Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
02 липня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/3848/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про виконання рішення суду та заяву ОСОБА_1 про накладення штрафу на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області у справі №440/3848/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 01.05.2025, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 10.10.2025, вищезазначений позов задоволено. Суд визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Полтавській області щодо обмеження максимального розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025 та застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану". Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025 з урахуванням індексації, запровадженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році" без обмеження пенсії максимальним розміром та без застосування обмежувальних коефіцієнтів, запроваджених постановою Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2025 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", за вирахуванням фактично виплачених сум пенсії.
Рішення суду набрало законної сили 10.10.2025.
Виконавчий лист у справі №440/3848/25 не видавався.
Ухвалою суду від 28.11.2025 заяву ОСОБА_1 від 18.11.2025 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 01.05.2025 у справі №440/3848/25 задоволено. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області у трьохмісячний строк подати до Полтавського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 01.05.2025 у справі №440/3848/25.
Ухвалою суду від 09.03.2026 прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 01.05.2025 у справі №440/3848/25. Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Полтавській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 01.05.2025 у справі №440/3848/25 протягом трьох місяців з дня отримання повідомлення про цю ухвали.
04.06.2026 до суду від ОСОБА_1 надійшла заява про встановлення відповідачу нового строку для подання звіту у випадку надання звіту Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області без обґрунтованих обставин, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, будуть недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення, а також накладення на начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області штрафу від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб шляхом стягнення з начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 половини штрафу та на користь Державного бюджету України іншої половини штрафу.
09.06.2026 до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області надійшов звіт від 09.06.2026 про виконання рішення суду від 01.05.2025 у справі №440/3848/25, в якому представник відповідача зазначає, що на виконання рішення Головним управлінням проведено ОСОБА_1 з 01.03.2025 з урахуванням індексації, запровадженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році" без обмеження пенсії максимальним розміром та без застосування обмежувальних коефіцієнтів, запроваджених постановою Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2025 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", за вирахуванням фактично виплачених сум пенсії. Пенсія, перерахована на виконання рішення суду, з 01.01.2026 складає 33386,94 грн. Нараховано заборгованість за період з 01.03.2025 по 31.12.2025 у розмірі 15003,00 грн. Датою виконання рішення суду є 31.10.2025, тобто дата внесення в Реєстр судових рішень. Головним управлінням вся заборгованість з пенсійних виплат на виконання рішень суду облікована в підсистемі Реєстр судових рішень Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України. Заборгованість пенсії за рішенням суду внесена до підсистеми "Реєстр судових рішень" та облікована за №821-35476 (витяг з системи ІКІС ПФУ підсистеми "Реєстр судових рішень" додається). Рішення суду набрало законної сили 10.10.2025 та підпадає під дію "Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень", (далі Порядок 821). Відкладена заборгованість за пенсійною справою ОСОБА_1 (з 01.03.2025 по 09.10.2025) становить 10937,67 грн, поточна заборгованість (з 10.10.2025 по 31.12.2025) становить 4065,33 грн, (з 01.01.2026 по 31.01.2026) 1500,30 грн, (з 01.02.2026 по 28.02.2026) 600,12 грн, (з 01.03.2026 по 31.03.2026) 600,12 грн, (з 01.04.2026 по 30.04.2026) 600,12 грн, (з 01.05.2026 по 31.05.2026) 600,12 грн. Виплата поточної заборгованості здійснена в 2026 році у розмірі 3300,66 грн. З приводу виплати Головним управлінням боргів за рішеннями суду повідомлено, що з вересня 2018 року по 2026 рік стан такої виплати повністю залежить від видатків Головного управління, запланованих за рахунок коштів Державного бюджету, а кошти, які виділялися Державним бюджетом, профінансовані у повному обсязі. Фінансування видатків, пов`язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачено у складі бюджетної програми за КПКВК 2506080 "Фінансування виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду". Головним розпорядником коштів державного бюджету, що виділяються на забезпечення виплат по зазначеній бюджетній програмі, є Міністерство соціальної політики України, тоді як Пенсійний фонд України відповідальний виконавець і розпорядник коштів нижчого рівня. Відтак виплата коштів на виконання вищезазначеного рішення суду позивачу буде здійснена в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат, виділених на цю мету. Додав, що постановою Кабінету Міністрів України від 05.02.2026 №127 затверджено Бюджет Пенсійного фонду України. Починаючи з 01.01.2026 видатки з бюджету Пенсійного фонду України на виплати за ретроспективними судовими рішеннями та виплати перерахованих за рішенням суду пенсій здійснюється за окремими напрямами у розрізі джерел їх виплати у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, що визначено пунктом 14 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік».
