Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа 521/7471/26
Номер провадження 3/521/2671/26
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 липня 2026 року м. Одеса
Хаджибейський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого судді Кузьменко Н.Л.,
з секретарем Табарчук Н.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Хаджибейського районного суду м. Одеси матеріали справ, що надійшли з Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупції відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ), громадянина України, на момент подій, викладених в протоколах - працюючого на посаді керівника політичної партії «МИКОЛАЇВЦІ» (код ЄДРПОУ 38909954), зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ознаками вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст. 212-21 КУпАП, -
В С Т А Н О В И В :
Постановою Хаджибейського районного суду м. Одеси від 02.07.2026 року було об`єднано в одне провадження справу про адміністративне правопорушення № 521/7471/26 (провадження 3/521/2671/26) за ст. 212-21 КУпАП, справу про адміністративне правопорушення № 521/7473/26 (провадження 3/521/2672/26) за ст. 212-21 КУпАП та справу про адміністративне правопорушення № 521/7475/26 (провадження 3/521/2673/26) за ст. 212-21 КУпАП, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для спільного розгляду.
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення №50-32/155 від 20.04.2026 року та доданих до нього документів вбачається, що відповідно до статті 17 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції здійснило перевірку Звіту про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру за ІІ квартал 2025 року, поданого політичною партією «Миколаївці» (ідентифікаційний код 38909954) до Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру. За результатами перевірки відповідності відомостей, зазначених у Звіті Партії, відомостям, що містяться у реєстрах, інших інформаційно-телекомунікаційних та довідкових системах, Національним агентством встановлено порушення порядку подання Звіту Партії за ІІ квартал 2025 року.
А саме, відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань у Партії наявна місцева організація, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи: Обласна організація політичної партії «Миколаївці» в Миколаївській області (ідентифікаційний код 43831323). У пункті 6 розділу «Загальні відомості» Звіту Партії за ІІ квартал 2025 року відсутня інформацію про зазначену місцеву організацію Партії. Крім того, до Звіту Партії за ІІ квартал 2025 року не додано відомості про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру цієї місцевої організації Партії. Отже, подання Звіту Партії за ІІ квартал 2025 року без відомостей про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру Обласної організації політичної партії «Миколаївці» в Миколаївській області (ідентифікаційний код 43831323), яка установленому порядку набула статусу юридичної особи та станом на дату подання Звіту не знаходилася на тимчасово окупованих територіях або територіях активних бойових дій, є порушенням частин дев?ятої, одинадцятої та тринадцятої статті 17 Закону. Відповідно до абзаців другого та четвертого пункту б розділу III Порядку проведення перевірки звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 14.01.2021 №6/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.01.2021 за № 117/35739, зазначене є грубим порушенням встановлених вимог щодо оформлення Звітів.
Крім того, згідно з даними Автоматизованої системи виконавчого провадження Міністерства юстиції України (https://asvpweb.minjust.gov.ua/#/search-debtors) та Хаджибейського відділу державної виконавчої служби у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) у відділі з 06.10.2021 на примусовому виконанні перебуває виконавче провадження № 67062124 з виконання виконавчого листа № 521/14444/20, виданого 09.09.2021 Малиновським районним судом міста Одеси, про стягнення з Партії на користь ОСОБА_2 витрат по сплаті судового збору в розмірі
1 681,60 гривень. Інформацію про невиконані зобов?язання Партії по вказаному виконавчому провадженню оприлюднено у Єдиному реєстрі боржників (https://erb.minjust.gov.ua/#/ search-debtors), проте у розділі IV «Зобов?язання фінансового характеру» Звіту Партії за ІІ квартал 2025 року такі відомості не зазначено, що є порушенням пункту 4 частини одинадцятої статті 17 Закону.
Виявлені порушення зафіксовано у Висновку про результати перевірки Звіту Партії за ІІ квартал 2025 року від 27.02.2026 № 77, затвердженому наказом Національного агентства від 27.02.2026 № 54/26, який опубліковано на офіційному вебсайті Національного агентства.
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення №50-32/156 від 20.04.2026 року та доданих до нього документів вбачається, що відповідно до статті 17 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції здійснило перевірку Звіту про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру за ІІІ квартал 2025 року, поданого політичною партією «Миколаївці» (ідентифікаційний код 38909954) до Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру. За результатами перевірки відповідності відомостей, зазначених у Звіті Партії, відомостям, що містяться у реєстрах, інших інформаційно-телекомунікаційних та довідкових системах, Національним агентством встановлено порушення порядку подання Звіту Партії за ІІІ квартал 2025 року.
