Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/4563/26
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 липня 2026 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої - судді Потабенко В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «КНЯЖІ ЛАНИ АГРО» до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними і скасування рішень, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
товариство з обмеженою відповідальністю «КНЯЖІ ЛАНИ АГРО» (далі ТзОВ «КНЯЖІ ЛАНИ АГРО», позивач) звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління ДПС у Львівській області (далі ГУ ДПС у Львівській області, відповідач 1), Державної податкової служби України (далі ДПС України, відповідач 2), в якій просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення № 13639715/45827980 від 26.02.2026, № 13612550/45827980 від 10.02.2026, № 13612551/45827980 від 10.02.2026 комісії Головного управління ДПС у Львівській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зобов`язати Державну податкову служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 15 від 31.10.2025, № 16 від 30.11.2025, № 18 від 31.12.2025, подані товариством з обмеженою відповідальністю «КНЯЖІ ЛАНИ АГРО».
В обґрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що 01.08.2025 позивачем укладено договір оренди сільськогосподарської техніки та агрегатів № КЛА/КЛ/25-ОРСГ (далі Договір оренди) з ТзОВ «КНЯЖІ ЛАНИ» (орендар), в порядку і на умовах якого позивач зобов`язався передати орендарю в строкове платне користування сільськогосподарську техніку та агрегати до неї (далі сільськогосподарська техніка), перелічені у переліку, для використання її за цільовим призначенням в сільськогосподарських потребах орендаря. Постачання (надання) відповідних послуг з оренди є об`єктом оподаткування ПДВ згідно з п.п. б) п. 185.1 ст. 185 Податкового кодексу України. За результатами надання позивачем послуг з оренди, останнім відповідно до норм податкового законодавства складено та подано на реєстрацію податкові накладні. Відповідно до п.2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» №1246 від 29.12.2010 (далі- Порядок №1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації. Згідно з п. 12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки. Нормою п. 13 Порядку №1246 встановлено, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. За результатами таких автоматичних перевірок контролюючим органом було сформовано квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних. Позивачем на кожну зупинену податкову накладну надавались пояснення та підтверджуючі документи. Проте, комісією ГУ ДПС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку корегування в ЄРПН, після розгляду пояснень і документів позивача, були прийняті Рішення про відмову в реєстрації зупинених податкових накладних позивача. Позивач вважає ці рішення комісії ГУ ДПС у Львівській області протиправними та такими, що підлягають скасуванню. Також вказує, що для відновлення порушених прав позивача необхідно зобов`язати відповідача зареєструвати податкові накладні, складені позивачем. Відтак, з метою відновлення прав та інтересів позивача, останній звернувся до суду із вказаним позовом.
Ухвалою від 23.03.2026 суддя відкрила провадження в адміністративній справі та вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін.
03.04.2026 від відповідача 1 за вх. №27712 надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача пояснив, що за результатами перевірки податкових накладних №15 від 31.10.2025, №16 від 30.11.2025, №18 від 31.12.2025 їхня реєстрація була зупинена відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, оскільки такі відповідають п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції. У зв`язку з цим, відповідачем-1 запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання про реєстрацію/відмову реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Проте, позивачем не було подано додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку, а тому комісією ГУ ДПС у Львівській області прийнято рішення № 13639715/45827980 від 26.02.2026, № 13612550/45827980 від 10.02.2026, № 13612551/45827980 від 10.02.2026. Покликаючись на правомірність оспорюваного рішення та наявність підстав для його прийняття представник відповідача вважає, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та безпідставними. Просив відмовити в задоволенні позову повністю.
03.04.2026 від відповідача 2 за вх. №27747 надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого представник відповідача позивні вимоги заперечує, оскільки на момент винесення оскаржуваних рішень про відмову в реєстрації податкових накладних в ЄРПН, позивач не виконав вимоги Податкового кодексу України та Порядку №520 щодо підтвердження правомірності формування та подання податкових накладних, і саме з цих підстав контролюючий орган відмовив в реєстрації податкових накладних. Тому, у ГУ ДПС у Львівській області були законні підстави для прийняття рішення про відмову у реєстрації спірних податкових накладних, відтак таке рішення є правомірним. Також, представник відповідача зазначив, що позовна вимога про зобов`язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначених ПН є передчасним, на йому думку, належним способом захисту порушеного права позивача є зобов`язання відповідача повторно розглянути питання щодо реєстрації податкової накладної. Просив суд відмовити у задоволенні позову.
01.05.2026 від позивача за вх. №36746 надійшла відповідь на відзив, в якій представник позивача зазначив, що у наданому відзиві відсутня будь яка аргументація для спростування позиції позивача про безпідставність винесених оскаржуваних рішень, а викладені відповідачами обставини жодним чином не спростовують протиправність їх винесення. Позовні вимоги підтримує та просить суд такі задовольнити.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Оскільки відсутні клопотання будь-якої зі сторін про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі факти, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов висновку позов задовольнити повністю, з огляду на наступне.
ТзОВ «КНЯЖІ ЛАНИ АГРО» перебуває на податковому обліку ГУ ДПС у Львівській області, зареєстроване як юридична особа.
Видами діяльності позивача згідно КВЕД є: 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний), 01.61 Допоміжна діяльність у рослинництві, 01.63 Післяурожайна діяльність, 01.64 Оброблення насіння для відтворення, 46.12 Діяльність посередників у торгівлі паливом, рудами, металами та промисловими хімічними речовинами, 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин, 47.30 Роздрібна торгівля пальним, 52.10 Складське господарство, 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту, 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна, 77.12 Надання в оренду вантажних автомобілів, 77.31 Надання в оренду сільськогосподарських машин і устаткування, 77.39 Надання в оренду інших машин, устаткування та товарів, н.в.і.у.
Метою діяльності позивача є отримання прибутку в результаті здійснення господарської комерційної діяльності. Джерело отримання доходу, в т.ч від операцій пов`язаних зі здачею в оренду рухомого та нерухомого майна, в т.ч. і від надання в оренду вантажних автомобілів, сільськогосподарських машин та устаткування.
01.08.2025 позивачем укладено договір оренди сільськогосподарської техніки та агрегатів №КЛА/КЛ/25-ОРСГ (далі договір оренди) з ТзОВ «КНЯЖІ ЛАНИ» (орендар), в порядку і на умовах, якого позивач зобов`язався передати орендарю в строкове платне користування сільськогосподарську техніку та агрегати до неї (далі сільськогосподарська техніка), перелічені у Переліку (Додаток 1), для використання її за цільовим призначенням в сільськогосподарських потребах Орендаря.
