Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 359/7216/26
Провадження № 1-кс/359/1003/2026
УХВАЛА
22.06.2026 року м. Бориспіль
Слідчий суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 за участю прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши клопотання старшого слідчого слідчого відділу Бориспільського РУП ГУ Національної поліції в Київській області капітана поліції ОСОБА_6 про обрання запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно ОСОБА_4 у кримінальному провадженні № 12025111100000654 від 05.04.2025 за ознаками кримінальних правопорушень (злочинів) передбачених за ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України
ВСТАНОВИВ:
До суду із даним клопотанням звернувся слідчий. Вимоги клопотання обґрунтував тим, що в провадженні СВ Бориспільського РУП ГУ НП в Київській області перебуває кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 12025111100000654 від 05.04.2025, за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів) передбачених за ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України.
Відповідно до розділу 1 «Загальні положення» статуту комунального підприємства Київської обласної ради «Переяслав-Хмельницьктепломережа» (код ЄДРПОУ 20598264), затвердженого рішенням Київської обласної ради від 02.06.2016 №109-04-VII (далі Статут), визначено, що КП КОР «Переяслав-Хмельницьктепломережа» є комунальним унітарним комерційним підприємством, заснованим на спільній власності територіальних громад сіл, селищ та міст Київської області.
Пунктом 1.2 розділу 1 Статуту передбачено, що майно Підприємства перебуває у спільній власності територіальних громад Київської області та закріплюється за ним на праві господарського відання.
Пунктом 1.3 розділу 1 Статуту встановлено, що Підприємство у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами України, рішеннями Київської обласної ради, розпорядженнями голови Київської обласної ради та Статутом.
Розділом 2 «Юридичний статус Підприємства» Статуту визначено, що КП КОР «Переяслав-Хмельницьктепломережа» є юридичною особою, здійснює господарську діяльність на принципах повного господарського розрахунку, веде бухгалтерський облік та статистичну звітність, набуває майнових і особистих немайнових прав, несе відповідні обов`язки, укладає договори з юридичними та фізичними особами, має самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатки, штампи та інші реквізити юридичної особи.
Пунктом 4.1.2 розділу 4 «Права та обов`язки Підприємства» Статуту передбачено право Підприємства укладати договори з юридичними та фізичними особами в установленому порядку.
Пунктом 4.2.2 розділу 4 Статуту визначено обов`язок Підприємства забезпечувати цільове та ефективне використання і збереження майна спільної власності територіальних громад Київської області та коштів Підприємства.
Розділом 6 «Управління Підприємством» Статуту встановлено, що поточне керівництво діяльністю Підприємства здійснює Генеральний директор, який є одноосібним виконавчим органом Підприємства.
Пунктом 6.3.1 Статуту визначено, що Генеральний директор здійснює поточне керівництво Підприємством, організовує його виробничо-господарську, соціально-побутову та іншу діяльність, забезпечує виконання завдань Підприємства, передбачених законодавством та Статутом.
Пунктом 6.3.5 Статуту передбачено, що Генеральний директор діє без доручення від імені Підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, судах та у відносинах з юридичними і фізичними особами.
Пунктом 6.3.6 Статуту визначено право Генерального директора розпоряджатися коштами та іншим майном Підприємства відповідно до законодавства України та Статуту.
Пунктом 6.3.7 Статуту передбачено право Генерального директора видавати у межах своєї компетенції накази та доручення, давати вказівки, обов`язкові для виконання працівниками Підприємства, організовувати та перевіряти їх виконання.
Пунктом 6.3.8 Статуту визначено право Генерального директора укладати угоди, договори та інші правочини, видавати довіреності, відкривати рахунки в установах банків та казначейства.
Пунктом 6.3.9 Статуту визначено укладання договорів на товари, роботи, послуги та кредити на суму загальну суму більше як 100000 (сто тис.) гривень здійснюється за погодженням в порядку встановленому Засновником.
Пунктом 6.3.10 Статуту передбачено право Генерального директора укладати договори на товари, роботи та послуги.
Пунктом 6.3.13 Статуту встановлено, що Генеральний директор несе персональну відповідальність за господарсько-фінансову діяльність Підприємства, виконання фінансових планів, дотримання фінансової дисципліни, ефективне використання, збереження та охорону майна і коштів, закріплених за Підприємством.
