Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 344/10694/26
Провадження № 2-а/344/133/26
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 липня 2026 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді Бабій О.М.,
секретаря Семенюка А.В.
за участі представника позивача Качана А.А., представника відповідача Кондратів Х.І.,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні у відкритому судовому засіданні в залі Івано-Франківського міського суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті Управління Державного нагляду (контролю) в Івано-Франківській області, про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся в суд з наведеним адміністративним позовом, посилаючись на те, що 29.05.2026 року ним була отримана постанова №000355 від 22.05.2026 року про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 132-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Даною постановою позивача піддано адміністративному стягненню у вигляд штрафу в розмірі 34 000 грн. Відповідно до зазначеної вище постанови 24.03.2026 під час здійснення габаритно-вагового контролю за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Надрічна, 36 під час зважування транспортного засобу «Mercedes», державний номерний знак НОМЕР_1 , встановлено що вантажовідправником - ДП «СПЕЦЗАЛІЗОБЕТОН ВАТ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКЦЕМЕНТ» - згідно з товарно-транспортною накладною №0003121 від 24.03.2026 року внесено відомості про масу вантажу, що не відповідають фактичним даним, які перевищують нормативно встановлені законодавством України вагові параметри понад 20%, але не більше 30% при перевезенні вантажу. При цьому, згідно з товарно-транспортною накладною №0003121 від 24.03.2026 року, вантажовідправником є ДП «СПЕЦЗАЛІЗОБЕТОН» ВАТ «ІВАНО ФРАНКІВСЬКЦЕМЕНТ», автомобільний перевізник - ФОП ОСОБА_2 , водій автоперевізника - ОСОБА_3 , вантажоодержувач - ОСОБА_4 , вантаж - плити перекриття залізобетонні багатопустотні, тобто вантажовідправник не задіяний до процесу перевезення вантажу та його розвантаження у місці призначення.
За результатами проведеного габаритно-вагового контролю нібито виявлено порушення нормативних вагових параметрів, визначених пунктом 22.5. Правил дорожнього руху, а саме, перевищення загальної маси транспортного засобу на 20,95% при допустимій 21 т.
Фактично стверджується про те, що позивач, як керівник та відповідальна особа вантажовідправника несе відповідальність за внесення до товарно-транспортної накладної відомостей, які не відповідають дозволеним даним щодо маси вантажу, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 132-2 КУпАП оскільки: статтею 132-2 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність у виді штрафу, що накладається на уповноважених посадових осіб вантажовідправника; відповідно до ст. 14 КУпАП, посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, пов`язані з недодержанням встановлених правил у сфері охорони порядку управління, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов`язків; з огляду на вказане, ст. 132-2 КУпАП підлягає застосуванню в сукупності зі ст. 14 КУпАП.
На думку позивача у його діях відсутній склад адміністративного правопорушення за ч. 3 ст. 132-2 КУпАП. оскільки ДП «СПЕЦЗАЛІЗОБЕТОНУ ВАТ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКЦЕМЕНТ» оформило товарно-транспортну накладну №0003121 від 24.03.2026 року та здійснило навантаження та відвантаження замовнику товару у повній відповідності до положень чинного законодавства України, в тому числі, й щодо дотримання вагових критеріїв ватажу, визначених чинними Правилами дорожнього руху.
Транспортний засіб «Mercedes», державний номерний знак НОМЕР_2 , являє собою, згідно технічних характеристик технічного паспорту, трьохвісний автомобіль.
Згідно Акту проведення рейдової перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 24.03.2026 року та Акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 24.03.2026 року місце проведення габаритно-вагового контролю - м. Івано-Франківськ, вул. Надрічна 36.
Нормативно допустима повна маса транспортного засобу - 21 т.; фактична маса транспортного засобу -25,4 т. Габаритно-ваговий контроль не здійснювався шляхом фактичного зважування автотранспортного засобу, а виключно шляхом проведення документального контролю, що засвідчується інформацією, обумовленою відповідачем у Довідці №23028012 про здійснення габаритно-вагового контролю від 24.03.2026 року.
Згідно з даними технічного паспорта на транспортний засіб «Mercedes» державний номерний знак НОМЕР_1 та даними товарно-транспортної накладної №0003121 від 24.03.2026 року: загальна маса авто нетто (без вантажа) -10 800 кг. - загальна маса авто брутто (з вантажем) 25 400 кг. (загальна маса авто 18 000 кг. + масу вантажу згідно накладної 14 600 кг.
