Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 485/1039/26
Провадження №3/485/230/26
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 липня 2026 року м. Снігурівка
Суддя Снігурівського районного суду Миколаївської області Квєтка І.А., секретар судового засідання Семенака А.Г., за участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від Головного управління Державної податкової служби у Миколаївській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , фізичної особи - підприємця,
за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП,
встановив:
ФОП ОСОБА_1 на АГЗС за адресою: АДРЕСА_3 , допустив порушення порядку проведення розрахунків, що були виявлені під час фактичної перевірки ГУ ДПС у Миколаївській області згідно акту від 11.05.2026 року, а саме:
-здійснення розрахункових операцій у сумі 900, 00 грн. без використання РРО та видачі відповідних розрахункових документів, чим порушив п.1, п.2 ст.3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", із змінами і доповненнями;
-порушення ведення обліку товарних запасів на "Скраплений газ (пропан або суміш пропану з бутаном), інші гази" в обсязі 7730,16 л за ціною реалізації 28,98 грн/л (на момент складання акцизної накладної - 01.01.2024) на загальну суму 224020,04 грн., чим порушив п. 12 ст. 3 Закону України від 06 липня 1995 року №265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", зі змінами та доповненнями.
Так, під час перевірки 30.01.2026 року об 11:40 ФОП ОСОБА_1 в присутності працівників контролюючого органу було проведено інвентаризацію коштів на АГЗС за адресою АДРЕСА_3 , результат якої оформлено описом готівкових коштів. За даними опису в касі було 900,00 грн., сума коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій (загальна сума продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня) склала 0,00 грн. (звіт по касі РРО з фіскальним номером - 3001148147-готівка в сумі 0,00 грн).
Тобто, на АГЗС ФОП ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_3 30.04.2026 року розрахункові операції в сумі 900,00 грн. здійснювались без використання реєстратора розрахункових операцій та без видачі відповідних документів, що є порушенням п. 1, 2 ст. 3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", із змінами і доповненнями.
Окрім цього, встановлено, що 01.01.2024 ФОП ОСОБА_1 було отримано "Скраплений газ" (пропан або суміш пропану з бутаном) та інші гази" (код товар згідно УКТ ЗЕД 2711129700) в кількості 7 730,16 л на акцизний склад №1005325 за акцизною накладною форми "П" від 01.01.2024 №4, який не був оприбуткований належним чином відповідно до норм діючого законодавства".
Під час перевірки АГЗС ФОП ОСОБА_1 встановлено порушення ведення обліку товарних запасів на "Скраплений газ (пропан або суміш пропану з бутаном) та інші гази" в обсязі 7 730,16 л. за ціною реалізації 28,98 грн. на загальну суму 224 020,04 грн (на момент складання акцизної накладної 01.01.2024 року), що підтверджується відсутністю записів в наступних документах: в товарній книзі кількісного руху скрапленого вуглеводного газу за формою 15-ГС (журнал розпочато 07.02.2023, додається до акта перевірки), в змінних звітах АГЗС за формою №14-ГС та відомостях в системі РРО. Первинні документи на походження "Скраплений газ (пропан або суміш пропану з бутаном) та інші гази" (видаткові накладні, товаро-транспортні накладні, акт приймання передачі) в обсязі 7730,16 л відсутні, що є порушенням п.12 ст. 3 Закону України від 06 липня 1995 року №265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", зі змінами та доповненнями.
Відповідно до ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов`язані, зокрема:
1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Використання програмних реєстраторів розрахункових операцій при оптовій та/або роздрібній торгівлі пальним забороняється;
2) надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов`язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти);
12) вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку. Порядок та форма обліку товарних запасів для фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку, встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. При цьому суб`єкт господарювання зобов`язаний надати контролюючим органам на початок проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), що підтверджують облік та походження товарних запасів (зокрема, але не виключно, документи щодо інвентаризації товарних запасів, документи про отримання товарів від інших суб`єктів господарювання та/або документи на внутрішнє переміщення товарів), які на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об`єкті).