Так, відповідно до розпорядження Київської обласної ради VIII скликання № 994 від 14.12.2023 ОСОБА_4 призначено виконуючим обов`язки генерального директора КП КОР «Переяслав-Хмельницьктепломережа» строком з 15.12.2023 по 15.02.2024 включно.
У подальшому, відповідно до розпоряджень Київської обласної ради VIII скликання № 111 від 12.02.2024 продовжено виконання обов`язків з 16.02.2024 по 16.04.2024, № 305 від 11.04.2024 продовжено виконання обов`язків з 17.04.2024 по 17.06.2024, № 508 від 07.06.2024 продовжено виконання обов`язків з 18.06.2024 по 19.08.2024, № 766 від 19.08.2024 продовжено виконання обов`язків з 20.08.2024 по 21.10.2024, № 1022 від 17.10.2024 продовжено виконання обов`язків з 22.10.2024 по 23.12.2024, № 1213 від 16.12.2024 продовжено виконання обов`язків з 24.12.2024 по 24.02.2025.
Крім того, відповідно до розпорядження Київської обласної ради VIII скликання № 130 від 17.02.2025 ОСОБА_4 призначено генеральним директором КП КОР «Переяслав-Хмельницьктепломережа» строком до 26.05.2025.
Відповідно до Контракту, укладеного 25.02.2025 між Київською обласною радою та ОСОБА_4 , останній, перебуваючи на посаді генерального директора КП КОР «ПЕРЕЯСЛАВ-ХМЕЛЬНИЦЬКТЕПЛОМЕРЕЖА», був наділений наступними організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими повноваженнями, а саме:
- здійснювати безпосереднє управління Підприємством, організовувати його виробничо-господарську, фінансову та іншу діяльність, забезпечуючи виконання покладених на Підприємство завдань;
- діяти від імені Підприємства без довіреності, представляти його інтереси у відносинах з органами державної влади, місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами;
- укладати від імені Підприємства договори, угоди та інші правочини, забезпечувати їх виконання, а також нести відповідальність за законність та обґрунтованість прийнятих управлінських рішень;
- розпоряджатися коштами та майном Підприємства в межах повноважень, визначених законодавством, Статутом та Контрактом;
- відкривати та закривати рахунки Підприємства в установах банків та органах Державної казначейської служби України, підписувати фінансові, банківські, бухгалтерські та інші документи;
- забезпечувати раціональне, ефективне та цільове використання бюджетних коштів, коштів Підприємства та майна, закріпленого за ним на праві господарського відання;
- забезпечувати належне ведення бухгалтерського обліку, достовірність фінансової, податкової та статистичної звітності, організовувати систему внутрішнього контролю за фінансово-господарською діяльністю Підприємства;
- забезпечувати належне використання та збереження майна Підприємства, вживати заходів щодо недопущення його втрати, пошкодження чи незаконного відчуження;
- організовувати та контролювати процес закупівлі, приймання, обліку та використання товарно-матеріальних цінностей, у тому числі перевіряти фактичне отримання товарів, робіт та послуг;
- укладати договори на суми, що перевищують встановлені порогові значення, виключно після отримання погодження органу управління майном у випадках, передбачених законодавством та Статутом;
- забезпечувати контроль за діяльністю підпорядкованих працівників, правильністю оформлення первинних бухгалтерських документів та законністю проведення фінансово-господарських операцій;
- видавати накази, розпорядження та доручення, обов`язкові для виконання працівниками Підприємства, а також контролювати їх виконання;
- нести персональну відповідальність за результати фінансово-господарської діяльності Підприємства, дотримання фінансової дисципліни, збереження майна та коштів Підприємства.
Крім того, відповідно до умов Контракту ОСОБА_4 був зобов`язаний здійснювати поточне управління (керівництво) підприємством, забезпечувати його ефективну діяльність, належне використання і збереження закріпленого за підприємством майна, добір кадрів.
Таким чином, ОСОБА_4 обіймаючи з 15.12.2023 по 15.02.2024 посаду виконуючого обов`язки генерального директора КП КОР «Переяслав-Хмельницьктепломережа», а в подальшому починаючи з 25.02.2025 по 31.03.2026 посаду генерального директора вказаного Комунального підприємства, був наділений повноваженнями на виконання організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, і відповідно до ст. 18 КК України та положень п. 1 примітки до ст. 364 КК України, являвся службовою особою.
