Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.05.2026м. ДніпроСправа № 904/6/26
Господарський суд Дніпропетровської області у складі:
судді Колісника І.І.
за участю секретаря судового засідання Савенко В.А.
та представників:
прокурор: Рембецький В.Ю.;
від позивача: не з`явився;
від відповідача: Матвєєва М.О. - самопредставництво
розглянув у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу
за позовом Виконувача обов`язків керівника Криворізької північної окружної прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Криворізької міської ради, м. Кривий Ріг Дніпропетровської області
до Товариства з обмеженою відповідальністю "НК Газсервіс", м. Кривий Ріг Дніпропетровської області
про стягнення 776 130,81 грн.
СУТЬ СПОРУ:
Виконувач обов`язків керівника Криворізької північної окружної прокуратури Дніпропетровської області через підсистему "Електронний суд" ЄСІКС звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Криворізької міської ради з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "НК Газсервіс" на користь Криворізької міської ради недоплаченої (недоотриманої) орендної плати в сумі 776130,81 грн за договором № 2022459 від 12.12.2022 оренди земельної ділянки житлової та громадської забудови з кадастровим номером 1211000000:04:001:0002, що розташована за адресою: 50037, Дніпропетровська область, місто Кривий Ріг, Покровський район, вул. Конституційна, 7в відповідно до належної ставки орендної плати у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки за період з 20.12.2022 по 31.12.2025 включно.
Судові витрати зі сплати судового збору за подання позову та за забезпечення позову прокурор просить стягнути з відповідача на користь його платника Дніпропетровської обласної прокуратури.
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що відповідно до договору, зареєстрованого 11.07.2017 за № 21397207, та договору № 2022459 від 12.12.2022 відповідач є орендарем земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:04:001:0002 площею 1,055 га за адресою: м. Кривий Ріг вул. Конституційна, 7в, на якій розташовані належні йому на праві власності будівлі та споруди під підприємство з обслуговування автомобілів з газовим обладнанням та АГНКС.
Внаслідок протиправного віднесення спірної земельної ділянки до земель житлової та громадської забудови, яка фактично за своїм цільовим призначенням відноситься до земель автомобільного транспорту, Товариству з обмеженою відповідальністю "НК Газсервіс" безпідставно зменшено ставку орендної плати з 3% до 1,2% за період з 20.12.2022 по 2023 рік та зі ставки 3% до 0,9% за період 2024 - 2025 роки, у зв`язку з чим місцевим бюджетом у 2022 2025 роках недоотримано заявлену до стягнення суму.
Правовою підставою позову прокурор зазначає, серед іншого, статті 67, 71 Земельного кодексу України.
Заявляючи про своє процесуальне право на звернення до суду з позовом в інтересах держави в особі Криворізької міської ради, прокурор посилається на статтю 23 Закону України "Про прокуратуру", а також зауважує, що вже самого факту бездіяльності уповноваженого державою органу здійснювати відповідні функції держави у спірних правовідносинах, а саме Криворізької міської ради як розпорядника земельних ділянок комунальної власності на території міста Кривого Рогу та суб`єкта, уповноваженого на здійснення самоврядного контролю за використанням та охороною земель, є достатнім для втручання прокурора.
Прокурор не зобов`язаний встановлювати причини, за яких позивач не здійснює захист своїх інтересів.
Згідно з частинами третьою, четвертою статті 53 Господарського процесуального кодексу України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.
За змістом частин третьої, четвертої статті 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, крім випадку, визначеного абзацом четвертим цієї частини.
Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.
Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.
Обгрунтовуючи наявність інтересів держави у спірних правовідносинах, які підлягають захисту прокурором, прокурор, посилаючись на правову позицію Верховного Суду, зазначає, що "інтереси держави" охоплюють широке і водночас чітко не визначене коло законних інтересів, які не підлягають точній класифікації, а тому їх наявність повинна бути предметом самостійної оцінки суду у кожному конкретному випадку звернення прокурора з позовом, надмірна формалізація "інтересів держави", особливо у сфері публічних правовідносин, може призвести до необгрунтованого обмеження повноважень прокурора на захист суспільно значущих інтересів там, де це дійсно потрібно (пост. ВС від 25.04.2018 у справі № 806/1000/17).
Звертаючись до висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 04.11.2022 у справі № 420/18905/21, прокурор зауважує, що хоча у Конституції України не йдеться про захист прокурором інтересів суспільства, але інтерес держави є насамперед інтересом більшості членів суспільства, якому вона служить. Отже, інтерес держави охоплює суспільні (публічні) інтереси. Тому позов прокурора в інтересах громади прирівнюється до позову прокурора в інтересах держави.
Попередньо, до звернення до суду, прокурор зобов`язаний повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб`єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб`єктом владних повноважень.
Виключно з метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в суді у випадку, якщо захист законних інтересів держави не здійснює або неналежним чином здійснює суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, прокурор має право отримувати інформацію, яка на законних підставах належить цьому суб`єкту, витребовувати та отримувати від нього матеріали та їх копії.
