Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 301/1533/26
2/301/1161/26
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"06" липня 2026 р. м. Іршава
Іршавський районний суд Закарпатської області в складі головуючої Пітерських М.О., при секретарі Чийпеш А.П., з участю прокурора Фанти А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Іршава в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом керівника Хустської окружної прокуратури Деяка Івана Миколайовича в інтересах держави в особі Національної служби здоров`я України до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Комунальне некомерційне підприємство «Іршавська міська лікарня» Іршавської міської ради Закарпатської області, про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення,
в с т а н о в и в :
Керівник Хустської окружної прокуратури Деяк І.М. в інтересах держави в особі Національної служби здоров`я України звернувся в Іршавський районний суд Закарпатської області з позовом до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: КНП «Іршавська міська лікарня» Іршавської міської ради Закарпатської області, про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення в сумі 5905,52 грн.
Позовні вимоги мотивовано тим, що у провадженні Іршавського районного суду перебували матеріали кримінального провадження, внесеного в Єдиний реєстр досудових розслідувань за №12025071100000440 від 08.12.2025 року, про обвинувачення ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.121 КК України.
Вироком Іршавського районного суду по справі №301/25/26 від 20.01.2026 року ОСОБА_1 визнано винуватим у скоєнні злочину, передбаченого ч.1 ст.121 КК України, та призначено покарання у виді 5 років позбавлення волі із застосуванням ст.75 КК України строком на 3 роки.
Даний вирок ніким не оскаржувався та набрав законної сили 20.02.2026 року.
Згідно з листом №901 від 07.05.2026 року КНП «Іршавська міська лікарня» Іршавської міської ради Закарпатської області, потерпілий ОСОБА_2 перебував на стаціонарному лікуванні у КНП «Іршавська міська лікарня» Іршавської міської ради Закарпатської області.
Вартість лікування становила 5905,52 грн. Послуги КНП «Іршавська міська лікарня» Іршавської міської ради Закарпатської області, пов`язані з наданням медичних послуг за програмою медичних гарантій пацієнтам, зокрема і щодо стаціонарного лікування ОСОБА_2 , оплачено Національною службою здоров`я України як замовником медичних послуг за рахунок коштів Державного бюджету України.
Цивільний позов про стягнення коштів на користь держави в особі НСЗУ, витрачених на лікування потерпілого, в межах кримінального провадження не заявлявся.
Таким чином, кошти у розмірі 5905,52 грн., витрачені на лікування потерпілого від злочину, передбаченого ч.1 ст.121 КК України - ОСОБА_2 , підлягають стягненню з винної особи ОСОБА_1 , оскільки надання медичних послуг здійснювалося за програмою медичних гарантій пацієнтам та оплачено Національною службою здоров`я України, що підтверджено листами КНП «Іршавська міська лікарня» Іршавської міської ради Закарпатської області та Національної служби здоров`я України (далі також НСЗУ).
Згідно з Договором №0776-Е125-Р000 від 04.02.2025 року про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, Національною службою здоров`я України було проведено фінансування КНП «Іршавська міська лікарня» Іршавської міської ради Закарпатської області в розмірі 5905,52 грн. на лікування ОСОБА_2 (листи КНП «Іршавська міська лікарня» №901 від 07.05.2026 року та Національної служби здоров`я України №12721/2-17-26 від 22.05.2026 року).
Згідно з п.1.1. статуту КНП «Іршавська міська лікарня», затвердженого рішенням двадцять дев`ятої сесії Іршавської міської ради VIII скликання №2735 від 28.09.2023 року, КНП «Іршавська міська лікарня» є лікарняним закладом охорони здоров`я - комунальним унітарним некомерційним підприємством, що надає послуги вторинної медичної допомоги.
Основною метою діяльності підприємства є забезпечення медичного обслуговування населення шляхом надання йому медичних послуг в порядку та обсязі, встановлених законодавством (п.3.1. статуту).