Згідно п. 6 ч. 1 ст. 7 Бюджетного кодексу України бюджетна система України ґрунтується, серед іншого, на принципі ефективності та результативності, відповідно до якого учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення максимального результату при використанні визначеного обсягу бюджетних коштів.
Згідно ст. 1 Закону України «Про оборону України» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і закон них інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
24.02.2022 Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» на території України ведено воєнний стан із 05 год 30 хв 24.02.2022 строком на 30 діб, та після його затвердження Законом України № 2102-IX від 24.02.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» цей Указ набрав чинності,
у зв`язку з чим в Україні відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» та ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» розпочався воєнний стан, строк дії якого неодноразово продовжувався та діє на даний час.
Так, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше 01 січня 2024 року виконувач обов`язків генерального директора КП КОР «Переяслав-Хмельницьктепломережа» ОСОБА_4 та фізична особа-підприємець ОСОБА_7 (код НОМЕР_1 ), вступили у попередню змову на заволодіння чужого майна шляхом зловживання своїм службовим становищем в особливо великих розмірах, при цьому розподіливши злочинні ролі.
Встановлено, що потреба КП КОР «Переяслав-Хмельницьктепломережа» у закупівлі паливних брикетів була передбачена фінансовим планом Підприємства та обумовлена необхідністю забезпечення його статутної діяльності у сфері виробництва і постачання теплової енергії. З метою реалізації зазначених заходів між КП КОР «Переяслав-Хмельницьктепломережа» в особі виконуючого обов`язки генерального директора ОСОБА_4 та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_7 було укладено договір поставки паливних брикетів шляхом прямого укладення договору без проведення конкурентної процедури закупівлі.
Так, 01.01.2024 між КП КОР «Переяслав-Хмельницьктепломережа» (Покупець), в особі виконуючого обов`язки генерального директора ОСОБА_4 , та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_7 (Постачальник), укладено договір поставки № РН-01-01/24, предметом якого є поставка паливних брикетів деревних та деревних паливних гранул (пелети) (код ДК 021:2015 09110000-3 «Тверде паливо»). Відповідно до Додатку № 1 (Специфікація) до договору, передбачено поставку товару у загальній кількості 428 тон за ціною 7 400 грн за 1 тонну без ПДВ, на загальну суму 3 167 200 грн без ПДВ, зі строком поставки з 01.01.2024 по 31.12.2024 до м. Переяслав, на умовах DDP (Інкотермс 2010) за рахунок Постачальника. Право власності на товар переходить до Покупця з моменту підписання видаткової накладної, а оплата здійснюється протягом 30 робочих днів після фактичної поставки товару, яка підтверджується актом приймання-передачі та видатковою накладною.
Відповідно до п. 2.1-2.2 договору, поставка товару здійснюється виключно за замовленням Покупця та повинна відбутися у визначені строки, а факт повної або часткової передачі товару підтверджується підписанням сторонами акту приймання-передачі товару в момент його фактичної доставки.
Згідно з умовами договору, Постачальник зобов`язаний був здійснити доставку товару за власний рахунок, у тому числі із залученням третіх осіб, однак із покладенням на нього повної відповідальності за виконання умов договору.
Відповідно до розділу 4 договору, оплата за поставлений товар здійснюється Покупцем протягом 30 робочих днів з моменту поставки товару, що узгоджується із загальним принципом виникнення обов`язку оплати після фактичного отримання товару.
Разом з тим, згідно з п. 5.3 договору, у разі непоставки товару або поставки товару неналежної якості, Покупець має право відмовитися від його прийняття та оплати, а у разі здійснення оплати - вимагати повернення грошових коштів.
До вказаного договору сторонами укладено Додаток №1 (Специфікація), відповідно до якого передбачено поставку паливних брикетів у загальній кількості 428 тон за ціною 7 400 грн за 1 тонну без ПДВ, на загальну суму 3 167 200 грн без ПДВ, зі строком поставки у період з 01.01.2024 по 31.12.2024 до м. Переяслав.
Таким чином, ОСОБА_4 , як службова особа та керівник Підприємства, достовірно усвідомлював зміст укладеного договору, порядок поставки товару, умови переходу права власності, а також обов`язковість підтвердження фактичного отримання товару відповідними первинними документами, що виключало можливість здійснення оплати без реальної поставки товару.
У невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 02.01.2024, ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді виконуючого обов`язки генерального директора КП КОР «Переяслав-Хмельницьктепломережа» за адресою: вул. Мазепи І., буд. 33, м. Переяслав, Київська область, реалізуючи злочинний умисел, спрямований на заволодіння бюджетних коштів Підприємства шляхом зловживання своїм службовим становищем, в особливо великих розмірах, в умовах воєнного стану, діючи з корисливих мотивів, усвідомлюючи протиправність свого діяння та передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки у вигляді заподіяння майнової шкоди Підприємству, у період з 02.01.2024 по 24.02.2024 вніс до офіційних документів - товарно-транспортних накладних, які використовувалися як первинні документи бухгалтерського обліку КП КОР «Переяслав-Хмельницьктепломережа», завідомо неправдиві відомості щодо фактичного перевезення та поставки паливних брикетів від фізичної особи-підприємця ОСОБА_7 (пункт навантаження с. Гардишівка, Бердичівського р-н, Житомирська обл.) до Підприємства (пункт розвантаження м. Переяслав, Київської обл.), достовірно знаючи, що зазначені в них господарські операції фактично не здійснювалися.
У ході досудового розслідування встановлено, що фактичне перевезення (постачання) паливних брикетів до КП КОР «Переяслав-Хмельницьктепломережа» за нижченаведеними товарно-транспортними накладними не здійснювалося, а відомості, внесені до зазначених документів щодо доставки товару, не відповідають фактичним обставинам господарських операцій, а саме:
-ТТН №2-Т від 02.01.2024, автомобілем з реєстраційним номером НОМЕР_2 , обсягом 22 тони, вартістю 162 800, 00 грн.;
-ТТН №5-Т від 03.01.2024, автомобілем з реєстраційним номером НОМЕР_3 , обсягом 22 тони, вартістю 162 800, 00 грн.;
-ТТН №8-Т від 04.01.2024, автомобілем з реєстраційним номером НОМЕР_4 , обсягом 22 тони, вартістю 162 800, 00 грн.;
-ТТН №11-Т від 05.01.2024, автомобілем з реєстраційним номером НОМЕР_3 , обсягом 22 тони, вартістю 162 800, 00 грн.;
-ТТН №16-Т від 08.01.2024, автомобілем з реєстраційним номером НОМЕР_5 , обсягом 22 тони, вартістю 162 800, 00 грн.;
-ТТН №23-Т від 09.01.2024, автомобілем з реєстраційним номером НОМЕР_3 , обсягом 22 тони, вартістю 162 800, 00 грн.;
-ТТН №7-Т від 02.02.2024, автомобілем з реєстраційним номером НОМЕР_6 , обсягом 22 тони, вартістю 162 800, 00 грн.;
-ТТН №9-Т від 06.02.2024, автомобілем з реєстраційним номером НОМЕР_6 , обсягом 22 тони, вартістю 162 800, 00 грн.;
-ТТН №11-Т від 07.02.2024, автомобілем з реєстраційним номером НОМЕР_7 , обсягом 22 тони, вартістю 162 800, 00 грн.;
-ТТН №27-Т від 24.02.2024, автомобілем з реєстраційним номером НОМЕР_7 , обсягом 22 тони, вартістю 162 800, 00 грн.
Завершуючи реалізацію спільного злочинного умислу, спрямованого на заволодіння бюджетних коштів КП КОР «Переяслав-Хмельницьктепломережа» в особливо великих розмірах шляхом зловживання службовим становищем за попередньою змовою групою осіб, ОСОБА_4 , використовуючи надані йому організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські повноваження керівника підприємства, забезпечив проведення розрахунків на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_7 за паливні брикети, які фактично не були поставлені до КП КОР «Переяслав-Хмельницьктепломережа».
