Постанова № 137883200, 18.06.2026, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
18.06.2026
Номер справи
908/285/26
Номер документу
137883200
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

номер провадження справи 26/9/26

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

ПОСТАНОВА

Іменем України

18.06.2026 Справа № 908/285/26

м.Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді Юлдашева Олексія Олексійовича, розглянувши матеріали справи

кредитори 1/ Товариство з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія КРАМ`Е, код ЄДРПОУ 44094234 (01013, м. Київ, вул. Будіндустрії, 8-Б, офіс 417)

2/ Головне управління ДПС у м. Києві, як відокремлений підрозділ ДПС, код ЄДРПОУ ВП 44116011 (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19)

боржник Товариство з обмеженою відповідальністю ФАРМЕЛІЯ, код ЄДРПОУ 41458452 (69035 Україна, м. Запоріжжя, вул. Грищенка Володимира, буд. 27)

про банкрутство

Представники сторін не з`явились

УСТАНОВИВ:

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 03.03.2026р. відкрито провадження у справі № 908/285/26 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю ФАРМЕЛІЯ, код ЄДРПОУ 41458452; визнано грошові вимоги ТОВ Фінансова компанія КРАМ`Е до боржника у розмірі 11 616 066,37 грн основного боргу, 33 280,00 грн судового збору за подання до суду заяви, та авансована грошова винагорода арбітражному керуючому 77 823,00 грн; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів; введено процедуру розпорядження майном боржника; розпорядником майна боржника призначено арбітражного керуючого Шимана Євгена Олександровича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого № 1747 від 05.11.2015); попереднє засідання суду призначено на 28.04.2026.

На офіційному веб-порталі судової влади України здійснено публікацію повідомлення від 13.03.2026р.

Ухвалою від 28.04.2026 віднесено кредиторські вимоги ініціюючого кредитора Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія КРАМ`Е до боржника у розмірі 11 616 066,37 грн основного боргу до четвертої черги задоволення та 33 280,00 грн судового збору за подання до суду заяви та авансована грошова винагорода арбітражному керуючому 77 823,00 грн - до першої черги задоволення; визнано кредиторські вимоги до боржника Головного управління ДПС у м. Києві, як відокремлений підрозділ ДПС, без права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів, у розмірі 92 682,88 грн основного боргу з третьою чергою задоволення, 943,59 грн пені з шостою чергою задоволення, та 6 656,00 грн судового збору з першою чергою задоволення; підсумкове засідання суду призначено на 18.06.2026.

Згідно ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Зважаючи на те, що всіх учасників даного судового засідання повідомлено про дату, час та місце розгляду справи належним чином та учасниками у справі про банкрутство подані всі необхідні документи, суд дійшов висновку про те, що матеріалів справи достатньо для вирішення питання про перехід до наступної процедури у справі про банкрутство.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази в їх сукупності, судом встановлено наступне.

До суду надійшли клопотання розпорядника майна боржника про припинення процедури розпорядження майном Товариства з обмеженою відповідальністю ФАРМЕЛІЯ, визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури, призначення ліквідатором арбітражного керуючого Шимана Є.О.; протокол №11/06/26 від 11.06.2026 зборів кредиторів Товариства з обмеженою відповідальністю ФАРМЕЛІЯ; заява арбітражного керуючого Шимана Є.О. на участь у справі; матеріали інвентаризації майна Товариства з обмеженою відповідальністю ФАРМЕЛІЯ звіт арбітражного керуючого про нарахування і виплату основної грошової винагороди за період з 03.03.2026 по 31.05.2026 на суму 76 149,20 грн.

Як вбачається із протоколу зборів кредиторів кредиторами прийнято рішення про схвалення звіту арбітражного керуючого про нарахування і виплату основної грошової винагороди; визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. Ліквідатором вирішено призначити арбітражного керуючого Шимана Є.О., який виконував функції розпорядника майна боржника та надав суду відповідну згоду.

Вивчивши подані документи та наявні матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання боржника банкрутом та переходу до ліквідаційної процедури, виходячи з наступного.

Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.

