Ухвала суду № 137927766, 01.07.2026, Святошинський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
01.07.2026
Номер справи
759/17650/26
Номер документу
137927766
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА

пр. № 1-кс/759/6489/26

ун. № 759/17650/26

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2026 року м.Київ

Слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

підозрюваного ОСОБА_4

захисника ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання слідчого слідчого відділу Святошинського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_6 , яке погоджене прокурором у кримінальному провадженні ОСОБА_7 , та подане у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 17 січня 2024 року за №42024102080000006 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Києва, громадянина України, який здобув вищу освіту, одружений, має на утриманні малолітню дитину, працює на посаді заступника начальника відділу технічного нагляду КП "Київжитлоспецексплуатація", зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимий, у вчиненні кримінальних правопорушеннь, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 191 КК України,

ВСТАНОВИВ:

До слідчого судді Святошинського районного суду м. Києва надійшло клопотання слідчого СВ Святошинського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_6 , яке погоджене прокурором у кримінальному провадженні ОСОБА_3 , та подане у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 17 січня 2024 року за №42024102080000006 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 366, ч. 1 ст. 209 КК України.

Клопотання мотивовано тим, що Слідчим відділом Святошинського УП ГУНП у м. Києві здійснюється досудове розслідування в рамках кримінального провадження відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42024102080000006 від 17.01.2024 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 366, ч. 1 ст. 209 КК України в якому ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 191 КК України.

1.

Досудовим розслідуванням встановлено, що 15.11.2023 між Комунальним некомерційним підприємством «Центр первинної медико-санітарної допомоги №3» Святошинського району міста Києва (код ЄДРПОУ 26199418) (далі - Замовник), в особі директора ОСОБА_9 , яка діє на підставі Статуту, з одного боку, та ТОВ «ФЕНІКС ПЛЮС» (код ЄДРПОУ 33832751) (далі -Підрядник), в особі Генерального директора ОСОБА_8 , який діє на підставі Статуту, укладено договір № 04/11 на проведення робіт по об`єкту на «Капітальний ремонт укриття КНП "Центр первинної медико-санітарної допомоги №3" Святошинського району м. Києва за адресою: вул. Петра Курінного, 2 Святошинського району м. Києва» строком до 31.12.2023, вартість яких визначено в сумі 4 432 960, 96 грн.

Пунктом 1. Договору визначено, що Замовник доручає, а Підрядник забезпечує відповідно до кошторисної документації та умов Договору виконання робіт: «Капітальний ремонт укриття КНП "Центр первинної медико-санітарної допомоги №3" Святошинського району м. Києва за адресою: вул. Петра Курінного, 2 Святошинського району м. Києва». Найменування та код за національним класифікатором України ДК 021:2015 -45450000-6 «Інші завершальні будівельні роботи» Об`єкт будівництва : ПРИМІШЕНЯ КОМУНАЛЬНОГО НЕКОМЕРЦІЙНОГО ПІДПРИЄМСТВА "ЦЕНТР ПЕРВИННОЇ МЕДИКО-САНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ №3" СВЯТОШИНСЬКОГО РАЙОНУ М.КИСВА Адреса розташування об`єкта : м.Київ, вул. Петра Курінного, 2.

Згідно п. 2 Договору склад та обсяги робіт, що доручаються до виконання Підряднику, визначені проектно- кошторисною документацією, яка є невід`ємною частиною Договору.

Згідно п. 3. Строк виконання робіт за цим Договором згідно Календарного плану. Підрядник приступає до виконання робіт на наступний день після отримання від Замовника допуску на об`єкт, що знаходиться в належному стані, достатньому для якісного виконання робіт, передбачених кошторисною документацією.

Згідно п. 4. Початок та закінчення робіт визначається календарним графіком виконання робіт, який є невід`ємною частиною Договору.

Згідно п. 5. Підрядник може забезпечити достроково завершення виконання робіт і здачу їх Замовнику.

Згідно п. 6. Строки виконання робіт можуть змінюватися із внесенням відповідних змін у Договір у разі виникнення обставин непереборної сили.