Джерелами формування майна та коштів підприємства є комунальне майно, передане підприємству відповідно до рішення про його створення; кошти державного, міського та місцевих бюджетів (бюджетні кошти); власні надходження підприємства: кошти від здачі в оренду (зі згоди засновника) майна, закрiпленого на правi оперативного управління; кошти та iнше майно, одержані вiд реалізацiї продукції (робiт, послyг); цiльовi кошти; кошти, отриманi за договорами з центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi державних фiнансових гарантiй медичного обслyговування населення; кредити банкiв; майно, придбане у iнших юридичних або фiзичних осiб; майно, що надходить безоплатно або у виглядi безповоротної фiнансової допомоги чи добровiльних благодiйних внесків, пожертвувань юридичних i фiзичних осiб; надходження коштiв на виконання програм соцiально-економiчного розвитку регiону, програм розвитку медичної галузі; майно та кошти, отриманi з iнших джерел, не заборонених законодавством України.
Таким чином, зі змісту викладеного вбачається, що вищевказана юридична особа є закладом охорони здоров`я та надавала медичні послуги потерпілому від кримінального правопорушення ОСОБА_2 за рахунок коштів НСЗУ відповідно до Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення».
Відповідно до ч.1 ст.3 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення», держава гарантує повну оплату згідно з тарифом за рахунок коштів Державного бюджету України надання громадянам необхідних їм медичних послуг та лікарських засобів, що передбачені програмою медичних гарантій. Тобто, послуги КНП «Іршавська міська лікарня», пов`язані з наданням медичних послуг за програмою медичних гарантій пацієнтам, оплачені НСЗУ як замовником медичних послуг за рахунок коштів Державного бюджету України.
Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Реалізація програми державних гарантій медичного обслуговування населення», визначено Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті на реалізацію програми державних гарантій медичного обслуговування населення, затвердженим постановою КМУ №1086 від 24.12.2019 року.
НСЗУ є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня та відповідальним виконавцем бюджетної програми.
Відповідно до інформації Національної служби здоров`я України №12721/2-17-26 від 22.05.2026 року, послуги КНП «Іршавська міська лікарня» Іршавської міської ради Закарпатської області, пов`язані з наданням медичних послуг за програмою медичних гарантій пацієнтам, оплачено НСЗУ як замовником медичних послуг за рахунок коштів Державного бюджету України (Договір №0776-Е125-Р000 від 04.02.2025 року) (відповідно до Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення»).
Разом з тим, оскільки НСЗУ витратила кошти державного бюджету при наданні медичних послуг на лікування потерпілого ОСОБА_2 , який перебував на стаціонарному лікуванні у вищевказаному закладі охорони здоров`я з вини ОСОБА_1 , ці кошти необхідно стягнути із останнього та зарахувати до Державного бюджету України.
Органом державної влади, до компетенції якого віднесені повноваження у спірних правовідносинах, та який зобов`язаний вживати заходи з метою захисту порушених інтересів держави, є Національна служба здоров`я України, а відтак позов подається в інтересах держави в особі вказаного органу.
Хустською окружною прокуратурою листом №07.54/2-2864вих-26 від 15.05.2026 року повідомлено Національну службу здоров`я України про те, що кошти, витрачені КНП «Іршавська міська лікарня» Іршавської міської ради на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення ОСОБА_2 з винної особи ОСОБА_1 не стягнуто. Тим самим уповноваженому органу державної влади надано можливість відреагувати на порушення інтересів держави.
Разом з тим, листом №12721/2-17-26 від 22.05.2026 року Національна служба здоров`я України повідомила окружну прокуратуру про те, що з урахуванням Положення про Національну службу здоров`я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1101 від 27.12.2017 року, НСЗУ не наділена повноваженнями представляти інтереси держави у справах про відшкодування коштів, витрачених на лікування особи, яка потерпіла від злочину, а відтак заходи претензійно-позовного характеру, спрямовані на стягнення витрат на лікування, НСЗУ не вживались. Одночасно, НСЗУ не заперечувала щодо звернення до суду в інтересах держави прокуратурою з позовом щодо відшкодування витрат на лікування потерпілих від кримінальних правопорушень.
