а Товариство з обмеженою відповідальністю «АКРІС-ЗАХІД» приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 11,9388 га з кадастровим номером 4621881500:08:000:0148 з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території с. Велика Вільшаниця Золочівського району Львівської області та належить Орендарю на праві оренди.

Відповідно до п.п. 10, 11 Договору суборенди, суборендна плата за договором дорівнює розміру орендної плати за договором оренди та вноситься Суборендарем у встановленому договором оренди порядку та формі з врахуванням вимог Податкового кодексу України. Обчислення розміру суборендної плати здійснюється з урахуванням цільового призначення земельної ділянки та коефіцієнтів індексації визначених законодавством.

26.05.2022 здійснено державну реєстрацію права суборенди земельної ділянки з кадастровим номером 4621881500:08:000:0148 (номер запису про інше речове право: 46940840).

Відповідно до інформацій ГУ ДПС у Львівській області №2241/5/13-01-04-10- 07 від 25.02.2026 ТОВ «ТІСА БІО» допускається систематична заборгованість з орендної плати за землю, зокрема за Договором, предметом якого є земельна ділянка загальною площею 11,9388 га з кадастровим номером 4621881500:08:000:0148.

Листом ГУ ДПС у Львівській області скеровано на адресу окружної прокуратури податкові декларації з плати за землю, подані ТОВ «ТІСА БІО» за 2023 рік та за 2024 рік з яких вбачається, що нарахована сума річної орендної плати за земельну ділянку кадастровий номер 4621881500:08:000:0148 за 2023 рік складає 12011,77 грн (щомісячний розмір орендної плати становить 1000,98 грн) та за 2024 рік 12624,36 грн (щомісячний розмір орендної плати становить 1052,03 грн). За 2025 рік платником податку декларацію з плати за землю не подано.

Згідно з Розрахунком податкового боргу з орендної плати за землю ТОВ «ТІСА БІО», наданим органом ДПС вбачається, що станом на 25.02.2026 у ТОВ «ТІСА БІО» наявна заборгованість по орендній платі з юридичних осіб по Золочівській територіальній громаді в сумі 265292,12 грн. (не сплачені підприємством суми нарахованої орендної плати за землю за 14 земельних ділянок, які впродовж 2023-2024 років декларувалися в одній податковій декларації (в тому числі і спірна), задекларовані згідно з податковими декларація за 2023 рік та за 2024 рік. Щомісячні задекларовані суми сплати орендної плати (в тому числі за земельну ділянку з кадастровим номером 4621881500:08:000:0148 в розмірі 1000,98 грн за 2023 рік та в розмірі 1052,03 грн за 2024 рік) з березня 2022 року сплачувались в неповному розмірі або не сплачувались взагалі.

З огляду на те, що відповідачем в порушення п.п. 9.3.4 Договору укладено договір суборенди без згоди орендодавця та постійно допускалася заборгованість з орендної плати за землю, прокурор звернувся до суду із цим позовом про стягнення 42 539,88 грн заборгованості, розірвання договору оренди землі від 13.08.2015 та повернення земельної ділянки у комунальну власність.

Оцінка суду.

Щодо підстав для звернення прокурора з цим позовом.

За змістом частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 131-1 Конституції України прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно з частиною 1 статті 45 ГПК України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу. Юридичні особи та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням (частина 2 стаття 4 ГПК України).

Велика Палата Верховного Суду неодноразово зазначала, що у випадку, коли держава вступає у господарські правовідносини, вона має цивільну правоздатність нарівні з іншими їх учасниками. Держава набуває і здійснює господарські права й обов`язки через відповідні органи, які діють у межах їхньої компетенції. Отже поведінка органів, через які діє держава, розглядається як поведінка держави у відповідних, зокрема у господарських, правовідносинах. Тому у відносинах, в які вступає держава, органи, через які вона діє, не мають власних прав і обов`язків, а наділені повноваженнями (компетенцією) представляти державу у відповідних правовідносинах (постанови від 20.11.2018 у справі №5023/10655/11, від 26.02.2019 у справі №915/478/18, від 26.06.2019 у справі №587/430/16-ц).

У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах (частина 3 статті 4 ГПК України).

У визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу (частини 3, 4 статті 53 ГПК України).

У Рішенні від 05.06.2019 №4-р(II)/2019 Конституційний Суд України вказав, що Конституцією України встановлено вичерпний перелік повноважень прокуратури, визначено характер її діяльності і в такий спосіб передбачено її існування і стабільність функціонування; наведене гарантує неможливість зміни основного цільового призначення вказаного органу, дублювання його повноважень/функцій іншими державними органами, адже протилежне може призвести до зміни конституційно визначеного механізму здійснення державної влади її окремими органами або вплинути на обсяг їхніх конституційних повноважень.

Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною 4 цієї статті (абзаци 1 та 2 частини 3 статті 23 Закону України «Про прокуратуру»). Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.

Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб`єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб`єктом владних повноважень (абзаци 1 - 3 частини 4 статті 23 Закону України «Про прокуратуру»).

З урахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Як вже зазначалось, земельна ділянка земельною ділянкою з кадастровим номером 4621881500:08:000:0148 площею 11,9388, надана у користування Відповідачу за Договором оренди землі перебуває у комунальній власності Золочівської міської ради Золочівського району Львівської області.

З огляду на викладене, вимоги чинного законодавства (Закон України №1423-IХ від 28.04.2021) та умов Договору, на даний час саме Золочівська міська рада Золочівського району Львівської області є отримувачем коштів у вигляді орендної плати за землю з юридичних осіб за оренду зазначеної земельної ділянки.

На переконання суду, прокурор, звертаючись із даним позовом, обґрунтував порушення інтересів держави, яке полягає у ненадходженні до місцевого бюджету коштів за договором оренди землі та неможливістю Орендодавця користуватись земельною ділянкою у зв`язку з її перебуванням у користуванні відповідача згідно договору оренди, що порушує права відповідної територіальної громади, інтереси якої представляє відповідний орган місцевого самоврядування.

Так, судом встановлено, що окружною прокуратурою направлялися запити до Золочівської міської ради Золочівського району Львівської області за№14.54/05-39-228вих-26 від 19.01.2026 та від 15.03.2026 з метою вирішення питання про наявність підстав для вжиття заходів представницького характеру на захист інтересів держави, спрямованих на стягнення заборгованості, розірвання договору оренди землі та повернення земельної ділянки.

Листами №305 від 19.01.2026 та №1106 від 11.03.2026, Золочівська міська рада Золочівського району Львівської області надала витребовувану інформацію та повідомила прокурора, що заходи щодо стягнення боргу з орендної плати за землю, розірвання договорів оренди землі Золочівською міською радою не вживалися та вживатися не будуть, у зв`язку з великим навантаженням на відділ юридичного забезпечення та кадрової політики міської ради.

На виконання вимог статті 23 Закону України «Про прокуратуру» листом від 20.03.2026 №14.54/05-39-1288вих-26 окружною прокуратурою повідомлено позивача (Золочівську міську раду Золочівського району Львівської області) про прийняте рішення стосовно представництва інтересів держави шляхом пред`явлення до суду цього позову.

Таким чином, упродовж тривалого часу Золочівською міською радою Золочівського району Львівської області не вживаються заходи по захисту майнових прав та інтересів держави, в тому числі, шляхом звернення із позовною заявою до суду про стягнення заборгованості, розірвання Договору оренди земельної ділянки та повернення земельної ділянки, що свідчить про неналежне здійснення уповноваженим органом захисту інтересів держави захисту як стороною договору.

У свою чергу, Золочівська міська рада Золочівського району Львівської області, будучи наділеною державою відповідно до ст. ст. 12, 122 Земельного кодексу України та ст. ст. 26, 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваженнями на розпорядження землями промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення, не вживає заходи щодо повернення спірної земельно

Тобто, орган місцевого самоврядування не проявив жодної зацікавленості перевірити обставини, викладені прокуратурою у повідомленні та факти невиконання відповідачем умов договору оренди землі з метою усунення порушення матеріальних інтересів територіальної громади.

Вказане узгоджується з позицією Касаційного господарського суду, викладеною у постанові від 22.12.2022 у справі №904/123/22.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 15.10.2019 у справі №903/129/18 зроблено висновок, згідно з яким, сам факт незвернення до суду органу, уповноваженого державою на захист її інтересів у спірних правовідносинах, з позовом свідчить про те, що такий орган неналежно виконує свої повноваження щодо необхідного захисту, у зв`язку з чим у прокурора виникають обґрунтовані підстави для захисту інтересів значної кількості громадян - членів територіальної громади населеного пункту та звернення до суду з позовом.

Таким чином, незалежно від причин незвернення до суду Золочівської міської ради Золочівського району Львівської області, сам факт цього незвернення свідчить про те, що вказаний орган місцевого самоврядування не виконує своїх повноважень із захисту інтересів держави.

Вказане є підставою для звернення прокурора з цим позовом до суду в інтересах держави, відповідно до вимог статті 23 Закону України «Про прокуратуру» та статті 53 ГПК України.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі №912/2385/18 зазначено, що невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об`єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню тощо.