Частиною 1 ст.155-1 КУпАП передбачена відповідальність за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
ФОП ОСОБА_1 допустив порушення п. 1, 2, 12 ст. 3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", із змінами і доповненнями, яке виразилось у здійсненні 30.04.2026 року розрахункової операції у сумі 900,00 грн. без використання реєстратора розрахункових операцій та без видачі відповідних розрахункових документів; не надав контролюючим органам на початок проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), що підтверджують облік та походження товарних запасів на скраплений газ в обсязі 7 730,16 л, отриманого за акцизною накладною рорми "П" від 01.01.2024 №4 (зокрема, але не виключно, документи щодо інвентаризації товарних запасів, документи про отримання товарів від інших суб`єктів господарювання та/або документи на внутрішнє переміщення товарів), які на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об`єкті), тобто допустив порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.155-1 КУпАП.
Окрім цього, згідно протоколу №315, складеного 26.05.2026 року головним державним інспектором відділу фактичних перевірок управління податкового аудиту Головного управління ДПС у Миколаївській області Онопрійчуком Д.О., в ході фактичної перевірки ФОП ОСОБА_1 на АГЗС за адресою АДРЕСА_3 , згідно змінного звіту за формою №14-ГС станом на 26 березня 2024 року та z-звіту від 26 березня 2024 року №2094, встановлено непроведення розрахункових операцій через РРО з фіскальним номером №3000340572 та невидача розрахункових документів встановленого зразка на загальну суму 1530,33 грн., що є порушенням п. 1, 2 ст. 3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", із змінами і доповненнями.
Так, згідно змінного звіту за формою № 14-ГС станом на 26.03.2024 року та z-звіту від 26.03.2024 року №2094 залишки скрапленого газу на початок зміни становили 5 982, 91 л. Станом на кінець зміни 26.03.2024 року були проведені операції, згідно яких ФОП ОСОБА_1 було реалізовано 309,90 л скрапленого газу за ціною 26,49 грн/л на загальну суму 8209, 25 грн., а згідно змінного звіту за формою № 14-ГС та z-звіту від 26.03.2024 року №2094 реалізовано 367, 67 л скрапленого газу за ціною 26, 49 грн/л на загальну суму 9739, 58 грн.
Дії ОСОБА_1 за вказаним фактом кваліфіковані за ч.1 ст.155-1 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнав частково. Надав пояснення про те, що 30.04.2026 року у зв"язку із відсутністю світла не встиг провести готівкові кошти у сумі 900,00 грн., які були виявлені в ході інвентаризації працівниками контролюючого органу, через реєстратор розрахункових операцій. Вказане порушення визнає. Разом з тим, 26.03.2024 року всі товарні операції провів через РРО та видав розрахунковий документ встановленого зразка, що підтверджується копіями чеків №1873 та №1874, які не були відображені у СОД РРО з невідомих причин, зворотнього не доведено. Крім того, дійсно на початок та під час перевірки не надав контролюючому органу первинні документи на походження газу в обсязі 7730,16 л згідно поданої бухгалтером ФОП акцизної накладної форми П від 01.01.2024 №4, за відсутності такої операції та помилкової подачі бухгалтером вказаної акцизної накладної. Просить за вказаними порушеннями, які відображені у п.1 та п.3 протоколу, провадження у справі закрити.