Вказане свідчить про нездійснення уповноваженим державним органом покладеного на нього законом обов`язку із захисту державних інтересів у сфері раціонального використання бюджетних (державних) коштів, а відтак інтереси держави в галузі охорони здоров`я та забезпечення пов`язаних з ними державних гарантій залишаються незахищеними.
Така бездіяльність уповноваженого органу призводить до необхідності вжиття заходів представницького характеру саме Хустською окружною прокуратурою, щоб інтереси держави не залишались незахищеними.
Невідшкодування витрат, здійснених НСЗУ за рахунок державного бюджету на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення ОСОБА_2 в КНП «Іршавська міська лікарня», призвело до втрат державного бюджету та негативно впливає на фінансування медичних послуг, які надаються іншим хворим, внаслідок чого порушуються інтереси держави у сфері дотримання прав і свобод людини і громадянина в галузі охорони здоров`я, забезпечення пов`язаних з ними державних гарантій.
Враховуючи те, що НСЗУ не здійснює захист порушених інтересів держави, посилаючись на відсутність повноважень представляти інтереси держави у справах про відшкодування коштів, витрачених на лікування осіб, потерпілих від злочинів, є обґрунтовані підстави для здійснення прокурором представництва інтересів держави в суді в порядку, передбаченому ст.23 Закону України «Про прокуратуру».
Враховуючи вищевикладене, прокурор просив стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Національної служби здоров`я України кошти, витрачені на лікування потерпілого від кримінального правопорушення ОСОБА_2 , в сумі 5905,52 грн.
Ухвалою Іршавського районного суду від 18.06.2026 року відкрито провадження у справі, справу призначено до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
У судовому засіданні прокурор Фанта А.В. позов підтримала у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві, просила такий задовольнити, не заперечувала проти ухвалення заочного рішення.
Представник Національної служби здоров`я України Тарасенко М.С. в судове засідання не з`явилася, про дату, час та місце розгляду справи була належним чином повідомлена, подала заяву, згідно якої позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила задовольнити, справу просила розглянути без її участі, заперечень проти ухвалення заочного рішення не подала (а.с.61,65,67-68).
Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений, причини неявки не повідомив, поважність неявки не підтвердив, відзиву на позов не подав (а.с.73,74).
Представник третьої особи КНП «Іршавська міська лікарня» у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений, причини неявки не повідомив, поважність неявки не підтвердив, пояснень на позовну заяву не подав (а.с.62,64,66).
Заслухавши пояснення прокурора, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши обставини, на які сторона посилалася, як на підставу своїх вимог, оцінивши докази на підтвердження цих обставин в їх сукупності, суд вважає позов задовольнити, виходячи з таких підстав.
В судовому засіданні встановлено, що вироком Іршавського районного суду від 20.01.2026 року у справі №301/25/26 по кримінальному провадженню №12025071100000440 від 08.12.2025 року, ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні злочину, передбаченого ч.1 ст.121 КК України, та призначено йому покарання у виді 5 років позбавлення воді. Згідно ст.75 КК України ОСОБА_1 звільнено від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком на 3 роки (а.с.31-34).