Таким чином, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України «Про прокуратуру», і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про правомірність та обґрунтованість звернення прокурора в інтересах держави в особі Золочівської міської ради Золочівського району Львівської області з цим позовом та наявність у прокурора підстав для представництва інтересів держави в суді.

Щодо спірних правових відносин, суд зазначає наступне.

Згідно статті 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.

Згідно частини 1 статті 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Статтею 16 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Положеннями статті 15 закону України «Про оренду землі» визначено, що істотними умовами договору оренди землі є: об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.

Згідно статті 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору, з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Відповідно до частини 1 статті 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

За умовами статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Як встановлено судом, підставою виникнення правовідносин між сторонами є договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності від 13.08.2015.

Частиною 1 статті 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов`язковим до виконання сторонами. Строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов`язки відповідно до договору згідно з частиною 1 статті 631 Цивільного кодексу України. При цьому відповідно до частини 1 статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 526 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов`язання має виконуватися належним чином, зокрема відповідно до умов договору. Поряд з цим, часиною 1 статті 525 Цивільного кодексу України встановлено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до частини 1 статті 653 Цивільного кодексу України, у разі зміни договору зобов`язання сторін змінюються відповідно до змінених умов.

Відповідно до статтей 610, 611 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема розірвання договору.

Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

Така ж відповідальність за невиконання умов договору оренди встановлена статтею 36 Закону України «Про оренду землі» згідно якої у разі невиконання зобов`язань за договором оренди землі сторони несуть відповідальність згідно із законом та договором.

Як встановлено судом Товариством з обмеженою відповідальністю «ТІСА БІО» (відповідачем-1) незважаючи на імперативні норми закону щодо повноти та своєчасності сплати орендної плати за земельні ділянки комунальної власності та взяті на себе зобов`язання згідно з договором оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності від 13.08.2015 (пунктів 4.1- 4.6, та пунктів 9.4.6 - 9.4.8 договору), свого обов`язку не виконував та допустив тривалу з березня 2022 по березень 2026 заборгованість в сумі 42 539,88 грн.

Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України, статті 270 Податкового кодексу України використання землі в Україні є платним, а земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, є об`єктом оподаткування.

Згідно з статтею 265.1 Податкового кодексу України податок на майно складається: з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку; плати за землю.

Підпунктом 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України передбачено, що плата за землю - обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Статтею 93 Земельного кодексу України передбачено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою.

Статтею 2 Закону визначено, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відповідно до статті 13 «Про оренду землі», статті 792 Цивільного кодексу України, договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Статтею 96 Земельного кодексу України передбачено, що землекористувачі зобов`язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату

Відповідно до статті 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори у строки та у розмірах, що встановлені цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Статтею 36 Податкового кодексу України визначено, що податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи, який виникає у платника за кожним податком і збором. Податковий обов`язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов`язків платника податків, крім випадків, передбачених законом. Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов`язку несе платник податків.

Згідно з пунктом 38.1. статті 38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.

Пунктом 287.1 статті 287 Податкового кодексу України передбачено, що власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Статтею 21 Закону України «Про оренду землі» визначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Відповідно до пункту 287.3 статті 287 Податкового кодексу України орендна плата вноситься орендарем щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Згідно з п. п. 4.1 - 4.4 Договору плата за користування земельною ділянкою, право оренди якої набуто на електронних земельних торгах згідно з протоколом земельних торгів від 13.08.2015 у розмірі річної орендної плати, що становить 10009,81 грн. підлягає сплаті переможцем не пізніше трьох банківських днів з дня укладення договору оренди на р/р 33219812700198 в ГУ ДКСУ у Львівській області (одержувач місцевий бюджет в Великовільшаницької сільської ради Золочівського району Львівської області), код платежу 18010600.

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється щорічно з урахуванням цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами.

Орендна плата сплачується орендарем шляхом безготівкового перерахування грошових коштів. Орендна плата вноситься орендарем у такі строки: щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Пунктом 9.4.8 договору визначено обов`язок орендаря самостійно, щорічно обчислювати орендну плату з урахуванням коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки землі станом на 1 січня поточного року та, враховуючи вимоги пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України не пізніше 20 лютого поточного року подавати відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою в порядку, передбаченому статтею 46 Податкового кодексу України, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

Частиною 1 статті 24 Закону «Про оренду землі» та пунктами 9.1.1, 9.4.6. договору передбачено, що орендодавець має право вимагати від орендаря, а орендар зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі вносити орендну плату.

Відповідно до статті 782 Цивільного кодексу під систематичною несплатою орендної плати, слід розуміти невнесення наймачем плати за користування річчю протягом трьох місяців підряд.

