Рішення № 137936762, 03.07.2026, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.07.2026
Номер справи
320/26891/26
Номер документу
137936762
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 липня 2026 року м. Київ справа №320/26891/26

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Жукової Є.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «КАНТРІ-САЙД»доГоловного управління Національної гвардії Українипровизнання протиправним та скасування рішення,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

02 липня 2026 року через систему «Електронний суд» Товариство з обмеженою відповідальністю «КАНТРІ-САЙД» (позивач/ Учасник) звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної гвардії України (відповідач/Замовник), в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати протокольне рішення уповноваженої особи від 30.06.2026 № 539 у закупівлі за ідентифікатором UA-2026-06-03-013074-a за предметом: «Добовий польовий набір продуктів раціон вечеря норма №15», код ДК 021:2015: 15890000-3 Продукти харчування та сушені продукти різні, оголошення № UA-2026-06-03-013074-a Лот 1, яким пропозицію ТОВ «КАНТРІ-САЙД» відхилено.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.07.2026 позов зареєстровано канцелярією суду 03.07.2026 о 08 год. 56 хв. з присвоєнням єдиного унікального номеру справи №320/26891/26, визначено суддю Жукову Є.О. для розгляду справи.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ТОВ «КАНТРІ-САЙД» не погоджується із рішенням Замовника з наступних підстав.

1) ТОВ «КАНТРІ-САЙД» було визначено переможцем 19.06.2026 та, відповідно до чинного законодавства, останній день на укладання договору 09.07.2026. Жодних відмов від укладення договору про закупівлю ТОВ «КАНТРІ-САЙД» на адресу замовника не направляло.

Як акцентує позивач, на електронну адресу Замовника було направлено проєкти договорів на погодження, чим було підтверджено свій намір на укладання договорів та їх виконання. Таким чином, Замовник безпідставно, з порушенням норм ч.15 ст. 14 Закону України «Про публічні закупівлі», 30.06.2026 відхиляє пропозицію ТОВ «КАНТРІ-САЙД» зазначивши підставу, що учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору про закупівлю.

2) Умова щодо права розцінювати як відмову від укладання договору за не надсилання погодженого та підписаного уповноваженою проєкту договору у спосіб та у строки, визначені пунктом 12.14 Оголошення Замовника є надмірно формалізованою та такою, що суперечить чинному законодавству.

За посиланнями позивача, відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі», умови Оголошення не можуть суперечити законодавству. Строки укладення договору чітко регламентовані відповідно до чинного законодавства, і замовник не має права змінювати ці строки на свій розсуд. Норми статті 14 Закону України «Про публічні закупівлі» дають учаснику та замовнику 20 календарних днів для узгодження та підписання документів. Оголошення та проєкт договору є актами замовника, які мають підзаконний характер, вказані документи не є нормативними актами. Вони жодним чином не можуть звужувати права учасника, надані йому Законом, або змінювати строки, визначені Кабінетом Міністрів України чи Верховною Радою України. Закон України «Про публічні закупівлі» та Закон України «Про правотворчу діяльність» визначають чітку ієрархію актів. Нормативний акт вищої юридичної сили завжди превалює над актом нижчої юридичної сили. Верховний Суд неодноразово наголошував у своїх рішеннях: дискреційні повноваження замовника щодо формування тендерної документації або умов Оголошення не є абсолютними. Будь-які вимоги документації замовника повинні відповідати меті Закону, а не викривляти її. Застосування незаконних норм Оголошення замість норм Закону призвело до безпідставного відхилення пропозиції учасника.

На переконання позивача, якщо навіть з цих підстав Замовник відхиляє пропозицію переможця, у протоколі відхилення може бути зазначено, що пропозиція не відповідає умовам Оголошення, проте ніяк не відмова від укладання договору, оскільки згідно чинного законодавства переможець ТОВ «КАНТРІ-САЙД» мав ще мінімум 9 днів на укладання договору про закупівлю із Замовником.