Згідно даного вироку суду, близько 19 години 08 грудня 2025 року ОСОБА_1 перебуваючи у стані алкогольного сп`яніння на подвір`ї свого будинку АДРЕСА_1 , де у зв`язку з неприязними стосунками з ОСОБА_2 , умисно, з метою спричинення останньому тілесних ушкоджень, тримаючи у своїх руках штик лопату, наніс нею ОСОБА_2 чотири удари в область потиличної ділянки його голови. В результаті дій ОСОБА_1 , потерпілий ОСОБА_2 отримав тілесні ушкодження у вигляді двох ран шкірних покривів тім`яної ділянки справа, рани потиличної ділянки зліва, рани потиличної ділянки справа, а при стаціонарному обстеженні та лікуванні в КНП «Іршавська МЛ» діагностовано клінічно лінійний перелом тім`яної кістки справа, рубані рани голови, підшкірну гематому потиличної кістки справа, забій головного мозку. Відповідно до висновку експерта №127-і від 24 грудня 2025 року, виявлені у потерпілого тілесні ушкодження у вигляді підшкірної гематоми потиличної ділянки справа мають ознаки тілесних ушкоджень із незначними скороминучими наслідками тривалістю не більше як 6 днів і за ступенем тяжкості кваліфікуються як легкі тілесні ушкодження. Виявлені у ОСОБА_2 тілесні ушкодження у вигляді ран шкірних покривів тім`яної ділянки справа, потиличної ділянки зліва та потиличної ділянки справа, мають ознаки тілесних ушкоджень, тривалістю понад 6 днів, але не більше 21 дня, і такі за ступенем тяжкості кваліфікуються як легкі тілесні ушкодження з короткочасним розладом здоров`я, а тілесні ушкодження у вигляді діагностовано клінічно черепно-мозкової травми, забою головного мозку, лінійного перелому правої тім`яної кістки мають ознаки небезпечних для життя тілесних ушкоджень, які за ступенем тяжкості кваліфікувати, як тяжкі, небезпечні для життя тілесні ушкодження.
Вирок Іршавського райсуду від 20.01.2026 року набрав законної сили 20 лютого 2026 року.
Цивільний позов під час розгляду кримінального провадження заявлено не було.
Відповідно до вимог ч.3 та ч.7 ст.128 КПК України, цивільний позов в інтересах держави пред`являється прокурором. Особа, яка не пред`явила цивільного позову в кримінальному провадженні, а також особа, цивільний позов якої залишено без розгляду, має право пред`явити його в порядку цивільного судочинства.
Згідно з ч.6 ст.82 ЦПК України, вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
Отже, преюдиційними в даному випадку є тільки обставини, встановлені судом в питанні, чи мали місце ці протиправні дії та чи вчинені вони конкретною особою.
Відповідно до довідки КНП «Іршавська міська лікарня» №123-0 від 07.05.2026 року, ОСОБА_2 знаходився на стаціонарному лікуванні у травматологічному відділенні КНП «Іршавська міська лікарня» з 08.12.2025 року по 12.12.2025 року. Код за МКХ S02; S01; S00 Лінійний перелом тім`яної кістки справа. Рубані рани голови (4). Підшкірна гематома потиличної кістки справа. Забій головного мозку (а.с.22).
Також листом №901 від 07.05.2026 року КНП «Іршавська міська лікарня» надало таку інформацію: розмір коштів витрачених медичним закладом КНП «Іршавська міська лікарня» на лікування ОСОБА_3 , який знаходився на стаціонарному лікуванні у травматологічному відділенні з 08.12.2025 року по 12.12.2025 року складає 5905,52 грн.; вартість ліжко/дня проведеного у лікарні 1476,38 грн.; витрати за рахунок коштів Національної служби здоров`я України за програмою медичних гарантій на лікування ОСОБА_3 не відшкодовані; лікарня з позовом до суду не зверталася (а.с.20).
Відповідно до наданого КНП «Іршавська міська лікарня» розрахунку вартості витрат лікування 1 л/дня в КНП «Іршавська міська лікарня» за грудень 2025 року, сума з 5905,52 грн. складається з: заробітної плати 883,20 грн., нарахування на з/п 22% - 191,49 грн., господарських витрат 259,40 грн., продуктів 22,84 грн., медикаментів 1453,54 грн., вартості л/дня 1476,38 грн., кількість л/днів за місяць 4 (а.с.21).
Відповідно до вимог ч.1 ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Витрати закладу охорони здоров`я на лікування потерпілого від злочину ОСОБА_2 , відповідачем ОСОБА_1 відшкодовані не були.