Згідно з частиною першою статті 6 Кодексу України з процедур банкрутства щодо боржника - юридичної особи застосовуються такі судові процедури: розпорядження майном боржника; санація боржника; ліквідація банкрута.

За змістом частини першої статті 44 Кодексу України з процедур банкрутства під розпорядженням майном розуміється система заходів щодо нагляду та контролю за управлінням і розпорядженням майном боржника з метою забезпечення збереження, ефективного використання майнових активів боржника, здійснення аналізу його фінансового стану, а також визначення наступної процедури (санації чи ліквідації). Про призначення розпорядника майна господарський суд постановляє ухвалу.

За приписами ч.1 статті 49 Кодексу України з процедур банкрутства (далі-КУзПБ) у підсумковому засіданні суду у процедурі розпорядження майном боржника здійснюється перехід до наступної судової процедури (процедури санації, ліквідації) або закривається провадження у справі.

Судом установлено, що розпорядником майна, з метою пошуку та виявлення майна Боржника, що знаходиться у третіх осіб, направлені відповідні запити на адреси наступних установ та організацій: ПАТ «Національний депозитарій України; Запорізької митниці Держмитслужби; АТ «Українська залізниця» Головний інформаційно-обчислювальний центр; Державної авіаційної служби України; Головного управління Держпраці в Запорізькій області; Державній службі морського та річкового транспорту України; Державної служба України безпеки на транспорті; Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області; Державної служби геології і надр України; Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області; ГУ ДПС у Запорізькій області; Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області; Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; Регіонального сервісного центру МВС в Запорізькій області; Державній інспекції архітектури та містобудування України (ДІАМ); Українському національному офісу інтелектуальної власності та інновацій; Головного управління статистики в Запорізькій області; Державного космічного агентства України; Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв`язку; Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України; Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг; Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській областях; Державного підприємства «Український державний центр радіочастот»; Департаменту управління активами Запорізької міської ради; Державної екологічної інспекції України; Державної служби України з надзвичайних ситуацій.

На виконання вимог ухвали суду від 03.03.2026 розпорядником майна боржника проведена інвентаризація активів і пасивів ТОВ «Фармелія» станом на 25.03.2026, із якої вбачається наявність у боржника кредиторської заборгованості на загальну суму 11 727 169,37 грн.

Стосовно проведення аналізу фінансово господарської діяльності ТОВ «Фармелія» розпорядником майна зазначається наступне. Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців ТОВ «Фармелія» зареєстровано 13.07.2017. Розпорядником майна отримана форма № 1-м «Фінансова звітність малого підприємства» станом на 31.12.2023, 31.12.2024, 31.03.2025. Розпорядником майна на підставі зазначених показників фінансової звітності проведено фінансовий аналіз господарської діяльності ТОВ «Фармелія» за результатами якого складено відповідний звіт. Згідно аналізу фінансово-господарської діяльності ТОВ «Фармелія» можна зробити наступні висновки: Загальна вартість майна підприємства станом на 31.12.2022 р. становить 25 863,3 тис. грн., а станом на 31.12.2025 р. склала 23 461,2 тис. грн. Зменшення вартості майна підприємства за розглянутий період пов`язане, насамперед, із зменшенням вартості оборотних активів підприємства. Протягом аналізованого періоду в активах підприємства відбулися наступні зміни: необоротні активи збільшилися на 1 148,3 тис. грн. оборотні активи зменшилися на 3 550,4 тис. грн. Отже, спостерігається загальна тенденція щодо збільшення частки необоротних активів. Це може бути пов`язано передусім із зниженням обсягів капіталовкладень в оборотні активи через прояв кризових явищ та подорожчання сировини для виготовлення продукції (надання послуг). Необоротні активи станом на кінець аналізованого періоду рівні 22 467,8 тис. грн. У структурі необоротних активів станом на 31.12.2025 основну частину становлять основні засоби 98,3% та нематеріальні активи 1,7%. На даному підприємстві коефіцієнт зносу більший 50%. Оборотні активи підприємства станом на кінець аналізованого періоду рівні 993,4 тис. грн. У структурі оборотних активів підприємства основну частку займає дебіторська заборгованість, яка станом на 31.12.2025 склала 94,7% , запаси склали 1,5%, грошові кошти 1,0% та витрати майбутніх періодів 2,5%. Всі інші становлять менше 1%. Власні оборотні активи протягом аналізованого періоду мають негативне значення. Отже на підприємстві відсутні власні оборотні активи, які доступні для щоденної операційної діяльності компанії.