3) У відповідності до вимог п. 12.14 Оголошення, ТОВ «КАНТРІ-САЙД» не пізніше 5 (п`ятого) календарного дня з дати оприлюднення повідомлення про намір укласти договір (19.06.2026) надіслало 23.06.2026 для перевірки та погодження Замовнику заповнений проєкт договору на електронну адресу v.tkachenko4@ngu.gov.ua (електронна адреса уповноваженою особи була визначена в пункті 7.1. Оголошення).

Надалі, у відповідності до умов пункту 12.14 Оголошення, 30.06.2026 вказаний договір направлено на адресу замовника з ідентифікацією суб`єкта господарювання переможця ТОВ «КАНТРІ-САЙД», що підтверджується ТТН 59001696539297 від 30.06.2026, № 59001696310899 від 30.06.2026, № 59001967753178 від 01.07.2026, № 59001698239788 від 02.07.2026.

Отже, як зазначає позивач, ТОВ «КАНТРІ-САЙД» вжило всіх належних заходів на укладення договору за предметом «Добовий польовий набір продуктів раціон вечеря норма №15», код ДК 021:2015: 15890000-3 Продукти харчування та сушені продукти різні, оголошення № UA-2026-06-03-013074-a Лот 1.

Крім того, 01.07.2026 ТОВ «КАНТРІ-САЙД» сплачено забезпечення договору в сумі 398 763,00 грн., що підтверджується платіжною інструкцією № 1511 від 01.07.2026, що додатково підтверджує намір ТОВ «КАНТРІ-САЙД» укласти даний договір.

ТОВ «КАНТРІ-САЙД» діяв в межах строків чинного законодавства та надіслав погоджені та підписані ним договори шляхом, що визначений Замовником в умовах Оголошення уповноваженим особам, визначеним Замовником.

Враховуючи вказане, наголошуємо, що Замовник безпідставно 30.06.2026 відхилив пропозицію ТОВ «КАНТРІ-САЙД» зазначивши підставу, що учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору про закупівлю, що суперечить чинному законодавству.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 03.07.2026 відкрито провадження в адміністративній справі №320/26891/26. Суд ухвалив розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін з урахуванням особливостей розгляду даної категорії справ, передбачених ст. ст. 268, 269, 282 Кодексу адміністративного судочинства України, клопотання представника ТОВ «КАНТРІ-САЙД» - адвоката Мартиненко Юлії Володимирівни про проведення судового засідання по справі в режимі відеоконференції - задовольнити.

Вказаною ухвалою зобов`язано відповідача не пізніше призначеного судового засідання надати суду: копію належним чином засвідченого повного тексту протоколу від 30.06.2026 №539 у закупівлі за ідентифікатором UA-2026-06-03-013074-a за предметом: «Добовий польовий набір продуктів раціон вечеря норма №15», код ДК 021:2015: 15890000-3 Продукти харчування та сушені продукти різні, оголошення № UA-2026-06-03-013074-a Лот 1, яким пропозицію ТОВ «КАНТРІ-САЙД» відхилено; відзив на позовну заяву та усі наявні підтверджуючі документи, що були або мали бути взяті до уваги при прийнятті оскаржуваного рішення, у тому числі документи, що підтверджують надіслання копії відзиву та доданих до нього документів учасникам справи.

03 липня 2026 року через систему «Електронний суд» у встановлений судом строк відповідачем подано відзив на позов.

У відзиві відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує з підстав їх необґрунтованості, зазначає, що фактом подання своєї пропозиції Учасник підтверджує своє ознайомлення та погодження з вимогами даного пункту Оголошення. Таким чином, подавши свою пропозиції Позивач повністю погодився з умовами оголошення та умовами договору.

Умови оголошення про проведення спрощеної закупівлі є обов`язковими для виконання як замовником, так і учасниками. Вони формують правила електронного аукціону відповідно до статті 14 ЗУ «Про публічні закупівлі» та не можуть бути порушені. Виконання умов та вимог, зазначених в оголошенні про спрощену закупівлю (та в додатках до нього), є обов`язковим для всіх учасників електронної системи. Закон України «Про публічні закупівлі» вимагає лише підписати договір не пізніше ніж через 20 днів з дня прийняття рішення про намір укласти договір. Обмежень щодо мінімального терміну (раніше якого підписувати не можна) закон не містить.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив задовольнити позов.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечували, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Після надання пояснень учасниками справи у відкритому судовому засіданні та дослідження матеріалів справи, враховуючи подання всіма учасниками справи відповідних клопотань, судом вирішено здійснювати подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