З огляду на все це представник відповідача стверджує, що на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 01.05.2025 у справі №440/3848/25 вчинено всі дії в межах та у спосіб, передбачений чинним законодавством.
Тож з наданих представником відповідача письмових пояснень суд встановив факт неповного виконання рішення суду, оскільки виплату повної заборгованості з пенсії на користь позивача досі не здійснено.
Вирішуючи питання про можливість прийняття звіту, суд зазначає наступне.
Згідно ч. 1 ст. 3822 КАС України, суд розглядає звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до ч. 1 ст. 3823 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 3821 цього Кодексу.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення (ч. 2 ст. 3823 КАС України).
Відповідно до частини третьої статті 3823 КАС України, у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб`єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Застосовуючи вищевикладені положення процесуального закону до обставин цієї справи, суд зазначає наступне.
Зміст поданого звіту свідчить про часткове виконання рішення суду, оскільки пенсія з 01.01.2026 виплачується у збільшеному розмірі, однак заборгованість за період з 01.03.2025 по 31.12.2025 в повному обсязі не виплачена.
Тож заборгованість наразі не погашена у повному обсязі з причин, що не залежать від волі відповідача, оскільки виплати здійснюються органами Пенсійного фонду України в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.
Суд констатує, що на день розгляду даного звіту відповідачем наведено обґрунтовані підстави, які доводять існування обставин, що ускладнюють виконання судового рішення, а також факт вжиття з боку боржника належних заходів для реального виконання рішення суду, які мали б забезпечити своєчасне і повне його виконання. Однак відсутність належного фінансування з боку держави взятих на себе ж зобов`язань щодо пенсійного забезпечення окремих категорій громадян не залежить від волі Пенсійного фонду України та його структурних підрозділів, що й зумовлює несвоєчасне виконання рішень судів.
Згідно з ч. 11 ст. 3823 КАС України, якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб`єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 3821 цього Кодексу.
За таких обставин суд приймає звіт з одночасним встановленням нового строку на подання звіту протягом трьох місяців з дня отримання боржником повідомлення про цю ухвалу.
Вирішуючи заяву про накладення штрафу на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області Молодцову Ю.С., як керівника державного органу суб`єкта владних повноважень, за подання звіту про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 01.05.2025 у справі №440/3848/25 без додержання вимог частини 2, 3 статті 3822 КАС України, суд виходить з такого.
У своїй заяві заявник зазначає, що в порушення пунктів 5, 6 частини другої статті 3822 КАС України звіт Головного управління про виконання рішення суду не містить відомостей про повне та належне його виконання, відомості про орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування, відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб`єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення.
Так, відповідно до ст. 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно з п. п. 20, 29 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України, взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Виплата нарахованих коштів на виконання рішення суду підлягає виплаті в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів за рахунок коштів Державного бюджету України.
Верховний Суд у постановах від 07.11.2019 у справі №420/70/19, від 23.04.2020 у справі №560/523/19 та від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а висловив позицію, згідно з якою невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судовою рішення без поважних причин.
За таких обставин суд погоджується з доводами боржника з приводу того, що подальші заходи щодо виділення коштів із Державного бюджету па фінансування виконання даного судового рішення від діяльності Головного управління ніяким чином не залежать.
Як свідчить зміст звіту Головного управління від 09.06.2026, останній містить пояснення з приводу об`єктивної неможливості здійснити виплату заборгованості за відсутності бюджетного фінансування. Водночас кошти на погашення заборгованості за судовими рішеннями виділяються та виплачуються у міру фактичної спроможності.
Відтак доводи ОСОБА_1 щодо наявності підстав для накладення штрафу не знайшли свого підтвердження.
До того ж, враховуючи обставини того, що судом прийнято рішення про прийняття звіту, а не про відмову у його прийнятті, підстави для накладення на керівника суб`єкта владних повноважень штрафу відсутні.
Керуючись статтями 248, 256, 382-3823 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 01.05.2025 у справі №440/3848/25.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Полтавській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 01.05.2025 у справі №440/3848/25 протягом трьох місяців з дня отримання повідомлення про цю ухвалу.
Заяву ОСОБА_1 про накладення штрафу на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області - залишити без задоволення.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання, але може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п`ятнадцяти днів до Другого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Є.Б. Супрун