Щодо податкової накладної №15 від 31.10.2025 позивач зазначив, що на виконання умов укладеного договору оренди ним відповідно до актів прийому-передачі в оренду с/г техніки та агрегатів до договору оренди с/г техніки та агрегатів № КЛА/КЛ/25-ОРСГ від 01.08.2025 передано орендарю наступну сільськогосподарську техніку: 16.09.2025 - Трактор FENDT 939 VARIO GEN7 завод. №WAM97126K00F07116 та Трактор FENDT 939 VARIO GEN7 завод. №WAM97126T00F07114; 30.09.2025 - Трактор FENDT 939 VARIO завод. №WAM97126A00F01080; 20.10.2025 - Трактор FENDT 939 VARIO завод. №WAM97126К00F01042.
Відповідно до п. 3.1. договору оренди сторонами визначено, що розмір орендної плати за оренду сільськогосподарську техніку визначається в розрахунку один місяць оренди і відображається в акті наданих послуг.
Згідно із п. 3.2 та п. 3.3. договору оренди орендар сплачує орендну плату на підставі виставленого рахунку, але в будь-якому випадку не пізніше 31.12.2025.
31.10.2025 позивачем та ТзОВ «КНЯЖІ ЛАНИ» підписано акт виконання робіт (надання послуг) № 42 на підтвердження отримання останнім послуг з оренди вищевказаних одиниць сільськогосподарських техніки загальною вартістю 591196,80 грн., в т.ч. 98532,80 грн. ПДВ.
Щодо податкової накладної №16 від 30.11.2025 позивач зазначив, що 20.10.2025 на виконання умов укладеного договору оренди позивачем відповідно до акту прийому-передачі в оренду с/г техніки та агрегатів до договору оренди с/г техніки та агрегатів №КЛА/КЛ/25-ОРСГ від 01.08.2025 передано орендарю сільськогосподарську техніку, серед іншого: Комбайн зернозбиральний, марка JOHN DEERE S7 700, серійний №1Z0S770AVSJ145871; Комбайн зернозбиральний, марка JOHN DEERE S770, серійний №1Z0S770AСPF135611; Комбайн зернозбиральний, марка JOHN DEERE S770, серійний №1Z0S770AСPF136242; Комбайн зернозбиральний, марка JOHN DEERE S7 700, серійний №1Z0S770ACSJ145862.
Відповідно до п. 3.1. договору оренди сторонами визначено, що розмір орендної плати за оренду сільськогосподарську техніку визначається в розрахунку один місяць оренди і відображається в акті наданих послуг.
Згідно із п. 3.2 та п. 3.3. договору оренди орендар сплачує орендну плату на підставі виставленого рахунку, але в будь-якому випадку не пізніше 31.12.2025.
30.11.2025 позивачем та ТзОВ «КНЯЖІ ЛАНИ» підписано акт виконання робіт (надання послуг) №66 на підтвердження отримання останнім послуг з оренди вищевказаних одиниць сільськогосподарських техніки загальною вартістю 948240,00 грн., в т.ч. ПДВ 158040,00 грн.
Що ж стосується податкової накладної №18 від 31.12.2025, то позивач зазначає, що 20.10.2025 на виконання умов укладеного договору оренди позивачем відповідно до акту прийому-передачі в оренду с/г техніки та агрегатів до договору оренди с/г техніки та агрегатів №КЛА/КЛ/25-ОРСГ від 01.08.2025 передано орендарю сільськогосподарську техніку, серед іншого: Комбайн зернозбиральний, марка JOHN DEERE S7 700, серійний №1Z0S770AVSJ145871; Комбайн зернозбиральний, марка JOHN DEERE S770, серійний №1Z0S770AСPF135611; Комбайн зернозбиральний, марка JOHN DEERE S770, серійний №1Z0S770AСPF136242; Комбайн зернозбиральний, марка JOHN DEERE S7 700, серійний №1Z0S770ACSJ145862.
Відповідно до п. 3.1. договору оренди сторонами визначено, що розмір орендної плати за оренду сільськогосподарську техніку визначається в розрахунку один місяць оренди і відображається в акті наданих послуг.
Згідно із п. 3.2 та п. 3.3. договору оренди орендар сплачує орендну плату на підставі виставленого рахунку, але в будь-якому випадку не пізніше 31.12.2025.
31.12.2025 позивачем та ТзОВ «КНЯЖІ ЛАНИ» підписано акт виконання робіт (надання послуг) №86 на підтвердження отримання останнім послуг з оренди вищевказаних одиниць сільськогосподарських техніки загальною вартістю 948240,00 грн., в т.ч. 158040,00 грн. ПДВ.
За результатами вищезазначеної господарської операції ТзОВ «КНЯЖІ ЛАНИ АГРО» були сформовані податкові накладні: №15 від 31.10.2025 на загальну суму 591196,80 грн., в т.ч. ПДВ 98532,80 грн., № 16 від 30.11.2025 на загальну суму 948240,00 грн., в т.ч. ПДВ 158040,00 грн., № 18 від 31.12.2025 на загальну суму 948240,00 грн., в т.ч. ПДВ 158040,00 грн.
Вище перелічені податкові накладні були направлені на реєстрацію, проте реєстрація податкових накладних була зупинена на підставі того, що обсяг постачання товару/ послуги 77.31, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомлялось: D = 339,3171%, Pпоточ = 112770,53; «D"=343.3239%, 4 "Рпоточ"=225881,33 ,"D"=205.0184%, "Рпоточ"=415206,82.
Після зупинення вищенаведених податкових накладних, контролюючим органом запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Запропоновано орієнтовний перелік документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК, а саме договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Позивач зазначає, що оскаржувані рішення не ґрунтуються на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. А отже, Відповідачем 1 порушено принцип обґрунтованості рішення, який вимагає враховувати як обставини, на обов`язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього відповідач - 1 повинен ретельно дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, тощо. При цьому, відповідач - 1 повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами.
Вважаючи рішення № 13639715/45827980 від 26.02.2026, № 13612550/45827980 від 10.02.2026, № 13612551/45827980 від 10.02.2026 комісії ГУ ДПС у Львівській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, протиправних позивач звернувся до суду.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).
Згідно з підпунктом «а» пункту 185.1 статті185 ПК України об`єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю.
Відповідно до пункту 187.1 статті187 ПК України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Пунктом 201.10 статті 201 ПК України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Згідно з пунктом 74.3 статті 74 ПК України зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.
Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі - Порядок № 1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з пунктом 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200 1.3 і 200 1.9 статті 200 1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України Про електронний цифровий підпис; Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Згідно з пунктом 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165).