Згідно п. 7. Замовник може у разі необхідності прийняти рішення про уповільнення, зупинення або прискорення виконання робіт із внесенням у встановленому порядку змін у Договір, у тому числі до календарного графіка виконання робіт, ціни Договору, плану фінансування.

Згідно п. 8 Договору Ціна робіт визначається на основі Договірної ціни з кошторисними розрахунками (Додаток №2), та становить 4423960,96 грн. (Чотири мільйони чотириста двадцять три тисячі дев`ятсот шістдесят грн., 96 коп.), в тому числі ПДВ 737326,83 грн., з яких: Загальний фонд 3500000,00 грн , в тому числі ПДВ 583333,33 грн; Власні кошти 923960,96 грн., в тому числі ПДВ 153993,50 грн.

Згідно п.9 Договірна ціна за цим Договором визначається Сторонами як динамічна та може коригуватися в процесі виконання Робіт шляхом внесення змін до цього Договору, відповідно до п.19 Постанови Кабінету міністрів України від 12.10.2022 №1178, зокрема у таких випадках: зменшення обсягів робіт, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків Замовника; виникнення обставин непереборної сили.

Відповідно до п. 19 Договору Замовник має право;

відмовитися від прийняття закінчених робіт у разі виявлення недоліків, які виключають можливість їх використання відповідно до мети, зазначеної у проектній документації та Договорі, і не можуть бути усунені Підрядником. Замовником або третьою особою;

здійснювати у будь-який час, не втручаючись у господарську діяльність

Підрядника (Субпідрядника), авторський та технічний нагляд і контроль за ходом, якістю, вартістю та обсягами виконання робіт;

делегувати в установленому законодавством порядку повноваження щодо здійснення технічного нагляду і контролю третій особі, зокрема спеціалізованій організації (консультаційній, проектній, інжиніринговій тощо) або спеціалісту, які мають відповідні дозвільні документи, з визначенням у Договорі їх повноважень. Делегування Замовником своїх повноважень не звільняє його від відповідальності перед Підрядником за невиконання або неналежне виконання договірних зобов`язань, а також не позбавляє права здійснювати контроль за ходом, якістю, вартістю та обсягами виконання робіт;

вносити зміни у проектну та кошторисну документацію до початку робі і або під час їх виконання у випадках, визначених, статтею 41 Закону України «Про публічні закупівлі»;

вимагати безоплатного виправлення недоліків, що виникли внаслідок допущених Підрядником порушень, або виправити їх своїми силами, якщо інше не передбачено Договором. У такому разі збитки, завдані Замовнику, відшкодовуються підрядником;

відмовитися від Договору та вимагати відшкодування збитків, якщо підрядник своєчасно не розпочав роботи або виконує їх настільки повільно, що закінчення їх у строк, визначений Договором, стає неможливим;

відмовитися від Договору в будь-який час до закінчення виконання робіт, оплативши Підряднику виконану частину робіт з відшкодуванням збитків, завданих такою відмовою;

ініціювати внесення змін у Договір, вимагати розірвання Договору га відшкодування збитків за наявності істотних порушень Підрядником умов Договору;

вимагати відшкодування завданих йому збитків, зумовлених порушенням Договору, якщо Договором або законом не передбачено інше. Замовник також має інші права, передбачені Договором, Цивільним і Господарським кодексами України та іншими актами законодавства.

Відповідно до п. 20. Договору, замовник зобов`язаний:

надати Підряднику фронт робіт, передати дозвільну та іншу договірну документацію і ресурси відповідно до Договору;

сприяти Підряднику в порядку, встановленому Договором, у виконанні робіт;

прийняти в установленому порядку та оплатити виконані роботи;

негайно повідомити Підрядника про виявлені недоліки в роботі;

виконувати належним чином інші зобов`язання, передбачені Договором. Цивільним і Господарським кодексами України та іншими актами законодавства.

Відповідно до п. 21 договору, підрядник має право:

залучити за згодою Замовника до виконання Договору третіх осіб (Субпідрядників) у випадках, визначених статтею 41 Закону України «Про публічні закупівлі»;

зупинити роботи у разі невиконання Замовником своїх зобов`язань за Договором, що призвело до ускладнення або до неможливості проведення Підрядником робіт;

на відшкодування завданих йому збитків відповідно до законодавства та Договору;

ініціювати внесення змін у Договір. Підрядник має також інші права, передбачені Договором, Цивільним і Господарським кодексами України та іншими актами законодавства.

