Єдиний державний реєстр судових рішень
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"02" липня 2026 р. справа № 300/2956/26
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Могили А.Б., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області до Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу ОКП "Івано-Франківськоблагроліс" про стягнення податкового боргу в сумі 5 316 291,77 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДПС в Івано-Франківській області звернулося в суд із позовною заявою до Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу ОКП "Івано-Франківськоблагроліс" про стягнення податкового боргу в сумі 5 316 291,77 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за відповідачем обліковується податковий борг у сумі 5 316 291,77 грн., який виник у зв`язку із несплатою податку на додану вартість, податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати, військового збору, земельного податку з юридичних осіб, податку на нерухоме майно, адміністративного штрафу та інших санкцій, частини чистого прибутку, а також рентної плати за спецвикористання лісресурсів. Враховуючи те, що у встановлений законом строк та ігноруючи податкову вимогу, надіслану відповідачу, сума податкового боргу добровільно не сплачена, позивач просить позов задовольнити повністю та стягнути дану заборгованість.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.05.2026 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідачем ухвала про відкриття провадження отримана 16.06.2026, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Ухвалу про відкриття провадження 11.05.2026 також надіслано на електронну адресу відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1(т.2, а.с.15).
Судом, відповідно до частини 1 статті 130 Кодексу адміністративного судочинства України, 02.06.2026 на офіційному сайті Судової влади України, веб-сторінці Івано-Франківського окружного адміністративного суду, опубліковано оголошення про розгляд даної справи (т.2, а.с.19).
У встановлений судом строк відзиву на позовну заяву та інших заяв по суті справи від відповідача до суду не надходило.
В підсумку, суд дійшов висновку про можливість розгляду даної справи на підставі наявних у матеріалах справи доказів.
Суд, розглянувши відповідно до вимог ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження, дослідивши письмові докази, зазначає наступне.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Надвірнянський спеціалізований агролісгосп ОКП "Івано-Франківськоблагроліс" 18.02.2002 зареєстрований як юридична особа та взятий на облік, як платник податків контролюючим органом (т, 1, а.с.10-13, т.2, а.с.10).
Згідно з ч.1 ст.67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Порядок адміністрування податків і зборів визначають положення Податкового кодексу України.
При вирішенні даного спору судом застосовані нормативно - правові акти в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин.
Платники податків зобов`язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи, що за приписами статті 36 Кодексу є податковим обов`язком.
Податковий обов`язок виникає у платника за кожним податком, збором та є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов`язків платника податків, крім випадків, передбачених законом (пункт 36.2 статті 36 Податкового кодексу України).
Підстави припинення податкового обов`язку, крім його виконання, визначені пунктом 37.3 статті 37 Податкового кодексу України. Згідно з пунктом 38.1 статті 38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.
Пунктом 38.2 статті 38 Податкового кодексу України визначено, що сплата податку та збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством, - податковим агентом, або представником платника податку.
Податковий контроль, як визначено підпунктом 62.1.3 пункту 62.1 статті 62 Податкового кодексу України, здійснюється шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки (пункт 75.1 статті 75 Податкового кодексу України).
Головним управлінням Державної податкової служби в Івано-Франківській області проведено камеральну перевірку щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов`язання з податку на додану вартість, рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів та земельного податку з юридичних осіб Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу ОКП "Івано-Франківськоблагроліс" за період з 30.10.2019 по 25.04.2023, за результатами якої 29.06.2023 складено акт №7586/09-19-04-08-15/05442412 (т.1, а.с.21-24).
Під час перевірки встановлено несвоєчасну сплату самостійно визначеної суми грошових зобов`язань: з податку на додану вартість у розмірі 133075,42 грн.; з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (крім рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування) по Ланчинській ТГ в розмірі 9023,19 грн., по Переріслянській ТГ в розмірі 43178,33 грн.; з земельного податку з юридичних осіб по Пасічнянській ТГ в розмірі 243,40 грн.
