Ухвала суду № 137935626, 03.07.2026, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.07.2026
Номер справи
160/18064/26
Номер документу
137935626
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УХВАЛА

03 липня 2026 р.Справа №160/18064/26

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Юрков Е.О., розглянувши заяву Комунального підприємства "Кривбасводоканал" про забезпечення адміністративного позову по справі №160/18064/26 за позовом Комунального підприємства "Кривбасводоканал" до Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування індивідуального акта,-

УСТАНОВИВ:

25 червня 2026 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Комунального підприємства "Кривбасводоканал" (вул. Джохара Дудаєва, 6А,м. Кривий Ріг,Дніпропетровська обл., Криворізький р-н,50027, РНОКПП 03341316) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Філософська, буд. 39-а,м. Дніпро,Дніпропетровська обл., Дніпровський р-н,49006, ІК в ЄДРПОУ 40359593) з вимогами:

- визнати протиправною та скасувати постанову Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області про накладення штрафу за правопорушення у сфері комерційного обліку комунальних послуг №05.2-03/4-26 від 15 червня 2026 року.

Ухвалою суду від 30.06.2026 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

03.07.2026 року до суду надійшла заява Комунального підприємства "Кривбасводоканал" про забезпечення позову в якій просять зупинити дії постанови Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області від 15.06.2026 року №05.2-03/4-26 «Про накладання штрафу за правопорушення у сфері комерційного обліку комунальних послуг» до набрання законної сили рішенням у даній справі.

В обгрунтування заяви позивач зазначив, що стягнення коштів на підставі оскаржуваної постанови до вирішення спору по суті призведе до додаткового фінансового навантаження на підприємство, вилучення обігових коштів, які використовуються для забезпечення безперебійного функціонування об`єктів водопровідно-каналізаційного господарства, проведення аварійно-відновлювальних робіт, закупівлі матеріалів та обладнання, оплати енергоносіїв та виплати заробітної плати працівникам.

Частинами першою та другою статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо :

1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або

2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Згідно з положеннями частини першої статті 151 КАС України позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється в безспірному порядку.

Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб (частина друга статті 151 КАС України).

В ухвалі про забезпечення позову суд зазначає вид забезпечення позову та підстави його обрання (частина шоста статті 154 КАС України).

Тобто, метою забезпечення позову є вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, заходів щодо охорони матеріально-правових інтересів позивача від можливих недобросовісних дій із боку відповідача з тим, щоб забезпечити позивачу реальне та ефективне виконання судового рішення, якщо воно буде прийняте на користь позивача, у тому числі задля попередження потенційних труднощів у подальшому виконанні такого рішення.

При цьому заходи забезпечення мають вживатись лише в межах позовних вимог, бути співмірними з ними, а необхідність їх застосування повинна обґрунтовуватись поважними підставами й підтверджуватись належними доказами.

Співмірність передбачає співвідношення негативних наслідків від вжиття заходів забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати в результаті невжиття цих заходів, з урахуванням відповідності права чи законного інтересу, за захистом яких заявник звертається до суду, майнових наслідків заборони відповідачу здійснювати певні дії.

Таким чином, суд, розглядаючи заяву про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, з огляду на докази, надані заявником для підтвердження своїх вимог, має пересвідчитись, зокрема, у тому, що існує дійсна і реальна загроза невиконання рішення суду чи суттєва перешкода у такому виконанні, а також у очевидності ознак протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень.

Розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з`ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам.

При цьому, вирішуючи питання про вжиття заходів забезпечення позову, суд в ухвалі про забезпечення позову повинен навести мотиви, з яких він дійшов висновку, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача. Також суд має вказати, у чому будуть полягати дії, направлені на відновлення прав позивача, оцінити складність вчинення цих дій, встановити, що витрати, пов`язані з відновленням прав, будуть значними.

Так само суд повинен вказати підстави, з яких він дійшов висновку про існування очевидних ознак протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, цим рішенням, дією або бездіяльністю до ухвалення рішення у справі.

Слід зазначити, що під час вирішення питання щодо забезпечення позову обґрунтованість позову не досліджується, оскільки питання обґрунтованості заявлених позовних вимог є предметом дослідження судом під час розгляду спору по суті та не можуть вирішуватись ним під час розгляду клопотання про забезпечення позову.

Щодо наявності очевидних ознак протиправності оспорюваних рішень та порушення таким рішенням прав, свобод або інтересів осіб, які звернулися до суду, то вони повинні, насамперед, існувати поза обґрунтованим сумнівом. Тобто, суд, який застосовує заходи забезпечення позову з цих підстав повинен бути переконаний у тому, що відповідне рішення явно суперечить вимогам закону за критеріями, визначеними частиною другою статті 2 КАС України, порушує права, свободи або інтереси позивачів і вжиття заходів забезпечення позову є дієвим способом запобігання істотним та реальним негативним наслідкам таких порушень. Твердження про «очевидність» порушення до розгляду справи по суті, яке фактично ґрунтується на тих самих аргументах, які покладені в підстави позову, є висновком, який свідчить про правову позицію суду наперед. Тому застосування заходів забезпечення позову з цієї підстави допускається у виключних випадках.

З огляду на викладене, посилання позивача на необґрунтованість оскаржуваного рішення відповідача, як на очевидні ознаки протиправності останнього, підлягають відхиленню.

Доводи того, що невжиття заходів щодо зупинення дії постанови Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області від 15.06.2026 року №05.2-03/4-26 «Про накладання штрафу за правопорушення у сфері комерційного обліку комунальних послуг» до набрання законної сили рішенням у даній справі призведе до додаткового фінансового навантаження на підприємство, вилучення обігових коштів, які використовуються для забезпечення безперебійного функціонування об`єктів водопровідно-каналізаційного господарства, проведення аварійно-відновлювальних робіт, закупівлі матеріалів та обладнання, оплати енергоносіїв та виплати заробітної плати працівникам, також заявником не підтверджені належними доказами.

Тому вжиття заходів забезпечення позову у запропонований позивачем спосіб фактично вирішить спір по суті, що суперечить меті застосування статті 150 КАС України.

Отже, позивачем не доведено необхідність вжиття заходів забезпечення позову з урахуванням положень частини другої статті 150 КАС України.

Керуючись ст.150, 256 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні заяви Комунального підприємства "Кривбасводоканал" про забезпечення позову по справі №160/18064/26 за позовом Комунального підприємства "Кривбасводоканал" до Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування індивідуального акта - відмовити.

Ухвала з питань забезпечення адміністративного позову може бути оскаржена, оскарження не перешкоджає подальшому розгляду справи.

Ухвала суду може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Ухвала набирає законної сили у порядку та у строки, встановлені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Е.О. Юрков