Відповідно до п. 22 договору. Підрядник зобов`язаний:

виконати з використанням власних ресурсів, якщо інше не встановлено умовами Договору, та у встановлені строки роботи відповідно до проектної та кошторисної документації;

одержати встановлені законом дозволи на виконання окремих видів робіт;

вживати заходів до збереження майна, переданого Замовником;

здійснювати експертну перевірку, випробування робіт, матеріалів, конструкцій виробів, устаткування тощо, які використовуються для виконання робіт, та повідомляти про це Замовника у визначені Договором строки;

здійснювати щомісячну оплату за спожиту Підрядником електроенергію та воду в процесі виконання ним будівельно-монтажних (підрядних) робіт на підставі

відповідних актів підписаних Сторонами. Сума, коштів за спожиту Підрядником електроенергію та воду, які відображаються в цих актах, визначаються з врахуванням та відповідно до: показань лічильників Замовника, чинних тарифів на

дані послуги (вода, електроенергія), та з врахуванням "Відомості ресурсів до договірної ціни" сформованої підрядником;

у разі якщо при перевірці контролюючими органами об`єму виконаних робіт, вартості матеріалів, буде виявлено завищення вартості робіт, матеріалів. Підрядник протягом 3 днів зобов`язаний оформити акти на зменшення вартості робіт або ціни на матеріали, та повернути надмірно сплачені кошти на розрахунковий рахунок Замовника.

своєчасно попередити Замовника про те, що додержання його вказівок стосовно способу виконання робіт загрожує їх якості або придатності, та про наявність інших обставин, які можуть викликати таку загрозу;

передати Замовнику у порядку, передбаченому законодавством та Договором, закінчені роботи;

вжити заходів до недопущення передачі без згоди Замовника проектної документації (примірників, копій) третім особам;

забезпечення ведення та передачу Замовнику в установленому порядку документів про виконання Договору;

координувати діяльність Субпідрядників на будівельному майданчику, якщо інше не передбачено Договором (субпідряду);

своєчасно усувати недоліки робіт, допущені з його вини;

відшкодувати відповідно до законодавства та Договору завдані Замовнику збитки;

інформувати в установленому порядку Замовника про хід виконання зобов`язань за Договором, обставини, що перешкоджають його виконанню, а також про заходи, необхідні для їх усунення;

виконати належним чином інші зобов`язання, передбачені Договором, Цивільним і Господарським кодексами України та іншими актами законодавства.

Надалі, 29.12.2023 між замовником Комунальним некомерційним підприємством «Центр первинної медико-санітарної допомоги №3» Святошинського району міста Києва (код ЄДРПОУ 26199418) в особі директора ОСОБА_9 , яка діє на підставі Статуту, з одного боку, та ТОВ «ФЕНІКС ПЛЮС» (код ЄДРПОУ 33832751), в особі Генерального директора ОСОБА_8 , який діє на підставі Статуту, укладено Додаткову угоду №1 до Договору №04/11 від 15.11.2023 відповідно до якої продовжено строк виконання робіт до 29.02.2024.

29.11.2023 року між Комунальним некомерційним підприємством «Центр первинної медико-санітарної допомоги №3» Святошинського району міста Києва, в особі директора ОСОБА_9 , яка діє на підставі Статуту, надалі «Замовник» та фізична особа-підприємець ОСОБА_4 , надалі «Виконавець», що діє на підставі Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 15.06.2021 року №200700000000026715 та Кваліфікаційного сертифікату серія АТ №010595 від 27.05.2022 року, з іншої сторони, було укладено договір №05/11 про надання послуг на здійснення технічного нагляду.