А саме, 26 грудня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23 серпня 2023 року № 3337-IX, який відновив звітування політичних партій та обов?язок Національного агентства перевіряти Звіти. Частиною дев`ятою статті 17 Закону, передбачено, що політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов?язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру (у т.ч. її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства. Враховуючи вимоги частин третьої та четвертої розділу III Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 № 507/36129, політична партія повинна була подати до Національного агентства Звіт за ІІІ квартал 2025 року до 10 листопада 2025 року. Оскільки Звіт Партії за III квартал 2025 року підписано шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису та несвоєчасно подано до Національного агентства через Реєстр (09 січня 2026 року), зазначене є порушенням частини дев?ятої статті 17 Закону України «Про політичні партії Україні».
Крім того, відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань у Партії наявна місцева організація, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи: Обласна організація політичної партії «Миколаївці» в Миколаївській області (ідентифікаційний код 43831323). У пункті 6 розділу «Загальні відомості» Звіту Партії за ІІІ квартал 2025 року відсутня інформацію про зазначену місцеву організацію Партії. Крім того, до Звіту Партії за ІІІ квартал 2025 року не додано відомості про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру цієї місцевої організації Партії. Отже, подання Звіту Партії за ІІІ квартал 2025 року без відомостей про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру Обласної організації політичної партії «Миколаївці» в Миколаївській області (ідентифікаційний код 43831323), яка установленому порядку набула статусу юридичної особи та станом на дату подання Звіту не знаходилася на тимчасово окупованих територіях або територіях активних бойових дій, є порушенням частин дев?ятої, одинадцятої та тринадцятої статті 17 Закону. Відповідно до абзаців другого та четвертого пункту б розділу III Порядку проведення перевірки звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 14.01.2021 №6/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.01.2021 за № 117/35739, зазначене є грубим порушенням встановлених вимог щодо оформлення Звітів.
Крім того, згідно з даними Автоматизованої системи виконавчого провадження Міністерства юстиції України (https://asvpweb.minjust.gov.ua/#/search-debtors) та Хаджибейського відділу державної виконавчої служби у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) у відділі з 06.10.2021 на примусовому виконанні перебуває виконавче провадження № 67062124 з виконання виконавчого листа № 521/14444/20, виданого 09.09.2021 Малиновським районним судом міста Одеси, про стягнення з Партії на користь ОСОБА_2 витрат по сплаті судового збору в розмірі
1 681,60 гривень. Інформацію про невиконані зобов?язання Партії по вказаному виконавчому провадженню оприлюднено у Єдиному реєстрі боржників (https://erb.minjust.gov.ua/#/ search-debtors), проте у розділі IV «Зобов?язання фінансового характеру» Звіту Партії за ІІІ квартал 2025 року такі відомості не зазначено, що є порушенням пункту 4 частини одинадцятої статті 17 Закону.
Виявлені порушення зафіксовано у Висновку про результати перевірки Звіту Партії за ІІІ квартал 2025 року від 27.02.2026 № 78, затвердженому наказом Національного агентства від 27.02.2026 № 54/26, який опубліковано на офіційному вебсайті Національного агентства.
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення №50-32/157 від 20.04.2026 року та доданих до нього документів вбачається, що відповідно до статті 17 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції здійснило перевірку Звіту про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру за ІV квартал 2025 року, поданого політичною партією «Миколаївці» (ідентифікаційний код 38909954) до Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру. За результатами перевірки відповідності відомостей, зазначених у Звіті Партії, відомостям, що містяться у реєстрах, інших інформаційно-телекомунікаційних та довідкових системах, Національним агентством встановлено порушення порядку подання Звіту Партії за ІV квартал 2025 року.