Згідно з ч.2 ст.1191 ЦК України, держава, Автономна Республіка Крим, територіальні громади, юридичні особи мають право зворотної вимоги до фізичної особи, винної у вчиненні кримінального правопорушення, у розмірі коштів, витрачених на лікування особи, яка потерпіла від цього кримінального правопорушення.
Відповідно до ч.1 ст.1206 ЦК України, особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, зобов`язана відшкодувати витрати закладові охорони здоров`я на лікування потерпілого від цього кримінального правопорушення, крім випадку завдання шкоди при перевищенні меж необхідної оборони або у стані сильного душевного хвилювання, що виникло раптово внаслідок насильства або тяжкої образи з боку потерпілого.
Згідно з ч.3 ст.1206 ЦК України, якщо лікування проводилося закладом охорони здоров`я, що є у державній власності, у власності Автономної Республіки Крим або територіальної громади, спільній власності територіальних громад, кошти на відшкодування витрат на лікування зараховуються до відповідного бюджету, за рахунок якого таке лікування фінансувалося. Якщо лікування проводилося закладом охорони здоров`я, який за відповідні надані медичні послуги отримує кошти згідно з договором про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, такі кошти зараховуються до Державного бюджету України.
Відповідно до п.3 постанови Пленуму Верховного Суду України №11 від 07.07.1995 року «Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину, та судових витрат», питання про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого вирішується згідно з «Порядком обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №545 від 16 липня 1993 року. Витрачені на стаціонарне лікування кошти підлягають відшкодуванню у повному обсязі і зараховуються до відповідного державного бюджету залежно від джерел фінансування закладу охорони здоров`я або на рахунок юридичної особи, якій належить останній.
Згідно з п.2 Порядку обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнення з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання, затвердженого постановою КМУ №545 від 16.07.1993 року (далі - Порядок), сума коштів, яка підлягає відшкодуванню, визначається закладом охорони здоров`я, в якому перебував на лікуванні потерпілий, виходячи з кількості ліжко-днів, проведених ним в стаціонарі, та вартості витрат на його лікування в день. Кількість ліжко-днів визначається на підставі медичної картки стаціонарного хворого або інших документів, які підтверджують дату госпіталізації та виписки хворого із стаціонара лікувального закладу. Визначення суми витрат на лікування потерпілого за один ліжко-день провадиться виходячи з фактичної кількості ліжко-днів і загальної суми фактичних витрат за місяць (в якому проводилось лікування) на утримання лікувального закладу, за винятком витрат на капітальні вкладення, капітальний ремонт і придбання інвентаря та обладнання.
Відповідно до п. 3, 4 Порядку, визначена сума коштів на лікування потерпілого стягується судом з обвинуваченого або фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, при ухваленні вироку за позовом закладу охорони здоров`я або прокурора. У разі коли при ухваленні вироку сума коштів, витрачених на стаціонарне лікування потерпілого, ще не була визначена і рішення про їх відшкодування не було прийнято, стягнення провадиться в порядку цивільного судочинства за позовом вказаних юридичних осіб. Стягнені в установленому порядку кошти залежно від джерела фінансування закладу охорони здоров`я, у якому перебував на стаціонарному лікуванні потерпілий, зараховуються до відповідного бюджету або на користь юридичної особи (відомства), якій належить заклад охорони здоров`я.
Згідно інформації Національної служби здоров`я України від 22.05.2026 року №12721/2-17-26 (а.с.28-30), наданої на запит Хустської окружної прокуратури за №07.54-113-2189-26 від 15.05.2026 року в порядку ст.23 Закону України «Про прокуратуру» (а.с.24-27), пунктом 5 ч.1 ст.7 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» (далі - Закон) передбачено, що однією з основних функцій НСЗУ, як Уповноваженого органу передбачено укладення договорів про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій.
Так, між НСЗУ та КНП «Іршавська міська лікарня» Іршавської міської ради Закарпатської області у 2025 році було укладено договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій №0776-Е125-Р000 від 04.02.2025.