03 червня 2026 року на майданчику Прозоро Головним управлінням Національної гвардії України опубліковано оголошення про проведення спрощеної закупівлі UA-2026-06-03-013074-a (Закупівля) - ДК 021:2015: 15890000-3 Продукти харчування та сушені продукти різні (Лот 1 Добовий польовий набір продуктів раціон вечеря норма №15; Лот 2 Добовий польовий набір продуктів раціон вечеря норма №15; Лот 3 Добовий польовий набір продуктів раціон вечеря норма №15; Лот 4 Добовий польовий набір продуктів раціон вечеря норма №15).

Відповідно до протокольного рішення Головного управління Національної гвардії України від 19.06.2026 №513 Товариство з обмеженою відповідальністю «КАНТРІ-САЙД» (код ЄДРПОУ 45057319) визнано переможцем процедури закупівлі UA-2026-06-03-0013074-а, прийнято рішення про намір укласти договір про закупівлю з Учасником, оприлюднити Повідомлення про намір укласти договір про закупівлю в електронній системі закупівель.

30 червня 2026 року Головним управлінням Національної гвардії України прийнято протокольне рішення №539 щодо відхилення пропозиції учасника ТОВ «КАНТРІ-САЙД» код ЄДРПОУ 44815309, якого за результатом оцінки та розгляду визначено переможцем щодо закупівлі за лотами Лоти 1-4 Добовий польовий набір продуктів раціон вечеря норма №15, за кодом ДК 021:2015:15890000-3 Продукти харчування та сушені продукти різні за ДК 021:2015 Єдиного закупівельного словника, яким відхилено пропозицію Учасника щодо Закупівлі відповідно до пункту 3 частини 13 статті 14 Закону.

Позивач, вважаючи протиправним та таким, що підлягає скасуванню протокольне рішення уповноваженої особи від 30.06.2026 № 539 у закупівлі за ідентифікатором UA-2026-06-03-013074-a за предметом: «Добовий польовий набір продуктів раціон вечеря норма №15», код ДК 021:2015: 15890000-3 Продукти харчування та сушені продукти різні, оголошення № UA-2026-06-03-013074-a Лот 1, яким пропозицію ТОВ «КАНТРІ-САЙД» відхилено, звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

У силу вимог частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 3 частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

У постанові Верховного Суду від 28 листопада 2022 року у справі № 826/6029/18 викладено правовий висновок, відповідно до якого у контексті вимог частини другої статті 2 КАС України нормативне обґрунтування прийнятого рішення та його співвідношення з фактичними обставинами не є формальною вимогою, оскільки суд має перевірити чи діяв суб`єкт владних повноважень, у тому числі (…) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

У цій справі Суд також вважає за необхідне звернути увагу на практику Європейського суду з прав людини (наприклад, рішення у справі «Suominen v. Finland», заява № 37801/97, пункт 36), відповідно до якої орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень; принцип обґрунтованості рішення суб`єкта владних повноважень полягає у тому, щоб рішенням було прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення..

Критеріями обґрунтованості рішення суб`єкта владних повноважень є: 1) логічність та структурованість викладення мотивів, що стали підставою для прийняття відповідного рішення; 2) пов`язаність наведених мотивів з конкретно наведеними нормами права, що становлять правову основу такого рішення; 3) наявність правової оцінки фактичних обставин справи (поданих документів, інших доказів), врахування яких є обов`язковим у силу вимог закону під час прийняття відповідного рішення; 4) відповідність висновків, викладених у такому рішенні, фактичним обставинам справи; 5) відсутність немотивованих висновків та висновків, які не ґрунтуються на нормах права.

Отже, керуючись завданнями та основними засадами (принципами) адміністративного судочинства, з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд приходить до наступних висновків.

Згідно із частиною першою статті 30 Закону України "Про оборонні закупівлі" (Закон № 808-IX) особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз та з дотриманням вимог, встановлених цієї статтею.