Згідно з пунктами 10, 11 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Судом встановлено, що ТзОВ «КНЯЖІ ЛАНИ АГРО» перебуває на податковому обліку ГУ ДПС у Львівській області, зареєстроване як юридична особа. Видами діяльності Позивача згідно КВЕД є: 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний), 01.61 Допоміжна діяльність у рослинництві, 01.63 Післяурожайна діяльність, 01.64 Оброблення насіння для відтворення, 46.12 Діяльність посередників у торгівлі паливом, рудами, металами та промисловими хімічними речовинами, 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин, 47.30 Роздрібна торгівля пальним, 52.10 Складське господарство, 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту, 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна, 77.12 Надання в оренду вантажних автомобілів, 77.31 Надання в оренду сільськогосподарських машин і устаткування, 77.39 Надання в оренду інших машин, устаткування та товарів, н.в.і.у.
Метою діяльності позивача є отримання прибутку в результаті здійснення господарської комерційної діяльності. Джерело отримання доходу, в т.ч від операцій, пов`язаних зі здачею в оренду рухомого та нерухомого майна, в т.ч. і від надання в оренду вантажних автомобілів, сільськогосподарських машин та устаткування.
Позивач зареєстрований платником ПДВ.
01.08.2025 позивачем укладено договір оренди сільськогосподарської техніки та агрегатів № КЛА/КЛ/25-ОРСГ з ТзОВ «КНЯЖІ ЛАНИ» (орендар), в порядку і на умовах, якого позивач зобов`язався передати орендарю в строкове платне користування сільськогосподарську техніку та агрегати до неї, перелічені у Переліку (Додаток 1), для використання її за цільовим призначенням в сільськогосподарських потребах орендаря.
За результатами надання позивачем послуг з оренди, останнім відповідно до норм податкового законодавства складено та подано на реєстрацію податкові накладні.
Зокрема:
- ПН № 15 від 31.10.2025 на користь контрагента ТзОВ «КНЯЖІ ЛАНИ».
На виконання умов укладеного договору оренди позивачем відповідно до актів прийому-передачі в оренду с/г техніки та агрегатів до Договору оренди с/г техніки та агрегатів № КЛА/КЛ/25-ОРСГ від 01.08.2025 передано орендарю наступну сільськогосподарську техніку: 16.09.2025 - Трактор FENDT 939 VARIO GEN7 завод. № WAM97126K00F07116 та Трактор FENDT 939 VARIO GEN7 завод. № WAM97126T00F07114; 30.09.2025 - Трактор FENDT 939 VARIO завод. № WAM97126A00F01080; 20.10.2025 - Трактор FENDT 939 VARIO завод. № WAM97126К00F01042.
Відповідно до п. 3.1. договору оренди сторонами визначено, що розмір орендної плати за оренду сільськогосподарську техніку визначається в розрахунку один місяць оренди і відображається в акті наданих послуг.
Згідно із п. 3.2 та п. 3.3. договору оренди орендар сплачує орендну плату на підставі виставленого рахунку, але в будь-якому випадку не пізніше 31.12.2025.
31.10.2025 позивачем та ТОВ «КНЯЖІ ЛАНИ» підписано Акт виконання робіт (надання послуг) № 42 на підтвердження отримання останнім послуг з оренди вищевказаних одиниць сільськогосподарських техніки загальною вартістю 591196,80 грн., в т.ч. 98532,80 грн. ПДВ.
Вищевказаний акт виконання робіт (надання послуг) № 42 в розумінні пункту 187.2. статті 187 ПК України є першою подією, тобто датою виникнення податкових зобов`язань з постачання послуг, а тому у позивача виникло зобов`язання з реєстрації податкової накладної за результатами цієї операції.
З метою дотримання положень чинного податкового законодавства та формуванням ТзОВ «КНЯЖІ ЛАНИ» податкового кредиту, за фактом постачання послуг оренди у відповідності до приписів пункту 187.1 статті 187 та пункту 201.10 статті 201 ПК України позивачем складено та подано на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну № 15 від 31.10.2025 з наступними заявленими даними: податкова накладна № 15 від 31.10.2025 постачальник (продавець): ТзОВ «КНЯЖІ ЛАНИ АГРО» (індивідуальний податковий номер: 458279813196; ідентифікаційний код: 45827980), отримувач (покупець) ТзОВ «КНЯЖІ ЛАНИ» (індивідуальний податковий номер: 362116413190; ідентифікаційний код: 36211644), за якою загальна сума коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням податку на додану вартість становить 591196,80 грн., в т.ч. ПДВ 98532,80 грн.
За спірною податковою накладною контролюючий орган сформував квитанцію (далі Квитанція), згідно якої відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 31.10.2025 № 15 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 77.31 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: D = 339,3171%, Pпоточ = 112770,53 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
При цьому, квитанція контролюючого органу про зупинення реєстрації податкової накладної не містить чіткої вказівки на те, які саме пояснення та документи повинен подати позивач.
У зв`язку з цим, позивачем відправлено відповідачу - 1 пояснення від 10.02.2026 № 19 на квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної та копії документів за господарською операцією стосовно податкової накладної, реєстрація якої зупинена.
Зокрема, у цих поясненнях позивачем обґрунтовано причини перевищення обсягу постачання послуг над величиною залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такої послуги та обсягу його постачання.
Також надано документи, які підтверджують реальність та дійсність операції з постачання послуг оренди у жовтні 2025.
Додані до пояснень первинні документи в повній мірі розкривають зміст та прозорість операцій за якою позивачем оформлено податкову накладну, реєстрація якої зупинена.
