Рішення № 137957814, 06.07.2026, Компаніївський районний суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
06.07.2026
Номер справи
391/304/26
Номер документу
137957814
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Компаніївський районний суд Кіровоградської області

Справа № 391/304/26

Провадження № 2/391/344/26

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06.07.2026р.селище Компаніївка

Компаніївський районний суд Кіровоградської області в складі: головуючого судді Ревякіної О.В., за участю секретаря Качинської О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в смт. Компаніївка цивільну справу за позовом заступника керівника Знам`янської окружної прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави в особі Компаніївської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області до ОСОБА_1 про розірвання договору оренди землі та зобов`язання повернути земельну ділянку,

за участю прокурора Третьякової О.В.

ВСТАНОВИВ:

Заступник керівника Знам`янської окружної прокуратури Кіровоградської області звернулася до суду в інтересах держави в особі Компаніївської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області з позовом до ОСОБА_1 про розірвання договору оренди земельні ділянки та зобов`язання повернути земельну ділянку, а також стягнути на користь Кіровоградської обласної прокуратури судові витрати по справі.

В обґрунтування позовних вимог прокурор посилався на те, що Знам`янською окружною прокуратурою при виконанні повноважень, визначених ст.131-1 Конституції України та ст.23 ЗУ «Про прокуратуру» встановлено факт систематичної несплати орендної плати за земельну ділянку комунальної власності. Встановлено, що 23.10.2017 між Кіровоградською обласною державною адміністрацією та фізичною особою ОСОБА_1 укладено договір оренди водного об`єкта строком на 10 років. Об`єктом оренди за цим Договором є: вода (водний простір) водного об`єкта 54345 тис. м?; земельна ділянка під водним об`єктом площею 4,0839 га, під пасовищами (прибережна захисна смуга) 5,2948 га, під гідротехнічними спорудами 0,3463 га, кадастровий номер 3522884300:02:000:7506. Відповідно до умов Договору орендна плата вноситься орендарем за воду 1674,70 грн за земельну ділянку за місцем її розташування у розмірі 7% від нормативної грошової оцінки в сумі 10985,59 грн. Плата вноситься за землю один раз на рік протягом 60 днів з дня вручення податковим органом повідомлення-рішення, за воду щоквартально не пізніше 05 числа місяця наступного за звітним кварталом. Однією з підстав розірвання договору є невиконання іншою стороною передбачених договором обов`язків. За ОСОБА_1 з 09.01.2023 систематично рахується заборгованість з орендної плати за користування земельною ділянкою, станом на 01.04.2026 сума заборгованості складає 46467,25 грн. Систематична несплата Бережним О.В. орендної плати за користування земельною ділянкою водного фонду свідчить про систематичне порушення умов Договору та є підставою для його розірвання і повернення земельної ділянки у комунальну власність Компаніївської селищної ради.

Ухвалою судді Компаніївського районного суду Кіровоградської області від 24.04.2026 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою суду від 20.05.2026 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.

Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити з підстав, викладених у позові.

Представник Компаніївської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області в судове засідання не з`явився, подав до суду клопотання про розгляд справи без участі представника селищної ради, щодо задоволення позову не заперечував.

Відповідач в судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином за зареєстрованим місцем проживання та за адресою, вказаною позивачем у позові.

Встановлені судом обставини

За інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно від 20.04.2026 земельна ділянка водного фонду з кадастровим номером 3522884300:02:000:7506 для рибогосподарських потреб, розташована за адресою: Кіровоградська область, Компаніївський район, Першотравенська с/рада зареєстрована на праві власності за Кіровоградською обласною державною адміністрацією (а.с.77-78).

23.10.2017 між Кіровоградською обласною державною адміністрацією та ОСОБА_1 укладено договір оренди водного об`єкта строком на 10 років, зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 04.01.2018 (а.с.55). Об`єктом оренди за цим Договором є: вода (водний простір) водного об`єкта 54,345 тис. м?; земельна ділянка під водним об`єктом 4,0839 га, під пасовищами (прибережна захисна смуга) 5,2948 га, під гідротехнічними спорудами 0,3463 га, кадастровий номер 3522884300:02:000:7506. Ставок розташований за межами с. Першотравенка Компаніївського району Кіровоградської області.

Відповідно до пунктів 9, 11 Договору орендна плата вноситься орендарем за воду в розмірі 1674,70 грн; за земельну ділянку за місцем її розташування у розмірі 7% від нормативної грошової оцінки в сумі 10985,59 грн. Плата вноситься за землю один раз на рік протягом 60 днів з дня вручення податковим органом податкового повідомлення-рішення, за воду щоквартально не пізніше 05 числа місяця наступного за звітним кварталом.