На виконання частин третьої, четвертої статті 53 Господарського процесуального кодексу України та частин третьої, четвертої статті 23 Закону України "Про прокуратуру" Криворізькою північною окружною прокуратурою на адресу Криворізької міської ради надіслано повідомлення від 23.05.2023 № 04/58-3823ВИХ-23, від 19.01.2024 № 58-511ВИХ-24, від 22.03.2024 № 58-2414ВИХ-24, від 12.06.2024 № 58-4771ВИХ-24, від 26.07.2024 № 58-5916ВИХ-24, від 02.04.2025 № 58-2742ВИХ-25, від 18.06.2025 № 58-4760ВИХ-25, від 29.10.2025 № 58-8360ВИХ-25, від 17.12.2025 № 58-9864ВИХ-25 про виявлені порушення щодо безпідставного заниження орендної плати, наявності підстав для вжиття заходів, направлених на стягнення грошових коштів за користування земельною ділянкою комунальної форми власності з відповідача, в яких запропоновано повідомити про підстави віднесення спірної земельної ділянки, яку передану в оренду ТОВ "НК Газсервіс" на підставі договору оренди № 2022459 від 12.12.2022, до категорії земель житлової та громадської забудови з цільовим призначенням "03.07 Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі", а не земель транспорту з цільовим призначенням "12.11 Для розміщення та експлуатації об`єктів дорожнього сервісу", надати документи та інформацію про вжиті заходи, спрямовані на усунення виявлених порушень (а.с. 65 - 67, 69 - 72, 74 - 76, 78 - 80, 82 на звороті - 85, 87 - 89, 91 - 93, 95 - 98, 100 - 103 том 1).
На зазначені повідомлення прокуратури виконавчим комітетом Криворізької міської ради надано відповіді (листи № 12/18/3429 від 29.05.2023, № 12/18/1231 від 15.02.2024, № 12/18/2655 від 05.04.2024, № 12/18/4231 від 18.06.2024, № 12/19/958 від 13.08.2024, № 12/18/2778 від 01.05.2025, № 12-64469/21/954 від 20.08.2025, № 12/18/6940 від 04.11.2025) про відсутність підстав для надання запитуваної інформації та документів з огляду на недоведеність прокуратурою обставин щодо порушень інтересів держави (а.с. 68 - 69, 72 - 73, 77, 81 - 82, 85-86, 89-90, 93-94, 99-100 том 1).
Листом № 58-10317ВИХ-25 від 31.12.2025 виконувач обов`язків керівника Криворізької північної окружної прокуратури повідомив позивача про звернення до суду в інтересах держави в особі Криворізької міської ради з позовом до відповідача про стягнення суми орендної плати у розмірі 776130,81 грн за договором № 2022459 від 12.12.2022 оренди земельної ділянки відповідно до належної ставки орендної плати у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки за період з 20.12.2022 по 31.12.2025 включно (а.с. 104 том 1).
Згідно з висновком Великої Палати Верховного Суду, викладеним у постанові від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18 (провадження № 12-194гс19), прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності. Якщо прокурору відомо причини такого не звернення, він обов`язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові, але якщо з відповіді компетентного органу на звернення прокурора такі причини з`ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим (п. 43).
Отже, у цій справі прокурор, звертаючись з позовом до суду, дотримався передбачених чинним законодавством вимог для представництва інтересів держави.
Відповідач у відзиві на позовну заяву, який подано до суду через підсистему "Електронний суд" ЄСІКС 19.01.2026, не погоджується із заявленим позовом та вважає, що позов не підлягає задоволенню з огляду на відсутність підстав для звернення прокурора до суду в інтересах Криворізької міської ради, оскільки:
- відповідно до статті 18-1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" орган місцевого самоврядування може бути позивачем, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування, про що Криворізька міська рада окремо зазначила в листі № 12718/6940 від 04.11.2025;
- Криворізька міська рада є стороною договору оренди, в якому, на думку прокурора, неправильно визначено категорію земельної ділянки, переданої в оренду, та, відповідно, вказане порушення допущено саме позивачем;
- Криворізька міська рада не зверталася до органів прокуратури з питання захисту її інтересів;
- визначена договором орендна плата сплачена в повному обсязі.
Зазначає відповідач також про те, що ним самостійно не визначається категорія земель, не приймаються рішення про передачу земельної ділянки в оренду, не затверджується технічна документація на земельну ділянку, не вчиняються будь-які дії, притаманні органам державної влади та місцевого самоврядування.
Відтак відповідач вважає, що прокурор намагається покласти на нього відповідальність за недоліки роботи органів державної влади та місцевого самоврядування.
Посилається ТОВ "НК Газсервіс" також на те, що Велика Палата Верховного Суду неодноразово наголошувала, що принцип "належного урядування", як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість; потреба виправити минулу "помилку" не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладається на легітимність добросовісних дій державного органу. Тобто державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків; ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок третіх осіб, яких вони стосуються.
Відповідач зауважує, що зміна категорії земельної ділянки має відбуватися в установленому законом порядку, починаючи із внесення змін у технічну документацію на земельну ділянку та у подальшому зміну такої категорії в умовах договору оренди, який є підставою для сплати орендної плати.
27.01.2026 прокурор через підсистему "Електронний суд" ЄСІКС подав до суду відповідь на відзив, в якій зазначив, зокрема, про те, що задоволення позову не призведе до порушення статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та неправомірного втручання у право користування ТОВ "НК Газсервіс" земельною ділянкою, оскільки таке втручання відповідає вимогам закону, переслідує легітимну мету контролю за використанням майна відповідно до суспільного інтересу в умовах триваючої збройної агресії рф проти України та є пропорційним.
17.02.2026 відповідач через підсистему "Електронний суд" ЄСІКС подав до суду письмові пояснення, в яких указує на таке.
Як убачається з документації із землеустрою ТОВ "НК Газсервіс", цільове призначення земельної ділянки визначено з кодом 1.11.3 - роздрібна торгівля та комерційні послуги відповідно до Українського класифікатора цільового використання землі, який відповідає коду 03.07 - Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі Класифікатора видів цільового призначення земельних ділянок. При цьому підкатегорія "03" відповідно до вказаного Класифікатора - Земельні ділянки громадської забудови (земельні ділянки, які використовуються для розміщення громадських будівель і споруд (готелів, офісних будівель, торговельних будівель, для публічних виступів, для музеїв та бібліотек, для навчальних та дослідних закладів, для лікарень та оздоровчих закладів), інших об`єктів загального користування) відноситься до категорії 02 - землі житлової та громадської забудови.