Зокрема до пояснень були додані документи (їх копії) згідно із переліком: на підтвердження факту наявності у позивача основних засобів для надання відповідних послуг з оренди: Договір купівлі-продажу від 13.08.2025 № КЛ/КЛА/25 СГТ; Специфікація № 1 від 13.08.2025 Додаток 1 до Договору купівлі-продажу від 13.08.2025 № КЛ/КЛА/25СГТ; Акт приймання передачі сільськогосподарської техніки від 14.08.2025 Додаток 2 до Договору купівлі-продажу від 13.08.2025 № КЛ/КЛА/25СГТ; Специфікація № 3 від 21.08.2025 Додаток 3 до Договору купівлі-продажу від 13.08.2025 № КЛ/КЛА/25СГТ; Акт приймання передачі сільськогосподарської техніки від 21.08.2025 Додаток 4 до Договору купівлі-продажу від 13.08.2025 № КЛ/КЛА/25СГТ; Видаткові накладні від 14.08.2025 № 50 та від 21.08.2025 № 54; Платіжні інструкції від 04.11.2025 № 193 та від 25.11.2025 № 264; Форми 20-ОПП від 27.08.2025 та від 09.09.2025; Свідоцтва про реєстрацію машин від 28.08.2025 НОМЕР_1 та НОМЕР_2 , від 04.09.2025 НОМЕР_3 та НОМЕР_4 ; Накази від 28.08.2025 № 77-ОЗ та № 78-ОЗ, від 04.09.2025 № 93-ОЗ та № 94-ОЗ; Акти приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів від 28.08.2025 № КА-00000077 та № КА-00000078, від 04.09.2025 № КА-00000093 та № КА-00000094; Відомість амортизації основних засобів за період жовтень 2025; на підтвердження здійснення господарської операції між позивачем та ТОВ «КНЯЖІ ЛАНИ» з оренди сільськогосподарської техніки: Договір оренди сільськогосподарської техніки та агрегатів від 01.08.2025 № КЛА/КЛ/25-ОРСГ; Перелік сільськогосподарської техніки та агрегатів до неї від 28.08.2025 та від 04.09.2025 Додаток 1 до Договору від 01.08.2025 № КЛА/КЛ/25-ОРСГ; Акти приймання-передачі в оренду с/г техніки та агрегатів від 16.09.2025, від 30.09.2025 та від 20.10.2025 до Договору оренди с/г техніки та агрегатів від 01.08.2025 № КЛА/КЛ/25-ОРСГ; Додаткова угода від 01.10.2025 до Договору оренди сільськогосподарської техніки та агрегатів від 01.08.2025 № КЛА/КЛ/25-ОРСГ; Акт виконаних робіт (наданих послуг) від 31.10.2025 № 42; Виписка банку по рахунку від 21.11.2025, від 24.11.2025 та від 25.11.2025; Форми 20-ОПП від 16.09.2025, від 03.10.2025 та від 23.10.2025.
За результатом розгляду пояснень, комісією ГУ ДПС у Львівській області 17.02.2026 направлено повідомлення про необхідність надання документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №13623001/45827980, яким запропоновано надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній: первинних документів щодо постачання/придбання товарів послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції складських документів, а також розрахункові документи.
Попри те, що позивач разом із поданням пояснень від 10.02.2026 № 19 надав запитуванні первинні документи, для не допущення прийняття комісією рішення про відмову в реєстрації податкової накладної від 31.10.2025 № 15 за формальними підставами позивач повторно надає комплект відповідних первинних документів на підтвердження здійснення господарської операції.
Також у поданих додаткових поясненнях від 23.02.2026 № 23 позивачем зазначено, що податкова накладна від 30.09.2025 № 15 за аналогічною господарською операцію, яка здійснена у вересні 2025, за результатами розгляду комісією ГУ ДПС у Львівській області тотожних документів зареєстрована.
Разом з тим, незважаючи на подання позивачем всього пакету запитуваних документів, в тому числі і у відповідь на повідомлення, комісією, яка приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку корегування в ЄРПН, прийнято рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних: № 13639715/45827980 від 26.02.2026, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв`язку з: ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку». Додаткова інформація: у ході аналізу поданих документів встановлено розбіжності між даними у податкові накладній, супровідних документах та податковій звітності/ інформації. Платник податку залучений до циклу операцій з придбання/реалізації товару/послуги між пов`язаними або ризикованими суб`єктами господарювання. Відсутнє придбання паливо-мастильних матеріалів та акти їх списання, відомості про місця зберігання техніки (стоянки/гаражі) послуги обслуговування.
Однак, відповідачем - 1 в оскаржуваному рішенні не зазначено: яких саме документів не надано та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної № 15 від 31.10.2025; які саме розбіжності встановлено між даними у податковій накладні, супровідних документах та податковій звітності/інформації.
З наведеного вбачає, що відповідачем - 1 не розглядались наданні позивачем первинні документи, в зв`язку із чим ним не наведено жодних обставин, які б свідчили про невідповідність господарських операцій цілям та завданням статутної діяльності позивача та його контрагента, збитковості здійснених операцій, або інших обставин, які б окремо або в сукупності могли б свідчити про не пов`язаність операцій з господарською діяльністю учасників зазначених операцій, фіктивність вчинених операцій, а також про те, що вчинення зазначених операцій не було обумовлено розумними економічними причинами (цілями ділового характеру), а дії учасників операцій були спрямовані на отримання необґрунтованої податкової вигоди.
Також доказом відсутності ретельного дослідження відповідачем - 1 поданих позивачем слугує і посилання відповідача - 1 в оскаржуваному рішенні на відсутність у позивача документів щодо придбання ним паливо-мастильних матеріалів та актів їх списання.
Разом з тим, умовами договору оренди встановлено обов`язок саме орендаря підтримувати с/г техніку в технічному справному стані, проводити за власні кошти поточний ремонт та технічне обслуговування с/г техніки та нести затрати на експлуатацію (п. 2.3.3).
Отже за таких підстав саме орендар несе відповідні витрати на придбання паливо-мастильних матеріалі, як і здійснює відповідний облік їх витрат, тобто позивач, не міг надати ці документи.
Суд погоджується із доводами позивача, що оскаржуване рішення не ґрунтується на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. А отже, відповідачем - 1 порушено принцип обґрунтованості рішення, який вимагає враховувати як обставини, на обов`язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього відповідач - 1 повинен ретельно дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, тощо.
При цьому, відповідач - 1 повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами.
Дана позиція позивача кореспондується із висновком Верховного Суду у постанові від 20.04.2023 у справі №380/4746/22.
А отже, оскаржуване рішення прийняте з формальних підстав.
Що ж стосується ПН № 16 від 30.11.2025, то суд зазначає таке.
20.10.2025 на виконання умов укладеного договору оренди позивачем відповідно до актів прийому-передачі в оренду с/г техніки та агрегатів до договору оренди с/г техніки та агрегатів №КЛА/КЛ/25-ОРСГ від 01.08.2025 передано орендарю сільськогосподарську техніку, серед іншого: Комбайн зернозбиральний, марка JOHN DEERE S7 700, серійний № 1Z0S770AVSJ145871; Комбайн зернозбиральний, марка JOHN DEERE S770, серійний № 1Z0S770AСPF135611; Комбайн зернозбиральний, марка JOHN DEERE S770, серійний № 1Z0S770AСPF136242; Комбайн зернозбиральний, марка JOHN DEERE S7 700, серійний № 1Z0S770ACSJ145862.
Відповідно до п. 3.1. договору оренди сторонами визначено, що розмір орендної плати за оренду сільськогосподарську техніку визначається в розрахунку один місяць оренди і відображається в акті наданих послуг.
Згідно із п. 3.2 та п. 3.3. договору оренди орендар сплачує орендну плату на підставі виставленого рахунку, але в будь-якому випадку не пізніше 31.12.2025.