Відповідно до пункту 40 Договору дія цього договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання іншою стороною передбачених договором обов`язків та випадкового знищення, пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає його використанню, нецільового використання об`єкта оренди, а також з інших підстав, визначених законом.

Листом Компаніївської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області від 26.02.2026 про надання інформації стосовно дати виникнення заборгованості за боржником ОСОБА_1 повідомлено, що станом на 23.02.2026 податковий борг по орендній платі з відповідача становить 56406,60 грн, дата виникнення у період з 09.01.2023 по 24.06.2025 року (а.с.26-28).

Листом Компаніївської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області від 25.02.2026 про надання інформації повідомлено, що останній платіж в рахунок сплати орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 3522884300:02:000:7506 здійснено ОСОБА_1 22.10.2024. Заходи правового характеру з метою стягнення заборгованості з орендної плати за землю селищною радою не вживалися в зв`язку з відсутністю коштів на сплату судового збору, питання щодо розірванні договору оренди землі з ОСОБА_1 не ініціювалося (а.с.31-34).

Листом Компаніївської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області від 26.02.2026 про надання інформації додатково повідомлено, що 24.02.2026 ОСОБА_1 здійснено платіж в рахунок сплати орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 3522884300:02:000:7506 в сумі 16358,17 грн (а.с.35-37).

Листом Компаніївської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області від 25.02.2026 про надання інформації повідомлено, що земельну ділянку для рибогосподарських потреб з кадастровим номером 3522884300:02:000:7506 передано в оренду ОСОБА_1 згідно договору оренди землі від 23.10.2017 Кіровоградською обласною державною адміністрацією згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речого права. Відповідно до п. 24 перехідних положень Земельного кодексу України перехід земельних ділянок із державної власності у комунальну згідно з вимогами цього пункту не є підставою для припинення права оренди та інших речових прав. Внесення змін до договору оренди із зазначенням нового органу, що здійснює розпорядження такою земельною ділянкою, не вимагається і здійснюється лише за згодою сторін договору. ОСОБА_1 внесення змін до договору не ініціював, на листи-повідомлення стосовно необхідності приведення договору до вимог чинного законодаства не реагував (а.с.40-41).

Листом Кіровоградської обласної військової адміністрації від 19.02.2026 повідомлено, що відповідно до п. 24 розділу X Перехідні положення Земельного кодексу України Кіровоградська обласна державна адміністрація не є розпорядником земельної ділянки з кадастроим номером 3522884300:02:000:7506. Підставою для поновлення договру оренди земельної ділянки водного фонду з кадастровим номером 3522884300:02:000:7506 є письмове повідомлення орендаря про намір продовжити його дію, подане ним у термін, встановлений договором (а.с.44-54).

За повідомленням ГУ ДПС у Кіровоградській області від 17.02.2026 по ОСОБА_1 станом на 18.02.2026 рахується податковий борг по орендній платі з фізичних осіб в сумі 56406,60 грн, який виник у період з 09.01.2023 по 24.06.2025 року. 22.10.2024 платником здійснено платіж в рахунок погашення боргу по орендній платі в сумі 14605,51 грн (а.с.59).

За повідомленням ГУ ДПС у Кіровоградській області від 11.03.2026 та від 06.04.2026 по ОСОБА_1 станом на 01.03.2026 та станом на 01.04.2026 рахується податковий борг по орендній платі з фізичних осіб в сумі 46467,25 грн, який виник у період з 03.06.2023 по 24.02.2026 року (а.с.62, 73).

Відповідно до ухвали Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23.03.2026 в адміністративній справі № 340/1562/26 відкрито провадження про стягнення податкового боргу по орендній платі з ОСОБА_1 в сумі 46467,25 грн (а.с.74-75).

Листом Кіровоградської обласної військової адміністрації від 17.03.2026 повідомлено, що питання щодо розпорядника земельної ділянки водного фонду з кадастроим номером 3522884300:02:000:7506 не належать до повноважень обласної військової адміністрації (а.с.65-66).

Знам`янською окружною прокуратурою в порядку ст.23 Закону України «Про прокуратуру» повідомленням від 07.04.2026 поінформовано Компаніївську селищну раду про намір звернення до суду в інтересах держави в особі Компаніївської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області з позовом про розірвання договору оренди землі від 23.10.2017, укладеного Кіровоградською обласною державною адміністрацією з ОСОБА_1 (а.с.79).

