Рішення № 137901911, 02.07.2026, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.07.2026
Номер справи
620/5205/26
Номер документу
137901911
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 липня 2026 року Чернігів Справа № 620/5205/26

Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Лукашової О.Б., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Багатопрофільного приватного підприємства "Фірма "Номінал" до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,

У С Т А Н О В И В:

Багатопрофільне приватне підприємство "Фірма "Номінал" звернулось до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Чернігівській області, в якому просить:

Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення рішення від 29.04.2026 № 7112/Ж10/25-01-04-03-01.

В обґрунтування позову вказано, що з`ясувавши факт помилки в даті складання податкової накладної №5 від 23.10.2025, підприємством з метою усунення цієї помилки 30.10.2025 було складено розрахунок коригування №1 до податкової накладної №5 від 23.10.2025 (сума ПДВ 782911,28 грн.), який було зареєстровано в ЄРПН 20.01.2026. Після цього була складена правильна податкова накладна №8 від 30.10.2025, яка за відповідних обставин була зареєстрована в ЄРПН 21.01.2026. БПП «Фірма «Номінал» 30.01.2026 подало в ЄРПН розрахунки коригування кількісних і вартісних показників №2 від 16.09.2025 до податкової накладної №2 від 10.09.2025 та №4 від 23.09.2025 до податкової накладної №4 від 15.09.2025, якими з метою виправлення помилки в заголовній частині податкових накладних, видалило податкові накладні №2 від 10.09.2025, №4 від 15.09.2025. Після цього були складені правильні податкові накладні (на дату зарахування коштів) №9 від 16.09.2025, та №10 від 23.09.2025, які за вказаних обставин були зареєстровані в ЄРПН 02.02.2026. Зрозумівши, що податкова накладна №3 від 12.05.2025 помилково була складена за фактом першої події (надання послуг), а не за фактом надходження коштів, як то передбачено ст. 187 ПК України, БПП «Фірма «Номінал» 16.01.2026 було складено та подано на реєстрацію розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №1 від 14.05.2025 до податкової накладної №3 від 12.05.2025. Того ж дня на реєстрацію було подано нову податкову накладну №19 від 14.05.2025, яка була зареєстрована в ЄРПН 16.01.2026. Однак, в подальшому в розрахунку коригування кількісних і вартісних показників №1 від 14.05.2025 до податкової накладної №3 від 12.05.2025 було виявлено помилку, що спонукало Підприємство 20 січня 2025 року скласти новий розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №2 від 14.05.2025 до податкової накладної №3 від 12.05.2025. Вказаний розрахунок коригування було зареєстровано в ЄРПН 27.01.2026 відповідно до Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №13587628/22826261 від 27.01.2026.

У відзиві на позов відповідач просить відмовити у задоволені позову, оскільки за наслідками проведення камеральної перевірки встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН, визначених пунктом 201.10 статті 201, пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України, за що пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України передбачена відповідальність у виді штрафу.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 08.05.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Багатопрофільне приватне підприємство "Фірма "Номінал" є юридичною особою, зареєстрованою у встановленому законодавством порядку 15.02.1996 та є платником податку на додану вартість. БПП «Фірма «Номінал» здійснює господарську діяльність, що відповідає коду КВЕД 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель (основний).

На підставі п. 20.1.4, п. 20.1 ст. 20 розділу I, п.75.1 ст. 75 розділу II Податкового кодексу України, у порядку визначеному п. 76.2 ст. 76 розділу II Податкового кодексу України відповідачем проведено камеральну перевірку податкової декларації (розрахунку, звіту) з питань дотримання строків реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування до таких накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за результатом якої складено Акт від 13.03.2026 №3924/Ж5/25-01-04-03-01.

За висновками Акта від 13.03.2026 №3924/Ж5/25-01-04-03-01 встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН, визначених пунктом 201.10 статті 201, пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України. Відповідальність за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної у ЄРПН передбачена пунктом 120-1.1 статті 120-1 розділу II, пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України.

Вказаний акт був надісланий позивачу, що підтверджується копією конверту.

