Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 січня 2011 р. справа № 2а-28318/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Череповського Є.В.
при секретаріПригода О.В.
за участю:
представника позивача не з'явився
представник відповідача не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Донецьку адміністративну справу за позовом Костянтинівського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про відшкодування безпідставно отриманої допомоги по безробіттю у розмірі 2 640,00 гривень,
В С Т А Н О В И В:
Костянтинівський міський центр зайнятості звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про відшкодування безпідставно отриманої допомоги по безробіттю у розмірі 2 640,00 гривень.
В обґрунтування позову зазначила, що 25.06.2008 року до позивача за сприянням у працевлаштуванні звернувся відповідач, у звязку з чим 02.07.2008 року відповідачу було надано статус безробітного та призначено виплату допомоги по безробіттю.
У період з 02.07.2008 року по 26.09.2009 року відповідачу була нарахована допомога по безробіттю на загальну суму 2 640,00 гривень.
У період з 04.11.2008 року по 29.04.2009 року було сплачено 2933,35 гривень (період виконання робіт по цивільно-правовій угоді).
Позивачем була проведена перевірка достовірності даних шляхом звіряння даних з підприємствами, установами, організаціями (стосовно страхових випадків) для перевірки обґрунтованості виплат матеріального забезпечення. Згідно наданої відповіді від підприємства ТОВ «ХодПоліБуд» та акту перевірки № 77 від 23.11.2009 року встановлений факт заключення цивільно-правового договору з 04.11.2008 року по 29.04.2009 року з відповідачем та отримання доходу, в той час, коли він перебував на обліку в центрі зайнятості.
30.06.2009 року Костянтинівським міським центром зайнятості прийнято рішення про зняття з обліку та повернення незаконно отриманих коштів з відповідача за період з 04.11.2008 року по 29.04.2009 року у розмірі 2 933,35 гривень.
26.11.2009 року відносно відповідача була винесена претензія та наданий добровільний строк для повернення незаконно отриманих коштів у 15-денний термін.
ОСОБА_1 отримав вищевказану претензію 30.11.2009 року, але до теперішнього часу добровільно кошти відповідачем не повернуті.
25.12.2009 року за вх. № 4104 Костянтинівським МЦЗ отримано заперечення на претензію.
22.09.2010 року позивачем зроблений запит до ОВ «ХодПоліБуд».
19.10.2010 року до позивача надійшов поштовий лист з копіями платіжних відомостей, де зазначено суми виплачених коштів за виконані роботи ОСОБА_1
Станом на 01.12.2010 року гроші відповідач не повернув. Проте, 06.12.2010 року до позивача надійшла квитанція про сплату відповідачем частини боргу у сумі 293,35 гривень. Залишок заборгованості на теперішній час складає 2640,00 гривень.
На підставі викладеного позивач просив стягнути з відповідача безпідставно отриману допомогу по безробіттю в сумі 2 640,00 гривень.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх в повному обсязі. Надав до суду заяву про уточнення позовних вимог, в якій просив стягнути з відповідача безпідставно отриману допомогу по безробіттю у сумі 2200,00 гривень, у зв'язку зі сплатою відповідачем частини боргу у розмірі 240,00 гривень. Також додає до уточнення заяву відповідача про визнання незаконності отримання допомоги по безробіттю у період з 04.11.2008 року по 29.04.2009 року.
Відповідач у судове засідання не зявився, про час, дату та місце слухання справи був повідомлений належним чином, своїх заперечень та заяв про відкладення слухання справи до суду не надав.
За таких обставин і відповідно до ст. 128 КАС суд визнав можливим розглянути справу без участі сторін, які не зявились та на підставі доказів наявних у матеріалах справи.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що відповідач звернулася до Костянтинівського міського центру зайнятості з метою працевлаштування та за особистою заявою від 25.06.2008 року, відповідачу наказом Костянтинівського міського центру зайнятості від 02.07.2008р. №НТ 080702 надано статус безробітного та призначена допомога починаючи з 02.07.2008 року по 26.06.2009 року
Позивачем була проведена перевірка достовірності даних шляхом звіряння даних з підприємствами, установами, організаціями (стосовно страхових випадків) для перевірки обґрунтованості виплат матеріального забезпечення. Згідно наданої відповіді від підприємства ТОВ «ХодПоліБуд» та акту перевірки № 77 від 23.11.2009 року встановлений факт заключення цивільно-правового договору з 04.11.2008 року по 29.04.2009 року з відповідачем та отримання доходу, в той час, коли він перебував на обліку в центрі зайнятості.