Відповідно до умов зазначеного договору: Замовник доручає, а Виконавець приймає на себе зобов`язання по здійсненню технічного нагляду на об`єкті: «Капітальний ремонт укриття КНП "Центр первинної медико-санітарної допомоги № 3" Святошинського району м. Києва за адресою: вул. Петра Курінного,2 Святошинського району м. Києва» (далі - об?єкт) у відповідності до проектно-кошторисної документації та в порядку, на умовах, визначених цим Договором. Найменування та код за національним класифікатором України ДК 021:2015 - 71520000-9 «Послуги з нагляду за виконанням будівельних робіт».

Відповідно до п1.2. договору, здійснення технічного нагляду Виконавцем проводиться у відповідності з Порядком здійснення технічного нагляду під час проведення ремонтно-будівельних робіт на об?єкті.

Крім того, встановлено, що згідно вимог ст. 11 Закону України «Про архітектурну діяльність», під час будівництва об`єкта архітектури здійснюється авторський та технічний нагляд. Технічний нагляд забезпечується замовником та здійснюється особами, які мають відповідний кваліфікаційний сертифікат.

Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про архітектурну діяльність» технічним наглядом є здійснення замовником контролю за дотриманням проектних рішень та вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, а також контролю за якістю виконаних робіт та їх обсягами під час будівництва або зміни (у тому числі шляхом знесення) об`єкта містобудування.

Відповідно до п. 5 Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об`єкта архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2009 № 903 (Далі Порядок), особи, що здійснюють технічний нагляд:

проводять перевірку:

- наявності документів, які підтверджують якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання, що використовуються під час будівництва об`єкта, - технічного паспорта, сертифіката, документів, що відображають результати лабораторних випробувань тощо;

- відповідності виконаних будівельно-монтажних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проектним рішенням, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов та інших нормативних документів;

- відповідності обсягів та якості виконаних будівельно-монтажних робіт проектно-кошторисній документації;

- виконання підрядником вказівок і приписів, виданих за результатами технічного нагляду, державного архітектурно-будівельного контролю та державного нагляду;

ведуть облік обсягів прийнятих і оплачених будівельно-монтажних робіт, а також будівельно-монтажних робіт, виконаних з недоліками;

проводять разом з підрядником огляд та оцінку результатів виконаних робіт, у тому числі прихованих, і конструктивних елементів;

повідомляють підряднику про невідповідність виробів, матеріалів та обладнання вимогам нормативних документів;

оформляють акти робіт, виконаних з недоліками;

беруть участь у проведенні перевірки:

- робочою комісією якості окремих конструкцій і вузлів, будівельно-монтажних робіт усіх видів, відповідності змонтованого спецобладнання, устаткування і механізмів технічним умовам;

- органами державного нагляду та архітектурно-будівельного контролю;

виконують інші функції, пов`язані з технічним наглядом на відповідному об`єкті.

Приймає участь в роботі робочої та приймальної комісії з прийняття закінченого об`єкта.

Відповідно до п. 6 Порядку особи, що здійснюють технічний нагляд, мають право вимагати від підрядника:

иконання робіт відповідно до проектно-кошторисної та іншої технічної документації, дотримання вимог нормативних документів щодо порядку виконання і прийняття робіт;

зупинення робіт у разі застосування ним матеріалів, деталей, конструкцій та виробів, які не відповідають вимогам нормативних документів;

проведення лабораторних випробувань матеріалів і конструкцій щодо їх відповідності сертифікатам якості, а обладнання - технічним (технологічним) паспортам та своєчасного повідомлення їм про такі випробування;

усунення відхилень від проектних рішень, недоліків (дефектів) та недоробок і повторного пред`явлення робіт для здійснення технічного нагляду;

зупинення виконання:

- робіт до оформлення актів огляду прихованих робіт;

- будівельно-монтажних робіт у разі виявлення понаднормативної деформації об`єкта або загрози обвалу конструкцій та вжиття невідкладних заходів для запобігання виникненню аварії.

Відповідно до п. 7 Порядку у разі виявлення відхилень від проектних рішень, допущених під час будівництва об`єкта, та відмови підрядника їх усунути особа, що здійснює технічний нагляд, повідомляє про це замовнику (забудовнику) і відповідній інспекції державного архітектурно-будівельного контролю для вжиття заходів відповідно до законодавства.