Так, частиною четвертої вказаної статті встановлено оборонні закупівлі (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин) під час дії правового режиму воєнного стану здійснюються з дотриманням таких вимог:

1) державні замовники протягом одного робочого дня до дати розміщення оголошення про закупівлю надсилають таке оголошення для оприлюднення адміністратором електронної системи закупівель на веб-порталі уповноваженого органу з питань закупівель та/або в електронній системі закупівель.

2) порядок встановлення граничної ціни на продукти харчування, що закуповуються державними замовниками (службами державних замовників, військовими частинами), а також підстави внесення змін до істотних умов договору про закупівлю продуктів харчування, укладеного без використання електронної системи закупівель, визначаються Кабінетом Міністрів України;

3) у разі здійснення державним замовником (службою державного замовника, військовою частиною) закупівель продуктів харчування, послуг із забезпечення комплектами продуктів харчування, послуг щодо забезпечення харчуванням та/або послуг з організації харчування військових частин договір про закупівлю повинен містити інформацію щодо: назви предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися щодо кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів), ціни за одиницю кожної номенклатурної позиції товару (із зазначенням одиниці виміру щодо товарів), калькуляції ціни послуг із зазначенням вартості всіх складових вказаних послуг, включаючи калькуляцію ціни вартості та кількості окремих послуг.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2022 №1275 затверджено Особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану (Особливості № 1275), відповідно до пункту 1 яких ці особливості встановлюють порядок та умови здійснення оборонних закупівель для державних замовників у сфері оборони, служб державного замовника, а також військових частин, організацій (установ, закладів), що уповноважуються рішенням державного замовника у сфері оборони на здійснення закупівель та укладення державних контрактів (договорів) із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану.

За положеннями пунктів 2, 4 Особливостей №1275, у них терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України від 17.07.2020 № 808-IX "Про оборонні закупівлі", від 25.12.2015 № 922-VIII "Про публічні закупівлі" (Закон № 922-VIII) та інших нормативно-правових актах, розроблених на їх виконання.

Державні замовники здійснюють оборонні закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони у період дії правового режиму воєнного стану відповідно до цих особливостей.

Згідно з пунктом 7 Особливостей №1275 відповідальною за організацію та проведення оборонних закупівель може бути уповноважена особа/інша особа державного замовника та/або колегіальний орган, що утворюється державним замовником та складається не менше ніж із трьох осіб такого державного замовника. Порядок організації діяльності такого колегіального органу визначається державним замовником.

Відповідно до пункту 8 Особливостей №1275 державні замовники здійснюють оборонні закупівлі товарів і послуг оборонного призначення, інших товарів і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, вартість яких дорівнює або перевищує 200 тис. гривень, робіт оборонного призначення та робіт для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони у разі, коли їх вартість дорівнює або перевищує 1,5 млн. гривень (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин, вибухової речовини військового призначення та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин, товарів, робіт і послуг для будівництва військових інженерно-технічних, фортифікаційних споруд, поточного ремонту та експлуатаційного утримання пошкоджених автомобільних доріг в областях, територіальні громади яких в установленому порядку включені до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, а також в областях, територіальні громади яких межують з такими територіями та використовуються для задоволення потреб Збройних Сил), в електронній системі закупівель в один із таких способів:

1) у порядку проведення відкритих торгів, що визначений особливостями здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 84, ст. 5176; 2023 р., № 51, ст. 2834);

2) у порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом України Про публічні закупівлі, з урахуванням положень, визначених цими особливостями;

3) у порядку відбору постачальника шляхом запиту пропозицій постачальників відповідно до Порядку формування та використання електронного каталогу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2020 р. № 822 (Офіційний вісник України, 2020 р., № 75, ст. 2407);

4) шляхом застосування рамкової угоди відповідно до цих особливостей.

У разі проведення закупівлі в порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом України Про публічні закупівлі, державний замовник під час розгляду пропозиції учасника спрощеної закупівлі у разі виявлення невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником спрощеної закупівлі у складі пропозиції та/або подання яких вимагалося оголошенням про проведення спрощеної закупівлі, повинен розмістити у строк, який не може бути меншим, ніж два робочих дні до закінчення строку розгляду пропозицій, повідомлення з вимогою виправити невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником спрощеної закупівлі у його пропозиції, шляхом завантаження через електронну систему закупівель уточнених або нових документів в електронній системі закупівель протягом 24 годин з моменту розміщення державним замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.

Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником спрощених закупівель у складі пропозиції та/або подання яких вимагається оголошенням про проведення спрощеної закупівлі, слід розуміти невідповідність інформації та/або документів у значенні, наведеному в пункті 43 особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178.

Державний замовник не може розміщувати щодо одного і того ж учасника спрощеної закупівлі більш як один раз повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах, що подані учасником спрощеної закупівлі у складі пропозиції.

Державний замовник відхиляє пропозицію учасника спрощеної закупівлі у разі, коли учасник спрощеної закупівлі не виправив виявлені державним замовником після розкриття пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у складі своєї пропозиції, та/або змінив предмет закупівлі (його найменування, марку, модель тощо) під час виправлення виявлених державним замовником невідповідностей протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.

Істотні умови державного контракту (договору), укладеного відповідно до абзацу першого цього пункту, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, визначених пунктом 19 особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178, або якщо інше не передбачено нормативно-правовими актами, прийнятими на виконання пункту 2 частини четвертої статті 30 Закону України Про оборонні закупівлі.

Під час здійснення оборонних закупівель державні замовники визначають предмет закупівлі відповідно до вимог Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 15 квітня 2020 р. № 708, з урахуванням цих особливостей.

У разі виникнення у державного замовника потреби у закупівлі тотожного предмета закупівлі, яку він не міг передбачити на момент здійснення закупівлі у поточному році, під час визначення вартісних меж для вибору способу здійснення такої закупівлі не враховується очікувана вартість раніше здійснених закупівель за таким предметом закупівлі.

Із указаного вбачається, що на період дії правового режиму воєнного стану застосовуються приписи статті 30 Закону України "Про публічні закупівлі" ( Закон №922-VIII) та Особливостей № 1275, відповідно до яких придбання державними замовниками товарів, робіт і послуг може здійснюватися в порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом України "Про публічні закупівлі", в електронній системі закупівель.

Статтею 14 Закону №922-VIII врегульований порядок проведення спрощених закупівель, згідно із частиною першою якої спрощена закупівля проводиться замовником із застосуванням електронного аукціону відповідно до статті 30 цього Закону.

Частиною другою статті 14 Закону №922-VIII визначена послідовність етапів проведення спрощеної закупівлі визначена, а вимоги щодо оголошення - частиною третьої цієї статті.

За правилами частини одинадцятої статті 14 Закону №922-VIII замовник розглядає на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі пропозицію учасника, яка за результатами електронного аукціону (у разі його проведення) визначена найбільш економічно вигідною.

Строк розгляду найбільш економічно вигідної пропозиції не повинен перевищувати п`ять робочих днів з дня завершення електронного аукціону.

Згідно із частиною дванадцятою статті 14 Закону №922-VII, за результатами оцінки та розгляду пропозиції замовник визначає переможця.

Повідомлення про намір укласти договір про закупівлю замовник оприлюднює в електронній системі закупівель.

У разі відхилення найбільш економічно вигідної пропозиції відповідно до частини тринадцятої цієї статті замовник розглядає наступну пропозицію учасника, який за результатами оцінки надав наступну найбільш економічно вигідну пропозицію.

Наступна найбільш економічно вигідна пропозиція визначається електронною системою закупівель автоматично.

Спірним моментом у справі, що розглядається, є наявність правових підстав у Головного управління Національної гвардії України, як Замовника у процедурі спрощеної закупівлі, для відхилення пропозиції позивача, Учасника та переможця у процедурі спрощеної закупівлі, на підставі пункту 3 частини 13 статті 14 Закону № 922-VII.

Так, відповідно до частини 13 статті 14 Закону № 922-VII замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо:

1) пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі;

2) учасник не надав забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником;

3) учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору про закупівлю;

4) якщо учасник протягом одного року до дати оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі відмовився від підписання договору про закупівлю більше двох разів із замовником, який проводить таку спрощену закупівлю.