Посилається відповідач також на те, що відповідно до вимог статей 67, 71 Земельного кодексу України до земель автомобільного транспорту належать землі, надані виключно підприємствам, установам та організаціям автомобільного транспорту. Землі під автозаправними станціями включаються до земель автомобільного транспорту тільки у випадку, якщо така земельна ділянка відводиться автотранспортному підприємству з відповідним КВЕД.
Тому відповідач вважає, що цільове призначення земельної ділянки, що відводиться під будівництво автозаправного комплексу підприємству, яке не відноситься до підприємств автомобільного транспорту, необхідно визначати за Класифікатором видів цільового призначення земель (КВЦПЗ) як 03.07 - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.
На думку відповідача, визначаючи категорію земельної ділянки, виділеної ТОВ "НК Газсервіс" для розташування АГЗС, не було допущено порушень вимог чинного законодавства.
Зазначає відповідач також про обрання прокурором способу захисту, який не відповідає встановленим Земельним кодексом України способам захисту, оскільки відповідно до статті 21 Земельного кодексу України порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для:
а) визнання недійсними рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам;
б) визнання недійсними угод щодо земельних ділянок;
в) відмови в державній реєстрації земельних ділянок або визнання реєстрації недійсною;
г) притягнення до відповідальності відповідно до закону громадян та юридичних осіб, винних у порушенні порядку встановлення та зміни цільового призначення земель.
02.04.2026 прокурор через підсистему "Електронний суд" ЄСІКС до суду подав письмові пояснення, в яких зазначив про те, що відповідач безпідставно посилається на Класифікатор видів цільового призначення земельних ділянок, ігноруючи вимогу про обов`язкову відповідність такого призначення містобудівній документації, зокрема генеральному плану населеного пункту та плану зонування територій.
Посилається прокурор також на те, що відповідно до статті 20 Земельного кодексу України та статті 18 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" цільове призначення земельної ділянки визначається виключно в межах функціонального призначення території, встановленого генеральним планом та планом зонування. При цьому відповідачем не доведено, що розміщення АГЗС відповідає функціональній зоні, визначеній указаною документацією, як не доведено відповідності спірної земельної ділянки функціональному призначенню територій, визначеному генеральним планом та/або планом зонування.
Разом із позовом прокурор подав заяву про забезпечення позову, в якій просив накласти арешт у межах суми стягнення (ціни позову) на нерухоме майно, що належить Товариству з обмеженою відповідальністю "НК Газсервіс" (код ЄДРПОУ 34062908), а саме будівлі та споруди під підприємство з обслуговування автомобілів з газовим обладнанням та АГНКС (далі - об`єкт нерухомого майна) за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Конституційна, 7в.
Ухвалою суду від 02.01.2026 заяву виконувача обов`язків керівника Криворізької північної окружної прокуратури Дніпропетровської області про забезпечення позову задоволено повністю та накладено арешт на належне Товариству з обмеженою відповідальністю "НК Газсервіс" (код ЄДРПОУ 34062908) на праві власності нерухоме майно: будівлі та споруди під підприємство з обслуговування автомобілів з газовим обладнанням та АГНКС за адресою: Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Конституційна, 7в (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1314291912110) у межах позовних вимог виконувача обов`язків керівника Криворізької північної окружної прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Криворізької міської ради про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "НК Газсервіс" 776 130,81 грн.
Ухвалою суду від 02.01.2026 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 29.01.2026, яке за клопотанням прокурора та представника відповідача було відкладено до 19.02.2026.
Ухвалою суду від 19.02.2026 продовжено підготовче провадження у справі до 02.04.2026 та за клопотанням представника відповідача відкладено підготовче засідання до 19.03.2026.
Ухвалою суду від 19.03.2026 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 02.04.2026.
02.04.2026 позивач через підсистему "Електронний суд" ЄСІКС до суду подав заяву про розгляд справи без участі представника Криворізької міської ради.
Ухвалами суду від 02.04.2026 та 21.04.2026 оголошувалася перерва в cудовому засіданні до 21.04.2026 та до 07.05.2026 відповідно.
Представник позивача у судове засідання 07.05.2026 не з`явився, про дату, час і місце судового засідання повідомлявся належним чином відповідно до статей 6, 120, 242 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвала суду від 21.04.2026 доставлена до електронного кабінету позивача в ЄСІКС, що підтверджується наявною у матеріалах справи довідкою та свідчить про належне повідомлення останнього про призначене у справі засідання суду (а.с. 148 том 2).
Відповідно до частини першої статті 202 Господарського процесуального кодексу України неявка в судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.
За викладених обставин, суд розглядає справу за відсутності представника позивача за наявними в ній матеріалами.
Під час розгляду справи по суті прокурор та представник відповідача надали пояснення по суті спору.
За наслідком судового засідання 07.05.2026 судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Заслухавши пояснення прокурора та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Криворізької міської ради від 24.09.2008 № 2736 затверджено ТОВ "НК Газсервіс" проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки житлової та громадської забудови для розміщення підприємства з обслуговування автомобілів із газовим обладнанням та автомобільної газонакопичувальної компресорної станції (далі - АГНКС) після реконструкції будівель та споруд на вул. Спартака, 143в у Жовтневому районі (п. 1 рішення); вирішено надати ТОВ "НК Газсервіс" в оренду терміном на 5 років земельну ділянку площею 1,055 га для розміщення підприємства з обслуговування автомобілів із газовим обладнанням та АГНКС після реконструкції будівель та споруд на вул. Спартака, 143в у Жовтневому районі за рахунок земель, не наданих у власність чи користування з незначним рослинним покривом, згідно з доданою схемою (а.с. 190 - 191 том 1).