Згідно з пунктом. 22.5. Правил дорожнього руху, максимальне значення фактичної маси транспортного засобу (трьохвісний автомобіль) не повинно перевищувати для доріг державного значення 25 т., для доріг місцевого значення 21 т.
Вулиця Надрічна у місті Івано-Франківськ у відповідності до положень постанови КМУ від 15.12.2023 року №1318 «Про затвердження переліку автомобільних поріг загального користування державного значення» є складовою частино державної дороги загальнонаціонального значення Н-18 (Івано-Франківськ-Бучач-Тернопіль). Підтвердженням статусу вулиці Надріча у місті Івано-Франківську як дороги державного значення, є інформація із загальнодоступного картографічного вебсервісу від компанії Google-(Google Maps). У ній чітко відображено приналежність адреси проведення габаритно-вагового_контролю - вул. Надрічна 36 у місті Івано-Франківськ до дороги державного значення Н-18 (Івано-Франківськ-Бучач-Тернопіль). Крім_того, статус вулиці Надрічна у місті Івано-Франківську як дороги державного значення також підтверджує інформація отримана з спеціалізованої геоінформаційної платформи AGRO.СNА.UА яка містить дані відомостей Державного земельного кадастру тобто єдиної державної геоінформаційної системи відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення та використання.
Розпорядження Івано-Франківської обласної військової адміністрації від 05.05.2022 року №160, яким затверджено Перелік автомобільних доріг загального користування районного значення та Розпорядження Івано-Франківської обласної державної адміністрації від 10.02.2022 року №52, яким затверджено Перелік автомобільних доріг загального користування обласного значення не містять посилання на приналежність адреси проведення габаритно-вагового контролю - вул. Надрічна 36 у місті Івано-Франківськ до доріг місцевого значення
У відповідності до положень постанови КМУ «Про затвердження переліку автомобільних доріг загального користування державного значення» від 15 грудня 2023 р. № 1318 автомобільна дорога Н-18 (Івано-Франківськ-Бучач-Тернопіль) належить до доріг загального користування державного значення, оскільки, вулиця Надрічна у місті Івано-Франківськ являється складовою частиною автомобільної дороги Н-18 (Івано-Франківськ - Бучач - Тернопіль) у межах даної адміністративної справи підлягають до застосування нормативно вагові параметри, визначені для трьохвісьового автомобіля, який використовується на дорогах державного значення. Враховуючи статус вулиці Надрічна у місті Івано-Франківськ як вулиці автомобільних доріг загального користування державного значення, фактичну загальну масу авто - брутто (з вантажем) згідно даних товарно-транспортної накладної № 0003121 від 24.03.2026 року в обсязі 25400 кг. в наявності є перевищення маси у розмірі 400 кг., що виключає відповідальність згідно положень ч. 3 ст. 132-2 КУПАП, оскільки, зазначена стаття встановлює відповідальність за порушення нормативно вагових норм від 5 %, отже, в наявності - відсутня подія та склад адміністративного правопорушення передбачені ч. 3 ст. 132- 2КУПАП.
Крім того, діючим законодавством України допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 ПДР на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
На автодорозі загального користування державного значення H-18 Івано-Франківськ- Бучач-Тернопіль), а саме вулиці Надрічна у місті Івано-Франківськ місці проведення габаритно-вагового контролю та виявлення нібито порушень, відсутні жодні знаки обмеження ваги. Відсутність відповідних позначень унеможливлює можливість законного притягнення до відповідальності.
Існування дороги місцевого значення як категорії не означає автоматичного невидимого обмеження для кожного водія без будь-якого попередження, в іншому випадку інспектор Укртрансбезпеки підміняє механізм регулювання руху.