Частиною 14 статті 14 Закону № 922-VII передбачено, інформація про відхилення пропозиції протягом одного дня з дня прийняття рішення замовником оприлюднюється в електронній системі закупівель та автоматично надсилається учаснику, пропозиція якого відхилена через електронну систему закупівель.

Учасник, пропозиція якого відхилена, може звернутися до замовника з вимогою надати додаткову аргументацію щодо причин невідповідності його пропозиції умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі. Не пізніше ніж через три робочих дні з дня надходження такого звернення через електронну систему закупівель замовник зобов`язаний надати йому відповідь.

Відповідно до частини 15 статті 14 № 922-VII Замовник може укласти договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем спрощеної закупівлі, на наступний день після оприлюднення повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, але не пізніше ніж через 20 днів.

Договір про закупівлю укладається згідно з вимогами статті 41 цього Закону.

Пунктом 12.14 Оголошення про проведення спрощеної закупівлі № UA-2026-06-03-013074-а встановлено Порядок укладення договору про закупівлю, його умови.

Проєкт Договору про закупівлю викладено в Додатку 3 до цього Оголошення.

Договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Бюджетного кодексів України з урахуванням особливостей, визначених Законом.

Остаточна редакція договору про закупівлю складається Замовником та переможцем закупівлі на основі проєкту договору про закупівлю, що є Додатком 3 до цього Оголошення.

Істотні умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця спрощеної закупівлі, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов`язання в іноземній валюті.

З метою забезпечення належного погодження державного контракту (договору) для взяття бюджетного зобов`язання Учасник, шляхом подання пропозиції, погоджується, що строк укладання державного контракту (договору) за результатами даної спрощеної закупівлі встановлений рівноцінно для Замовника та Учасника.

Не пізніше 5 (п`ятого) календарного дня з дати оприлюднення повідомлення про намір укласти договір (акцепту пропозиції) переможець спрощеної закупівлі зобов`язаний надіслати для перевірки та погодження Замовнику заповнений проєкт договору на електронну адресу, зазначену в пункті 7.1 даного Оголошення. Замовник після опрацювання проєкту договору повідомляє переможцю закупівлі реквізити для надсилання (адреса та/або номер поштового відділення, ПІБ та номер телефону отримувача).

Замовник має право надіслати повідомлення з реквізитами для надсилання договорів на електронну адресу переможця закупівлі, що зазначена в електронній системі закупівель.

Переможець спрощеної закупівлі надсилає Замовнику погоджені та підписані проєкти договорів не пізніше 10-го календарного дня з дати оприлюднення повідомлення про намір укласти договір (акцепту пропозиції) засобами поштового зв`язку. Замовник здійснює процедуру погодження (візування) та підписання проєктів договорів у строк, що дозволяє укладання (підписання) договору не пізніше 20-го календарного дня з дати визначення переможця спрощеної закупівлі (за умови належного виконання переможцем вимог даного пункту Оголошення).

Переможець зобов`язаний належним чином ідентифікувати відправника відповідного листа (посилки) з документами, а саме: назва суб`єкта господарювання переможця закупівлі (прізвище та ім`я для фізичних осіб-підприємців) має бути вказана в електронних сервісах поштового оператора у спосіб, який дозволяє ідентифікувати відправника переможця спрощеної закупівлі.

Послуги поштових операторів оплачуються переможцем спрощеної закупівлі.

Не підписання переможцем договору про закупівлю або ненадання замовнику примірників підписаного договору(ів) буде розцінено як відмова переможця від укладення договору про закупівлю, що спричиняє наслідки, передбачені п. 3 ч. 13 ст. 14 Закону (Замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо: Учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору / не уклав договір про закупівлю).