17.10.2008 між Криворізькою міською радою (далі - орендодавець, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "НК Газсервіс" (далі - орендар, відповідач) укладено договір оренди земельної ділянки площею 1,055 га (кадастровий номер земельної ділянки: 1211000000:04:001:0002) строком на 5 років, відповідно до якого орендодавець на підставі рішення міської ради від 24.09.2008 № 2736 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розміщення підприємства із обслуговування автомобілів із газовим обладнанням та АГНКС після реконструкції будівель та споруд, яка знаходиться на вул. Спартака, 143в у Жовтневому районі м. Кривого Рогу (а.с. 159 - 164 том 1).
Зазначений договір зареєстрований у Криворізькому відділі Дніпропетровської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 30.08.2008 № 040810800856.
Рішеннями виконавчого комітету Жовтневої районної у місті ради від 15.07.2009 № 274/2 та від 19.08.2009 № 362 уточнено поштову адресу, а саме вул. Спартака, 143в змінено на вул. Конституційна, 7в (а.с. 188-189 том 1).
Додатковою угодою про продовження терміну дії договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 30.10.2008 № 040810800856) та внесення змін до нього від 08.01.2014, укладеною між орендодавцем та орендарем, відповідно до рішення Криворізької міської ради від 30.10.2013 № 2290 "Про розгляд звернень суб`єктів господарювання", та згідно зі ст.ст. 21, 33 Закону України "Про оренду землі" термін дії договору оренди земельної ділянки продовжено до 30.10.2015 (а.с. 165 - 170 том 1).
22.06.2017 між Криворізькою міською радою (орендодавець, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "НК Газсервіс" (орендар, відповідач) укладено договір оренди земельної ділянки № 2017307 терміном на 5 років, відповідно до якого орендодавець на підставі рішення міської ради від 26.04.2017 № 1634 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку житлової та громадської забудови для розміщення підприємства з обслуговування автомобілів з газовим обладнанням та АГНКС площею 1,0550 га з кадастровим номером 1211000000:04:001:0002, яка розташована на вул. Конституційній, 7в у Покровському районі м. Кривого Рогу. На земельній ділянці розміщені об`єкти нерухомого майна: будівлі і споруди під підприємство з обслуговування автомобілів з газовим обладнанням та АГНКС згідно з витягом про державну реєстрацію права власності КП ДОР "КБТІ" від 05.10.2009 № 17447791, номер витягу 24030069, а також інші об`єкти інфраструктури: інженерні мережі (а.с. 174 - 177 том 1).
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна (номер інформаційної довідки: 458909932 від 30.12.2025) право власності на нерухоме майно - будівлі та споруди під підприємство з обслуговування автомобілів з газовим обладнанням та АГНКС за адресою: Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вулиця Конституційна, будинок 7в (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1314291912110) зареєстровано 26.07.2017 за Товариством з обмеженою відповідальністю "НК Газсервіс" (а.с. 32 - 35 том 1).
Рішенням Криворізької міської ради від 31.08.2022 № 1431 "Про поновлення (продовження) договорів оренди землі" поновлено договори оренди земельних ділянок юридичним особам, зокрема відповідно до Додатка 1 на умовах, передбачених ст. 126-1 Земельного кодексу України. Відповідно до витягу з указаного додатка, серед списків заявників (суб`єктів господарювання), яким поновлюються договори оренди землі, під № 27 значиться Товариство з обмеженою відповідальністю "НК Газсервіс" (а.с. 18-19 том 1).
У подальшому на підставі зазначеного рішення між Криворізькою міською радою (далі - орендодавець, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "НК Газсервіс" (далі - орендар, відповідач) укладено договір оренди земельної ділянки № 2022459 від 12.12.2022 (далі договір), відповідно до пункту 1 якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку житлової та громадської забудови - за цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (03.07) для розміщення підприємства з обслуговування автомобілів з газовим обладнанням та АГНКС з кадастровим номером 1211000000:04:001:0002, яка розташована на вул. Конституційній, 7в у Покровському районі м. Кривого Рогу (а.с. 21 - 24 том 1).
Згідно з пунктом 2 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 1,0550 га.
На земельній ділянці розміщені об`єкти нерухомого майна: будівлі та споруди під підприємство з обслуговування автомобілів з газовим обладнанням та АГНКС відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 11.07.2022 № 304613620, право власності зареєстровано 26.07.2017, номер запису про право власності 21641308, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1314291912110, а також інші об`єкти інфраструктури: охоронні зони інженерних мереж (п. 3 договору).
Пунктом 4 договору встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладання договору відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку від 09.11.2022 № 12457/301-22 становить 10 334 463,50 грн.
Земельна ділянка вважається переданою орендодавцем орендареві з дати внесення відомостей в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (п. 6 договору).
Відповідно до пункту 7 договору останній укладено строком на 5 років. Дата закінчення дії договору оренди обчислюється від дати його укладання. Право оренди земельної ділянки виникає з моменту його державної реєстрації.
У пункті 8 договору сторонами узгоджено, що орендна плата з 1 січня 2022 року вноситься орендарем виключно у грошовій формі відповідно до рішення Криворізької міської ради від 26.05.2021 № 506 "Про встановлення ставок плати за землю та пільг із земельного податку на території м. Кривого Рогу" в розмірі 1,2% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, визначеної згідно з рішенням міської ради від 26.05.2021 № 523 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кривого Рогу".
