Постанова № 137934077, 03.07.2026, Подільський районний суд міста Полтави (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Полтави)

Дата ухвалення
03.07.2026
Номер справи
553/3350/25
Номер документу
137934077
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Подільський районний суд міста Полтави

Справа № 553/3350/25

Провадження № 3/553/20/2026

П О С Т А Н О В А

Іменем України

03.07.2026м. Полтава

Суддя Подільського районного суду міста Полтави Фоміна Ю.В., за участю секретаря судового засідання Летюченко В.В., представника Полтавської митниці Сидоренка О.М., захисника Хлистун І.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали, які надійшли з Полтавської митниці ДМС України про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Ковель Волинської області, громадянина України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч.1 ст. 483 МК України,

В С Т А Н О В И В:

Згідно з протоколом №0093/UA806000/2025 від 17.07.2025 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , притягується до адміністративної відповідальності за те, що він 01.09.2023 року перемістив через митний кордон України з приховуванням від митного контролю товар автомобіль «TOYOTA AURIS», кузов № НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 , шляхом подання до митного органу, як підставу для переміщення товарів документів: декларація про перелік товарів, що визначаються гуманітарною допомогою від 01.09.2023 року та лист Благодійної організації «Благодійний фонд «Імені Олександра Калинчука» б/н, що містить неправдиві відомості щодо одержувача.

Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, за що передбачена відповідальність ч.1 ст.483 МК України.

Представник Полтавської митниці у судовому засіданні просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення ним митних правил, передбачених ч.1 ст.483 МК України.

Захисник особи, яка притягається до адміністратвиної відповідальності надала клопотання про закриття провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 за ч.1 ст.483 МК України у зв`язку із закінчення на момент розгляду справи про порушення митних правил строку накладення адміністртивного стягнення. Надала пояснення про те, що починаючи з 01.09.2023 року у митних органів була можливість виявити адміністративне правопорушення, перевірити необхідні документи, тому вважає, що на момент розгляду справи судом строки накладення адміністративного стягнення спливли. ОСОБА_1 лише як водій перевіз ТЗ через митний кордон, йому були надані представником благодійної організації необхідні документи в день перевезення 01.09.2023 року, автомобіль він передав саме цьому представнику. Вважає, що належних докуів правопорушення не має.

Заслухавши пояснення представника митниці та захисника, ознайомившись із письмовими поясненнями ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи про порушення митних правил, суд приходить до таких висновків.

Відповідно до ч.1 ст.486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Відповідно до ч.1 ст.458 Митного кодексу України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об`єктивних і суб`єктивних), що визначаються вчинене протиправне діяння як конкретне адміністративне правопорушення.

Частиною 8 статті 264 Митного кодексу України встановлено, що з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Так, факт ввезення ОСОБА_1 на митну територію України автомобіля марки «TOYOTA AURIS», кузов № НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 , та його митного оформлення як гуманітарної допомоги, підверджений митною декларацією про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 01.09.2023 року, в якій зазначено декларантом та водієм ОСОБА_1 , отримувач Благодійний фонд імені Олександра Калинчука, ЄДРПОУ 44793055, фактичне місце призначення розвантаження вантажу Київська область, Бориспільський район, м. Переяслав, вул. Богдана Хмельницького, 40А, офіс, вид гуманітарної допомоги транспортний засіб «TOYOTA AURIS».

Для заповнення митної декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, ОСОБА_1 мав при собі лист Благодійної організації «Благодійний фонд «Імені Олександра Калинчука», в якому благодійна організація просить сприяння у в`їзді до України транспортного засобу «TOYOTA AURIS», 2007 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 , що ввозиться водієм ОСОБА_2 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_3 . Адреса доставки ТЗ: Київська область, Бориспільський район, м. Переяслав, вул. Богдана Хмельницького, 40А, офіс 10.

Відповідно до листа відповіді ОСОБА_3 від 11.04.2025 року, наданої на адресу Полтавської митниці, ОСОБА_1 йому не відомий, автомобілі, зазначені в листі, в тому числі «TOYOTA AURIS», 2007 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 , не замовлялися та на адресу Благодійної організації «Благодійний фонд «Імені Олександра Калинчука» не надходили, відтиск печатки та підпис на листах, складені від імені Фонду сфабриковані.

Відповідно до уніфікованої електронно-облікової системи Збройних Сил України станом на 22.04.2025 року відомості щодо реєстрації вказаного транспортного засобу відсутні, про що отримана відповідь з ІНФОРМАЦІЯ_2 за №819/3778/бдр від 23.04.2025 року.

Частиною 1 ст.483 МК України встановлена відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

Таким чином, приведеною сукупністю доказів в повному обсязі доведена вина ОСОБА_1 в порушенні митних правил передбачених ч. 1 ст. 483 МК України, оскільки ОСОБА_1 , як декларант, який несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, власноручно зазначив в декларації одержувача гуманітарної допомоги Благодійний Фонд ім. Олександра Калинчука у м. Переяслав Київської області, але фактично автомобіль не передав до зазначеної благодійної організації. Благодійна організація зазначений транспортний засіб не отримувала. Документів, які підтверджують факт передання вищевказаного транспортного засобу на потреби ЗСУ матеріали справи не містять.

