Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 570/2906/26
Номер провадження 2-о/570/156/2026
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 червня 2026 року
Рівненський районний суд Рівненської області в особі:
судді Красовського О.О.
з участю:
секретаря судових засідань Захарук Г.Л.
прокурора Власової І.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Рівне цивільну справу за заявою керівника Рівненської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Олександрійської сільської ради Рівненського району Рівненської області про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність, -
в с т а н о в и в:
Керівник Рівненської окружної прокуратури звернувся до суду із заявою про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність. В обґрунтування вимог зазначає, що на території Олександрійської сільської ради Рівненського району Рівненської області виявлено факт порушення інтересів держави при передачі у комунальну власність безхазяйного нерухомого майна. У зв`язку із зазначеним, просить передати безхазяйне нерухоме майно гідротехнічну споруду-дамбу № 2, що складається з земляної насипної дамби літ. «А» (ґрунтовий огороджувальний насип, відкоси ґрунтові довжиною 620,0 м, шириною 4,0 м, загальна площа 2480 кв. м), з гідротехнічної споруди типу «Монах» літ. «Б» (залізобетонна конструкція, металева труба діаметром 0,3 в кількості 1 шт.) та з підпірної споруди шлюзу літ. «В» (залізобетонна конструкція довжиною 6,0 м, шириною 5,2 м, загальна площа 31 кв. м) та яка розташована на земельній ділянці з кадастровим номером 5624684700:03:011:0002 за адресою: Рівненська область, Рівненський район, с. Забороль (ідентифікатор об`єкта в ЄДЕССБ 01.2633447.5069657.20250505.77.0000.74), у комунальну власність Олександрійської територіальної громади в особі Олександрійської сільської ради Рівненського району Рівненської області.
Прокурор в судовому засідання заявлені вимоги підтримала із підстав, зазначених у заяві, та просила їх задоволити.
Представник Олександрійської сільської ради Рівненського району Рівненської області в судове засідання не з`явилася. Подала заяву згідно якої просить розгляд справи здійснювати без її участі за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши пояснення учасників процесу, повно та всебічно з`ясувавши всі обставини справи та дослідивши матеріали справи суд вважає, що заява підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Обставини встановлені при розгляді справи.
27.02.2025 рішенням Олександрійської сільської ради Рівненського району Рівненської області №50 «Про виявлення безхазяйного майна та затвердження акту обстеження нерухомого майна», розпочато процедуру визнання майна гідротехнічної споруди: двох ґрунтових дамб в межах водних об`єктів, безхазяйним (а.с.8).
Згідно Акту обстеження безхазяйного майна від 10.10.2024, затвердженого рішенням Олександрійської сільської ради Рівненського району № 50 від 27.02.2025, на території Олександрійської територіальної громади в межах водного об`єкту ставка №2, розташованого на земельній ділянці з кадастровим номером 5624684700:03:011:0002, знаходиться об`єкт безхазяйного нерухомого майна гідротехнічна споруда-дамба № 2, що складається з земляної насипної дамби літ. «А» (ґрунтовий огороджувальний насип, відкоси ґрунтові довжиною 620,0 м, шириною 4,0 м, загальна площа 2480 кв. м), з гідротехнічної споруди типу «Монах» літ. «Б» (залізобетонна конструкція, металева труба діаметром 0,3 в кількості 1 шт.) та з підпірної споруди шлюзу літ. «В» (залізобетонна конструкція довжиною 6,0 м, шириною 5,2 м, загальна площа 31 кв. м) (а.с.9-10).
Зазначене безхазяйне нерухоме майно передано на зберігання уповноваженому органу Олександрійській сільській раді Рівненського району Рівненської області.
На замовлення Олександрійської сільської ради Рівненського району Рівненської області проведено технічну інвентаризацію вказаного об`єкту нерухомості та забезпечено складання технічного паспорту на інженерну споруду від 14.04.2025 (реєстраційний номер ТІ01:6182-3601-7056-3360), інвентаризаційна справа № 44 від 14.04.2025) (а.с. 11-12).
На виконання п. 2.3. рішення від 27.02.2025, державним реєстратором 15.05.2025 прийнято рішення № 78916418 про взяття вказаного майна (ідентифікатор об`єкта в ЄДЕССБ 01.2633447.5069657.20250505.77.0000.74) на облік як безхазяйного.
В подальшому, сільською радою у газеті «Рідний Край» опубліковано оголошення про початок процедури визнання вищевказаного нерухомого майна безхазяйним (випуск газети за 29.05.2025).
Право власності на спірне майно у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно не зареєстровано.
Згідно інформації Олександрійської сільської ради Рівненського району Рівненської області, з моменту взяття вказаного майна на облік як безхазяйного, жодних звернень від фізичних чи юридичних осіб про свої права на вказане майно до сільської ради не надходило.
Органом, уповноваженим представляти інтереси держави у даних правовідносинах є Олександрійська сільська рада Рівненського району Рівненської області.
Олександрійська сільська рада Рівненської області із такою заявою до суду не зверталася, як наслідок, вказане нерухоме майно гідротехнічна споруда- дамба №2, яка розміщена на земельній ділянці з кадастровим номером 5624684700:03:011:0002 за адресою: Рівненська область, Рівненський район, с. Забороль, залишається безхазяйним.