Відповідно п. 28 Загальних умов укладання договорів підряду в капітальному будівництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 № 668 (зі змінами), замовник має право делегувати в установленому законодавством порядку повноваження щодо здійснення технічного нагляду і контролю третій особі, зокрема спеціалізованій організації (консультаційній, проектній, інжиніринговій тощо) або спеціалісту, які мають відповідні дозвільні документи, з визначенням у договорі підряду їх повноважень. Делегування замовником своїх повноважень не звільняє його від відповідальності перед підрядником за невиконання або неналежне виконання договірних зобов`язань, а також не позбавляє права здійснювати контроль за ходом, якістю, вартістю та обсягами виконання робіт.

Вказаними нормами повинні керуватися всі суб`єкти господарювання, котрі здійснюють на території України господарську діяльність, пов`язану із створенням об`єкта архітектури, особи, що здійснюють технічний нагляд за будівництвом, та замовники даних робіт, зокрема і на замовлення підприємств, установ, органів та організацій державної і комунальної форм власності та за бюджетні кошти.

Таким чином, ОСОБА_4 , займаючи посаду Заступника начальника відділу технічного нагляду та будучи ФОП « ОСОБА_4 » маючи відповідний кваліфікаційний сертифікат здійснюючи функції технічного нагляду за виконанням робіт по об`єкту «Капітальний ремонт укриття КНП "Центр первинної медико-санітарної допомоги № 3" Святошинського району м. Києва за адресою: вул. Петра Курінного,2 Святошинського району м. Києва», набув статусу службової особи, оскільки тимчасово виконував організаційно-розпорядчі функції за спеціальним повноваженням, тобто згідно з ч. 3 ст. 18 та п. 1 примітки до ст. 364 КК України був службовою особою.

В подальшому, в ході виконання робіт по договору №04/11 від 15.11.2023, у ОСОБА_4 , спільно з генеральним директором ТОВ «Фенікс плюс», ОСОБА_8 , виник злочинний умисел, спрямований на заволодіння бюджетними коштами шляхом підписання та видачі офіційних документів -Акту № 1/12 приймання виконаних будівельних робіт (форми КБ-2в) за грудень 2023 від 05.12.2023; Акту № 2/12 приймання виконаних будівельних робіт (форми КБ-2в) за грудень 2023 від 11.12.2023; Акту № 3/12 приймання виконаних будівельних робіт (форми КБ-2в) за грудень 2023 від 18.12.2023; Акту № 4/12 приймання виконаних будівельних робіт (форми КБ-2в) за грудень 2023 від 22.12.2023; Акту № 5/02 приймання виконаних будівельних робіт (форми КБ-2в) за лютий 2024 від 26.02.2024; до яких включено завідомо неправдиві відомості, щодо обсягів та вартості виконаних робіт та проведення оплати фактично не виконаних робіт за рахунок бюджетних коштів.

Після цього, процес здійснення будівельних робіт, придбання матеріалів будівництва та звітування за їх результати замовнику будівництва і розпоряднику бюджетних коштів, здійснювалися з відома та за участі директора ТОВ «Фенікс плюс» та відповідального за здійснення технічного нагляду за будівництвом - інженера техенічного нагляду ОСОБА_4 , яким, відповідно до покладених на нього функціональних обов`язків, контролювався хід вказаних будівельних робіт, перевірялись обсяги та якість виконаних робіт у відповідності з проектно-кошторисною документацією та будівельними нормами і правилами.

За результатами виконання будівельних робіт за договором №04/11 від 15.11.2023 на виконання будівельних робіт з капітального ремонту, директором ТОВ «Фенікс плюс», ОСОБА_8 в період з грудня по січень 2024 року було підготовлено та підписано, шляхом передачі Замовнику, акти виконаних робіт типової форми КБ-2в, до яких внесені завідомо неправдиві відомості щодо обсягів та вартості виконаних робіт, типова форма яких затверджена наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 04.12.2009 № 554 зі змінами «Про затвердження типових форм первинних документів з обліку в будівництві».