10.04.2026 позивач надіслав до відповідача заперечення № 10 на Акт про результати камеральної перевірки у якому зазначив, що зазначені в акті перевірки податкові накладні /розрахунки коригування були складені у результаті виявлення помилки в даті первинно поданих податкових накладних.

Листом від 27.04.2025 №4264/6/25-01-04-03-05 відповідач повідомив позивача про розгляд заперечень на Акт від 13.03.2026 №3924/Ж5/25-01-04-03-01, у яким зроблено висновок, що аргументи, викладені в запереченні БПП Фірма "Номінал" № 10 від 10.04.2026 (вхідний Головного управління ДПС у Чернігівській області № 14521/6/25-01/ЕКПП від 13.04.2026) на Акт про результати камеральної перевірки від 13.03.2026 № 3924/Ж5/25-01-04-03-01 щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних і розрахунків коригування до таких податкових накладних із податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних було вирішено визнати їх такими, що не є обґрунтованими та не можуть бути враховані для визначення результатів перевірки, тому висновки акту камеральної перевірки від 13.03.2026 № 3924/Ж5/25-01-04-03-01 залишити без змін.

Податковим повідомленням-рішенням від 29.04.2026 №7112/Ж10/25-01-04-03-01 форми «Н» у зв`язку з встановленням порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних визначених пунктом 201.10 статті 201, пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України. Відповідальність за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної у ЄРПН передбачена пунктом 120-1.1 статті 120-1 розділу II, пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України застосований штраф у сумі 147 835,14 грн.

Судом з Акта перевірки та розрахунку штрафу, наведеному в додатку до оспорюваного податкового повідомлення-рішення, встановлено, що штраф застосований за порушення строків реєстрації 8 податкових накладних/розрахунків коригування, а саме:

- №2 дата складання 16.09.2025, дата реєстрації 30.01.2026 3:37, граничний термін реєстрації 18.10.2025, кількість днів прострочення 104, сума ПДВ мінус 140 723,01 грн, розмір штрафу 15%, сума штрафу 21 108,45 грн;

- №9 дата складання 16.09.2025, дата реєстрації 02.02.2026 4:24, граничний термін реєстрації 18.10.2025, кількість днів прострочення 107, сума ПДВ 140723,01 грн, розмір штрафу 15%, сума штрафу 21 108,45 грн;

- №4 дата складання 23.09.2025, дата реєстрації 30.01.2026 3:36, граничний термін реєстрації 18.10.2025, кількість днів прострочення 104, сума ПДВ мінус 162173,45 грн, розмір штрафу 15%, сума штрафу 24326,02 грн;

- №10 дата складання 23.09.2025, дата реєстрації 02.02.2026 4:25, граничний термін реєстрації 18.10.2025, кількість днів прострочення 107, сума ПДВ 162173,45 грн, розмір штрафу 15%, сума штрафу 24326,02 грн;

- №1 дата складання 30.10.2025, дата реєстрації 20.01.2026 5:04, граничний термін реєстрації 18.11.2025, кількість днів прострочення 63, сума ПДВ мінус 156582,26 грн, розмір штрафу 15%, сума штрафу 23487,34 грн;

- №8 дата складання 30.10.2025, дата реєстрації 21.01.2026 2:51, граничний термін реєстрації 18.11.2025, кількість днів прострочення 64, сума ПДВ 156582,26 грн, розмір штрафу 15%, сума штрафу 23487,34 грн;

- №19 дата складання 14.05.2025, дата реєстрації 16.01.2026 1:49, граничний термін реєстрації 05.06.2025, кількість днів прострочення 225, сума ПДВ 33305,06 грн, розмір штрафу 15%, сума штрафу 4995,76 грн;

- №2 дата складання 14.05.2025, дата реєстрації 20.01.2026 4:30, граничний термін реєстрації 05.06.2025, кількість днів прострочення 229, сума ПДВ мінус 33305,06 грн, розмір штрафу 15%, сума штрафу 4995,76 грн.

Вказане податкове повідомлення-рішення з додатком було надіслано позивачу рекомендованим листом з повідомленням та отримано позивачем 04.05.2026.

Не погодившись з вказаним податковим повідомленням-рішенням позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Ключовим для вирішення цієї справи є послідовний та системний аналіз функціонування правового механізму податку на додану вартість (ПДВ) та відповідальності за порушення процедурних обов`язків з боку платника податків в аспекті своєчасної реєстрації податкових накладних.

Правовідносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема: визначають вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює ПК України.

Підпунктом 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що єдиний реєстр податкових накладних (далі ЄРПН) є реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, що ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Відповідно до підпунктів 16.1.2 та 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов`язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Згідно з приписами підпунктів 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Приписами пункту 75.1 статті 75 ПК України встановлено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО, даних Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального та Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах.

Предметом камеральної перевірки може бути, серед іншого: 1) своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків); 2) своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних (абзац 1,2 підпункту75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України).

Згідно з пунктом 76.1 статті 76 ПК України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов`язкова.

Положеннями пункту 187.1 статті 187 ПК України визначено, що датою виникнення податкових зобов`язань з ПДВ за операціями з постачання товарів/послуг визначається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника;

б) дата відвантаження товарів/дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг.

Водночас, відповідно до пункту 187.7 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов`язань у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата зарахування таких коштів на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг або дата отримання відповідної компенсації у будь-якій іншій формі, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобов`язаннями перед бюджетом.

Пунктом 201.1. статті 201 ПК України встановлено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до пункту 192.1 статті 192 ПК України якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов`язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Розрахунок коригування до податкової накладної не може бути зареєстрований в Єдиному реєстрі податкових накладних пізніше 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної, до якої складений такий розрахунок коригування.

Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних:

постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;

отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

Складені платником податку розрахунки коригування до податкових накладних, складених до 1 лютого 2015 року, розрахунки коригування до податкових накладних, які не підлягали наданню отримувачу (покупцю) - платнику податку, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних постачальником (продавцем). Зазначене не поширюється на розрахунки коригування, що передбачають зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику (зменшення податкового зобов`язання постачальника та податкового кредиту отримувача), складені після 1 липня 2015 року до податкових накладних, складених до 1 липня 2015 року на отримувача (покупця) - платника податку, які підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних отримувачем (покупцем) товарів/послуг.

Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов`язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.

Відповідно до п. 89 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація ПН та/або розрахунків коригування до ПН у ЄРПН здійснюється з урахуванням таких граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 до 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 до останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

Пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України передбачено, що тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі:

2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Порядок заповнення податкової накладної затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (далі - Порядок № 1307).

Відповідно до п. 21 Порядку № 1307 у разі здійснення коригування сум податкових зобов`язань, а також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов`язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, відповідно до статті 192 розділу V Податкового кодексу України, або у разі коригування сум податкових зобов`язань відповідно до підпункту 97.4 пункту 97 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України постачальник (продавець) товарів/послуг складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі - розрахунок коригування) за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної.

Розрахунок коригування складається особами, визначеними відповідно до пункту 1 цього Порядку.

Порядок складання розрахунку коригування та його реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних, крім випадків, передбачених цим Порядком.

У розрахунку коригування вказуються дата та номер податкової накладної, до якої вносяться зміни. У клітинках номера податкової накладної, що не заповнюються, нулі, прочерки та інші знаки чи символи не проставляються.

У разі складання розрахунку коригування з метою виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов`язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, у розрахунку коригування зазначаються виправлені дані.

Не допускається виправлення даних щодо дати складання податкової накладної та її порядкового номера.

Згідно п. 22 Порядку № 1307 у разі допущення помилки в реквізитах заголовної частини податкової накладної, зареєстрованої в Єдиному реєстрі податкових накладних, яка не заважає ідентифікувати здійснену операцію, постачальник (продавець) на дату виявлення такої помилки складає розрахунок коригування до податкової накладної, у якому всі правильно заповнені реквізити податкової накладної повторюються, а реквізит, у якому допущено помилку, заповнюється без помилок.

Таким чином, платник податку на дату виявлення факту зазначення неправильної дати в зареєстрованій в ЄРПН податковій накладній, має право скласти розрахунок коригування та зареєструвати його в ЄРПН.

Складання та реєстрація в ЄРПН розрахунку коригування, не позбавляє платника податку обов`язку скласти податкову накладну за операцією з постачання товарів/ послуг із зазначенням у такій податковій накладній дати складання, що відповідає даті настання першої події за такою операцією.