30.11.2025 позивачем та ТзОВ «КНЯЖІ ЛАНИ» підписано акт виконання робіт (надання послуг) № 66 на підтвердження отримання останнім послуг з оренди вищевказаних одиниць сільськогосподарських техніки загальною вартістю 948240,00 грн., в т.ч. 158040,00 грн. ПДВ.
Вищевказаний акт виконання робіт (надання послуг) № 66 в розумінні п. 187.2. ст. 187 ПК України є першою подією, тобто датою виникнення податкових зобов`язань з постачання послуг, а тому у позивача виникло зобов`язання з реєстрації податкової накладної за результатами цієї операції.
З метою дотримання положень чинного податкового законодавства та формуванням ТзОВ «КНЯЖІ ЛАНИ» податкового кредиту, за фактом постачання послуг оренди у відповідності до приписів п. 187.1 ст. 187 та п. 201.10 ст. 201 ПК України позивачем складено та подано на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну № 16 від 30.11.2025 з наступними заявленими даними: податкова накладна № 16 від 30.11.2025 постачальник (продавець): ТзОВ «КНЯЖІ ЛАНИ АГРО» (індивідуальний податковий номер: 458279813196; ідентифікаційний код: 45827980), отримувач (покупець) ТзОВ «КНЯЖІ ЛАНИ» (індивідуальний податковий номер: 362116413190; ідентифікаційний код: 36211644), за якою загальна сума коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням податку на додану вартість становить 948240,00 грн., в т.ч. ПДВ 158040,00 грн.
За спірною податковою накладною контролюючий орган сформував квитанцію, згідно з якою відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 30.11.2025 №16 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 77.31, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=343.3239%, "Рпоточ"=225881,33. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Суд погоджується із доводами позивача про те, що квитанція контролюючого органу про зупинення реєстрації податкової накладної не містить чіткої вказівки на те, які саме пояснення та документи повинен подати позивач.
У зв`язку з цим, позивачем відправлено відповідачу - 1 пояснення від 27.01.2026 № 10 на Квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної та копії документів за господарською операцією стосовно податкової накладної, реєстрація якої зупинена. Зокрема, у цих поясненнях позивачем обґрунтовано причини перевищення обсягу постачання послуг над величиною залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такої послуги та обсягу його постачання.
Крім того, надано документи, які підтверджують реальність та дійсність операції з постачання послуг оренди у листопаді 2025. Додані до пояснень первинні документи в повній мірі розкривають зміст та прозорість операцій за якою позивачем оформлено податкову накладну, реєстрація якої зупинена.
Зокрема до пояснень були додані документи (їх копії): на підтвердження факту наявності у позивача основних засобів для надання відповідних послуг з оренди: Договір купівлі-продажу від 13.08.2025 № КЛ/КЛА/25 СГТ; Специфікація № 1 від 13.08.2025 Додаток 1 до Договору купівлі-продажу від 13.08.2025 № КЛ/КЛА/25СГТ; Акт приймання передачі сільськогосподарської техніки від 14.08.2025 Додаток 2 до Договору купівлі-продажу від 13.08.2025 № КЛ/КЛА/25СГТ; Видаткова накладна від 14.08.2025 № 52; Платіжні інструкції від 01.12.2025 № 310 та від 02.12.2025 № 316; Форма 20-ОПП від 27.08.2025; Свідоцтва про реєстрацію машин від 28.08.2025 НОМЕР_5 , НОМЕР_6 , НОМЕР_7 та НОМЕР_8 ; Накази від 28.08.2025 № 82-ОЗ, № 83-ОЗ, № 84-ОЗ та № 85-ОЗ; Акти приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів від 28.08.2025 № КА-00000082, № КА-00000083, № КА-00000084 та № КА-00000085; Відомість амортизації основних засобів за період листопад 2025; на підтвердження здійснення господарської операції між позивачем та ТОВ «КНЯЖІ ЛАНИ» з оренди сільськогосподарської техніки: Договір оренди сільськогосподарської техніки та агрегатів від 01.08.2025 № КЛА/КЛ/25-ОРСГ; Перелік сільськогосподарської техніки та агрегатів до неї від 04.09.2025 Додаток 1 до Договору від 01.08.2025 № КЛА/КЛ/25-ОРСГ; Акт приймання-передачі в оренду с/г техніки та агрегатів від 20.10.2025 до Договору оренди с/г техніки та агрегатів від 01 серпня 2025 року № КЛА/ КЛ/25-ОРСГ; Акт виконаних робіт (наданих послуг) від 30.11.2025 № 66; Виписка банку по рахунку від 15.12.2025 та від 16.12.2025; Форма 20-ОПП від 23.10.2025.
Також, у поданих додаткових поясненнях від 06.02.2026 № 18 позивачем зазначено, що податкова накладна від 31.10.2025 № 18 за аналогічною господарською операцію, яка здійснена у жовтні 2025, за результатами розгляду комісією ГУ ДПС у Львівській області тотожних документів зареєстрована.
За результатом розгляду пояснень, комісією ГУ ДПС у Львівській області, 03.02.2026 направлено повідомлення про необхідність надання документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №13599634/45827980, яким запропоновано надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній: первинних документів щодо постачання/придбання товарів послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції складських документів, а також розрахункові документи.
Попри те, що позивач разом із поданням пояснень від 27.01.2026 № 10 надав запитуванні первинні документи, для не допущення прийняття Комісією рішення про відмову в реєстрації податкової накладної від 30.11.2025 № 16 за формальними підставами позивач повторно надає комплект відповідних первинних документів на підтвердження здійснення господарської операції.
Разом з тим, незважаючи на подання позивачем всього пакету запитуваних документів, в тому числі і у відповідь на повідомлення, комісією, яка приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку корегування в ЄРПН, прийнято рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних: № 13612551/45827980 від 10.02.2026, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв`язку з: ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку». Додаткова інформація: у ході аналізу поданих документів встановлено розбіжності між даними у податкові накладній, супровідних документах та податковій звітності/ інформації. Операції між пов`язаними суб`єктами господарювання.
При цьому, відповідачем - 1 в оскаржуваному рішенні не зазначено: яких саме документів не надано та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної № 16 від 30.11.2025; які саме розбіжності встановлено між даними у податковій накладні, супровідних документах та податковій звітності/інформації.