До перерахованих офіційних документів ОСОБА_8 , умисно, з корисливих мотивів та з відома ОСОБА_4 , внесені завідомо неправдиві відомості із завищеними обсягами фактично виконаних будівельних робіт та використаних будівельних матеріалів, а саме Акту № 1/12 приймання виконаних будівельних робіт (форми КБ-2в) за грудень 2023 від 05.12.2023; Акту № 2/12 приймання виконаних будівельних робіт (форми КБ-2в) за грудень 2023 від 11.12.2023; Акту № 3/12 приймання виконаних будівельних робіт (форми КБ-2в) за грудень 2023 від 18.12.2023; Акту № 4/12 приймання виконаних будівельних робіт (форми КБ-2в) за грудень 2023 від 22.12.2023; Акту № 5/02 приймання виконаних будівельних робіт (форми КБ-2в) за лютий 2024 від 26.02.2024

Сума збитків, що завдані директором ТОВ ТОВ «ФЕНІКС ПЛЮС» (код ЄДРПОУ 33832751) ОСОБА_8 , та ОСОБА_4 , бюджету Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги №3» Святошинського району міста Києва (код ЄДРПОУ 26199418) завищенням вартості виконаних робіт, використаних матеріалів згідно актів прийняття виконаних будівельних робіт КБ2в, а саме: Акту № 1/12 приймання виконаних будівельних робіт (форми КБ-2в) за грудень 2023 від 05.12.2023; Акту № 2/12 приймання виконаних будівельних робіт (форми КБ-2в) за грудень 2023 від 11.12.2023; Акту № 3/12 приймання виконаних будівельних робіт (форми КБ-2в) за грудень 2023 від 18.12.2023; Акту № 4/12 приймання виконаних будівельних робіт (форми КБ-2в) за грудень 2023 від 22.12.2023; Акту № 5/02 приймання виконаних будівельних робіт (форми КБ-2в) за лютий 2024 від 26.02.2024, по Договору від 15.11.2023 № 04/11 укладеному між Комунальним некомерційним підприємством «Центр первинної медико-санітарної допомоги №3» Святошинського району міста Києва (код ЄДРПОУ 26199418) та ТОВ «ФЕНІКС ПЛЮС» (код ЄДРПОУ 33832751) підтверджуються

в загальному розмірі 327 864,72 (триста двадцять сім тисяч вісімсот шістдесят чотири гривні сімдесят дві копійки) гривень.

Внаслідок злочинних дій ОСОБА_4 , які виразилися у пособництві у заволодінні чужого майна, державним інтересам було завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 327 864,72 (триста двадцять сім тисяч вісімсот шістдесят чотири гривні сімдесят дві копійки) гривень.

За результатами досудового розслідування 26.06.2026 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 191 КК України.

Обґрунтованість повідомленої ОСОБА_4 , підозри у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме: Протоколом обшуку; Протоколом огляду; Проведеними експертизами: висновок експерта №СЕ-19-24/25625-БТ від 25.02.2026, висновок експерта №22-1/0-2026 за результатами проведення судової економічної експертизи від 22.05.2026 року; іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.

Таким чином, є підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_4 , вчинив тяжкий злочин, який відповідно до ч. 4 ст. 191 КК України карається позбавленням волі на строк від п`яти до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Метою застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_10 , є забезпечення виконання останнім покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання наступним спробам:

Переховуватися від органів досудового розслідування та суду.

Існує ризик того, що підозрюваний ОСОБА_4 , розуміючи тяжкість покарання, що загрожує йому у разі визнання судом винуватим, можливості спрощеного переміщення, виїзду за кордон або взагалі перебування на тимчасово окупованих територіях, вчинятиме дії по переховуванню від органу досудового розслідування та в подальшому від суду.

Знищити, сховати або спотворити будь-які докумети, які мають істотне значення для встановлення обставин.

ОСОБА_4 користуючись налагодженими зв`язками та здобутими знайомствами, може особисто або опосередковано негативно впливати на хід досудового слідства та судового розгляду, через прохання, погрози або іншим шляхом щодо знищення, приховання або спотворення документів, що мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.

Незаконно впливати на свідків.

ОСОБА_4 може вчиняти дії, а саме незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні, з метою тиску на них.

Вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення у якому підозрюється.