Щодо несвоєчасної сплати узгодженої суми грошового зобов`язання з податку на додану вартість.
Порядок визначення суми податку на додану вартість, що підлягає зарахуванню/відшкодуванню до/з державного бюджету, а також строки проведення розрахунків та подання звітності регулюються статтями 49, 200-203 Податкового кодексу України, зокрема відповідно до п.203.1 ст.203 Податкового кодексу України податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно з пунктом 203.2 статті 203 Податкового кодексу України сума податкового зобов`язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Щодо несвоєчасної сплати узгодженої суми грошового зобов`язання з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів.
Відповідно до пункту 257.5 статті 257 Податкового кодексу України сума податкових зобов`язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.
Рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів сплачується лісокористувачами щокварталу рівними частинами від суми рентної плати, зазначеної в спеціальних дозволах, виданих у відповідному календарному році, крім сум рентної плати, сплачених відповідно до підпунктів "а" і "б" підпункту 256.11.6 пункту 256.11 статті 256 цього Кодексу.
Щодо несвоєчасної сплати узгодженої суми грошового зобов`язання по земельному податку з юридичних осіб.
Відповідно до пункту 286.2 статті 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього ПК України, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Пунктом 287.3 статті 287 ПК України встановлено, що податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Як наслідок, контролюючим органом 19.07.2023 прийнято податкові повідомлення-рішення:
-№00/7496/0408, яким за несвоєчасну сплату суми грошового зобов`язання за платежем земельний податок з юридичних осіб, зобов`язано сплатити штраф у розмірі 121,71 грн.;
-№00/7511/0408, яким за несвоєчасну сплату суми грошового зобов`язання за платежем податок на додану вартість зобов`язано сплатити штраф у розмірі 31751,95 грн.;
-№00/7512/0408, яким за несвоєчасну сплату суми грошового зобов`язання за платежем податок на додану вартість зобов`язано сплатити штраф у розмірі 17392,88 грн. (т.1, а.с.15-20).
Податкові повідомлення-рішення отримані 19.07.2023 головним бухгалтером агролісгоспу Глистюк Г.М., про що свідчить її підпис.
Щодо заборгованості по рентній платі за спеціальне використання лісресурсами, то така виникла в зв`язку із несплатою самостійно задекларованих сум за 2022-2024 роки, згідно з поданими деклараціями (т.1, а.с.216-224).
Головним управлінням Державної податкової служби в Івано-Франківській області проведено камеральну перевірку щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов`язання з податку на додану вартість Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу ОКП "Івано-Франківськоблагроліс" за період з 30.12.2021 по 27.10.2023, за результатами якої 08.11.2023 складено акт №12386/09-19-04-08-15/05442412 (т.1, а.с.27-29).
Під час перевірки контролюючим органом встановлено порушення терміну сплати податку на додану вартість в розмірі 100000 грн.
Контролюючим органом 28.11.2023 №0/13742/0408, яким за затримку сплати грошового зобов`язання з податку на додану вартість, зобов`язано сплатити штраф у розмірі 10000 грн. Податкове повідомлення-рішення відповідачем отримано 04.12.2023, про що свідчить рекомендоване повідомлення-рішення (т.1, а.с.25-26).
За результатами камеральної перевірки щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов`язання з земельного податку з юридичних осіб та податку на нерухоме майно Надвірнянським спеціалізованим агролісгоспом ОКП "Івано-Франківськоблагроліс", Головним управлінням Державної податкової служби в Івано-Франківській області 09.02.2024 складено акт №2915/09-19-04-08-15/05442412 (т.1, а.с.35-38).
Під час перевірки встановлено несвоєчасну сплату платником самостійно визначених сум грошових зобов`язань по земельному податку по Надвірнянській ТГ з юридичних осіб в розмірі 1478,20 грн.; по земельному податку по Пасічнянській ТГ в розмірі 121,71 грн.; податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки по Надвірнянській ТГ в розмірі 1922,40 грн.