Листом ГУ ДПС у Львівській області скеровано на адресу окружної прокуратури податкові декларації з плати за землю, подані ТОВ «ТІСА БІО» за 2023 рік та за 2024 рік з яких вбачається, що нарахована сума річної орендної плати за земельну ділянку кадастровий номер 4621881500:08:000:0148 за 2023 рік складає 12011,77 грн (щомісячний розмір орендної плати становить 1000,98 грн.) та за 2024 рік 12624,36 грн (щомісячний розмір орендної плати становить 1052,03 грн.). За 2025 рік платником податку декларацію з плати за землю не подано.

Згідно з Розрахунком податкового боргу з орендної плати за землю ТОВ «ТІСА БІО», наданим органом ДПС вбачається, що станом на 25.02.2026 у ТОВ «ТІСА БІО» наявна заборгованість по орендній платі з юридичних осіб по Золочівській територіальній громаді в сумі 265292,12 грн. (не сплачені підприємством суми нарахованої орендної плати за землю за 14 земельних ділянок, які впродовж 2023-2024 років декларувалися в одній податковій декларації (в тому числі і спірна), задекларовані згідно з податковими декларація за 2023 рік та за 2024 рік.

Щомісячні задекларовані суми сплати орендної плати (в тому числі за земельну ділянку з кадастровим номером 4621881500:08:000:0148 в розмірі 1000,98 грн за 2023 рік та в розмірі 1052,03 грн за 2024 рік) з березня 2022 року сплачувались в неповному розмірі або не сплачувались взагалі.

Органом ДПС боржнику ТОВ «ТІСА БІО» направлено податкову вимогу від 29.03.2023 №0001137-1306-1301.

За період з березня 2022 року по березень 2026 року відповідачу-1 включно нараховано орендну плату за користування земельною ділянкою площею 11,9388 га з кадастровим номером 4621881500:08:000:0148 в сумі 42 539,88 грн. Доказів оплати вказаної суми у матеріалах справи відсутні.

У зв`язку з наведеним, суд дійшов висновку, що заборгованість відповідача-1 за договором від 13.08.2015 за користування земельною ділянкою площею 11,9388 га з кадастровим номером 4621881500:08:000:0148 в сумі 42 539,88 грн підтверджується матеріалами справи та підлягає до задоволення.

Щодо розірвання договору оренди земельної ділянки, суд зазначає наступне .

Згідно з статтями 1, 13 Закону України «Про оренду землі», основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі.

Під систематичною несплатою орендної плати, відповідно до статті 782 Цивільного кодексу України, слід розуміти невнесення наймачем плати за користування річчю протягом трьох місяців підряд.

Згідно з частиною 2 статті 651 Цивільного кодексу України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Частиною 1 статті 32 Закону України «Про оренду землі», визначено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Судом встановлено систематичне порушення Відповідачем-1 умов Договору в частині повноти та своєчасності сплати орендної плати, а саме: не сплата Відповідачем 1 орендної плати за спірну земельну ділянку (з березня 2022 по березень 2026 року), що спричиняє ненадходження до місцевого бюджету коштів, призводить до невиконання дохідної частини бюджету територіальної громади та є істотним порушенням умов Договору.

Відповідно до пункту 12.3 договору, дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених цим договором, а також внаслідок несплати, несвоєчасної або неповної сплати орендарем орендної плати, та з інших підстав, визначених чинним законодавством України.

Наведене свідчить про систематичне порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «ТІСА БІО» (відповідачем-1) умов договору в частині повноти та своєчасності сплати орендної плати та є самостійною підставою для розірвання договору оренди землі.

Щодо повернення земельної ділянки.

Пунктом 9.4.5 договору оренди земельної ділянки від 13.08.2015 передбачено використання орендованої земельної ділянки відповідно до її цільового призначення та умов договору, дотримуючись при цьому вимог чинного земельного, екологічного законодавства, законодавства про охорону довкілля, державних стандартів, норм і правил.

Пунктом 12.3. договору передбачено, що дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених цим договором та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, несплати, несвоєчасної або неповної сплати орендарем орендної плати, а також з інших підстав, визначених чинним законодавством України.

Пунктом 6.3. договору передбачено, що орендар не має права передавати земельну ділянку в суборенду без згоди орендодавця.

Відповідно до інформації Золочівської міської ради №1106 від 11.03.2026 встановлено, що остання як власник земельної ділянки не давала письмової згоди ТОВ «ТІСА БІО» на передачу вказаної земельної ділянки у суборенду ТОВ «АКРІС ЗАХІД».