Результати аналізу свідчать, що протягом усього аналізованого періоду основну частину зобов`язань підприємства складають інші поточні зобов`язання та кредиторська заборгованість за розрахунками з бюджетом, які станом на 31.12.2025 становлять 95,29% та 4,65% відповідно. На основі наведених даних аналізу структури та динаміки поточних зобов`язань підприємства, можна зробити висновок про те, що підприємство нераціонально використовує позикові кошти для здійснення своєї фінансово-господарської діяльності, що, у свою чергу, призводить до подальшого погіршення платоспроможності підприємства. Кредиторська заборгованість значно перевищує дебіторську протягом аналізованого періоду. Таке співвідношення є нераціональним, оскільки кредиторська заборгованість не повинна перевищувати дебіторську заборгованості більше ніж на 10%. Значне накопичення кредиторської заборгованості вказує на те, що у підприємства немає можливості розрахуватися з кредиторами за рахунок дебіторів протягом аналізованого періоду. Показники ліквідності не відповідають нормативному значенню протягом усього аналізованого періоду, що вказує на нездатність підприємства в повному обсязі розраховуватися по своїх поточних зобов`язаннях. Показник власних оборотних засобів має від`ємне значення протягом аналізованого періоду. Негативне значення власних оборотних коштів свідчить про те, що короткострокові зобов`язання підприємства перевищують його оборотні активи. Це вказує на фінансову нестійкість, дефіцит ліквідності та ризик нездатності вчасно розраховуватися за поточними боргами, що вимагає негайних дій для покращення фінансового стану Відповідно проведеного аналізу можна побачити, що станом на кінець аналізованого періоду чистий дохід (виручка) від реалізації товарів, робіт та послуг знизився. Станом на кінець аналізованого періоду підприємство не має прибутку.

Таким чином, протягом аналізованого періоду ТОВ «Фармелія» є фінансово нестійким з негативними тенденціями у бік поглиблення нестійкого стану. Неплатоспроможність і наявність зобов`язань призвело до погіршення фінансового стану підприємства та наблизило його до банкрутства.

Також у процесі діагностики фінансового стану ТОВ «Фармелія», проведеного згідно з «Методичними рекомендаціями щодо виявлення ознак неплатоспроможності підприємства та ознак дій з приховування банкрутства, фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства» встановлено: Ознаки фіктивного банкрутства відсутні. Ознаки доведення до банкрутства на підприємстві відсутні. Ознаки приховування банкрутства на підприємстві відсутні. Протягом аналізованого періоду присутні ознаки неплатоспроможності. За розрахунками коефіцієнт відновлення платоспроможності для ТОВ «Фармелія» становить 0,03, що свідчить про неможливість підприємства у найближчі шість місяців відновити свою платоспроможність.

Відповідно до статті 1 КУзПБ під банкрутством розуміється визнана господарським судом неспроможність боржника відновити свою платоспроможність за допомогою процедури санації та реструктуризації і погасити встановлені у порядку, визначеному цим Кодексом, грошові вимоги кредиторів інакше, ніж через застосування ліквідаційної процедури.

Відповідно до ч. 1 ст. 58 Кодексу України з процедур банкрутства у випадках, передбачених цим Кодексом, господарський суд у судовому засіданні за участю сторін ухвалює постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури строком на дванадцять місяців.

Суд визначає строк, протягом якого ліквідатор зобов`язаний здійснити ліквідацію боржника. Цей строк не може перевищувати 12 місяців.

Відповідно до ч. 5 ст. 48 Кодексу України з процедур банкрутства до компетенції кредиторів належить прийняття рішення про: звернення до господарського суду з клопотанням про введення наступної процедури у справі про банкрутство; частиною 8 ст. 48 встановлено, що до компетенції комітету кредиторів належить рішення про звернення до господарського суду з клопотанням про призначення арбітражного керуючого.