Відповідачем недотримано процесуальних питань під час розгляду справи про притягнення позивача до адміністративної відповідальності. Відповідачем не досліджено наявності та не спростовано відсутності у правовідносинах вантажоодержувача та перевізника факту транспортно-експедиційних послуг, що мало важливе значення під час винесення оскаржуваної постанови, оскільки транспортно-експедиційні послуги це комплекс логістичних операцій з організації, супроводу та контролю доставки вантажу від відправника до отримувача, експедитор виступає посередником, бере на себе всю відповідальність за процес, оптимізацію маршруту, оформлення документів, митне оформлення та страхування. За таких обставин відповідачем не надано належних та допустимих доказів вчинення позивачем адміністративного правопорушення, а відтак притягнення позивача до адміністративної відповідальності та накладення на нього адміністративного стягнення є безумовною підставою для скасування оскаржуваної постанови.
22 червня 2026 року представник відповідача надав відзив на адміністративний позов в якому зазначив, що позовні вимоги не визнає, о оскаржувана постанова є законною та скасуванню не підлягає.
24 березня 2026 року відповідно до направлення на рейдову перевірку № 000844 від 19.03.2026 року проводилася рейдова перевірка транспортних засобів, в тому числі габаритно-ваговий контроль. Так, в м. Івано-Франківську по вул. Надрічна, 36 було здійснено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу «Mersedes-Benz» 2544L д.н.з. НОМЕР_3 , під керуванням водія ОСОБА_3 , який здійснював перевезення вантажу згідно товарно-транспортної накладної № 0003121 від 24.03.2026 року.
За результатами проведеного зважування виявлено порушення нормативних вагових параметрів визначених пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, а саме - перевищення загальної маси транспортного засобу на 20 % (24 500 кг.), при допустимій 21 000 кг. (нормативно допустима в пункті 22.5 ПДР України передбачена загальна вага для такого типу транспортного засобу як трьохвісний автомобіль).
Водієм транспортного засобу під час проведення рейдової перевірки (перевірки на дорозі) надано товарно-транспортну накладну № 0003121 від 24.03.2026 року.
Посадовими особами Укртрансбезпеки було встановлено що вантажовідправником було внесено до товарно-транспортної накладної відомості про масу вантажу, що не відповідають фактичним даним, які перевищують нормативно встановлені законодавством вагові або габаритні параметри від 20 відсотків до 30 відсотків включно, за відсутності оформленого дозволу на проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.
Згідно зазначених у ТТН № 0003121 від 24.03.2026 року даних, автомобільний перевізник ФОП ОСОБА_2 , вантажовідправник Дочірнє підприємство «Спецзалізобетон» ВАТ «Івано-Франківськцемент».
Під час проведення рейдової перевірки (перевірки на дорозі) виявлене порушення є адміністративним правопорушенням, зокрема внесення (зазначення) вантажовідправником відомостей про масу вантажу до товарно-транспортної накладної, що не відповідають фактичним даним, які перевищують нормативно встановлені законодавством вагові або габаритні параметри від 20 відсотків до 30 відсотків включно, за відсутності оформленого дозволу на проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.
Порушення допущенні вантажовідправником ДП «Спецзалізобетон», вантажовідправником було внесено до товарно-транспортної накладної ТТН № 0003121 від 24.03.2026 року відомостей про масу вантажу до товарно-транспортної накладної, що не відповідають фактичним даним, які перевищують нормативно встановлені законодавством вагові або габаритні параметри від 20 відсотків до 30 відсотків включно, за відсутності оформленого дозволу на проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, за вказане порушення передбачена відповідальність відповідно до частини 3 статті 132-2 КУпАП.
Відповідно до підпункту б пункту 22.5 Правил дорожнього руху, максимально допустиме значення фактичної маси для автомобільних доріг державного значення, при здійсненні перевезень трьохвісному автомобілі 21 тонну, а для доріг місцевого значення 25(26)* тонн. Відповідно до даних наданої під час перевірки ТТН 0003121 від 24.03.2026, маса вантажу брутто складає 25,4 тонн. Відповідно до даних свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу «Mersedes», маса без навантаження складає 10800 кг., тобто 10.8 тонн. Відтак, беручи до уваги масу вантажу зазначену в ТТН (14.6 т.) + масу без навантаження транспортного засобу (10,8 т), тобто 14.6 + 10.8 отримуємо 25,4 тонн.
Отже за результатами проведення документального габаритно-вагового контролю, посадовою особою Укртрансбезпеки було складено Акт про перевищення транспортним засобом нормативно вагових параметрів ОАВ №0001810 від 24.03.2026 р., та довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю ДЗ № 028012 від 24.03.2026 року.