Як наслідок, контролюючим органом 29.02.2024 винесено податкові повідомлення-рішення:
- №00/5770/0408, яким за порушення правил сплати грошового зобов`язання з земельного податку юридичних осіб зобов`язано сплатити штраф у розмірі 12,17 грн.;
-№00/5768/0408, яким за порушення правил сплати грошового зобов`язання з земельного податку юридичних осіб зобов`язано сплатити штраф у розмірі 147,82 грн. Податкові повідомлення-рішення вручені відповідачу 06.03.2024, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (т.1, а.с.31-34).
Відповідно до підпункту 266.7.5 пункту 266.7 статті 266 Податкового кодексу України платники податку - юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і не пізніше 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцезнаходженням об`єкта/об`єктів оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.
Щодо заборгованості зі сплати податку на нерухоме майно, то така виникла в зв`язку з несплатою самостійно задекларованих сум згідно податкових декларацій від 12.02.2024 та 07.02.2025 (т.1, а.с.145-148).
Головним управлінням Державної податкової служби в Івано-Франківській області проведено планову виїзну документальну перевірку правильності справляння податку на доходи фізичних осіб, єдиного внеску та загальнообов`язкове державне соціальне страхування, військового збору Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу ОКП "Івано-Франківськоблагроліс" за період з 01.01.2017 по 31.03.2024, за результатами якої 05.08.2024 складено акт №14106/09-19-24-08/05442412 (т.1, а.с.63-107).
Під час перевірки контролюючим органом встановлено наступні порушення:
- пп.168.1.2, пп.168.1.5 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України - несвоєчасна плата до бюджету податку на доходи фізичних осіб в сумі 2674532,85 грн. (в тому числі несвоєчасна сплата в сумі 599481,13 грн. та не сплачено (заборгованість) в сумі 2075051,72 грн. та відповідно до пп.129.1.4 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України перевіркою нараховано 116384,98 грн. пені за несвоєчасну сплату 599481,13 грн. податку на доходи фізичних осіб в бюджет;
- пп.1.6 п.16 прим.1 підрозділу 10 розділу ХХ, пп.168.1.2, пп.168.1.5 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України - несвоєчасне перерахування в бюджет військового збору в сумі 169912,03 грн. (в тому числі до 01.03.2020 в сумі 48931,96 грн., з 01.03.2020 до 27.05.2022 в сумі 44858,43 грн., з 28.05.2022 по 04.03.2024 в сумі 71625,06 грн. та не сплачено (борг) в сумі 4496,58 грн.) та відповідно до пп.129.1.4 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України перевіркою нараховано 1798,68 пені за несвоєчасну сплату 77134,78 грн. військового збору в бюджет;
- пп. «б» п.176.2 ст.176 розділу ІV та пп.49.18.2 п.49.18 ст.49 розділу ІІ Податкового кодексу України - при виплаті доходів за придбання ТМЦ Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу ОКП "Івано-Франківськоблагроліс" у платників податків - фізичних осіб (підприємців) не подано відомості як податковим агентом в податковому розрахунку за ф. 4ДФ, який затверджений наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 №4 за ознакою доходів «157» за 2018 та 2022 роки;
- наказу Міністерства фінансів України від 14.04.2015 №435 "Про затвердження Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23.04.2015 за №460/26905, частини першої статті 7 та частини четвертої статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" - заниження бази нарахування єдиного внеску на 18798,05 грн. та належного до сплати єдиного внеску на 4135,57 грн.
Щодо заборгованості зі сплати податку на доходи фізичних осіб.
Відповідно до п. пп.168.1.2, пп.168.1.5 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України податок на доходи фізичних осіб сплачується (перераховується) до відповідного бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки, небанківські надавачі платіжних послуг приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання платіжної інструкції на перерахування цього податку до відповідного бюджету або платіжної інструкції на зарахування коштів у сумі цього податку на єдиний рахунок, визначений статтею 35-1 цього Кодексу.
Якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.
Щодо заборгованості зі сплати військового збору.
Нормами пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ "Інші перехідні положення" Податкового кодексу України передбачено, що тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.
Підпунктом 1.2 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ "Інші перехідні положення" Податкового кодексу України встановлено, що об`єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу.
Згідно з підпунктом 1.3 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ "Інші перехідні положення" Податкового кодексу України ставка збору становить 1,5 відсотка від об`єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту.
Приписами підпункту 1.5 цього пункту передбачено, що відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу.
Платники збору зобов`язані забезпечувати виконання податкових зобов`язань у формі та спосіб, визначені статтею 176 цього Кодексу (підпункт 1.6 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ "Інші перехідні положення" Податкового кодексу України).
Щодо заборгованості по сплаті штрафних санкцій за неподання відомостей, як податковим агентом.
Підпунктом 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України визначено, що платники податків і зборів зобов`язані подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Відповідно до п. «б» п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов`язані: подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (з розбивкою по місяцях звітного кварталу), до контролюючого органу за основним місцем обліку. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку - фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається. У разі якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, податковий розрахунок за такий підрозділ подає юридична особа до контролюючого органу за основним місцем обліку.
Як наслідок, 26.08.2024 контролюючим органом прийнято податкові повідомлення-рішення:
-№018774/2408, яким за несвоєчасну сплату до бюджету податку на доходи фізичних осіб, яким збільшено суму грошового зобов`язання з податку і та зборів, пені з податку на доходи фізичних осіб на 785018,19 грн., в тому числі за штрафними (фінансовими) санкціями 668633,21 грн., пені 116384,98 грн. За податковим зобов`язанням суму збільшено на 2075051,72 грн.;
-№018773/2408, яким за неподання відомостей, як податковим агентом в податковому розрахунку за ф.4ДФ за ознакою доходів «157» за 2018 та 2022 роки при виплаті доходів за придбання ТМЦ Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу ОКП "Івано-Франківськоблагроліс" у платників податків - фізичних осіб (підприємців), застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 1020 грн.;
-№018745/2408, яким за несвоєчасне перерахування в бюджет військового збору, збільшено суму грошового зобов`язання на 33062,07 грн., в тому числі за штрафними (фінансовими) санкціями 31263,39 грн, пені 1798,68 грн. за податковим зобов`язання збільшено суму на 4496,58 грн.
Податкові повідомлення-рішення отримані 26.08.2024 головним бухгалтером агролісгоспу Глистюк Г.М., про що свідчить її підпис на таких (а.с.т.1, а.с.60-62).
За результатами камеральної перевірки щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов`язання по земельному податку з юридичних осіб Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу ОКП "Івано-Франківськоблагроліс" за період з 01.01.2023 по 08.08.2024, контролюючим органом 08.08.2024 складено акт №14482/09-19-04-07/05442412 (т.1, а.с.48-50).
Під час перевірки встановлено несвоєчасну сплату платником самостійно визначених сум грошових зобов`язань за платежем земельний податок з юридичних осіб в розмірі 69,34 грн.
Як наслідок, контролюючим органом 26.08.2024 прийнято податкове повідомлення-рішення №0/18772/0407, яким зобов`язано сплатити штраф в розмірі 6,93 грн. (т.1, а.с.47-48).
За результатами камеральної перевірки щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов`язання з податку на додану вартість Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу ОКП "Івано-Франківськоблагроліс", контролюючим органом 08.10.2024 складено акт №18010/09-19-04-08-15/05442412 (т.1, а.с.43-46).
Під час перевірки контролюючим органом встановлено несвоєчасну сплату самостійно визначеної суми грошових зобов`язань з податку на додану вартість в розмірі 177568,52 грн.