На виконання раніше досягнутих домовленостей та на підставі завідомо неправдивих первинних бухгалтерських документів, які містили недостовірні відомості щодо фактичного постачання паливних брикетів за договором № РН-01-01/24 від 01.01.2024, у період з 08.01.2024 по 06.02.2024 з банківського рахунку КП КОР «Переяслав-Хмельницьктепломережа» № НОМЕР_8 , відкритому в АТ «Райффайзен банк», на банківський рахунок фізичної особи-підприємця ОСОБА_7 № НОМЕР_9 , відкритому в АТ КБ «Приватбанк», безпідставно перераховано грошові кошти за товар, який фактично не постачався, наступними транзакціями:
-08.01.2024 згідно рахунку на оплату за паливні брикети № 5 від 02.01.2024 перераховано грошові кошти у сумi 162 800, 00 грн. без ПДВ;
-08.01.2024 згідно рахунку на оплату за паливні брикети № 2 від 01.01.2024 перераховано грошові кошти у сумi 162 800, 00 грн. без ПДВ;
-17.01.2024 згідно рахунку на оплату за паливні брикети № 11 від 04.01.2024 перераховано грошові кошти у сумi 162 800, 00 грн. без ПДВ;
-17.01.2024 згідно рахунку на оплату за паливні брикети № 8 від 03.01.2024 перераховано грошові кошти у сумi 162 800, 00 грн. без ПДВ;
-24.01.2024 згідно рахунку на оплату за паливні брикети № 23 від 08.01.2024 перераховано грошові кошти у сумi 162 800, 00 грн. без ПДВ;
-24.01.2024 згідно рахунку на оплату за паливні брикети № 16 від 05.01.2024 перераховано грошові кошти у сумi 162 800, 00 грн. без ПДВ;
-06.02.2024 згідно рахунку на оплату за паливні брикети № 11 від 06.02.2024 перераховано грошові кошти у сумi 162 800, 00 грн. без ПДВ;
-06.02.2024 згідно рахунку на оплату за паливні брикети № 8 від 05.02.2024 перераховано грошові кошти у сумi 162 800, 00 грн. без ПДВ;
-06.02.2024 згідно рахунку на оплату за паливні брикети № 5 від 02.02.2024 перераховано грошові кошти у сумi 162 800, 00 грн. без ПДВ;
-06.02.2024 згідно рахунку на оплату за паливні брикети № 2 від 01.02.2024 перераховано грошові кошти у сумi 162 800, 00 грн. без ПДВ.
Водночас під час досудового розслідування встановлено та підтверджується первинними документами факт здійснення окремих перевезень паливних брикетів від пункту навантаження в с. Гардишівка Бердичівського району Житомирської області до КП КОР «Переяслав-Хмельницьктепломережа» за адресою: вул. Івана Мазепи, 33, м. Переяслав Київської області, а саме:
-08.02.2024 за ТТН №102, автомобілем з реєстраційним номером НОМЕР_7 , обсягом 22 тони, вартістю 162 800, 00 грн.;
-14.01.2024 автомобілем з реєстраційним номером НОМЕР_3 , обсягом 22 тони, вартістю 162 800 грн.;
-25.01.2024 за ТТН №98, автомобілем з реєстраційним номером НОМЕР_5 , обсягом 22 тони, вартістю 162 800 грн.
Загалом за вказаними товарно-транспортними накладними фактично перевезено та поставлено 66 тон паливних брикетів на загальну суму 488 400 грн без ПДВ.
Таким чином, із передбачених договором та оплачених КП КОР «Переяслав-Хмельницьктепломережа» обсягів паливних брикетів фактичне постачання підтверджується лише в частині 66 тон продукції (паливних брикетів), тоді як решта обсягу товару (паливних брикетів) у кількості 154 тони, зазначених у товарно-транспортних накладних, фактично не поставлялися.
Внаслідок зазначених злочинних дій ОСОБА_4 КП КОР «Переяслав-Хмельницьктепломережа» заподіяно майнову шкоду на загальну суму 1 139 600 грн., що в шістсот і більше разів перевищує розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян та відповідно до примітки 4 до ст. 185 КК України є особливо великим розміром.
Таким чином, ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, за попередньою змовою групою осіб, в особливо великих розмірах, в умовах воєнного стану, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Крім того, ОСОБА_4 , обіймаючи посаду виконуючого обов`язки генерального директора КП КОР «Переяслав-Хмельницьктепломережа» (код ЄДРПОУ 20598264) , будучи службовою особою у розумінні ч. 3 ст. 18 КК України та п. 1 примітки до ст. 364 КК України, вчинив службове підроблення за таких обставин.
Так, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 02.01.2024, ОСОБА_4 , перебуваючи за місцем здійснення службової діяльності КП КОР «Переяслав-Хмельницьктепломережа» за адресою: вул. Івана Мазепи, 33, м. Переяслав Київської області, діючи умисно, з корисливих мотивів, за попередньою змовою з фізичною особою-підприємцем ОСОБА_7 (код НОМЕР_1 ), усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, достовірно знаючи про відсутність фактичного перевезення та поставки частини паливних брикетів до КП КОР «Переяслав-Хмельницьктепломережа», вирішив надати неіснуючим господарським операціям вигляд реальних шляхом внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей.