Розмір орендної плати не є сталим і змінюється без внесення змін до цього договору у разі внесення змін до Податкового кодексу України та встановлення Криворізькою міською радою нового розміру ставок плати за землю.
Згідно з пунктом 9 договору розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки не є сталим і змінюється без внесення змін до цього договору у разі затвердження Криворізькою міською радою нової технічної документації про нормативну грошову оцінку земель міста, у зв`язку з проведенням її щорічної індексації та на інших підставах, визначених чинним законодавством України.
Орендар самостійно здійснює індексацію нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до інформації центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, про коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, опублікований в засобах масової інформації, після чого самостійно обчислює суму орендної плати щороку станом на 1 січня й не пізніше 20 лютого поточного року подає відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік.
Пунктом 10 договору встановлено, що орендна плата вноситься орендарем незалежно від результатів його діяльності на рахунок ГУК у Дніпропетровській області (Покровський район) UA398999980334179812000004640 банку Казначейства України, код класифікації доходів бюджету 18010600, код отримувача (ЄДРПОУ) 37988155.
Орендна плата вноситься щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця. За неповний місяць орендна плата сплачується за дні фактичного користування земельною ділянкою. Строки платежу не є сталими і можуть змінюватися відповідно до вимог чинного законодавства України без внесення змін до договору (п. 11 договору).
Відповідно до пункту 14 договору земельна ділянка передається в оренду для розміщення підприємства з обслуговування автомобілів з газовим обладнанням та АГНКС.
Цільове призначення земельної ділянки: для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (03.07) (п. 15 договору).
На орендовану земельну ділянку встановлено обмеження (обтяження): охоронна зона водопроводу КП "Кривбасводоканал" - 0,0489 га. Земельна ділянка, що передається в оренду, обмежена іншими правами третіх осіб (п. 26 договору).
Пунктом 42 договору встановлено, що останній вважається укладеним з дати його підписання сторонами та набирає чинності з моменту державної реєстрації права оренди відповідно до закону.
Договір оренди земельної ділянки № 2022459 від 12.12.2022 на даний час є чинним та продовжує свою дію.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна (номер інформаційної довідки: 458909458 від 30.12.2025) право власності на земельну ділянку, кадастровий номер 1211000000:04:001:0002, площею 1,055 га з цільовим призначенням: для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2673710112060), зареєстровано 19.12.2022 за Криворізькою міською радою. Також 19.12.2022 приватним нотаріусом Криворізького районного нотаріального округу Дніпропетровської області Русавською Т.В. у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зареєстровано договір оренди земельної ділянки № 2022459 від 12.12.2022 (а.с. 36 - 37 том 1).
Звертаючись із позовом до суду, прокурор посилається на те, що протиправне віднесення спірної земельної ділянки до земель житлової та громадської забудови та подальша її передача в оренду для розміщення підприємства з обслуговування автомобілів з газовим обладнанням та АГНКС всупереч вимогам законодавства призводить до безпідставного заниження орендної плати, у зв`язку з чим міський бюджет недоотримує кошти у вигляді орендної плати за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1211000000:04:001:0002, що і є причиною спору.
Предметом доказування у справі є обставини щодо наявності/відсутності підстав для стягнення з відповідача недоплаченої (недоотриманої) орендної плати за договором № 2022459 від 12.12.2022 оренди земельної ділянки у заявленій прокурором до стягнення сумі.
Відповідно до статті 15 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ч. 1 ст. 16 ЦК України).
Згідно зі статтею 19 Конституції України та статтею 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи державної влади, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи зобов`язані діяти виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією і законами України.
За змістом статей 12, 122 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) та статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключних повноважень міських рад належить вирішення питань щодо розпорядження землями комунальної власності, у тому числі надання земельних ділянок у користування.
Відповідно до статті 80 ЗК України суб`єктами права комунальної власності на землю є територіальні громади, які реалізують свої повноваження безпосередньо або через відповідні органи місцевого самоврядування.
Статтею 206 ЗК України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Для цих цілей Податковий кодекс України (далі - ПК України) визначає, що платою за землю є обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Стаття 96 ЗК України також визначає обов`язок землекористувачів своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
У статті 13 Закону України "Про оренду землі" вказано, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Істотними умовами договору оренди землі є, зокрема орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі").
Відповідно до частин першої та другої статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 05.06.2024 у справі № 914/2848/22 зазначила, що нормативне регулювання визначення розміру орендної плати за оренду земельних ділянок державної або комунальної власності відбувається за імперативно встановленою формулою множення нормативної грошової оцінки на коефіцієнт, який погоджується сторонами в договорі, але у законодавчо встановлених межах.
Згідно з пунктом 289.1 статті 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Базою оподаткування землі в Україні є нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого ПК України, та площа земельної ділянки, нормативну грошову оцінку якої не проведено (пп. 271.1.1, пп. 271.1.2 п. 271.1 ст. 271 ПК України).
Наявними у справі доказами підтверджується та сторонами не заперечується, що на спірній земельній ділянці, яка передана відповідачу в строкове платне користування з цільовим призначенням "для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.07)" за договором оренди земельної ділянки № 2022459 від 12.12.2022, розміщені об`єкти нерухомого майна, а саме будівлі та споруди під підприємство з обслуговування автомобілів з газовим обладнанням та автомобільна газонаповнювальна компресорна станція - автозаправна станція, технологічне обладнання якої призначене для заправлення автотранспорту тільки стисненим природним газом (АГНКС).
