Рішення № 137957946, 06.07.2026, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
06.07.2026
Номер справи
910/5052/26
Номер документу
137957946
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

06.07.2026Справа № 910/5052/26Суддя Господарського суду міста Києва Спичак О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження матеріали справи

За позовом Управління освіти Подільської районної в місті Києві державної адміністрації (04071, м. Київ, вул. Введенська, буд. 35; ідентифікаційний код: 37393777)

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліцей «Меридіан» м. Київ» (04070, м. Київ, вул. Ігорівська, буд. 10/5-А; ідентифікаційний код: 44316633)

про стягнення 41390,00 грн.

Без повідомлення (виклику) учасників справи.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

30.04.2026 до Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява Управління освіти Подільської районної в місті Києві державної адміністрації з вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліцей «Меридіан» м. Київ» про стягнення 41390,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач всупереч вимогам п. 10 Порядку та умов надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 №6 «Деякі питання надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам», безпідставно отримав освітню субвенцію та ухиляється від її повернення.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 05.05.2026 відкрито провадження у справі №910/5052/26, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасник справи (без проведення судового засідання), встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті справи.

Відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на позовну заяву, хоча про розгляд Господарським судом міста Києва справи №910/5052/26 відповідач повідомлявся належним чином шляхом надсилання ухвали суду на адресу відповідача, яка вказана в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (04070, м. Київ, вул. Ігорівська, буд. 10/5-А).

Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно з ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

У частині 8 статті 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Розпорядженням Подільської районної в місті Києві державної адміністрації від 14.11.2023 №934 «Про затвердження мережі навчальних та позашкільних закладів, класів (груп) в них Подільського району міста Києва на 2023-2024 навчальний рік» затверджено мережу загальноосвітніх навчальних закладів приватної форми власності, до якої увійшов приватний заклад освіти - Товариство з обмеженою відповідальністю «Ліцей «Меридіан» м. Київ».

У п. 2 Порядку та умов надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 №6 «Деякі питання надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам», вказано, що одержувачами субвенції можуть бути приватні заклади загальної середньої освіти: які мають ліцензію на провадження освітньої діяльності у сфері загальної середньої освіти; які розпочали провадження освітньої діяльності у сфері загальної середньої освіти до 1 вересня року, що передує плановому бюджетному періоду, що відповідно відображено в програмно-апаратному комплексі Автоматизований інформаційний комплекс освітнього менеджменту; щодо яких не порушено справи про банкрутство та не прийнято рішення про визнання їх банкрутом; які не перебувають у стадії ліквідації; які звернулися до відповідного розпорядника субвенції з наміром отримувати субвенцію.

Згідно з п. 4 Порядку для отримання субвенції приватний заклад загальної середньої освіти подає до 31 січня поточного року до відповідного розпорядника субвенції за місцевим бюджетом (бюджетом м. Києва, територіальної громади) підписані керівником такого закладу письмову заяву про надання субвенції, відомості про контингент учнів (за рівнями загальної середньої освіти), які здобувають загальну середню освіту в закладі освіти, станом на 5 січня поточного року у довільній формі, а також копії документів, які підтверджують відповідність вимогам, визначеним в абзацах третьому сьомому пункту 2 цих Порядку та умов. Документи, зазначені в абзаці першому цього пункту, повертаються без розгляду, якщо приватний заклад загальної середньої освіти не відповідає вимогам, визначеним в абзацах третьому сьомому пункту 2 цих Порядку та умов, документи подані не в повному обсязі або подані з порушенням вимог щодо їх оформлення, про що повідомляється приватному закладу загальної середньої освіти.

Як вбачається з матеріалів справи та відповідно до пояснень позивача, викладених у позовній заяві, згідно з пунктом 4 Порядку відповідач до 31 січня 2024 року подав до Управління освіти Подільської районної в місті Києві державної адміністрації (далі - Позивач) письмову заяву про надання субвенції від 30.01.2024 № 1/с.

Вказана заява була задоволена та відповідно до реєстру змін від 26.02.2024 №2 розподілу показників зведених планів асигнувань на 2024 (форма згідно з додатком 22 до Порядку), розмір бюджетного асигнування для відповідача склав 41390,00 грн, кошти освітньої субвенції були перераховані згідно з платіжною інструкцією від 04.03.2024 №44/773.

Втім, під час ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Управління освіти Подільської районної в місті Києві державної адміністрації за період з 01.10.2021 по 31.12.2024 Північним офісом держаудитслужби було встановлено, що відповідачем всупереч вимогам п. 10 Порядку здійснено спрямування коштів освітньої субвенції приватним закладам освіти, контингент учнів у яких менше 25 осіб, що призвело до матеріальної шкоди (збитків) на вказану суму.

З метою усунення порушень та вжиття заходів досудового врегулювання спору позивач звернувся до відповідача з письмовою претензією від 31.12.2024 №106/52- 2738 про повернення останнім коштів у розмірі 41390,00 грн.