Замовник має право розцінювати як відмову від укладання договору, що спричиняє наслідки, передбачені п. 3 ч. 13 ст. 14 Закону:

1) ненадання на погодження заповненого проєкту договору у спосіб та строки, визначені пунктом 12.14 Оголошення;

2) не надсилання погодженого та підписаного уповноваженою на це особою переможця спрощеної закупівлі проєкту договору у спосіб та у строки, визначені пунктом 12.14 Оголошення;

3) надсилання підписаного уповноваженою на це особою переможця спрощеної закупівлі проєкту договору у редакції, що відрізняється від змісту додатка № 3 до Оголошення та/або попередньо погодженого проєкту договору. Надсилання договору не у повному обсязі або без підпису уповноваженої на це особи переможця, або направлення його з іншими недоліками, що унеможливлюють його належне укладання. У такому випадку Замовник повідомляє переможця про зазначені недоліки на електронну пошту, що зазначена в електронній системі закупівель, або на електронну пошту переможця, яка використовувалась для погодження проєкту договору. Переможець зобов`язаний виправити наявні недоліки щодо заповнення проєкту договору та повторно надіслати його Замовнику не пізніше наступного календарного дня з дати отримання відповідного повідомлення.

Замовник має право змінити порядок погодження та надсилання проєкту договору, про що Замовник повідомляє переможця на електронну пошту, що вказана в електронній системі закупівель та/або на електронну пошту, яка використовувалась для погодження проєкту договору.

Замовник та переможець мають право за взаємною згодою погодити інший порядок погодження та надсилання проєкту договору.

Фактом подання своєї пропозиції Учасник підтверджує своє ознайомлення та погодження з вимогами даного пункту Оголошення.

Системний аналіз умов Оголошення про проведення спрощеної закупівлі № UA-2026-06-03-013074-а, у взаємозв`язку із нормами Закону № 922-VII, дає підстави для виокремлення окремих етапів в процедурі укладання договору про закупівлю, кожен з яких є послідовним та окреслений терміном для реалізації, а саме:

- прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю з переможцем, його оприлюднення;

- направлення переможцем для перевірки та погодження замовнику проєкту договору (не пізніше 5 (п`ятого) календарного дня з дати оприлюднення повідомлення про намір укласти договір (акцепту пропозиції);

- повідомлення замовником реквізитів для надсилання договорів переможцем;

- направлення переможем замовнику погоджений та підписаний проєкт договору (не пізніше 10-го календарного дня з дати оприлюднення повідомлення про намір укласти договір (акцепту пропозиції) засобами поштового зв`язку.

Повертаючись до обставин справи, що розглядається, судом встановлено, відповідно до протокольного рішення Головного управління Національної гвардії України від 19.06.2026 №513 Товариство з обмеженою відповідальністю «КАНТРІ-САЙД» (код ЄДРПОУ 45057319) визнано переможцем процедури закупівлі UA-2026-06-03-0013074-а, прийнято рішення про намір укласти договір про закупівлю з Учасником, оприлюднити Повідомлення про намір укласти договір про закупівлю в електронній системі закупівель.

Рішення про визнання переможцем та про намір укласти договір з Учасником опубліковано 19 червня 2026 року.

У подальшому, 23 червня 2026 року ТОВ «КАНТРІ-САЙД» надіслано для перевірки та погодження проєкт договору про закупівлю.

Також, 23 червня 2026 року Замовник надіслав повідомлення з реквізитами для надсилання договорів на електронну адресу переможця закупівлі та погоджений проєкт договору про закупівлю у відповідь на лист Учасника.

30 червня 2026 року прийнято оскаржуване протокольне рішення №539 про відхилення пропозиції відповідно до пункту 3 частини 13 статті 14 Закону № 922-VII.

Не погоджуючись з таким рішенням, позивач вказує на його передчасність, позивач посилається на частину 15 статті 14 Закону № 922-VII та зазначає, що останній день на укладання договору 09 липня 2026 року.

Суд відхиляє такі твердження позивача, оскільки відповідно до частини 15 статті 14 Закону № 922-VII, на яку посилається позивач, встановлений тільки проміжок часу для укладання договору, а саме: не раніше наступного дня після оприлюднення повідомлення про намір укласти договір та не пізніше ніж через 20 днів після оприлюднення повідомлення про намір укласти договір.

Отже поза розумним сумнівом висновується, пряма вказівка «не пізніше ніж через 20 днів» автоматично не пролонгує можливість укладання договору на 20 день, а окреслює граничний строк щодо всієї процедури узгодження умов та підписання договору, надаючи можливість і його зменшення.