Метою таких дій ОСОБА_4 було створення документального підтвердження нібито належного виконання фізичною особою-підприємцем ОСОБА_7 умов договору поставки № РН-01-01/24 від 01.01.2024, відображення таких операцій у бухгалтерському обліку Підприємства, формування підстав для прийняття товару на облік та подальше проведення розрахунків за паливні брикети, які фактично не поставлялися.
ОСОБА_4 , як керівник Підприємства, достовірно усвідомлював, що відповідно до умов договору поставки № РН-01-01/24 від 01.01.2024 обов`язок КП КОР «Переяслав-Хмельницьктепломережа» з оплати товару виникав лише після фактичної поставки паливних брикетів та підтвердження такого факту відповідними первинними документами. Водночас він усвідомлював, що товарно-транспортні накладні, які підтверджують перевезення та отримання товару, використовуються як первинні документи бухгалтерського обліку та є підставою для відображення господарських операцій у фінансово-господарській діяльності Підприємства.
Реалізуючи зазначений злочинний умисел, у період з 02.01.2024 по 24.02.2024 ОСОБА_4 , діючи як службова особа КП КОР «Переяслав-Хмельницьктепломережа», вніс до офіційних документів товарно-транспортних накладних завідомо неправдиві відомості про нібито здійснене перевезення та поставку паливних брикетів від фізичної особи-підприємця ОСОБА_7 до КП КОР «Переяслав-Хмельницьктепломережа».
Зокрема, ОСОБА_4 вніс та підтвердив своїм підписом і відтиском печатки КП КОР «Переяслав-Хмельницьктепломережа» завідомо неправдиві відомості до таких офіційних документів:
-ТТН № 2-Т від 02.01.2024, відповідно до якої нібито здійснено перевезення паливних брикетів автомобілем з реєстраційним номером НОМЕР_2 обсягом 22 тонни вартістю 162 800 грн без ПДВ;
-ТТН № 5-Т від 03.01.2024, відповідно до якої нібито здійснено перевезення паливних брикетів автомобілем з реєстраційним номером НОМЕР_3 обсягом 22 тонни вартістю 162 800 грн без ПДВ;
-ТТН № 8-Т від 04.01.2024, відповідно до якої нібито здійснено перевезення паливних брикетів автомобілем з реєстраційним номером НОМЕР_4 обсягом 22 тонни вартістю 162 800 грн без ПДВ;
-ТТН № 11-Т від 05.01.2024, відповідно до якої нібито здійснено перевезення паливних брикетів автомобілем з реєстраційним номером НОМЕР_3 обсягом 22 тонни вартістю 162 800 грн без ПДВ;
-ТТН № 16-Т від 08.01.2024, відповідно до якої нібито здійснено перевезення паливних брикетів автомобілем з реєстраційним номером НОМЕР_5 обсягом 22 тонни вартістю 162 800 грн без ПДВ;
-ТТН № 23-Т від 09.01.2024, відповідно до якої нібито здійснено перевезення паливних брикетів автомобілем з реєстраційним номером НОМЕР_3 обсягом 22 тонни вартістю 162 800 грн без ПДВ;
-ТТН № 7-Т від 02.02.2024, відповідно до якої нібито здійснено перевезення паливних брикетів автомобілем з реєстраційним номером НОМЕР_6 обсягом 22 тонни вартістю 162 800 грн без ПДВ;
-ТТН № 9-Т від 06.02.2024, відповідно до якої нібито здійснено перевезення паливних брикетів автомобілем з реєстраційним номером НОМЕР_6 обсягом 22 тонни вартістю 162 800 грн без ПДВ;
-ТТН № 11-Т від 07.02.2024, відповідно до якої нібито здійснено перевезення паливних брикетів автомобілем з реєстраційним номером НОМЕР_7 обсягом 22 тонни вартістю 162 800 грн без ПДВ;
-ТТН № 27-Т від 24.02.2024, відповідно до якої нібито здійснено перевезення паливних брикетів автомобілем з реєстраційним номером НОМЕР_7 обсягом 22 тонни вартістю 162 800 грн без ПДВ.