Оцінка суду та мотиви, з яких виходить суд, та застосовані норми права

Статтею 14 Конституції України закріплено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до ч.1 статті 9 ЦК України правила цього Кодексу застосовуються, зокрема й до врегулювання відносин, які виникають у сферах використання природних ресурсів та охорони довкілля, якщо вони не врегульовані іншими актами законодавства.

Одним із видів використання природних ресурсів є використання земель, зокрема й на підставі права оренди землі.

Отже, за правилами ч.1 ст.9 ЦК України правила цього Кодексу застосовуються до регулювання земельних відносин лише у випадках, коли такі відносини не врегульовані «іншими актами законодавства», до яких відносяться Земельний кодекс України, Закон України «Про оренду землі» та інші законодавчі акти з питань регулювання земельних відносин.

Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом ч.2 ст.792 ЦК України.

Оренда землі є окремим випадком найму майна, загальні правила якого визначені приписами цивільного (приватного) права. Відповідно й законодавче регулювання підстав припинення права оренди землі складається з норм цивільного та земельного законодавства.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно зі ст.13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону ст.16 зазначеного Закону.

Згідно зі ст.206 ЗК України, використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка.

За приписами ст.21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Згідно зі ст.24, 25 Закону України «Про оренду землі» орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати і зобов`язаний не вчиняти дій, які б перешкоджали орендареві користуватися земельною ділянкою. Орендар земельної ділянки зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку.

Обов`язок землекористувача своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату визначений в ч.1 ст.96 ЗК України.

Згідно зі ст.141 ЗК України підставами припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата земельного податку або орендної плати.

Велика Палата Верховного Суду у справі №918/391/23 виснувала, що у врегулюванні питань щодо розірвання договору оренди землі норми ст.651 ЦК України є загальними, а ст.32 Закону України «Про оренду землі» та ст. 141 ЗК України - спеціальними.

Так, підставою припинення права користування земельною ділянкою, визначеною п.«д» ч.1 ст.141 ЗК України, є систематична несплата орендної плати. Водночас, правилами ч.2 ст.651 ЦК України передбачено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Ці норми співвідносяться як такі, що не суперечать, а навпаки доповнюють одна одну.

Систематична, тобто неодноразова (два й більше випадків) несплата орендної плати є самостійною і достатньою підставою для розірвання договору оренди землі на підставі положень п.«д» ч.1 ст.141 ЗК України. Для їх застосування звертатися до більш загальної норми ч.2 ст.651 ЦК України немає потреби, оскільки вона передбачає саме додаткову до основної підставу для розірвання договору.

Відповідно до ч.1, 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно доПодаткового кодексу України).

Згідно із ч. 1 ст. 24 Закону України «Про оренду землі» орендодавець має право вимагати від орендаря: використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; своєчасного внесення орендної плати.

Верховний Суд у постанові від 29.07.2020 у справі № 277/526/18 виклав свою позицію, а саме вказав, що невиконання зобов`язань однією зі сторін договору має наслідком розірвання договору за ініціативою сторони, яка втратила інтерес до виконання та продовження правовідносин за договором. Згідно зі статтею 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. У пункті «д» частини першоїстатті 141 ЗК України передбачено таку підставу припинення права користування земельною ділянкою, як систематична несплата земельного податку або орендної плати. Отже, згідно зі статтями 13, 15, 21 Закону України «Про оренду землі» одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановлених договором розмірі, строку та порядку. Систематична несплата орендної плати за користування земельною ділянкою, вказує на систематичне порушення умов договору оренди земельної ділянки і може бути підставою для його розірвання. За своєю правовою природою поняття «несвоєчасна сплата» означає несплату певної суми грошових коштів у певний строк, зокрема, у строк, передбачений договором оренди землі.

Сам факт систематичного порушення договору оренди земельної ділянки щодо сплати орендної плати є вичерпною підставою для розірвання такого договору про що свідчить усталена судова практика Верховного Суду.

Такий правовий висновок викладений і у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів палати Касаційного господарського суду від 02.05.2018 у справі № 925/549/17. При цьому систематичне порушення договору оренди земельної ділянки щодо сплати орендної плати є підставою для розірвання договору, незважаючи на те, чи виплачена в подальшому заборгованість.

У постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної Палати Касаційного цивільного суду від 06.03.2019 у справі № 183/262/17 зроблено висновок, що підставою для розірвання договору оренди землі є систематична несплата орендної плати (два та більше випадки). При цьому, систематична сплата орендної плати не у повному обсязі, визначеному договором, тобто як невиконання, так і неналежне виконання умов договору, є підставою для розірвання такого договору.