Суд зазначає, що відповідачем - 1 не розглядались наданні позивачем первинні документи, в зв`язку із чим ним не наведено жодних обставин, які б свідчили про невідповідність господарських операцій цілям та завданням статутної діяльності позивача та його контрагента, збитковості здійснених операцій, або інших обставин, які б окремо або в сукупності могли б свідчити про не пов`язаність операцій з господарською діяльністю учасників зазначених операцій, фіктивність вчинених операцій, а також про те, що вчинення зазначених операцій не було обумовлено розумними економічними причинами (цілями ділового характеру), а дії учасників операцій були спрямовані на отримання необґрунтованої податкової вигоди.
Суд погоджується із доводами позивач про те, що оскаржуване рішення не ґрунтується на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення.
А отже, відповідачем - 1 порушено принцип обґрунтованості рішення, який вимагає враховувати як обставини, на обов`язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього відповідач - 1 повинен ретельно дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, тощо. При цьому, відповідач - 1 повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Дана позиція позивача кореспондується із висновком Верховного Суду у постанові в
Разом з тим, прийнятим оскаржуваним рішення, передбачена можливість його оскарження у адміністративному порядку. Позивач, скориставшись законним правом адміністративного оскарження, 13.02.2026 подав до Комісії центрального рівня ДПС України в електронному вигляді скаргу на оскаржуване рішення. До скарг надані пояснення та долучені всі первинні документи, які розкривають зміст господарської операції реєстрація податкової накладної, якої була зупинена. При цьому всі надані первинні документи, що складені в процесі здійснення господарської операції, оформлені відповідно до вимог чинного законодавства та не визнані такими, що мають дефект форми. За результатами розгляду вищезазначеної скарги, комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в реєстрі податкових накладних прийнято рішення № 4077/45827980/2 від 23.02.2026, яким залишено скаргу позивача без задоволення та рішення комісії регіонального рівня № 13612551/45827980 від 10.02.2026 про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін. Підставами для прийняття рішень стало ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентарні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. При цьому комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних в прийнятих рішеннях лише зазначено про ненадання документів без будь-якої конкретизації обставин справи. Однак, із доданих позивачем додатків до скарги, чітко простежується, що останнім долучено всі перелічені у прийнятому рішенні документи на підтвердження здійснення господарської операції.
При цьому, відповідачами не наведено жодних обставин, які б свідчили про невідповідність господарських операцій цілям та завданням статутної діяльності позивача та його контрагента, збитковості здійснених операцій, або інших обставин, які б окремо або в сукупності могли б свідчити про не пов`язаність операцій з господарською діяльністю учасників зазначених операцій, фіктивність вчинених операцій, а також про те, що вчинення зазначених операцій не було обумовлено розумними економічними причинами (цілями ділового характеру), а дії учасників операцій були спрямовані на отримання необґрунтованої податкової вигоди.
Що ж стосується ПН № 18 від 31.12.2025, то суд виходить з таких міркувань.
20.10.2025 на виконання умов укладеного договору оренди позивачем відповідно до актів прийому-передачі в оренду с/г техніки та агрегатів до договору оренди с/г техніки та агрегатів № КЛА/КЛ/25-ОРСГ від 01.08.2025
передано Орендарю сільськогосподарську техніку, серед іншого: Комбайн зернозбиральний, марка JOHN DEERE S7 700, серійний № Документ сформований в системі «Електронний суд» 13.03.2026 12 1Z0S770AVSJ145871; Комбайн зернозбиральний, марка JOHN DEERE S770, серійний № 1Z0S770AСPF135611; Комбайн зернозбиральний, марка JOHN DEERE S770, серійний № 1Z0S770AСPF136242; Комбайн зернозбиральний, марка JOHN DEERE S7 700, серійний № 1Z0S770ACSJ145862.
Відповідно до п. 3.1. договору оренди сторонами визначено, що розмір орендної плати за оренду сільськогосподарську техніку визначається в розрахунку один місяць оренди і відображається в Акті наданих послуг.
Згідно із п. 3.2 та п. 3.3. договору оренди орендар сплачує орендну плату на підставі виставленого рахунку, але в будь-якому випадку не пізніше 31.12.2025.
31.12.2025 позивачем та ТзОВ «КНЯЖІ ЛАНИ» підписано акт виконання робіт (надання послуг) № 86 на підтвердження отримання останнім послуг з оренди вищевказаних одиниць сільськогосподарських техніки загальною вартістю 948240,00 грн., в т.ч. 158040,00 грн. ПДВ.
Вищевказаний Акт виконання робіт (надання послуг) № 86 в розумінні п. 187.2. ст. 187 ПК України є першою подією, тобто датою виникнення податкових зобов`язань з постачання послуг, а тому у позивача виникло зобов`язання з реєстрації податкової накладної за результатами цієї операції.
Так, з метою дотримання положень чинного податкового законодавства та формуванням ТзОВ «КНЯЖІ ЛАНИ» податкового кредиту, за фактом постачання послуг оренди у відповідності до приписів п. 187.1 ст. 187 та п. 201.10 ст. 201 ПК України позивачем складено та подано на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну № 18 від 31.12.2025 з наступними заявленими даними: податкова накладна № 18 від 31.12.2025 постачальник (продавець): ТзОВ «КНЯЖІ ЛАНИ АГРО» (індивідуальний податковий номер: 458279813196; ідентифікаційний код: 45827980), отримувач (покупець) ТзОВ «КНЯЖІ ЛАНИ» (індивідуальний податковий номер: 362116413190; ідентифікаційний код: 36211644), за якою загальна сума коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням податку на додану вартість становить 948240,00 грн., в т.ч. ПДВ 158040,00 грн.
За спірною податковою накладною контролюючий орган сформував квитанцію, згідно з якою відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 31.12.2025 №18 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 77.31, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=205.0184%, "Рпоточ"=415206,82. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
При цьому, квитанція контролюючого органу про зупинення реєстрації податкової накладної не містить чіткої вказівки на те, які саме пояснення та документи повинен подати позивач.
У зв`язку з цим, позивачем відправлено відповідачу - 1 пояснення від 29.01.2026 № 11 на Квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної та копії документів за господарською операцією стосовно податкової накладної, реєстрація якої зупинена. Зокрема, у цих поясненнях позивачем обґрунтовано причини перевищення обсягу постачання послуг над величиною залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такої послуги та обсягу його постачання.
Крім того, надано документи, які підтверджують реальність та дійсність операції з постачання послуг оренди у грудні 2025 року. Додані до пояснень первинні документи в повній мірі розкривають зміст та прозорість операцій за якою позивачем оформлено податкову накладну, реєстрація якої зупинена.