Така податкова накладна підлягає обов`язковій реєстрації в ЄРПН з дотриманням визначених Кодексом термінів реєстрації.

Відповідно до п.22 Порядку заповнення податкової накладної (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) у разі допущення помилки в реквізитах заголовної частини податкової накладної, зареєстрованої в Єдиному реєстрі податкових накладних, яка не заважає ідентифікувати здійснену операцію, постачальник (продавець) на дату виявлення такої помилки складає розрахунок коригування до податкової накладної, у якому всі правильно заповнені реквізити податкової накладної повторюються, а реквізит, у якому допущено помилку, заповнюється без помилок. У цьому разі таблична частина розділів А та Б розрахунку коригування не заповнюється.

З матеріалів справи встановлено, що позивачем (виконавець) з Відділом культури сім`ї, молоді та спорту Городнянської міської ради (код ЄДРПОУ 42039130, замовник) було укладено договір від 19.09.2025 №1 , за умовами якого Виконавець зобов`язується власними силами і засобами, на свій ризик по замовленню Замовника та відповідно до Кошторисних норм України, умов Договору, та вказівок Замовника виконати роботи: Капітальний ремонт (заміна віконних блоків) у будівлі Комунальний заклад «Городнянеька школа мистецтв ім. Л. Кондрашевської» Городиянської міської ради за адресою: вул. Троїцька, 12 м. Городня, Чернігівська область», код ДК 021-2015:45450000-6 - Інші завершальні будівельні роботи, а Замовник зобов`язується прийняти надані роботи та оплатити їх вартість відповідно до умов цього Договору та сплатити вартість виконаних Виконавцем Робіт у порядку і в розмірах, передбачених ним Договором та Додатками по нього. (п.1.1). Вартість Робіт за Договором складає 1334 729,22 грн з ПДВ є твердою та розрахована на підставі підписаних Сторонами Додатків до Договору, які є невід`ємною частиною. (п.2.1). Джерелом фінансування є кошти місцевого бюджету в сумі 1 334 729,22 грн. (п.4.3).

Сторонами договору був підписаний Акт №1 приймання виконаних будівельних робіт за жовтень 2025 року без дати та Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за жовтень 2025 року від 23.10.2025 на суму 939493,54 грн у т.ч. ПДВ 156582,26 грн.

Позивач 23.09.2025 склав та направив на реєстрацію податкову накладну №5 на суму ПДВ 156 582,26 грн, яка була зареєстрована в ЄРПН 17.11.2025, що підтверджується квитанцією.

30.10.2025 на банківський рахунок позивача від Відділу культури сім`ї, молоді та спорту Городнянської міської ради надійшли кошти в суму 939 493,54 грн у т.ч. ПДВ 156 582,26 грн, за капітальний ремонт згідно акта № 1 від 23.10.2025, договору №1 від 19.09.2025.

Позивачем був складений розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 30.10.2025 № 1 до податкової накладної від 23.10.2025 №5, який був зареєстрований 20.01.2026, що підтверджується квитанцією.

Також позивач склав податкову накладну від 30.10.2025 №5 на суму ПДВ 156 582,26 грн, яка була зареєстрована в ЄРПН 21.01.2026, що підтверджується квитанцією.

Відповідно до декларації з податку на додану вартість за жовтень 2025 року позивач задекларував податкові зобов`язання на суму ПДВ за основною ставкою 1 099 074 грн. З додатку 1 до декларації з податку на додану вартість за жовтень 2025 року вбачається, що позивач не декларував податкові зобов`язання передбачені розділом І додатку 1.