Зазначені об`єкти нерухомого майна належать до об`єктів дорожнього сервісу, оскільки прямо зазначені у переліку таких об`єктів, наведених у статті 1 Закону України "Про автомобільні дороги", відповідно до якої об`єкти дорожнього сервісу це спеціально облаштовані місця для зупинки маршрутних транспортних засобів, майданчики для стоянки транспортних засобів, майданчики відпочинку, видові майданчики, автозаправні станції, пункти технічного обслуговування, мотелі, готелі, кемпінги, торговельні пункти (у тому числі малі архітектурні форми), автозаправні комплекси, складські комплекси, пункти медичної та технічно-евакуаційної допомоги, пункти миття транспортних засобів, пункти приймання їжі та питної води, автопавільйони, а також інші об`єкти, на яких здійснюється обслуговування учасників дорожнього руху та які розміщуються на землях дорожнього господарства або потребують їх використання для заїзду та виїзду на автомобільну дорогу.
Згідно з частинами першою та третьою статті 19 ЗК України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії:
а) землі сільськогосподарського призначення;
б) землі житлової та громадської забудови;
в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення;
г) землі оздоровчого призначення;
ґ) землі рекреаційного призначення;
д) землі історико-культурного призначення;
е) землі лісогосподарського призначення;
є) землі водного фонду;
ж) землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення.
Земельна ділянка, яка за основним цільовим призначенням належить до відповідної категорії земель, відноситься в порядку, визначеному цим Кодексом, до певного виду цільового призначення, що характеризує конкретний напрям її використання та її правовий режим.
Відповідно до статті 38 ЗК України до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об`єктів загального користування.
Частиною першою статті 67 ЗК України встановлено, що до земель транспорту належать землі, надані підприємствам, установам та організаціям залізничного, автомобільного транспорту і дорожнього господарства, морського, річкового, авіаційного, трубопровідного транспорту та міського електротранспорту для виконання покладених на них завдань щодо експлуатації, ремонту і розвитку об`єктів транспорту.
До земель автомобільного транспорту належать землі під спорудами та устаткуванням енергетичного, гаражного і паливороздавального господарства, автовокзалами, автостанціями, лінійними виробничими спорудами, службово-технічними будівлями, станціями технічного обслуговування, автозаправними станціями, автотранспортними, транспортно-експедиційними підприємствами, авторемонтними заводами, базами, вантажними дворами, майданчиками контейнерними та для перечеплення, службовими та культурно-побутовими будівлями й іншими об`єктами, що забезпечують роботу автомобільного транспорту (ч. 1 ст. 71 ЗК України).
При цьому розміщення автозаправних станцій та автомобільних газозаправних пунктів може здійснюватися лише на земельних ділянках із цільовим призначенням "землі автомобільного транспорту". Таких висновків дійшов Верховний Суд у постановах від 08.05.2018 у справі № 521/4789/17, від 04.02.2020 у справі № 915/47/17, від 07.09.2022 у справі № 620/6024/20.
Також Верховний Суд у складі судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду у постанові від 17.04.2025 у справі № 904/186/23 виснував, що автозаправна станція у законний спосіб не може бути розміщена на земельній ділянці з будь-яким іншим цільовим призначенням, ніж землі автомобільного транспорту, зокрема і з визначеним оспорюваним пунктом рішення міської ради для будівництва та обслуговування будівель торгівлі категорії "землі житлової та громадської забудови".
За загальним правилом статті 20 ЗК України встановлення та зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється рішенням відповідного органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування або власника земельної ділянки приватної власності. Сторони договору не вправі встановлювати чи змінювати категорію цільового призначення земельної ділянки договором, зокрема договором оренди землі.
Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду у складі судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду від 17.04.2025 у справі № 904/186/23.
Також у вказаній постанові щодо недоотримання міським бюджетом орендної плати через оспорюваний п. 1.14.1 рішення Криворізької міської ради № 85 від 23.12.2020 "Про внесення змін до раніше ухвалених рішень міської ради", у зв`язку з яким фактично безпідставно вдвічі зменшено ставку орендної плати (зі ставки орендної плати 2,5% за використання земель транспорту на ставку 0,9% за землі житлової та громадської забудови у 2021 році та зі ставки 3% на ставку 1,2% у 2022 році), суд послався на п. 154 постанови Великої Палати Верховного Суду від 01.03.2023 у справі № 522/22473/15-ц та вказав, що належним способом захисту буде звернення до суду (в тому числі прокурором з визначенням в якості органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах) з позовом до орендаря з вимогою про сплату недоплаченої (недоотриманої) суми орендної плати в розмірі, визначеному відповідно до належної ставки орендної плати.
Із наданих прокурором доказів убачається, що земельна ділянка, на якій розташована автозаправна станція, віднесена не до земель транспорту, а до земель житлової та громадської забудови. Таке цільове призначення не узгоджується з фактичним використанням земельної ділянки та не відповідає вимогам земельного законодавства.
Водночас використання земельної ділянки із зазначеним видом цільового призначення для експлуатації автозаправної станції суперечить її правовому режиму та фактично не відповідає категорії земель житлової та громадської забудови.
Зважаючи на те, що розміщення автозаправних станцій та автомобільних газозаправних пунктів може здійснюватися виключно на земельних ділянках, віднесених до категорії земель транспорту із цільовим призначенням 12.11 - для розміщення та експлуатації об`єктів дорожнього сервісу, в силу вимог статей 67, 71 ЗК України, статті 1 Закону України "Про автомобільні дороги" спірна земельна ділянка відноситься до земель автомобільного транспорту.