Однак, претензія залишилась відповідачем без реагування, у зв`язку з чим позивач просить суд стягнути з відповідача безпідставно отримані кошти у сумі 41390,00 грн.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, господарський суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, виходячи з наступних підстав.

Загальні підстави для виникнення зобов`язань у зв`язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 Цивільного кодексу України.

Відповідно до ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Аналіз цієї норми права дає підстави для висновку, що цей вид позадоговірних зобов`язань породжують такі юридичні факти: 1) набуття особою майна або його збереження за рахунок іншої особи; 2) відсутність для цього правових підстав або якщо такі відпали.

Під відсутністю правової підстави розуміється такий перехід майна від однієї особи до іншої, який або не ґрунтується на прямій вказівці закону, або суперечить меті правовідношення i його юридичному змісту. Тобто набувач збагатився за рахунок потерпілого поза підставою, передбаченою законом, іншими правовими актами чи правочином.

Предметом регулювання інституту безпідставного отримання чи збереження майна є відносини, які виникають у зв`язку з безпідставним отриманням чи збереженням майна i які не врегульовані спеціальними інститутами цивільного права.

За змістом ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України безпідставно набутим майном є майно, набуте особою або збережене нею у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави, зокрема, внаслідок тих чи інших юридичних фактів, правомірних дій, які прямо передбачені ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України. Тобто, відсутність правової підстави означає, що набувач збагатився за рахунок потерпілого поза підставою, передбаченою законом, іншими правовими актами чи правочином.

Отже, для виникнення зобов`язання, передбаченого ст. 1212 Цивільного кодексу України, важливим є сам факт безпідставного набуття або збереження, а не конкретна підстава, за якою це відбулося.

Судом встановлено, що 06.02.2024 відповідач згідно з вимогами Порядку надав позивачу доповідну записку №03/с, в якій зазначив, що станом на 05.02.2024 у закладі навчається всього 20 учнів.

Однак, у п. 10 Порядку вказано, що за рахунок субвенції не здійснюється фінансування закладів загальної середньої освіти (крім закладів початкової школи), кількість учнів у яких становить: з 1 вересня 2016 р. - менше 25 осіб; з 1 вересня 2025 р. - менше 45 осіб; з 1 вересня 2026 р. - менше 60 осіб.

Порядок та умови в редакції Постанови КМ №245 від 05.03.2024 застосовується з 1 січня 2024 року.

Таким чином, оскільки станом на 05.02.2024 у відповідача кількість учнів становила менше 25 осіб, то фінансування Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліцей «Меридіан» м. Київ» не могло бути здійснене за рахунок субвенції.

Згідно з п. 6 Порядку відповідальність за достовірність інформації, що міститься у відомостях про контингент учнів, які здобувають загальну середню освіту в приватному закладі загальної середньої освіти, несуть керівники таких закладів. У разі встановлення контролюючими органами або судом факту використання субвенції її одержувачем з порушенням вимог законодавства, зокрема вимог щодо подання ним достовірної інформації про контингент учнів, кошти в сумі, що використані з таким порушенням, протягом одного місяця повертаються до відповідного місцевого бюджету, надання субвенції одержувачу припиняється і не надається протягом наступного бюджетного періоду. Надання субвенції її одержувачу також припиняється у разі виявлення ознак його невідповідності вимогам, визначеним в абзацах третьому сьомому пункту 2 цих Порядку та умов, та у разі неподання чи несвоєчасного подання ним відомостей про контингент учнів.

Отже, законодавством передбачений обов`язок повернути субвенції у випадку, якщо її було отримано з порушенням вимог законодавства.

Відсутність підстав у відповідача отримати субвенцію у 2024 році у сумі 41390,00 грн випливають з положень Порядку (в редакції, яка діяла з 01.01.2024), встановлені контролюючим органом Північним офісом держаудитслужби в Акті №262631-30/160 від 28.03.2025, а також судом під час вирішення даного спору, з огляду на що позовні вимоги Управління освіти Подільської районної в місті Києві державної адміністрації до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліцей «Меридіан» м. Київ» про стягнення безпідставно отриманих коштів у розмірі 41390,00 грн підлягають задоволенню у повному обсязі.

Судовий збір покладається на відповідача у зв`язку із задоволенням позову у повному обсязі (відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України).

Керуючись статтями 74, 76-80, 129, 236-242 Господарського процесуального кодексу України,

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліцей «Меридіан» м. Київ» (04070, м. Київ, вул. Ігорівська, буд. 10/5-А; ідентифікаційний код: 44316633) на користь Управління освіти Подільської районної в місті Києві державної адміністрації (04071, м. Київ, вул. Введенська, буд. 35; ідентифікаційний код: 37393777) грошові кошти у сумі 41390 (сорок одна тисяча триста дев`яносто) грн 00 коп. та судовий збір у розмірі 2662 (дві тисячі шістсот шістдесят дві) грн 40 коп.

3. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України. Згідно з ч. 1 ст. 256 та ст. 257 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.М. Спичак