Ухвала суду № 137937059, 02.07.2026, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.07.2026
Номер справи
380/19374/25
Номер документу
137937059
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№ 380/19374/25

У Х В А Л А

про встановлення судового контролю

02 липня 2026 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої - судді Потабенко В.А. розглянув заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 02.04.2026 у справі №380/19374/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

у провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 02.04.2026 адміністративний позов задоволено повністю. Суд вирішив визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 чинного станом на 19.06.2025, виходячи із розрахункової величини-прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2025 (3028,00 гривень), відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (в початковій редакції) щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, обрахованих з урахуванням основних видів грошового забезпечення установлених з 19.06.2025 за відповідною посадою, зокрема надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65% (ПО+ОСЗ+НВР) та премії в розмірі 390% (ПО) - в середніх відсоткових визначених окремим розпорядженням Міністра оборони України від 09.01.2025 №156/уд, у відповідності до положень абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45; Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса проживання: АДРЕСА_2 ) станом на 19.06.2025, виходячи із розрахункової величини-прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2025 (3028,00 гривень), відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (в початковій редакції) щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, обрахованих з урахуванням основних видів грошового забезпечення установлених з 19.06.2025 за відповідною посадою, зокрема надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65% (ПО+ОСЗ+НВР) та премії в розмірі 390% (ПО) - в середніх відсоткових визначених окремим розпорядженням Міністра оборони України від 09.01.2025 №156/уд, у відповідності до положень абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45; Судові витрати розподілу не підлягають.

Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 06.05.2026 апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 02.04.2026 у справі №380/19374/25 повернуто скаржнику.

19.06.2026 від позивача за вх. №53115 надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 02.04.2026 у справі №380/19374/25. Заява мотивована тим, що на виконання приписів наведеного судового рішення відповідачем було виготовлено довідку №1159/12/8386 від 18.05.2026 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.06.2025, в якій були зазначеними наступні відомості: посадовий оклад (45 т.р.) (3028x4,4) - 13320,00 грн.; оклад за спеціальним званням (підполковник) (3028x0,8) - 2420,00 грн.; надбавку за вислугу років 45% (ПО+ОВЗ) - 4122,00 грн.; надбавку за особливі умови служби 65% (ПО+ОВЗ +НВР) - 8633,30 грн.; надбавка за режимні обмеження 15% (ПО) - 1162,50 грн.; премію 390% (ПО) - 30225,00 грн. Всього: 59 882,80 грн. Позивач зазначає, що така довідка, є неналежною, оскільки наведений у ній розмір грошового еквіваленту додаткових видів грошового забезпечення було визначено без урахування розмірів основних видів грошового забезпечення (окладів за посадою і званням) встановлених з 18.06.2025р. за відповідною посадою та зазначених в даній довідці, що суперечить приписам судового рішення, в частині розрахунку додаткових видів грошового забезпечення, «Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», затвердженого наказом Міністром оборони України від 07.06.2018р. №260, та правовому висновку Верховного Суду, викладеного в ухвалі з питань судового контролю від 11.12.2024 у справі №380/9974/23. Відповідно до відомостей зазначених відповідачем в довідці її розмір становить 45% від суми окладів за посадою і званням. Оскільки відповідно до судового рішення з 18.06.2025 посадовий оклад за відповідною посадою годувальника встановлено в розмірі 13320,00 грн., а оклад за військовим званням в розмірі 2420,00 грн., то відповідно до зазначеної в довідці формули розмір грошового еквіваленту надбавки за вислугу років повинен становити - 7083,00 грн., а він відповідачем в довідці наведений в розмірі - 4122 грн. Наведене стосується і розрахунку розмірів надбавки за особливості проходження служби, надбавки за режимні обмеження, та премії. Позивач вважає, що відповідачем розрахунок грошового еквіваленту додаткових видів грошового забезпечення без урахування розмірів основних видів грошового забезпечення, зазначених у виготовленій ним довідці, було проведено свідомо. На підставі наведеного позивач довідку ІНФОРМАЦІЯ_3 №1159/12/8386 вважає неналежною, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.01.2026р. у справі №380/16340/25 невиконаним, а свої порушені права невідновленими, тому звернувся до суду із вказаною заявою.

Вирішуючи заяву позивача, суд керується такими мотивами.

Частиною 1 ст. 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно з ч. ч. 2-4 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Обов`язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.

Відповідно до ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України (ДАЛІ КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

При цьому, суд наголошує, що рішення суду, яке набрало законної сили є обов`язковим для учасників справи. Це забезпечується, насамперед, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України «Про виконавче провадження».

Встановлено, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 02.04.2026 адміністративний позов задоволено повністю. Суд вирішив визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 чинного станом на 19.06.2025, виходячи із розрахункової величини-прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2025 (3028,00 гривень), відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (в початковій редакції) щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, обрахованих з урахуванням основних видів грошового забезпечення установлених з 19.06.2025 за відповідною посадою, зокрема надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65% (ПО+ОСЗ+НВР) та премії в розмірі 390% (ПО) - в середніх відсоткових визначених окремим розпорядженням Міністра оборони України від 09.01.2025 №156/уд, у відповідності до положень абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45; зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса проживання: АДРЕСА_2 ) станом на 19.06.2025, виходячи із розрахункової величини-прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2025 (3028,00 гривень), відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (в початковій редакції) щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, обрахованих з урахуванням основних видів грошового забезпечення установлених з 19.06.2025 за відповідною посадою, зокрема надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65% (ПО+ОСЗ+НВР) та премії в розмірі 390% (ПО) - в середніх відсоткових визначених окремим розпорядженням Міністра оборони України від 09.01.2025 №156/уд, у відповідності до положень абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45; Судові витрати розподілу не підлягають.

Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 06.05.2026 апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 02.04.2026 у справі №380/19374/25 повернуто скаржнику.

Так, на виконання вищевказаного рішення відповідачем було виготовлено довідку №1159/12/8386 від 18.05.2026 р. про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.06.2025р., в якій були зазначеними наступні відомості: посадовий оклад (45 т.р.) (3028x4,4) - 13320,00 грн.; оклад за спеціальним званням (підполковник) (3028x0,8) - 2420,00 грн.; надбавку за вислугу років 45% (ПО+ОВЗ) - 4122,00 грн.; надбавку за особливі умови служби 65% (ПО+ОВЗ +НВР) - 8633,30 грн.; надбавка за режимні обмеження 15% (ПО) - 1162,50 грн.; премію 390% (ПО) - 30225,00 грн. Всього: 59882,80 грн.

Обґрунтовуючи заяву про встановлення судового контролю позивач покликається на те, що наведений у ній розмір грошового еквіваленту додаткових видів грошового забезпечення було визначено без урахування розмірів основних видів грошового забезпечення (окладів за посадою і званням) встановлених з 18.06.2025р. за відповідною посадою та зазначених в даній довідці. Відповідно до відомостей зазначених відповідачем в довідці її розмір становить 45% від суми окладів за посадою і званням. Оскільки відповідно до судового рішення з 18.06.2025 р. посадовий оклад за відповідною посадою годувальника встановлено в розмірі 13320,00 грн., а оклад за військовим званням в розмірі 2420,00 грн., то відповідно до зазначеної в довідці формули розмір грошового еквіваленту надбавки за вислугу років повинен становити - 7083,00 грн., а він відповідачем в довідці наведений в розмірі - 4122 грн. Наведене стосується і розрахунку розмірів надбавки за особливості проходження служби, надбавки за режимні обмеження, та премії.

Вивчивши зміст заяви про встановлення судового контролю, суд зазначає, що наведені позивачем обставини, на переконання суду, свідчать про обґрунтованість поданої заяви про встановлення судового контролю за виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 02.04.2026 у справі №380/19374/25.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

З аналізу викладених норм вбачається, що зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, а не його обов`язком.

Європейський Суд з прав людини звертав увагу, що судове та виконавче провадження є першою та другою стадіями у загальному провадженні (рішення у справі «Скордіно проти Італії» (Scordino v. Italy). Таким чином, виконання рішення не відокремлюється від судового розгляду і провадження повинно розглядатися загалом (рішення у справі «Сіка проти Словаччини» (Sika v. Slovaki), №2132/02, п. п. 24-27, від 13.06.2006, п. 18 рішення «Ліпісвіцька проти України»№11944/05 від 12.05.2011).

Крім того, у рішеннях Європейського Суду з прав людини у справах «Бурдов проти Росії» від 07.05.2002, «Ромашов проти України» від 27.07.2004, «Шаренок проти України» від 22.02.2004 зазначається, що право на судовий захист було б ілюзорним, якби правова система держави дозволяла щоб остаточне зобов`язувальне рішення залишалося бездієвим на шкоду одній із сторін; виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має вважатися невід`ємною частиною судового процесу.

Аналіз зазначених вище рішень Європейського Суду з прав людини свідчить про те, що з метою забезпечення права особи на ефективний судовий захист в адміністративному судочинстві існує інститут судового контролю за виконанням судового рішення. Судовий контроль - це спеціальний вид провадження в адміністративному судочинстві, відмінний від позовного, що має спеціальну мету та полягає не у вирішенні нового публічно-правового спору, а у перевірці всіх обставин, що перешкоджають виконанню такої постанови суду та відновленню порушених прав особи-позивача.

У рішенні від 30.06.2009 № 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб`єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової.

З огляду на викладене, суд вправі вживати заходи судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення строку для подання звіту щодо виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 02.04.2026 у справі №380/19374/25.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, ІНФОРМАЦІЯ_4 не виконав рішення суду у даній справі, чим порушив законні права позивача. Доказів поважності не виконання рішення суду відповідачем не надано.

З огляду на викладене, а також те, що ІНФОРМАЦІЯ_4 судове рішення, яке набрало законної сили, не виконане, суд дійшов висновку про наявність підстав для встановлення місячного строку для подання звіту щодо виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 02.04.2026 у справі №380/19374/25.

З огляду на вищезазначене суд дійшов висновку, що заява позивача про встановлення строку для подачі звіту про виконання рішення суду відповідно до ст.382 КАС України підлягає до задоволення.

Керуючись ст. ст. 287, 370, 372, 373, 382 КАС України, суд

У Х В А Л И В:

заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 02.04.2026 у справі №380/19374/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії, задовольнити.

Встановити судовий контроль за виконанням ІНФОРМАЦІЯ_2 рішення Львівського окружного адміністративного суду від 02.04.2026 у справі №380/19374/25.

Встановити ІНФОРМАЦІЯ_1 строк для подання звіту про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 02.04.2026 у справі №380/19374/25, тривалістю 30 календарних днів з дня набрання ухвалою законної сили.

Відповідно до ч. 2 ст. 256 КАС України ухвала набирає законної сили набирає законної сили з моменту її підписання. Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Потабенко В.А.