У п.8 договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій передбачено, що надавач зобов`язується надавати медичні послуги за програмою медичних гарантій пацієнтам, а замовник зобов`язується оплачувати такі послуги відповідно до встановленого тарифу та коригувальних коефіцієнтів.
Частиною першою ст.3 Закону передбачено, що держава гарантує повну оплату згідно з тарифом за рахунок коштів Державного бюджету України надання громадянам необхідних їм медичних послуг та лікарських засобів, що передбачені програмою медичних гарантій.
У п.1 ч.1 ст.2 Закону дається визначення програми медичних гарантій як програми, що визначає перелік та обсяг медичних послуг (включаючи медичні вироби) та лікарських засобів, повну оплату надання яких пацієнтам держава гарантує за рахунок коштів Державного бюджету України згідно з тарифом, для профілактики, діагностики, лікування та реабілітації у зв`язку з хворобами, травмами, отруєннями і патологічними станами, а також у зв`язку з вагітністю та пологами.
Перелік медичних послуг, повну оплату надання яких пацієнтам держава гарантувала за рахунок коштів Державного бюджету України у 2025 році, був визначений Порядком реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2025 році, що затверджений постановою КМУ від 24.12.2024 №1503.
Звідси, послуги КНП «Іршавська міська лікарня» Іршавської міської ради Закарпатської області пов`язані з наданням медичних послуг за програмою медичних гарантій пацієнтам, оплачені НСЗУ як замовником медичних послуг за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до ст.1311 Конституції України на органи прокуратури покладено функцію представництва держави в суді у випадках, визначених законом.
З огляду на зазначене та норми Положення про Національну службу здоров`я України, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2017 №1101, НСЗУ не наділена повноваженнями представляти інтереси держави у справах про відшкодування коштів, витрачених на лікування особи, яка потерпіла від злочину.
Одночасно, НСЗУ не заперечує щодо звернення до суду в інтересах держави органами прокуратури стосовно відшкодування витрат на лікування потерпілих від кримінальних правопорушень та готова до співпраці, в межах повноважень.
Також НСЗУ зазначила інформацію, надану Головним управлінням Державної казначейської служби України у м. Києві, про реквізити рахунку, відкритого на території м. Києва для зарахування надходжень до Державного бюджету за кодом класифікації доходів 24060300, в тому числі відшкодування витрат закладу охорони здоров`я на лікування потерпілого від кримінального правопорушення.
Оскільки відповідно до інформації КНП «Іршавська міська лікарня», вартість стаціонарного лікування потерпілого від злочину ОСОБА_2 у травматологічному відділенні КНП «Іршавська міська лікарня» з 08.12.2025 року по 12.12.2025 року становила 5905,52 грн., і такі витрати на лікування оплачені НСЗУ за рахунок коштів Державного бюджету України, тому вказані кошти підлягають поверненню до Державного бюджету України.
Відповідно до ч.1 ст.3 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення», відповідно до цього Закону держава гарантує повну оплату згідно з тарифом за рахунок коштів Державного бюджету України надання громадянам необхідних їм медичних послуг та лікарських засобів, що передбачені програмою медичних гарантій.
Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за бюджетною програмою «Реалізація програми державних гарантій медичного обслуговування населення» визначено Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті на реалізацію програми державних гарантій медичного обслуговування населення, затвердженому постановою КМУ №1086 від 24.12.2019 року.
Відповідно до п. 1.1., 1.3.-1.5. Статуту КНП «Іршавська міська лікарня» Іршавської міської ради Закарпатської області, затвердженого рішенням двадцять дев`ятої сесії Іршавської міської ради VIII скликання 28.09.2023 року №2735, КНП «Іршавська міська лікарня» Іршавської міської ради Закарпатської області (далі Підприємство) є лікарняним закладом охорони здоров`я комунальним унітарним некомерційним підприємством, що надає послуги вторинної медичної допомоги будь-яким особам в порядку та на умовах, встановлених законодавством України та цим Статутом. Підприємство здійснює свою діяльність на базі комунального майна Іршавської міської ради Закарпатської області. Засновником, власником та органом управління майном Підприємства є Іршавська міська рада Закарпатської області. Підприємство є підпорядкованим, підзвітним та підконтрольним засновнику. Підприємство здійснює господарську некомерційну діяльність, спрямовану на досягнення соціальних та інших результатів без мети одержання прибутку (а.с.36).