Як зазначено вище, відповідно до пункту 12.14 Оголошення про проведення спрощеної закупівлі № UA-2026-06-03-013074-а переможець спрощеної закупівлі надсилає Замовнику погоджені та підписані проєкти договорів не пізніше 10-го календарного дня з дати оприлюднення повідомлення про намір укласти договір (акцепту пропозиції) засобами поштового зв`язку.

Враховуючи, що повідомлення про намір укласти договір оприлюднено 19 червня 2026 року, то 10-й календарний день припадає саме на 29 червня 2026 року.

Позивач не заперечує, що станом на 29.06.2026 ним не було надіслано погоджений та підписаний проєкт договору, позивач прямо вказує, що такий договір надісланий 30 червня 2026 року.

При цьому, суд вважає слушними посилання відповідача, що станом на вказану дату ні Замовник, ні Учасник не ініціювали та не погоджували зміни до порядку підписання договору.

Вказане свідчить, що ТОВ «КАНТРІ-САЙД» не виконано вимоги оголошення про проведення спрощеної закупівлі, не надіслано погодженого та підписаного уповноваженою на це особою переможця спрощеної закупівлі проєкту договору у спосіб та у строки, визначені пунктом 12.14 Оголошення.

Щодо решти аргументів позивача, суд акцентує, що відповідно до пункту 12.14 Оголошення, фактом подання своєї пропозиції Учасник підтверджує своє ознайомлення та погодження з вимогами даного пункту Оголошення, отже, позивач, ще на етапі подання пропозиції засвідчив свої згоду з умовами Оголошення у спірній процедурі спрощеної закупівлі.

Ба більше, відповідно вказаного пункту міститься застереження, що непідписання переможцем договору про закупівлю або ненадання замовнику примірників підписаного договору(ів) буде розцінено як відмова переможця від укладення договору про закупівлю, що спричиняє наслідки, передбачені п. 3 ч. 13 ст. 14 Закону (Замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо: Учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору / не уклав договір про закупівлю).

Замовник має право розцінювати як відмову від укладання договору, що спричиняє наслідки, передбачені п. 3 ч. 13 ст. 14 Закону: ненадсилання погодженого та підписаного уповноваженою на це особою переможця спрощеної закупівлі проєкту договору у спосіб та у строки, визначені пунктом 12.14 Оголошення.

Суд відхиляє і посилання позивача на те, що строки, визначені пунктом 12.14 Оголошення Замовника є надмірно формалізованими та такими, що суперечать чинному законодавству, оскільки такі посилання ґрунтуються виключно на суб`єктивній незгоді позивача, яка не може нівелювати умови Оголошення, які є обов`язковими для виконання як замовником, так і учасниками.

Варто додати, що позовна заява не містить конкретного обґрунтування невідповідності умов Оголошення вимогам Закону, зокрема, таких, які б порушували принципи добросовісної конкуренції, економії, ефективності та пропорційності, відкритості та прозорості, недискримінації, відкритості та прозорості тощо.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач в спірних правовідносинах діяв з дотриманням норм чинного законодавства України, протокольне рішення уповноваженої особи від 30.06.2026 № 539 у закупівлі за ідентифікатором UA-2026-06-03-013074-a за предметом: «Добовий польовий набір продуктів раціон вечеря норма №15», код ДК 021:2015: 15890000-3 Продукти харчування та сушені продукти різні, оголошення № UA-2026-06-03-013074-a Лот 1, яким пропозицію ТОВ «КАНТРІ-САЙД» відхилено, прийнято у відповідності вимогам Закону України «Про публічні закупівлі», із врахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Відповідно до положень статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.

Відповідно до ч. ч. 1-4 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є необґрунтованим і задоволенню не підлягає.

Згідно із частиною першою статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки адміністративний позов не підлягає задоволенню, відсутні підстави для вирішення питання щодо розподілу судових витрат.

На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 250, 255, 282 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «КАНТРІ-САЙД» - відмовити.

2. Розподіл судових витрат не здійснювати.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини четвертої статті 282 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційні скарги на судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених цією статтею, можуть бути подані до Шостого апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня їх проголошення. У разі розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом двох днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Жукова Є.О.