Як наслідок, контролюючим органом 24.10.2024 прийнято податкові повідомлення-рішення:
-№0/23408/0408, яким за затримку сплати податку на додану вартість зобов`язано сплатити штраф у розмірі 4060,55 грн.;
-№0/23409/0408, яким за затримку сплати податку на додану вартість зобов`язано сплатити штраф у розмірі 6848,17 грн. Податкові повідомлення-рішення отримані відповідачем, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.т.1, а.с.39-42).
За результатами документальної позапланової виїзної перевірки податкового, валютного та іншого законодавства Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу ОКП "Івано-Франківськоблагроліс", контролюючим органом 10.12.2024 складено акт №22242/09-19-07-05/05442412.
Під час перевірки встановлено порушення:
-п.185.1 ст.185, п.187.1 ст.187, п.188.1 ст.188, п.198.5 ст.198, пп.9.9 п.9 підр.8 розд. ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України в результаті чого перевіркою збільшено податок на додану вартість в сумі 3595 грн.;
-п.201.1, п.201.7, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, в результаті чого порушено граничні терміни реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних в періоді з 01.01.2017 по 30.09.2024, загальний обсяг постачання яких становить 5925318 грн.;
-пп.168.1.2, пп.168.1.5 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України, в результаті чого встановлено факт несплати податку на доходи фізичних осіб в сумі 223973,15 грн.;
-пп.1.6 п.16 прим.1 підрозділу 10 розділу ХХ, пп.168.1.2, пп.168.1.5 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України в результаті чого встановлено факт несплати військового збору в сумі 21643,96 грн.;
-пп.16.1.7 п.16.1 ст.16, п.63.3 ст.63 Податкового кодексу України, п.8.1 розділу VII Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерств України від 09.12.2011 №1588, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.12.2011 за №1562/20300 в результаті чого встановлено факт неподання до податкового органу за місцем реєстрації 24 повідомлень про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням (форма №20-ОПП), які використовувалися підприємством в господарській діяльності);
-п.49.2 пп.49.18.3 п.49.18 ст.49, п.137.4 ст.137, п.137.5 ст.137, п.46.2 ст.46 Податкового кодексу України, неподання платником звітності по розрахунку частини чистого прибутку (доходу) за півріччя 2023 року та за 9-ть місяців 2023 року (т.1, а.с.117-142).
Щодо заборгованості зі сплати штрафних санкцій за порушення термінів реєстрації податкових накладних.
Згідно з п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
У разі порушення строків реєстрації податкових накладних застосовуються штрафні санкції, передбачені статтею 120 Податкового кодексу України залежно від кількості календарних днів порушення терміну реєстрації.
Щодо заборгованості зі сплати штрафних санкцій за неподання повідомлень про об`єкти оподаткування.
Згідно пп.16.1.3, 16.1.7 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; подавати контролюючим органам інформацію в порядку, у строки та в обсягах, встановлених податковим законодавством.
Щодо заборгованості зі сплати штрафних санкцій за неподання платником звітності по розрахунку частини чистого прибутку (доходу).
Згідно з п.137.4 ст.137 Податкового кодексу України податковими (звітними) періодами для податку на прибуток підприємств, крім випадків, передбачених пунктом 137.5 цієї статті, є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік. При цьому податкова декларація розраховується наростаючим підсумком. Податковий (звітний) період починається з першого календарного дня податкового (звітного) періоду і закінчується останнім календарним днем податкового (звітного) періоду.
Платник податку на прибуток (крім платників податку на прибуток, які відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" зобов`язані оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським звітом) подає разом з відповідною податковою декларацією квартальну або річну фінансову звітність у порядку, передбаченому для подання податкової декларації з урахуванням вимог статті 137 цього Кодексу (п.46.2 ст.46 податкового кодексу України).