Факт вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч.1 ст.155-1 КУпАП підтверджується протоколом №315 від 26.05.2026 року, актом фактичної перевірки від 11.05.2026 року №7114/Ж5/14/29/07/ НОМЕР_1 ; наказом №557-П від 29.04.2026, направленнями на перевірку від 29.04.2026 року № 882/14-29-07-10 та від 29.04.2026 року №883/14-29-07-10, запитом про надння документів (копій документів) від 30.04.2026 року, який ОСОБА_1 отримав під підпис, актом про неможливість, ознайомлення, підписання та вручення матеріалів перевірки від 11.05.2026 року, згідно якого, ОСОБА_1 повідомив про неможливість прибуття до ГУ ДПС у Миколаївській області для ознайомлення, підписання та отримання акту фактичної перевірки від 11.05.2026 року; описом готівкових коштів на місці проведення розрахункової операції від 30.04.2026 року; х- звітом за 30.04.2026; актом зняття залишків ТМЦ за 30.04.2026 року, акцизною накладною форми "П" від 01.01.2024 року складеною ФОП ОСОБА_1 , відповідно до якої обсяг реалізованого пального прийнятого на акцизний склад ФОП ОСОБА_2 склав 7 730,16 грн., товарною книгою кількісного руху скрапленого вуглеводневого газу ФОП ОСОБА_1 , у якій відсутні дані про облік газу у кількості 7730,16 грн., запрошенням до ГУ ДПС у Миколаївській області для складання протоколу про адміністративне правопорушення від 12.05.2026 року № 9951/6/14-29-07-07-02; актом неявки особи, яка притягується до адміністративної відповідальності від 26.05.2026 року № 901/14-29-07-01-07.
За даними відповіді ГУ ДПС у Миколаївській області від 24.06.2026 року, за результатами розгляду заперечень на акт фактичної перевірки ФОП ОСОБА_1 від 11.05.2026 вирішено, що зауваження платника податків викладені у запереченнях не спричиняють змін за результатами перевірки. Управління правового забезпечення ГУ ДПС у Миколаївській області в межах компетенції повідомило про відсутність інформації станом на 23.06.2026 року щодо судового оскарження в порядку адміністративного судочинства ОСОБА_1 результатів перевірки, оформленої актом від 11.05.2026 року.
ОСОБА_1 в судовому засіданні повідомив, що надавав контролюючому органу всі наявні у нього документи на підтвердження правильності проведення розрахунків. З результатом перевірки частково не згоден, оскаржуватиме результат у адміністративному суді.
Тобто, на час розгляду даної справи у суду відсутні підстави вважати, що перевірка була проведена незаконно, а результат перевірки є недійсним.
Таким чином, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.155-1 КУпАП доведена представленими доказами.
Доводи ОСОБА_1 про помилковість видачі бухглтером ФОП акцизної накладної П від 01.01.2024 № 4 спростовуються самою накладною за підписом ОСОБА_1 . Жодних доказів на підтвердження таких своїх тверджень ОСОБА_1 суду не надав.
Разом з тим, є недоведеним факт непроведення 26.03.2024 року розрахункових операцій через РРО з фіскальним номером №3000340572 та невидачі ФОП ОСОБА_1 розрахункових документів встановленого зразка на загальну суму 1530,33 грн., що на думку контролюючого органу, підтверджується даними СОД РРО.
Відповідно до ст.2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця. Для цілей цього Закону розрахунки при організації та проведенні азартних ігор є розрахунковими операціями.
відповідно до пп.14.1.278 п.14.1 ст.14 ПК України, система обліку даних реєстраторів розрахункових операцій (далі - СОД РРО) - інформаційна система, призначена для збору, зберігання, використання даних реєстраторів розрахункових операцій та програмних реєстраторів розрахункових операцій (у тому числі електронних копій розрахункових документів та фіскальних звітних чеків, створених реєстраторами розрахункових операцій та програмними реєстраторами розрахункових операцій), перевірки справжності та достовірності розрахункових документів. Користувачам-покупцям (споживачам) через Електронний кабінет, що функціонує відповідно до статті 42-1 цього Кодексу, забезпечується можливість: контролю справжності та достовірності розрахункових документів, що зберігаються в СОД РРО. Порядок функціонування СОД РРО визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до п.1,2,3,5,6 розділу ІІ Порядку функціонування Системи обліку даних реєстраторів розрахункових операцій, затв.Наказом Міністерства фінансів України 05.08.2020 року № 477, СОД РРО - інформаційна система, призначена для збору, зберігання, використання даних РРО та ПРРО (у тому числі електронних копій розрахункових документів та фіскальних звітних чеків, створених РРО та ПРРО), перевірки справжності та достовірності розрахункових документів. СОД РРО розташована в ДПС та використовується в межах повноважень посадовими особами органів ДПС для виконання завдань та функцій, визначених Податковим кодексом України. СОД РРО складається із сервера додатків та бази даних. Сервер додатків забезпечує взаємодію інформаційних систем ДПС з базою даних СОД РРО. База даних призначена для зберігання: 2) даних, що були отримані від РРО, у відкритому вигляді, в тому числі даних про проведені розрахункові операції через РРО та електронні розрахункові документи, фіскальні звітні чеки, фіскальні звіти.