А саме, відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань у Партії наявна місцева організація, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи: Обласна організація політичної партії «Миколаївці» в Миколаївській області (ідентифікаційний код 43831323). У пункті 6 розділу «Загальні відомості» Звіту Партії за ІV квартал 2025 року відсутня інформацію про зазначену місцеву організацію Партії. Крім того, до Звіту Партії за ІV квартал 2025 року не додано відомості про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру цієї місцевої організації Партії. Отже, подання Звіту Партії за ІV квартал 2025 року без відомостей про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру Обласної організації політичної партії «Миколаївці» в Миколаївській області (ідентифікаційний код 43831323), яка установленому порядку набула статусу юридичної особи та станом на дату подання Звіту не знаходилася на тимчасово окупованих територіях або територіях активних бойових дій, є порушенням частин дев?ятої, одинадцятої та тринадцятої статті 17 Закону. Відповідно до абзаців другого та четвертого пункту б розділу III Порядку проведення перевірки звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 14.01.2021 №6/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.01.2021 за № 117/35739, зазначене є грубим порушенням встановлених вимог щодо оформлення Звітів.
Крім того, згідно з даними Автоматизованої системи виконавчого провадження Міністерства юстиції України (https://asvpweb.minjust.gov.ua/#/search-debtors) та Хаджибейського відділу державної виконавчої служби у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) у відділі з 06.10.2021 на примусовому виконанні перебуває виконавче провадження № 67062124 з виконання виконавчого листа № 521/14444/20, виданого 09.09.2021 Малиновським районним судом міста Одеси, про стягнення з Партії на користь ОСОБА_2 витрат по сплаті судового збору в розмірі
1 681,60 гривень. Інформацію про невиконані зобов?язання Партії по вказаному виконавчому провадженню оприлюднено у Єдиному реєстрі боржників (https://erb.minjust.gov.ua/#/ search-debtors), проте у розділі IV «Зобов?язання фінансового характеру» Звіту Партії за ІV квартал 2025 року такі відомості не зазначено, що є порушенням пункту 4 частини одинадцятої статті 17 Закону.
Виявлені порушення зафіксовано у Висновку про результати перевірки Звіту Партії за ІV квартал 2025 року від 27.02.2026 № 79, затвердженому наказом Національного агентства від 27.02.2026 № 54/26, який опубліковано на офіційному вебсайті Національного агентства.
За даними протоколами дії (бездіяльність) партії кваліфіковано за ст. 212-21 КУпАП.
Згідно відомостей, отриманих з ЄДРЮО, ФОП та ГО, керівником політичної партії «МИКОЛАЇВЦІ», станом на момент правопорушення, яке було виявлено НАЗК, є ОСОБА_1 , який згідно положень ст. 22 Закону України «Про політичні партії в Україні», а також приписів статті 14 КУпАП, несе у разі порушення політичними партіями Конституції України, Закону України «Про політичні партії в Україні» та інших законів України.
Таким чином, ОСОБА_1 , в розумінні положень ст. 14 КУпАП, як посадова особа (керівник Партії) несе відповідальність, передбачену ст. 212-21 КУпАП.
Дата та час вчинення правопорушень, які ставляться ОСОБА_1 у провину 09.01.2026 року.
Дата та час вчинення правопорушень, які ставляться ОСОБА_1 у провину 27.02.2026 року.
Місце вчинення правопорушень м. Одеса, вул. Балківська, буд. 120/2 (місце реєстрації Партії).
Судом встановлено, що дана справи відповідають територіальній юрисдикції Хаджибейському районного суду м. Одеси.
02.07.2026 року у судові засідання, призначені на 12:00, 12:15, 12:30 годину, особа, яка притягується до відповідальності ОСОБА_1 , не з`явився, хоча про дати, час та місце проведення судових засідань повідомлявся завчасно на наявні в матеріалах справи контакті дані. Із заявами про відкладення судових засідань жодного разу не звертався.
Суд вважає, що неприбуття особи у судове засідання та відсутність будь-якої зацікавленості може свідчити про небажання приймати участь в розгляді справи, а тому суд вважає, що подальше відкладення розгляду справи нівелюватиме завдання провадження у ній, яким є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин, вирішення її з дотриманням вимог закону, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних порушень та запобігання таким правопорушенням, тому, приходить до висновку про розгляд протоколів на підставі наявних доказів, без участі особи, яка притягується до відповідальності.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази та надавши їм оцінку, суд приходить до таких висновків виходячи з наступного.
Відповідно до вимог ст. ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов`язаний повно, всебічно та об`єктивно з`ясувати всі обставини справи, дослідити в судовому засіданні наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Так, згідно ст. 212-21 КУпАП відповідальність настає за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.