Відповідно до ч.1, ч.3, ч.4 ст.18 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров`я», фінансове забезпечення охорони здоров`я може здійснюватися за рахунок коштів Державного бюджету України та місцевих бюджетів, коштів юридичних та фізичних осіб, а також з інших джерел, не заборонених законом. Кошти Державного бюджету України та місцевих бюджетів, призначені на охорону здоров`я, використовуються, зокрема, для забезпечення медичної та реабілітаційної допомоги населенню, фінансування державних цільових і місцевих програм охорони здоров`я та фундаментальних наукових досліджень у цій сфері. Фінансове забезпечення державних та комунальних закладів охорони здоров`я - бюджетних установ здійснюється відповідно до бюджетного законодавства.
Відповідно до підпункту ж) п.8 ч.1 ст.87 Бюджетного кодексу України, до видатків, що здійснюються з Державного бюджету України (з урахуванням особливостей, визначених пунктом 5 частини другої статті 67-1 цього Кодексу), належать видатки на охорону здоров`я: програму державних гарантій медичного обслуговування населення.
Ненадходження коштів до відповідного бюджету має наслідком порушення інтересів держави та порушення інтересів закладу охорони здоров`я щодо безоплатного надання медичних послуг населенню.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.1311 Конституції України, в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно з ч.1 та ч.4 ст.23 Закону України «Про прокуратуру», представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.
Відповідно до ч.3 ст.56 ЦПК України, у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Відповідно до ч.4 ст.56 ЦПК України, прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Хустською окружною прокуратурою відповідно до запиту від 15.05.2026 року повідомлено Національну службу здоров`я України про виявлений факт невідшкодування ОСОБА_1 витрат на лікування потерпілого від злочину ОСОБА_2 у КНП «Іршавська міська лікарня». Національна служба здоров`я України не заперечувала проти звернення органами прокуратури до суду з даним позовом, оскільки не наділена повноваженнями представляти інтереси держави у справах про відшкодування коштів, витрачених на лікування особи, яка потерпіла від злочину.
Враховуючи наведене суд вважає, що позов керівника Хустської окружної прокуратури Деяка І.М. в інтересах держави в особі Національної служби здоров`я України про стягнення з ОСОБА_1 витрат на лікування потерпілого від кримінального правопорушення ОСОБА_2 в сумі 5905,52 грн. є обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню.
Оскільки відповідно до п.6 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» позивача звільнено від сплати судового збору за позовну вимогу про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення, суд вважає відповідно до ч.6 ст.141 ЦПК України стягнути такий з відповідача в сумі 1331,20 грн.
Керуючись ст. 1166, 1191, 1206 ЦК України, ст. 12, 13, 56, 76-82, 141, 263-265, 274, 279, 280 ЦПК України,
р і ш и в :
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого в АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь держави в особі Національної служби здоров`я України, юридична адреса: 04073, м. Київ, проспект Степана Бандери, будинок 19, код ЄДРПОУ 42032422, кошти, витрачені на лікування потерпілого від кримінального правопорушення, в сумі 5905 (п`ять тисяч дев`ятсот п`ять) грн. 52 коп., які перерахувати в дохід Державного бюджету України (отримувач: ГУК у м. Києві/Шевченківський р-н/24060300, код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), рахунок: UA978999980313080115000026011).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого в АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь держави 1331 (одну тисячу триста тридцять одну) грн. 20 коп. судового збору, який підлягає сплаті за наступними реквізитами: отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано позивачем та третьою особою протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне судове рішення складено 06 липня 2026 року.
Головуюча: М. О. Пітерських