Відповідно до постанови Великої Палати Верховного Суду від 20.11.2024 у справі № 918/391/23, підставою розірвання договору оренди землі згідно з п. «д» ч. 1 ст. 141 ЗК України є саме систематична, повна несплата орендної плати. У цьому випадку немає потреби оцінювати істотність порушення та застосовувати загальне правило, передбачене в частині другій ст. 651 ЦК України, оскільки законодавство передбачає додаткову (до загальних) підставу розірвання договору оренди землі.

Матеріалами справи підтверджено факт порушення відповідачем умов договору оренди водного об`єкта, а саме п. 9, 11 Договору і факт систематичної несплати відповідачем орендної плати за користування об`єктом оренди, доказів належного виконання ОСОБА_1 договору оренди, зокрема, вчасного внесення ним орендної плати суду не надано, тому суд дійшов висновку про обгрунтованість позовних вимог та наявінсть підстав для їх задоволення в повному обсязі.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» однією з форм місцевого самоврядування є представництво спільних інтересів територіальних громад, сіл селищ, міст через міські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Як визначено ст.10 Закону сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до приписів ч.5 ст.16 Закону від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Згідно зі ст.26, ст.33 Закону та ст.12 ЗК України до компетенції сільських, селищних, міських рад, та їх виконавчих органів належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, зокрема розпорядження землями територіальних громад, здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охоронною земель, вирішення земельних спорів та інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Частиною 5 ст.60 цього Закону визначено, що органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності.

Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності в редакції від 27.05.2021 визначено, що землями комунальної власності відповідних територіальних громад вважаються земельні ділянки: на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна комунальної власності відповідної територіальної громади; які перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій; всі інші землі, розташовані в межах відповідних населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпунктах "а" і "б" пункту 4 цього розділу.

Пунктом 7 розділу ІІ вищевказаного Закону визначено, що з дня набрання чинності цим Законом землі державної та комунальної власності в Україні вважаються розмежованими.

Враховуючи наведені положення Закону та місцерозташування земельної ділянки з водним об`єктом - за межами с. Першотравенка Компаніївського району Кіровоградської області, остання належить саме до комунальної власності Компаніївської територіальної громади, яка делегувала Компаніївській селищній раді повноваження щодо здійснення права власності від її (громади) імені, в її інтересах, виключно у спосіб та у межах повноважень, передбачених законом.

А тому, спірна земельна ділянка повинна бути повернута Компаніївській селищній раді Кропивницького району Кіровоградської області.

При цьому, Компаніївською селищною радою не вжито заходів для захисту прав та законних інтересів територіальної громади у додержанні правового режиму використання земель, власником якої вона є, за наявності підстав останньою не вживаються заходи щодо розірвання в судовому порядку договору оренди землі з ОСОБА_1 , повернення спірної земельної ділянки у розпорядження та користування Компаніївської селищної ради, до суду відповідний позов не подано.

Згідно ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати, а саме сплачений судовий збір в розмірі 6656 грн.

Керуючись статтями 12, 13, 81, 141, 259, 263-265 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Розірвати договір оренди від 23.10.2017 водного об`єкта, розташованого на земельній ділянці з кадастровим номером 3522884300:02:000:7506 площею 9,725 га, укладений між Кіровоградською обласною державною адміністрацією та ОСОБА_1 .

Зобов`язати ОСОБА_1 повернути Компаніївській селищній раді Кропивницького району Кіровоградської області земельну ділянку площею 9,725 га з кадастровим номером 3522884300:02:000:7506.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Кіровоградської обласної прокуратури (25006, м. Кропивницький, проспект Європейський, 4, ЄДРПОУ 02910025, Державна казначейська служба України м. Київ, р/р IBAN UA848201720343100001000004600, МФО 820172, отримувач: Кіровоградська обласна прокуратура, призначення платежу:повернення судового збору) витрати зі сплати судового збору в сумі 6656 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складення.

Відомості про учасників справи:

Позивач: Знам`янська окружна прокуратура Кіровоградської області, юридична адреса: 25006, м. Кропивницький, проспект Європейський, 4, ЄДРПОУ 02910025;

Компаніївська селищна рада Кропивницького району Кіровогрдської області, юридична адреса: 28400, Кіровоградська область, с. Компаніївка, вул. Паркова, 4, ЄДРПОУ 04364911.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Суддя О.В. РЕВЯКІНА