Виходячи з положень ст. 48 Кодексу України з процедур банкрутства рішення зборів кредиторів чи комітету кредиторів є способом волевиявлення кредиторів.

11.06.2026 року відбулися збори кредиторів ТОВ ФАРМЕЛІЯ на яких прийнято рішення клопотатись перед господарським судом про припинення процедури розпорядження майном боржника, визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури та призначення ліквідатором арбітражного керуючого Шимана Є.О.

Згідно із ч. 1 ст. 59 Кодексу України з процедур банкрутства з дня ухвали господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури скасовується арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, та інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається. Господарський суд вважає за необхідне, скасувати арешти, накладені на майно боржника, визнаного банкрутом, та інші обмеження щодо розпорядження майном боржника.

Відповідно до ч. 3 ст. 59 Кодексу України з процедур банкрутства, з метою виявлення кредиторів з вимогами за зобов`язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, слід здійснити офіційне оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури на офіційному веб-порталі судової влади України.

У відповідності до п.3 ч.1 ст.12 Кодексу України з процедур банкрутства (далі КУзПБ) арбітражний керуючий користується усіма правами розпорядника майна, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією, керуючого реалізацією, ліквідатора відповідно до законодавства, у тому числі має право отримувати винагороду в розмірі та порядку, передбачених цим Кодексом.

Частинами 1, 2 ст.30 КУзПБ арбітражний керуючий виконує повноваження за грошову винагороду. Грошова винагорода арбітражного керуючого складається з основної та додаткової грошових винагород. Розмір основної грошової винагороди арбітражного керуючого за виконання ним повноважень розпорядника майна або ліквідатора визначається в розмірі середньомісячної заробітної плати керівника боржника за останніх 12 місяців його роботи до відкриття провадження у справі, але не менше трьох розмірів мінімальної заробітної плати за кожний місяць виконання арбітражним керуючим повноважень. Розмір основної грошової винагороди арбітражного керуючого за виконання ним повноважень керуючого санацією встановлюється зборами кредиторів під час схвалення плану санації і не може бути меншим за чотири розміри мінімальної заробітної плати за кожний місяць виконання арбітражним керуючим повноважень. Розмір основної грошової винагороди арбітражного керуючого за виконання ним повноважень керуючого реструктуризацією становить п`ять розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб за кожен місяць виконання арбітражним керуючим повноважень. Розмір основної грошової винагороди арбітражного керуючого за виконання ним повноважень керуючого реалізацією становить три розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб за кожний місяць виконання арбітражним керуючим повноважень. Право вимоги основної грошової винагороди виникає в арбітражного керуючого в останній день кожного календарного місяця виконання ним повноважень. Сплата основної винагороди арбітражного керуючого за виконання ним повноважень розпорядника майна, ліквідатора, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією, керуючого реалізацією здійснюється за рахунок коштів, авансованих заявником (кредитором або боржником) на депозитний рахунок господарського суду, який розглядає справу, до моменту подання заяви про відкриття провадження у справі. У разі якщо процедура триває після закінчення авансованих заявником коштів, основна винагорода арбітражного керуючого сплачується за рахунок коштів, одержаних боржником - юридичною особою у результаті господарської діяльності, або коштів, одержаних від продажу майна боржника, яке не перебуває в заставі.

Відповідно до ч. 6 ст. 30 КУзПБ арбітражний керуючий не менше одного разу на два місяці звітує про нарахування та виплату грошової винагороди арбітражного керуючого, здійснення та відшкодування його витрат на засіданнях зборів кредиторів (у справі про неплатоспроможність фізичної особи) чи комітету кредиторів (у справі про банкрутство юридичної особи), а в частині витрат, що стосуються заставного майна, - перед забезпеченим кредитором.

Звіт арбітражного керуючого про нарахування і виплату грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат має бути схвалений зборами кредиторів (у справі про неплатоспроможність фізичної особи) чи комітетом кредиторів (у справі про банкрутство юридичної особи), а в частині витрат, що стосуються заставного майна, - забезпеченим кредитором.

Звіт про нарахування та виплату грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат за підсумками процедур розпорядження майном, санації, ліквідації, погашення боргів боржника подається арбітражним керуючим до господарського суду за п`ять днів до закінчення відповідної процедури, розглядається судом та затверджується ухвалою, що може бути оскаржена у встановленому порядку.