Зокрема, до зазначених товарно-транспортних накладних ОСОБА_4 вніс завідомо неправдиві відомості щодо факту прийняття КП КОР «Переяслав-Хмельницьктепломережа» паливних брикетів, їх фактичного перевезення, доставки до місця розвантаження, кількості поставленого товару, використаних транспортних засобів, а також виконання фізичною особою-підприємцем ОСОБА_7 договірних зобов`язань у частині поставки товару.
Фактично зазначені у вказаних товарно-транспортних накладних перевезення та поставки паливних брикетів до КП КОР «Переяслав-Хмельницьктепломережа» не здійснювалися, а тому внесені до них відомості не відповідали дійсним обставинам господарських операцій.
ОСОБА_4 , достовірно знаючи про неправдивість таких відомостей, засвідчив зазначені товарно-транспортні накладні власним підписом та відтиском печатки КП КОР «Переяслав-Хмельницьктепломережа», чим підтвердив нібито достовірність зазначених у них даних та надав їм значення офіційних документів, придатних для використання у фінансово-господарській діяльності Підприємства.
У подальшому зазначені товарно-транспортні накладні були долучені до первинної бухгалтерської документації КП КОР «Переяслав-Хмельницьктепломережа» та використані як документальне підтвердження нібито фактичного отримання паливних брикетів за договором поставки № РН-01-01/24 від 01.01.2024.
Саме на підставі зазначених офіційних документів, до яких ОСОБА_4 вніс завідомо неправдиві відомості, у бухгалтерському обліку Підприємства було відображено фактично не здійснені господарські операції, створено видимість наявності правових підстав для оплати та сформовано документи для перерахування грошових коштів фізичній особі-підприємцю ОСОБА_7 .
Унаслідок використання зазначених товарно-транспортних накладних як первинних документів бухгалтерського обліку у КП КОР «Переяслав-Хмельницьктепломережа» було створено документальне підтвердження нібито поставки 154 тонн паливних брикетів на загальну суму 1 139 600 грн без ПДВ, хоча фактично зазначений товар у вказаному обсязі до Підприємства не поставлявся.
Отже, ОСОБА_4 , будучи службовою особою, діючи умисно, усвідомлюючи неправдивість відомостей, які вносилися до офіційних документів, та бажаючи надати таким відомостям вигляд достовірних для подальшого використання у фінансово-господарській діяльності КП КОР «Переяслав-Хмельницьктепломережа», вніс до офіційних документів завідомо неправдиві відомості.
Таким чином, ОСОБА_4 , обґрунтовано підозрюється у службовому підробленні, а саме: внесенні службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України.
19.06.2026, згідно ст. ст. 276-278, 111-112, 135 КПК України, ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України.
Підозра ОСОБА_4 у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України, обґрунтовується зібраними у кримінальному провадженні доказами.
Враховуючи викладене, орган досудового розслідування має обґрунтовані підстави вважати, що існує реальна необхідність застосування щодо підозрюваного ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту та з метою забезпечення виконання останньою покладених на нього деяких обов`язків. Жоден із більш м`яких запобіжних заходів, ніж домашній арешт, не зможе запобігти вказаним ризикам.
В судовому засіданні прокурор повністю підтримав подане клопотання, просив суд його задовольнити з підстав зазначених в ньому.
Захисник в судовому засіданні проти задоволення клопотання заперечував, просив застосувати відносно ОСОБА_4 особисте зобов`язання, а не цілодобовий домашній арешт.
Підозрюваний у судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання просив застосувати щодо нього особисте зобов`язання.
Суд, заслухавши думку учасників судового провадження, та ознайомившись з наявними матеріалами кримінального провадження, дійшов наступного висновку.
Як встановлено в судовому засіданні, слідчим відділом Бориспільського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12025111100000654 від 05.04.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених за ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України.
19.06.2026 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених за ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України.
Обґрунтованість підозри про вчинення ОСОБА_4 вказаного кримінального правопорушення підтверджується:
-рапортом про виявлене кримінальне правопорушення;
-договором поставки № РН-01-01/24 від 01.01.2024;
-товарно-транспортними накладними;
-банківськими документами щодо перерахування коштів;
-висновками проведених судових експертиз;
-протоколами допитів свідків;
-іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.
У відповідності до ст.131 КПК України одним із заходів забезпечення кримінального провадження з метою досягнення його дієвості є запобіжні заходи.