З метою вирішення питання щодо наявності підстав для представництва інтересів держави в особі Олександрійської сільської ради Рівненської області в суді, у відповідності до ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», Рівненською окружною прокуратурою, листом від 12.05.2026 № 50-56-4401вих-26, поінформовано Олександрійську сільську раду Рівненського району Рівненської області про наявність підстав для вжиття заходів щодо передачі безхазяйного нерухомого майна у власність Олександрійської територіальної громади.
У відповідь на лист окружної прокуратури, Олександрійською сільською радою повідомлено, що орган місцевого самоврядування не заперечує щодо наміру здійснення окружною прокуратурою заходів, спрямованих на захист інтересів держави, за даним фактом (лист від 21.05.2026 № 497/02-20).
У зв`язку з наведеним Рівненська окружна прокуратура звернулася до суду із заявою про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність.
Норми закону, які підлягають до урахування та застосування при постановленні рішення.
Згідно ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до п. 7 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність.
Відповідно до ст. 335 ЦК України, безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.
Так, відповідно до ч. 5 ст. 14-1 Закону України «Про аквакультуру», для цієї статті під безхазяйними гідротехнічними спорудами для цілей аквакультур розуміються гідротехнічні споруди для цілей аквакультури, власник яких відсутній або його неможливо встановити на підставі даних, документів та/або інформації з відповідних державних реєстрів. У разі якщо орган, визначений частиною третьою цієї статті, надав відповідь, що гідротехнічна споруда для цілей аквакультури не перебуває у його управлінні, така гідротехнічна споруда для цілей аквакультури визнається безхазяйним майном.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулює Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 № 1952-VI.
Відповідно до ст. 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов`язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 324 ЦК України, від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, встановлених Конституцією України.
Відповідно до ст. 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено передання повноважень щодо управління комунальною власністю виконавчим органам сільських, селищних, міських рад.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України та іншими Законами.
Частиною 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності.
Відповідно до ч. 2 ст. 327 ЦК України управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Пунктом 20 ч. 1 ст. 69 БК України передбачено, що до доходів місцевих бюджетів належать кошти від реалізації безхазяйного майна (у тому числі такого, від якого відмовився власник або отримувач), знахідок.
При цьому, допоки таке майно є безхазяйним і не передано у комунальну власність неможливим є його використання з метою отримання надходжень до місцевого бюджету, зокрема від орендної плати.
Згідно зі ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 56 ЦПК України, у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Згідно ст. 333 ЦПК України, суд, встановивши, що нерухома річ є безхазяйною та взята на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також що сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, ухвалює рішення про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади.
Висновки суду.
Як встановлено судом, право власності на спірне майно у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно не зареєстровано.
Відсутність юридично закріпленого права власності на нерухоме майно, що знаходиться на земельній ділянці водного фонду, обмежує територіальну громаду в реалізації її повноважень, як власника, у тому числі, щодо укладення договору оренди на споруду та отримання плати за користування таким майном орендарем земельної ділянки.
Таким чином, перебування на території Олександрійської територіальної громади безхазяйного нерухомого майна та не передача його у власність територіальної громади призводить до того, що орган місцевого самоврядування фактично позбавлений можливості реалізувати свої повноваження, визначені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», створює економічні перешкоди у реалізації завдань та функцій, які покладені на такий орган, внаслідок чого територіальна громада позбавлена можливості ефективно використовувати дане майно для задоволення суспільних потреб.
З огляду на викладене, враховуючи, що вказане нерухоме майно ні за ким не зареєстроване, Олександрійською сільською радою Рівненського району Рівненської області, з моменту взяття вказаного майна на облік як безхазяйного, жодних звернень від фізичних чи юридичних осіб про свої права на вказане майно до сільської ради не надходило, тому суд приходить до висновку, що безхазяйне нерухоме майно слід передати у комунальну власність Олександрійської територіальної громади в особі Олександрійської сільської ради Рівненського району Рівненської області відповідно до ст. 335 ЦПК України.
Керуючись ст. ст. 259, 56, 259, 293, 329-333 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в:
Заяву керівника Рівненської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Олександрійської сільської ради Рівненського району Рівненської області про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність - задоволити повністю.
Передати безхазяйне нерухоме майно гідротехнічну споруду-дамбу № 2, що складається з земляної насипної дамби літ.«А» (ґрунтовий огороджувальний насип, відкоси ґрунтові довжиною 620,0 м, шириною 4,0 м, загальна площа 2480 кв. м), з гідротехнічної споруди типу «Монах» літ.«Б» (залізобетонна конструкція, металева труба діаметром 0,3 в кількості 1 шт) та з підпірної споруди шлюзу літ.«В» (залізобетонна конструкція довжиною 6,0 м, шириною 5,2 м, загальна площа 31 кв. м) та яка розташована на земельній ділянці з кадастровим номером 5624684700:03:011:0002 за адресою: Рівненська область, Рівненський район, с. Забороль (ідентифікатор об`єкта в ЄДЕССБ 01.2633447.5069657.20250505.77.0000.74), у комунальну власність Олександрійської територіальної громади в особі Олександрійської сільської ради Рівненського району Рівненської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Рівненського апеляційного суду протягом 30 днів з дня проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Заявник: керівник Рівненської окружної прокуратури (код 0291007721, вул. Гарна, 29, м. Рівне, 33000).
Особа, в інтересах якої подана заява: держава в особі Олександрійської сільської ради Рівненського району Рівненської області (код ЄДРПОУ 04387119, вул. Свято-Преображенська, 66, с. Олександрія Рівненського району Рівненської області).
Суддя: Красовський О.О.
Повне рішення суду складено 03 липня 2026 року.