Підстав застосування до ОСОБА_1 вимог ст. 22 КУпАП суддя не знаходить, оскільки користування увезеними транспортними засобами, які не потратили до благодійної організації, без сплати митних платежів, безумовно тягне ненадходження коштів до державного бюджету, і таким чином не може свідчити про малозначність вчиненого.

Щодо клопотання захисника про закриття провадження у справі у зв`язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків накладення адміністративних стягнень, суддя зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 466 МК України адміністративні стягнення за порушення митних правил не може бути застосовано інакше, як на підставі та в порядку, що встановлені цим Кодексом та іншими законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 467 МК України якщо справи про порушення митних правил відповідно до статті 522 цього Кодексу розглядаються митними органами або судами (суддями), адміністративне стягнення за порушення митних правил може бути накладено не пізніше ніж через шість місяців з дня виявлення правопорушення. Строк накладення адміністративних стягнень у справах про порушення митних правил зупиняється на час розгляду таких справ судом.

Таким чином, процесуальні строки накладення адміністративного стягнення обчисляються з моменту виявлення правопорушення (цей момент може співпадати з моментом складання протоколу про порушення митних правил, а також відраховуватись з моменту встановлення ознак правопорушення).

За вимогами ст. 487 МК України провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Згідно п.7 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків накладення адміністративних стягнень.

Відповідно до статті 491 МК України підставами для порушення справи про порушення митних правил є: 1) безпосереднє виявлення посадовими особами органу доходів і зборів порушення митних правил; 2) офіційні письмові повідомлення про вчинення особою порушення митних правил, отримані від правоохоронних органів, а також органів, що здійснюють види контролю, зазначені у частині першій статті 319 цього Кодексу; 3) офіційні письмові повідомлення про вчинення порушення митних правил, отримані від митних та правоохоронних органів іноземних держав, а також від міжнародних організацій.

Відповідно до ч.1 ст. 494 МК України, про кожний випадок виявлення порушення митних правил уповноважена посадова особа митного органу, яка виявила таке порушення, невідкладно складає протокол за формою, установленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Отже, датою безпосереднього виявлення порушення митних правил громадянином ОСОБА_1 є дата складення відносно нього протоколу про порушення митних правил, а саме 17.07.2025 року, протокол було направлено до суду, разом із зібраними матеріалами 08.08.2025 року, та з цього моменту строк накладення адміністративного стягнення зупинився, а отже відсутні підстави для закриття провадження у зв`язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків накладення адміністративного стягнення.

При визначенні виду та міри покарання суд також враховує обставини здійснення даного правопорушення, сукупність обставин, які пом`якшують чи обтяжують відповідальність, передбачені ст. ст.34,35,36 КУпАП України.

Враховуючи викладене, суд призначає громадянину ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 483 МК України (в редакції Закону№3475-IХ від 21.11.2023 року) у вигляді накладення штрафу в розмірі 50 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, що становить 25830,42 грн. (вартість предмету порушення митних правил, відповідно до службової довідки митного органу, становить 51660,83 грн., ), без конфіскації транспортного засобу, так як місце його знаходження не встановлено.

Відповідно до ч.1 ст.519 МК України, витрати у справі про порушення митних правил складаються з видатків на інвентаризацію, зберігання, перевезення (пересилання) товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті 3 статті 461 цього Кодексу, а також з інших понесених митними органами витрат на провадження або розгляд справи.

У відповідності до ч. 1 ст. 520 Митного кодексу України, витрати у справі про порушення митних правил відшкодовуються особою, щодо якої винесено постанову про накладення адміністративного стягнення.

Відповідно до наданих довідок, витрати Полтавської митниці на пересилання поштової кореспонденції у справах про порушення митних правил щодо ОСОБА_1 складають загальну суму 160,00 грн., що підлягають стягненню з ОСОБА_1 .

Відповідно до ст.40-1КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 605,60 грн.

Керуючись ст.ст.483,520, 522, 527, 528 МК України, ст.ст.40-1, 283 КУпАП, суд

П О С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України та накласти адміністративне стягнення за порушення митних правил у виді штрафу в розмірі 50% вартості предметів порушення митних правил, а саме в сумі 25830,42 грн. (двадцять п`ять тисяч вісімсот тридцять грн. 42 коп.) без конфіскації транспортного засобу, який перераховувати за наступними реквізитами: рахунок UA668999980355739000002117902; отримувач: Полтавська митниця; код ЄДРПОУ: 43997576; МФО: 899998, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.); ГУДКСУ у Полтавській області.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , витрати на пересилання поштової кореспонденції у справах про порушення митних по даній справі в загальній сумі 160,00 грн. (сто шістдесят гривень 00 коп.) на користь Полтавської митниці за наступними рекізитами: рахунок UA7782017220343180001000117902; отримувач: Полтавська митниця; код ЄДРПОУ: 43997576; МФО: 820172, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.); ГУДКСУ у Полтавській області.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в дохід держави судовий збір в сумі 605,60 грн. (шістсот п`ять грн. 60 копійок) - отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) 899998; рахунок отримувача UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету 22030106; Призначення платежу: *;101; Судовий збір, стягнутий на користь держави, за рішенням №».)

Стягувач: Державна судова адміністрація України, місцезнаходження: вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 26255795.

Строк пред`явлення постанови до виконання в частині стягнення судового збору: протягом трьох місяців.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Полтавського апеляційного суду через Подільський районний суд міста Полтави протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Подільського районного суду міста Полтави Ю. В. Фоміна