05 серпня 2025 року між Кіптівською сільською радою (Замовник) та позивачем (Виконавець) було укладено Договір підряду №05-08/25-КР відповідно до умов якого Виконавець зобов`язується власними силами і засобами, на свій ризик по замовленню Замовника та відповідно до Кошторисних норм України, умов Договору та вказівок Замовника виконати роботи: «Капітальний ремонт із застосуванням енергозберігаючих технологій в частині заміни заповнень віконних прорізів на другому поверсі будівлі Новошляхівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів за адресою: Чернігівська обл., Чернігівський р-н, с. Новий Шлях, вул. Центральна, 18», код за ДК 021-2015:45420000-7 Столярні та теслярні роботи, а Замовник зобов`язується прийняти надані роботи та оплатити їх вартість відповідно до умов цього Договору та сплатити вартість виконаних Виконавцем робіт у порядку і в розмірах, передбачених цим Договором та Додатками до нього. (п.1.1). Вартість робіт за Договором складає 2 255 700,52 грн з ПДВ, є твердою та розрахована на підставі підписаних Сторонами Додатків до Договору, які є невід`ємною частиною. (п.2.1). Джерелом фінансування є кошти місцевого бюджету в сумі 2 255 700,52 грн. (п.4.3).

Роботи, передбачені Договором №05-08/25-КР, були виконані позивачем

- на суму 844 338,08 грн у т.ч. ПДВ 140723,01 грн, що підтверджується актом приймання виконаних будівельних робіт №1 від 10.09.2025, довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрати від 10.09.2025;

- на суму на суму 973 040,69 грн у т. ч ПДВ 162 173,45 грн, що підтверджується актом приймання виконаних будівельних робіт №2 від 15.09.2025, довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрати від 15.09.2025.

За результатами виконаних вищевказаних робіт, позивачем були складені та подані на реєстрацію податкові накладні №2 від 10.09.2025 на суму ПДВ 140723,01 грн та №4 від 15.09.2025 на суму ПДВ 162 173,45 грн, які були зареєстровані в ЄРПН 05.10.2025, що підтверджується квитанціями.

За результатами зазначеної операції позивачем було складено та зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №2 від 24.07.2023, яка, як з`ясовано у подальшому, містила помилку у даті її складання.

На банківський рахунок позивача від Кіптівською сільською радою надійшли кошти:

- 26.09.2025 в суму 844 338,08 грн у т.ч. ПДВ 140 723,01 грн, за капітальний ремонт згідно акта № 1 від 10.09.2025, договір № 05-08/25-КР від 05.08.2025;

- 23.09.2025 в сумі 973 040,69 грн у т. ч ПДВ 162 173,45 грн, за капітальний ремонт згідно акта № 1 від 10.09.2025, договір № 05-08/25-КР від 05.08.2025;

Позивачем були складені розрахунки коригування кількісних і вартісних показників:

- від 16.09.2025 № 2 до податкової накладної від 10.09.2025 №2, який був зареєстрований 30.01.2026, що підтверджується квитанцією;

- від 23.09.2025 № 4 до податкової накладної від 15.09.2025 №4, який був зареєстрований 30.01.2026, що підтверджується квитанцією

Також позивач склав податкові накладні

- від 16.09.2025 №9 на суму ПДВ 140 723,01 грн, яка була зареєстрована в ЄРПН 02.02.2026, що підтверджується квитанцією;

- від 23.09.2025 №10 на суму ПДВ 162 173,45 грн, яка була зареєстрована в ЄРПН 02.02.2026, що підтверджується квитанцією.

Відповідно до декларації з податку на додану вартість за вересень 2025 року позивач задекларував податкові зобов`язання на суму ПДВ за основною ставкою 1 152 346 грн. З додатку 1 до декларації з податку на додану вартість за вересень 2025 року вбачається, що позивач не декларував податкові зобов`язання передбачені розділом І додатку 1.

28 квітня 2025 року між Відділом освіти, культури, туризму, молоді та спорту Остерської міської ради (Замовник) та позивачем (Виконавць) був укладений Договір №81, за умовами якого Замовник доручає, а Виконавець приймає на себе зобов`язання надати послуги: Поточний ремонт внутрішньої електричної мережі та заміна вікон на енергозберігаючі пластикові конструкції в приміщенні Остерського ліцею №1, за адресою: Чернігівська область, м. Остер, вул. Я. Мудрого, 94, згідно ЄЗС ДК 021:2015:45450000-6 Інші завершальні будівельні роботи. (п.1.1). Загальна вартість цього Договору визначається у відповідності до розрахунку договірної ціни, що є невід`ємною частиною цього Договору, та становить 199830,38 грн, в тому числі ПДВ 33305,06 грн. Фінансування, що передбачене цим Договором, здійснюється за рахунок грошової допомоги від Дитячого фонду Організації Об`єднаних Націй (ЮНЕСКО) закладам загальної середньої освіти на 2024/25 навчальний рік, згідно Постанови КМУ від 26.09.2024 №1114. (п.3.3).