Також, cтосовно ОСОБА_4 Київською міською прокуратурою 23.05.2022 року було направлено до суду обвинувальний акт за ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366, ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 191 КК України, таким чином сторона обвинувачення приходить до висновку, що ОСОБА_4 , суспільно корисних висновків для себе не зробив та на шлях виправлення не став.

Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав з викладених у ньому підстав та просив його задовольнити.

Захисник ОСОБА_5 , думку якого підтримав підозрюваний ОСОБА_4 , заперечував щодо клопотання, зазначивши що підозра не обгрунтована, ризики вказані прокурором необґрунтовані та недоведені, просив відмовити у задоволенні клопотання. Подав письмові заперечення.

Заслухавши думку сторін провадження, дослідивши надані матеріали, слідчий суддя приходить до наступного висновку.

Заслухавши думку учасників кримінального провадження, дослідивши надані з клопотанням матеріали, слідчий суддя дійшов наступного висновку.

В ході судового розгляду встановлено, що Слідчим відділом Святошинського УП ГУНП у м. Києві здійснюється досудове розслідування в рамках кримінального провадження відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42024102080000006 від 17.01.2024 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 366, ч. 1 ст. 209 КК України в якому ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 191 КК України.

26.06.2026 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 191 КК України.

Згідно з ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Згідно ч. 1 ст. 183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу, крім випадків, передбачених частиною п`ятою статті 176 цього Кодексу.

Не вдаючись до детального аналізу, оцінки дій, винуватості особи та не порушуючи презумпції невинуватості на цій стадії кримінального провадження, слідчий суддя повинен пересвідчитись, що повідомлена підозра є обґрунтованою, тобто такою, що передбачає наявність достатніх даних, які б могли переконати об`єктивного та стороннього спостерігача у тому, що особа могла вчинити правопорушення у якому її підозрюють. При цьому, до наданих доказів обґрунтованості підозри не висувається таких же високих вимог, як при формулюванні остаточного обвинувачення при направлені справи до суду.

Обґрунтованість повідомленої ОСОБА_4 , підозри у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме: Протоколом обшуку; Протоколом огляду; Проведеними експертизами: висновок експерта №СЕ-19-24/25625-БТ від 25.02.2026, висновок експерта №22-1/0-2026 за результатами проведення судової економічної експертизи від 22.05.2026 року; іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.

При цьому, на даному етапі кримінального провадження не допускається вирішення тих питань, які повинен вирішувати суд під час розгляду по суті, а саме питань, пов`язаних з оцінкою доказів з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, то слідчий суддя на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів лише визначив, що причетність підозрюваного до вчинення злочину, підозра у якій йому повідомлена, є вірогідною та достатньою для застосування щодо нього обмежувального заходу.

Кримінальний процесуальний закон покладає аналогічний обов`язок на сторону обвинувачення, зазначаючи, що остання має довести суду, крім обґрунтованості обвинувачення та наявності ризиків неналежної процесуальної поведінки особи, ще й неможливість застосування більш м`якого запобіжного заходу.

Вирішуючи питання щодо обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, слідчий суддя враховує мету застосування запобіжного заходу, тяжкість кримінального правопорушення, що інкримінується ОСОБА_4 , ступінь участі у вчиненому, а також обставини, у відповідності до вимог ст. 178 КПК України, що характеризують підозрюваного, який раніше не судимий, має місце реєстрації та постійне місце проживання, працює на посаді заступника начальника відділу технічного нагляду КП "Київжитлоспецексплуатація", одружений має на утриманні малолітню дитину.

За встановлених у судовому засіданні обставин, слідчий суддя вважає, що підозрюваний знаючи, що за кримінальне правопорушення, вчинення якого в тому числі йому інкримінується, передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від п`яти до вісьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, може переховуватися від органів досудового розслідування чи суду.

Суд оцінює наявність ризику можливості переховування підозрюваного від суду, як цілком ймовірний, з огляду на додані до клопотання слідчого матеріали, при цьому враховуючи також тяжкість можливого покарання у разі визнання підозрюваного винним у вчиненні тяжкого кримінального правопорушення, у вчиненні якого він підозрюється, що може спонукати його до вчинення спроби ухилитися від органів досудового розслідування.