Статтею 8 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що орендована земельна ділянка або її частина може передаватися орендарем у суборенду без зміни цільового призначення, якщо це передбачено договором оренди або за письмовою згодою орендодавця. Якщо протягом одного місяця орендодавець не надішле письмового повідомлення щодо своєї згоди чи заперечення, орендована земельна ділянка або її частина може бути передана в суборенду (частина перша). Умови договору суборенди земельної ділянки повинні обмежуватися умовами договору оренди земельної ділянки і не суперечити йому (частина друга). Строк суборенди не може перевищувати строку, визначеного договором оренди землі (частина третя). У разі припинення договору оренди чинність договору суборенди земельної ділянки припиняється (частина четверта). Договір суборенди земельної ділянки підлягає державній реєстрації (частина п`ята).

Суд зазначає, що для передачі в суборенду земельної ділянки, потрібна згода Золочівської міської ради (орендодавця), оскільки це передбачено умовами договору оренди землі від 13.08.2015. Право суборенди є похідним від права оренди земельної ділянки і не може суперечити умовам оренди. При чому, така згода орендодавця має передувати укладенню договору суборенди землі, а не отримуватися постфактум. Відтак, договір суборенди припиняється разом з договором оренди спірної земельної ділянки.

Відповідно до частини 1 статті 34 закону України «Про оренду землі», у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов`язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.

Відповідно до пункту 13.1 договору оренди земельної ділянки від 13.08.20215, за невиконання або неналежне виконання умов договору сторони несуть відповідальність відповідно до чинного законодавства та умов договору.

Таким чином, заявлені вимоги прокурора є правомірними, обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи, а відтак підлягають задоволенню в повному обсязі.

Судові витрати.

Сплачений прокурором судовий збір покладається на відповідача повністю.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 129, 219-221, 238-240 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ТІСА БІО» (адреса: 90365, Закарпатська область, Виноградівський район, село Ботар, вулиця Петефі, 2, ідентифікаційний код 39492777) на користь Золочівської міської ради Золочівського району Львівської області (адреса: 80700, Львівська область, місто Золочів, вулиця Шашкевича, 22, ідентифікаційний код: 04055908, рахунок UA758999980334119812000013879 отримувач ГУК Львів/Золочівська тг/18010600, код отримувача ЄДРПОУ 38008294, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.) 42 539,88 грн заборгованості.

3. Розірвати Договір оренди землі від 13.08.2015, щодо земельної ділянки площею11,9388 га, кадастровий номер 4621881500:08:000:0148 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 671095546218), укладений між Головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області (адреса: 79019, м. Львів, проспект В.Чорновола,4, ідентифікаційний код 39769942), правонаступником якого є Золочівська міська рада Львівської області та Товариством з обмеженою відповідальністю «ТІСА БІО» (адреса: 90365, Закарпатська область, Виноградівський район, село Ботар, вулиця Петефі, 2, ідентифікаційний код 39492777).

4. Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю «АКРІС-ЗАХІД» (адреса: 01032, місто Київ, вулиця Жилянська, 106-Б, ідентифікаційний код 43706726) повернути власнику Золочівській міській раді Золочівського району Львівської області (адреса: 80700, Львівська область, місто Золочів, вулиця Шашкевича, 22, ідентифікаційний код 04055908) земельну ділянку кадастровий номер 4621881500:08:000:0148 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 671095546218) площею 11,9388 га, яка знаходиться на території Золочівської територіальної громади/міської ради Львівської області.

5. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ТІСА БІО» (адреса: 90365, Закарпатська область, Виноградівський район, село Ботар, вулиця Петефі, 2, ідентифікаційний код 39492777)) на користь Львівської обласної прокуратури (адреса: 79005, м. Львів, проспект Шевченка, 17/19, ідентифікаційний код: 02910031, рахунок UA138201720343140001000000774 у ДКСУ у м. Києві) 3993,6 грн судового збору.

6. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «АКРІС-ЗАХІД» (адреса: 01032, місто Київ, вулиця Жилянська, 106-Б, ідентифікаційний код 43706726) на користь Львівської обласної прокуратури (адреса: 79005, м. Львів, проспект Шевченка, 17/19, ідентифікаційний код: 02910031, рахунок UA138201720343140001000000774 у ДКСУ у м. Києві) 3993,6 грн судового збору.

5. Відповідно до ч. 1 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

6. Апеляційну скаргу на рішення суду можна подати в порядку, визначеному Господарським процесуальним кодексом України.

7. Інформацію у справі, яка розглядається, можна отримати за такою веб-адресою: http://lv.arbitr.gov.ua.

Повне рішення складено та підписано 06.07.2026.

Суддя Козак І.Б.