За офіційною інформацією Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (листи № 6638/5/04-36-04-02-11 від 12.02.2024, № 45684/5/04-36-04-05-11 від 25.09.2025, № 57958/5/04-36-04-05-11 від 22.12.2025) Товариство з обмеженою відповідальністю "НК Газсервіс" (код ЄДРПОУ 34062908) визначає податкові зобов`язання з орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 1211000000:04:001:0002 площею 1,055 га, яка знаходиться за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Конституційна, 7в наступним чином:
2022 рік - задекларовано 124013,56 грн та сплачено 122017,63 грн;
2023 рік - задекларовано 142615,60 грн та сплачено 141065,43 грн;
2024 рік - задекларовано 112416,74 грн та сплачено 114933,33 грн;
2025 рік - задекларовано 125906,75 грн та сплачено 114290,38 грн (а.с. 45-46, 49-50, 53 том 1).
Рішенням Криворізької міської ради від 26.05.2021 № 506 "Про встановлення ставок плати за землю та пільг із земельного податку на території м. Кривого Рогу", яке набуло чинності 01.01.2022, ставка орендної плати за користування земельними ділянками з кодом цільового призначення 03.07 - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі станом на момент укладання договору оренди земельної ділянки № 2022459 від 12.12.2022 складала 1,2%, ставка орендної плати за користування земельними ділянками з кодом цільового призначення 12.11 - для розміщення та експлуатації об`єктів дорожнього сервісу складала та на теперішній час складає 3,0%.
Рішенням Криворізької міської ради від 27.06.2023 № 2015 "Про внесення змін до рішення міської ради від 26.05.2021 № 506 "Про встановлення ставок плати за землю та пільг із земельного податку на території м. Кривого Рогу", яке набуло чинності 01.01.2024, зокрема змінено ставку орендної плати за користування земельними ділянками з кодом цільового призначення 03.07 - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі з 1,2% на 0,9%.
Розмір річної орендної плати за земельні ділянки вираховується на підставі даних витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, помножених на значення ставки орендної плати, розмір якої визначається відповідним рішенням Криворізької міської ради.
Відповідно до Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2021 № 1147 (далі - Методика), нормативна грошова оцінка земельної ділянки визначається шляхом множення площі земельної ділянки на норматив капіталізованого рентного доходу та систему коригуючих коефіцієнтів, серед яких одним із визначальних є коефіцієнт, що враховує цільове призначення земельної ділянки (Кцп).
Згідно з додатком 8 до Методики для земельних ділянок із кодом виду цільового призначення 03.07 - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі та 12.11 - для розміщення та експлуатації об`єктів дорожнього сервісу значення коефіцієнта Кцп становить 2,5.
Листом № 2929/299-25 від 06.11.2025 Управління забезпечення реалізації державної політики у сфері земельних відносин Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області повідомило про те, що на підставі рішення Криворізької міської ради від 26.05.2021 № 523 затверджена "Технічна документація з нормативної грошової оцінки земель м. Кривого Рогу", яка розроблена у 2020 році Державним підприємством УДНДІПМ "Діпромісто" ім. Ю.М. Білоконя згідно з вимогами "Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів", затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.12.2016 № 489. Згідно з Додатком 1 до Порядку № 489 коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (КФ) для земельних ділянок за цільовим призначенням 12.11 (розміщення та експлуатації об`єктів дорожнього сервісу), дорівнює 2,5; коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (КФ) для земельних ділянок за цільовим призначенням 03.07 (будівництво та обслуговування будівель торгівлі), дорівнює 2,5. Отже, нормативна грошова оцінка земельної ділянки (у даному випадку за кадастровим номером 1211000000:04:001:0002 площею 1,0550 га) за кодом виду цільового призначення 12.11 та 03.07 буде однаковою (а.с. 64 том 1).
Відповідно до Методики при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:04:001:0002, як за землі житлової та громадської забудови або як за землі транспорту змінюватиметься виключно категорія землі та її цільове призначення в межах відповідної категорії землі. Решта показників (площа, норматив капіталізованого рентного доходу за одиницю площі, коефіцієнт, який враховує розташування території територіальної громади в межах зони впливу великих міст, коефіцієнт, який характеризує зональні фактори місця розташування земельної ділянки та інші) залежать від площі земельної ділянки та місця її розташування. Тому такі показники будуть однаковими для земельної ділянки незалежно від категорії землі та її цільового призначення.
Згідно з витягом із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 08.11.2022 (Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області № 1711/301-25 від 14.07.2025) нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:04:001:0002 становить 10334463,50 грн (а.с. 20 том 1).
Відповідно до інформації, наданої відділом № 4 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:04:001:0002 у 2022 році складала 10334463,50 грн, у 2023 році - 11884575,00 грн, у 2024 році - 12490567,00 грн та у 2025 році - 13990038,50 грн (листи № 4213/299-23 від 18.10.2023, № 1425/299-24 від 12.04.2024, № 2504/299-25 від 23.09.2025) (а.с. 56, 58, 61 том 1).
Відтак плата за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1211000000:04:001:0002, розрахована за ставкою 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, за період з 20.12.2022 по 31.12.2022 (12 днів) повинна становити 10192,90 грн (10334463,50 х 3% / 365 х 12 = 10192,90).
В основу розрахунку покладено: нормативну грошову оцінку спірної земельної ділянки у 2022 році 10334463,50 грн; ставку орендної плати за землю від нормативної грошової оцінки земель міста згідно з рішенням Криворізької міської ради № 506 3,0%; річну орендну плату 310033,91 грн (10334463,50 х 3% = 310033,91); кількість днів у році - 365; кількість днів за період користування земельною ділянкою з 20.12.2022 по 31.12.2022 12 днів.