Наказом Костянтинівського міського центру зайнятості від 30.06.2009 року № НТ 090630 припинено виплату відповідачу допомоги по безробіттю. Наказом Костянтинівського міського центру зайнятості від 30.06.2009 року № НТ 090630 відповідач був знятий з обліку.
За період знаходження на обліку в центрі зайнятості в якості безробітного з 04.11.2008 року по 29.04.2009 року відповідачу було сплачено допомогу по безробіттю у розмірі 2933,35 гривень.
26.11.2009 року відносно відповідача була винесена претензія та наданий добровільний строк для повернення незаконно отриманих коштів у 15-денний термін.
ОСОБА_1 отримав вищевказану претензію 30.11.2009 року, але до теперішнього часу добровільно кошти відповідачем не повернуті.
06.12.2010 року до позивача надійшла квитанція про сплату відповідачем частини боргу у сумі 293,35 гривень. 28.12.2010 року на рахунок позивача надійшло 240,00 гривень.
Таким чином заборгованість відповідача станом на 17.01.2011 року складає 2200,00 гривень.
У відповідності до статті 14 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування страхові фонди є органами, які здійснюють керівництво та управління окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, провадять роботу по збору акумуляції страхових внесків, контролюють використання коштів, забезпечують фінансування виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та здійснюють інші функції, згідно з затвердженими статутами.
Управління страховими Фондами здійснюються Правлінням фонду. Виконавча дирекція страхового Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Робочими органами виконавчої дирекції є її відділення.
Отже, у відповідних правовідносинах виконавчі дирекції Фонду соціального страхування, їх робочі органи виступають як суб'єкти владних повноважень у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Костянтинівський міський центр зайнятості у відповідності до ст. 12 3акону України N1533 від 02.03.2000р. "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, на якого п. 2 ст. 12 вищезгаданого Закону та Положенням покладені всі повноважні функції і центр зайнятості у даному випадку виступає як суб'єкт владних повноважень у відповідності до норм діючого законодавства.
Згідно ст.1 Закону України «Про зайнятість населення» №803-ХІІ від 01.03.1991р., зайнятість це діяльність громадян, повязана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що приносить доход у грошовій або іншій формі. До зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців.
Відповідно до ст.2 зазначеного Закону, безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Абзацем 2 п. 2 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу і безробітних, затвердженого постановою КМУ від 14.02.2007р. №219 із змінами, затвердженими постановою КМ України від 16.07.2008р. №640 передбачено, що зайняті громадяни, які бажають змінити професію або місце роботи, влаштуватися на роботу за сумісництвом чи у вільний від навчання час і звернулися до державної служби зайнятості, підлягають обліку. Під час прийому таких громадян працівник центру зайнятості проводить консультацію, про що робить відповідний запис у картці.
Відповідно до п.п. 2, 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 1533-111 від 02.03.2000р., застраховані особи, зареєстровані у встановленому порядку як безробітні, зобовязані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обовязків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Враховуючи викладене, відповідач не мав права на отримання статусу безробітного та на виплату йому допомоги по безробіттю у вищевказаний період, а тому суд вважає необхідним стягнути з відповідача безпідставно отриману допомогу по безробіттю в сумі 2200,00 гривень.
Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалено на користь сторони субєкта владних повноважень, судовий збір з відповідача, який не є субєктом владних повноважень, не стягується.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8-11, 17-20, 69-72, 88, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Костянтинівського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про відшкодування безпідставно отриманої допомоги по безробіттю у розмірі 2 200,00 гривень, задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) на користь Костянтинівського міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (85100, Донецька область, м. Костянтинівка, пл. Перемоги, 8) безпідставно отриману допомогу по безробіттю в сумі 2200,00 гривень на р/р 37174300901058 в УДК м. Костянтинівки в Донецькій області, МФО 834016, код ОКПО 23119554.
Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 24 січня 2011 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Череповський Є.В.