Сторонами договору 12.05.2025 був підписаний Акт №1 приймання виконаних будівельних робіт та Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати від 12.05.2025 на суму 199830,38 грн у т.ч. ПДВ 33305,06 грн.

Позивач склав та направив на реєстрацію податкову накладну від 12.05.2025 №3 на суму ПДВ 33305,06 грн.

14.05.2025 на банківський рахунок позивача з рахунку Державної казначейської служби України, м. Київ від Відділом освіти, культури, туризму, молоді та спорту Остерської міської ради надійшли кошти в суму 199830,38 грн у т.ч. ПДВ 33305,06 грн, згідно акта № 1 від 12.05.2025, договору №81 від 28.04.2025.

Позивачем був складений розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 14.05.2025 № 1 до податкової накладної від 12.05.2025 №3, який був отриманий контролюючим органом та зареєстрований 16.01.2026, що підтверджується квитанцією.

В подальшому позивач склав розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 14.05.2025 № 2 до податкової накладної від 12.05.2025 №3, який був отриманий контролюючим органом та зареєстрований 20.01.2026, що підтверджується квитанцією.

27.01.2026 Рішенням №13587628/22826261 було прийнято рішення про реєстрацію в ЄРПН розрахунку коригування від 14.05.2025 №2.

Також позивач склав податкову накладну від 14.05.2025 №19 на суму ПДВ 33305,06 грн, яка була зареєстрована в ЄРПН 16.01.2026, що підтверджується квитанцією.

Відповідно до декларації з податку на додану вартість за травень 2025 року позивач задекларував податкові зобов`язання на суму ПДВ за основною ставкою 996927 грн. З додатку 1 до декларації з податку на додану вартість за травень 2025 року вбачається, що позивач не декларував податкові зобов`язання передбачені розділом І додатку 1.

Відповідно до частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України

бюджетні кошти (кошти бюджету) - належні відповідно до законодавства надходження бюджету та витрати бюджету; (пункт 11);

надходження бюджету - доходи бюджету, повернення кредитів до бюджету, кошти від державних (місцевих) запозичень, кошти від приватизації державного майна (щодо державного бюджету), повернення бюджетних коштів з депозитів, надходження внаслідок продажу/пред`явлення цінних паперів; (пункт 37);

доходи бюджету - податкові, неподаткові та інші надходження на безповоротній основі, справляння яких передбачено законодавством України (включаючи трансферти, плату за надання адміністративних послуг, власні надходження бюджетних установ); (пункт 23);

власні надходження бюджетних установ - надходження, отримані в установленому порядку бюджетними установами як плата за надання послуг, виконання робіт та цільових заходів, гранти, дарунки та благодійні внески, а також надходження від реалізації в установленому порядку продукції чи майна та іншої діяльності; (пункт 15);

Відповідно до пункту 13 частини 2 статті 29 Бюджетного кодексу України до доходів загального фонду Державного бюджету України (з урахуванням особливостей, визначених пунктом 1 частини другої статті 67-1 цього Кодексу) належать:

надходження в рамках програм допомоги і грантів Європейського Союзу, урядів іноземних держав, міжнародних організацій, донорських установ (крім надходжень, визначених пунктами 57-1 і 57-2 частини другої цієї статті); (пункт 13);

надходження в рамках програм бюджетної підтримки Європейського Союзу; (пункт 51-1);

гранти на бюджетну підтримку від іноземних держав, іноземних фінансових установ і міжнародних фінансових організацій (включаючи гранти за досягнення індикаторів результативності) (пункт 57-2).

Враховуючи наведені норми суд дійшов висновку, що кошти сплачені на підставі договору 28 квітня 2025 року №81 Відділом освіти, культури, туризму, молоді та спорту Остерської міської ради є бюджетними коштами.