Відповідно до вимог ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
За змістом ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до положень ч.ч. 1 та 2 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ч.3 ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях і всі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Такий підхід до тлумачення норм, в тому числі, адміністративного законодавства, відповідає контексту рішення Європейського Суду від 15 травня 2008 року у справі "Надточій проти України" (заява №7460/03), в якому зазначено, що правопорушення, яке розглядається, має ознаки, притаманні "кримінальному обвинуваченню" у значенні статті 6 Конвенції про захист прав людини та основних свобод (далі - Конвенція), що вимагає дотримання стороною обвинувачення, яку в цій справі представляє автор протоколу про адміністративне правопорушення, відповідного доказового забезпечення, що передбачає такий рівень доказування, який не залишає жодних розумних сумнівів доведеності вини обвинуваченого.
Отже, стандарти, які встановлює Конвенція для кримінального провадження, поширено Європейським Судом й на провадження у справах про адміністративні правопорушення, оскільки "кримінальним обвинуваченням" у розумінні Конвенції слід розглядати й протокол про адміністративне правопорушення (справа "Лучанінова проти України" (рішення від 09 червня 2011 року, заява № 16347/02).
На підтвердження проведення розрахункових операцій через РРО ОСОБА_1 надав суду первинні документи -чеки №1873 на суму 400,00 грн. від 26.03.24 та №1874 на суму 1130,33 грн. від 26.03.24 року, тобто належні докази. Факт невидачі ФОП ОСОБА_1 розрахункових документів на вказану суму встановленого зразка нічим не підтверджений.
Згідно з п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин, якщо відсутня подія і склад адміністративного правопорушення.
Таким чином, оскільки недоведено, що за вказаним фактом від 26.03.2024 року ОСОБА_1 допустив порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, таке обвинувачення підлягає виключенню з загального обсягу пред"явлених йому порушень ч.1 ст.155-1 КУпАП згідно протоколу від № 315 від 26.05.2026 року (п.1 Протоколу).
Обираючи вид стягнення, суд бере до уваги характер вчиненого правопорушення, яке є умисним, особу правопорушника, ступінь його вини.
Обставин, що пом`якшують та обтяжують відповідальність не встановлено.
Враховуючи викладене, вважаю за необхідне застосувати відносно ОСОБА_1 стягнення у вигляді штрафу на користь держави.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі встановленому законом.
Керуючись ст. 280, 283-284 КУпАП,
постановив:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 51,00 грн (п"ятдесят одна грн 00 к.).
Адміністративний штраф стягнути за наступними реквізитами: розрахунковий рахунок: UA378999980313050106000014444, отримувач: Миколаїв. ГУК тгм.Снігурівка/ 21081100, Код отримувача (ЄДРПОУ):37992030, Банк одержувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету:21081100.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , судовий збір на користь держави (стягувачем є Державна судова адміністрація) у розмірі 665,60 грн (шістсот шістдесят п`ять грн 60 к.) на розрахунковий рахунок: UA908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача (ГУДКСУ): Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 22030106.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш, як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови, - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
На підставі ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, а також витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, протягом десяти днів з дня винесення постанови на ім`я Миколаївського апеляційного суду через Снігурівський районний суд Миколаївської області.
Суддя І. А. Квєтка