З урахуванням здійсненої відповідачем у 2022 році оплати у розмірі 122017,63 грн сума недоплачених коштів за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1211000000:04:001:0002 за період з 20.12.2022 по 31.12.2022 (12 днів) становить 6181,36 грн (122017,63 / 365 х 12 = 4011,54 - сума сплачених коштів за користування спірною земельною ділянкою за 12 днів грудня 2022 року; 10192,90 - 4011,54 = 6181,36).
Плата за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1211000000:04:001:0002, розрахована за ставкою 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, за 2023 рік повинна становити 356537,25 грн (11884575,00 грн х 3%).
В основу розрахунку покладено: нормативну грошову оцінку спірної земельної ділянки у 2023 році 11884575,00 грн; ставку орендної плати за землю від нормативної грошової оцінки земель міста згідно з рішенням Криворізької міської ради № 506 3,0%.
З урахуванням здійсненої відповідачем у 2023 році оплати у розмірі 141065,43 грн сума недоплачених коштів за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1211000000:04:001:0002 за 2023 рік становить 215471,82 грн (356537,25 - 141065,43 = 215471,82).
Плата за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1211000000:04:001:0002, розрахована за ставкою 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, за 2024 рік повинна становити 374717,01 грн (12490567,00 грн х 3%).
В основу розрахунку покладено: нормативну грошову оцінку спірної земельної ділянки у 2024 році 12490567,00 грн; ставку орендної плати за землю від нормативної грошової оцінки земель міста згідно з рішенням Криворізької міської ради № 506 3,0%.
З урахуванням здійсненої відповідачем у 2024 році оплати у розмірі 114933,33 грн сума недоплачених коштів за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1211000000:04:001:0002 за 2024 рік становить 259783,68 грн (374717,01 - 114933,33 = 259783,68).
Плата за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1211000000:04:001:0002, розрахована за ставкою 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, за 2025 рік повинна становити 419701,16 грн (13990038,50 грн х 3%).
В основу розрахунку покладено: нормативну грошову оцінку спірної земельної ділянки у 2025 році 13990038,50 грн; ставку орендної плати за землю від нормативної грошової оцінки земель міста згідно з рішенням Криворізької міської ради № 506 3,0%.
З урахуванням здійсненої відповідачем у 2025 році оплати у розмірі 114290,38 грн сума недоплачених коштів за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1211000000:04:001:0002 за 2025 рік становить 305410,78 грн (419701,16 - 114290,38 = 305410,78).
Відтак сума недоплачених коштів за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1211000000:04:001:0002 за період з 20.12.2022 по 31.12.2025 включно становить 786847,64 грн (6181,36 + 215471,82 + 259783,68 + 305410,78 = 786847,64).
Відносини, що виникають у зв`язку з безпідставним отриманням чи збереженням майна і не врегульовані спеціальними інститутами цивільного права є предметом регулювання глави 83 ЦК України.
Відповідно до частин першої та другої статті 1212 ЦК України особа яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Зобов`язання повернути безпідставно набуте майно виникає в особи безпосередньо з норми статті 1212 ЦК України на підставі факту набуття нею майна (коштів) без достатньої правової підстави або факту відпадіння підстави набуття цього майна (коштів) згодом. Виконати таке зобов`язання особа повинна відразу після того, як безпідставно отримала майно або як підстава такого отримання відпала.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 07.02.2024 у справі № 910/3831/22.
Недоплачена до міського бюджету орендна плата у розмірі 786847,64 грн за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1211000000:04:001:0002 за період з 20.12.2022 по 31.12.2025 включно є безпідставно збереженими відповідачем коштами.
При цьому, позовні вимоги стосуються стягнення з відповідача недоплаченої (недоотриманої) орендної плати в сумі 776130,81 грн, що менше від наявної у відповідача заборгованості, однак узгоджується з приписами частини другої статті 14 Господарського процесуального кодексу України, згідно з якою учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Відповідно до частини другої статті 237 цього Кодексу при ухваленні рішення суд не може виходити у рішенні за межі позовних вимог.
З огляду на викладене, вимоги прокурора про стягнення з відповідача недоплаченої (недоотриманої) орендної плати в сумі 776130,81 грн є обґрунтованими й такими, що підлягають задоволенню.
Витрати зі сплати судового збору в загальній сумі 10524,77 грн, що складаються із належного до сплати судового збору в сумі 9313,57 грн за подання до господарського суду позовної заяви (776130,81х1,5%х0,8 = 9313,57) та судового збору в сумі 1211,20 грн за подання заяви про забезпечення позову, відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 2, 3, 20, 73-79, 86, 91, 129, 165, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов Виконувача обов`язків керівника Криворізької північної окружної прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Криворізької міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "НК Газсервіс" про стягнення 776 130,81 грн задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "НК Газсервіс" (ідентифікаційний код 34062908; місцезнаходження: 50037, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Конституційна, будинок 7В) на користь Криворізької міської ради (ідентифікаційний код 33874388; місцезнаходження: 50101, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, площа Молодіжна, будинок 1) недоплачену (недоотриману) орендну плату за договором оренди земельної ділянки № 2022459 від 12.12.2022 в сумі 776130,81 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "НК Газсервіс" (ідентифікаційний код 34062908; місцезнаходження: 50037, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Конституційна, будинок 7В) на користь Дніпропетровської обласної прокуратури (ідентифікаційний код 02909938; місцезнаходження: 49044, м. Дніпро, проспект Дмитра Яворницького, будинок 38) судовий збір у сумі 10524,77 грн.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду в порядку та строки, передбачені статтями 256, 257 ГПК України.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 06.07.2026.
Суддя І.І. Колісник