Зокрема, до пояснень були додані документи (їх копії) згідно із переліком, наведеним нижче: на підтвердження факту наявності у позивача основних засобів для надання відповідних послуг з оренди: Договір купівлі-продажу від 13.08.2025 №КЛ/КЛА/25 СГТ; Специфікація № 1 від 13.08.2025 Додаток 1 до Договору купівлі-продажу від 13.08.2025 № КЛ/КЛА/25СГТ; Акт приймання передачі сільськогосподарської техніки від 14.08.2025 Додаток 2 до Договору купівлі-продажу від 13.08.2025 № КЛ/КЛА/25СГТ; Видаткова накладна від 14.08.2025 № 52; Платіжні інструкції від 01.12.2025 № 310 та від 02.12.2025 № 316; Форма 20-ОПП від 27.08.2025; Свідоцтва про реєстрацію машин від 28.08.2025 НОМЕР_5 , НОМЕР_6 , НОМЕР_7 та НОМЕР_8 ; Накази від 28.08.2025 № 82-ОЗ, № 83-ОЗ, № 84-ОЗ та № 85-ОЗ; Акти приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів від 28.08.205 № КА-00000082, № КА-00000083, № КА-00000084 та № КА-00000085; Відомість амортизації основних засобів за період листопад 2025; на підтвердження здійснення господарської операції між позивачем та ТОВ «КНЯЖІ ЛАНИ» з оренди сільськогосподарської техніки: Договір оренди сільськогосподарської техніки та агрегатів від 01.08.2025 № КЛА/КЛ/25-ОРСГ; Перелік сільськогосподарської техніки та агрегатів до неї від 04.09.2025 Додаток 1 до Договору від 01.08.2025 № КЛА/КЛ/25-ОРСГ; Акт приймання-передачі в оренду с/г техніки та агрегатів від 20.10.2025 до Договору оренди с/г техніки та агрегатів від 01 серпня 2025 року № КЛА/ КЛ/25-ОРСГ; Акт виконаних робіт (наданих послуг) від 31.12.2025 № 86; Виписка банку по рахунку від 16.01.2026 та від 23.01.2026; Форма 20-ОПП від 23.10.2025.
Також, у поданих додаткових поясненнях від 06.02.2026 № 18 позивачем зазначено, що податкова накладна від 31.10.2025 № 18 за аналогічною господарською операцію, яка здійснена у жовтні 2025 року, за результатами розгляду комісією ГУ ДПС у Львівській області тотожних документів зареєстрована.
За результатом розгляду пояснень, комісією ГУ ДПС у Львівській області, 03.02.2026 направлено повідомлення про необхідність надання документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №13599635/45827980, яким запропоновано надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній: первинних документів щодо постачання/придбання товарів послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції складських документів, а також розрахункові документи.
Попри те, що позивач разом із поданням пояснень від 29.01.2026 № 11 надав запитуванні первинні документи, для не допущення прийняття Комісією рішення про відмову в реєстрації податкової накладної від 31.12.2025 № 18 за формальними підставами позивач повторно надає комплект відповідних первинних документів на підтвердження здійснення господарської операції.
Разом з тим, незважаючи на подання позивачем всього пакету запитуваних документів, в тому числі і у відповідь на повідомлення, комісією, яка приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку корегування в ЄРПН, прийнято рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних: № 13612550/45827980 від 10.02.2026, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв`язку з: ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку». Додаткова інформація: у ході аналізу поданих документів встановлено розбіжності між даними у податкові накладній, супровідних документах та податковій звітності/ інформації. Операції між пов`язаними суб`єктами господарювання.
Приймаючи оскаржуване рішення відповідачем 1 не зазначено: яких саме документів не надано та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної № 18 від 31.12.2025; які саме розбіжності встановлено між даними у податковій накладні, супровідних документах та податковій звітності/інформації.
Суд погоджується із позивачем про те, що відповідачем - 1 не розглядались наданні позивачем первинні документи, в зв`язку із чим ним не наведено жодних обставин, які б свідчили про невідповідність господарських операцій цілям та завданням статутної діяльності позивача та його контрагента, збитковості здійснених операцій, або інших обставин, які б окремо або в сукупності могли б свідчити про не пов`язаність операцій з господарською діяльністю учасників зазначених операцій, фіктивність вчинених операцій, а також про те, що вчинення зазначених операцій не було обумовлено розумними економічними причинами (цілями ділового характеру), а дії учасників операцій були спрямовані на отримання необґрунтованої податкової вигоди.
Отже, оскаржуване рішення не ґрунтується на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення.
А відтак, відповідачем - 1 порушено принцип обґрунтованості рішення, який вимагає враховувати як обставини, на обов`язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації.
Разом з тим, прийнятим оскаржуваним рішення, передбачена можливість його оскарження у адміністративному порядку. Позивач, скориставшись законним правом адміністративного оскарження, 13.02.2026 подав до Комісії центрального рівня ДПС України в електронному вигляді скаргу на оскаржуване рішення. До скарг надані пояснення та долучені всі первинні документи, які розкривають зміст господарської операції реєстрація податкової накладної, якої була зупинена. При цьому, всі надані первинні документи, що складені в процесі здійснення господарської операції, оформлені відповідно до вимог чинного законодавства та не визнані такими, що мають дефект форми.
За результатами розгляду вищезазначеної скарги, комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення № 4076/45827980/2 від 23.02.2026, яким залишено скаргу позивача без задоволення та рішення комісії регіонального рівня № 13612550/45827980 від 10.02.2026 про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін. Підставами для прийняття рішень стало ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентарні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
При цьому комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних в прийнятих рішеннях лише зазначено про ненадання документів без будь-якої конкретизації обставин справи. Однак, із доданих позивачем додатків до скарги, чітко простежується, що останнім долучено всі перелічені у прийнятому рішенні документи на підтвердження здійснення господарської операції.
З наведеного вбачається, що відповідачами не наведено жодних обставин, які б свідчили про невідповідність господарських операцій цілям та завданням статутної діяльності позивача та його контрагента, збитковості здійснених операцій, або інших обставин, які б окремо або в сукупності могли б свідчити про не пов`язаність операцій з господарською діяльністю учасників зазначених операцій, фіктивність вчинених операцій, а також про те, що вчинення зазначених операцій не було обумовлено розумними економічними причинами (цілями ділового характеру), а дії учасників операцій були спрямовані на отримання необґрунтованої податкової вигоди.
Критерії ризиковості здійснення операцій передбачені Порядком № 1165.
Відповідно до пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій господарська операція платника податку може бути віднесена до ризикових, а реєстрація податкової накладної може бути зупинена, у разі відсутності товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Водночас, пункт 11 Порядку № 1165 зобов`язує контролюючий орган запропонувати платнику податків надати пояснення та копії документів, необхідні для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації залежно від критерія ризиковості платника податків.