Вулиця Надрічна в Івано-Франківську не є складовою частиною автомобільної дороги Н-18 «Івано-Франківськ-Бучач-Тернопіль». Це зумовлено кількома факторами: Початок траси Н-18: Національна траса Н-18 географічно починається на виїзді з Івано-Франківська (так звана Тисменицька траса) і прямує у бік міста Тисмениця, а далі на Тернопіль. Її нульовий кілометр (км 0+000) розташований на околиці міста. Адміністративний статус: вулиці Надрічної повністю лежить у межах міста та підпорядкована Івано-Франківській міській раді як комунальна дорога. Натомість дорога Н-18 є автошляхом державного значення і перебуває під управлінням Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України (Служби відновлення в областях). Напрямок руху: Вулиця Надрічна пролягає вздовж річки Бистриця Солотвинська в іншій частині міста (веде у напрямку мікрорайону Пасічна та виїзду на Галич/Львів траса Н-09), тоді як Н-18 веде у протилежний, східний бік.
Державні траси, пов`язані з вулицями Івано-Франківська, Івано-Франківськ є потужним транспортним вузлом західного регіону. Місто перетинають або починаються в ньому кілька важливих автомобільних доріг державного значення: Автошлях Н-09 (Мукачево-Івано-Франківськ-Львів): Найголовніша транзитна артерія. З боку Львова/Галича вона заходить у місто через вулицю Галицьку (яка якраз перетинається з Надрічною). Далі транзитний потік зазвичай спрямовується через Набережну ім. Василя Стефаника та вулицю Мазепи у бік Надвірної та Карпат.
Автошлях Н-10 (Стрий-Івано-Франківськ-Чернівці): зі сторони Калуша/Стрия ця дорога заходить у місто через вулицю Калуське шосе та Радіозавод, а виходить у бік Коломиї/Чернівців через вулицю Тисменицьку та село Черніїв (залежно від обраного об`їзного маршруту).
Автошлях Н-18 (Івано-Франківськ-Бучач-Тернопіль) бере свій початок на східній околиці міста як продовження вулиці Тисменицької. (Map data ©2026 GoogleTerms2 km.)
В Івано-Франківську діє суворе обмеження на в`їзд великовагового транспорту до центральної та прицентральної частин міста без спеціального дозволу міської ради. Комунальні дороги місцевого значення в межах населених пунктів за законом обмежені для вантажівок фактичною масою до 21 тон, вага 25.4 тонни (вага вантажу + вага без вантажу) значно перевищує цей ліміт.
Відповідно до положень глави 3 ПДР «Заборонні знаки», заборонні знаки встановлюють повну заборону проїзду транспортних засобів із перевищенням, зокрема маси такого транспортного засобу або навантаження на вісь, у тому числі й за наявності відповідного дозволу на участь в дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, тобто позначають повну заборону руху такого транспортного засобу на ділянці дороги, де встановлений відповідний дорожній знак. Оскільки вантажовідправник вказавши в ТТН пункт розвантаження м. Івано-Франківськ, то, зазначаючи дану інформацію, позивач не міг бути не проінформованим про відсутність в м. Івано-Франківську автомобільних доріг державного значення, де дозволено рух автомобілів загальною масою 25тонн.
Листом Служби відновлення та розвитку інфраструктури в Івано-Франківській області № 43408/30.2/24-26 від 25.05.2026р., повідомляється, що вулиця Надрічна в м. Івано-Франківську не суміщається з дорогою державного значення.
Окрім того, представник Позивача посилається на положення постанови КМУ № 1318 від 15.12.2023 року «Про затвердження переліку автомобільних доріг загального користування державного значення», яка містить вичерпний перелік автомобільних доріг загального користування державного значення. Вулиця Надрічна в місті Івано-Франківську - відсутня, відтак, не може відноситися до дороги загального користування державного значення.
В судовому засіданні представник позивача вимоги позову підтримав з мотивів наведених у ньому, просив скасувати постанову, оскільки в діях ОСОБА_1 . відсутній склад адміністративного правопорушення та взагалі подія адміністративного правопорушення як така.
Представник відповідача в судовому засіданні просила в задоволенні позову відмовити, оскільки постанова є обґрунтованою, вина позивача доведена, підстав для скасування постанови немає.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що між сторонами виник публічно-правовий спір щодо правомірності притягнення позивача до адміністративної відповідальності та накладення адміністративного стягнення за вчинення правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 3 ст. 132-2 КУпАП.
Статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Частиною другою статті 29 Закону України «Про дорожній рух», з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України
Рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоча б один з їх габаритних та/або вагових параметрів перевищує нормативи, визначені цим пунктом, здійснюється відповідно до Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30.
У той же час, відповідно до пункту 3 Правил проїзду, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Постановою Кабінету Міністрів України від 9 лютого 2022 року № 105 „Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306 і 27 червня 2007 року № 879, яка набула чинності 16.02.2022, були внесені зміни до пункту 22.5 Правил дорожнього руху.
Так відповідно до пункту 22.5 Правил дорожнього руху України, рух транспортних засобів та їх составів допускається у разі, коли їх параметри не перевищують: б) фактичної маси: трьохвісний автомобіль 25 (26)*21.
Крім того, пунктом 4 Правил проїзду передбачено, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів
Статтею 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що Державний контроль на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі). У разі проведення позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується. Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений Порядком проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 (далі Порядок № 1567).
В пункті 16 Порядку 1567 визначено, що під час проведення рейдової перевірки можливе: здійснення габаритно-вагового контролю Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.
Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - великовагові та/або великогабаритні транспорті засоби), що використовуються на автомобільних дорогах загального користування проводиться відповідно до вимог Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 р. № 879 (далі Порядок № 879).
Відповідно до пункту 1 Порядку № 879 такий визначає механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - великовагові та/або великогабаритні транспорті засоби), що використовуються на автомобільних дорогах загального користування
Відповідно до вимог пункту 3 Порядку № 879: габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Пунктом 16 Порядку № 879 передбачено, що габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль.
За результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних, проводиться перевірка на дотримання вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу у відповідності до нормативно встановлених пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України.
Змістом пункту 4 Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України від 10.12.2013 № 1007/1207 (далі - Порядок № 1007/1207), посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю:
- визначають місця проведення габаритно-вагового контролю за погодженням з відповідним підрозділом МВС відповідно до вимог Порядку здійснення габаритно-вагового контролю
- здійснюють зупинку транспортного засобу для здійснення габаритно-вагового контролю у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) з дотриманням Правил дорожнього руху та Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2013 року № 422.
- видають довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю (додаток 1);
- складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів;
- у разі невиконання водієм транспортного засобу вимог посадових осіб Укртрансінспекції щодо зупинки транспортного засобу для проведення габаритно-вагового контролю повідомляють про це працівників відповідних підрозділів МВС.
Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) здійснює функції з управління автомобільними дорогами загального користування та має право вимагати дотримання законодавчих та нормативних актів з питань дорожнього руху.
24 березня 2026 року відповідно до направлення на рейдову перевірку № 000844 від 19.03.2026 року проводилася рейдова перевірка транспортних засобів, в тому числі габаритно-ваговий контроль.
Так, в м. Івано-Франківську по вул. Надрічна, 36 було здійснено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу «Mersedes-Benz» 2544L д.н.з. НОМЕР_3 , під керуванням водія ОСОБА_3 , який здійснював перевезення вантажу згідно товарно транспортної накладної № 0003121 від 24.03.2026 року.
За результатами проведеного зважування виявлено порушення нормативних вагових параметрів визначених пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, а саме - перевищення загальної маси транспортного засобу на 20 % (24 500 кг.), при допустимій 21 000 кг. (нормативно допустима в пункті 22.5 ПДР України передбачена загальна вага для такого типу транспортного засобу як трьохвісний автомобіль).
Водієм транспортного засобу під час проведення рейдової перевірки (перевірки на дорозі) надано товарно-транспортну накладну № 0003121 від 24.03.2026 року.
Посадовими особами Укртрансбезпеки було встановлено що вантажовідправником було внесено до товарно-транспортної накладної відомості про масу вантажу, що не відповідають фактичним даним, які перевищують нормативно встановлені законодавством вагові або габаритні параметри від 20 відсотків до 30 відсотків включно, за відсутності оформленого дозволу на проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.
Згідно зазначених у ТТН № 0003121 від 24.03.2026 року даних, автомобільний перевізник ФОП ОСОБА_2 , вантажовідправник Дочірнє підприємство «Спецзалізобетон» ВАТ «Івано-Франківськцемент».