Відповідно до вимог ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам:
1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду;
2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення;
3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні;
4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином;
5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
На підставі вимог ст. 178 КПК України при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у ст. 177 цього кодексу, слідчий суддя, суд на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов`язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі: тяжкість злочину, у вчинені якого підозрюється, обвинувачується особа, її вік, стан здоров`я, сімейний і матеріальний стан, вид діяльності, місце проживання, та інші обставини що її характеризують.
Згідно ч.1 ст.194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3)недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
За правилами ч. 4 ст. 194 КПК України якщо при розгляді клопотання про обрання запобіжного заходу прокурор доведе обставини, передбачені пунктами 1 та 2 частини першої цієї статті, але не доведе обставини, передбачені пунктом 3 частини першої цієї статті, слідчий суддя, суд має право застосувати більш м`який запобіжний захід, ніж той, який зазначений у клопотанні, а також покласти на підозрюваного, обвинуваченого обов`язки, передбачені частинами п`ятою та шостою цієї статті, необхідність покладення яких встановлена з наведеного прокурором обґрунтування клопотання.
За таких обставин, прокурор довів наявність обставин, передбачених п.п.1 та 2 ч.1ст.194 КПК України.
Разом з цим, прокурор не довів обставин передбачених п.3 ч.1 ст. 194 КПК України, а саме недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
За ч.1 ст.181 КПК України домашній арешт полягає в забороні підозрюваному, обвинуваченому залишати житло цілодобово або у певний період доби.
Згідно ч.2 ст.181 КПК України домашній арешт може бути застосовано до особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за вчинення якого законом передбачено покарання у виді позбавлення волі.
ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, за яке законом передбачене покарання у виді позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
Також, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, за яке законом передбачене покарання у виді штрафом від двох тисяч до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Виходячи з наведеного, вважаю що запобіжний захід у вигляді домашнього арешту у певний період доби забезпечить виконання покладених на підозрюваного процесуальних обов`язків, а також буде запобігати його можливим ризикам того, що підозрюваний може переховуватись від органу досудового розслідування, суду, незаконно впливати на свідків. Більш м`який запобіжний захід не здатний забезпечити належної процесуальної поведінки підозрюваного та запобігти ризикам, встановленим слідчим суддею в судовому засіданні.
Суд бере до уваги, що підозрюваний перебуває на обліку, як внутрішньо переміщена особа із 02.08.2022, розпорядженням Васильківського міського голови від 04.05.2026 № 118-к призначений на посаду директора комунального підприємства «Комбінат комунальних підприємств м. Василькова» за контрактом (з 08.05.2026 по 07.08.2026), що дає підстави вважати, що зазначені прокурором ризики можуть бути невільовані шляхом обрання запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту у певний період доби.
За таких обставин, з врахуванням положень ч.ч. 4,5 ст.194 КПК до підозрюваного слід застосувати наступні обов`язки: не залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 з 22 год.00 хв. до 06 год.00 хв.; прибувати по першому виклику до слідчого, прокурора, що проводить розслідування вказаного кримінального провадження, на визначений ним час;здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну; не відлучатися із населеного пункту, в якому він проживає чи перебуває, без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; утримуватися від спілкування із усіма свідками у кримінальному провадженні, або спілкуватися з ними із дотриманням умов, визначених слідчим суддею, судом.
Керуючись ст.ст.177,178,181,183,194 КПК України , слідчий суддя
УХВАЛИВ:
Клопотання слідчого задовольнити частково.
Застосувати до підозрюваного ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, без застосування електронних засобів контролю.
Покласти на підозрюваного ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 такі обов`язки:
-не залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 з 22 год.00 хв. до 06 год.00 хв.;
- прибувати по першому виклику до слідчого, прокурора, що проводить розслідування вказаного кримінального провадження, на визначений ним час;
-здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну;
-не відлучатися із населеного пункту, в якому він проживає чи перебуває, без дозволу слідчого, прокурора або суду;
-повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
-утримуватися від спілкування із усіма свідками у кримінальному провадженні, або спілкуватися з ними із дотриманням умов, визначених слідчим суддею, судом.
Термін дії ухвали слідчого судді визначити до 17.08.2026 року включно.
Контроль за виконанням ухвали слідчого судді покласти на Дарницьке управління поліції ГУ НП в м.Києві.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена протягом п`яти днів з моменту її проголошення безпосередньо до Київського апеляційного суду.
Повний текст ухвали слідчого судді оголошено о 13 год. 50 хв. 29.06.2026 року.
Слідчий суддя ОСОБА_1