Однак, контролюючий орган не вказав, які документи має подати платник податків, і, які будуть достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
Наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 № 520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 520, який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких, відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України, зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 4 Порядку № 520 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
З матеріалів справи встановлено, що позивачем надано відповідне пояснення щодо податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої зупинено.
Разом із наданням пояснення позивач направив всі необхідні для проведення реєстрації податкової накладної документи та розширене пояснення.
Згідно з пунктом 6 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Тобто, можливість надання платником податків вичерпного переліку документів, на підтвердження правомірності формування та подання податкових накладних, прямо залежить від визначення фіскальним органом конкретного переліку документів, який пов`язаний з видом критерію ризиковості платника податку.
Водночас, відповідно до пункту 9 Порядку № 520 зі змінами, які набрали чинності 08.03.2023 року, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу, відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг; Про електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року № 557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2017 року за № 959/30827 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01 червня 2020 року № 261).
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту.
Зі змісту прийнятих рішень про відмову в реєстрації податкових накладних суд встановив, що контролюючим органом прийнято рішення з підстав ненадання/частковим ненаданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
Отже, контролюючий орган не вказав, які недоліки мають документи подані позивачем, на підтвердження господарських операцій, що вказані у податкових накладних.
Відтак, на переконання суду, надіслані позивачем письмові пояснення з копіями первинних документів підтверджують право позивача на складення податкової накладної по господарських операціях позивача та були достатніми для прийняття податковим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної.
Суд зазначає, що за загальними вимогами, які висуваються до акту індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Суд також зазначає, що факт зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних не спростовує факту здійснення платником податків господарської операції, що підтверджується первинними документами, на підставі яких складається податкова накладна/розрахунок коригування.
Одночасно, в межах даної спірної ситуації суд звертає особливу увагу на те, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарської операції позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України. У свою чергу, при реєстрації податкових накладних фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Тому і суд за результати розгляду цієї справи не робить висновків щодо реальності господарських операцій за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкових накладних.
Таким чином, зважаючи на наявність достатніх документів для спростування сумнівів щодо ризиковості здійснення операцій, та на те, що наданих контролюючому органу документів та письмових пояснень було достатньо для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкових накладних № 15 від 31.10.2025, № 16 від 30.11.2025, № 18 від 31.12.2025.
Суд звертає увагу на те, що всі надані позивачем як суду, так і відповідачу-1 первинні документи не мають дефекту форми, змісту або походження, які у силу частини 2 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність», пункту 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88, спричинили б втрату первинними документами юридичної сили.
При цьому, відповідач в оскаржуваних рішеннях, а також і представник відповідача під час розгляду справи не навів доводи щодо порушень законодавства при складенні поданих документів.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про обґрунтованість та наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача у цій частині.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкову накладну датою її подання на реєстрацію, суд зазначає таке.
Відповідно до вимог п. п. 201.1, 201.10 ст. 201 ПК України реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов`язків платника податків.
У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.
Згідно з нормами п. п. 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (далі - Порядок №1246), податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Отже, реєстрація в ЄРПН податкових накладних/розрахунку коригування, реєстрацію яких попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України.
Як вже встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, надані позивачем документи складені з дотриманням вимог законодавства були достатніми для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.
Щодо посилання відповідача у відзиві на правові висновки викладені Верховним Судом у постановах від 25.07.2025 у справі № 420/14450/24, від 02.07.2024 у справі № 440/5004/23, то суд зазначає, висновок Верховного Суду від 25.07.2025 у справі № 440/5004/23 не може застосований у цій справі в зв`язку із нерелевантністю обставин справи в якій зроблено висновки Верховним судом, обставинам справи щодо якої здійснюється розгляд Львівським окружним адміністративним судом. Разом з тим, у справі № 420/14450/24 Верховним Судом касаційну скаргу ГУ ДПС у Волинській області задоволено частково. Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05.07.2024 та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 16.09.2024 скасовано. Справу направлено на новий розгляд до Одеського окружного адміністративного суду. При цьому, як неодноразово зазначав Верховний Суд направлення справи на новий розгляд не означає остаточного вирішення справи, отже, й остаточного формування правового висновку у ній. Тому, посилання відповідача на висновки Верховного Суду у цих справах є передчасними з огляду на те, що за результатами нового розгляду справ фактично - доказова база в ній може істотно змінитися, адже й сам новий розгляд став наслідком порушення норм процесуального права, що у свою чергу, вплине або може вплинути на правові висновки у справі.
Оскільки станом на сьогодні розгляд вищевказаних справ не завершено, тому такі висновки судом до уваги не приймаються.
Відповідно до ч. 3 ст. 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акту суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Висновки суду у даній справі узгоджуються із висновками Верховного Суду, викладеними в його постановах від 12.04.2023 (справа №500/1836/22) та від 12.04.2023 (справа №420/4704/19).
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду позивачем сплачено суму судового збору у розмірі 9984,00 грн.
Отже, відповідно до положень ст. 139 КАС України сплачений позивачем судовий збір за подання позову до суду в сумі 9984,00 грн. підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.
Керуючись ст. ст. 2, 6-9, 19-20, 22, 25-26, 72, 77, 90, 139, 143, 241-246, 255, 257-258, 293, 295, п.п. 15.5 п. 15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд
В И Р І Ш И В :
адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення № 13639715/45827980 від 26.02.2026, № 13612550/45827980 від 10.02.2026, № 13612551/45827980 від 10.02.2026 комісії Головного управління ДПС у Львівській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов`язати Державну податкову служби України (код ЄДРПОУ 43005393, адреса місця знаходження: 04053, м. Київ, пл. Львівська, 8) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 15 від 31.10.2025, № 16 від 30.11.2025, № 18 від 31.12.2025, подані товариством з обмеженою відповідальністю «КНЯЖІ ЛАНИ АГРО» (код ЄДРПОУ 45827980, адреса місця знаходження: 80733, Львівська область, Золочівський район, с. Княже, вул. Шевченка, 47) датою направлення їх на реєстрацію.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області (код ЄДРПОУ 43968090, місцезнаходження: 79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «КНЯЖІ ЛАНИ АГРО» (код ЄДРПОУ 45827980, адреса місця знаходження: 80733, Львівська область, Золочівський район, с. Княже, вул. Шевченка, 47) судовий збір у сумі 4992,00 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393, місцезнаходження: 04053, м. Київ, пл. Львівська, 8) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «КНЯЖІ ЛАНИ АГРО» (код ЄДРПОУ 45827980, адреса місця знаходження: 80733, Львівська область, Золочівський район, с. Княже, вул. Шевченка, 47) судовий збір у сумі 4992,00 грн.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 02.07.2026.
Суддя Потабенко В.А.