Під час проведення рейдової перевірки (перевірки на дорозі) виявлене порушення є адміністративним правопорушенням, зокрема внесення (зазначення) вантажовідправником відомостей про масу вантажу до товарно-транспортної накладної, що не відповідають фактичним даним, які перевищують нормативно встановлені законодавством вагові або габаритні параметри від 20 відсотків до 30 відсотків включно, за відсутності оформленого дозволу на проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.
Отже під час рейдової перевірки 24.06.2026р. було встановлено наступні порушення»:
- вантажовідправником було внесено до товарно-транспортної накладної ТТН № 0003121 від 24.03.2026 року відомостей про масу вантажу до товарно-транспортної накладної, що не відповідають фактичним даним, які перевищують нормативно встановлені законодавством вагові або габаритні параметри від 20 відсотків до 30 відсотків включно, за відсутності оформленого дозволу на проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, за вказане порушення передбачена відповідальність відповідно до частини 3 статті 132-2 КУпАП.
Так, стаття 132-2 КУпАП визначає відповідальність вантажовідправника за:
внесення (зазначення) вантажовідправником відомостей про масу або габарити вантажу до товарно-транспортної накладної або іншого визначеного законодавством документа на вантаж, що не відповідають фактичним даним, які перевищують нормативно встановлені законодавством вагові або габаритні параметри від 5 відсотків до 10 відсотків включно, крім вантажовідправника, який одночасно є перевізником цього вантажу, а так само внесення (зазначення) вантажовідправником відомостей про масу або габарити вантажу до товарно-транспортної накладної або іншого визначеного законодавством документа на вантаж, що перевищують нормативно встановлені законодавством вагові або габаритні параметри від 5 відсотків до 10 відсотків включно, за відсутності оформленого дозволу на проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні,
тягнуть за собою накладення штрафу на громадян, фізичних осіб - підприємців або уповноважених посадових осіб вантажовідправника в розмірі п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Дії, передбачені частиною першою цієї статті, у разі якщо фактичні дані вантажу або внесені (зазначені) відомості перевищують нормативно встановлені законодавством вагові або габаритні параметри понад 10 відсотків, але не більше 20 відсотків включно, -
тягнуть за собою накладення штрафу на громадян, фізичних осіб - підприємців або уповноважених посадових осіб вантажовідправника в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Дії, передбачені частиною першою цієї статті, у разі якщо фактичні дані вантажу або внесені (зазначені) відомості перевищують нормативно встановлені законодавством вагові або габаритні параметри понад 20 відсотків, але не більше 30 відсотків включно, -
тягнуть за собою накладення штрафу на громадян, фізичних осіб - підприємців або уповноважених посадових осіб вантажовідправника в розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Дії, передбачені частиною першою цієї статті, у разі якщо фактичні дані вантажу або внесені (зазначені) відомості перевищують нормативно встановлені законодавством вагові або габаритні параметри понад 30 відсотків, -
тягнуть за собою накладення штрафу на громадян, фізичних осіб - підприємців або уповноважених посадових осіб вантажовідправника в розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Отже за диспозицією вказаної норми на вантажовідправника вантажу покладається відповідальність за внесення (зазначення) ним відомостей про масу або габарити вантажу до товарно-транспортної накладної або іншого визначеного законодавством документа на вантаж, що не відповідають фактичним даним.
Відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами суб`єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень, регулює Закон України «Про автомобільний транспорт».
Відповідно до статті 1 Закону України «Про автомобільний транспорт», вантажовідправник - фізична особа, фізична особа-підприємець або юридична особа, яка надає перевізнику вантаж для перевезення та вносить відповідні відомості до товарно-транспортної накладної або іншого визначеного законодавством документа на вантаж.
Згідно Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених Наказом Міністерства транспорту України № 363 від 14.10.97, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України за № 128/2568 від 20.02.1998 року, товарно-транспортну накладну на перевезення вантажів автомобільним транспортом замовник (вантажовідправник) повинен виписувати в кількості не менше чотирьох екземплярів. Замовник (вантажовідправник) засвідчує всі екземпляри товарно-транспортної накладної підписом і при необхідності печаткою (штампом).