Як вбачається з матеріалів справи, податкові накладні та розрахунки коригування були складені позивачем з метою виправлення помилки, не відображає нової господарської операції, а стосується тієї ж самої операції постачання, що підтверджується ідентичністю номенклатури товарів/послуг, обсягів постачання та сум податку на додану вартість.

Суд звертає увагу, що Порядок складання розрахунку коригування до податкової накладної визначено пунктом 21 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №1307, не передбачає виправлення даних щодо дати складання податкової накладної та її порядкового номера.

Платник податку на дату виявлення факту зазначення неправильної дати в зареєстрованій в ЄРПН податковій накладній має право скласти "від`ємний" розрахунок коригування до податкової накладної, яка визначена ним як зайво складена, та зареєструвати його в ЄРПН.

Складення та реєстрація в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної, визнаної платником податку як зайво складена, не позбавляє платника податку обов`язку скласти податкову накладну за операцією з постачання товарів/послуг із зазначенням у такій податковій накладній дати складання, що відповідає даті настання події яка є підставою для складання податкової накладної.

Така податкова накладна підлягає обов`язковій реєстрації в ЄРПН таким платником податку з дотриманням визначених Кодексом термінів реєстрації.

Аналогічна правова позиція висвітлена у постанові Верховного Суду від 25 лютого 2021 року у справі №808/2739/17.

У цій справі позивач здійснив реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування з порушенням визначених Податковим кодексом України термінів реєстрації.

Відповідальність платників за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН встановлено статтею 120-1 розділу II Кодексу.

При цьому Податковий кодекс України не містить норм щодо звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної в ЄРПН у разі помилковості її складення та подання розрахунку коригування до такої податкової накладної після закінчення граничного строку для реєстрації податкової накладної в ЄРПН.

Помилковість складення податкової накладної, і в подальшому сформований розрахунок коригування до такої податкової накладної, не можуть бути підставою звільнення платника податків від відповідальності за несвоєчасність реєстрації такої податкової накладної.

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 15.11.2023 у справі №814/582/18 (адміністративне провадження №К/9901/68870/18) зазначено: «… Ураховуючи наведені правові норми та встановлені обставини у даній справі, колегія суддів вважає правильним висновок суду апеляційної інстанції, що у даному випадку позивач повинен був скласти розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до такої помилкової податкової накладної за формою, згідно з додатком 2 до податкової накладної, в якому усі числові показники зазначити зі знаком "-" та одночасно з цим скласти нову податкову накладну за такою операцією із зазначенням у такій податковій накладній дати складання, що відповідає даті настання "першої події" за такою операцією. Всі зазначені дії позивач повинен вчинити у терміни, встановлені положеннями ПК України для обов`язкової реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. …».

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 13.05.2021 у справі №822/745/18 (адміністративне провадження №К/9901/58556/18) зазначено: «… 15.Верховний Суд погоджується із висновком суду апеляційної інстанції про те, що виправлення позивачем помилки щодо дати вказаної накладної призвело лише до приведення у відповідність його податкової звітності позивача з ПДВ.

16.При цьому, на думку колегії суддів, доводи позивача про те, що внесення коригування обґрунтовує дотримання строку реєстрації податкової накладної, у даному випадку, не спростовують підтвердженого матеріалами справи факту порушення строку реєстрації такої накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних. …».

За наведених обставин суд дійшов висновку, що контролюючий орган при прийнятті спірного податкового повідомлення-рішення не порушив вимоги чинного законодавства щодо визначення дати виникнення у позивача обов`язку з реєстрації податкової накладної, а тому дійшов висновку про відповідність спірного податкового повідомлення-рішення критеріям правомірності, передбачених п. 1 та п. 3 ч. 2 ст. 2 КАС України.

Суд зазначає, що відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно зі статтею 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України і матеріалів справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.

У зв`язку з відмовою в задоволенні позову, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову Багатопрофільного приватного підприємства "Фірма "Номінал" до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Багатопрофільне приватне підприємство "Фірма "Номінал" (вул.Любецька, 33, м.Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 22826261 ).

Відповідач: Головне управління ДПС у Чернігівській області (вул. Реміснича, 11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 44094124).

Повний текст рішення складено 02.07.2026.

Суддя Олена ЛУКАШОВА