Як наслідок, 30.12.2024 контролюючим органом прийнято податкові повідомлення-рішення:
-№029123/0705, яким за ненарахування податкових зобов`язань на вартість готової продукції, придбані з ПДВ, збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на додану вартість на 3441 грн., в тому числі за податковим зобов`язанням 2753 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 688 грн.;
-№029125/0705, яким за нереєстрацію податкових накладних в ЄРПН за платежем податок на додану вартість застосовано штраф в розмірі 445562,78 грн.;
-№029133/0705, яким за неподання повідомлень про об`єкти оподаткування (форма №20-ОПП) за платежем адміністративні штрафи та інші санкції застосовано штрафні санкції в розмірі 24480 грн.;
-№029139/0705, яким за несплату податку на доходи фізичних осіб збільшено суму грошового зобов`язання на 335959,73 грн., в тому числі за податковим зобов`язанням 223973,15 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 111986,58 грн.;
-№029145/0705, яким за несплату військового збору збільшено суму грошового зобов`язання з податків та зборів на 32465,94 грн., в тому числі за податковим зобов`язанням 21643,96 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 10821,98 грн.;
-№029147/0705, яким за неподання звітності по розрахунку частини чистого прибутку (доходу) застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 2040 грн. (т.1, а.с.108-113).
Податкові повідомлення-рішення отримані 13.01.2025, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (т.1, а.с.114).
За результатами камеральної перевірки щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов`язання по земельному податку з юридичних осіб Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу ОКП "Івано-Франківськоблагроліс", контролюючим органом 09.05.2025 складено акт №10282/09-19-04-07/5442412 (т.1, а.с.57-59).
Під час перевірки встановлено несвоєчасну сплату платником самостійно визначених сум грошових зобов`язань за платежем земельний податок з юридичних осіб в розмірі 94664,10 грн.
Як наслідок, контролюючим органом 20.05.2025 прийнято податкові повідомлення-рішення:
-№00139140407 (період 30.03.2019-30.06.2022), яким зобов`язано сплатити штраф в розмірі 1967,13 грн.;
-№00139150407(період 12.02.2020-30.01.2025), яким зобов`язано сплатити штраф в розмірі 7499,28 грн. (т.1, а.с.51-56).
Податкові повідомлення-рішення вручені відповідачу 26.05.2025, про що свідчить рекомендоване повідомлення-рішення (т.1, а.с.59 на звороті).
Згідно з пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Однак, у даному випадку відповідач не здійснив сплату податкових зобов`язань в сумі 3794874,11 грн. та штрафних санкцій в сумі 1376304,53 грн., що утворило борг у вказаній сумі.
Положеннями підпункту 56.17.5 пункту 56.17 статті 56 Податкового кодексу України встановлено, що день закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов`язання платника податків.
За приписами пункту 56.18 статті 56 Податкового кодексу України при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов`язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Оскільки в суду відсутні докази порушення відповідачем відповідно до статті 56 Податкового кодексу України процедури адміністративного чи судового оскарження грошового зобов`язання, визначеного вищенаведеними податковими повідомленнями-рішеннями, суд приходить до переконання, що сума грошового зобов`язання є узгодженою.
До того, грошові зобов`язання зазначені в деклараціях з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, з плати за землю, податку на додану вартість, розрахунками з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів, визначені самостійно відповідачем, відповідно до підпункту 54.1 статті 54 є узгодженими з моменту подання таких декларацій (т.1, а.с.143-224).
Відповідно до підпункту 14.1.162 Податкового кодексу України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми податкових зобов`язань та/або на суми штрафних (фінансових) санкцій, не сплачених у встановлені законодавством строки, а також нарахована в інших випадках та порядку, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
За приписами підпунктів 129.1.1, 129.1.2, 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається: при нарахуванні контролюючим органом податкового зобов`язання у встановлених цим Кодексом випадках, не пов`язаних з проведенням перевірки, або при нарахуванні контролюючим органом грошового зобов`язання, визначеного за результатами перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків такого зобов`язання, визначеного в податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом; при нарахуванні контролюючим органом за результатами перевірки податкового зобов`язання та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, у разі виявлення його заниження - на суму такого заниження, починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків цього зобов`язання за відповідний податковий (звітний) період, щодо якого виявлено заниження, та за весь період заниження (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження); при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання.