Відповідно до пункту 8.26 Правил № 363, вантаження і розвантаження вважаються закінченими після надання водієві належним чином оформлених товарно-транспортних накладних, оформлених у паперовій та/або електронній формі, на навантажений або вивантажений вантаж.
Статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», визначено, що при оформленні товарно-транспортної накладної вантажовідправник зазначає такі обов`язкові реквізити: дата і місце складання; вантажовідправник (повне найменування (прізвище, ім`я, по батькові), код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер, реєстраційний номер облікової картки платника податків чи серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті); автомобільний перевізник (повне найменування (прізвище, ім`я, по батькові), код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), прізвище, ім`я, по батькові водія та номер його посвідчення; вантажоодержувач (повне найменування (прізвище, ім`я, по батькові), код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер, реєстраційний номер облікової картки платника податків чи серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті); транспортний засіб (марка, модель, тип, реєстраційний номер автомобіля, причепа/напівпричепа), його параметри із зазначенням довжини, ширини, висоти, загальної ваги, у тому числі з вантажем, та маси брутто; пункти завантаження і розвантаження
Вантажовідправник зобов`язаний: вносити до товарно-транспортної накладної або іншого визначеного законодавством документа на вантаж відомості про масу або габарити вантажу, а також повне найменування вантажоодержувача та автомобільного перевізника(прізвище, ім`я, по батькові), код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер, реєстраційний номер облікової картки платника податків чи серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті або відмітку у відповідному полі в ID-картці),прізвище, ім`я, по батькові, номер посвідчення водія, а також інші відомості, визначені законодавством; надавати перевізнику необхідні документи на вантаж, що містять достовірну інформацію; здійснювати в установленому порядку страхування відповідальності на випадок настання негативних наслідків підчас перевезення вантажів; відшкодовувати витрати та збитки, заподіяні внаслідок порушення ним законодавства з питань перевезення вантажів.
Отже, саме на вантажовідправника покладається обов`язок виписувати товарно-транспортну накладну.
Частиною 6 статті 48 Закону 2344-ІІІ, визначено, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.
Статтею 33 Закону № 2862-IV, визначено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до підпункту б пункту 22.5 Правил дорожнього руху, максимально допустиме значення фактичної маси для автомобільних доріг державного значення, при здійсненні перевезень трьохвісному автомобілі 21 тонну, а для доріг місцевого значення 25(26)* тонн.
Відповідно до даних наданої під час перевірки ТТН 0003121 від 24.03.2026, маса вантажу брутто складає 25,4 тонн.
Відповідно до даних свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу «Mersedes», маса без навантаження складає 10800 кг., тобто 10.8 тонн.
Відтак, беручи до уваги масу вантажу зазначену в ТТН (14.6 т.) + масу без навантаження транспортного засобу (10,8 т), тобто 14.6 + 10.8 отримуємо 25,4 тонн.
Отже за результатами проведення документального габаритно вагового контролю, посадовою особою Укртрансбезпеки було складено Акт про перевищення транспортним засобом нормативно вагових параметрів ОАВ №0001810 від 24.03.2026 р., та довідку про результати здійснення габаритно вагового контролю ДЗ № 028012 від 24.03.2026 року.
30.10.2025р. вантажовідправником ДП «Спецзалізобетон» (керівник Левицький Володимир Володимирович) під час завантаження т.з. «Mersedes-Benz» 2544L д.н.з. НОМЕР_3 допущено внесення (зазначення) відомостей про масу або габарити вантажу до ТТН від 24.03.2026 № 0003121, що не відповідають фактичним даним, або допущено внесення (зазначення) відомостей про масу або габарити вантажу до вказаної ТТН, що перевищують нормативно встановлені законодавством вагові або габаритні параметри, а саме фактичні вагові або габаритні параметри перевищують нормативно встановлені законодавством параметри на понад 20 відсотків (а саме, 20,9%).
Щодо твердження представника позивача що вулиця Надрічна є дорогою загальнодержавного значення.
В Івано-Франківську діє суворе обмеження на в`їзд великовагового транспорту до центральної та прицентральної частин міста без спеціального дозволу міської ради. Комунальні дороги місцевого значення в межах населених пунктів за законом обмежені для вантажівок фактичною масою до 21 тонн.