Як вбачається з матеріалів справи, звіт арбітражного керуючого Шимана Є.О. є обґрунтованим, визначена сума документально підтверджена і відповідає вимогам ст. 30 Кодексу, звіт арбітражного керуючого затверджений зборами кредиторів Боржника (протокол від 11.06.2026 № 11/06/26).

Враховуючи наведене, слід затвердити звіт арбітражного керуючого Шимана Є.О. про нарахування і виплату основної грошової винагороди за період з 03.03.2026 по 31.05.2026 на суму 76 149,20 грн.

Керуючись статтями 2, 30, 58, 59, 60 Кодексу України з процедур банкрутства, статтями 12, 234, 235, 243 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Припинити процедуру розпорядження майном Боржника - Товариства з обмеженою відповідальністю ФАРМЕЛІЯ, код ЄДРПОУ 41458452 (69035 Україна, м. Запоріжжя, вул. Грищенка Володимира, буд. 27) та припинити повноваження арбітражного керуючого Шимана Є.О. як розпорядника майна Товариства з обмеженою відповідальністю ФАРМЕЛІЯ.

2. Визнати банкрутом Товариство з обмеженою відповідальністю ФАРМЕЛІЯ, код ЄДРПОУ 41458452 (69035 Україна, м. Запоріжжя, вул. Грищенка Володимира, буд. 27) та відкрити відносно нього ліквідаційну процедуру на строк, що не може перевищувати 12 місяців.

3. Господарську діяльність Товариства з обмеженою відповідальністю ФАРМЕЛІЯ, код ЄДРПОУ 41458452 (69035 Україна, м. Запоріжжя, вул. Грищенка Володимира, буд. 27) завершити.

4. Строк виконання всіх грошових зобов`язань Товариства з обмеженою відповідальністю ФАРМЕЛІЯ, код ЄДРПОУ 41458452 (69035 Україна, м. Запоріжжя, вул. Грищенка Володимира, буд. 27) вважати такими, що настав 18.06.2026.

5. Призначити ліквідатором банкрута Товариства з обмеженою відповідальністю ФАРМЕЛІЯ арбітражного керуючого Шимана Євгена Олександровича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого № 1747 від 05.11.2015; адреса: вул. Володимира Мономаха, 7, прим. 311, м. Дніпро, 49000).

6. Оприлюднити у встановленому ч. 3, 4 ст. 59 КУзПБ порядку повідомлення про визнання боржника - Товариства з обмеженою відповідальністю ФАРМЕЛІЯ, код ЄДРПОУ 41458452 (69035 Україна, м. Запоріжжя, вул. Грищенка Володимира, буд. 27) банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, текст якого додається.

7. Припинити повноваження органів управління Банкрута щодо управління Банкрутом та розпорядження його майном.

8. Скасувати арешти, накладені на майно Товариства з обмеженою відповідальністю ФАРМЕЛІЯ, код ЄДРПОУ 41458452 (69035 Україна, м. Запоріжжя, вул. Грищенка Володимира, буд. 27).

9. Затвердити звіт арбітражного керуючого Шимана Є.О. про нарахування і виплату основної грошової винагороди за період з 03.03.2026 по 31.05.2026 на суму 76 149,20 грн.

10. Протягом 15-ти днів з дня призначення ліквідатора посадові особи Банкрута зобов`язані передати бухгалтерську та іншу документацію Банкрута, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності Банкрута ліквідатору.

11. Ліквідатору до завершення ліквідаційної процедури забезпечити виконання дій та заходів, передбачених Кодексом України з процедур банкрутства та за результатами роботи по ліквідації підприємства-банкрута надати суду обґрунтований звіт про виконану роботу та ліквідаційний баланс Банкрута.

12. Копію постанови надіслати: учасникам у справі про банкрутство, Департаменту адміністративних послуг.

Постанова набирає законної сили у день її підписання 02.07.2026р. та може бути оскаржена в апеляційному порядку відповідно до ст.ст. 256-259 ГПК України.

Суддя О.О. Юлдашев