Щодо існування інших, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України ризиків, на наявність яких у клопотанні посилається слідчий, слідчий суддя вважає, що в цій частині клопотання є недоведеним, та є припущенням з боку органу досудового розслідування, що не доведено і прокурором в судовому засіданні.

При цьому, слід звернути увагу, що Європейський суд з прав людини неодноразово підкреслював, що наявність підстав для тримання особи під вартою має оцінюватись в кожному кримінальному провадженні з урахуванням його конкретних обставин. Тримання особи під вартою завжди може бути виправдано, за наявності ознак того, що цього вимагають справжні інтереси суспільства, які, незважаючи на існування презумпції невинуватості, переважають інтереси забезпечення поваги до особистої свободи.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу, крім випадків, передбачених частиною п`ятою статті 176 цього Кодексу.

Разом з тим, прокурором у судовому засіданні не доведено, що більш м`який запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання, який би міг бути застосованим до підозрюваного ОСОБА_4 , не зможе в повній мірі запобігти ризику, передбаченому п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України.

Оскільки обставин, необхідності обмеження права особи на свободу, передбаченого кримінальним процесуальним законом України, ст. 5 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини в контексті зазначеного кримінального провадження немає, з огляду на встановлені обставини та особу підозрюваного, слідчий суддя приходить до стійкого переконання про можливість застосування до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання.

Застосовуючи такий вид запобіжного заходу, слідчий суддя виходить із необхідності уникнення ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, щодо можливості підозрюваного переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду.

Згідно вимог ч. 4 ст. 194 КПК України, якщо при розгляді клопотання про обрання запобіжного заходу прокурор доведе обставини, передбачені п. п. 1 та 2 ч. 1 цієї статті, але не доведе обставини, передбачені п. 3 ч. 1 цієї статті, слідчий суддя, суд має право застосувати більш м`який запобіжний захід, ніж той, який зазначений у клопотанні, а також покласти на підозрюваного, обвинуваченого обов`язки, передбачені ч. 5 цієї статті, необхідність покладення яких встановлена з наведеного слідчим та прокурором у обґрунтуванні клопотання.

Так, враховуючи встановлені в судовому засіданні ризики та дані про особу підозрюваного, слідчий суддя дійшов висновку, що в даному провадженні існують підстави для застосування запобіжного заходу до підозрюваного ОСОБА_4 , у вигляді особистого зобов`язання, що на думку слідчого судді, зможе запобігти ризикам, передбаченим ст. 177 КПК України, та який, з урахуванням усіх обставин справи, буде достатнім запобіжним заходом для забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов`язків та запобігання виникненню ризиків, передбачених ст.177 КПК України.

З урахуванням викладеного та оцінюючи ступінь порушення загальносуспільних прав та інтересів, з метою забезпечення належного проведення досудового розслідування, явки підозрюваного для проведення слідчих та процесуальних дій у провадженні тощо, слідчий суддя приходить до висновку про необхідність відмови в задоволення клопотання про застосовування відносно ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Також, відповідно до ч. 5 ст. 194 КПК слідчий суддя вважає за необхідне покласти на підозрюваного певні обов`язки.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 177, 178, 183, 193, 206, 208, 376 КПК України, слідчий суддя,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні клопотання слідчого відмовити.

Застосувати до підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання.

Покласти на підозрюваного ОСОБА_4 , у межах строку досудового розслідування, тобто до 26 серпня 2026 року включно, наступні обов`язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України: прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання; не відлучатися за межі м. Києва та Київської області, без дозволу слідчого, прокурора або суду; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.

Роз`яснити підозрюваному ОСОБА_4 , що в разі невиконання покладених на нього обов`язків, до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід, а також накладено грошове стягнення в поряду, передбаченому ст. ст. 179, 194, 199 КПК України.

Виконання ухвали доручити органу національної поліції за місцем проживання підозрюваного.

Копію ухвали про обрання запобіжного заходу вручити підозрюваному та прокурору.

Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.

Повний текст ухвали буде оголошено 03 липня 2026 року о 12 год. 30 хв.

Слідчий суддя ОСОБА_1