Відповідно до положень глави 3 ПДР «Заборонні знаки», заборонні знаки встановлюють повну заборону проїзду транспортних засобів із перевищенням, зокрема маси такого транспортного засобу або навантаження на вісь, у тому числі й за наявності відповідного дозволу на участь в дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, тобто позначають повну заборону руху такого транспортного засобу на ділянці дороги, де встановлений відповідний дорожній знак. Оскільки вантажовідправник вказавши в ТТН пункт розвантаження м. Івано-Франківськ, то, зазначаючи дану інформацію, позивач не міг не бути проінформованим про відсутність в м. Івано-Франківську автомобільних доріг державного значення, де дозволено рух автомобілів загальною масою 25тонн.
Листом Служби відновлення та розвитку інфраструктури в Івано-Франківській області № 43408/30.2/24-26 від 25.05.2026р., повідомляється, що вулиця Надрічна в м. Івано-Франківську не суміщається з дорогою державного значення.
Відтак, визначаючи пункт відвантаження та пункт призначення, Позивач як вантажовідправник та як саме та особа, яка визначає масу вантажу, що буде перевозитися, не був позбавлений можливості та мав би переконатися у тому, що дороги, якими можна дістатися пункту розвантаження, зокрема в самому місті Івано-Франківську дозволено рух з масою вантажу більше 24 тонн та визначитись чи можливе перевезення придбаного у нього вантажу за один рейс у визначеній ним масі.
Окрім того, представник Позивача посилається на положення постанови КМУ № 1318 від 15.12.2023 року «Про затвердження переліку автомобільних доріг загального користування державного значення», яка містить вичерпний перелік автомобільних доріг загального користування державного значення. Вулиця Надрічна в місті Івано-Франківську - відсутня, відтак, не може відноситися до дороги загального користування державного значення.
У постанові від 14.11.2024 № 420/24932/23, Верховний Суд вказує, що формування та збір документів для перевезення завершується на початок руху та всі документи щодо перевезення мають бути наявні у водія під час перевірки, тобто саме на місці зупинки мають бути надані первинні документи, інші документи, на підставі яких здійснюється перевезення та саме на підставі цих, а не складених в інший час документів та наявних поза місцем події.
Отже, щодо встановлення відповідальної особи вантажовідправника та законності винесення оскаржуваної постанови, необхідно зазначити, що вимогами статті 279-5 КУпАП передбачено, що у разі якщо адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, передбачені частиною другою статті 122-2, частинами другою, третьою статті 132-1 цього Кодексу, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, або в разі вчинення адміністративних правопорушень, передбачених статтею 132-2 цього Кодексу, уповноважені на те посадові особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, за даними Єдиного державного реєстру транспортних засобів, а в разі необхідності - за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань встановлюють відповідальну особу, зазначену у частині першій статті 14-3 цього Кодексу, або вантажовідправника.
Статтею 14 КУпАП, визначено, що посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв`язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров`я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов`язків.
Статтею 132-2 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність у виді штрафу, що накладається на спеціального суб`єкта - уповноважену посадову особу вантажовідправника.
Відтак, положення статті 132-2 КУпАП підлягають застосуванню в сукупності із приписами статті 279-5 КУпАП та 14 КУпАП, у що закладено презумпцію факту, за якою відповідальну особу (спеціального суб`єкта відповідальності) на момент правопорушення prima facie (на перший погляд) встановлюють за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, керівником вказаний ОСОБА_1 , який і є спеціальним суб`єктом відповідальності у даній справі за правилами застосування ст. 14, 132-2, 229, 251, 279-5, 280 КУпАП щодо встановлення відповідальної посадової особи.
Зважаючи на зазначене, відповідачем правомірно було винесено відносно Позивача, яка є законною, а всі інші доводи наведені представником позивача не стосуються порушення за яке на останнього накладено адміністративне стягнення та не є предметом даного спору.
На підставі наведеного, відповідно до ст. ст. 132, 247, 251, 254, 256, 280 КУпАП, керуючись ст.ст. 6, 9, 77, 139, 229, 243-246, 250, 268, 269, 272 КАС України, суд,
В И Р І Ш И В :
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті Управління Державного нагляду (контролю) в Івано-Франківській області, про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 10 днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складено 03 липня 2026 року.
Суддя Бабій О.М.