У зв`язку з несвоєчасним погашенням податкових зобов`язань, контролюючим органом нарахована пеня по платежах: податок на додану вартість 10718,21 грн., податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати 116384,98 грн., військовий збір 1798,68 грн., земельний податок з юридичних осіб 16207,36 грн. та 3,9 грн.
Згідно з вимогами підпункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Пунктом 59.5 статті 59 цього Кодексу встановлено, що у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
На виконання вимог абзацу 1 пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України контролюючим органом надіслано відповідачу податкову вимогу форми "Ю" від 14.02.2017 за № 25-17, згідно з якою станом на 13.02.2017 податковий борг відповідача становив 312340,13 грн. Дана вимога вручена головному бухгалтеру Підприємства, про що свідчить його підпис на корінці податкової вимоги (т.1, а.с.14).
На час розгляду справи податкова вимога неоскаржена та невідкликана.
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг це сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Податковий борг відповідача підтверджується також довідкою про податковий борг від 01.05.2026, витягом з інтегрованої картки обліку платника податків, які містяться в матеріалах справи (т.1, а.с.9, 225-240, т.2, а.с.1-8).
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що сума узгодженого грошового зобов`язання зі сплати податку на додану вартість, податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати, військового збору, земельного податку з юридичних осіб, податку на нерухоме майно, адміністративного штрафу та інших санкцій, частини чистого прибутку, а також рентної плати за спецвикористання лісресурсів є податковим боргом відповідача, який ним не сплачено.
Доказів, які б свідчили про погашення заборгованості, що є предметом стягнення або спростування її наявності, відповідачем суду не надано.
Разом з тим, згідно з частиною другою статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
З огляду на зміст наведеної норми процесуального права та зважаючи на те, що вимогою заявленого позову є стягнення податкового боргу, предметом доказування у даній справі є обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов`язує можливість стягнення податкової заборгованості в судовому порядку; встановлення факту її сплати в добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту; перевірка вжиття контролюючим органом заходів щодо стягнення податкового боргу на підставі та в черговості, встановлених Податковим кодексом України, тощо.
При цьому питання правомірності нарахованих контролюючим органом грошових зобов`язань, не охоплюється предметом даного позову, відповідне зобов`язання не є предметом позову у справі, а отже суд не має процесуальних повноважень у межах розгляду даної справи здійснювати їх правовий аналіз.
Наведене є однією із гарантій дотримання у податкових відносинах принципу правової визначеності, як складової принципу верховенства права.
Згідно з підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України передбачено право контролюючих органів на звернення до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів (пункт 87.1 статті 87 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктами 95.3 та 95.4 статті 95 Податкового кодексу України визначено заходи щодо погашення податкового боргу платника податків, відповідно до вимог яких стягнення коштів у рахунок погашення такого боргу здійснюється за рішенням суду з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.
На переконання суду відповідач зобов`язаний погасити вказану суму податкового боргу. Наявність такого обов`язку у відповідача є визначальним для вирішення даного спору.
З огляду на вказане, позовні вимоги Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області до Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу ОКП "Івано-Франківськоблагроліс" про стягнення податкового боргу в сумі 5 316 291,77 грн. є обґрунтованими, а позов таким що підлягає до задоволення.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу ОКП "Івано-Франківськоблагроліс" (код ЄДРПОУ 05442412, вул.Дем`янчука, буд.12, м.Надвірна, Івано-Франківська область) у дохід бюджету заборгованість у сумі 5 316 291 (п`ять мільйонів триста шістнадцять тисяч двісті дев`яносто одна) грн. 77 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя /підпис/ Могила А.Б.