Під час розгляду справи встановлено, що складені протоколи про адміністративне правопорушення містять у собі суть адміністративних правопорушень, опис встановлених обставин із зазначенням конкретної бездіяльності ОСОБА_1 , в якості керівника політичної партії (посадової особи), за що передбачена відповідальність згідно зі ст. 212-21 КУпАП. Будь-яких недоліків, які б не дозволяли суду об`єктивно розглянути справу, протоколи не містять. Протоколи узгоджуються з іншими матеріалами справи та сумнівів у їх допустимості не встановлено.
Згідно наявного в матеріалах справ опису поштового відправлення та квитанцій АТ «Укрпошта», протоколи про адміністративне правопорушення разом з усіма доданими до них документами належним чином було скеровано на адресу політичної партії «МИКОЛАЇВЦІ».
Підстав, що виключають адміністративну відповідальність, у справі не встановлено.
Терміни притягнення до адміністративної відповідальності не збігли.
Відповідно до ч. 10 ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», форма та порядок подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру затверджуються Національним агентством з питань запобігання корупції.
Згідно п. 1 розділу ІІІ «Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру», затвердженого Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 19 лютого 2021 року за № 102/21, вбачається, що ОСОБА_3 партія після створення облікового запису політичної партії в Реєстрі подає сформований Звіт до Національного агентства засобами електронного зв`язку через мережу Інтернет.
Пунктом 9 розділу ІІ вказано вище Порядку встановлено, що сформований Звіт підписує керівник (уповноважена особа) політичної партії шляхом накладання КЕП. Відповідно до п. 1.8 роз`яснення НАЗК щодо застосування та дотримання окремих положень Закону України «Про політичні партії в Україні» стосовно фінансування та подання звітності політичних партій - звіт подається до Національного агентства за підписом керівника політичної партії (уповноваженої особи політичної партії).
Згідно п. 8 ч. 1 ст. 22 Закону України «Про політичні партії в Україні», окрім іншого вбачається, що посадові особи за порушення цього Закону інших передбачених чинним законодавством порушень притягаються до дисциплінарної, адміністративної, цивільної або кримінальної відповідальності згідно з законами України.
Вказані положення узгоджуються з положеннями ст. 14 КУпАП, яка визначає, що посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв`язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров`я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов`язків.
Отже, з огляду на викладене, саме керівник політичної партії «МИКОЛАЇВЦІ» мав забезпечити виконання вимог щодо дотримання порядку та строку подання Звіту партії за відповідні періоди та своїм підписом підтвердити достовірність та повноту інформації, яка повинна бути відображена у цьому звіті, відтак адміністративна відповідальність за ст. 212-21 КУпАП покладається на керівника партії як посадову особу.
Оскільки, згідно Витягу з ЄДРЮО, ФОП та ГО, станом на події, викладені в протоколах, керівником політичної партії «МИКОЛАЇВЦІ» є ОСОБА_1 , а також з огляду на те, що Статутом Політичної партії «МИКОЛАЇВЦІ» (код ЄДРПОУ 38909954) не передбачена посада головного бухгалтера або посада іншої уповноваженої особи, яка формує та/або підписує Звіт, натомість підпунктом 7.5.2. пункту 7.5. Статуту визначено, що голова партії має право підпису документів та вчинення дій від імені Партії, доводи захисника про те, що ОСОБА_1 не є суб`єктом даного адміністративного правопорушення є неспроможними.
Встановлені НАЗК обставини щодо бездіяльності керівника політичної партії «МИКОЛАЇВЦІ» не викликають у суду сумнівів чи протиріч.
Враховуючи те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується для виховання особи, яка вчинила адміністративні правопорушення, з метою дотримання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, суд дійшов до висновку, що необхідним та достатнім для ОСОБА_1 буде адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі, встановленому санкцією ст. 212-21 КУпАП.
Оскільки документів про наявність у ОСОБА_1 пільг для звільнення від сплати судового збору матеріали справи не містять, відповідно до ст. 40-1 КУпАП, з нього слід стягнути судовий збір за ставкою 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст. 4 Законом України «Про судовий збір», ст.ст. 36, 212-21, 221, 252, 283, 284 КУпАП, суд
П О С Т А Н О В И В:
Визнати винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 350 (трьохсот п`ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5950 (п`ять тисяч дев`ятсот п`ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: Н.Л. Кузьменко